Nette Meisjes £aatste föexicfUeu^) De strijd in het Oosten. Een sportweek Tentoonstelling in Nijmegen. en een over Sport ijmuiden heemstede gevraagd net dagmeisje n:t joncmensch prima gebr. Schrijfmachine TE KOOP WO EN S D 'A G 9 J U 11 1941 H A SRL E M'S DAGBLAD Van het Zuidelijk Front. HET LEED VAN GALICIë. „Het was de hel zelf". BERN, 8 Juli. (D N.B.) Het Berner Tageblatt publiceert een artikel over het lot der menschen in Oost-Galicïë, waarin wordt verklaard: de afge loopen 22 maanden hebben voor de menschen "in Galicië een eeuwigheid beteelcend. Wat zij in de zen tijd hebben geleden, tart elke beschrijving. De Bolsjewiki hebben deze erbarmelijk arme bevol king het weinige ontnomen, dat zij vroeger nog bezat. De voeding was tijdens de bezettingsheer schappij zoo slecht, dat zelfs deze eenvoudige, stellig weinig eischende lieden bitter klaagden. Kleeren en schoenen werden hun terstond na den intocht der Sovjets ontnomen. De boeren moesten alles afleveren en waren blootgesteld aan de wille keur der dorpscommissarissen, die gewoonlijk be stonden uit werkschuwe elementen uit naburige dorpen. Daar stond tegenover, dat zij dusdanige belastingen moesten betalen, dat zij dikwijls de wanhoop nabij waren. Wie verdacht was, werd eenvoudig omgebracht of verbannen. Kerkbezoek werd aan de bevolking verboden Met de landgoed bezitters hebben de rooden korte metten gemaakt en tenslotte hebben zij nog, toen de oorlog naderde, alle weerbare mannen weggevoerd naar het bin nenland. De eenvoudige, geïntimideerde menschen kunnen geen woorden vinden om te schilderen wat zij deze 22 maanden hebben beleefd. Zij zeggen eenvoudig: wat wij beleefd hebben, was de hel zelf. Die Bolsjewisten waren geen menschen, maar baarlijke 'duivels. DRAGEN VAN OUDE MILITAIRE KNOOPEN VERBODEN. 's-GRAVENHAGE. 9 Juli Van welingelichte zij' de wordt medegedeeld, dat het dragen van militaire uniformknoopen met den Nederlandschen leeuw ge lijkgesteld wordt met hel dragen van uitgezaagde muntstukken met de afbeelding' van de Koningin. Het is derhalve strafbaar volgens paragraaf 4 van de Verordening no. 95-1941. N.V. Ned. Machinefabriek „Artillerie-inrichtingen". 's-GRAVENHAGE. 9 Juli. Het Verordeningen blad bevat een besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Financiën cn van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de oprichting van een naamlooze vennootschap N.V. Nederlandsche machinefabriek „Artillerie-Inrich tingen", In dit besluit is o.m. vastgesteld: Er zal worden opgericht een naamlooze vennoot schap onder den naam: N.V. Nederlandsche Ma chinefabriek ..Artillerie-Inrichtingen". Deze ven nootschap verkrijgt het recht, bezittingen, rechten en verplichtingen, welke thans te boek staan als be- hoorende tot het staatsbedrijf der artillerie-inrich tingen, over te nemen. De oprichting van de vennootschap zal, na ge meenschappelijk overleg, worden bezorgd door de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. Het recht, bedoeld in artikel 46 van de Registra- tiewet 1917, wordt niet geheven op de akte van op richting van de vennootschap. Artikel 36e van het Wetboek van Koophandel is niet toepasselijk op de vennootschap. Overigens wordt de vennootscbap.ge- regeerd' door de bepalingen van de Nederlandsche burgerlijke wetgeving. Het staatsbedrijf der artillerie-inrichtingen wordt geliquideerd. Overal waarin bestaande wetten, ko ninklijke besluiten en ministerieele beschikkingen sprake is van het staatsbedrijf der Artillerie-inrich tingen, wordt gelezen ..Staatsbedrijf der artillerie inrichtingen in liquidatie". Terwijl de desbetreffende bepalingen slechts toepassing vinden voor zoover de toestand van liquidate zulks gedoogt cn buten toe passing worden gesteld, wanneer de liquidatie zal zijn geëindigd. Het personeel bij het Staatsbedrijf kan als het dat zelf wenscht en de directie der vennootschap et- aanleiding voor vindt bij de vennootschap in dienst treden. Voor de aanspraken op pensioen is een regeling getroffen. De inzameling voor liet Duitsche Roode Kruis. Deel der opbrengst voor Nederlandsche oorlogsinvaliden. 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. De N.S.B.