Jeugdfi&t&etgett^ r Trek er op uit en maak gebruik van de Spart en J Spoortje spelen Centraal-Station te Amsterdam WOENSDAG 9 JUL'! 1941 RASREE M'S dagblad Voor vacantie en weekeinde de ideale pleisterplaats (Van een onzer redacteuren). NU de zon zoo fel op stad en land brandt, tenminste op het oogenblik dat deze regels worden geschreven is het zoo. misschien is de situatie als u dit leest weer veranderd, tenslotte is er nog steeds niets veranderlijker dan het weer en vooral niet in ons land. maar goed dan, nu de zon in ieder geval fel gebrand heeft is de lust om naar buiten te trekken, naar het bosch, de hei of het strand, grooter dan ooit. Naar buiten! Daar zegt u zoo iets Maar hoe en.... waar zullen we overnachten? Ja, hoe? U hebt de keus tusschen de verschil lende vervoermiddelen zooals tram, trein en auto bus of en dat lijkt mij eerlijk gezegd 't geschiktst: gebruik een fiets of uw beenen. Laten we het der halve even op de fiets houden; als er bezwaren zijn dan hoor ik die nog wel. Per fiets er op uit dus. Maar en nu komt het be langrijkste. waar zullen we overnachten? In ho tels? Dat is voor velen te duur. In tenten? Kam peeren tusschen 12 en 4 uur is verboden. Ja. waar dan? Dan blijft er nog een oplossing over, die voor iederen trekker, aha. onthoudt ge 't woord: t-r-e-k- k-e-r, geldt; ga. naar een jeugdherberg. Iedereen kan daar terecht hetzii jong of oud. Ge kunt alleen gaan of in groepen, dat geeft niet, later zal ik u nog wel vertellen wat ge doen moet om een trek- kerskaart te krijgen, maar maak u eerst maar even met de idee van een jeugdherberg vertrouwd. Nou is een jeugdherberg, de naam zegt het reeds, in de eerste plaats bestemd voor de jeugd, maar en dat is een groot voordeel: als ge op vijf tigjarigen leeftijd jeugdig genoeg zijt om er nog op uit te trekken dan zal ook voor u de deur van de jeugdherberg wijd geopend worden en de ont- j vangst zal niet minder hartelijk zijn dan die van het trekkertje, dat de korte broek niet alleen in de vacantie draagt. Wat is er gemakkelijker en prettiger dan over nachten in een jeugdherberg; het nuttigen van een flink ontbijt en er daarna weer op uit te gaan en op de fiets langs smalle zandweggetjes te dwalen, temidden van de akkers naar het wuivende graan met de blauwe korenbloemen, de liefde voor het land bijna tot een tastbaar begrip maakt. Na een flinken tocht is het heerlijk rusten in de koele schaduw van het bosch en wel ja waarom niet. strek u even uit, of als ge nog niet den leeftiid hebt. dat de behoefte daaraan bij u opkomt, bliif een oogenblik in de schaduw zitten en laat de schoonheid van de natuur tot u doordringen De liefde tot het land, tot de natuur, 'is die beter te leeren dan op deze manier? Ik geloof het niet. Dat vredige gevoel, die vaste verbondenheid met land en volk. is nergens sterker, te bespeuren dan juist op zoo'n zwerftocht. goeden raad kunnen putten dat de jeugdherberg ten allen tijde u en uw vrienden kan ontvangen. Wacht dus niet te lang en trek er op uit! Practische wenken. En tot slot nog eenige practische wenken. Van de jeugdherbergen kan iedereen gebruik maken, die tien jaar geworden is. Gaat men echter alleen op stap dan is het bezit van een trekkerskaart van de N.J.H.C. noodzakelijk. Ieder, die veertien jaar is kan zoo'n kaart krijgen. Aan een groep onder geleide kunnen dan ook jongens en meisjes van tien tot viertien jaar deelnemen. De leider moet dan een „geieiderskaart" hebben. Jeugdige trekkers (Jitten) van 14 tot 21 jaar betalen jaar lijks f 1.25 (inclusief een abonnement op het maandblad „De Trekker"). Zij die in het loopende kalenderjaar 21 worden of dit reeds zijn worden I het woord hadden gevoerd, deelde Mr. Bruch na mens Ged. Staten mede, dat zfj bereid waren hun voordracht