1 HET AMERIKAANSCHE HUIS Za! H.H.C. revanche nemen op E.D.O.? Ben v. d. Voorf wint den Crooten Zomerprijs H.F.C's Zondag lot wordt beslist De indeeling der Westelijke Eerste Klasse Lederen, Sport- en Regenkleeding VRIJDAG If JUL'I 1941' H A 'A R L E M'S DAGBLAD Honkbal Haarlem en Schoten kunnen winnen HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de vol gende wedstrijden. Zaterdag. Eerste klasse: Blauw Wit I—Ajax I V. V. G. A .1—Haarlem I Overgangsklasse. A. F. C. I—R. C H. I H. C. K. I—Zeeburgia I. 3.30 uur Tweede klasse- Ajax II—Z. R. C. O. V. V. O H. C. K. II Derde klasse R. C. H. IV—E. D. O. III. 3 uur H. H. C. IV—Schoten IV. 2.30 uur E. D. O. VI—H. H. C. V, 3 uur Zondag. Eerste klasse: Schoten I—Quick I H. H. C. I—E. D. O. I Overgangsklasse: E. D. O. II—D. O. S. I, 10 uur Hilversum I—The Catchers I Tweede klasse: E H. S. I—A. F. C II. 10 uur T. Y. B. B. I—Kruisster I. 2 uur Haarlem II—T. H. B i, 10 uur i R. C. H. IIWatergraafsmeer, 10 uur Derde klasse: H. D. M. I—Haarlem III - Laakkwartier—H. H. C. III Celeritas II—H. C. K. III E. H. S. II—Schoten III, 10 uur E. D. O. V—R. C. H. III, 12 uur Schoten V—T. H. B. II, 12 uur Zaterdag begint dus de tweede helft van de eerste klasse competitie. Haarlem heeft V. V. G. A. al thuis ontmoet en gaat nu op bezoek. Toen won Haarlem met 81 en we zijn van meening dat de Haarlemmers intusschen sterker ge worden zijn en dat kunnen we van de ambtenaren niet zeggen. Schoten ontmoet Zondagochtend om tien uur haar mede-gepromoveerde. De vorige ontmoeting tusschen beide vereenlgingen eindigde met een 16—15 overwinning voor Schoten onder protest van Quick. Hoewel er inmid dels zes weken verloopen zijn is het protest nog niet af gehandeld en geldt Schoten dus nog altijd als winnaar. We verwachten Zondagmorgen een wat ruimere over winning van de Schotenaren Dan volgt Zondagmiddag H. H. C. IE. D. O. I. De uitslag van de vorige ontmoe ting was 22—8 in het voordeel van E. D. O. en we kunnen van H. H. C. niet verwachten dat zij tot revanche in staat zal zijn. In de Overgangsklasse gaat R C. H. og bezoek bij A. F. C. Veertien dagen geleden was de overwinning aan de Racing, doch het verschil bedroeg slechts één run. Toen liet ook de verstandhouding in de A. F. C. gelederen te wenschen over en als dat inmiddels hersteld is. zien we R. C. H. nog niet als overwinnaar terugkeeren. H. C. K. moet nog steeds de eerste plaats op de rang lijst verdedigen en al is Zeeburgia geen gemakkelijke tegenpartij, we verwachten toch een flinke overwinning der Haarlemmers. Wielrijden Goede sprintresultaten van Bijster en de Best De uitslagen van de Donderdagavond gehouden sprint- wedstrijden voor amateurs in het stadion te Amsterdam luiden als volgt: le serie: C. Bijster wint (13 2/5 over de laatste 200 meter) voor Moeke en Ott. 2e serie: B. Remkes wint voor Duyns en Coutelaa: zonder veel tegenstand. Laatste 200 M. In 12 4<5 sec. 3e serie: De Best wint op de streep voor Faanhof. die steeds de leiding had, en v. d. Vliet. Tijd laatste 200 M. 13 3/5 sec. 4e serie: Van Boheemen wint deze sprint van den kop af in den snellen tijd van 12 3/5 sec over de laatste 200 M. Na hem van Gelder en Ooms. Wedstrijd voor amateurs over 6 K.M met drie klasse menten: 1. Boeke 10 pnt.!; 2. Faanhof 8 pnt.; 3. Ooms 8 pnt. Halve finale sprintwedstrijd: le rit. Bijster wint met wiel van Van Boheemen (laatste 200 M. 12 35 sec). 2e rit: Remkes wint met lengten van De Best. Hij maakte den sneisten tijd van den avond over de laatste 200 M.. n.l. 12 2 5 sec. Sprint om de 3e en 4e plaats. 1. Van Boheemen; 2. De Best tijd 12 4/5 sec. over de laatste 200 M. Sprint om de eerste en tweede plaats. Bijster werd den kop opgedrongen en Remkes volgt hem op eenige lengten Bij het Ingaan van de laatste ronde trachtte Bijster deze situatie te wijzigen, hetgeen hem niet gelukte. Even voorbij de Marathontribune schoot Remkes hem voorbij en hoewel Bijster nog iets inliep ging Remkes toch als eerste over de eindstreep met als tijd 12 4/5 sec. over de laatste 299 M. eindresultaat: 1. Remkes; 2. Bijster (Haar lem); 3. Van Boheemen; 4. De Best (Haarlem). Als hoofdnummer stond een 50 K.M. baanwedstrijd op eigen kracht om den grooten Zomerprijs op het program- Dit werd een prachtige strijd met vele spannende momenten, welke ten slotte door Ben v. d. Voort gewon- werd. Er ontspon zich al dadelijk een felle strijd om de leiding. Na 18 ronden rijden deed v. d. Voort een ultlooppoging, welke echter geen succes