-persdienst meldt: De landelijke leiding van de Xationaal-Socia- listische Vrouwenorganisatie (N.S.V.O.), die in de afgeloopen week de inzameling voor het Duitsche Roode Kruis heeft georganiseerd, verzoekt ons mede te deelen, dat zij besloten heeft, een gedeelte van de ingekomen gelden te bestemmen voor de Ne derlandsche oorlogsinvaliden. Personen, die niet in de gelegenheid zijn geweest een bijdrage voor de straatcollecte te geven, kunnen d;t tot Zaterdag 19 Juli a.s. alsnog doen door stor ting of overschrijving op postgirorekening 341523 ten name der N.S.V.O. te Amsterdam. Veestapel verbetering. Door opruimen van ziek en weinig productief vee. 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. De persdienst van het Nederlandsch Agrarisch Front schrijft: Dezer dagen krijgen onze veehouders bericht, hoeveel runderen ze maximaal per 1 December 1941 nog zullen mogen houden. Dat zal een heelen schrik geven bij hen, die de aankondiging van de noodzakelijkheid eener beperking van het vee- beslag met 20% maat- voor kennisgeving hadden aangenomen. Ook zal het een teleurstelling zijn Voor hen, die dachten dat het wel mee zou vallen. Het valt inderdaad niet mee en het kan ook niet meevallen, omdat een beperking van den Veestapel met 20% overeenkomt met een afzet, gelijk aan 20% normale aanfok plus 20% nog daarbij. Men komt aldus tot. zeer hooge beperkingsgetallen, die overigens met bet oog op de veevoer- en kunst mest positie zeer zeker verantwoord zijn. De beperking moet doorgaan in hei belang van de geheele veehouderij. We willen vooral wijzen op de mogelijkheid en de noodzakelijkheid, thans den veestapel eens gron dig te saneeren. Laten we nu de gelegenheid benutten, van een ingrijpenden en zeker niet sympathieken maat regel iets te maken, dat voor de toekomst der vee houderij heilzaam zal doorwerken. Laten wij nu de kans benutten, een groote opruiming te houden onder onze tuberculeuze runderen, de lijders aan streptoren en andere niergebrkn. de met para-t.b.c. besmette koeien. Laten boeren en leiders, in het bijzonder de leiders der vereenigingen ter bevordering van de gezondheid van het vee en de bestuurders van zui velfabrieken, zuivelbonden en bonden van melk veehouders. thans actief zijn: dat men zich zijn verantwoordelijkheid bewust worde. Het is nu een unieke gelegenheid, schoon schip te maken onder de minder productieve vaak schadelijke dieren. Laten we niet meer praten, maar doen. Laten we een opruiming organiseeren onder al dit zieke cn slechte vee, opdat de rest daar door merkbaar in kwaliteit zal stijgen. Maak van den nood een deugd: maakt uw veestapel, ge zonder, sterker en productiever! Ontslapen ambtenaren. Instructie betreffende dc verzorging. 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. In het Verorde- ingenblad is opgenomen een instructie van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de verzorging van ontslagen 'ambtenaren. Hierin wordt het volgende bepaald: Art. 1. Aan ambtenaren, die op grond van be staande rechtsvoorschriften door den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied of op zijn aanwijzing door de bevoegde Nederland sche instantie uit hun ambt worden ontslagen, wordt, wanneer zij waren aangesteld onder het ooruitzicht, dat hun te zijner tijd een pensioen zou worden toegekend, een pensioen, onderscheidenlijk aan hun weduwen en weezen een weduwe- en weezenpensioen op grond van het bepaalde bij de onderhavige instructie toegekend. Art. 2. Tegelijk met de beschikking, waarbij het ontslag wordt uitgesproken, stelt de instantie, wel ke het ontslag verleent, vast of en. zoo ja, tot welk bedrag de ambtenaar pensioen zal genieten. Be paalt vorenbedoelde instantie zonder nadere op gave, dat de ambtenaar pensioen zal genieten, dan geniet hij pensioen overeenkomstig 'net bepaalde jij artikel 3. Bij beslissingen ingevolge het eerste lid dient rekening te worden gehouden met de eco nomische en familieverhoudingen van den ont slagen ambtenaar en eventueel met de redenen, welke tot zijn ontslag hebben geleid. Art. 3. Het. pensioen bedraagt: gedurende de eerste drie maanden het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde: vervolgens een pensioen tot een bedrag, dat verkregen zou zijn, wanneer de betrokkene wegens het bereiken van den ouder- domsgrens uit zijn ambt ware ontslagen en wan neer hij met behoud van zijn laatstgenoten bezol- diging_ tot het bereiken van den vollen ouderdom "an 65 jaren in zijn ambt ware gebleven. Art. 4. Tegelijk met de beschikking, waarbij het ontslag wordt uitgesproken, kan de instantie, welke het ontslag verleent, bepalen, dat de ambtenaar in- jlaats van het pensioen, vastgesteld overeenkomstig iet bepaalde hü artikel 3, zal genieten: hetzij ge durende de eerste drie maanden het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde, en vervolgens, wanneer hij kostwinner is: gedurende de daarop volgende drie maanden 85 pet., gedurende de daarop volgende vijf jaren 70 pet. en gedurende de daarop volgende ijf jaren 60 pet. Vervolgens 50 pet. van het ge heele bedrag van de laatstgenoten wedde. Wanneer hij geen kostwinner is: gedurende de daarop vol gende drie maanden 75 pet., gedurende de daarop volgende vijf jaren 60 pet. en gedurende de daarop volgende vijf jaren 50 pet. en vervolgens 40 pet. van het geheele bedrag van de laatstgenoten wedde hetzij drie vierden van vorenbedoeld pensioen. Leiden de berekeningen overeenkomstig het be paalde bij het eerste lid, onder 1. voor de afzonder lijke vervaldagen tot geringere bedragen, dan die, welke een berekening overeenkomstig het bepaalde bij artikel 3 zou opleveren, dan treden in zooverre laatstbedoelde bedragen daarvoor in de plaats. Art. 5. Het bepaalde bij de artikelen 6, 7a, 9 cn 11 van bet koninklijk besluit van 3 Augustus 1922 (Staatsblad no. 749) tot regeling van de toekenning van wachtgeld aan burgerlijke rijksambtenaren, laatstelijk gewijzigd bij koninklijk besluit van 23 Juni 1937 (Staatsblad no. 348), is van overeenkom stige toepassing. Art. 6. Ontslagen ambtenaren, die op grond van hun werkzaamheden buiten den openbaren dienst in hun levensonderhoud kunnen voorzien, genieten de uitkeeringen, bedoeld in de artikelen 2 tot en met slechts gedurende den tijd, dat hun ingevolge het koninklijk besluit van den 3den Augustus 1922 wachtgeld toekomt. Het bepaalde bij artikel 3, lid 2, van genoemd besluit is van overeenkomstige toe passing. Art. 7: Het pensioen komt ten laste van het li chaam, voor welks rekening de laatstgenoten be zoldiging was. Art.' 8: De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied behoudt zich het recht voor, in bepaalde gevallen een regeling te treffen, welke afwijkt van' het bepaalde bij de artikelen 2 tot en met 7. Art. 9: Van het tijdstip af, waarop de ontslagen ambtenaar,-recht op pensioen zou'hebbén verkre gen, wanneer hij niet overeenkomstig het 'bepaalde Jij artikel 1 ware ontslagen, wordt het pensioen, vastgesteld overeenkomstig het bepaalde bij deze instructie, vervangen door het wettelijk pensioen. Art. 10: De ontslagen ambtenaar kan overeen komstig het bepaalde bij artikel 43, lid 2, in ver band met het bepaalde bij artikel 95 van de pen sioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) een verzekering sluiten. Voor het geval de ontslagen ambtenaar reeds voor 't in werking treden dezer instructie een zoodanige verzekering heeft gesloten, is het be paalde bij artikel 43, lid 2, van de Pensioenwet 1922 van overeenkomstige toepassing. Art. 11: De bedragen, welke op grond van deze instructie moeten worden uitgekeerd, worden door den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken vastgesteld. Art. 12: Deze instructie is gisteren in werking getreden: zij kan ook worden toegepast in die ge vallen, waarvoor de Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied reeds een regeling heeft getroffen. Engelsche luchtaanvallen op oils land. Vier zwaar gewonden. 's-GRAVENHAGE, 9 Juli In den afgeloopen nacht dagen verscheidene 'Engelsche vliegtuigen bo ven ons land. Behalve brisant- en brandbommen wer den ook vrij veel brandplaatjes neergeworpen. De daardoor hier en daar ontstane bosch en heidebran den werden snel gebluscht, Door luchtdruk ontstond hier en daar ook nogal glasschade. In een stad in Limburg werd een huis vernield en in brand gezel. Helaas werden vier der bewoners van dit huis zwaar gewond. ORGELBESPELING in de Groote- of StBavokerk te Haarlem op Don derdag 10 Juli 1941 des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Progra mm a. 1. Fantasie en Fuga g kl. t. J. S. Bach. 2. Cantilena anglica fortunae, S. Scheidt. 