VRIJDAG IT JU ET T94T RÏXRCE W'S D' 5 G BCÏC n R de Omstxekm ZANDVOORT Uitreikin» persoonsbewijzen. De uitreiking der persoonsbewijzen is nu zoover ge vorderd. dat de uitnooaigingen aan personen, wier geslachtsnaam begint met een van de letters H, I, J en K geleidelijk zullen worden verzonden. Tot nu toe zijn in deze gemeente ongeveer 1500 per soonsbewijzen uitgereikt. Van de opgeroepenen zijn er slechts weinig die aan de oproeping geen gevolg geven en niets van zich laten hooren. Van de versche nen uitgenoodigden moest echter een niet onbelangrijk percentage teruggestuurd worden wegens foto's die niet aan de gestelde eischen voldeden. Aangeraden wordt daarom de foto's tijdig te laten maken volgens de voorschriften en ze vooraf te laten keuren. Wordt dit niet gedaan dan loopt men het risico teruggestuurd te worden, hetgeen voor den betrokken persoon dub bele moeite en voor de administratie veel last en on- noodig werk beteekent. Zij. die meenen in aanmerking te komen voor ver mindering der te betalen leges ad f 1 of voor koste- looze uitreiking, dienen tijdig te voren een formulier bij den dienst voor sociale zaken af te halen, dit in te vullen en persoonlijk weer bij dezen dienst terug te bezorgen. Men wachte hiermetfc vooral niet tot den. dag van uitreiking; ook dan loopt men de kans terug gestuurd te worden, daar elk geval beschouwd wordt en dit tijd vordert. Veelal wordt aangenomen, dat zij, die in het bezit zijn van een vetkaart, voor verminde ring of gratis uitreiking in aanmerking komen. Dit is niet juist. Alleen op de bovenomschreven wijze is dit mogelijk. Zij. die door werkzaamheden of om andere redenen niet in staat zijn op het vastgestelde tijdstip te komen, worden aangeraden dit even te komen bespreken in het uitreikingslokaal des morgens van 9—12 of des middags van 1—4.30 uur. In geen geval late men de uitnoodiging verloopen. Dit kan voor de betrokkenen onaangenaamheden geven, daar op niet verschijning een boete-bepaling toegepast kan worden. PAARD OP HOL. Donderdagmiddag schrok in de Hclmerstraat een paard en sloeg op hol. De voerman redde het yeege lijf door van den wagen te springen. Ook een gedeelte van de lading kwam op den grond terecht. De voer man zelf kwam er af met een paar lichte schrammen. De lading bracht het er niet zoo goed af. Toen het paard in de ten Katestraat tot slaan was gekomen en de voerman de schade opmaakte, bleek dat van zijn lading ruim duizend eieren geheel ver loren waren gegaan of zoodanig waren gekneusd, dat zij niet meer verkoopbaar waren. open grond, groot 4 A., benevens 1/4 aandeel tn een per ceel weg groot 2 A. 30 c.A. Ingeze/ op f 4000 door J. A. Verschoor, alhier. 4. Een blok van vijf woonhu/.ien aan den Stationsweg 84. 8fi, 88, 90 en 92. groot 10 A. 89 c.A. Ingezet op t 6300 door H. v. d. Jagt, alhier. 5. Een complex arbeiderswoningen aan den Hoofdweg Nieuw-Vcnnep. nos. 994 t.e.in. 1004. groot 17 A. 72 c.A. Ingezet door J. P. Bouterse te Nieuw-Vennep op f 2200. 6. Drie woonhuizen met bergplaats en grond aan den Stationsweg nos. 48, 50 en 52, groot resp. 81 c.A., 1 A. 7 c.A en 3 A. 80 c.A. No. 48 cn no. 52 ingezet door J. P. Bouterse te Nieuw-Ver.nep, resp. op f1600 en f 2600; no. 50 inge zet door W. van Zanten, alhier op f 1800. 7. Een woonhuis- en winkelhuis aan de Molenstraat nos. I en 16, groot 2 A. 84 c.A. Ingezet op f5000 door C. Joh Bakker, alhier. Afslag van alle perceelen Donderdag a.s. HAARLEMMERLIEDE BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacob Pieter Beukelman op 30 Juni 1941 Bastiaan Wilhelm van de Veldfe op 8 Juli 1941. Overleden: Geene. Getrouwd: Adrianus Harren 27 jaar en Johanna Paulina Cornelia Tromp 27 jaar. op 25 Juni 1941. Cornelis van der Oord, 27 jaar en Sïjbrigje Diderich 24 jaar, op 9 Juli 1941. Ondertrouwd: Jan Johannes Stroomcr 27 jaar en Cornelia Maria van Warmerdam 22 jaar, op 3 Juli 1941. Petrus Nicolaas Groot 26 jaar en Albertina Jo- sephina Tabak 20 jaar, op 7 Juli 1941. Joannes de Groot 31 jaar en Eva Maria Koedooder 26 jaar, op 9 Juli 1941. TE WARM Ontvlucht Naar ZANDVOORT VACANTIE de steencn stad NOORDERBAD. BENUT DE NOORDERBADEXPRESSE. (Adv. Ingcz. Mcd.) HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem Pieter, z. v. G. M. J. C. Meulblok en M. A. Kamp. Hendrik, z. v. N. Bos en ,T. J. den Butter. Cornelia, d, v. A. Kerzaan en S. de Smit. Olga, H. D. 