had. Pronk en Evers haalden hem na 6 ronden weer in,.Toch Het v. d Voort het hier niet bij en na 28 ronden was bet hem bijna gelukt de staartgroep in te halen- Motké zorgde als lei der van het peloton er voor. dat v. d. Voort weer werd ingehaald. Deze had hiermee blijkbaar te veel van zijn krachten moeten vergen en zakte voor korten tijd af. Op de helft van den strijd leidden Braspenninx, De Korver en Bakker. Safnen met van Amsterdam en Wfjdehes trok d. Voort er weer tusschen. uit. Evers volgde spoedig dit voorbeeld en door zeer goed rijden gelukte het Evers d. Voort het peloton in te halen. Twee ronden voor he teinde kreeg Evers een lekken band, waardoor de eindspurt tusschen de twee concurrenten uitbleef. Toch reed Evers dapper door en slaagde er zoowaar in. de tweede plaats te bezetten. Van der Voort werd dus wln- hetgeen een uitstekende prestatie is als men be denkt. dat het een zeer zwaar bezet veld was. De uitslag luidde als volgt: 1. Ben v. d. Voori (iJmui- den) in 1 uur 6 'min. 18 sec.; 2. Evers (Wormerveer); 3. Boeyen (Oss): 4. Derksen (Amsterdam); 5. Pronk (Hei- loo): 6. Domhof en 7. Groenewegen. Voetbal Derde klasserschap bijna niet meer te ontgaan Voor H. F, C. zal dan eindelijk Zondag definitief de be slissing vallen. En naar alle waarschijnlijkheid zal het scherm over het tweede klasseschap van de Spanjaards- laanclub wel zakken. Wij kunnen ons tenminste niet voorstellen dat de Volewijckers in Amsterdam zouden verliezen en dat Raplditas in staat zou zijn Elinckwijk een nederlaag toe te brengen. Vermoedelijk zullen de Volen- wijekers en Elinckwijk na Zondag wel een beslissingswed strijd moeten spelen wie nu eindelijk het zoo fel begeerde tweede klasseschap zal veroveren. Ach, maar dat ls voor ons Haarlemmers en het is toch waarlijk geen overdreven chauvinisme als we dit zeggen van weinig belang meer, het feit. dat H. F. C. dan degradeert verandert er niet door. Maar goed het zij den Volewijckers of EUinckwijk bij voorbaat van harte gegund. Maar H. F. C. in de derde klas. nee. het zal moeilijk vallen. Het programma is: Elinckwijk—Rapiditas; De Volewijckers—H. F. C. poort speelt nog een laatsten wedstrijd tegen Q. Van belang is deze ontmoeting echter niet meer. Haarlem weer bij V.S. V. De competitie-indeeling voor het seizoen 19411942 der Westelijke eerste klasse is als volgt: AFDEELINC. 1 A.D.O. Ajax, D.F.C., D.O.S. D.W.S., E.D.O., Feyenoord, Stormvogels, V.U.C. Xerxes AFDEELING II Blauw Wit, D.H.C., Emma, 't Gooi, Haarlem, H.B.S., Hermes-D.V.S., R.F.C.,' Sparta VS.V. Afdeeling I zal met sterke clubs als Ajax, Feyen oord, D.W.S. en A.D.O. en waarschijnlijk ook E.D.O. wei de zwaarste afdeeling zijn. In de tweede afdeeling zal V.S.V. van Haarlem, Sparta en D.H.C. wel den noodigen tegenstand ondervinden. Hoe Emma zich in dit milieu zal houden dient nog te worden afgewacht. Dammen EERSTE KLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. In het clublokaal der Damvereeniging „D. O. S.", Ber- kenrodesteeg, werd de tweede ronde van bovengenoemden wedstrijd gespeeld. De uitslagen luiden als volgt: J. Boerkoel (D.O.S.) remise met J. Neele (Oosterkwar tier); A. F. van Leuffen (Het Noorden) tegen C. Berk hout (Oosterkwartier) uitgesteld. Lawntennis Het Groenendaal-tournooi. In verschillende nummers zijn de kwart-eindstrijden reeds bereikt en de'Wedstrijdleider.'de heer J„ A. Plak. kon met genoegen constateeren, dat' op Vrijdag en Zater dag alles afgewerkt za} worden tot de halve en heele eind strijden, welke op Zondag zullen plaats hebben. De uitslagen van Donderdagavond zijn: Heerenenkelspel, eerste ronde: K. v. d. Wall—A. J. B. v Huissteden 6—1, 6—:i; P. Dickmann—Smits 6—3. 6—3. Tweede ronde: W. L. Beynes—Dr. W. v. d. Linde 6—1. 6—1; w. C. ten Houte de Lange—B. G. Alberts 6—3. 6—2, J. H. Kuiper—I-I. Blom 6—3, 6—2; G. Hooyen—R. Mutsaerts 4—6. 6—3. 6—2; C. BorgerdlngM- Sikkes 6—1, 11—9. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: mej. M. Rademaker en P. Comelissen—mevr. Dantuma en Chr. de Kuyper 6—2. 3—6. 7—5. Tweede ronde: mej. D. M v. d. Haar en Dr. Th. de Crauw—mevr. Mutsaerts en R. Mutsaerts 7—5, 6—2; mevr. H. C. Soutendijk cn W. L. Beijnes—mevr. ten Houte de Lange en W. G. ten Houte de Lange 6—3, 2—6, 5—0. Heerendubbclspel, eerste ronde: G. Bakker Jr. en S. Hiemstra—M. Fruitema en J. v. Marken 6—8. 6—2. 6—1; Ir. J. Smits en Hage—R Feenstra en P. Cornelissen 6—2, 7—5 Tweede ronde: Jhr. A. d. Poll en C. A. Schipper—R Steger en L. Steger 6—2. 