Het gesloten voetbalseizoen Iets over de loopbaan van de Roode. 3 DONDERDAG 10 JULI 1941' H A A R L E M'S' DAGBLAD En de „plichten" van de zomersporten Ir. A. van Emmenes, de redacteur van de ..Sportkro niek" heeft een hoofdartikel geschreven over de rechten van de zomersporten. Dit naar aanleiding van een te ver wachten „gesloten seizoen" voor voetbal. Inmiddels is dit gesloten seizoen reeds ingegaan, zooals uit een bericht op pag. 1 van dit blad blijkt. Tegenover de rechten van de zomersporten stelt de schrijver echter ook plichten. En tot die plichten rekent hij het organiseeren van vlotte wedstrijden waar het pu bliek even graag naar zal gaan kijken als naar een span- nenden voetbalwedstrijd. De „Sportkroniek" redacteur geeft toe, dat het voor vele zomersporten inderdaad uiterst moeilijk ls haar wedstrijden een zelfde spectaculaire karakter te verlee- ner. als voetbal. Voetbal is gemakkelijk te volgen; zelfs men die nooit een wedstrijd hebben gezien, weten den eersten keer al vrij gauw waar het om begonnen is. An dere sporten hebben het bezwaar, dat ze moeilijker te volgen zijn. b.v. doordat de bal te klein is of de spelregels niet eenvoudig genoeg zijn. Zaak is evenwel, dat degenen, die zomersporten orga- nisceren, moeten trachten dat zoo goed mogelijk te doen. waarbij zij dan speciaal op de belangen van het publiek hebben te letten. Vooral de athletiekwedstrijden zijn volgens den schrij ver dikwijls veel te saai. Er worden te veel onbelangrijke nummers gegeven, men weet te weinig wat er te doen is en er zit meestal geen gang in. Het accent moet veel meer op werkelijk spectaculaire nummers gelegd wor den: sprint en estafette ..doen" het altijd, evenals een span nende loop op den middenafstand, desnoods zelfs op den langen afstand, maar de hoofdzaak moet zijn- vlot af werken. zoodat het publiek steeds wat ziet. In dit opzicht ontbreekt er hier te lande nog veel. zoo niet alles aan en op zoo'n manier trekt men het groote publiek nooit, ook niet als er toevallig eens wel werkelijk belangwekkende en vlotte wedstrijden zouden zijn. Weliswaar is het Nederlandsche publiek over het algemeen niet athletiek- geztnd en dat mag mogelijk worden toegeschreven aan het feit. dat er aan de sportieve opvoeding hier *e lande nog een en ander ontbreekt, doch de juiste op voeding moet in eerste instantie van de sport zelf komen. Ook de wielersport zooals die thans wordt beoefend kan in de oogen van den schrijver geen genade vinden. Hij herinnert aan de tijden toen Linart en Storm hun be faamde stayersduels streden en al was er dan wat „jeu bij. zoo schrijft hij. een feit is dat de wielerbaan toen kans zag tienduizenden sportliefhebbers te trekken. Ir. van Emmenes is voorts van meening dat cricket wel nooit de groote massa zal trekken, terwijl hij honkbal wat dit betreft een betere toekomst voorspelt. Uit zijn geheele betoog blijkt duidelijk, en wie had het anders kunnen verwachten, dat hij zijn hart geheel aan voetbal heeft verpand. In een van zijn aardige cursiefjes elders in hetzelfde nummer zegt hij: want dat is 'n feit: zoolang den Nederlandschen voetballer het voetballen niet verboden wordt, zal hij blijven voetballen.... tot de dood er op volgt Dit laatste mag dan schertsenderwijs bedoeld zijn, er blijkt wel duidelijk uit, dat de schrijver nu eenmaal voet bal als de populaire sport bij uitnemendheid beschouwt en de andere sporten geenszins een kwaad hart toedraagt doch in ieder geval niet die beteekenis toekent die het voetbalspel heeft. In zeker opzicht heeft hij hierin vol komen gelijk. Er is nog steeds geen sport in ons land, die zich wat populairiteit betreft, met voetbal kan meten Maar aan den anderen kant gaat ir. van Emmenes naar mijn meening toch van een verkeerd beginsel uit. Indien er een gesloten seizoen voor voetbal komt en laten we direct vaststellen, dat er hoognoodig maatregelen moeten worden genomen om het spelen van promotie- en degra datiewedstrijden in tropische temperaturen te voorko men, ook dat is tenslotte geen propaganda voor sport dan is dat in de eerste plaats in het belang van de voet ballers zelf en daarom ls het verkeerd het te doen voor komen als of de zomersporten daardoor nu extra plichten hebben gekregen. Daarbij komt nog dat men bij sport niet allereerst moet