(JCimst en £ettecenj Kerkconcert. De distributiewet en handel en nijverheid. PREDIKBEURTEN INCASSO BANK N.V. EFFECTEN ZATERDAG 12 JULI 1941 HAARLEM'S DAGBLAD MUZIEK Jo Vincent en George Robert. Ik heb Jo Vincent niet gezien. Vrijdagavond in de Groote Kerk Ik kon haar niet zien. Het behoefde ook niet. Haar stem klonk en de klank zeide me dat z ij het was die daar zong. Maar wie daar zong was eigenlijk van ondergeschikt belang voor me. Het was een stem uit hooger sferen, en ik heb die gehoord en verstaan. Die zong van dood en smart en ook van Gods liefde en van die andere liefde, die van God is en die Hij als hoogste goed den men- schen gegeven heeft. Nog een ander geschenk gaf Hij ons: de Muziek. Maar of het nu Bach was, of Schumann of Brahms of Cath. v. Rennes of Bern. Zweers, dien Hij met Zijn geest bezielde, mocht me om het even zijn: die geest sprak uit alles wat Jo Vincent vertolkte. Vraag me niet om critiek of om beschouwingen. Ik heb het over me laten komen en het aanvaard als een Goddelijk geschenk, dat me ontroerde en mo ophief tot het bewustzijn dat ër nog iets hoogers is dan menschelijk gedoe. George Robert heeft met Jo Vincent samengewerkt om dat alles te geven: ik moet beiden dankbaar zijn, maar zij zullen dien dank afwijzen en zelf dankbaar zijn dat zij het hebben kunnen geven. Geprge Robert heeft ook alleen orgel gespeeld Dat was schoon, al ontrukte het me niet aan hei aardsche. Bach's „Fantasie" is grootsch en slaat de vleugelen wijd uit; Schumann's Fuga over B.A.C.H. is een welluidende hulde aan de nagedachtenis van den grooten Meester: de Fuga van den Vlaamschen organist en beiaardier Matthias van den Gheyn kakelt en keuvelt lustig en onder de „Intermezzi" van Hendrik Andriessen zijn een paar juweeltjes in hun eenvoud of in hun Chineesch-porseleinen structuur. Maar het is menschenwerk, dit alles. De Goddelijke adem werd op den zang gedragen. Dien heb ik gevoeld en dien hebben alle in de Groo- te Kerk aanwezigen het mogen er een paar dui zend geweest zijn ook vast gevoeld. Laten ze allen daarvoor dankbaar zijn. K. DE JONG Het Residentie Orkest in •„Groot Badhuis" te Zandvoort. Het ruime terras van „Groot Badhuis", was de Ideale plek om zich los te maken van de zorgen var den dag. Het Residentie-orkest was naar Zandvoort geko men. uitgenoodigd door het „Sonderreferat Truppén- betreuung beim Retchskommissar", doch die daar lust In had. kon het concert bijwonen. De plaatsing van het orkest, met den breeden wand van steen en spiegelglas, was gunstig, doch het enorm breede zonnescherm, dat neergelaten was, deed aan den klank veel afbreuk. Reeds dadelijk bij Beetho ven's Ouverture „Egmont" was het duidelijk, dat de 7.00 terecht gerenommeerde houtbezetting van het Residentie-orkest al te veel de aandacht voor zich op- eischte. Geen andere oorzaak was er dan het breede doek, dat den klank der strijkers absorbeerde. Inder daad had het strijkers-ensemble zich meer dan wen- schelijk is te wijden aan loonvorming en het bleek al aanstonds dat ook de dirigent *daardoor werd be- lerftmerd. zijn intentie zuiver over te dragen op het orkest. Bij Dvorak's Slavische dansen, die in hoofd zaak, althans voor een zeer groot deel, zijn ingesteld op de contrastwerking van hout, koper en strijkers, zou het wegdempende doek pas funest woeden en men waarschuwde het orkest ten einde tjit obstakel te ver wijderen. Aldus geschiedde en de uitwerking was ver rassend. Eerst nu straalden de violen in vollen glans, en hoe prachtig kwamen nu ook de altviolen uit; daarbij werd de klank van het hout, dat aanvankelijk door zijn domineerende werking den indruk maakte alsof het te hoog stemde, thans ideaöl. Ook het koper kwam om dezelfde reden in gunstiger positie, zoodat