3. Orgelkoralen Flor Peeters. a. Ick wil mi gaen vertroosten b. Nu suyt wellecome, Jesu, lieven Heer. 4. Fuga Matthias v. d. Gheyn. 5. Intermezzi, Hendrik Andriessen. 6. Eerste Choral H. Andriessen. DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN, 9 Juli. (D.N.B.) Het Duitsche luchtwapen heeft hedennacht, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, met vrij sterke strijdkrachten voor den oorlog belangrijke industrieeïe doelen in Bir mingham met succes aangevallen. Verscheidene groote en kleine branden werden waargenomen. Kleinere formaties Duitsche gevechtsvliegtui gen wierpen bommen op de havens Plymouth, Great Yarmouth en-Aberdeen, waar een reeks vrij he vige branden ontstond. In den afgeloopen nacht hebben gevechtsvlieg tuigen aan de Britsche Oostkust een schip van 3.000 br.t. in den grond geboord en een koopvaar der van 8.000 br.t. en een van 1.000 br.t. zwaar beschadigd. Bij zijn vluchten naar West- en Noord-Duitsch land in den nacht van 8 op 9 Juli heeft de Brit sche luchtmacht volgens tot dusver ontvangen be richten 7 vliegtuigen verloren. Daarvan werden drie door afweergeschut en vier door nachtjagers neergeschoten. II. S. V. „DK KAMPIOEN". Deze Haarlemsche wielrenvereeniging hield haar tweeden recordrlt om den „Du Nord"-beker. De uilslag werd: 40 K.M. record: l. C. Portegies 1 uur 1 min. 30 sec.; 2. A. de Vries 1 uur 3 nun. 32 sec.; 3. Markensteyn 1 uur 3 min. b.; 4. L. Bce.khuis 1 uur 5 min. 27 sec.; 5. B. D haene 5 min. 36 sec.; G. Voorting 1 uur 6 min. 7 sec,: 7. Schweitzer luur 6 min. 31 sec.: 8. D. Kabel 1 uur 9 min. sec.; 9. Bakker l uur 9 min. 18 sec. C. Portegies verbeterde den tijd van de snelste ronde; hij bracht dien van 21 min. 3 sec., die op naam stond van D haene op 20 min. 16 sec. BEKROOND. Op de gisteren in „Artis" te Amsterdam gehouden keuring van de Ned. Lathyrus Vereeniging behaalde dc Coöp. Tuinbouwvereeniging Eigen Tuin te Haarlem één verguld zilveren en één zilveren medaille. Wereldrecord 200 M. schoolslag verbeterd. De Franschman Artem Nakache is er in geslaagd na tweemaal vergeefs reeds een poging daartoe on dernomen te hebben het wereldrecord op de 200 meter schoolslag te verbeteren. Bij een van de voorafgaande pogingen slaagde hij er verleden week reeds in het Europeesche re cord te verbeteren en te brengen op 2 min. 37.3 sec. Gisteren verbeterde hij het wereldrecord, dat met 2 min. 37.2 op-naam stond van den Amerikaan Jack Kasley. Hij maakte bij zijn succesvolle po ging den fraaien tijd van 2 min. 36.8 sec. Legalisatie van akten. 's-GRAVENHAGE, 9 Juli. In het heden ver schenen Verordeningenblad is opgenomen een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende de legalisa tie van akten. Hierin wordt het volgende bepaald. Art. 1. Voor het bewijs van de echtheid van akten, welke buiten het bezette Nederlandsche gebied door overheidsinstanties, ambtenaren of door personen, die daartoe bevoegd zyu, zijn opgemaakt, afgegeven of gewaarmerkt, kan worden volstaan met de legali satie der akten door een Duitsche overheidsinstan tie of door een Duitsch overheidsbureau. In een bijlage is aangegeven, welke Duitsche overheidsinstanties en -bureaux hoofdzakelijk voor het verrichten der legalisatie van akten in het al gemeen in aanmerking komen. Een legalisatie, welke ingevolge het tot dusver geldende Nederlandsche recht was vereischt, is geen voldoend bewijs voor de echtheid van de akte. Art. 2. Akten, welke in het bezette Nederlandsche gebied door overheidsinstanties, ambtenaren of door personen, die daartoe bevoegd zijn, zijn opgemaakt, afgegeven of gewaarmerkt en welke buiten dit ge bied moeten worden gebruikt, worden op verzoek door den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-generaal voor bestuur en justitie) gelegaliseerd. De echtheid van akten, welke door Nederlandsche overheidsinstanties, amb tenaren of