'Stechman en N. van de B.unt. Tjalke, z. v P. M. Lanser en J. Jonker. Agatha Cornelia, d. v. H. an der Vlugt en J. Zevenhoven. Geertie Josina, d. B. G. Kroon en G. Katsburg. Pieternella Grietje, d. J. Haspels en N. J. Hartman. Dieuwertje Anthonia Cornelia, d. v. A. J. C. Vonk en A. M. E. Swart. Jo hanna Neeltje Catharina Wilhelmina, d. v. A van Zijverden en S. van Reeuwijk. Johannes Antonius, P. Leuver en J. C. Rietveld- Arie, z. v. P. Schalk en G. Vreeken. Jan. z. v. C. Stange en J. van Vark. Alex. z. v. P. H. de Reuver cn A. Bijlsma. Ondertrouwd: Jan van der Mij, 27 jaar en Elizabeth Jaeoba van Walsleijn, 28 jaar. Hubertus Adrianus van Gelderen, 26 jaar en Wilhelmina Christina de Haan, 23 jaar. Jacobus van Es, 25 jaar en Elizabeth van der Luit, 22 jaar. Getrouwd: Wouterus Adrianus van Rijswijk. 21 jaar en Pietertje Kamp. 20 jaar. Leendert Ovcrbeek. 25 jaar en Jansje Leegwater, 22 jaar. Volkert Andries Seket. 25 jaar en Maria van Herp, 20 jaar. Klaas Bokhorst, 25 jaar en Suzatma Johanna Rodenburgh, 22 jaar. Dirk Verhoeff, 25 jaar en Maartje Maria Jenneke van de Pol. 23 jaar. Thomas Molenaar, 28 jaar en Jannetje de Haan, 21 jaar. HEEMSTEDE ADSPIRANTEN EN JUNIOREN VAN H.B.C. Begin September zal de voetbal weer gaan rollen en elke H B.C.-jongen wil dan weer graag de zwart witte kleuren gaan verdedigen Willen zij echter goede voetballers worden, dan moeten zij ook in den zomer trainen om fit te blijven. Hiervoor-V zyllen - ook athletiekdagg»,. georganiseerd worden óp*"9 Cn 10-Augustus a.s. voor" adspirantcn en Junioren van H.B.C., bestaande uit verspringen, hoog springen "100. 200 en 400 M. hardloopen. -hindernisloo- pen. estafetteloop enz. hiervoor zijn de voorbereidin gen al in vollen gang. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE POLITIE. Woensdag 16 Juli zal de brigadier van politie W. Schoo den dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij het Heemsteedschc politiekorps. Zijn opleiding genoot hij te Haarlem, waar hij ongeveer vijf jaar werkte en waar hij na een jaar het diploma met aanteékeningen van den Alg. Ned. Politiebond be haalde. De heer Schoo is een nauwgezet en rustig politieman. Bij nachtelijke surveillance heeft hij vele inbrekers weten te pakken, waarvoor hij eenmaal een gratificatie ontving van de directie der Nederlandsche Spoorwegen naar aanleiding van een inbraak in een spoorwagon. Op 16 Juli 1916 werd hij benoemd tot agent 2e klasse te Heemstede; op 16 Dec. 1919 bevorderd tot agent le klasse en op 1 Juni 1934 tot hoofdagent. Acht jaar heeft de heer Schoo met de heeren J. Kroeze en N. H. Pronk deel uitgemaakt van de Heem st eedsche motorbrigade. Tussehen hem en 't overige personeel heerscht een goede verstandhouding en zijn superieuren waardeeren ten volle zijn werk. Als een bijzonderheid zij nog gemeld, dat zijn zoons eveneens bij de politie werken, de een in Zandvoort en de an dere in den Haag. Door de tijdsomstandigheden wordt afgezien van een bijzondere viering van dit jubileum. Om echter de vele vrienden, ook uit de burgerij in de gelegenheid te stellen, hem persoonlijk te feliciteeren, is er op dien dag van 36 uur receptie te zijnen huize Abr. Kui perstraat 6 nabij den Glipperweg. WAARSCHUWING. De burgemeester van Heemstede waarschuwt alle personen, alvorens in relatie te treden met de Neder landsche Spaar-Crediet en Financieringvereeniging „Kennemerland" gevestigd te Heemstede, tijdelijk secretariaat te Amsterdam Hoofdweg 211 I. zich tot hem te wenden tot het verkrijgen van inlichtingen. CONCERT IN GROENENDAAL. Zondagmiddag van 3—5 uur geeft de Harmonie Eens gezindheid, directeur de heer J. Hoeben, een concert in het Wandelbosch Groenendaal. HILLECOM ZANGUITVOERING. Donderdagavond werd in de Concertzaal „Flora' Htllegom een gecombineerde zanguitvoering gegeven door de Chr Gem Zangvereemging „Soil Deo Gloria" (Ben- nebroek), het Chr. Mannenkoor „Soil Deo Gloria" (Hille- gom). ..Het Noorderkoor" (Haarlem), Chr. Gem. Zang