de Hongaarsche Dansen van Brahms, die door Frits Schuurman (evenals Dvorak's muziek) met blijk bare voorliefde op schoone klankwerking waren gesteld, zeer de aandacht vroegen. Opi redenen van technischen aard had de dirigent het besluit genomen, de symphonie no. 3 van Schubert te laten vervallen Het was namelijk niet mogelijk gebleken, het concert tijdig te doen aanvan gen. hoewel dirigent.en orkest op 't appèl waren. Om na bet eindigen van het concert nog tijdig de residentie te kunnen bereiken, moest men noodgedwongen tot dezen stap oVergaan. Restte dan Wagner's Ouverture Tannhauser. Men zou haar kunnen noemen, zooals men dat pleegt te doen bij 't. Allegretto Scherzando van Beethoven's achtste symphonie: proefsteen van het symphonie- orkest. Om vele redenen komt het Residentie orkest uit die proef glansrijk te voorschijn. Daar is allereerst de breede opzet van het pelgrimslied door het koor der houtblazers, zóó excellent bij dit orkest, dat men hier elk musicus, niet in actie, in groote aan dacht ziet luisteren. Daar is de gezonde klank der rijk bezette tweede vioolpartij, die ook het cantilene van den pelgrimszang afzonderlijk voordraagt. Dan zijn daar ook de altviolen, met het heftig opspranke- lend Venus-motief. Dan is er, voor den totaalklank, de Venusberg-scene, zij het dan niet in den uitge- breiden zin der Parijsche uitvoering. Tenslotte zij herinnerd aan de zeer gecompliceerde fladderende be geleidingsfiguur in de violen, en zelfs ontbreekt er niet de solo voor den Concertmeester, waar in dit geval de zin van 't gezegde: „niet het vele is goed, het geede is veel" tot uiting kwam. Dat Schuurman zijn volle aandacht wijdt aan den tot traditie geworden schoonen klank van dit ensemble, stemt tot dankbaar heid. Burgemeester Van Alphen had het gemeentebe- «tuur van Zandvoort doen vertegenwoordigen door zijn secretaris. G. J. KALT. Luxor Mirandolina. Mirandolina is een jong weeuwtje, dat als eigenares ran een goed beklant hotelletje in een Italiaansch dorp haar weduwstaat getroost draagt, zich door haar sterk temperament een legertje vrijers van het lijf heeft gehouden en voor het overige leeft voor haar bedrijf, waarin ze bij het personeel er behoorlijk den wind onder heeft. In het plaatsje komt een reizend bioscoopje een voorstelling geven en niet zoodra hebben Mirandolina en de knappe monteur van de bioscoop elkaar in de ltaliaansche oogen geke ken of wc welen al, waar het op uit zal loopen. Maar behalve de bioscoop brengt de dag nog een andere sensatie in het stadje: Er is een groote loterij in het land georganiseerd en de trekking zal dien avond plaats hebben. Iedereen heeft een lot en iedereen droomt van zijn aanstaand fortuin. Behalve dan de plaatselijke bedelaar, die weliswaar ook tegen een lootje aanloopt, maar het terwille van een hartlgen dronk verkoopt aan Tino, den knappen monteur. En te2elfder tijd, dat Tino door zijn nijdasserigen meester ontslagen wordt en een baantje als kellner bij Mirandolina accepteert komt het telefoontje: op het verkwanselde lot is de hoogste prijs, 300.000 lire gevallen, zoodat de plaatselijke dron- kenlap, in wiens bezit men het lot heeft gezien, plot seling de held van den dag wordt. En dan is er nog een vol etmaal van hocuspocus met het lot noodig. voordat Tino en Mirandolina dit blijspel vol verwar ring bekronen mogen met een eerzame verloving Olga Tschcchówa is Mirandolina en Attila HÓrbiger Is Tino. Zij dragen natuurlijk de film, maar worden daarbij omgeven door een stel dorpstypen, de bede laar. de postdirecteur, de notaris, de inspecteur der gendarmerie, de klappelen uit de buurt, zoo volko men éf, dat het zegge cn schrijve een lust Is, deze voortreffelijke film te zien. De vrouw zonder