personen, die daartoe bevoegd zijn, zijn opgemaakt, afgegeven of gewaarmerkt, dient te voren door legalisatie door de bevoegde Nederland sche overheidsinstantie of op andere wijze te wor den aangetoond. Moet een akte, als zoojuist bedoeld, builen het groot-Duitsche rijk, het gouvernement-generaal of de door de Duitsche weermacht bezette gebieden worden gebruikt, dan dient zij, indien volgens het geldende recht een verdere bekrachtiging is ver eischt, aan het rijksministcrie van buitenlandsche zöken van het Duitsche rijk te worden toegezonden. Te dien einde moet de akte bij den Rijkscommis saris (commissaris-generaal voor bestuur en justi tie) worden ingediend, die voor de verdere behan deling zorg draagt. Voor dc legalisatie zijn kosten verschuldigd. Art. 3. Deze verordening is gisteren in werking getreden. Waarom in Nijmegen wèl en in Haarlem niet? Nadat Utrecht een geslaagde Sportweek gehad heeft wil ook Nijmegen niet achter blijven en zoo heeft deze voort varende Geldersche stad een nationale tentoonstelling „Sport en Tourisme" georganiseerd, waaraan o.m. Nederlandsche Spoorwegen, Vreemdelingenverkeer .vele andere Instellingen haar medewerking verleenen. Vérder is er een programma VOor een sportweek 'sartidh- gesteJd. dat klinkt als een klok, Tijdens de opening van de tentoonstelling zal oen genaamde poly-estafette gehouden worden door Nijmegen en omgeving, waaraan zullen deelnemen paardrijders, wielrijders, zwemmers, kanovaarders en athletickors. De totale afsland van deze estafette zal twintig kilometer bedragen cn de vier eerstaankomende loopers zullen de autoriteiten eere-boodschappen komen brengen. Voor Zondag 20 Juli is een kasteelen- en ruïnetocht georgani secrd. Tegelijkertijd worden Zondagavond in het Sport- fondsenbad zwemwedstrijden georganiseerd. Maandag heeft de officieele opening van de vierdaagsche afstands- marschen plaats onder leiding van majoor J. N. Breunese en Dinsdag wordt er door Nijmeegsehe en Arnhemschc athleten een singelloop gehouden. Tegelijkertijd zal ei dien dag een regionaal schaaktournooi worden geopend, In de groot zaal der „Vereeniging" wordt dien avond, mede voor de deelnemers aan de vierdaagsche een gym- nastiekdemonstratie gegeven door de samenwerkende gymnastiekvereenigingen. Woensdag wordt een regionaal kcgelconcours geopend. Indien er tennisballen beschik baar kunnen gesteld worden, opent men dien dag tegelij kertijd op de vier gravelbanen van het Goffert Sportpark een regionaal tennistournooi. Bovendien wordt er nog een provinciaal tafeltennistournool geopend en zal tegelijker tijd op het Quiclc-terrein een crieketwedstwjd worden ge houden tussehen een N. C. B.-team en dat van Quick. Vrijdag is de sluitingsdag van de vierdaagsche. Voor Za terdag staat op het program een bridgedrive in het Oranje Hótel, zeer waarschijnlijk nog een njwieltocht over dertig lot veertig kilqmeter en des avonds een gemengde uit voering van tafeltennis, krachtsport en jiu jitsu- demonstraties, alsook cabaret. Zondag 27 Juli krijgt men de eendaagsche afstandmarsch en de traditioneele Gof- fertspelers. Dit is derhalve inderdaad een opzet waarvan een groote propagandistische waarde voor de sport kan uitgaan. Aan het lezen van een dergelijk programma is voor den Haarlemsehen sportliefhebber een wrang bijsmaakje verbonden want het is voor velen nog steeds een raadsel waarom steden als Utrecht en Nijmegen wel en Haar lem geen sportweek kan organiseeren. En al is er dan in vele takken van sport een loffelijke activiteit (athle- tiek, waterpolo, wandelsport) het blijft toch te betreuren dat wij in de Spaamestad verstoken blijven van derge lijke groot opgezette sportgebeurtenissen als thans In Nijmegen worden georganiseerd B. J. KOOISTRA OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is Dinsdagavond in het Wilhelminaziekenhuis te Assen in den ouderdom van 57 jaar overleden de heer B. J. Kooistra, di recteur van de Coöperatieve fabriek van Zuivel producten te Beilen. ZOMERWEDSTRIJDEN HITLICR JUGEND- NATIONALE JEUGD STO RM Zaterdag 19 en Zondag 20 Juli a.s. zullen op hel. sportterrein aan de Laan van Poot te Den Haag HAARLEM, 9 Juli. Ondertrouwd: 9 