letten op de belangen van het publiek maar op die van de sportbeoefenaren zelf. Verder zal iedereen die het wel met de Nederlandsche sport meent moeten bedenken dat het er niet alleen om gaat of een bepaalde tak van sport floreert maar wel of de sport in haar geheel tot grooteren bloei komt. Met het oog op de lichamelijke opvoeding zal men daarbij vooral reke ning moeten houden met een sport als b.v. athletlek. Als men nagaat hoe populair athletiek in Zweden is terwijl ook voetbal in dat land waar men toch twee gesloten voetbalperioden kent een vlucht heeft genomen, die zeker niet minder groot is dan in ons land, dan wil het ons voorkomen dat men tusschen de zomer- en de winter sporten geen al te groote tegenstellingen moet gaan maken. Alles op zijn tijd. zeiden onze voorouders reeds en dat geldt ook hier Wil men echter over plichten spreker dan zal allereerst den eisch moeten worden gesteld, dat elke tak van sport er toe zal moeten bijdragen de lichamelijke conditie van haar beoefenaren te verbete ren. In de eerste plaats blijft het tenslotte gaan om de beoefenaren van de sport zelf en dan pas komt het pu bliek. En ook hierin behoeft geen antithese te schuilen want als een bepaalde sport goed beoefend wordt dan is ze van zelf voor het publiek aantrekkelijk. De rechten en plichten van de zomer- en de wintersporten mogen n*t gemeten worden naar de waarde die zij voor het publiek hebben doch naar hun beteekenis voor de volks gezondheid en de volkskracht. Nogmaals: hel publiek komt daarbij op de tweede plaats. Honkbal NEGENTALLEN VAN MIDDELBARE SCHOLEN. Woensdagmiddag werd in het Noorder Sportpark de eerste ronde van de wedstrijden voor negentallen van Middelbare Scholen gespeeld- Achtereenvolgens waren de uitslagen: 2de H. B. S. B IV: 0 6 20 - 26 Kennemer Lyceum: 3 9 0 12 H. B. S. A UI: 10 1-2 2de H. B. S. B n: 3 6 4 - 13 H. B. S. A n: 10 13-5 2de H. B. S. B I: 1 2 4 2 -9 De wedstrijd Gymnasium—2de H. B. S. B III werd uit gesteld tot Vrijdagmiddag 4 uur Laivntennis Het Groenendaal-tournool. Regelmatig wordt het tournooi te Groenendaal gespeeld •n Iedere avond valt er nu te genieten in deze heerlijke omgeving van de prachtige zomeravonden en fraaie tennlspartijen. Tot een der interessantste partijen be hoorde Woensdagavond het heerendubbelspel van W. G. t«n "Houte de Lange en W. Bitter tegen de junioren combinatie van Ch. de Beaufort en P. Helderman. Wel Is waar verloren zij met 26, 06, maar In de partij zelf werd fel gestreden. De uitslagen lulden: Heerenenkelspel, eerste ronde- Dr W. v. d. Linde—R. Feenstra 8—6, 6—2; H. Blom—W. H. Andre de la Porie g_7_ 8—6. 8—6; R. Mutsaerts—S. Hlemstra 26, 6—3, 6—3 Tweede ronde: II. Busselman—J. Beynes 6—3. 7—5. Damescnkelspel, voorronde- mevr. Soutendijk mej. H. de Bruyn 6—3. 6—2; mej. N. Henning—mevr. G. van Buu- ren 6—3, 6—1. Gemengddubhelspel. eerste ronde: mej. G. vfl Roon en J. Kuyten—mevr. v. d. Veer en G. Bakker Jr. 4—6. 6—2. 7-5; mej. B. Scholten en W. J. C. Olivier—mej. J. Bagnay en K. Sernee 6—0, 6—2; Jkvr. R. v. d. Poll en H. Saar- foerg—mevr. j. Knoop en Mledema 6—1, 63. Heerendubbelspel, eerste ronde: H. Saarberg en W. L. Beynes—J Knoop en Miedema 64. 2—6. 64; J. L. Ver- wey en F Wlldeboer Jr.—Chr. Kuyper en Th. Dantuma 62, 6—1; w. v. Bellen en P. Dlckmann—P. Bar. Ittersum en N. N. w.o. Tweede ronde: G. Hooyen en C. Borgerding—F. Kramer en I. Victor i> -€. 6—1. "—5; W. G ten Houte de Lange en W Bitter—Ch. de Beaufort en P. Helderman 6—2. 60. Damcsenkelspel Juniores, eerste ronde: mej. L. Posthu mus Meljjesmej. J. Wolterbeek 61. 62; mej. K. Goe- tjngJgvr. v. Valklng van Lennep 64, 6—1; mej. Alois—mej. N. Roorda 6—1, 6L, Kanosport Wedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne. Op Zondag 20 Juli vinden op het Noorder Buiten Spaarne nationale kanowedstrijden plaats, welke georgani seerd worden door de Haarlemsche Kano Vereeniglng. Indien de voorteekenen niet bedriegen zal er dien dag i spanning geen gebrek zijn en kan er van goede kano sport genoten worden. Reeds om 11 uur vindt de eerste start plaats terwijl de wedstrijden omstreeks 5 uur geëindigd zijn. V- V O* Boksen Bokswedstrijden te Haarlem uitgesteld. Op instigatie van het Departement van Cultuurbe scherming, Opvoeding en Onderwijs en na overleg met den voorzitter van den Nederlandschen Boksbond, den heer G. v. d. Werff Jr. is besloten, de bokswedstrijden, die 23 Juli te Haarlem zouden worden gehouden tot 18 Septem ber uit te stellen. Op een terrein aan den Zeeweg naast de Waterleiding in Bloemendaal is men vandaag begonnen met het maken van houtskool. Onder leiding van den heer A. M. Wegdam, uit Ttventhc, een van de weinige houtskoolmakers die Neder land nog rijk is. worden de mijten zorgvuldig opgebouwd. Nauwlettend moet daarbij worden toegezien dat er nog overal lucht kan doordringen. Tenslotte wordt de mijt losjes met plaggen bedekt. (Foto De Haas) „De H. A. V. „Haarlem" won den P. H.