terug te nemen bij aanneming van de motie. Deze werd hierna aangenomen met 46 legen 6 stemmen. Voorts werd o.a. aangenomen een voorstel, een subsidie van f 23.000.te verleenen aan „Artis"' te Amsterdam, ter dekking van het geraamde lekor* over het boekjaar 19411942. dat f69.000.zal be dragen, onder voorwaarde, dat de gemeente Am sterdam het overige gedeelte van het tekort, groot f46.000.voor haar rekening neemt. NIEUW STATENLID GEÏNSTALLEERD. De heer A. Bennink Bolt, die in de vacature van wijlen Mr. M. Slingenberg tot lid der Staten be noemd was verklaard, werd geïnstalleerd. Goedgekeurd werd het voorstel tot hel in het leven roepen van de functie van technisch adjunct directeur van het Provinciaal Waterleidingsbedrijf, evenals het voorstel inzake de toestemming van een tijdelijke toelage aan lager bezoldigd tijdelijk perso neel en tot tijdelijke verhooging van de kindertoe lage conform de beschikking van Bimenlandsche Zaken. Een kinderbijslagregeling zooals ook door verschillende gemeenteraden is vastgesteld en waar bij de provincie deze materie in eigen hand houdt, werd geacht op 1 Juli j.l. te zijn ingegaan. De Staten gingen er mee accoord, dat in het sala risreglement een wijziging werd gebracht waardoor voortaan de rangen van chef- en adjunct-chef voor lichtingsdienst huisvrouwen, hoofd technische dienst Provinciale Ziekenhuizen, technisch hoofdambtenaar en administratief ambtenaar benevens enkele lagere functies worden ingeschakeld. Onder bepaalde voorwaarden werd een legaat, groot f 5450.van wijlen mejuffrouw G. Engbe- rink te Amsterdam ten behoeve van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, aanvaard Daar ambtenaren bij de Provinciale Ziekenhuizen voortaan op 60-jarigen leeftijd gepensionneerd zul len worden werd in een suppletoire begrooting een bedrag van f 14000.in de eigen pensioenfondsen gestort. De voorstellen tol het onttrekken aan openbaar verkeer van weggedeelten in de gemeenten Schagen Koecnjk. Beverwijk, Alkmaar, üudorp, fï.H.waard en St. Pancras werden goedgekeurd. Voor de restauratie van den toren der Groote Kerk te Monnikendam werd een subsidie van maxi mum f 24.000.verleend. Wielrijden „De Groote Zomerprijs" De beste Nederlandsche renners starten. Het staat nu wel vast, dat Donderdagavond a. de beste baan- en wegrenners zullen deelnemen aan den lange-afstandswedstrijd over 50 KM voor professionals en onafhankelijken om den z.g. Groo- ten Zomerprijs, welke rit zonder klassementen op de stadionbaan wordt gehouden. De winnaar van de ronde van Purmerend, de onafhankelijke Mathieu Jansen uit Geldrop, die met Piet Evers wel de beste wegrenner van dit seizoen in zijn categorie is, heeft alsnog ingeschreven, evenals de beroepsrijders v. d. Voort, die Zondag a.s. niet in Neurenberg achter den motor start, De Beer, Gom- mers en Dornhof. Het veld bestaat nu uit de vol gende sterke renners: Motke (Amsterdam), Van Amsterdam (Princenhage), Reuter (Amsterdam). Derksen (Amsterdam), v. d. Voort (IJmuiden), Groenewegen (Amsterdam), Bakker (Assendelft), Bosland (Amsterdam), Van Swelm (Nijmegen), Boeyen (Oss), Pronk (Heiloo), Evers (Wormer- veer). De Groot (Amsterdam), Demmenie (Rot terdam), Engel (Amsterdam), De Hoog (Amster dam). De Korver (Rotterdam). Domhof (Amster dam), Van Gent (Roterdam), Saes (Weert), Bras- penninx (Princenhage), Smits (Rotterdam), v. d. Heide (Haarlem), Steenbakkers (St. Michiels gestel), Wijdenes (Ouderkerk), Van Rijn (Amster dam), Scholtens (Rotterdam), Mathieu Jansen (Eindhoven). Kuiper (Amsterdam), De Beer (Bus- sum), Van Egmond (Haarlem) en Gommers (Don gen). Lawn tennis De jeugdherberg ,Jan Gijzen" te Haarlem. (Cliché archief H. D.) Helaas. HOE jammer is het dat er in de groote steden nog zoovelen zijn. die hun grootste genoegen