Bonnen die thans geldig zijn: Leugens om bestwil... VVOEX SDAG 9 JULI 1941 HA'ARtEM'S DAGBCAD Het eerste groote treffen tusschen de zeilers uit het Noorden vond ditmaal te Grouw plaats, waar de zeilvereeniging „Oostergo" van Leeuwarden wedstrijden hield. De deelnemers hebben, na het beëindigen van de race. juist hun schepen aan wal gebracht. (Foto Pax Holland m) Tegen kapitalisme en bolsjewisme. Voor kring Haarlem-Zuid der N.S.B. heeft gister avond de heer Ernst Voorhoeve, propagandaleider der N.S.B. een inleiding gehouden over „Te wapen tegen kapitalisme en bolsjewisme". De vergadering, die in het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond werd gehouden, was druk bezocht. De avond werd geopend door deq heer A. J. Winter, kring leider van kring 4, waarna de heer Voorhoeve het ■woord verkreeg. Na er op gewezen te hebben, dat blijkens de groote opkomst het nationaal-socialisme in Haarlem vol doende actief is, zeide spr., dat deze vergadering be schouwd moet worden als behoorende tot de talrijke betoogingen, die den laatsten tijd door N.S.B. en N.S.D.A.P. gehouden zijn. Evenals op die vergade ringen moet ook hier de wapenkreet worden ver nomen tegen kapitalisme en bolsjewisme, met welke twee thans in korten tijd zal moeten worden afge rekend. Want er is besef gegroeid, dat Nederlandsche en Duitsche nationaal-socialisten gezamenlijk thans tot in den dood verbonden zijn in den wil, kapita lisme en bolsjewisme voor goed uit Europa te doen verdwijnen. Men kan betreuren, dat ons land in den strijd moest worden betrokken, dat een nieuwe tijd niet kan komen zonder strijd en geweld, doch deze ope ratie moest de kans op leven en geluk brengen. Niet om ons kwaad te doen, niet om ons iets te ont nemen kwam Hitier hier, maar om in het belang van alle volken van Germaanschen stam ook ons te bevrijden van wat ons land en ons volk ten ver- derve leidde. Nieuw is het reveil, waartoe de N.S.B. thans weer ons volk wekt, niet. Op een nationaal-socialistisch- fascistisch West Europa heeft de N.S.B. steeds ge wezen als een geheel, dat vereenigd het bolwerk moet zijn tegen Sovjet Rusland. Reeds in 1932 wees Mussert op het gevaar van een Sovjet-Unie. die er steeds op uit was, de wereldrevolutie uit te bouwen en in later jaren was er meer dan eens gelegenheid, ons volk de gevaren, die uit het Oosten dreigden, voor oogen te stellen. En als men hier durft wijzen op een z.g. bond genootschap tusschen Duitschland en Sovjet Rusland dan antwoordt spr.: Geen bondgenootschap maar een niet-aanvalsverdrag sloot Hitier, als een rug dekking in den grooten strijd, die in 1939 voor de deur stond. Zooals een medicus een gevaarlijken geesteskranke wel onder narcose moet grengen vóór de operatie, zoo heeft Hitier Sovjet Rusland vóór de operatie, waaraan het Russische volk thans toe is, moeten narcotiseeren. Dit alles heeft menigen eenvoud igen Duitscher niet begrepen, doch zijn discipline deed hem zwijgen in vertrouwen op den Führer. Hier bleek de waarde van tucht en trouw, twee begrippen, die ook hier te lande nog sterk zullen moeten groeien, zal er voor ons land in het nieuwe Europa iets waarachtig waardevols te doen zijn. Dan pas zal er een orga nisch geheel verkregen worden, een organisatie, die in trouwe kameraadschap de vrijheid van Nederland in het nieuwe Europa kan verwerven en handhaven. Men staat in onze dagen voor de keuze tusschen twee stelsels, dat van waarheid en waarachtigheid en Godsvertrouwen en dat van leugen en onwaar achtigheid en Godloosheid. Wie al het oude, waarbij ons volk in groepen verdeeld werd en tegen elkaar werd opgezet, waarbij ons volk werd misbruikt door partijbestuurders en demagogen, terug