Haarlem's Dagblad jNcderlandsch legioen Nieuwe bonnen De oorlog in het Oosten. Koi tere afstanden bij de Vierdaagsche 59e JAARGANG No. 17810 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 11 JULI 1941 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17Vè- Groentjes zie rubriek. Duitsch weermachtsbericht r, j t. t L i tegen het Bolsjewisme Duitsche operaties vorderen. Actie nabij Tobroek en Mersa Matrock. 21.000 ton tot zinken gebracht. Britsche aanvallen op West-Duitschland. j Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 10 Juli (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De operaties in het Oosten vorderen onweer staanbaar. Aan het Finsche front werd op 8 Juli, met steun van omtrekkende bewegingen van Fin sche strijdkrachten het krachtig versterkte Salla na gevechten van verscheidene dagen door Duitsche formaties ingenomen. De daar strijdende Sovjet divisie werd uiteengeslagen. In Noord-Afrika werden plaatselijke aanvallen van vijandelijke pantserstrijdkrachten vanuit Tobroek afgeslagen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 8 en 9 Juli militaire doelen in de haven van Tobroek en een vliegveld ten Zuidoosten van Mersa Matroeh met succes met bommen aangeval- I len. Ten Noorden van Solloem heeft een Britsche torpedoboot jager een bomtreffer gekregen. Vrij sterke strijdkrachten van Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht vlieg- tuigloodsen ten Westen van Ismailia aan het Suez- kanaal in brand geworpen In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart heeft het luchtwapen in den afgeloo^ pen nacht ten noorden van Newquay vijf koop- vaarders met in totaal 21.000 b.r.t., die in convooi voeren, vernietigd en met effect haveninstallaties aan de Oost en Zuidoostkust van het eiland gebom bardeerd. In den nacht van 8 op 9 Juli is ten noorden van Berwick een ander groot koopvaardij schip door gevechtsvliegtuigen zwaar beschadigd Aan de Kanaalkust hebben -gisteren jagers 17, luchtafweergeschut en marine elk een Britschen jager neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afge loopen nacht verscheidene plaatsen in West- De zon-aanbidster. (Foto Stevens) Aardappelrantsoen tot 3 K.g. verhoogd 's-GRAVENHAGE, 10 Juli. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hieronder ver melde bons zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. AARDAPPELEN. Met ingang van 14 Juli a.s. wordt het rantsoen aardappelen verhoogd en wel van 2 op 3 K.G. Bon „26 reserve": 14 Juli t.m. 20 Juli, 3 K.G. aard appelen per bon. BROOD EN GEBAK. Bon „26" van de broodkaart: 14 Juli t.m. 20 Juli, 100 gram brood of een rantsoen gebak per bon. Bon „26-4 rantsoenen" van de broodkaart: 14 Juli t.m. 20 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Een rantsoen gebak is: beschuit, wafels,, biscuits of andere koekjes 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korst- gebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid om vat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. MELK. Bon „26" van de melkkaart: 14 Juli t.m. 20 Juli, 1 3/4 liter per bon. Bon „25" van de melkkaart kan vernietigd wor den. 14 Juli t.m. 20 Juli, een ei per EIEREN. Bon „26 eieren": bon. KAAS. Bon „26 kaas" en bon „27 kaas": 14 Juli t.m. 27 Juli, 100 gram kaas per bon. Deze bons zijn voorts nog geldig t.m. 10 Augustus a.s. Bon „25 kaas" kan vernietigd worden. RIJST. Bon „102" van de „bonkaart algemeen": 14 Juli t.m._ 10 Augustus, 250 gram rijst, rijstemeel, rijste bloem, rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) per bon. TARWEBLOEM