schijnen te scheppen in het doelloos slenteren langs de straten en die ternauwernood de frissche buitenlucht tot hun longen laten doordringen. Eiken avond kunt ge ze door de straten zien fla- neeren. die opgeschoten jongens en meisjes, wier grootste vermaak bestaat in het gillen en fluiten en knipoogjes geven, maar die avond aan avond met dezelfde vervelende gezichten naar huis gaan als ze gekomen zijn. Hier ligt nog een grootsche taak voor ouders on overheid. Laten zij zooveel in hun vermogen ligt zorgen, dat de opgroeiende jeugd niet de straat doch het bosch, het strand of de hei als haar natuurlijk terrein gaat beschouwen. Juist dit laatste streven wordt door het jeugdherbergwezen ten zeerste bevorderd. Dank zij de jeugdherbergen toch is het mogelijk dat ook voor het weekeinde, ja ik schreef niet al leen voor u vacantieganger, prettige tochten ge organiseerd kunnen worden. In de „Jan Gijzen". Van de Nederlandsche jeugdherbergen is de Haarlemsche jeugdherberg „Jan Gijzen" een der bekendste. Als ge op het smalle laantie bii het Haarlem-veld rijdt links voor de Jan Gijzen- brug dan ziit ge meteen al uit de sfeer van de stoffige stad want het is daar rustig met een mooi park aan den linkerkant en verder nog veel weiland, dat echter eerlang ook wel bebouwd zal worden. In de herberg zelf brengt Moeder van 't Hul den trekker spoedig op zijn gemak. En als de herbergvader nog een stoel bijschuift zitten we weldra gezellig te praten over alles wat een jeugd herberg', ader en een jeugdherbergmoeder op het oogenblik interesseert en dat is natuurlijk in de eerste plaats: de jeugdherberg zelf. Dat is het vreemde van een jeugdherberg, den eenen avond zit ge te midden van een troep trekkers en wordt er harmonica gespeeld dat het een lieve lust is en den volgenden avond telt het jeugdherberggezin maar één of, maar dat komt natuurlijk niet veel voor. heelemaal geen kind Maar hoe het ook zij in de conversatiezaal is de herbergvader altijd te vinden en als hij eenmaal over zijn ervaringen gaat praten dan komt er wat los, want vader van 't Hul loopt nou toch al meer dan tien jaar mee. De „Jan Gijzen" kan op het oogenblik 70 trek kers bergen en vooral tijdens het weekeinde is de jeugdherberg goed bezet. Het eigenlijke Ireksei- zoen, zoo vertelt vader van 't Hul, is nog niet be gonnen, dat komt pas als de groote vacanties aan- j breken. En nu oudere lezers komt iets voor u: vader van 't Hul zeide verder, dat er veel trekkers bo ven de twintig jaar komen, zoodat ge heusch niet bang behoeft te zijn uitsluitend tusschen kinderen te zijn. En al was het zoo dan was het trouwens nog niet erg. De gezellige sfeer die er 's avonds in zoo'n herberg heerscht kan iedereen, die een beetje fantasie heeft en weet dat de Haarlemsche herbergvader goed harmonica speelt, zich wel voorstellen. En ook de volksdansen worden daar bij niet vergeten Hef klokje van gehoorzaamheid slaat 's avonds om tien uur en zoo tegen half zeven staan de meeste trekkers weer op. Er is in de Jan Gijzen een practische waschgelegenheid met douches en dat de bedden door de trekkers zelf worden ongemaakt en afgehaald zal wel nie mand verwonderen Ook de herbergvader zal den trekker nu en dan lichte corvee diensten opdragen, doch er zal wel geen Nederlandsch meisje of jon gen zijn. die daar tegen opziet. Overdag is het in de jeugdherberg natuurlijk stil want dan is het trekkerstiid. In de eetzaal van de Jan Gijzen vindt ge daarover het volgende versje: Van tien tot uur trekkerstijd, waarin de trekker d' herbera mijdt de vader spons en bezem slijt en moeder zich aan 't etert wijdt. als individueel trkker (It) ingeschreven en be talen f 2.80 per jaar. In de jeugdherbergen geldt het volgende tarief: Warme maaltijd f '0.68, broodmaaltijd f 