wil, die kieze bet laatste. Eens is het anders geweest! Eens was Nederland de dam tegen het opdringend Angelsaksische en Latijnsche imperialisme. Toen hadden wij onze groo te leiders. Doch de tijd kwam, dat wij het moesten aanzien, dat er stukken van ons gebied werden weg- geroofd en onze stamverwanten wegkwijnden in de concentratiekampen van Zuïd-Afrika. De tijd kwam, dat er een schandvlek geworpen werd op onze vlag door een Fransche revolutie, door een kapitalistisch stelsel, door een stelsel der Godloosheid en door alles, wat tenslotte uitliep op net bolsjewisme. Toen heeft Nederland zich zelf hervonden in de figuur van het Nationaal Socialisme en in den persoon van Mussert, die in eigen land zag, dat het democratisch stelsel gefaald had en die in Duitschland zag, hoe het nationaal-socialisme een klein maar hecht ge bouw had vermogen op te trekken. Toen werd het „Mussert of Moskou", de kreet, die thans haar waarde bewijst en op welke roepstem thans dui zenden jonge Nederlanders zich hebben ingezet voor den strijd, die in deze dagen in Sovjet Rusland wordt gestreden. Spr. wijdde woorden van erkente- Sleutel weg? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L.Veerstr.lO (Adv. Ingez. Med.) lijkheid en bewondering jegens deze strijders en be gaf zich met een enkel woord in een beschouwing over de oorlogsdagen in 1940 en in een vergelijking tusschen de handelingen van verantwoordelijke per sonen hier en elders. Na voorts een beschouwing te hebben gewijd aan oorlog en oorlogsvooruitzichten eindigde spr. met er op te wijzen, dat de keuze thans is aan het Neder landsche volk, dat zal moeten kiezen tusschen het behoud van eigen, volksche, cultureele waarden of de aanvaarding van het gruwelijke bolsjewisme. Wie thans Moskou niet wenscht, die kieze Mussert! Want dan alleen zal ons volk zich zelf kunnen blij ven en niet straks door anderen geleid en misschien gedwongen worden, als m.r, zich om de vredes- tafel zet. Moge ons volk straks de souvereine en de vrije medestander in de rij der vrije volken zijn! Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, die door den heer Voorhoeve werden beantwoord. Met het zingen van het 6e couplet van het Wilhel mus werd de vergadering besloten. Cursus Practische Kinder verzorging. Het bestuur der Kinderbewaarplaats Haarlem- Noord, Van Wickevoort Crommelinstraat 26. hoek Am bachtstraat, zal evenals de vorige jaren aan deze in richting op 1 September a.s. een cursus verbinden in opleiding practische kinderverzorging, bestaande uit een practisch en een theoretisch gedeelte. Het prac tische deel bestaande uit het werken in de crèche ge durende een heel jaar en wel halve dagen, afwisse lend van 8',tot 1 uur of van 1 tot 5J4 uur. Het om vat zoowel de verzorging van kinderen op de baby zaal als in de badkamer, de verzorging en omgang met de kleuters en oudere kinderen (tot en met 6 jaar), spelen, zingen, handenarbeid enz. Ook het voor komende huishoudelijke werk, het bereiden van kin- dervoedsel en het onderhoud van alles wat door en voor kinderen gebruikt wordt, geschiedt onder leiding. Het theoretische gedeelte omvat: algemeene gezond heidsleer, lichamelijke ontwikkeling en verzorging van zuigelingen en kleuters (tot en met schoolkind), eerste hulp bij kleine ongevallen, verbandleer, han denarbeid, geschikt om met en voor kinderen te doen, zooals Fröbel- en ander papierwerk, knutselwerk enz. Eenvoudige opvoedkunde, o.m. kennis van Fröbel- en Montessorimethoden (voor enkele leerlingen wordt de gelegenheid opengesteld eenigen tijd in een Mon tessorischool werkzaam te zijn), bespreking van boe ken voor en over kinderen. Aan de opleiding zijn naai- en kniplessen