6—0. Demesdubbclspel, eerste ronde: mej. H. Henning en mej. N. Henning—mei. A. Lindner en mej. A. Jansen 6—1. 7—5; mevr. v. d. Poll en frl. R. v. d. poll—mej. Rademaker en mevr. T. Kat 6—3, 6—1. Tweede ronde: mej. K. Mos en mevr. Kramer—mevr. d. Poll en Jkvr. R. v. d. Poll 12—10, 64. Heerenenkclspel Juniores, tweede ronde: Viëtor—A. Houtum G4, 7—5; Ch. de Beaufort—J. v. Marken 2—6, 6—1, 8—6. Waterpolo Zwaarbevochten overwinning van H. P. C. op R. Z. C. Vooral Braam en Leyenaar op dreef. Het is H. P. C. gelukt aan de Rotlerdamsche Zwemclub ln eigen bad een nederlaag toe te brengen, welke alles zins verdiend mag genoemd worden. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat If. P. C. de overwinning zou be halen dagr haar keeper Vrught verhinderd was. Hiervoor was nu opgesteld I< de Ridder die reeds te voren een wedstrijd had gespeeld. Het spel had wederom dezelfde kenmerken als dat te Heemstede door de Rotterdammers werd vertoond: zwaar en afmattend. Direct nam de R. Z. C. het spel in handen en het was hun voornemen zoo veel mogelijk het ontbreken van Vrught uit te buiten. Zij ondernamen dan ook een geweldig offensief en het' was slechts met in spanning van alle krachten dat de stand voorloopig blank gehouden kon worden. In het bijzonder H. Leyenaar een speler van groote capaciteiten op den 2 Meterlijn. had er goed het oog in en wist door zijn doortastend spel vele moeilijke situaties te redden. Hij kon echter niet ver hinderen dat middenvoor .Polvhet uit een keurigen om haal den bal vla den doelpaal in het net werkte. (1—0). Na dezen stand kwam de rust. Na de hervatting kwam H. P. C. meer los en zag zij kans door de snelheid van haar spelers uit te bulten, de verdediging van de R. Z. C. uit elkaar te trekken. Reeds spoedig had Stpkcma succes toe een ver schot ln den bovenhoek verdween (I—1). De Geest kwam daarop in vrije positie te liggen, maar desondanks zag hij geen kans te doelpunten. Ook zwom deze speler onder water en kwam weer in een geheel vrije positie voor den R. Z. C.-keeper. Jammer was het dat hij den anderen spelers niet op de hoogte had gesteld, zoodat hiervan niet geprofiteerd kon worden en het schot van Sipkema gestopt werd. Na dit verre schot van Sipkema slaagde Braam er ln op de zelfde wijze le doelpunten. (1—2). H. P. C. vocht om dezen voorsprong te behouden. Iu het bijzonder de veteraan Braam, die zwaar door Schat werd bewaakt, spande alle krachten in. Het zal hem een groote voldoening zijn geweest toen hij kans zag zijn tegenstander te ont/.wemmen en van dichtbij keihard het leder in het R, Z. C.-doel te plaatsen (1—3). Hierna werd niet meer gedoelpunt en had H. P. C. een •waarbevochten overwinning ingehaald, waarmede weder om de tweede plaats achter de H. Z. P. C. wordt bezet. De stand in de eerste afdeeling heeren is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t, gem. H. Z. P. C. 1 3 3 0 0 10 29—11 2.— H. P. C. 1 5 3 117 10— 7 1.40 U. Z. C. 1 5 3 117 14—10 1.40 D. W. R. 1 5 3 0 2 6 13—9 1.20 Het Y 1 4 1 1 2 3 13—19 0.75 S. V. H. 1 6 1 1 4 3 12—17 0.50 Z. C. 1 60060 8—26 0.— BARTELJORISSTRAAT 20 TELEFOON 13439 (Adv. Ingez. Med.) Korfbal HET HAARLEMSCHE TWAALFTAL. Het Haarlemsch Twaalftal dat Zondag 13 Juli -a.s. 2—4 uur op het Noorder Sportpark te Haarlem-Noord wedstrijd zal spelen tegen een Zaansch Twaalftal is als volgt samengesteld: Aanval: heeren H. Hommers (O.K.). W. Vink (S.V.), da mes D. Segenus (O.K.). G. Starink (O.K.). Midden: heeren C. de Goederen (S.V.), W. Vink (S.V.), dames T v. d. Bosch (S.V.), A. Oudolf (S.V.). Verdediging: heeren T. Luikel (O.K.). B. Timmermans (O.K.). dames B. Plooyer—Zandstra (O.K.), N. v. d. Pie terman (O.K.). Reserves: dames E. Eekhout (Haarlem), T. Handgraaf (S.V.), heeren D. Starink (O.K.), K. Heykoop (Nieuw Flora). (Cricket De resultaten van Rood en Wit. Vijfhonderd competitiewedstrijden in cijfers. Wij lezen in „Cricket". Rood en Wit speelde j.l. Zondag tegen H. C. C. II haar vijfhonderdsten wedstrijd voor de eerste klas competitie. De zestigjarige deed hierover ruim 50 seizoenen, de resultaten van deze matches waren: Gespeeld 500, gewonnen met innings 46, gewonnen met runs of wickets 223, onbeslist 34, verloren met innings 13, verloren met runs of wickets 179. Volgens de thans geldende puntenregeling zou Rood en Wit dus op den kop af 600 punten hebben v ,-erd, dit is gemiddeld 1.20. Rood en Wit scoorde in deze wedstrijden 82.549 runs voor 5477 wickets, gemiddeld 15.07 runs per wicket, de tegenpartijen scoorden 73.509 runs voor 5692 wisckets, gemiddeld 12,91 runs per wicket. Verder speelde Rood en Wit nog 30 wedstrijden voor de Telegraafbeker tegen andere eerste klassers, waarvan zij er 16 won en 14 verloor. HET PROGRAMMA. Het programma voor Zondag is: H.C.C. 1—H.C.C. 2 Rood en WitHaarlem SpartaHennes-D.V.S. H.C.C. 3A.C.C. V.V.V.V.R.A. S.C.H.C.V.O.C. P. W.