0.31, kop thee f 0.05, verhuur slaapzak f 0.15, over nachten (22 jaar en ouder) f 0.57, 1921 jaar f 0.46, 1418 jaar f 0.36, organisaties en scholen kunnen korting krijgen. Dat er bonnen meege bracht moeten worden is zoo'n natuurlijke zaak, dat het eigenlijk niet vermeld behoeft te worden. Terwille van de herbergmoeder wordt het dan hier nog eens extra gedaan. Bonnen meenemen, trekkers en nu: goede tocht! PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. Zomerzitting. In de Dinsdag te Haarlem gehouden zomerzitting der Prov. Staten van Noord-Holland kwam o.a. aan de orde een voorstel van Ged. Staten lot wijziging van het algemeen waterschapsreglement voor Noord-Holland, teneinde de concentratie van de in vordering der waterschapslasten te bevorderen. Tegen dit voorstel was in de kringen der belang hebbenden veel verzet gerezen, omdat men van oor deel was, dat de voorgestelde regeling de autonomie der waterschappen zou aantasten, terwijl de bespa ring op de inningskosten slechts zeer gering zou zijn. Mr. de Roos betoogde, dat de tegen de voordracht georganiseerde oppositie ver uitging boven de we zenlijke beteekenis van deze aangelegenheid. Deze omstandigheid vertroebelt een duidelijk inzicht in deze zaak en daarom achtte hij 't gewenscht, dat Ged. Staten hun voordracht terug namen. Er zou anders gevaar bestaan, dat de Stalen een beslissing namen, welke onder de huidige omsk-mdigheden een verkeerden indruk zou vestigen. Spreker diende een motie in, waarin de Staten als hun oordeel uitspre ken, dat het gewenscht is een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot vereenvoudiging van de watorschapsorganisatie in de provincie. Op grond van de overweging, dat de voordracht van Ged. Sta ten een vraagstuk behandelt, dat met de vereenvou diging van het waterschapsbeheer verband houdt, verzoeken zij Ged. Staten, hun voordracht terug te nemen en het instellen van een zoodanig onderzoek te bevorderen. Nadat nog eenige andere leden ove Jcze kwestie i Frauduleus slachten zwaar bestraft, Het A.N.P. meldt: De Economische rechter in Den Haag heeft Dinsdag straffen opgelegd aan frauduleuze slachters, vleeschsmokkelaars en andere knoeiers. Hij betitelde deze menschen als de ware landverraders en als volksgevaarlijke individuen, tegen wie niet streng genoeg kan worden opgetreden. Ér kwamen achter eenvolgens frauduleuze slachters en koopers frauduleus geslacht vee voor den rechter, die het tegen de volksgemeenschap gericht misdrijf voor het meerendeel uit winstbejag hadden gedaan. De straf fen waren in overeenstemming met den eisch der ge pleegde feiten. Zoo werd een landbouwersknecht uit Delft wegens frauduleus slachten een gevangenisstraf voor den tijd van 10 maanden opgelegd; een zaken man uit Katwijk, die in een schuur een complete sla gerij had ingericht, werd veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf en f 2000 boete. Iemand, die 1200 kg vleesch op clandestiene wijze had willen verkoopen, werd eveneens tot een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Cricket De stand van de eerste klas competitie is n als volgt g e S c X 'X i i •z ■d c Hermes-D. V. S. 6° 5 00 0 0 1 o. 0 10 V. R. A. 7 5 0 0 2 0 10 H. C. C. I 5 3 1 o H. B. S. 6 0 0 2 0 Rood en Wit 6 4 0 0 0 8 A. C. C. 7 2 X 1 3 H. C. C. II 7 2 1 1 3 0 f Haarlem 7 3 0 o 4 0 V. o. C. 5 3 0 0 1 1 5 Quick (N.) 6 1 0 4 0 5 H. C. C. III 4 2 0 0 2 0 4 Excelsior 5 2 0 0 3 Sparta 6 2 0 0 4 0 4 V. V. V. 5 0 0 1 3 S. C. H. C. 6 0 0 1 3 2 - op het Deze goede raad zal elke trekker zich wel ter harte willen nemen! En misschien is het nog wel eens goed te zeggen, dat de politiek ook thans in de jeugdherberg nog een verboden onderwerp van gesprek is. In de herberg kent men maar één gezag en dat is het gezag van den