e.d. Bon „10" van de bloemkaart, 14 Juli t.m. 10 Augustus, 35 gram tarwebloem, tarwemeel, rogge bloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel of 50 gram brood of een half rantsoen gebak per bon. De bons, welke zijn geldig verklaard voor een ©p Maandag aanvangende distributieperiode mo gen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt. JAM e.d. Het nummer van den bon voor jam e.d. zal bij afzonderlijk persbericht worden bekend gemaakt. Duitschland gebombardeerd. De verliezen onder de burgerbevolking zijn gering. Het ziekenhuis Bethel bij Bielefeld werd wederom met brandbommen be stookt. Bij deze aanvallen verloor de vijand door afweer met jagers en geschut vier en door ma rineartillerie twee gevechtsvliegtuigen. Kapitein Balthasar, houder van het Eikenloof bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, die met 40 luchtoverwinningen aan de genoemde successen van het luchtwapen een schitterend aandeel heeft gehad, heeft in zegevierende luchtgevechten aan het Kanaal den heldendood gevonden. Met hem verloor het luchtwapen een van zijn jachtvliegers. Het aandenken van dezen heldhaftigen officier van 't jachtqskader Richthofen, die zich reeds in het Condor legioen door zijn doodsverachting herhaal delijk onderscheiden heeft, zal bij 't Duitsche volk onvergetelijk blijven. TOELICHTING OP HET WEERMACHT- BERICHT. BERLIJN, 10 Juli (DNB) Op het weermacht- bericht vain vandaag heeft het DNB de volgende toelichting ontvangen. De leiding van het Sovjetleger heeft, naar uit dienstvoorschriften blijkt, haar troepen steeds op geleid voor het voeren van een offensieven strijd. Door de Duitsche successen in het Oosten zijn thans echter de Sovjettroepen uit het voorgenomen offensief in de verdediging teruggedrongen Groote verwachtingen koesteren de Sovjets van de groote uitgestrektheid van hun land. Door een groot- scheepsche ontwikkeling der techniek hebben de verhoudingen sedert Napoleon echter een aanzien lijke verandering ondergaan. Het op zichzelf groote wegennet en de toestand der verkeerswegen is als een groote hinderpaal, zoowel voor den verdediger als voor den aanvaller te beschouwen. Hetzelfde geldt voor het spoorwegnet. Wanneer daar nog bij komt, dat de aanvaller, zooals in dit geval Duitsch land, zich de heerschappij in de lucht heeft ver overd, dan zullen de voortdurende vernietigende aanvallen op marcheerende troepen, pantserwagens en colonnes voertuigen op de enkele spoorlijnen en wegen, alsmede op transporttreinen en spoorweg knooppunten een des te grooter nadeel berokkenen aan de verdediging. Tevens echter hebben de op rukkende Duitsche formaties als gevolg van hun voortreffelijke technische uitrusting zulk een groote bewegingsvrijheid, dat het hun ondanks hevige gevechten reeds gelukt is, geweldige af standen af te leggen. In de komende dagen zal blijken, wie sneller de moeilijkheden, voortspruitende uit de groote afstan den heeft overwonnen, de Sovjetverdediger of de aanvallende Duitschers. DE AANVAL OP HET VLIEGVELD ABOE SOEEIR. BERLIJN, 10 Juli (D.N.B.) Omtrent den aan val op het Britsche vliegveld Aboe Soeeir bij Is mailia, waarvan in het weermachtbericht van he den melding is gemaakt, zijn thans aanvullende berichten ont.vangen. Het bombardement van de formatie Duitsche geVëöhtsvliegtuigen had een be slist vernietigende uitwerking; Meer dan 100 vijan delijke vliegtuigen van het modernste type wer den op den grond vernield, munitie- en motor brandstofopslagplaatsen geraakten in brand onder hevige ontploffingsverschijnselen. De geheele grond