-beker niet Zondag J.I., maar in den afgeloopen winter, toen onze athleten zich des Zondagsmorgens In de omgeving van het Brouwerskolkje onder de deskundige leiding van de heeren J Hnt, A. Klaasse e.a. trainden voor het komende seizoen!" Met deze woorden sprak de heer Van der Mey, de energieke voorzitter van de II. A. V. het team toe, dat Zondag J.l. een zoo fraaie puntenoverwinning boekte en voor een Jaar beslag legde op de athletiek- trofée. De groote H. A. V. familie was namelijk weer present op het „Haarlem"-terrein voor de laatste training voor de Zondag a.s. te houden nationale wedstrijden, waarop de bloem van de Nederlandsche athleten zal starten. Onze belangstelling ging ln het bijzonder uit naar De Roode. die in korten tijd tot de prominenten behoorde, doch zich nu plotseling op het aller eerste plan heeft ge plaatst door zijn fraaie overwinning op De Ruyter. Na de training De Roode oefent niet alleen zichzelf, maar leidt ook eenige clubgenooten tot goede 400- en 800 M. loopers op! hebben wij met den sympathieken Zandvoorter een praatje gemaakt. De Roode is een van de weinige athleten. die in één jaar B-klasser op 1000 M.. 400- en 800 M. hardloopen en in één jaar A-klasser op 400- ti 800 M. zijn geworden! Het is nog maar kort geleden, dat de heer Pagée te Zandvoort in zijn U. L. O.-leerling De Roode een athleet iet aanleg ontdekte en hem na de C. C. S. A.-wedstrijden anraadde de athletiek te beoefenen. De Roode volgde dezen raad op, nam voor de aardigheid aan wedstrijden van het N. G. V. deel enwon de 400 M. ln 56 sec. „Toen ontdekte ik mijn nummer", vertelt ons De Roode. ,ik werd lid van de H. A. V., volgde de wintertraining in 1939 en boekte op de 400 M. en 800 M. in de B-klasse in het daarop volgende seizoen zooveel successen, dat ik nog het zelfde jaar A-klasser werd berekend naar tijds limieten op de 400 800 en 1500 M Het was nog ln 1939. dat De Roode zijn eerste ontmoeting met De Ruyter had. Laatstgenoemde zegevierde en ves tigde zelfs een nieuw record op de 1000 M-, maar de Haar lemmer was tweede en wel zoo. dat hij een nieuw club- recqrd vestigde, dat Juist eenige weken geleden ver beterd is. Bij de Nederlandsche kampioenschappen ln 1940 was D< Roode wederom goed in vorm, doch wederom moest hij in De Ruyter zijn meerdere erkennen. Bij afwezigheid van De Ruyter won de Haarlemmer de 1000 M. bij „Te Werve' en wel in een beteren tijd, dan De Ruyter voor zijn kam pioenschap noteerde. Op de 800 M. kwam De Roode 25 Mei j.l. voor het eerst beneden de twee minuten. Hij was daarmede niet slechts de vierde Haarlemmer, die in de H. A. V. geschiedenis dezen afstand binnen de twee minuten heeft geloopen A. Paulen, Hoogerwerff en Takkema waren hem daar in voorgegaan doch heeft Zondag J.l. tevens kans gezien het oude clubrecord van Hoogerwerff op de 1500 M. terug te brengen van 4 min. 8.6 sec. tot 4 min. 6.3 sec Een van de grootste attracties van het athletiekpro- gramma, dat de H. A. V. Zondagmiddag a.s. den liefheb bers aanbiedt, is wel de krachtmeting op de 1500 M., te- r. waar behalve de groote rivalen De Ruyter en Dc Roode, ook de achttienjarige Slijkhuys en de sterke ,Trekvogel"-looper De Bruyn, respectievelijk met voor giften van 25 M. en 15 M. zullen Het succes van „Haarlem" heeft ook propagandistische waarde De vorderingen van onze athleten Cricket Negen wickets in één innings. Thans ook A. v. d. Bergh op de eerelijst. Het komt niet dikwijls voor, dat een bowler in één Innnigs negen wickets op zijn naam weet te brengen en lr totaal ls dat ln ons land in competitie- of bekerwedstrij den gedurende de laatste vijftig Jaar slechts 36 keer ge beurd. Thans is het Zondag