herbergvader en moeder. D" spreuk, die boven de conversatie- zaal van de Haarlemsche jeugdherberg nrijkt is juist nu meer dan ooit van toepassing. Ze luidt aldus: „Onkunde Is de bron .van veel leed en 6trijd". In ieder geval zult ge uit het bovenstaande den De Nederlandsche Spoorwegen schrijven ons: Kunt gij rekenen, rekent dan mee Een electrische trein met toebehooren van station netjes, seinpalen, overwegen, kiosken, looden conduc- teurtjes en papier-maché reizigertjes kost zeker een tweehonderd gulden. Als de kinderen daar vierhonderdmaal mee spelen (en méér wordt het heusch niet!) dan komt dit per keer op tweekwartjes. Stroomgebruik en reparaties zijn in dit bedrag niet inbegrepen. Slijtage van broekspijpen en van zenuwen, als bijv. het locomo tiefje dienst weigert, evenmin. En wat doet nu de N. S.? Die zet in een fleurige zaal drie enorme tafels neer, waarop emplacementen gebouwd zijn van een weel derigheid, die zelfs een goed gesitueerd burgermans gezin nooit of te nimmer kan benaderen. Op die emplacementen loopen stoom-, electrische en Diesel- treinen. Zij zijn uitgerust met het laatste raffinement, dat de speelgoedindustrie heeft kunnen bedenken. Seinlampen, volmaakt werkende wissels, automati sche koppelingen, een heuvel voor het rangeeren van goederentreinen, op bevel voor- en achteruit loopende treinen enfin de volmaaktheid, zooals een kind het zich in zijn meest fantastische droomen voorstelt! In het Amsterdamsche Centraal Station is dit kinderparadijs ingericht. Entree: Vijf heele centen' Als je vierduizend keer gaat spelen, ben je twee honderd gulden kwijt, dus de aanschaffingskosten van een middelmatig trein-stelletje. En welk kind heeft er ooit vierduizend keer met zijn spoortje ge speeld? Vijftig keer per jaar is een heeleboel. Om de vierduizend te bereiken, zou een kind dus tachtig jaar noodig hebben. En de praetijk heeft uitgemaakt, dat or maar weinig kinderen zijn, die het van hun tiende tot hun negentigste volhouden:: Slotsom: Wat de Nederlandsche Spoorwegen in Am sterdam begonnen zijn, is dé oplossing voor het speel- spoorwezen! Het kén niet anders, of deze nieuwe poging om den band tusschen spoor en publiek te verstevigen, zal met daverend succes worden bekroond. Alle normale menschen hebben één ding met elkaar ge meen: Ze zijn dol op hun kinderen! Wat is het. pakkendste cadeau, dat je een moeder kunt geven? Een pop voor haar dochtertje en een bal voor haar zoon. Wie onze kinderen wat prettigs aan doet, heeft ons hart gestolen. Wie de kinderen dus in staat stelt om voor een stuiver een kostelijk uur te beleven, terwijl we zelf aan den kant zitten mee te genieten, kan op onze onverdeelde sympathie rekenen. I Ook voor het randpubliek is gezorgd. De vaders en moeders krijgen een gezellig zitje in een coupé-achti- ge afdeeling en ze zien twaalf kinderen aan iedere ta fel met schitterende oogen rond al die heerlijkheid geschaard. Die kinderen mogen zelf de knopjes dienen, krijgen een functie en vormen een jeugdige werkgemeenschap met een deskundigen kindervriend als leider. Kén het idealer? Wat hebben wij als kind geen pleizier gehad van een treintje van een gulden Zóó hevig was het genoegen, dat we het ding door gaans binnen de week hadden stuk-geamuseerd. Maar wat moet het voor een kind betcekenen om drie treinen tegelijk volmaakte manoeuvres te zien uit voeren! Wat moetei zij zich groot en machtig voelen om dit allemaal zelf in de hand te hebben! Het kind van tegenwoordig is zoo technisch. Het stelt zich niet zoo makkelijk meer tevreden met een locomotief, bestaande uit lucifersdoosjes met een op geplakte kurk. Om zich heen ziet het auto's, treinen, trams en vliegmachines, allemaal dingen, die zijn verbeeldingskracht prikkelen. In die wereld van mo derne