installatie van het terrein met inbegrip van de re paratie-inrichting werd door bommen van het zwaarste kaliber vernietigd. Blijkbaar kwam de aanval voor den vijand vol strekt onverwacht. Onder de gunstigste weersom standigheden en bij lichte maan stortte de Duit sche formatie zich in scheer- en duikvlucht op het vliegveld. Alle bommen werden van zeer geringe hoogte geworpen. Dientengevolge werden ook de installaties van het vliegveld, die over een groote uitgestrektheid waren verspreid, op alle punten gelijkelijk getroffen. De bemanning van de Duit sche toestellen kon den brand van deze installaties op meer dan 100 kilometer nog waarnemen. Alle Duitsche toestellen zijn onverlet op hun basis te ruggekeerd. Syrië verzoekt staking der vijandelijkheden. VICHY, 10 Juli (D.N.B.) Officieel wordt mede gedeeld: Sedert een maand voeren onze troepen in den Levant een verbitterden strijd om aan den wil van Frankrijk, de verdediging van de aan zijn hoede toevertrouwde gebieden te waarborgen, kracht bij te zetten. Geleid door den wensch een bijzonder smarte lijk bloedvergieten te vermijden en het oorlogs leed voor de bevolking van Syrië en Libanon te verkorten en in het bewustzijn, dat de wapeneer ongeschonden is, heeft de Fransche regeering der halve besloten generaal Dentz te machtigen om staking der vijandelijkheden te verzoeken. Dienovereenkomstig is gisteren te Beiroet door bemiddeling van den consul-generaal der Veree- nigde Staten een demarche ondernomen. De beteekenis van de oproeping In ons vorig nummer hebben wij de oproeping van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder - landsche gebied tot. vorming van een Nederlandsch legioen tegen het Bolsjewisme geplaatst. Daarin werd door den Rijkscommissaris opge merkt, dat de strijd in het Óósten voor de Neder landers geen schouwspel, geen verstoring van hun rust is, maar hun lot. De Rijkscommissaris vervolgde: „Duizenden jonge Nederlanders hebben dit reeds begrepen; zij zijn te wapen gesneld en strijden in dit uur reeds in de rijen van het Duitsche leger om het bestaan en de toekomst van Europa en daar mede van het Nederlandsche volk. Duizenden Nederlanders, zich bewust van hun verantwoordelijkheid voor Europa, gaven zich in de laatste weken en dagen op om, tezamen met hun strijdmakkers uit Bulgarije. Denemarken, Duitsch land, Finland, Frankrijk, Italië, Kroatië, Noorwe gen, Portigal, Roemenië, Zweden, Slowakije, Span je en Hongarije, als Nederlandsche afdeeling voor de verdediging van het Avondland en voor een eensgezind en sterk Europa, waarin de vrede ver zekerd zal zijn, aan te treden. Luitenant-generaal H. A. Seyffardt heeft zich ter beschikking gesteld teneinde deze afdeeling samen te stellen." Tenslotte roept de Rijkscommissaris alle Neder landers. die zich willen inzetten, op om in het Vrijwilligerslegioen Nederland te strijden tegen het Bolsjewisme en voor volk en vaderland. Ook in de oproeping van Luitenant-generaal Seyffardt komt duidelijk de bedoeling van de vor ming van het Vrijwilligerslegioen tot uiting. Hij stelt daarin vast, dat nu de strijd in het oosten be gonnen is het niemand meer kan ontgaan,, dat ons werelddeel aan den vooravond staat van de beslis sing over zijn leven of zijn dood. „Hoe ook ieder van u den gang der gebeurtenissen tot nu toe mo ge hebben beoordeeld, alle verschillen van opvat ting moeten thans van ons afgezet worden, in het heldere bewustzijn, dat het lot van Europa het lot van ons vaderland is. In het licht van de naaste toe komst. krijgt eindelijk 't jongste verleden zijn dui- delijksten zin. Het begrip alleen, dat het, ook voor ons volk. om alles gaat, verplicht ons in over eenstemming daarmede te handelen." In de pers heeft men de laatste dagen bijzonder heden kunnen lezen over de gruwelen die door de Bolsjewiki zijn bedreven. De bedoeling van de op roepingen is duidelijk, zij beoogen de volken van Europa en dus ook de Nederlanders op te wekken deel te nemen aan den kruistocht tegen het Bolsjewisme. De Duitsche Arbeidsdienst marcheert in Den Haag. Zondag spreekt de Rijkscommissaris op Houtrust. 