verleden? Voor deze film is het eigenlijk erg jammer dat het zulk schitterend weer is .dat de menschen lie ver buiten zijn dan in de bioscoop. Want „De Vrouw zonder Verleden" verdient een heel druk bezoek, ten eerste om het uitstekende spel, ten tweede om het zeer goede scenario cn de regie. Door een auto-aanrijding verliest de Vrouw Z911- der Verleden haar geheugen. Ze kan zich totaal niets meer herinneren van wat er gebeurd is vóór de aanrijding. Wie ze is, wat ze is, waar ze ge woond heeft, wie of wat haar familie is, niets, niets, niets weet ze meer. Een heel pijnlijke Cinema geschiedenis is dat. dievvooral haar heel veel ver driet veroorzaakt. Eenige dingen wijzen er op dat ze vroeger met de verpleging te maken heeft ge had. De jonge dokter (Albrecht Schönhals) die haar behandelt stelt heel veel belang in haar als „geval". Z'n verloofde Judith vat die belangstel ling echter anders op en handelt dienovereenkom stig, Deze handelwijze is hem zóó onsympathiek, dat. het hem meer dan duidelijk wordt, dat hij en Judith niet voldoende harmonieeren om een hu welijk te mogen aangaan. Hij verbreekt de ver loving, hetgeen Judith weer aanleiding geeft tot nog onsympathieker handelwijze. De vrouw zonder verleden, die intusschen den naam Eva Vrijdag heeft gekregen, werkt op het laboratorium van den dokter en stelt in zijn experimenten minstens even veel belang als hijzelf cn daar zijn verloofde zich daar heel weinig voor interesseerde, is het niet moeilijk te raden, hoe het verdere verloop zal zijn. Maar voor wc aan het gelukkige einde zijn, moet er nog veel doorleden worden, en wel door het feit dat „het verleden" van Eva in den weinig begee- reijswaardigen vorm van haar vioegeren echtgenoot plotseling opdoemt. Sybille Schmitz verbeeldt „De Vrouw zonder Verleden". Zij speelt deze rol zooals men zich voor stelt dat een vrouw die met deze moeilijkheid te kampen heeft, zich zou gedragen. Albrecht Schön hals is de beschaafde fijne speler, die hij in al z'n rollen is, en ook de andere bezetting is uitstekend. Een zeer aanbevelenswaardige film! Distributie beoogt een billijke verdeeling der beschikbare voorraden. Rembrandt Haar eerste avontuur. Een jong meisje van zeventien jaar beleeft in Berlijn haar eerste avontuur. Marianne Schafer, een meisje van goeden huize, heeft teekentalent en gaat daarvoor in Berlijn bij den 45-jarigen pro fessor Brenner werken. Zij gaat en pension bij je weduwe Meyer, waar ook eenige van haar collega's wonen en het wordt daar een vroolijke boel. De professor wordt verliefd op zijn leerlinge, maar is getrouwd en dit geeft aanleiding tot veel narigheid. De rentmeester Jochen, die bij Marian ne's vader werkt, is ook verliefd op haar en ten slotte keert alles zich ten goede en ziet de profes sor in dat hij een dwaasheid heeft begaan. Dit is in het, kort de inhoud van deze vlotte film,, waarin naast vele humoristische momenten ook de levensernst niet ontbreekt. De bekende filmactrice Ilse Werner vervult met veel charme de rol van Marianne en is echt het type van het onschuldige meisje dat in een groote wereldstad het ware leven leert kennen, terwijl Johannes Riemann een sym pathieke professor is. Ook de bijrollen zijn in goe de handen. Celdige distributiebescheiden. 's-GRAVENHAGE. 