vereemging „Excelsior (Nieuw-Vcnncp) en de Chr. Gem Zangvereemging „Zingt den Heer" (Hillegom). Alle koren stonden onder leiding van den heer S. P. Visser. Alle koren zongen zeer verdienstelijk. In de pauze werd de heer Visser door den heer Clay hartelijk toegesproken ter gelegenheid van zijn 20-jarig organist- en koordirigentschap, waarbij de hoop werd uit gesproken dat de jubilaris nog vele jaren zou mogen blij ven arbeiden zooals toldusver. Behalve een fraai bloem stuk werden hem namens alle vereenigingen twee prachtige fauteuils als herinnering aangeboden. Het slot van den avond werd gevormd door de door alle koren gezamenlijk gezongen Psalm 103 van Mobach met soli en koren, orgel- en pianobegeleiding. Dit was een indrukwekkend en waardig slot van een schitterend geslaagden avond. De nog zeer jeugdige maar bekwame organist, de heer Rinus van den Akker, kreeg voor zijn uitstekend debuut als zoodanig, een souvenir. HUIZEN- EN GRONDVERHOOPING. Donderdag had ten overstaan van notaris D Lodder ln Hötcl Sistermans de verkoop'.ng bU opbod plaats van de navolgende huizen en perceelen grond: 1. Het woonhuis Hoofdstraat no. 86. Ingezet door H. Roeland, alhier op f 5800. 2. De perceelen open grond met de daarop staande hou ten opslagplaatsen en plaatijzeren garages en uitweg a— de Van der Endelaan. groot 14 A 92 c.A. Ingezet door van Til—Broekhuizen, alhier, op f2800. 3. Een woonhuis aan dc Kerkstraat no. 6 met erf cn Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. 0Zi£j£ e**. utoot lunate* ...1 CAdw. Ingez. Med.) VELSEN Loop der bevolking in Mei 1941. 31 Mei jl. bestond de bevolking der gemeente uit 48876 zielen. De vermindering over deze maand bedroeg 9 personen. Er vestigden zich 94 mannen en 121 vrouwen; werden 43 jongens en 47 meisjes -geboren.'zoo dat de brutovermeerdering 305 personen was.- Er vertrokken 290 personen 134 m. en 156 viu>, de vermindering door overlijden bedroeg 24 (-12 man. en 12 vr.) De bruto vermindering was dus 314 personen. Bij bet zwemmen verdronken. Donderdagavond acht uur waren eenige jongens in het Noordzeekanaal nabij de Plaatwellerïj aan het zwemmen. Eón van hen. de 15-jarige Theo D., die de zwemkunst niet voldoende machtig was. verdween plotseling in de diepte. Op zijn hulpgeroep zwommen direct eenige jongens naar hem toe. maar zij konden hem niet bijtijds meer bereiken. De jongen kwam niet meer boven water. Onmiddellijk begon de politie, ge assisteerd door burgers, te dreggen. Tot 's avonds elf jr ging men hiermee door, doch zonder resultaat. Hedenmorgen is men opnieuw begonnen, doch tot 10 uur vanmorgen helaas tevergeefs. merkt voorbij liet gaan, dat de terreincommissie met vele moeilijkheden te kampen had en doelman Kraak nog al eens in vertegenwoordigende elftal len was gekozen Tenslotte liet de heer Wijmer de verrichtingen der elftallen de revue passeeren. Ook dit jaarverslag werd onder applaus goedge keurd. De voorzitter dankte den heer Wijmer voor al les, wat hij voor de vereeniging had gedaan. Het jaarverslag van den penningmeester was in mineur gesteld. Dank bracht hij aan de bestuurs leden van het trafningsfonds en wekte de leden op trouw de training te bezoeken, opdat de Storm vogels-wedstrijden weer de noodige belangstelling zullen gaan trékken. Besloten werd" de contributie ongewijzigd te handhaven. Rij de bestuursverkiezing werden bij enkele can- didaatstelling gekoz'én de aftredende bestuursleden de heeren J. Zwemmer, R. Niebqrg en J. Bruyn. Tot leden der kascommissie werden aangewezen de heeren Bremerkamp, Nuyens en Veuger. Ook de aftredende leden der elftalcommissie de heeren Nat. en Van Leeuwen, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Tenslotte hield de heer Joh Martens Sr., voor zitter van het traïningsfonds, een pleidooi voor dit fonds. De geheele Europeesche jeugd meldt zich aan voor den strijd tegen het bolsjewisme. Waar blijft gij, jpnge Nederlanders? Meldt U by de Centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. £aatste ^Betichten De toestand in Syrië. De strijd nog met gestaakt. VICHY, 11 Juli (D.N.B.) Volgens berichten van het front worden de gevechten in Syrië