verbon den. De opleiding geschiedt onder leiding van me vrouw J. F. JacobsArriëns. Behalve de werktijden in de kinderbewaarplaats hebben de leerlingen bo vendien verscheidene uren per week les. De lessen worden gegeven ten huize van mevrouw Jacobs Arriëns. Pieter de Hoogstraat 24, Heemstede. Na afloop van den cursus, die 12 maanden duurt, wordt een diploma in practische kinderverzorging uit gereikt aan de leerlingen, die blijk hebben gegeven de noodige geschiktheid te bezitten om met kinderen om te gaan, om als helpster in een kinderbewaar plaats of op andere wijze op te treden en om met •rucht een verdere studie in sociale of huishoudelijke richting te volgen. EXAMENS. Academische opleiding. Op een proefschrift, getiteld: „De Haarlemsche drukkers en boekverkopers 15401600" promoveerde Dinsdag te Utrecht tot doctor in de letteren en wijs begeerte mej. H. J. van de Kerk, géborén te Haarlem. Ter beschikking stellen van weegwerktuigen. Ten einde gebruikt te worden bij de inlevering van metalen. De Nederlandsche Staatscourant van Dinsdag bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, waarbij aan de burgemeesters en de daartoe schrif telijk gemachtigde personen, machtiging wordt ver leend om gedurende het tijdvak van 9 tot 31 Juli 1941 ter beschikkingstelling in gebruik aan de ge meente te vorderen van weegwerktuigen, teneinde deze te gebruiken bij de inlevering van metalen. Degene, die een oproeping ontvangt is gehouden dit weegwerktuig voor 11 Juli ter beschikking te stellen. Begrafenis Louise van Korlaar. Op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam is Dinsdag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de tooneelspeelster Louise van KorlaarVan Dam, die Zaterdag op 85-jarigen leeftijd is overleden. Tot de belangstellenden behoorden de tooneelspeelsters Marie van Westerhoven, Marie van Eysden—Vink, Rika Hopper. Emma Morel. Verder waren er Hein Harms en Herman Schwab. Nadat de organist, de heer G. C. Weggelaar. het „Largo" van Handel had gespeeld, bracht Hein Harms namens de Maatschappij Apollo, het ondersteunings fonds voor oude tooneelkunstenaars, een laatsten eerbiedigen groet aan het overleden eere-lid. Hij zeide daarmee uiting te willen geven aan de gevoe lens van dankbaarheid en waardeering. welke Apollo koesterde voor deze kunstenares, die steeds de artis tieke en stoffelijke belangstelling van de tooneelkun stenaars heeft behartigd. Zij heeft met inzet van haar geheele persoonlijkheid het gevaar bestreden, toen het voortbestaan van Apollo bedreigd werd en voor dezen geslaagden arbeid is zij met het eerelidmaat schap beloond. Spreker uitte zijn dankbaarheid voor het vele goede en schoone, dat zij als kunstenares en als mensch zoo mild heeft geschonken. „God schenke haar", zoo eindigde de heer Harms, „de eeuwige rust na een welbesteed leven". Rika Hopper zei, dat het droef stemt, dat weer een van de oude garde is heengegaan. Haar rijke leven stemt echter tot troost; dit leven was rijk door de waardeering voor haar kunst en de liefde voor haar man en kinderen. „Lieve tooneelmoeder", zoo eindigde zij, „rust zacht". Marie van Westerhoven zei mevrouw Van Kor laar het langst gekend te hebben. Als meisjes van 12 jaar waren zij samen op de eerste tooneelschool en zes jaar speelden zij beiden bij Le Gras in Rotter dam. Zij noemde de overledene een hartelijke vrouw en een goede collega. Ontroerd bracht zij haar een laatsten groet. De heer De Jong. secretaris van Pro Senectute, dankte mevr. Van Korlaar namens de bewoners van Huize Bergshoff, waar zij haar laatste jaren sleet, voor den steun, dien zij steeds heeft gegeven. Van haar hebben de bewoners geleerd, wat het zeggen wil, veel te zijn voor anderen. De schoondochter van de overledene dankte voor de belangstelling. Onder het spelen van „Ases Tod" van Grieg werd het stoffelijk overschot ter aarde besteld. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 9 OP 10 JULI 1941 van 22.00 tot 5.29 Maan op 10 Juli op 22,44 Maan op 11 Juli onder 7.55 AARDAPPELEN. BON „25 reserve". T.m 13 Juli: 2 kg. BOTER- OF VETKAART. BONS 22 en 23. T.m. 16 BROOD, GEBAK. BON 9 (Bloemkaart). T.m 13 Juli: 50 gr. brood of '/o rantsoen gebak. BON 25. T.m. 13 Juli 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak. BON „25-4 rantsoenen". T.m. 13 Juli: 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak. EIEREN (Bonkaart Alg.) BON „25 eieren". T.m. 13 Juli: 1 ei. MEEL EN GRUTTERS WAREN. (Bonkaart Alg.) BON 43. T.m. 13 Juli: 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem of grutte- meeL BON 44. T.m. 10 Augs.: 250 gr. havermout, ha vervlokken, haverbloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmeel of grutten BON 45. T.m. 10 Augs.: 250 gr. gort, gortmout of grutten. BON 54. T.m. 10 Augs.: 100 gr. macaroni, vermi celli of spaghetti. BON 55. Tm 10 Augs.: 100 gr. maïzena, gries- meel, sago, aardappel meel of puddingsaus- poeder. BON 9 (Bloemkaart). T.m. 13 Juli: 35 gr. meel of bloem. SUIKER. BON 101. T.m. 3 Augs.: 1 kg suiker. PETROLEUM. BON 11 (Bonkaart M en O) t.m. 10 Augs.: 2 L. KAAS (Bonkaart Algem.) BONS 68 en 78. T.m. 13 Juli: 100 gr. per bon. BONS 69 en 79. T.m. 27 Juli: 100 gr. per bon. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Textielkaart). T.m. 31 Aug.: 50 gr. VLEESCH EN VLEESCH- WAREN. BON 21 „vleesch". T.m. 9 Juli 50 gr. vleesch. BON 21 „vleeschwaren". T.m. 9 Juli V2 rantsoen. MELK. BON 24 (Melkkaart) t.m. 13 Juli: 1.% L. melk. KOFF1ESURROGAAT EN THEE. (Bonkaart Algem.) BON 46. T.m. 20 Juli 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. ZEEP. (Bonkaart Algem.) BON 38. T.m. 3 Augs.: 150 gr. toiletzeep, 120 gr. huishoudzeep, 200 gr. z. zeep (oude samenstel ling), 150 gr, z. zeep, 300 gr. z. zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder. 125 gr. zeepvlokken. 250 gr. zelfwerkende waschmid- delen, 200 gr. vloeibare zeep of 600 gr. wasch- poeder. HONDENBROOD. BON 23. T.m 31 Juli: Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr. 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg; Gr. 5: 4 Kg; Gr. 6: 3 Kg. KATTENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: IV2 Kg. BINDSTOFFEN. Bonkaart Haarden Kachels t.m. I Bonnen 01, 02, 03 per 1 eenheid vaste brai stof. Bonnen 05, 06, eenheid turf. Bonkaart Haarden Kachels K t.m. 31 Bonnen 01, 02, 03, 04 ]j bon 1 eenheid brandstof. Bonnen 05,J, 07, 08: 1 eenheid turf^. Bonkaart Centrale V|g warming L t.m. 31 1 Bonnen 0111 per 1 eenheid vaste braij^ stof. af Bonkaart „Brandstofljp] één eenheid tot 1 1942 1 eenheid brandstof. Bon 03 KF van de ka; ten M. en N. Geldig lJ Juli: 1 eenheid va brandstoffen. Bon Generator-a nthi ciet 6e periode 1 H anlhracietnootjes of kg turfcokes. Geldig 1 Juli. de Bon Generatorturf periode: 50 stuks bi' gerturf. Geldig 1-31 Ji Bondsvergadering van den Ned. Middenstandshond. UTRECHT, 8 Juli. Dinsdag hield de K.N.M.B. een druk bezochte algemeene jaarvergadering te Utrecht. De bondsvoorzitter, de heer L. de Groot, ving aan met herdenking van hen, die in dienst van het vaderland zijn gevallen. In zijn openingsrede memoreerde spr., dat de middenstandsorganisaties, ook plaatselijk, na den 15den Mei onmiddellijk de hand aaii de ploeg hebben geslagen. Vervolgens besprak de voorzitter de tot stand- gekomen concentratie in de Nederlandsche Midden stands Centrale. De stichting van de Ned. Midden stands Centrale