—H.B.S. De spoorwegspeelkamer te Amsterdam. Een dorado voor de Nederlandsche jeugd. AMSTERDAM 10 Juli. (A. N. P.) Wij hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan de speelkamer, die door de Nederlandsche Spoorwegen is ingericht, in een van de groote, ruime en luchtige lokalen, gelegen op de eerste verdieping van het Centraal Station in de nabijheid van den oostelijken uitgang. Ln de kamer staan drie speeltafels opgesteld en ten einde zooveel mogelijk jongens aan het spel te laten deel nemen, is de bediening volgens een speciaal ontwerp van dc firma Van Embden te Amsterdam, zeer sterk gedecen traliseerd, in tegenstelling tot de normale modelinstal latie. Per tafel kunnen twaalf jongens daadwerkelijk aan de bediening deelnemen. Wissels en seinen worden langs electromagnetischen weg bediend. De wissels zijn zoo in groepen verdeeld, dat die van een station door een jongen in werking kunnen worden gesteld. Verder zijn er langs den rand van de tafel twee bedtenplaatsen. waarmee de handelingen van den machinist kunnen worden verricht. Zou zou er nog veel te vertellen zijn over de wijze, waarop het spoorwegspel gespeeld wordt, maar de Jeugd moet er zelf kennis inee maken en er zelf van genieten. Op een tafel kunnen drie treinen tegelijkertijd rijden. Goederen wagens van den trein op het rangeerspoor kunnen auto- j matlsch af en aan worden gekoppeld en op eigen kracht1 rollen zij dan tangs de afrit naar de soiTeersporen. Alle mogelijke formaties van en wijzigingen in goederentrei nen kunnen hier dus worden uitgevoerd. Op de tafels rijden ook nog een tweedeelig dieselstel en een personen- trein met stoomlocomotief, en als vierde trein, die met de beide laatste kan worden afgewisseld, is er een tweede .eleetrisch model met beugel voor de bovenleiding. De sta tions bestaan uit een hoofdgebouw met verlichting, met een aansluitend perron en een cilandperron, verbonden met het stationsgebouw door een luchtbrug. Van de c wegen is er één beveiligd door flikkerlichten, de ander door afsluitboomen. Aldus zijn er twee tafels ingericht. De derde tafel is grooter van afmeting en biedt een nog uit gebreidere speelmogelijkheid. Daar vertakt zich een dei- sporen in twee. waartusschen zich een fabriek bevindt met daarnaast een echt werkende kolenelevator. Een trein, bestaande uit eleetrisch te bedienen kipwègens, rijdt wagen voor wagen op de onderste ontkoppelrail, waa inhoud gestort wordt in het reservoir van de elevator, is deze vol, dan wordt de elevator ingeschakeld, een transportketting brengt de kolen naar boven, waar in een tweede reservoir wordt gestort. De beide stations zijn op dezelfde wijze ingericht als op de andere tafels. Zoo is alles gedaan om het spoorwegbedrijf tot in de kleinste bijzonderheden na te bootsen. Wanneer men op tafels kijkt, maken zij den indruk of men van een vlieg tuig uit neerziet op een spoorwegemplacement. Wissels, seinlichten, seinpalen .overwegen, kortom alles is aan wezig en de jeugd maakt in de eerste plaats kennis met één der drie v's, die de spoorwegen steeds hebben voor gestaan: n.l. veiligheid, zij leeren het bloksysteem ken nen en zij zullen, wanneer zij het spoorwegspel tot in de perfectie hebben geleerd, tot de conclusie komen, dat er geen veiliger wijze van reizen ls dan met de Nederlandsche Spoorwegen. Hedenochtend om elf uur werd de Speelkamer officieel geopend door den ll-jarigen Peter Hupkes, den oudsten kleinzoon van Ir. W. Hupkus, directeur der Nederlandsche Spoorwegen. VETVRIJE- EN VETARME SCHUUR, WASCH- EN REINIGINGSMIDDELEN. 