voortgezet. De laatste berichten melden, dat het streven van de Britsche strijdkrachten op het oogenblik geconcen treerd wordt op Beiroet. Na de ontruiming van Da- moer hebben de Fransche troepen zich teruggetrok ken op nieuwe stellingen,die tien kilometer ten Zuiden van de Libaneesche hoofdstad liggen. Het moeilijke terrein vol. spleten veroorlooft hen hier nog .een zekeren tegenstand te bieden. Het Britsche opper bevel heeft echter in den kustsector aanzienlijke strijdkrachten in den strijd geworpen, vooral Austra lische infanterie. VICHY 11 Juli (D. N. B.) In een door het agentschap Ofi verspreid communique wordt er op gewezen, dat de Fransche opperbevelhebber in Syrië, generaal Dentz, reeds in den ochtend van 8 Juli gevraagd heeft om onmiddellijk neerleggen van de wapenen. Churchill heeft op 9 Juli in het Lagerhuis een toespeling gemaakt op deze démar che en bij deze gelegenheid uitdrukking gegeven a.an zijn voldoening erover, dat aan dit „verbitter de conflict" een einde werd gemaakt. „In tegenstel ling tot den geest ..van deze verklaring", zoo wordt ling tot de ngeest van deze verklaring" zoo, wordt in het Fransche communique gezegd, „hebben de Britsche autoriteiten generaal Dentz nog geen ant woord gegeven, integendéèl, de Britsche strijd krachten verdubbelen hun aanvallen op alle fronten. Generaal Dentz moet verder smartelijk constatee- ren, dat vlugschriften, waarin zijn waardigheid en zijn militaire eer beleedigd worden door Britsche agenten, in Beiroet verdeeld worden. Generaal Dentz kon van zijn tegenstander met recht na een tegenstand, welks heldhaftige zelfverloochening niemand kan bestrijden, een loyaler begrip ver wachten. De strijd in Syrië. GEDACHTENWISSELING IN VICHY. VICHY. 11 Juli. (D.N.B.) Op het oogenblik wordt tussehen een reeks toonaangevende persoon lijkheden van gedachten gewisseld over den toe stand In Syrië en de eventueelc mogelijkheden voor een oplossing. In het bijzonder nemert aan deze gedachtenwisseling deel het ministerie van Buitenlandsche Zaken en dat van Oorlog. De Fransche algemeene gedelegeerde voor Noord- Afrika, Generaal Weygand, die gisteravond per vliegtuig uit Algiers in Vichy .is aangekomen, zal eveneens aan de gedachtenwisseling over de Syri sche aangelegenheid deelnemen. EEN GAULLIST ONDER HANDELAAR? VICHY, 11 Juli. (D.N.B.) In Fransche krin gen alhier is gisteravond verklaard, dat tot 13 uur nog geen Engelsch antwoord was ontvangen bij generaal Denfe op het Fransche verzoek om een wapenstilstand. In politieke kringen te Vichy geeft men de mee ning te kennen, dat het den Engelschen er om gaat eerst Beiroet te veroveren, alvorens zich in te .la ten met het Fransche verzoek om een wapenstil stand. Van verschillende kanten wordt ook het vermoeden uitgesproken, dat de Engelschen zich op het standpunt zouden kunnen plaatsen, dat het in Syrië gaat om een conflict, tussehen troepen, dje aan de regeering trouw zijn gebleven en aan hangers van De Gaulle. Op grond hiervan achtten politici alhier het niet uitgesloten, dat de Engel schen generaal Catroux. die tot de strijdkrachten van De Gaulle behoort, zullen aanwijzen als on derhandelaar. Mocht dit geschieden, dan zou de Fransche regeering naar de meening van deze po litici tol het einde doorstrijden. LUCHTAANVALLEN OP IIULL. BERLIJN, 11 Juli. (D.N.B.) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht hun aanvallen gericht op Huil, waar, naar het D.N.B. verneemt, voor den oorlog belangrijke doe len met succes werden aangevallen. Nadere bijzon derheden over de aanvallen zijn nog niet ontvan gen. Bovendien zijn haveninstallaties aan de Britsche Oostkust aangevallen. Een koopvaarder van 4000 br.t. is ten Oosten van Peterhead door voltreffers tot zinken gebracht. Talrijke vliegvelden in Zuid en Midden-Engeland werden gebombardeerd. DE BEZETTING VAN IJSLAND. STOCKHOLM. 11 Juli. (A.N.P.) In Afton- bladet wordt scherpe critiek uitgeoefend op de bezetting van IJsland. Het beroemde Amerikaan- sche halfrond, aldus het blad, heeft meer en meer de strekking den aardbol te-omvatten. Men kan niet gelooven, dat de Ver. Staten zich bedreigd voelen door IJsland en de argumenten van een Duitsche offensieve beweging tegen de vreedzame kusten van Amerika kunnen niet ernstig worden opgenomen. Integendeel, de feiten spreken voor een Amerikaansch streven naar expansie, dat thans door de bezetting van IJsland bijzonder dicht bij het Scandinavisch Noorden is gekomen. SANTPOORT R.