jJ. tegen Sparta te'Rotterdam ook aan Aad van den Bergh. Haarlem's meest constanten en succesvollen bowler, gelukt en deze enthousiaste cricketer zal op dit wapenfeit terecht' niet weinig trotsch zijn. Het veroveren van negen wickets beteeken» Immers niet alleen, dat een bowler zijn vorm gedurende een geheele innings weet te handhaven, doch tevens, dat hij variatie genoeg beschikt om zijn tegenstanders den na den ander door verschillende methodes te o rompelen. Een dergelijke prestatie, ln een eerste klasse wedstrijd verricht, Is dus een feit van niet geringe beteekenis en degenen onder onze lezers, die cricket beoefenen, zullen hel met ons eens zijn, dat zulk een succes voldoende ts om den betreffenden bowler voor het verdere gedeelte var seizoen een verdubbeld zelfvertrouwen en enthousiasme te geven. De grootste Nederlandsche bowler. C. J. Posthuma slaagde er niet minder dan acht keer on om negen wickets in een innings te nemen, de eerste maal in 1893 (9 voor 14 tegen Achilles), de laatste keer in 1916 (9 voor 42 tegen V. O. C.). Doch Posthuma veroverde ook eens alle tien wicket (10 voor 51 tegen Amstel's C. C. ln 1905). een verrichting, waarop in de afgeloopen halve eeuw slechts vier andere spelers hebben kunnen bogen, te weten: J. W. G. Coops (H. C. C.), A. J. NiJIand (Hercules), A. Ter- wiel (V. O. C.). die vorig Jaar tegen H. C. C. II 10 voor 51 bowlde, en L. C. F. Wunder (H. B S.). die twee jaar ge leden. eveneens tegen H. C. C. II. 10 voor 90 noteerde. Behalve Posthuma en thans Van den Bergh zijn er nog vier andere Haarlemsche cricketers, die 9 wickets In één innings namen, n.l. W van Waveven (9 voor 2 tegen Hil versum In 1913). Schmelnk <9 voor 26 voor Rood cn Wit tegen V. V. V. en 9 voor 30 voor Haarlem tegen Hermes- D V. S.), Healcy Sr. (S voor 49 tegen V. R. A.) en d< jeugdige Abendanon (9 voor 43 tegen Rood en Wit, derhalve in een plaatselgke ontmoeting). Bovenstaande cijfers zijn ontleend aan den zoo juist verschenen, almanak van den N. C. B. Deze almanak be vat alle gegevens over eerste klasse- en internationaal cricket van de laatste vijftig jaar. Het boekwerk, samen gesteld door de bibliotheek- en archiefcommissie, be staande uit de heeren Coops, Kleefstra, W. H. R. Manen en Ruychaver, ls op alle cricketterreinen verkrijg baar. benevens bij Drs. B. Kleefstra. Delftlaan 239 Haarlem. Laatstgenoemde heeft met de uitwerking en het compo necren van de belangwekkende statistieken den dank dei beoefenaren en liefhebbers van het spel. voor wie dit boek feitelijk onmisbaar ls. dubbel en dwars verdiend. Het ts het resultaat van onvermoeid speuren en nauwgezetten arbeid, die zeer veel toewijding en tijd heeft gevergd. Voor de elfde maal in haar geschiedenis heeft de H. A. V. „Haarlem" het clubkampioenschap van Nederland en den daaraan verboonden P. H. beker veroverd en dit ls het bestuur, den trainer en de athleten de kroon op het werk van de laatste acht maanden. De conditie training gedurende den winter en de daarop aansluitende voorbereiding voor het wedstrijdseizoen heeft niet nage laten, vruchten af te werpen en wederom is gebleken, dat deze vereeniging tot de voornaamste en krachtigste bolwerken van de nationale athletiek-beoefening behoort. Natuurlijk gaat er van zulk een succes een groote pro pagandistische waarde uit. maar belangrijker in dit op zicht zijn en blijven toch de onverflauwde pogingen var de heeren W. Duiker c.s. om de athletiek in Haarlem en omstreken populair te maken. Dat die pogingen niet zonder resultaat worden ondernomen werd nog onlangs bij den Boschloop bewezen, toen ongeveer 150 nieuwelingen in de D klasse van de partij waren. Deze „vogels van diverse pluimage" voetballers, wielrenners, turners, enz. streden met graot enthousiasme om een zoo oged moge lijke plaats in de eind klasseering te behalen en het is van de organisatie-commissie goed gezien om de best geslaag den voor hun prestatie te beloonen. Tot dat doel tegelijkertijd om hun daadwerkelijke belangstelling voor de athletiek door practische ervaring aan te wakkeren werden de 40 eerst aankomenden uitgenoodigd ter gele genheid van de Zondag a.s. aan den Schoterweg te houden athlettek-meeting in een speciale race over 2 kilometer om het kampioenschap der Haarlemsche nieuwelingen te