Juli: H. v. d. Zalm en A. M. Kappel- hof; W. J. Bonhof en T. M. Otte; T. R. Vellenga en A. van Leeuwen; H. ten Boer en J. J. van GijzenA. Steenbeek en K. A. Veuger; H. den Boer en N. Hack J. Cornelissens en M. M. Boersbroek; M. B. A. R. A. Zwitser en C. Hoornhout: A. Wijker en C. H. M. P Roest; F. W. Tewes en C. M. Duijff; G. Augustin en G. G. Kollard; G. H. M. van Meeuwen en M. W Veldt; P. J. v. Sikkelerus en M. M. van Straalen; W. T. Maas en D. Dreijer; J. L. Stam en M. van Leeuwen. A. P. de Zwart en G. de Haan: C. Vrij en A. W. Rij- kens; M. P. Westendorp en M. J. Kok; A. Affourtit en C. L. M. Beider. Getrouwd: 9 Juli: C. J. Veelenturf en H. J. Groe nendijk; H. Roeland en M. de Klerk; J. P. W. Her mans en C. de Klerk; F. J. C. Koster en P. J. L. Jonckbloedt; H C. Opdam en M. A. van Maris, Olger en G. C. Roest: T. J. A. Spolders en G. M. Kok; C. J. Broers en A. M- v. d. Meïj; P. Buurman en P. L. Soer; S. de Jong en C. van Hamelsveld; J. J. de Vink en G. W. Westervoorde; D. Tamminga en A. P. Moolenbroek; D. Heineke en J. E. Hangjas: J. Len nings en C. H. Groenendaal; W. van Marsbergen en J. T. Kristel; T. Slot en H. M. Abblnk, J. Koopen en J. Hoogendoorn; L. W. N. Smits en P. Budding; L. J. Timmers en J. J. Wijtkam'p; H. II. J. v. d. Mark M. Mackowiak; A Dirks en C. J. C. Hoogendijk; Hirs en K. Dijkstra; C. de Vos en P. de Nijs: A. van Gend en W. C. Versteeg. Geboren: 5 Juli: G. Radsma—Frankfort. z.\ 6 Juli M. MeijerVan Beijeren, 2 d.; 8. Juli: M. van Dijk Brand, d.; 9 Juli: M. J. SmitVan Es, z, Overleden: 7 Juli: F. P. v. d. Voorde, 51 j.. Ver- spronckweg. 8 Juli: J. Nie.uwenhuis, 70 j., de Clereq- straat. C. van KersenEijsenga. 75 j.. Kleverparkweg. Wielrijderi EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het candiclaatsexamen Duitsche taal en letteren: de heeren G. Beun en W. Post. Doctoraal Duitsche taal en letteren: mej. J. Bientjes en de hee ren R. Slot en J. G. Roeland. Candidaats klassieke letteren: mej. W. L. J. Korff en de heeren D. C. L. van Dijk en W. J. de Boone. Candidaats economi sche wetenschappen: de heer A. Voorzaat. Geslaagd voor het doctoraal examen klassieke let teren de heer H. van Heenkhuizen te Haarlem. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen theologie de heer H. W. Duyven- dak te Haarlem. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het prop. ex. theologie L. G. Bleijsant, te Haar lem en J. Wiersema te Heemstede. H.B.S. Geslaagd voor het eindexamen der 1ste Hoogere Burgerschool B met 5-j. c. te Haarlem: Groep I: W. Hermes, E. J. Hollmann, W. F. Hooning, F. G. Krug, mej. Thérèse F. Ku'oatz. F. W. Lennings, A. J. van Leunen, K. van Lohuizen, W. F. Lugtenburg, G Pregel. Groep II: J. D. Spaargaren, J. M. Vercruysse, F. van Ame- rongen, A. G. Dapper. W. J. Dorsman, G. K. üupker. J. M. Geurts, mej. Paulina A. Haandrikman, mej. Frederika E. van Halten, ,B. G. Hooghoudt, H. M. P. van der Horst. Groep III: C. Joustra, K. J. Kohier, G. F. Kooyman, W. van der Laag, H. R. K. de Langen. H. Mooiweer. T. W. Pals. J. C. van der Valk, H. R. Werker, mej. Adriana E. Zuithoff. Geëxamineerd 34 candidaten, afgewezen 3. Eet examen duurt voort. Geslaagd voor het eindexamen van het Triniteits- Lyceum (H.B.S. a) te Haarlem: K. A. M. Athmer, J. P. Bastiaan, H. N. Bonarius. C. D. Boutellier, C. A. lvl. Brum, W. A. Daatselaav, B. Dirks, J. Heyst, J. J. Kaptein, N. A. E. Kraetzer. A. H. J. Pamous, E. L. H. Roersch, C. H. Smit, J. H Schrijnemakers, A. H. M. Strack-van Schijndel, J. B. Zantman. OVERGANGSEXAMENS U.L.O. B. Aan de openbare U.L.O.-school B te Haarlem zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse de jon gen-: R. Clarenburg. R. A. Döhrn, J. van Galen, de Graaf, E. A. van den Heuvel, H. Hout, K. Kleijn, H. Konings, G. de Lugt, A. J. van Rijn, J,, Baelde, J. van den Berg, C. van-, den Bogaard, J. -Bos,. J. van Egmond, T. J. Gaar-tman, H. ten Havé. A. L.. Hemelrka,d, C. 