's GRAVENHAGE, 10 Juli. Wij vestigen de aandacht erop, dat Zaterdag 12 Juli te 15.uur eenige afdeelingen van den Duitschen arbeids dienst de Haagsche straten zullen verlevendigen. Twee groepen zullen marcheeren achter haar mu ziekkorpsen en vaandels. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze marsch van de jonge arbeidsmannen niet zal nalaten, indruk op de bevolking te maken. Het is ons bekend, hoe marcheerende arbeidsdienstkolonnes in Duitsch land door de toeschouwers met geestdrift werden begroet, omdat in den marsch van den Arbeids dienst zooveel jeugdige gloed en vreugde liggen, dat men erdoor bezield wordt. De marsch beteekent voor den Haag een gebeur tenis, die met belangstelling tegemoet kan worden gezien. Nadat de mannen van den Duitschen arbeids dienst Zaterdag 12 Juli door de straten van den Haag zullen hebben gemarcheerd, zullen zij Zon dag 13 Juli, op het sportterrein Houtrust een plech tige betooging houden. Zij zullen hier in grooten getale bijeenkomen en in woord, gezang en muziek den volke kond doen, welke hun houding ten aanzien van den hui- digen tijd is. Ook een aantal meisjes van den vrou welijken Duitschen Arbeidsdienst zullen aan de plechtigheid deelnemen. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door twee muziekkorpsen van den Reichsarbeitsdienst. In het kader van de plechtigheid zal de Rijks commissaris het woord voeren en spreken tot de manschappen van den arbeidsdienst, die voor hem staan, volledig bereid zich geheel in te zetten. Deze betooging zal voor de manschappen een be levenis worden. Bovendien zal zij tot iederen be zoeker spreken en een geweldigen indruk bij hun achterlaten. Een goede organisatie zal er zorg voor dragen, dat ook bij de te wachten groote toeloop iedere be zoeker een plaats zal krijgen. Entree wordt niet ge heven, opdat het een ieder mogelijk zal zijn de be tooging bij te wonen. De betooging begint te klokslag 15.50 uur. Op dit tijdstip moet ieder zijn plaats hebben ingenomen: het verdient aanbeveling tijdig aanwezig te zijn. (A.N.P.) MIJNONGELUK IN ALABAMA. NEW-YORK, 11 Juli. (D.N.B.) Te Leeds in den staat Alabama zijn tengevolge van een ont ploffing tien mijnwerkers bedolven. Men vreest, dat allen omgekomen zijn. Zware druk op de Stalin-linie. Aan het Zuidelijk front maakten de Hongaren tot dusver 25.000 gevangenen. Nieuwe misbruiken der Sovjet-legers In geheel Spanje hadden in de algeloopen dagen anti-Russische betoogingen plaats. Een propaganda-stoet van vrijwilligers trekt met vaandels en trans paranten door de straten van Madrid. (Foto Orbis-Holland) Het midden-front. BERLIJN, 10 Juli. (D.N.B.) Op 8 Juli is een kleine Duitsche afdeeling bij zijn opmarsch naar de Stalinlinie op sterke gepantserde Sovjetstrijd krachten gestooten. Na hevige gevechten werden 123 Sovjetpantserwagens vernield, de rest der Bolsjewisten trok zich overhaast terug. In een sector aan het Finsche front hebben, Duitsch-Finsche troepen op 8 Juli na harden strijd drie bolsjewistische compagnieën vernietigd. 