blijkt goed te zijn geweest en werd door vakorganisaties als voorbeeld genomen. De bekende commissie-Wolterson heeft de N.M.C. ge lukkig niet voorbij gezien. Voor den cultureelen arbeid heeft de bond in het Instituut voor Midden standsontwikkeling een lichaam dat voor zijn taak berekend is en waarmede uitstekend wordt samen gewerkt. Spr. dankte voor het vertrouwen door de orga nisaties en leden in de leiding gesteld en hij deed een beroep op de middenstanders in eenheid medewerking te verleenen en niet ter zijde te blijven staan. Notulen en jaarverslag 1940 werden goed ge keurd. De bondssecretaris, de heer D. Swagerman. deed mededeelingen over de werkzaamheden van den bond over het eerste half jaar 1941, waarin o.a. werden aangevoerd de prijszetting en prijsbeheer- scning, de winkelsluiting en het spaarzegelstelsel Het financieel verslag en de begrooting-1941 werden goedgekeurd. In de middagvergadering werden de voorstellen van het hoofdbestuur inzake handhaving der con tributie op het bestaande peil aangenomen, even als dat inzake propaganda-campagne tot leden werving. Voor de Kinderen (Teekeningen H. Kannegieter). HET SPOOKKASTEEL Het voorstel-Oosterbeek, beoogende tegen verkoop van apparaten en leidingen voor gas electriciteit door overheidsbedrijven opnieuw ageeren gaf aanleiding tot aanneming van het pi advies van het hoofdbestuur, waarin wordt gez< dat de bondsleiding in deze diligent blijft; naar oplossing zal worden gestreefd. Het voorstel van den Algemeenen Bond van lo c confectionairs om de mogelijkheid te onderzoe 'a' of men kan geraken tot de instelling van een fofb voor sociale doeleinden ten bate van alle bij ?et K.N.M.B. aangesloten stands- on vakorganisal -si werd in handen gesteld van het hoofdbestuur, tegen zulk een onderzoek geen bezwaar had. De bondssecretaris,de heer Swagerman, hilje^ over „De voorbereiding van de komende org; ha satie van het bedrijfsleven" een beknopte in ding. Spr. gaf een. overzicht van de indeeling van bedrijfsleven in zes hoofdgroepen, van de taak alle bevoegdheden der nieuwe organen, aan hand van de verordening en de uitvoerings sluiten met betrekking tot de organisatie van bedrijfsleven. De hoofdgroep „handel" zal in vier groepen w den ingedeeld, n.l. „groothandel", ..detailhand „markt- en straathandel" en ,tusschenperson< Er volgde een geanimeerd debat. Dr. W. L. Groeneveld Meijer, administrat* van het departement van handel, nijverheid 'ps scheepvaart, chef van de afdeel ing middensti 7? van het departement, sprak vervolgens de v gadering toe en brak een lans voor het midd *7 standsmuseum, hetwelk het economisch instit van den middenstand reeds eenige jaren aan inrichten is. Na een uitvoerige rondvraag volgde sluiting. Vlug zijn zij teruggeloopen met een heele lading hout. „En wat wil je nu beginnen?" vraagt Jan, eenigszins benauwd. „Wel, nu stoken we een vuurtje, dat het spook ver drijven moet. Als hij 't warm begint te krij gen, dan verdwijnt hij vast voor goed!" Spoedig laaien groote vlammen door het schoorsteengat omhoog. Jan. sleept aan met groote takken, half verteerd al en goed droog. Teddy Trix zit toe te kijken, naar dat prachtig vuurwerkspel. 