's-GRAVENHAGE, 10 Juli. (ANP) Vanwege het feit, dat thans zeer vele vetvrije en vetarme schuur-, wasch- en reinigingsmiddelen in den han del voorkomen, welke niet bij de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische producten zijn in geschreven, wordt het publiek in eigen belang aangeraden slechts die producten te koopen, welke zijn ingeschreven bij de sectie zeep van bovenge noemd rijksbureau. Deze inschrijving is op de ver pakking vermeld. De aanduidingen op de verpak king zijn in samenwerking met de diverse over heidsinstanties vastgesteld, zoodat de grond hiervan het publiek de garantie heeft, dat het alleen dan deugdelijke producten verkrijgt tegen redelijke prijzen, wanneer het ingeschreven producten koopt. DE NIEUWS POLITIEK VAN DE BRITSCHE REGEERING. STOCKHOLM, 11 Juli (D.N.B.) De officieele Brit- sche oorlogsberichten bieden een treurig schouwspel, zoo schrijft het veelgelezen Londensche weekblad Everybody's in een critische beschouwing van de nieuwspolitiek van de Britsche regeering. De oorlogs berichten geven geen inlichtingen, welke in overeen stemming zijn met de werkelijkheid, aldus het blad verder. Men herinnert zich welk een schok voor ons de snelle nederlaag in Noorwegen is geweest. Tijdens den veldtocht in Frankrijk hadden de Duitschers zich volgens onze officieele berichten in. een vermetel avontuur gestort en zouden zij spoedig eenvoudig in stukken gehakt worden. Toen de Duitschers hun op- marsch in Libye begonnen, vertelde men ons in de officieele berichten, dat deze opmarsch slechts een propagandatruc was. Den volgenden dag was men tot een andere meening gekomen en vertelde men ons, dat de Duitschers aan het front overal tegengehouden en dat wij meester waren van den toestand. In Griekenland diende men ons hetzelfde kalmeerings- stroopje toe en sprak men van onoverwinnelijke moei lijkheden, die het terrein aldaar voor de Duitschers opwierp. Wanneer iemand over een dergelijke ver bloeming van de waarheid klaagde, verklaarde men hem uit de hoogte, dat men den tegenstander in de berichten geen gegevens mocht verstrekken. In werke lijkheid had deze wijze van nieuwspolitiek een ave- rechtsche uitwerking: de situatie werd voor de Duit schers niet moeilijker maar makkelijker, want het Britsche volk begon zich eenvoudig te oriënteeren op de Duitsche berichten. Wij echter stelden ons ermede tevreden de Duitsche berichten eerst te dementeeren, maar alleen om ze na 24 uur in zoo verwarde woorden toe te geven, dat het publiek den indruk kreeg, dat het bewust op een dwaalweg moest worden geleid. Terug tochten werden bij ons eerst „achlerwaartsche bewe gingen op voorbereide stellingen" genoemd. Toen de menschen begonnen te lachen over dezen zin begon men te spreken over „concentratie van onze troepen in nieuwe stellingen". mesjes van prima staal, op moderne machines, onder controle, geslepen (Adv. Ingez. Med.) De beteekenis van den Rolder landdag. Waarom het N. A. F. den dag doorzette. 's-QRAVENIIAGE, 10 Juli. De persdienst van het Ned. Agrarisch Front schrijft: „De groote boerendag te Rolde, die zulk een opmerkelijk succes ,werd voor het Nederlandsch Agrarisch Front, een succes, dat weerklank heeft gevonden in de Nederlandsche pers meer dan ooit met een soortgelijke bijeenkomst het geval was, geeft ons aanleiding, tot het maken van enkele opmerkingen, welke de beteekenis van deze ge beurtenis nader kunnen omlijnen. Wij mogen daarbij in de eerste plaats aanknoo- pen bij de hier en daar tot uiting gekomen ver bazing, dat een dergelijke massale bijeenkomst zoo vlot kon verloopen, terwijl er toch maar enkele dagen van voorbereiding waren geweest Neemt men in aanmerking, welke bezwaren er moesten worden overwonnen, dan is deze verwon dering verklaarbaar. Immers, het boerenvolk, voor 't welk deze dag toch wel het allermeest bestemd was, bevond zich volop in den hooibouw en is niet gewend bij dit oogstwerk te worden gestoord door den oproep voor een vergadering. Van alle kan ten werden dan ook bij het bekend worden van het landdagplan waarschuwende stemmen gehoord: dit zou niet kunnen slagen en diende een paar weken te worden verschoven. Er is nu eenmaal en meer dan ooit geldt dat thans niets belangrijker voor den landman dan zijn oogst. Waarom dan toch de leiding van het N.A.F. doorzette? Hierom: Het was voor het Nederlandsche volk en zijn toekomst van veel gewicht, dat op de vraag „boerenorde of bolsjewisme?", een duidelijk en prompt antwoord werd gegeven, vooral door 1 liet boerenvolk, omdat dit door zijn aard in staat go- acht moet worden het zuiverst te reageeren op verschijnselen, die het wezenlijke leven van een volk beheerschen. Onze boeren zijn, zoomin als trouwens de boeren elders, gemakkelijk in beweging te krijgen. Maal ais het gaat om de hoogste waarden van het volks bestaan dan plegen zij de plaats te bezetten, waar zij moeten staan. Wij behoeven maar te herinne ren aan de Novemberdagen van 1918, toen het de plattelanders waren die het in de groote steden dreigende gevaar van de roode