-K. S. V. „Santpoort". Zondag a.s. 2 uur speelt R.-K. S. V. Santpoort 1 tegen Q.S.C. 1. Ofschoon de promotie reeds een feit is. speelt „Santpoort" dezen laatsten promo tiewedstrijd op eigen terrein. Na afloop houdt het bestuur en het eerste elf tal tot zes uur een receptie in „Het Huis te Vel- sen". „Santpoort 1" verschijnt in de kampioensopstel- lïng. BEVERWIJK Een prijs getrokken. Een plaatsgenoot was Woensdagmiddag tijdens de harddraverijen op „Duïndïgt" te 's-Gravenhage zoo gelukkig om op een lot van de loterij Winter hulp Nederland een prijs van f 500 te winnen. PERSONALIA. Voor het eindexamen Midd Techn. School voor Bouwkunde te Amsterdam zijn voor de afdeeling weg- en waterbouwkunde geslaagd H. Klinkenberg, H. Klomp. M. C. Koole en H. A. A. M. Langen- dijk, allen te Beverwijk. IJMUIDEN Jaarvergadering „Stormvogels". Onder voorzitterschap van den heer Suwerink hield de IJ.V.V. „Stormvogels" gisteravond haar 29ste jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de heer Su werink" o.m.. dat het hem door zijn werkzaamhe den niet mogelijk was geweest, zich zoo intens met de werkzaamheden der vereeniging in te laten als gewoonlijk. Wanneer de zaken^dan toch een vlot verloop hebben gehad, dan is dat een gevolg van het feit. dat de vice-voorzitter, secretaris en twee de penningmeester zich extra hebben ingespan nen. Vervolgens hield de heer Suwerink een be schouwing over het nfgeloopen seizoen, Dank bracht hij aan de elftal- en jeugdcommissie, aan trainer Tliijssen en aan de werkende leden, die hem ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum een drietal boekwerken hadden aangeboden. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we aan, dat het afgeloopen seizoen niet bepaald gunstig voor Stormvogels was geweest, dat de animo voor dc training grooter zou kunnen zijn. dat trainer Thijssen in alle opzichten «zijn uiterste best voor dc vereeniging doet. evenals terrein knecht Bakkernes en diens helper Kerkmeer, dat de geldophaler Hühl dit jaar zijn zilveren jubileum als zoodanig! vierde, wat het bestuur niet onopge- AFGEVAARD1GDEN OP REIS? NEW-YORK, 11 Juli. (D.N.B.) Te Miami zijn een diplomatiek vertegenwoordiger van Peru en een gedelegeerde van Ecuador aangekomen. Zij reisden door naar Washington. Zij verklaarden met een diplomatieke missie belast te zijn en deden verder geen mededeelingen. Associated Press is van meening, dat hun reis wel verband zal houden met het bemiddelingsaanbod der Vereenigde Sta ten in het grensconflict tussehen Peru en Ecuador. DE SOVJETS ONDER EEN NIEUWE VLAG. BERLIJN, 11 Juli (D.N.B.) Onder opschriften als „De Sovjets onder nieuwe vlag", „Stalin doet zich Christelijk aan de wereld voor", maakt de Duitcche pers melding van het feit, dat de Sovjets hun anti-Christelijke houding schijnen te hebben opgege- en. Een bijzonder kenmerkend voorbeeld hiervoor noemen de bladen de in de Engelsche pers gepubli ceerde foto, welke den Sovjet-ambassadeur in Londen, Maisky, toont voor het betreden van de St.-Pauls in Londen, in gesprek met den proost van deze kerk. De Vólkischcr Beobachter merkt hierover op: dat de Sov jets, die tienduizenden priesters hebben afgeslacht en die iedere religieuze professie te vuur en te zwaard trachten uit te roeien, thans voor de portalen der Kathedralen staan,is stellig een bewijs voor de zwak heid hunner positie. Hier geldt, wat reeds vroeger van de Britten kon worden gezegd: Wie midden in den strijd zijn parolen verandert, toont reeds daar mede. dat hij zich bewust is geworden van de on houdbaarheid van zijn positie en de twijfelachtigheid van zijn zaak. De Deutsche Allgemeine Zeitung noemt het feit, dat de ambassadeur van de bolsjewistische Sovjetunie in de St.-Pauls Cathedral is verschenen „een thema voor caricaturisten". Bijzonder symtomatiek noemt het blad het bericht, dat de Sovjets besloten hebben de „Vereenging der Godloozen" te ontbin den als niet in overeenstemming met den tijd. WREEDHEDEN DER SOVJETS. BERLIJN. 