40 Sovjetpantserwagens, die tot den aanval wilden overgaan werden vernield. Voorts hebben de Duitsch-Finsche afdeelingen drie Sovjetbatterijen, die haar opmarsch wilden stuiten, bedwongen. De Bolsjewisten leden bloedige verliezen. Een aantal gevangenen en een groote buit werden binnenge bracht. TWEE SOVJET-BOMMEN WERPERS NEERGESCHOTEN. BERLIJN. 10 Juli. (D.N.B.) Een formatie Roemeensche jachtvliegtuigen die tezamen met hun Duitsche instructeurs een eersten aanvalsvlucht ondernamen, werd boven Constantza in een lucht gevecht gewikkeld met drie Sovjet-bommenwer pers. Tijdens dit luchtgevecht schoten de Roe meensche vliegers twee Sovjet-bommenwerpers neer. 110 SOVJET-VLIEGTUI GEN VERNIETIGD. BERLIJN, 10 Juli. (D.N.B.) Gisteren zijn in den loop van den dag aan het Oostelijk front, vol gens de tot dusver ontvangen rapporten, 110 Sov jet-vliegtuigen vernietigd. Hiervan werden er 35 in luchtgevechten neergeschoten en 57 op den grond vernield. DE VREES VOOR DE GEPEOE. BERLIJN. 10 Juli. (D.N.B.) In een der Zui delijke sectoren van het Oostelijke oorlogstooneel hebben Duitsehe troepen op 7 en 8 Juli Bolsjewis tische versterkingen aangevallen. Nadat verschei dene stoottroepen in den strijd gebracht waren, werden de kazematten genomen. De overlevenden werden gevangen genomen. Nadat de Sovjet-sol daten voedsel tot zich hadden genomen en 36 uur hadden geslapen, verklaarden zij, dat zij reeds langer dan een week ieder contact met hun troe- penonderdeelen en staven kwijt waren. Nadat de telefoonleidingen verbroken waren, hadden poli tieke commissarissen hen opgesloten in de kaze matten, zonder hun voldoenden voorraad te ver strekken. Zij hadden zich taai verdedigd, alleen omdat zij bang waren door de Gepeoe te worden doodgeschoten. DE VERLIEZEN DER SOVJETS. STOCKHOLM, 10 Juli. (D.N.B.) Toen het Duitsche opperbevel der weermacht enkele dagen geleden een optelling publiceerde van de in de eerste oorlogsweek veroverde of vernielde Sovjet tanks en -vliegtuigen, was het begrijpelijk, dat vele leeken, toen zij de hooge cijfers zagen, hun oogen niet konden gelooven, zoo schrijft een correspon dent van Dagens Nyheter in een uit Bialystok af komstig frontbericht. Vierduizend vliegtuigen en meer dan tweedui zend tanks, zooals de cijfers toen luidden, zoo ver klaart de Zweedsche correspondent waren fantas tische cijfers ook voor diegenen, die zich nog de militaire parades op het roode plein te Moskou kunnen, herinneren, waar de gevechtswagens een schijnbaar nooit opdrogenden stroom voor waarts rolden en waar de vliegtuigformaties bijna den hemel verduisterden. Voor diengene echter, die een paar dagen lang over de wegen is getrok ken, in de nabijheid waarvan Duitsche duikbom menwerpers dikwijls in slechts luttele uren het laatste restje van den fatalistischen tegenstand der ingesloten Sovjet-soldaten vernietigden, zijn deze cijfers niet langer ongelooflijk. Wat men hier te zien krijgt, is de waarheid, die staat achter de nuchtere cijfers van de Duitsche berichten. De strijd der Finnen. DE LUCHTOORLOG BOVEN FINLAND. HELSINKI, 10 Juli. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat de bedrijvigheid der vijandelijke vliegers boven Finland gisteren vrij gering was. Finsche jagers hebben gisteren en in den afgeloo pen nacht 14 vijandelijke vliegtuigen en een waar nemingsballon neergeschoten. Van het Zuidelijk front. HONGAARSCH COMMUNIQUé. BOEDAPEST, 10#Juli. (D.N.B.) De chef van den generalen staf van de Honved deelt mede: op 9 Juli hebben onze snelle troepen den strijd om de overgangen van de Zbrucz tegen de vijandelijke achierhoede voortgezet. De gevechtshandelingen worden van gisteren af in samenwerking met de Duitsche weermacht voortgezet. Tot dusver wer den 25.000 gevangenen gemaakt. Wandelsport Maximale sportprestaties dienen te worden beperkt Het college van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van Lichamelijke Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming deelt mede, dat, na in gewonnen medisch advies, naar de meening van het college onder de huidige omstandigheden maximale sportprestaties dienen te worden beperkt. In verband hiermede acht het college het gewenscht. dat de gebruikelijke indeeling der deelneemsters(ers) aan de Vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen een verandering ondergaat en de gebruikelijke afstan den belangrijk worden verkort. Het college van gevolmachtigden voor de sport is op grond daarvan ertoe overgegaan het bestuur van den Nederlandschen Wandelsportbond te verzoeken op korten tertnijn aan het organiseerende comité der Vierdaagsche te willen berichten, dat voor de aan te geven leeftijdsgroepen de daarachter vermelde af standen moeten worden vastgesteld: Groep 1. Leeftijd 14 t.m. 18 jaar: 20 km. per dag. Groep 2. Leeftijd S0 Jaar en ouder: 20 km. per dag. Groep 3. Leeftijd 19 t.m. 49 jaar: 30 km. per dag. Het college van gevolmachtigden voor de sport staat bovendien nog op het standpunt, dat bij de inschrij ving der deelneemsters(ers) in ieder geval voor zoo ver zij behooren tot de beide eerste groepen dus groep 1 en 2, een geneeskundige verklaring dient te worden overgelegd, waaruit blijkt, dat zij voor deelneming aan de Vierdaagsche afstandsmarschen geschikt wor den geacht. In plaatsen waar bureaux voor medische sportkeuring gevestigd zijn, dient de betrokken keu ring bij voorkeur door deze bureaux te geschieden. De slagen van Bialystok en Minsk 400.000 gevangenen. 7615 pantserwagens en 4423 stukken geschut buit gemaakt HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 10 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Met den dubbelen slag van Bialystok en Minsk is thans de grootste slag van de wereldgeschiedenis op het gebied van materieel en omsingeling be ëindigd. 323.898 gevangenen, onder wie verschei den bevelvoerende generaals en divisiecomman danten zijn ons in handen gevallen. 3332 gepantserde gevechtswagens, 1809 stukken geschut en groote hoeveelheden andere wapens werden buitgemaakt of vernietigd. Hiermede is het totale aantal der gevangenen, die tot dusver aan het Oostelijk front zijn gemaakt, tot meer dan 400.000 gestegen. De hoeveelheid buitgemaakt of vernietigd vijandelijk materieel is toegenomen tot 7615 gepantserde gevechtswagens en 4423 stukken geschut. Het Sovjet-luchtwapen heeft tot dusverre in to taal 6233 vliegtuigen verloren. TER SON ALIA. Voor het eindexamen der Midd. Techn. School voor Bouwkunde te Amsterdam is voor de afdee ling weg- en waterbouwkunde geslaagd de heer J. M. Cruijff te Haarlem, Bolsjewistische gruwelen. WREEDHEDEN DER SOVJETS. PRESBURG, 10 Juli. (D.N.B.) De Slowaaksche oorlogscorrespondent majoor Vasko schildert in het blad Slovak de vreugde van de Oekrainers tij dens den intocht van de Slowaaksche troepen, een vreugde, die echter steeds weer getemperd werd door de smart over de slachtoffers van de Bolsje wisten. Achthonderd vreedzame menschen werden, zoo meldt Vasko, in een plaats op tachtig kilometer afstand vhn de grens op de beestachtigste manier vermooi^l. Bijna ieder gezin van dit plaatsje met dertig duizend inwoners betreurt het heengaan van een