revolutie kwamen leeeren. Toen dan ook de Rijkscommissaris in zijn rede te Amsterdam duidelijk liet uitkomen hoe van het Nederlandsche volk verlangd wordt, dat het zijn standpunt zou bepalen tegenover de nieuwe wen ding van den oorlog door den strijd tegen het bolsjewisme, heeft de leiding van het N.A.F. on middellijk begrepen, dat een spontaan getuigenis van het platteland een moeilijk in zijn waarde te overscljatten gewicht in de schaal van het lot zou werpen. Daarom nam zij het risico van een te korte voor bereiding, van een eigenlijk niet geschikten tijd an het jaar en van de beperktheid der beschik bare vervoermiddelen. Immers, een geslaagde landdag in deze omstan digheden zou des te duidelijker doen uitkomen, wat er leeft in het gemoed van den boer. En het Nederlandsch agrarisch front kende te wel dat boe- rengemoed om niet het volste vertrouwen te heb ben in het welslagen. Men weet het: dit vertrouwen is allerminst beschaamd. Ket bijeenbrengen van een menigte van ongeveer 20.000 menschen in een Drentsch dorp, dus in het dunst bevolkte deel des lands, op een enkelen oproep en zonder tenminste een paar weken van propagandistische voorberei ding is een onderneming, die uitsluitend slagen kan als de zaak, waarom het gaat, in breede kringen van het plattelandsvolk waarlijk leeft. Ook in den tijd van den hoogsten crisisnood ge lukte het aan de leiding van „landbouw en maat schappij", in veel gunstiger omstandigheden, niet, een grooter aantal deelnemers op de bekende Rol der landdagen bijeen te brengen. En de opvallende mededeeling: uit Noord-Hol land kwam een extra-trein met 2400 bezoekers aan, is al even veelzeggend, vooral als men weet, dat er daags tevoren gerekend werd op ongeveer 1000 menschen uit het betrokken gebied, zoodat op het laatste oogenblik de vervoerscapaciteit meer dan verdubbeld moest worden. Twee feiten mogen op grond van het voorgaan de worden vastgesteld: le. De nationaal-socialistische strijd voor een volksche ordening wordt door de Nederlandsche boeren niet alleen begrepen, maar zij zijn ook be reid zich er persoonlijk voor in te zetten. 2e. Het Nederlandsch Agrarisch front, waarvan men in zekere kringen in de eerste maanden van zijn bestaan hardnekkig bleef beweren, dat het geen levenskracht zou bezitten, heeft tenvolle vat gekregen op onze boeren en wie daartoe gere kend worden. De dynamische kracht dezer beweging, waarvan Rolde gesproken heeft, plaatste haar in het voorste gelid der aan de nationaal-socialistische bewust wording wei-kende organisaties. Het heeft geen zin te verbloemen, dat ook in de dorpen nog velerlei verkeerd begrip woekert. He laas vertroebelen de politieke meeningsverschillcn het dorpsleven meer dan ooit. Maar wij twijfelen niet of de Rolder boerendag zal menigeen opnieuw tot nadenken hebben gebracht. De vraag „Boerenorde of bolsjewisme" behoeft niet te worden gesteld, heeft menigeen oogenschijn- lijk terecht opgemerkt. Inderdaad, het boerenvolk wil zeker geen communisme. Maar te weinig ziet men nog in, dat andere verschijnselen aan de bols- jewiseering moeten voorafgaan en dat die ver schijnselen zich in ons volksleven in het jongste verleden maar al te duidelijk openbaarden. Daarom is het stellen van zulk een regelrechte vraag geens zins dwaas en daarom is het spontane antwoord, dat er dezen vijfden Juli op gegeven werd, van zulk een groote waarde. Dat een doelbewust op het behoeden van een gezonde boerenlaag gerichte politiek in ons land niet meer mogelijk was, moet als een der ernstig ste verschijnselen der volksontbinding beschouwd worden. Hoe meer dit wordt ingezien, hoe snel ler het Nederlandsch agrarisch front, dat den strijd voor zulk een politiek heeft ingezet en onafgebro ken voert, het volle vertrouwen zal winnen. En wie in Rolde deel had aan de overtuigde geestdrift voor de nieuwe Europeesche orde en •Nederlands plaats naast de anders ontwaakte vol ken, die mag aannemen dat inderdaad het inzicht zeer snel groeiende is. Dit is dan ook de ware beteekenis van den Rol der boerendag: hij heeft ons volk den spiegel voor- jehouden, een spiegel, waarin het zichzelf op zijn best, want in harmonie met de eischen van een onverbiddelijken tijd, kon aanschouwen. En op zijn. best ook in dit opzicht, dat het op de minuut afgewerkte programma een staal van Ne derlandsch organisatievermogen en zin voor orde i regelmaat te zien gaf, dat er wezen mocht. Wie voor deze dingen hart heeft, moet zich wel zeer aangetrokken gevoelen