techniek een functie te vervullen, dét is je ware! Welnu, waar kunnen zij dit beter doen dan in groote. ruime speelkamer der N. S. En wij. volwassenen....? Het is toch zielig voor de vaders, die hun zoon met opgewonden kleurtjes op de koonen rond de toover- tafel zien spelen en zelf aan den kant moeten zitten. Thuis komt het hier op neer, dat Jantje, als hij zoet is, wel met vader mée mag spelen met zijn eigen spoortje. Op het Amsterdamsche Centraal Station is Jantje echter nummer één en mag paps toekijken. Het zou getuigen van een ernstige psychologische leemte, als de N. S. hierin geen voorziening had ge troffen. Maar gelukkig zijn er ook avonden voor volwassenen georganiseerd. Dan staan er twaalf groote mannen rond de tafels om zich een uurtje zoet te houden een uurtje „kind" te zijn. In ieder waarlijk levend mensch schuilt de onvernie tigbare ziel van het kind. Laten we soms niet graag vliegers op en worden we geen jongens, zoodra we in ons badpakje rondloopen? Wij zouden een beroep op de vrouwen willen doen: Als uw man zich thuis verveelt en wat kribbig in zijn stoel zit te mokken druk hem dan een stuiver in zijn hand en zeg vriendelijk: „Hier vent, ga jij maar fijn spoortje spelen hoor!" Wedden dat u hem als een verruild mensch terug krijgt....?. Tournooi Groenendaal. In verschillende nummers van dit tournooi begint eenige teekening te komen en vooral na Woensdagavond, wanneer ook de laatste laatkomers gestart zullen zijn, komt er schot in. In het heerenenkelspel hebben B. G. Alberts en J. H. Kuiper na hun voorronde de goede prestatie geleverd „sterkeren" te overwinnen. M. J. Adrianl Engels kon tegen Kuiper niet op toeren komen. W. J. C. Olivier moest met 8—6 in de derde set de meerderheid van Alberts erkennen. De uitslagen luiden: Heerenenkelspel, eerste ronde: J. H. Kuiper—M. Adrianl Engels 6—2, 6—3; B. G. Alberts—W. J. C. Olivier 6—4, 3—6, 8—6; C. Borgerding—J. L. v. Waveren G. ten Houte de Lange—P. Josso 7—5, 6—1. Damesenkelspel, voorronde: mevr. C. v. d. Veer—mevr. Dantuma 6—2, 6—0; mevr. v. d. Vliet—Jkvr. R. v. d. Poll G—4, 1—6, 6—4; mevr. Schroder—mej. P. Vlug 6—0, 3—6, 6—0; ntej. A. Timmcrs—mej. H. Josso w.o. Gemcngddubbclspcl, eerste ronde: mevr. Mutsaerts en Mutsaerts—mej. F. Kat en R. Feenstra 6—0, 6—1; mej. H. Wildeboer en H. Nietzman—mej. M. Jansen en Steger 63, 63. Tweede ronde: mej. A. Timmers en H. Sikkes—mevr. Eckelt en v. Eckelt 3—6. 6—1, 6—3; mej. M. v. Hofwegen en M. J. Adriani Engels—mej. H. Wildeboer en H. Nietz man 6—2, 6—1. Heerendubbelspel, eerste ronde: J. Beynes Francken—K. v. d. Wall en H. Busselman 5—7, 7—5, 61; W. Andre de la Porte en mr .M. C. Wijt—M. Constandse en W. Meyer 62. 62; B. G. Alberts en C. Slichtenbree— J. Steger en F. Kotte 6—2. 6—8, 6—3. Damesdubbelspel: mej. R. Goeting en mej. I. Alofs—mej, I. van Eyndhoven en mej. H. de Bruyn 63, 46, 64. Heerenenkelspel Juniores, eerste ronde: P. Helderman H. Nietzman 6—2. 64; Ch. de Beaufort—F. Wildeboer Jr. 06, 62, 7—5. HAARLEMSCHE JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN. Op de banen van de Haarlemsche Lawn tennisclub aan de Spanjaardslaan worden op 16, 17 en 18 Juli weer de wedstrijden om de Haarlemsche Jeugdkampioenschappen georganiseerd door het district Haarlem van den N. L. T. D. onder auspiciën van den H. L. T. B. Gespeeld worden de nummers: Heerenenkel- en heerendubbelspel t.m. 16 jaar. Heerenenkel- en heerendubbelspel: 17 en 18 jaar. Gemengdubbel-, damesdubbel- en damesenkelspel t.m. 18 jaar. De wedstrijden vangen aan op Woensdag 16 Juli, des ochtends te 10 uur onder leiding van den heer H. Stal-1 ling. De inschrijving sluit op 14 Juli des avonds te 7 uur ten huize van den wedstrijdleider, Zomerluststraat 10, Haarlem De polderslooten, welke thans vol kroos