starten. Ongetwijfeld zullen velen van hen thans willen trachten om de in Den Hout opgedane lessen in tactiek regeling van snelheid, positie kiezen en verdeeling van krachten uit te buiten en zoodoende kun kansen te •beteren. En dan kan het niet anders, of de aldus be haalde vooruitgang zal er toe lelden, dat zij zich onder de geregelde athletlek-beoefenaren scharen. Hoe staat het intusschen met de verrichtingen der kop stukken in de Nederlandshce athletiekwereld? De sprint is nog steeds ons sterkste nummer en hierin kunnen we ons met de beste internationale -krachten meten, zooals trouwens bij de Olympische Spelen te Berlijn duidelijk werd bewezen. Op de andere onderdeelen worden welis- r gestadig vorderingen gemaakt, maar de prestaties vooral in de technische nummers blijven toch hog be trekkelijk ver onder het Internationale peil. Daarom ls het wel eens interessant om een vergelijking te maken tusschen de prestaties der Olympische kam pioenen van Amsterdam en die der winnaars van de diverse nummers voor den Prins Hendrik-beker. Sedert eerstgenoemde gebeurtenis zijn alweer dertien jaar ver vlogen en sindsdien zijn ook verschillende records niet onbelangrijk verbeterd, maar daar staat tegenovi de wedstrijden van Amsterdam onder dezelfde atmosfe rische condities plaats hadden als de meeting van Zondag j.l. in de Maasstad. Hier volgen dus de cijfers van 1928 met tusschen haakjes daarachter die van eenige dagen geleden te Rotterdam. 100 Meter: Williams, Canada, in 10 4/5 sec. (Osendarp 10 3/5). Meter: Barbutti. Amberika, in 47 4/5 sec. (Bakels 51 1/5). 800 Meter: Douglas Lowe. Engeland, In 1 min. 514/5 sec. (Bouman 2 min. 1 3/5). 110 Meter horden: Atkinson, Zuld-Afrika, in 14 4/5 sec. (W. Kaan 15 4/5). 4 x 100 Meter estafette: Amerika ln 41 sec. (Vlug en Lenig in 43 3/5). 4 x 400 Meter estafette: Amerika in 3 min. 14 1/5 sec. wereldrecord (A. A. C. 3 min. 30 2/5). 1500 Meter: Larva, Finland, in 3 min. 531/5 sec. (De Roode 4 min. 6 3/10). 5000 Meter: Rltola, Finland, in 14 min. 38 sec. (Bakker 16 min. 10 3/5) Discuswerpen: Houser, Amerika, 47.32 M. (Brasser 44.86 M.). Speerwerpen: Lundquist. Zweden, 66.60 M. Olymp. record (Brasser 55.40 M.). KogelstootenKuck, Amerika, 15.87 M. (De Bruyn 13.68 M.). Hoogspringen: King, Amerika, 1.94 M. (Carlier 1.80 M.). Verspringen: Ham, Amerika, 7.73 M. Olymp. record (Houtman 6.90 M.). Polshoogspringen: Cara, Amerika, 4.20 M. Olymp. record (Lamoree 3.70 M.). Men ziet dus, dat onze landgenooten nog heel wat vor deringen moeten maken om de Olympische topprestaties van dertien jaar geleden te evenaren, al moet men bij het vergelijken van bovenstaande cijfers bedenken, dat de estafette-ploeg der Trekvogels Zondag J.l. door een'ver wonding van een der loopers tijdens de race voor de overwinning en een snelleesn tijd dan de eerst-aankomen- de ploeg werd uitgeschakeld. Voorts is het merkwaardig genoeg om in herinnering te brengen, dat de Poolsche mejuffrouw Konopacka bij het discuswerpen voor dames in 1928 niet minder dan 39.17 M. (wereldrecord) wierp, dat is slechts 51/2 meter onder den Zondag J.l. door Brasser bereikte afstand. Maar mej. Konapacka was dan ook een mannetjesputter. De bouw van drie scholen voor G. L. O. te Haarlem In het officieel orgaan van de Vereeniging van directeuren van Gemeentewerken, Openbare Werken, Bouw en Woningtoezicht en Woningdienst van deze week komt een uitvoerig geïllustreerd artikel over den bouw van drie scholen voor G.L.O. te Haarlem door Ir. G. Friedhoff, hoofdingenieur van Openbare Werken te Haarlem, voor. Aan dit artikel is het volgende ontleend: In Haarlem moesten kort na elkaar drie lagere scholen worden gebouwd van ongeveer gelijke be stemming en grootte. Een school voor G.L.O. in het Noorden van de gemeente, bevattende 6 lokalen met gymnastieklokaal, een school in het Zuiden van de gemeente waarin 7 lokalen met gymnastieklokaal werden gevraagd, en tenslotte een 7-klassige school met gymnastieklokaal in het Westen van de Ge meente. De eerste school ligt in éen nieuwe wijk, waarin de speculatiebouw met massa-woningen welig tiert. Tusschen deze geiijksoorithge, weinig variatie bie dende woningblokken is een plein gespaard, achter de plaats waaraan de school reeds geprojecteerd was. Het plein ligt aan de Zuidzijde van de school en