tot de jonge beweging, die aanspraak maakt op de leiding van een zoo gewichtig deel onzer volkshuishouding als de ■oedselvoorziening uiteraard is, vooral als men aan dat woord een zoo wijde strekking toekent als het in de nationaal-socialistische levensbeschouwing gegeven werd. Wij gelooven, dat de boerenleider, de heer Ros kam, niet ten onrechte heeft gesproken over een historischen dag voor ons volksbestaan! FRANSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT PARIJS, 11 Juli. (D.N.B.) Een Engelsche duikboot heeft op 8 Juli twee Fransche schepen, die waren uitgeloopen om tonijn te vangen, in den grond geboord, zoo meldt de Matin uit La Ro- chelle. De opvarenden der beide schepen, die in La Rochelle waren aangekomen, vertelden, dat hun schepen door een Engelsche duikboot waren aangehouden. De Engelschen noodigden de Fran sche visschers uit in de reddingbooten te gaan, waarop de schepen in den grond werd geboord. Andere Fransche visschers konden de in de boo ten ronddrijvende mannen opnemen. Nieuwe regeling voor ziekenhuis kosten te Amsterdam. AMSTERDAM, 10 Juli. De regceringscommis saris heeft bepaald dat met ingang vari 1 Augustu a.s. voor verpleging door bemiddeling van de ge meente in een gemeenteziekenhuis of een particu lier ziekenhuis, waarmede de gemeente contractei heeft gesloten, andere regelen zullen gelden vooi de berekening van de hieraan verbonden kosten dat tot dusver het geval was. Bij de nieuwe regelin; is een zestal inkomensklassen vastgesteld, voo elk waarvan een grondmotief is bepaald, hetweli als minimum verplegingstarief geldt. Dit minimum tarief per verpleegdag bedraagt bi een inkomen van 600 tot 1.000 voor in gezins verband levende volwassenen en kinderen f 1 et voor niet in gezinsverband levenden: 2; bij eet inkomen van f 1001 tot f 1300 resp. f 2 en f 8: vat f 1301 tot f 1900 f 3— en f 4.50: van f 1901 f 3000 f4 en_f 6; van f 3001 tot f 4.500 f 5 f 6.50; van f 4501 en hooger voor beide categorieëi f 6.50. In deze verpleegkosten is alles begrepen, du ook de kosten van operaties, genees- en verband middelen enz. Verder heeft de gemeente een verzekeringsstel sel ontworpen, dat ook op 1 Augustus as. in wer king zal treden. De voor deze verzekering geldende premies vari eeren van 3 tot 18 cent voor volwassenen en vat 1 tot 6 cent voor kinderen. De premie voor kinderei geldt tot den 18-jarigen leeftijd, terwijl deze premies hoor hoogstens 3 kinderen uit een gezin verschut digd is. De overige kinderen zijn premievrij ver zekerd. De gemeente garandeert voor de premies vol ledige verpleging en behandeling in een zieken huis gedurende 90 dagen per geval per kalender jaar. De verzekering is toegankelijk voor een ieder en voorafgaande keuring heeft niet plaats. Voor de bii de ziekenfondsen verzekerden, zal voor het geval een verpleging voor een ziektege val langer duurt dan 90 dagen in een kalenderjaar, voor dien langeren duur een speciaal (lager) tariei in rekening worden gebracht. Graal FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afda Handelsinformaties en Co. N.V., Amsterdam). UITGESPROKEN: 8 Juli. C. Michielsen, Alphen. gemeente Alphen en Rié aan den Goeden Tijd. Recht. Comm. Mr. H. W. Andrea Cur. Mr. Ch. Eibers, Tilburg, Spoorlaan 100. 8 Juli, G. J. Haust, kellner. IJmuiden-Oost, van Spijk-! straat 34. Recht. Comm. Mr. E. J. W. Top, Cur. Mr. F. M.' Hagemeijer, Haarlem. 8 Juli. C. Verton, vroeger caféhouder te Zwanenburg ïans los werkman te Haarlem Reitzstraat 36. Recht Comm. Mr. E. J. W. Top. Cur. Mr. A. Bruch, Haarlem. 9 Juli. De Naamlooze Vennootschap „De Groene Am sterdammer" in liquidatie, gevestigd te Amsterdam (ver effenaar: Th. Moussault. Parallelweg 197. Broek inu Wa terland). Recht. Comm. Mr. A. C. N. P. Ruys, Cur. Mr, J. Klaver. Keizersgracht 782, Amsterdam, 9 Juli. N.V. Bouw-, Exploitatie- en Administratiemaat schappij „De Wimbe" N.V., gevestigd te Amsterdam, al daar kantoorhoudende aan den Amsteldijk no. 8. Recht Comm. Mr. P. B. Dijksterhuls, Cur. Mr. P. J. V< Weteringschans 66, Amsterdam. 9 Juli. A. Hiemstra, bureelambtenaar bij de Nederland sche Spoorwegen, wonende te Utrecht, Royaards van Hamkade 14. Recht. Comm. Mr. J. J. Plugge, Cur. Mr. Maris, Utrecht. VERNIETIGD NA GEDAAN VERZET: 18 Juni. H. van Emmerik, koopman te Utrecht. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 8 Juli. E. J. van den Berg, magazijnmeester, Haarlem. 