't Geeft al spoe dig heel veel hitte en zooiets bevalt hem we.l GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Dekker, Gen. Cronjéstraat 10; Zwc^ abonnement, v. d. Bijl, Thorbeckestraat 25; Beuigi, met inhoud, Blonk Wouwermanstraat 38; Badpak handdoek, Meerman, Ramplaan 17; Badpak, v. d. I Thorbeckestraat 25; Distributiebonnen, Oostve Eindenhoudstraat 30: Ceintuur. Beelcsma, Gasthi laan 137; Dameshorloge, v. Rossum, G. v. Ams straat 109; Jasje, Groothuize, Ampzingstraat nijn, Maaskant Eendjespoortstraat 17; Portemoni. met inhoud, v. Wijngaarde, Zijlvest 76; Pantofl Semp, Roosveldstraat 21; Pas t.n.v. Kool, Gen. Roy^ straat 64; Ring, v. Oldemark, Eikenstraat 24: W no delstok, Bureau van Politie, Smedestraat; Kindfo™ schoen v. Orden, Eendrachtstraaf -iO, Tennir Laibbrandt, Akend;^rostra al 4; Damessokken, len, Planetenplein 26; Vulpen, Koops, Rollandslr Vulpen, Koningsbruggen, Nic. v. d. Laanstr Vulpen. Ramout, Tetterodestraat 112; Zakdo Waimer, Spaarne 4. *1 ia: '-'hojop f kla dof FAILLISSEMENTEN. 1 lek Air Du Wa De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren de volge: wij faillissementen uit: C. Verton, vroeger caféhouder te Zwanenburg, th 5™ los werkman, wonende te Haarlem, Reltzstraat no. Curator Mr. A. Brucb te Haarlem. G. J. Haust, kellner, wonende te IJmuiden-Oost, Velsen, van Spijkstraat no. 34. Cur. Mr. F. M. Hagemej^nj ;fn, te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top te Haarlem. V Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de i: °er lissementen van: sch E. J. van den Berg. magazijnmeester, wonende te Ha El« lem, Anthoniestraat 10, Curator Mr. D. Matzer van Blo das te Haarlem. J. P. Timmerman Jr., sigarenwinkelier en timmerm In wonende te Haarlem, Jan Gijzenkade 50, Curator Mr. f Varekamp te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelingslijst zjgne geëindigd de faillissementen van: j Scharff, handelaar in bloembollen, wonende 1 Heemstede, Curator Mr. J. G. Betlink te Haarlem. M. H. A. Gouwenberg, voorheen caféhouder, wonet te Haarlem, Curator Mr. K. van Giffen te Haarlem. aid led gel stri ope vlo con de öoc 15) door THE A BLOEMERS. Jet staarde haai" aan; het jonge meisje was. voor zoover ze kon nagaan, met niets bezig; ze had zelfs geen boek voor zich; de courant, die Constance in 5e hand had gehad, toen Jet de kamer binnen kwam, had ze haastig onder het blad van haar schrijftafel geduwd. En nu gleed dat ongeluksding van haar trillende knieën op den grond, net voor de voeten van het meisje: de verraderlijke adver tentie naar boven! Jet schoot op het blad af als een havik op zijn prooi. „O, ik had niet gezien dat u dat zat te lezen!" riep ze me: een glimlach, die iets bedenkelijk triomfantelijks had. „Ikik las het Buitenlandsch overzicht", be gon Constance hakkelend, maar ze zweeg direct, want ze hoorde zelf, dat haar stem niet erg geloof waardig klonk. „De krant ligt anders niet open bij de rubriek buitenland", merkte het meisje droog onbeschaamd op- Constance werd boos. Ze voelde er mets voor om een snort kruisverhoor te ondergaan van een dienstmeisje, al was deze dan ook haar nicht. Hier was Jet tenslotte niet anders dan een onderge schikte. „Je vergeet je plaats", zei ze driftig. „Ga oogen- blikkelijk de kamer uit!" „Ik zie niet in dat ik iets gedaan heb om op zoo'n manier de kamer uitgestuurd te worden", antwoordde Jet op hoogen toon. „En ik wil u ook wel zeggen, dat ik niet ga. Ik ben net zoo goed als u". „Spaar me je brutaliteiten. Ga onmiddellijk!" „Als ik gaan moet", vervolgde Jet langzaam en nadrukkelijk, „zal ik iedereen vertellen om wat. voor oogenschijnlijk onbenullige reden u me hebt weggestuurd. Om het feit dat ik u op een eigen aardige advertentie heb attent gemaakt, die u stie- kum zelf zat te lezen, toen ik binnenkwam. Ik zal ze ook alles vertellen van die andere adverenties en. „Als jij de kamer niet uitgaat, zal ik het moe ten doen". Constanec stond met waardigheid op. „O dat hoeft niet. Ik ga al! Maar dit zeg ik u: u weet nu wat ik doen zal als ik ontslagen word. Ik ben net zoo goed als u; precies zoo goed!" En met deze woorden ging ze de kamer uit. Constance bleef verbijsterd achter, Jets brutali teit en haar