dient voor speelplaats van de schooljeugd zoowel als voor de kinderen der omwonenden. In deze wijk is de J. P. Coenschool benut om een frissche en pittige noot tusschen de monotone bebouwing te voegen. Geheel anders was de situatie in het Zuiden, waar in een villawijk van omstreeks 1880 een villa met een vrij grooten tuin met fraai opgaand geboomte voor de school was bestemd. Geruimen tijd geleden was dit gebouw door de gemeente gekocht ten behoeve van een bijzondere school. Voor een gemeenteschool was het huis ongeschikt. Hoewel het technisch nog volkomen gaaf was en architectonisch zeer goed was verzorgd is na ampel overleg besloten het gebouw te sloopen en een geheel aan de huidige eischen beant woordende school ter plaatse te stichten. De buurt bewoners maakten bezwaren tegen deze plannen en vreesden een verstoring van het karakter dezer woonwijk. Getracht is aan deze bezwaren tegemoet te komen door aanpassing aan de beweeglijke bouw massa's der omringende architectuur. Een gebouw van te groote schaal zou inderdaad deze omgeving storen. Ten slotte was de situatie van de laatste school weer geheel afwijkend van een der voorgaande. Het bouwterrein is gelegen in het z.g. tuindorp aan de Ramplaan; een woonwijk met eigen karakter waar- ■an de uitbreiding beperkt wordt en door groenge bieden van de kernbebouwing der gemeente geschei den wordt gehouden. Het landelijk karakter van dit vroeger tot de gemeente Bloemendaal behoorende gebied wordt zooveel mogelijk behouden. In eer groenstrook langs de Brouwersvaart is de Beatrix- school gebouwd. Er was geen dringende reden het grondoppervlak tot een noodzakelijk minimum beperken, terwijl het landelijk karakter van de o: geving geen hoog gebouw kon verdragen. Daarom een school ontworpen met alle zeven lokalen gelijk vloers. Over de J. P. Coenschool aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat zegt de schrijver: De bebouwing van de omliggende straten is eenvoudige woningbouw, de school vormt in deze omgeving een afwijkende massa en domineert daardoor sterk In de geheel nieuwe wijk maakt deze minder gebruikelijke kapvorm heelemaal geen storenden indruk. Propaganda voor een derge lijke oplossing wil ik echter geenszins maken. De omstandigheden moeten er toe leiden, dat deze toege past kan worden en een enkele maal zal het een aangename afwisseling kunnen zijn, vooral in een omgeving zooals hier, die door stereotypen en zuini gen woningbouw zeer gauw aanleiding tot eentonig heid geeft. Boven de ramen is aan de buitenzijde een nis voor zonneschermen aangebracht. Het geheel is opgetrokken in geelgrijze baksteen (for maat 1225—5,5) en afgedekt met ruberoid. De vorm an de leslokalen maakt ruime verlichting mogelijk, terwijl toch een zekere beslotenheid op de ooghoogte is nagestreefd. Door dezen vorm is tevens voorkomen dat in den gevel een soort baksteenraamwerk van gelijke verticalen en horizontalen ontstaat wat m.i. zelden een gunstig aspect oplevert. De kleine onder- ramen zijn zoo geplaatst, dat de kinderen, zittend hieruit kunnen zien; deze ramen kunnen alle open draaien. Daarboven is vensterbank, waar plan ten opgezet kunnen worden, de ramen hiervoor zijn vast. Het onderwijzend personeel ziet staande hierdoor naar buiten. De bovenramen zijn alle tui melend. De lokalen zijn met linoleum belegd, 'de gan gen zijn van doorgezaagde baksteenklinkers De fi guur van J. P. Coen in het trappenhuis is van gegla zuurde gebakken klei en door den beeldhouwer M. S. Andriessen (Haarlem) vervaardigd. Over den bouw van de Floraschool deelt de schrijver mede, dat het probleem was het plaatsen van een ge bouw van tamelijk grooten omvang, (vooral in verge lijking met de bestaande bebouwing), met een unifor miteit, welke in den aard van het onderwerp ligt, in een omgeving van beweeglijke architectuur en op een terrein met fraai houtgewas. Er is een opmeting gemaakt van de aanwezige hoo rnen en deze zijn alle gespaard; bij de planindee- ling is getracht de onderdeelen zoo te groepeeren, een gelede bouwmassa kon ontstaan, die zich zooveel mogelijk zou aanpassen bij het levendige ka rakter der omringende huizen. De Wagenweg is ccn drukke verkeersader; de kin deren gaan via het Floraplein, dat zeer rustig is, de school in en uit. Door medewerking van de Oudercommissie