77 Juli (D.N.B.) In de kleine stad Luck aan de midden Styr is kort voor de verovering der stad een vrecselijke slachting aangericht' door de Sovjets, waarbij, naar het D.N.B. verneemt. 2700 Oekranische gevangenen omgebracht zijn. Sedert zes maanden waren deze gevangenen door de Sovjets in cellen ter groote van ecYi kamer opgesloten, 200 man in een cel. Toen de Duitsche troepen de stad naderden, werden de gevangeneiiuop het binnenplein der gevan genis bijeengebracht en met machinegeweren en handgranaten afgemaakt. Naar blijkt uit de verhalen der enkele personen, die in leven zijn gebleven, verschenen, toen in de Wolhynische stad reeds het kanongebulder te hooren was, voor de zware celdeu ren Sovjetsoldaten en> haalden achter elkaar de inzittenden van telkens twee stellen naar het binnen plein. Daar waren vier op den muur gerichte ma chinegeweren opgesteld. De Oekrainers werden ge dwongen met tien man tegelijk in hurkende positie zich op te stellèn. Daarop vuurden de machinegewe ren. welker projectielen vier, vijf of meerlichamen van de achter elkaar hurkenden doorboorden. Wanneer de machinegeweren zwegen wierpen de bolsjewisten nog handgranaten naar de in een bloedbad liggende lijken. Dit werd herhaald tot alle gevangenencellen leeg waren. Van de 2800 gevangenen ontkwamen .slechts 46 den dood, doordat zij onder de lijken van hun kameraden waren komen te liggen en zoodoende beschermd werden voor de kogels. Zij werden door de boljewisten later gedwongen hun doode landslieden te ontkleeden en de lijken te begraven. POLITIEDIENST VOOR SOCIALE ZAKEN TE 's-GRAVENHAGE. 's-GRAVENHAGE. 11 Juli. De hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhage maakt be kend. dat hij. daartoe door den burgemeester ge machtigd. een politiedienst voor sociale zaken heeft ingesteld. Deze nieuwe afdeeling zal. mede aan de hand van gegevens, die door de leiding met behulp der politie-organen worden verzameld, maatschappelijke toestanden' bestudeeren en ver volgens di'e- maatregelen nemen of voorstellen doen. welke tot verbetering van de. verhoudingen op so ciaal gebied kunnen leiden. Zooals de hoofdcommissaris in de rede, door hem op 13 Maart 1941 in den Dierentuin gehouden, me dedeelde. is de politietaak in wezen sociaal De hoofdcommissaris sprak nogmaals de stellige verwachting uit, dat de arbeid van den nieuwen dienst ten bate van de volksgeemenschap zal kom men en op de medewerking van alle weidenkenden zal mogen rekenen. Deze dienst is voorloopig ge vestigd: Laan Copes van Catténburgh, 's-Graven- BI.I HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Genemuiden is Donderdagavond de 18-jarige G. Plender, wonende te IJsselmuiden, bij het zwemmen in de Goot verdronken. Eerst na twee uur dreggen werd het lijk opgehaald. Donderdagmiddag zwom de 12-jarige R. de Vos. wonende in de Nieuwstraat te Dordrecht, in de Merwede. Plotseling geraakte de jongen in der kuilen, die zich ter plaatse in de rivier bevinden en verdween onder water. Andere zwemmers poog den den jongen nog te redden, maar tevergeefs: zijn liik is nog niet opgehaald. Toen Donderdagavond K., wonende te Wijhe, in den IJsel aan het zwemmen was. werd hij door den stroom 'gegeepen en meegesleurd. Hoewel an dere zwemmers pogingen in het werk stelden, hem in veiligheid te brengen, mocht dit niet gelukken. K. verdween in dè diepte en verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. BIJEENKOMST VAN DUITSCHE VROUWEN TE ROTTERDAM. ROTTERDAM. 1! Juli. Op 13 Juli a.s. van 10 uur tot half één. wordt te Rotterdam een bijeenkomst ge houden van de jeugdgroepen der N.S.