11 Juli Teneinde misverstand te voorkomen wordt er nogmaals de aandacht gevestigd, dat de hierna volgende distributiekaarten en -boekjes thans geldig zijn: a. De bonboekjes a, b. c, d en e, dat zijn dus alle nieuwe bonboekjes, welke onlangs zijn uitgereikt. b. De melkkaart. c. De cacaokaart (die evenwel niet in gebruik is). d. De bloemkaart. e. De boterkaart. I. De vetkaart. g. De textielkaarten. h. De vaste brandstoffenkaarten j, k. 1 en n. j. De gecombinéerde vaste brandstoffen- en petro- leumkaart m. k. De petroleumkaart o. 1. De zeepkaarten p. en q. De hierboven niet genoemde kaarten, waarbij dus de nog gedeeltelijk ongebruikte bonkaarten; zoo als de oude vlecsc-hkaart. De oude bonkaart algemeen en de aardappelkaart met uitzondering van de thans nog geldige bonnen van die kaarten benevens oude brandstoffenkaarten en de met „een eenheid' periode gemerkte bonnen voor brandstoffen en co kes, kunnen vernietigd worden. Tenslotte wordt er op gewezen, dat uiteraard de losse rantsoenbonnen doorloopend geldig blijven. Het eten in de Jeugdherbergen. Afgeven van bonnen blijft verplicht. Door de Nederlandsche Jeugdherbergcentrale is dezer dagen medegedeeld, dat gedurende de zo mermaanden grootere hoeveelheden voedsel voor de trekkers beschikbaar zouden worden gesteld. Het bericht in dezen vorm is volkomen onjuist, aangezien daardoor ten onrechte de verwachting wordt gewekt, als zou thans in de jeugdherber gen eten zonder bon worden verstrekt. Van bevoegde zijde deelt men ons thans mede, dat weliswaar het centraal distributiekantoor aan de jeugdherbergen grootere voorschottoewijzingen heeft verstrekt, doch dit beteekent., dat aan het einde van het seizoen deze toewijzingen met con sumentenbonnen moeten worden afgelost. Het blijft dus zoo, dat obk de trekkers bij de jeugdherbergen hun bonnen moeten afgeven. Hierin is in het geheel geen verandering gekomen. (ANP) POGING TOT INBRAAK. Vrijdagavond hebben een 17- en een 20-jange jongen een poging tot inbraak gedaan in een per ceel aan de Parklaan te Haarlem, waar een hun ner vroeger werkzaam is geweest. Er waren reeds eenige rijwielbuitenbanden klaar gezet om mee te nemen. Verder werd getracht, een kastje open te breken, waarin vermoedelijk geld zat. Zij maak ten daarbij echter zóóveel lawaai, dat de bewoner wakker werd en de inbrekers zelf gealarmeerd werden, zoodat zij op de vlucht sloegen. De be woner gaf hiervan telefonisch kennis aan de poli tie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Zij vond de twee jeugdige inbrekers in een schuurtje achter een perceel aan de Nieuwe Gracht. Ze werden naar het politiebureau aan de Smedestraat gebracht, waar zij het misdrijf bekenden. De jon gens werden in verzekerde bewaring gesteld. Vacantieregeling voor de wascliindustrie. 's-GRAVENHAGF, 11 Juli In de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag is opgenomen een be schikking van het college vSn Rijksbemiddelaars, betreffende regeling van vacantiedagen voor werkne mers in de waschindustrie. Deze regeling geldt voor de stoomwasscherij (z.g. wit-wasscherij), wasch- en strijkinrichtingen en waschverzendingen De arbeiders, die op 1 Juli 1941 gedurende tenmin ste drie maanden in dienst bij een dezer ondernemin gen zijn, hebben recht op een halven dag vacantie voor elke maand dienst, met behoud van loon. Voor hen, die tenminste een jaar in dienst zijn, bedraagt deze vacantie derhalve zes dagen. Hiervan moeten tenminste drie dagen aaneengesloten worden gege- •en tusschen 1 Juli en 1 September 19-11 op door den kgever tc bepalen dagen. Tn bijzondere gevallen, waarin de technische outil- 's-GRAVENHAGE, 11 Juli. Reeds voor het begin der vijandelijkheden in September 1939 had de Nederlandsche regeering een aantal wettelijke maatregelen genomen, die haar de bevoegdheid verschaften in het economische leven in te grijpen indien oorlog, oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden daartoe aanleiding zouden geven, Onmiddellijk na het intreden van den oor logstoestand werd het noodig van sommige van deze bevoegdheden gebruik te maken teneinde de kans op storingen in het economische leven zoo veel mogelijk uit te schakelen. De toestand van bezetting