kon de kap boven de schoollokalen worden ingericht tot een gelegenheid voor ouderavonden en andere gemeen schappelijke bijeenkomsten. Het zevende lokaal is in gericht voor handenarbeid. Dc gevelsteen is roode Rijnsteen uit een veldoven. In deze groene omgeving staat deze genuanceerde steen bijzonder fraai. De kap is met blauwe pannen gedekt. De lambrizeeringen in de gangen zijn van gevelsteen, die in de kleernissen zijn van denzelfden steen doch doorschijnend gegla zuurd. De tuinafscheiding langs het Florapark, welke voor alle villa's gelijk is gemaakt, is voor deze school ook niet gewijzigd. De bestaande muur met hekwerk is dus aangehouden. In verband met de omgeving is deze school wat royaler van karakter geworden dan normaal gebrui kelijk is. De Beatrixschool moest gebouwd worden op een terrein aan den rand van het tuindorp aan de Ramp laan (nabij Overvecn). De bebouwing van het tuindorp wordt zooveel moge lijk in een landelijke sfeer gehouden; een school wel ke hierbij behoort, zal dus eveneens een landelijk ka rakter moeten toonen. De normale schoolbouw in Haarlem wordt in twee verdiepingen uitgevoerd, d.w.z. een aantal lokalen ligt gelijkvloers en meestal drie daarboven op de eerste verdieping. Een dergelijk bouwwerk heeft een veel grootere hoogte dan de tuindorpwoningen en de ligging in de groenstrook geeft ook uit stedebouwkundige overwe gingen geen aanleiding tot den bouw van een dominee- rend complex. Daarom zijn alle lokaleit op den bega- nen grond geprojecteerd De lange lijn van 7 lokalen is door een centrale hal onderbroken, terwijl ze ook niet in één gevellijn zijn geplaatst. De ingang van de school mondt uit in de centrale hal en van daaruit bereikt men de leslokalen en het gymnastieklokaal. Dit laatste via de kleedka mer. De mogelijkheid is opengehouden om dit gym nastieklokaal te verhuden aan vereenigingen; het is door de hoofdingang te bereiken zonder dat men evenwel de school zelf behoeft te betreden. Door afsluiting van twee deuren zijn deze twee elementen van elkaar te scheiden. Door het groote hal- raam heeft men een prachtig gezicht op de stad; van het eerste voornemen hier glas in lood aan te brengen is afgestapt en daarvoor in de plaats is op den wand van de hal een eenvoudige decoratieve beschildering aangebracht van de hand van den heer R. Gerbrands, die kleur en vroolijkheid in deze ruimte geeft. Boven dit centrale knooppunt is het gebouw hooger opge trokken om ook in de uitwendige massawerking een domineerende partij te verkrijgen waar de vleugels te gen aangevoerd zijn, De zolderruimte, welke daardoor ontstond, is voor handarbeid geschikt gemaakt. Voor de materiaal- en kleurkeuze is ook de lande lijke sfeer uitgangspunt geweest. Boven het plint van roode handvormsteen zijn de gevels crème ge sausd; de kap is gedekt met roode verbeterde oud- Hollandsche pannen. Nos geen gaslooze uren in de groote gemeenten. 's GRAVENHAGE, 9 Juli. In verband met een bericht in enkele ochtendbladen 'van 8 Juli be treffende de invoering van gaslooze uren in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhaga met ingang van Donderdag 10 Juli wordt het ANP van de meestbevoegde zijde medegedeeld, dat deze aangelegenheid tot nader order is opgeschort. De Flamingo's aan de Spanjaards laan. Zaterdagmiddag spelen de Flamingo's him Jaaiiijkschen wedstrijd tegen het vertegenwoordigend elftal van het District Haarlem (den voormaligen H. C. B.) aan de Span jaardslaan. Het feit, dat dit terrein niet eerder voor cricket beschikbaar was, is de oorzaak, dat dit treffen veel later In het seizoen plaats vindt dan in andere jaren het geval was. Dit kan de krachtmeting slechts ten goede komen; want de Haarlemsche vertegenwoordigers hebben thans den tijd en de gelegenheid gehad in hun competitie de noodlge wedstrijd-oefening op te doen. Voor het overige is Flamlngoploeg ditmaal gelukkig niet zoo sterk samen gesteld, dat zij zooals vroeger meermalen gebeurde, fei telijk een walk-over had en de ontmoeting als gevolg daarvan elke propagandistische waarde miste. Weliswaar beavt het elftal een aantal spelers van erkende reputatie, maar enkelen van hen hebben dit seizoen nog slechts wei nig of niet gespeeld. De tegenpartij heeft derhalve thans een redelijke en sportieve kans om er inderdaad