'Smit, A. Steyèjas. H. van der Wateren', van den Eijnden, H. van Bel- kum, J. de Boer, F. P. van Driesten, R. Hofstra, T. Ineke. S. D. Koning, F. Prass, B. Schultheiss, E. Steenken en R. Stokvis; de meisjes: Reina van den Berg, Marie Cle ment, Rie de Haas, Riek van Leeuwen, Thea Luikel. Annie Magielsen, Gerda Pieters, Lucie Schmidt. Hansje Sjouwerman, Jeanne Wehnes, Miep Wesseling, Adèle Averink, Greetje Bottinga, Elly Chraplak, Judi Dekker, Rita van Gelder, FTietje de Koning, Leni Reef, Corrie Schols, Elly Schuurman, Nelly Smits. Tonny Vermeer, Cissie Akkerman, Jannie van Barneveld, Truus Behle, Elsje Blok. Truus Bongertman, Friedje Braunsch weig, Willy le Febre, Leni de Jong, Willy Koop- mans, Elly Muntinga, Lilly Vergers, Nettie Wes terbeek, Willy van Wijk, Fanny Bijvoets. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse de jon gens: J. W. van den Berg, G. Cassee, W. B. Cnos- sen. H. van der Goes, J. van der Kamp, A. F. Kist, E. Klute, A. Rol, H. J. Wesselius, J. Wouda. B. Fenijn, J. Lurz. C. Koeman, J. de Koning, J. J. de Korte, N. Meijer, J. van der Pluijm, L. J. Rolff, A. R. Sikkens, A. Smitz, R. Smitz, F. van Son, C. Stijnman, J. Amelink. P. de Boer, A. W. Bosch. W. Duitemeijer, W. Klasen. H. J. Snitjer, L. F. Veldhuis, J. Verboog en J. M. Verhage: de meisjes: Jo Bode, Hennie Buma, Miep Die sel, Lucie Dorré, Eva Muller Massis, Jos Pijl, Jopie Sterkman, Fietje Boosman, Rosa Cauveren. Nettie de Coninck, Pietje Feenstra. Agaat Honig, Jo Kas. Corrie Kernekamp, Else Lïgnïan, Cobie Munter, Loekie_ Costers, Ólga van Groningen, Greetje Hulstein, Hennie van Leeuwen, Annie Meijer. Annie Schreuder, Rie Stomphorst, Gé Nie- man, Tini Spoelstra. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse de jongens: J. L. van Aggelen, J. H. Blankwater, W. Booms, T. Dijksma. IV'. Feller, J. Harmsen, J. A. J. Rob, P. Stel- Ieman, C. Stieltjes, C. P. Wielart, R. C. Boxs, L. H. van Duren, J. E. Fonkert, H. van den Haak, J. de Jong. J. Klunder, J. IJ. D. Muller 'Massis, H. Schee per. J. J. Sint, C. G. Steenbakker, M. C. van de Stolpe, H. L. Weller. F. Westerbeek. K. Langeler, S. J. Heugens. W. J. Kales, J. F. Laatsch, H. Prass, W. M. van der Putten, A. Sarlet, J. H. Schön, T. J. A. Stoeltje en R. Ulderink; de_ meisjes: Hettie Bokelman, Lena van Gerwen, Rijkje Kooien, Nellie Loos, Lena Rijbroek, Willie Schön, Cato de Vries, Gertje Knopers. Rika Bart- man, Tini Breeuwer, Nellie de Leeuw, Maatje Pol derman, Arda Rob, Jannie van Scijen, Corrie Ave- ling, Jopie van den Brom, Annie Buma, Sophie Fröhlking. Hettie Gerrits, Ariënne Langeveld, Annie Ruhe, Willie Roskam, Lies de Vries, Nettie Vring. DIVERSEN. Bij de te 's-Gravenhage gehouden Staatsexamens voor Muziek zijn voor het Piano lager-onderwijs examen geklaagd, de dames Annie Koetsier en Dini Tuijten. beiden leerlingen der Toonkunst-school te Haarlem. MULO-DIPLOMA. Te Haarlem zijn geslaagd voor diploma A dc dames M. C. Scherpenhuijzen, J. van der Hart, H C. Ulsamer. J. H. B. de Wildér, J. E. Meijer. J. C. Damme, J. Th. Plaat, C. C. Rol, J. Vogelsang, C. M. Drulman, W. C. Soff, A. Schevel, H. W. Hetebrij, allen Haarlem, H van Leeuwen, M. van de Kreeke, en J. M. Hartdorff, allen Bloemcndaal. J. van Bra- kel, A. E. van Eek, Beverwijk, H. M.S. van Wijk, Zandvoort, M. Schaafsma, Overvcen. G. Seel, H:l- legom en C. van Alewijk. Heemstede en de hee ren A. C. H. Agema, J. Looyen, Haarlem, E. C. C. den Boef, .T. C. Koen, J. W. de Koter, allen Hoofd dorp, H. Ike, Heemskerk, D. J. Ypma, Wijk aan Zee, H. Tollenaar, Bloemendaal, L. D, van den Berg W. Kwaak, Velsen, M. G. van der Duin, IJmuiden- Oost. Kruyt, Santpoort. Voor diploma B slaagden de dames B. Bronk- horst, Haarlem, E. de Vries en G. van Neutegem, Heemstede en J. C, van Leyden, Beverwijk en de heeren J. K. Wijninckx, J. G. van Rosmalen, D. J Twee kinderen in het Noordzee kanaal verdronken. Door onbekende oorzaak te water geraakt. Een tragisch geval van verdrinking heeft gis teren tegen het middaguur in het Noordzeekanaal niet ver van de spoorbrug plaats gehad. Twee kinderen uit het gezin Apeldoorn, wonende in IJmuiden-Oost, een meisje van 4 jaar en een jon getje van 3 jaar zijn hierbij om het leven geko- men. Daar niemand het ongeluk heeft gezien, tast men naar dc oorzaak in het duister. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de kinderen met een kin derwagen te water zijn gereden. Het ongeluk moet pas gebeurd zijn toen een voor bijganger het lichaampje van een kind niet ver van den wal in het water zag liggen. Het kostte hem wéi nig moeite, het kind op het droge te brengen. Tot zijn groote ontsteltenis ontdekte hij, dat er nog een kind te water lag. Ook het tweede slachtoffer was spoedig uit het water gehaald. Andere hulp was spoedig aanwezig; ook dr. Boos man en de heer Bakker van E, H. B. O. die gewaar schuwd waren hebben door toepassing van kunstmatige ademhaling getracht de levensgeesten op te wekken. Dit mocht helaas niet gelukken, de kinderen bleken reeds te zijn overleden. Het medeleven met de ouders, die bij dit ongeluk twee hunner kinderen verloren, is groot. Het ongeluk is nog des te tragischer doordat de va der van de kinderen in het buitenland verblijf houdt. I De lijkjes zijn eerst naar het hoofdbureau van po litie gebracht en daarna naar het huis der ouders. INBREKERS AANGEHOUDEN. Eenige dagen geleden wqrd uit een tijdelijk onbe woonde villa aan de Pieter Aertslaan een tr^plooper ontvreemd. De looper werd enkele dagen na den dief- I stal bij een opkooper in beslag genomen. Thans is het de recherche gelukt de daders, twee i Haarlemmers, te pakken. De een bekende den dief- j stal gepleegd te hebben, terwijl tegen den ander we gens heling (het voordeel trekken uit" de opbrengst) proces-verbaal werd opgemaakt. PERSONALIA. De heer H. J. Lasschuit, Julianalaan te Heem- j stede is geslaagd voor het examen „Organisatie en Techniek van den Handel" van 'fc Nederlandsch In- stituut van Accountants. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: C. H. Holgen en J. Rappard, F. W. Anijken en A. C. Steenken, C. Wolbers en J. v. d. Berg. Getrouwd: F. Gotmer en A. Gleijsteen, J. J. Ba- kel en J. J. Langeveld, J. Sluijter en Th. H. de Vries. Geboren: D. v. Kloosterde Graaf, z., G. A. Ves- terVollenga, z. Overleden: P. Leegwater, 67 j. geh., C. Dekker, 52 j., ongeh. Europa ontwaak. Burgers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar dat uit het Oosten dreigt. Aanmeldingskantoor - voor vrijwilligers: Centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. straat. C. van Kersen—Eijsenga. 75 j Kleverparkweg. v. d. Bilt, J. A. Binsbergen. J. Hoefnagel, R J Som- - B. Bakker—Van de Poll. Prinsessekade. W. Stolwijk. broek, E. Simons, B. Schipper. J. P. Vogel. B Erdt- de zomersportwedstrijden van de Hitler-Jugend 77 j.. Kamperlaan; T. Scholtèn, 58 j.. Graaf van Wied- sieck, D. C. Proper, allen l-Iaarlcm. J. A. Blok plaats vinden, aan welke wedstrijden ook de I straat D. Schouten, 77 j..' Hazepaterslaan. E. H. Kra- I Alkmaar. H. Tollenaar, Bloemendaal,'J. N. Habberi Jeugdstorm zal deelnemen. mer, 81 j. 9 Juli: H. M. van Dam, 45-j>, Gasthuisstraat. Jansen, Overveen, A. J. Wonder Enhuizen G Ro- (A.N.P.) 1 H. C. de Vos, 70 j., Kenanupark. J meijn en P. C. Bakker, Beverwijk. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Drukkerij VERNHOUT en VAN SLUIJTERS, Bakenessei-gracht 3 Voor direct gevraagd: een flink Meisje voor pension. Boulev. De Fa- vauge 15, Zandvoort. gevr. v. g. g. v. boven 18 j. Rijks straatweg 6,7, H.-N. GEVRAAGD: FLINKE DIENSTBODE v. d. e. n. goed. k. k. en w. Aanm. na 8 u. Mevr. Senff, Mauricia- laan 7, Overveen. HUWELIJK Wedn. (kl. middenst.) 36 j. met kind van 4 j. wenscht kennisma king met net R.K. meisje of ong. M. tot 30 j. Br. met foto en leef tijd welke geret. worden onder no. 5808 bur. van dit blad. gevraagd 18 a 19 jaar voor alle voorkomende werkzaamheden. Kweekerij Hesselink -Jr.. K. Ver- spronckweg b. h. viaduct. Tn Deutsch freundliche omg. zoekt jong echtp. z. k. waarv. man in het buitenl. werkt, een pr. gem. royale. ZIT- EN SLAAPKAMER met mod. comf. z. pens. Te aanv. 15 Juli Brieven no. 5807 bur. van dit blad. Bentveld-Aerderihout Per 1 Augustus of later ge zocht een FLINK MEISJE voor dag en nacht Bekend met fijne keuken, goed kunn. werken. Leeftijd ongev. 35 jaar. Zonder goede getiiigen onnoodig te melden. BrievenBentvelds- weg 8 a, Bentveld. Voor kantoor gevraagd: Br. Z. V. 1092 Ricardo's Adv. Bur. Amsterdam. electrische waschmachine met wringer, in besten staat. Prinsen hof 5.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2