dreigementen beteekenden een gevaar dat ernstiger en vooral directer was dan het in de adverentie aangekondigde bezoek van Corrie. Jet was een spion en misschien ook een verrader op haar eigen grondgebied en het jonge meisjes moest zichzelf bekennen dat ze zich in de macht van haar brave nicht bevond en haar niet kon ont slaan. Haar herhaalde verzekering: „Ik ben net zoo goed als u" kon moeilijk iets anders beteeke- nen dan dat ze de werkelijke identiteit van de zoo genaamde kleindochter van mijnheer Eduard ken de of in elk geval goede redenen had om te ver moeden dat deze een gewetenlooze indringster was. Het was afschuwelijk, hopeloos en Constance wist niet hoe ze zich keeren of wenden moest. Als haar bedrog aan het licht kwam. zou ze natuurlijk on middellijk met schande beladen het huis uit wor den gejaagd en misschien zou de oude heer in zijn gerechtvaardigde boosheid haar wel bij de justitie aanklagen. Een visioen van een sombere gevan geniscel doemde voor het jonge meisje op. Maar ook zonder dat zou het nog verschrikkelijk genoeg zijn. In haar nameloozen angst en wanhoop besloot ze, dat ze niet op het buiten zou blijven, maar den Gordiaanschen knoop zou doorhakken door weg te loopen. Maar waar moest, ze in 's hemelsnaam heen? Ze bezat van zichzelf niet meer dan een paar gul den. daar kon ze niet langer dan een dag of wat van leven. Het was onmogelijk haar vroegere be trekking van muziekleerares in Amsterdam terug te krijgen; hoe kon ze verklaren waar ze al dien tijd geweest was? Bovendien, als Jet na haar vertrek zou uitflappen wat ze wist of vermoedde, zou zeker in de eerste plaats gezocht worden in haar moeders huis in Arnhem of op haar vroegere Am- sterdamsche muziekschool. .Dan was het nog maar het beste om naar huis te gaan. Ze voelde een mateloos verlangen naar haar moeder opkomen. O,-kon ze maar in de armen van dat lieve moedertje vliegen, haar hoofd tegen haar aan vlijen en haar al haar verkeerdheid bekennen, zooals zij als klein kind gedaan had. Ze zou haar moeder duidelijk maken dat ze dit alles begonnen was om harentwil en ter wille van haar broers en zusters en moeder zou haar begrijpen en vergeven en troosten. Ze vergat al het andere nu ze aan haar moeder dacht Jets triomf, de schrik en daarna de veront waardiging van mijnheer en mevrouw van Zuvlen, als ze de waarheid zouden vernemen, de vreeselijke schok, die het voor Walter zou zijn: het verzonk allemaal in het niet bij dat ééne groote gevoel: de liefde van een kind voor haar moeder. En zoo vol komen ging het meisje in dat gevoel op, dat ze er niet aan dacht, dat wanneer ze nu vluchtte, het feit dat ze van Walter duizend gulden gekregen had en ze niet had teruggegeven, den indruk zou wekken, alsof ze er met dat geld vandoor was ge gaan Te vluchten naar haar moeder was haar eenige gedachte, haar eenïg verlangen, haar eenige hoop! Maar plotseling werd de stroom van haar gedach ten afgebroken, doordat de deur van haar boudoir openging. Mevrouw van Zuylen kwam binnen. .Constance, kindje, heb je zin om mee in het park te gaan rijden?" vroeg de oudere dame. „Jawel, als u graag wilt!" Het meisje sprak op lusteloozen, onverschilligen toon. Mevrouw van Zuylen keek haar opmerkzaam aan en ontdekte sporen van tranen op haar gezicht. „Heb je weer zitten piekeren over het verlies van je geheugen?" zei ze vriendelijk. „Ja. neen. Ik bedoel.... O, ik kan het niet verdragen om te denken...." En Constance barstte opnieuw in snikken uit. „Lieve kind, heb je nog steeds geen enkele her innering aan je verleden?" Of ze herinnering had aan het verleden! Wat een onbewuste, maar wreede kwelling, om haar dat juist nu te vragen, terwijl ze gefolterd en