zitten, worden met vereende krachten „gekroost". (Foto Pax Holland m) Voetbal FEESTAVOND „E. D. O." In verband met den toestand, waardoor geen toestem ming kon worden verleend tot dansen, besloot het bestuur den vastgestelden feestavond uit te stellen. Ook de jeugd voorstelling voor de adspiranten is naar een lateren datum verschoven. De receptie, op 12 Juli a.s. De Leeuwerik", Kruisstraat door. van 4 tot 6 uur in Hótel 0. gaat evenwel gewoon Waterpolo Dammen VIERKAMP HAARLEMSCHE DAMCLUB OM DE ZILVE REN HAARLEM'S DAGBLAD PLAQUETTE. Maandagavond J.l. werd in het clublokaal der Haarlem sche Damclub voor bovengenoemde vierkamp de partij tusschen J. B. Sluiter Jr. en H. J. Lize gespeeld. Deze partij werd door Sluiter gewonnen. De partij tusschen F. Raman en P. J. van Dartelen werd uitgesteld. PERSOONLIJK HOOFDKLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. De afgebroken partij tusschen P. J. van Dartelen (Zandvoort) en Chr. Gerritsen (Benneborek) uit den eind strijd om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van Haarlem en omstreken, werd Maandagavond j.l. In het clublokaal der Haarlemsche Damclub uitgespeeld. .Deze partij eindigde In remise, waardoor P. J. van Dar telen (Haarlemsche Damclub) en Y. de Jong (Damclub „Oosterkwartier") met gelijk aantal punten op de eerste plaats eindigden. Een herkamp tusschen deze beide spelers ls hierdoor noodzakelijk geworden. PERSOONLIJK EERSTE KLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. Voor bovengenoemden wedstrijd werd Maandagavond Jl.. in het clublokaal der Haarlemsche Damclub de partij tus schen H. Berghuis en A. Smit (beiden Haarlemsche Dam club) gespeeld. Deze partij werd door Berghuis gewonnen. Haarlem verliest van V. Z. V. Velsenaren behalen een 41 zege. Zonder de twee beste spelers Zeeman en Ellinkhuizen heeft Haarlem het niet tegen de volledige V. Z. V.-ploeg kunnen redden. Aanvankelijk konden de invallers Hoog land en Hölsken, tezamen met van Goor den strijd tegen de Velsenaren wel volhouden en golfde het spel snel van doel tot doel, waar de keepers om beurten door Verdel en Swier op de proef werden gesteld. Eindelijk had de Velsensche middenvoor succes, toen hij uit gedekte positie doelman Spaanderman het nakijken kon geven. Swier en Schoone misten twee opgelegde kansen voor V. Z. V. en van Hemsbergen liet de kans voor den gelijkmaker verlo ren gaan. toen hij uit vrije positie naast schoot. In de tweede helft kwam V. Z. V. direct meer ln den aanval. Gottmer zwom op en ontving den bal prachtig aangegeven door Schoone. Met een hard schot werd het 2—0. Toen daarna Hölsken Swier even uit het oog verloor, doelpunte de Velsensche middenvoor met een prachtig boogschot. Het harde zwoegen van de Haarlemmers werd eveneens beloond. Doelman Wevers had een schot van Verdel niet geheel verwerkt, toen van Hemsbergen den bal in handen kreeg en hem ln het net deponeerde. Even voor het einde kreeg Swier door een overtreding van van Goor nog een strafworp toegewezen, waardoor Haarlem met 4—1 verloor. COMPETITIESTANDEN. De stand van de zomercompetitie ls thans voor de Haar lemsche zeventallen als volgt: Afdeeling A heeren: H. Z. 8c P. C. 1 Z. C. 1 W. R. 1 P. C. 1 Het Y 1 H. 1 C. 1 Afdeeling B heeren: H. Z. P. C. 2 U. Z. C. 2 H. P. C. 2 Het Y 2 S. V. H. 2 Afdeeling C heeren: Zlan 2 gesp. gew. gel. verl. pnt. H. z. P. C. 1—0; Schaken ZOMERWEDSTRIJDEN VAN „DE ROCHADE". Dc uitslagen van de vijfde ronde van de Zomerwed- rijden van „De Rochade" luiden als volgt: Eeregroep heeren: W v d. Werff—J. Blokker 0—1; D. de Lange—H. Blokker l/2—1/2. Eeregroep dames: Mevr. N. A. Jonkersmevr. G. Brink man 1—0. Hoofdklasse A: J. W. Brugman—A. Herfst Herfst—J. P. Wever 0—1 Hoofdklasse B: Joh. BlansjaarN. C. de Tombe iu. Abspoel—P. Verhoog 1—0: S. Herfst—Th. Bergman I£— P. Verhoog—N. C. de Tombe 0—1; F. Abspoel—L. J. Har; 0—1; Th. Bergman—P. Verhoog l/2—1.