-Frauenschaft en van het Deutsche Frauenwerk. om op speciale wijze het beleven der nationaal-socialistische volksgemeen schap onder de Duitsche jeugd tot uitdrukking te brengen. Deze jeugdgroepen omvatten alle Duitsche meisjes en vrouwen van 18 tot 30 Jaar en hebben ten doel, deze jonge menschen op te voeden voor de veelzijdige taak der vrouw in dezen tijd en haar een onbaatzuchtige offervaardigheid tot iets natuurlijks te maken. Bovendien beoogt deze bijeenkomst, dat men elkan der nader leert kennen en dat een zangconcours wordt georganiseerd. Tenslotte wordt gemeenschappeliik gezongen, waarvoor ook Nederlandsche en Duitsche gasten worden uitgenoodigd. DE NED. JEUGDSTORM EN DE REMBRANDT- HERDENKING. AMSTERDAM, 11 Juli. In het kader van de her denking van den geboortedag van Rembrandt, op Dins dag 15 Juli te Amsterdam zal de Ned Jeugdstorm des avonds 7 uur een krans leggen bij Rembrandt's stand beeld op het Rembrandtplein. Daarna zal de Jeugdstorm een marsch maken naar de Westerkerk, waar de herdenking zal worden gehouden Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 11 OP 12 JULI 1941 van 21.59 tot 5.51 Maan op 12 Juli op 25.41 Maan op 12 Juli onder 9.57 De j< orspr< De i :inder haar i Jamr ong o] amrrK aar ei wee vontu antasi iet bo uilen ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. 's-GRAVENHAGE. 11 Juli. In den afgeloo- pen nacht vlogen wederom eenige Britsche vlieg-, tuigen boven ons land en wierpen brisant- en?,"... brandbommen, als ook brandplaatjes omlaag. D< aangerichte schade was zeer gering. Kleine bosclv cn heidebranden werden snel gebluscht. Wel wa« er hier en daar glasschade. Dooden of gekwetste! zijn gelukkig ditmaal niet te betreuren. Dez< lij lai ÏOUWC Ian b acan' i de r» Dolj Benoemingen inzake het Nationale)ezers Plan. ^eie' Dr. ir. F. Rakker Schut uit Haarlem benoemd tot directeur van het bureau. 'StGRAVENHAGE, 11 Juli. Bij besluit van den president van den Rijksdienst voor het Nationale Plan is benoemd met ingang van 15 Juli tot directeur van het bureau van dien dienst dr. ir. F. Bakker Schut, inspecteur voor de volkshuisvesting le Haarlem en i: benoemd met ingang van 1 September a.s. tot hoofc de planologische afdeeling van dat bureau ir. W B. Kloos, ingenieur bij den gemeentelijken dienst dei stadsontwikkeling cn volkshuisvesting te 's-Graven hage. Het bureau van den dienst zal gevestigd zijn aan het Lange Voorhout 19 te 's-Gravenhage. De heer Bakker Schut is in 1903 tc Rotterdam gebo ren en genoot zijn opleiding aan een lyceum. Daarna studeerde hij tc Delft, waar hij l Juli 1927 het diploma an civïel-ingenieur verwierf. Op 23 Maart 1933 pro-' moveerde hij tot doctor in de technische wetenschap pen op het proefschrift getiteld: „Industrie en woning bouw" In 1927 werd hij technisch ambtenaar in tijd el ijken dienst bij den waterbouwkundigen dienst van gemeen tewerken te 's-Gravenhage, welke functie hij bekleed de tot 1 Mei 1928. Tot 1 September 1929 was hij ingenieur bij de beton- fabriek „De Meteoor" te De Steeg: daarna tot 15 De cember 1931 ingenieur bij de N.V. Philips te Eind hoven, waar hij belast wgs met de afdeeling Woning bouw en grondexploitatie. Tevens was hij technisch adviseur van woningbouwvereenigingen. Yan 1931 tot 1935 bekleedde hij de functie van inge nieur bij den dienst, van gemeentewerken te Gronin gen. Bij K.B. van 16 Maart 1935 werd de heer Bakker Schut benoemd tot inspecteur der volksgezondheid te Groningen. Daarna was hij in dezelfde functie te Haarlem werkzaam. Verschillende publicaties op het gebied van denj woning- en stedenbouw zagen van zijn hand het! licht. Groote inbraak in Amsterdam. In den afgeloopen nacht hebben dieven een goeden slag geslagen in een woonhuis aan de Reynier Vinkeleskade. Door een raam open te schuiven, wisten zij binnen te komen, waarna zij klaarblijkelijk alle kasten hebben doorsnuffeld. Daarbij vonden zij ook den sleutel van de brandkast, die zij' dus eenvoudig konden openen en van den inhoud berooven. welke gelegenheid zij niet ongebruikt hebben gelaten. De buit was zeer aanzienlijk een paarlen collier., een platina damesarmband horloge, een gouden damesrïng met pareltjes en ovalen groepen steen, een platina ring met diamantjes, een gouden sigarettenkoker en een gouden dasspeld met een parel en twee dia manten. Ook minder waardevolle artikelen hebben zy echter niet versmaad, want ook een radio toestel, een partijtje koffie, thee en zeep wor den vermist. De waarde van het gestolene kon nog niet worden vastgesteld, doch moet zeer aanzïenlyk zijn. Persoonsbewijzen in vacantietijd. De rijksinspectie