familielid, dat door de Bolsjewisten is vei%- moord. Toen Vasko in een ander plaatsje aankwam, werd juist de identiteit van 240 arbeiders vastge steld, wier lichamen geen schotwonden vertoonden, doch waarvan de hoofden vreeselijk verminkt waren. Allen zijn met hamers en bijlen doodgesla gen. Zij hadden hun maandloon gevraagd, zoo meldt Vasko, en kregen het volgens de methoden der Sovjets. De verbolgen bevolking leidde den correspon dent in het weezenhuis, waar de Bolsjewisten tachtig kinderen hadden doodgeslagen om zoodoen de de Oekrainers uit te roeien. Ik had, zoo besluit de correspondent in zijn bericht, nooit en nimmer gedacht, dat menschen in staat zouden zijn zoo iets te doen. Het is vreeselijker dan men zich vermag voor te stellen. MISBRUIKEN DER SOVJET SOLDATEN. BERLIJN. 10 Juli. (D.N.B.) Onder de talrijke schendingen van het volkenrecht. waaraan de Bolsjewistische soldaten zich steeds weer schuldig maken, is een der gebruikelijke, naar aan het D. N. B. gemeld wordt, het misbruik van de witte vlag. Op vele plaatsen aan het front is het tijdens de gevechten voorgekomen, dat de Bolsjewisten voorgaven zich te willen overgeven en met opge heven handen naar de Duitsche linies kwamen. Zoodra zij echter op schotafstand waren, haalden zij hun verborgen geweren te voorschijn en open de het vuur op de rustig wachtende Duitsche soldaten. Zoo heeft een luitenant van een Duitsch infanterieregiment onder eede verklaard dat in de streek van Bornicki talrijke Sovjetsoldaten met opgeheven handen tot op 30 meter de Duitsche li nies naderden. Toen openden zij het vuur en trach ten aldus met misbruik maken van het oorlogs recht een goedkoop succes te behalen. Een volko men soortgelijk voorval speelde zich af in de na bijheid van Uhowoj Daar had een groep Bolsje wisten door het zwaaien met witte doeken het tee- ken gegeven, dat zij geen tegenstand meer wilden bieden. De officier van de tegenover hen liggende Duitsche formatie gaf daarop bevel het vuren te staken en naderde hen met eenige kameraden. Plotseling openden de Bolsjewisten van vlakbij opnieuw het vuur en verwondden verscheidene Duitsche soldaten. In denzelfden sector overvielen ongeveer 100 andere Bolsjewisten, die zich kort te 'voren bereid hadden verklaard om zich over te geven, de onderhandelende Duitsche soldaten en trachtten hen met bajonetten af te maken. DE SLACHTOFFERS VAN HET BOLSJEWISME. BERLIJN 10 Juli (A. N. P.) Volgens authen tieke cijfers zijn in den tijd van 1917 tot 1941 als slachtoffers van het bolsjewisme omgekomen: 1. Van 1917 tot 1922 1.776.393 personen, die door de Gepeoe zijn omgebracht. 2. Van 19171921 zijn volgens authentieke ra mingen 1,4 millioen personen in den burgeroorlog gesneuveld, vermist, doodgeschoten en op andere wijze om het leven gekomen. 3. Bij de hongerramp van 1920 21 tengevolge van den burgeroorlog verloren 10.240.000 menschen het leven. 4. De hongersnood van 1932 33 tengevolge van de in 1929 begonnen gedwongen collectivisatie leidde tot een weergalooze ramp voor de stedelijke bevol king. de landarbeiders en de onteigende boeren. Het aantal slachtoffers wordt becijferd op tien millioen. 5. Het aantal personen, dat ter dood veroordeeld werd sedert het bestaan van de Sovjet Unie in de 300 verbanningskampen en bij dwangarbeid, zooals het kanaal naar de Witte Zee, de Moermanskspoor- lijn, het kanaal BaikalAmoerMagistrale, de Turksib, de Daljstroi, het Wolga Donkanaal, enz., bedraagt volgens een optelling van de Antikomin tern 8.600.000. HEDEN: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1