«. Eerste klasse C' M. Ho vin gap" de Bruljn Schaaf—J Wolff l/2—i Eerste klasse D"j Kok Tweede klasse E. Mevr. P. de Vries de Vries y2—y Tweede klasse F P. E. Kolderie—J. v. d. Schaar y2— Aarts—J. Strijbis 1—0. Derde klasse G: A. de Loor—H. Steenkist 6—1; H. Bcets -S. Wellinga 1—0; G. P. Bronkhorst—J. Scheffer 1—0; G. Bronkhorst—H. Steenkist 1—0. Dorde klasse H: C. Kwant es—J. Westenberg 0—1: II. Vis van Bergem 1—n: C. Schulz Jr.—mevr. J. Cln- qaulbré 1—0 Rectificatie 4e rondo dames-eeregroep: mevr. C K. Bakker—mevr. N. A. Jonkers 1—0; mevr. N. A. Jonkers —mevr. C. K. Bakker 1—0. D. W. H. P. C. 3 R. Z. C. 2 Afdeeling N heeren: V. Z. V. 1 Haarlem 1 D. J. K. 1 H. V. G. B. 1 De Zijl 1 Afdeeling O heeren: Haarlem 2 V. Z. v. 2 D. J. K. 2 H. V. G. B. 2 Afdeeling p heeren: Haarlem 3 H. P. C. 4 A. Z. 3 D. W. R. 3 Afdeeling A dames.' H. Z. ic P. C. 1 W. R. 1 U. Z. C. 1 H. D. Z. 1 Otter 1 Afdeeling E dames: Haarlem 1 -0: J. v. d. -P Eijkelboom 1—o MaljaarsJ. C. v. Vliet 0— A. Klein 01; J. p. Meulcnberg—W. Schaar D. W. R. gezien den Het gelukte A. Korfbal HAARLEMS CH TWA ALFTAL—ZAANSCH TWAALFTAL. Omdat het Oosterkwartier-terrein niet beschikbaar ls zal de korfbalwedstrijd Haarlemsch Twaalftal-Zaansch Twaalftal gespeeld worden in het Noorder Sportpark te Haarlem-Noord van 21 uur. D. Z.—D. W. R. (1—3). >t twee invalsters speelde, heeft kans uitwedstrijd ln Amsterdam te winnen. Z„ het eerste door mej. Beekea te doelpunten (1—0). Mevrouw v. d. Booren wist spoedig daarna den stand gelijk te maken met een schot via den paal (1—1). Het spel ging nu eenigen tijd gelijk op, tot dat mevr. de Vries den bal keurig wist vrij te spelen en naar mevr. v. d. Booren plaatst, die met een hard schot doel punt (1—2). Hiermede kwam de rust, Na rust ontwikkelde zich een snelle strijd en beide doelverdedigsters kregen druk werk. De A. D. Z.-voor- hoede kreeg eenige vrije schietkansen, maar mej. Kolle- rie wist haar doei schoon te houden. Onverwachts slaagt mevr. v. d. Booren erin met een boogbal het derde doel punt te maken en daarmede de overwinning voor D. W. R, veilig te stellen. Diplomazwemmen in Stoop's Bad. In „Stoop's Bad" te Overvecn legden Dinsdagmiddag de meisjes-leerlingen van de tweeden en eenige meisjes van de hoogere klassen der „Hartenluslschool" de proe ven af voor het Stoopdiploma en het A-diploma van den Nederlandschen Zwembond. Het „afzwemmen" nam te circa 2 uur in het buitenbad een aanvang en had een zeer vlot verloop: de proeven werden afgenomen door mej. T. Selle, leerares lich. op voeding aan de Hartenlustschool; den heer P. Schultink, directeur van Stoop's Bad en den heer Endert, bad meester van Stoop. Na afloop begaven allen zich naar het gymastleklokaal ln het zwembad, waar door het hoofd der school, den heer dr T. Popma, de diploma's werden uitgereikt. Dr. Popma bracht aan allen die hun medewerking had den verleend dank en in het bijzonder deed hij dit ten aanzien van het gemeentebestuur van Bloemendaal. dat het mogelijk had gemaakt het zwemonderwijs op de Har tenlustschool ln te voeren, zoodat reeds vele leerlingen, die deze school doorloopen hadden, ln het bezit kwamen van het zwemdiploma. Het Stoop-diploma ontvingen: L. Brulnsma, W, de Boer, G. Dijk, M. Jansen, K. Lanson, B. Prenen. B. Springer, H. Waalewijn. A. de Boer, E. v. Eek, H. Herwerden. A. Kruger. T. Kuyken, A. Posma, L. v. d. Weiden, I. Stasse, A. Blok Het A-diploma ontvingen: G. Dijk, 1. Stasse, K Lanson, T Robin, L. v .d. Wal. L. v. d, Weiden. A. Kruger, B. Springer. A. Klerk, T. Deutekom, B. Lulklnga, L. Bruin»» DM""" 1 ma, W. de Boer, B. Prenen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8