wedstrijd van te maken. Voor de samenstelling der elftallen verwijzen we naar onze editie van Dinsdag j.l. Scherpenzeel uit liaar ascli herrezen. Dr. Ir. Ringers stelt nieuwe woningen in gebruik. SCHERPENZEEL, 9 Juli. Scherpenzeel, één der plaatsen in Nederland, welke door het oorlogsgeweld van Mei 1940 naar verhouding het zwaarst heeft ge leden van de 500 huizen werden er 475 beschadigd, waarvan 80 geheel verwoest is uit haar asch her rezen. Vandaag vierde het dorp feest. In het midden der dorpelingen was de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers met velen van zijn naaste medewerkers en vele andere autoriteiten. De feeststemming in het dorp had een zeer bijzondere reden. Dezen dag immers werden de eerste, op de puinhoopen van de oude, geheel nieuw opgebouwde woningen en winkels in gebruik genomen en het was dr. Ir. Ringers, die deze uitzonderlijke plechtigheid op symbolische wijze verrichtte, door met een grooten bronzen sleutel, voorzien van het wapen van Scher penzeel. een winkelperceel op het Kerksplein te openen. Dr. ir. Ringers hield een korte toespraak, waarin hij o.m. zei: In het laatste jaar ben ik vele malen hier geweest om met de plaatselijke autoriteiten en met de belanghebbenden besprekingen over de beste oplossing voor de tallooze moeilijkheden, welke in verband met den herbouw gerezen waren, te voeren. Maar u zult begrijpen, dat ik nog nooit met zooveel animo de reis naar deze plaats heb gemahkt als vandaag, nu wij er getuige van zijn, hoe ons werk tot wezenlijke resul taten heeft geleid en hoe de gedachten en besprekin gen in daden zijn omgezet. Spr. gaf uiting aan de hoop. dat de toekomst voor Scherpenzeel nog veel goed moge brengen, dat het kwade dat men in het verleden over zijn hoofd heeft zien gaan, vergeten moge worden en dat men zich met ongeschokt vertrouwen zal wijden aan de ontwikke ling van deze gemeente, waarvan de stijgende wel vaart het bewijs moge zijn van de vastberadenheid harer bevolking. Na deze toespraak opende dr. ir. Ringers op sym bolische wijze het winkelpand, waarna een wandeling door het dorp werd gemaakt en verscheidene nieuwe en nog in aanbouw zijnde arbeiderswoningen in oogenschouw werden genomen. Ook waren dr. ir. Rin gers en zijn medewerkers aanwezig bij de eerste steen legging van de nieuwe bewaarschool en van het res taurant „De Witte Holevoet" dat aan den Westelijken ingang van het dorp zal verrijzen. Bij deze laatste plechtigheid vertolkte de heer van Heuven Goedhardt den dank der gemeentenaren van Scherpenzeel jegens den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en zijn staf van zijn medewerkers voor den arbeid, welke zij voor den zoo snellen wederopbouw van Scherpen zeel in het algemeen en voor den steun aan de directe slachtoffers van het oorlogsgeweld in deze gemeente in het bijzonder hebben verricht. De drinkfonteinen in dc Centrale Hal van de Beatrixschool te Haarlem. (Foto W. J. v. Borselen) HOOFTS „SIBBEDAG". De opvoeringen van de „Warenar" heeft een der nazaten van P. C. Hooft, de heer G. H. C. Hooft, te Amsterdam, een hartstochtelijk verzamelaar van do cumenten over zijn familie, aanleiding gegeven tot een origineel plan. Aan vijfenzeventig naamgenooten heeft hij een uitnoodiging gestuurd, om de voor stelling van de „Warenar", welke Zondagmiddag in den Stadsschouwburg te Amsterdam wordt herhaald, te tomen bijwonen. Hij heeft vóór den aanvang der vooretelling een bijeenkomst van de dragers van den beroemden naam georganiseerd, in de hoop daardoor nieuwe genealogische gegevens machtig te worden. De heer G. H. C. Hooft bezit een uitgebreide verza meling prenten, teekeningen en boeken, welke betrek king hebben op de geschiedenis van het geslacht Hooft, dat van 1480 dateért. Een zekere Jan Hooft, wonende te Westzaan, aan het havenhoofd aldaar, is de stamvader van het geslacht. Terigelegenheid van de opvoeringen van de „Ware nar" Hfeeft de heer Hooft een deel van zijn curiosa afgestaaj} aan de V.V.V., ter expositie. (A.N.P.) OVERTREDING DISTRIBUTIEWET. De politie te Haarlem heeft wegens overtreding van de Distributiewet proces-verbaal opgemaakt tegen een 18 jarigen monteur, die tarwemeel zonder bon had gekocht. Er werd 95 KG tarwemeel in be slag genomen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8