van de bevolkingsregisters deelt in verband met de uitreiking van de persoons bewijzen o.m. mede: Heel Nederland weet nu zoo langzamerhand wel. dat in deze maanden de persoonsbewijzen worden uitgereikt. Wie in deze maanden met va- cantie gaat kan twee dingen doen. Hij kan voor zijn vertrek tijdig ter secretaris informeeren, wan neer hij aan de beurt is en wanneer zou blijken dat hij tijdens zijn afwezigheid zal worden uitge noodigd een andere afspraak trachten te maken. Dit is de veiligste en voor alle partijen de meest verkieslijke weg. Hij kan er zich ook niets van aantrekken, kalm op reis. gaan en denken: „als je me roept dan ben ik er wel niet". Dit is dc laat- maar-waaien methode, die het nadeel heeft, dat zij den gang van zaken storend beïnvloedt en daarenboven geld kan'kosten. Wie dat geld er voor over heeft en den zorgeloozen weg wil bewande len. moet dat dan zelf maar weten. Veel bewonde ring kunnen wij voor deze methode niet gevoelen en wij prefereeren daarom de eerste. Van rle Amsterdamsche Beurs. AMSTERDAM, 11 Juli. Terwijl het zakenver keer op de effectenbeurs te Amsterdam in de maand Juni blijkens de cijfers, omtrent de opbrengst van de beursbelasting, van zeer geringen omvang was, heelt de maand Juli een flinke opleving gebracht. Vooral in deze week is het verhoudingsgewijze op de beurs vrij druk toegegaan. Daarbij zijn de'koer sen niet onbelangrijk gestegen. Ten aanzien van de marktbeweging die tót qu verre in de loopende maand viel waar te nemen, dient in de eerste plaats in aanmerking te worden genomen, dat er nog altijd de aanzienlijke bedragen op zoek zijn naar loonend emplooi zonder dat het er naar uitziet, dat de geld- ruimtë minder zal worden. Vervolgens dient te wor den overwogen dat het materiaal, hetwelk voor beleggingen beschikbaar is, op het oogenblik niet overvloedig genoemd kan worden. De Amerikaan- sche waarden ziin practisch van het toonvel ver dwenen en komen voor belegging niet meer in aanmerking. De Duitsche fondsen zijn momenteel nagenoeg uitgeschakeld. Thans moeten de Zweed- sche fondsen worden ingeleverd, en hoewel deze papieren bij den omvang van de Nederlandsche effectenportefeuïlles slechts een onbeteekenende rol spelen, leggen deze stukken desniettemin ook in dit geval een gewicht in de schaal. Aan den eenen kant blijft dus de mogelijkheid van aanhoudende vraag en aan den anderen kant ontbreekt het uitzicht op.den aanvoer van meer materiaal. Natuurlijk kan dit dus leiden tot een koersstijging. Daarbij komt nog, dat de aankoopen welke thans worden ge- effectueerd blijkbaar in hoofdzaak geschieden uit be- leggmgsoverwegmgen, zoodat de koopers van van daag er niet over denken om bij de geringste koers- verbetering het pas verworven bezit, weer af te stooten. Waarschijnlijk zal bij de recente hausse beweging de speculatie zich natuurlijk niet geheel onbetuigd hebben gelaten, maar het feit dat vele aankoopen zijn gedaan uit beleggingsoverwegingen wekt het vermoeden, dat men niet. eensklaps voor een scherpe reactie zal komen te staan, indien zich tenminste geen onvoorziene omstandigheden voor doen. Daar bovendien tegenwoordig zeer veel met contant geld wordt gel'inaneieerd, blijft de posi tie van de markt krachtige, hetgeen eveneens een factor is. die bij de beoordeel ing van de oogen- blikkeUjke verhoudingen niet over het hoofd mag worden gezien. (ANP) O^ucq^cliikeSiatid HAARLEM, 11 Juli. Bevallen: 8 Juli: G. PlantKraijer. d, 9 Juli: C. J. WarmerdamSchulpzand, z. 10 Juli: M. W. van Kes- selvan der Goes, d.. A VerdonkFrank, z., J. Snij derBocka, M. H. W TrapAlbers, z., G. J. M. Mul lerKohier, z., C. M. SteinerVisser, z,, M. C. Stoe- teSchrama, z. 11 Juli:G. VinkSpoelstra, d., C. van SlootenDoorgeest, M W. HameelmanJosselet. d.. C. J. M BornHolkamp. z., T Gooijervan der Tuin. z. C. W. van Raaphorstvan Zeeland, z. Overleden: 9 Juli M van Tongerende Rooij, 77 j.. ten Katestraat 10 Juli: J. J. M. 5 j.. v. v. .T J. Stoop, Kamperlaan. H. Bouwman. 49 j.. Pepijnstraat. P. J. Kensen, 82 j., Ged. Voldersgracht. Ondertrouwd: 11 Juli: J. C. de Bilt en G. C. A. van den Aardweg.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2