8 Juli. J. P. Timmermans Jr„ sigarenwinkelier en tim- ïerman, Haarlem. GEDEPONEERDE UITDEELTNGSLIJSTEN: 14 Juni. R. J. A. Adriaansz, Amsterdam. Geëindigd het verbindend worden der eenige uitdeelingslljst. Ultk, nihil aan conc. crediteuren. 30 Juni. C. Kooien, landbouwer en kolenhandelaar, Hal steren. Geëindigd door het verbindend worden der uit deelingslljst. Uitk. 74,98 'lo. 1 Juli. F. G. Laarhoven, Amsterdam, Geëindigd door verbindend worden der eenige uitdeelingslij'st. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 2 Juli. A. van Opstal—stoop, Zevenbergen, Idem. Uitfc 5,5536 'lo. 6 Juli. M. H. A. Gouwenberg, voorheen caféhouder, Haarlem:Tdem. Uitk .nihil aan conc. cred. H. Bijkerk 75 jaar. In ons vorig nummer deelden we reeds mede, dat de heer H. Bijkerk, oud-schoolhoofd te Haarlem, die Donderdag zijn 75sten verjaardag vierde, tal rijke blijken van belangstelling in ontvangst mocht nemen. Niet minder dan 25 bloemstukken legden getuigenis af van de waardeering, die voor den jubilaris en zijn werk gekoesterd wordt. Er waren er van het college van ouderlingen der Ned. Herv. Gemeente en van de Vereeniging van Jong-Her- vormden te Haarlerii; van de Vereeniging tot het geven van onderwijs aan zwakke en zieke kinderen, enz. Ook kwamen den ganschen dag vele personen en deputaties van talrijke collegas en commissies den heer Bijkerk de hand drukken, o.a. ook predi kanten van de Ned. Herv. Gemeente. Verder kwa men er vele schriftelijke gelukwenschen. Het is voor den heer Bijkerk en zijn huïsge- nooten een onvergetelijke dag geworden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedëstraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 cn 13 uur. Terug te bekomen bij: Bijvoet, Vlersterrenstraat badpak en broekje: Brands. Brouwerstraat 134. broche; Hagen. Burgwal 107. badpak en handdoek; Klaassen, Leidscheplein 98, doos kinderspeelgoed; Tooien, Rollands laan 67, hond; Bureau van Politic, Smedestraat, jas; Jonker, Ged. Raamgracht 38, mantel; Christiaans, Rolland- straat 88, portemonnaie m. I.; De Graaff, Bosboom Tous- saintlaan 13. Heemstede, poes; de Vries, Ramplaan 46, por temonnaie m i.; Bureau van Politie, Smedestraat, ped- Jonkman, Bakenessersgracht 30, damesschoen; Keulen, Leeuwerikstraat 23. autocrlck: Hoenderdos, Gast huisstraat 8, armband; v. Lunen, Archipelstraat 4, autoped; Bakker, Berkheydestraat 3 zw„ brillenkoker, v. Molen, Burgwal 47, badpak met handdoek; Bureau v Politie, Smedestraat, boorden: Hooy, Laan v. Rozenburg 36, Heemstede, doek; v. Dansik, Olycanstraat 37. theedoek; de Droog, Keizer Karelstraat 15, geld; Schulte, Nauwe Geldeloozepad 28. geld. Gem. Geneesk. en Gez. dienst, Nieuwe Gracht, dameshandschoenen; Ballast, Roemer Visseherplein 6. Aerder.hout, hondpe; Felderhof, v. Ho- gendorpstraat 5, dameshorloge: Heetum. Papentorenvest 11 rd„ halsband; Bureau van Politie, Smedestraat, da meshandschoenen; Bureau van Politie. Smedestraat 11 b, identiteitsbewijs t. n. v. Maas; Groot, Zocherstraat 23, kinderjurk; Beringen, Gen. Cronjéstraat 147 rd„ kat; Nau- Korte Parkweg 4. Bloemendaal, halsketting; Bureau van Politie. Smedestraat, kous; de Jong, le Hoogerwoerd- dwarsstraal 36, badmuts; Bureau van Politie, Smedestraat, damesmantel; pop; pullover; portemonnaie m. i.; Vie- hoff. Tetterodestraat 45, portemonnaie m. i.; Ramakers, Potgieterstraat 63, portemonnaie m. i.; Broerse, Bosch en Hovenstraat 22, postzegels; v, d. Polle, Brouwerskade 19 id„ pijp: Soen, Zijlvest 29, portefeuille m. i.; Vriend, Kennemerplein 18, ring; v. Eeden, Saenredamstraat 82 zw., heerenschoen; v. Kuik, Brouwerstraat 132, kinder schoen; Peper, Spaarnrijkstraat 59, damesschoen; v. Meurs, Pijnboomstraat 75, kinderstrandschocnen; Bureau van Po litie, Smedestraat kinderschoen; Henstra, Spaarnrijkstraat 60, zak m. i v. Roon, Westerstraat 43, Damesspeld; Bureau van Politie, Smedestraat, taschje m. 1.; ter Smitte, Dlepen- brockstraat 107, kindervest. DE KRIJGSGEVANGENEN, NEW-YORK, 12 Juli. De Secretaris van de Com missie voor Krijgsgevangenen van het Int. Verbond van Chr. Jongemannen Gracy Strong, die hier per clipper uit Europa arriveerde, verklaarde, dat mo menteel 3.000.000 mannen krijgsgevangenen zijn. De meederheid daarvan is in Duitschland Hij zeido •rder nof dat hij gevangenkampen in Duitschland, Frankrijk en Engeland had bezocht en dat hij heeft vastgesteld dat de oorlogvoerende regeeringen over het algemeen de volkenrechtelijke overeenkomsten i- de behandeling voor krijgsgevangenen nako men. (Un. PressJ

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8