ge teisterd werd door herinnering aan haar kinder jaren, haar tehuis, aan haar moeder bovenal! Het kostte haar moeite om de vraagster de waarheid niet in het gezicht, te schreeuwen, maar ze be- heerschte zich bijtijds en in haar rol blijvend, zei ze zacht: „Hel is eigenlijk zoo dwaas van me er zoo over te tobben. Neemt u me maar mee uit rijden; af leiding helpt misschien beter dan iets anders om te vergeten". Nu was ze toch even uit haar rol gevallen, maar haar geest was ook zoo vervuld van het verleden. Vergeten! Mevrouw van Zuylen zou eerder ge dacht hebben dat het meisje van ..zich herinneren" gesproken zou hebben, maar ze zei daar maar niets van tegen haar kleindochter, bij wie het geestelijk evenwicht dan toch in elk geval verstoord was en daarom begon ze over een ander onderwerp, een nieuwtje, waarmee ze dacht, dat ze het meisje ple zier zou doen. Ze was gaan zitten om nog even een praatje te maken, vóór ze zich ging kleeden voor hun rit. „Weet je kind", vertelde ze opgewekt, „groot vader heeft een gesprek gehad met Gerrit Elders, een armen werkman hier uit de stad, en die zei, dat hij er nu zoo goed als zeker van was, dat zijn dochter, die krankzinnig was, het meisje is geweest., dat dien nacht door den trein is oven-eden. Maar kind, wat zie je bleek!" viel de spreekster zichzelf in de rede. „Ik had gedacht dat je vreeselijk blij zou zijn als je zekerheid zou krijgen, dat het niet je medereizigster was, die zoo gruwelijk verminkt is gevonden; om de waarheid te zeggen, heb ik er bij je grootvader op aangedrongen dat hij den man zou gaan opzoeken". „Dat is allemaal nieuw voor mij", hijgde Con stance, die alleen in het kort gehoord had, dat die Elders al eerder het vermoeden had uitgesproken, dat de verongelukte wel zijn vermiste dochter kunnen zijn. Ze was zoo vast en zeker over tui geweest, dat het slachtoffer niemand anders lo zijn geweest dan haar medereizigster, Constan van Zuylen, dat .ze geen oogenblik bij de mogelij heid had stilgestaan, dat een onbekende juffroi "Iders door den trein vermorzeld kon ziin. Ma nu drong het tot haar ontsteld bewustzijn dot dat, als het lichaam werkelijk dat van dat meis Elders was geweest, Constance van Zuylen op et of andere onbegrijpelijke, haast boven-natuur!ijl v. manier aan den dood ontsnapt en dus nog in ven móest zijn. En in dat geval zou ze elk oogt blik in de villa van haar grootouders kunnen vi schijnen en, alleen door haar komst al, haar dui belgangster ontmaskeren als een bedriegster. Vervuld van deze angstaanjagende gedachte, doffe hersens en toegeknepen keel, luisterde ongelukkige meisje naar de zachte stem van m vrouw van Zuylen die vertelde hoe het kwam d Gerrit Elders, nu nog meer dan bij het onderzot door de politie en de begrafenis, overtuigd dat de verongelukte zijn dochter moest zijn weest. Ze somde een reeks bijzonderheden op, de oude man pas daarna van de verpleegsters u het nabij gelegen krankzinnigengesticht en vi enkele late voorbijgangers had vernomen en d het hoogst waarschijnlijk maakten, dat het d meisje was, dat aan de strenge bewaking was on snapt, dien avond zwervende in de nabijheid vs de spoorbaan was gezien, en door den goederer sneltrein was verpletterd. „Dus als dat waar is", besloot mevrouw Zuylen, haar relaas, „en het heeft er allen schij van dat het zoo is, kan het onmogelijk jouw reis genootje geweest zijn, die door dien trein die W uit Veldhuizen vertrokken was, is overreden". „Maar waar is dat meisje dan?" vroeg Con stance en schrok van haar eigen vraag. N 3*le Ear van 1 Mid e pen bEar 'de Inzi uit offi> roei 11 sen; lans Dak (Wordt vervolgd)# I bei- Bus

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6