en blokkade, die Mei 1940 intrad, maakte het noodzakelijk aan zienlijk dieper in te grijpen dan voordien was ge schied. Sedert het oogenblik, waarop ons land op overzeeschen aanvoer niet langer kon rekenen, trad een geheel nieuwe situatie in. Onder deze omstan digheden stond de overheid voor de taak door ver strekkende maatregelen de economische belangen van het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk te beschermen. Onder deze economische maatregelen,welke elkander in snel tempo opvolgden, zijn sommige slechts van beteekenis voor kleine groepen van personen, zonder dat het grewte publiek er mede in aanraking komt* Tot de categorie van maatrege len, welke voor de geheele bevolking van recht- streeksch belang zijn, behoort in de eerste plaats de distributie. Nu zal men bij het begrip distributie in de meeste gevallen denken aan gerantsoeneerde le vensmiddelen. Er bestaat echter een groot aantal distributie-regelingen, welke met de voedselvoor ziening niets te maken hebben. De uitvoering der distributievoorschriften opgedragen aan de rijksbureaux voor handel nijverheid. Deze rijksbureaux zijn overheidsorga nen en vervullen een officieele functie. De werk zaamheden der rijksbureaux bestonden van het be gin af in de uitvoering van de bepalingen der distributiewet. Later werd deze taak geleidelijk uitgebreid tot de medewerking aan de uitvoering van verscheidene andere wetten (o.a. de prijsop- drijvings- en hamsterwet). Hun voornaamste taak is echter nog steeds gelegen op he>t gebied der distributie. Op het terrein, dat door het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart wordt bestre ken. zijn thans twintig rijksbureaux werkzaam. De strekking van alle regelingen is dit be hoeft wel geen betoog steeds de ontoereikende voorraden te besteden op een wijze, die voor de geheele bevolking het hoogste nut afwerpt. Het aantal voorschriften, dat in den loop dei- laatste maanden op grond van de distributiewet is afgekondigd, is tot een aanzienlijke hoogte geste gen. On velerlei wijze zijn voortbrenging, handel en verbruik aan handen gelegd. Er bestaan echter vele manieren, waarop de betrokkenen zich aan hun verplichtingen zouden kunnen onttrekken. In de eerste plaats kan een onderneming nala ten zich te doen inschrijven. Deze nalatigheid kan medebrengen, dat de onderneming de onbelemmer de beschikkingsmacht over haar voorraden blijft uitoefenen, waardoor zij zich geheel buiten de dis tributieregeling stelt. Een verdere inbreuk op de distributievoorschrif ten doet zich voor, wanneer de onderneming on nauwkeurige of onvolledige gegevens verschaft. Dc onderneming kan ook urt een ten deele ge- blokkeerden voorraad een grootere productie ver vaardigen dan is toegestaan of zij kan haar grond stoffen gebruiken voor een productie, die verbo den is. Zij kan haar producten verkoopen ir grootere hoeveelheden dan is toegestaan of aan andere dan de uitsluitend toegelaten afnemers Langs al deze wegen zouden groote hoeveelhe den kostbare grondstoffen en producten aan hun wettige stemming onttrokken kunnen worden en aan de belangen van de Nederlandsche volksge meenschap zou groote schade worden toegebracht. BEDRIJFSLEVEN EN PUBLIEK. De belangrijkste overtredingen der distributie wet worden zonder twijfel aangetroffen in het be drijfsleven. Echter is er een onverbrekelijk ver band tusschen de overtredingen in de industrie en de houding van het publiek. De beteekenis van d# strafbare handelingen, die het publiek begaat, mogen niet worden onderschat. Een ongeoorloofde transactie, waarbij de consu ment geen bons of een onvoldoend aantal bons aan zijn leveranciers ter hand stelt, is op zichzelf meestal van te verwaarloozen beteekenis. Gegeven echter het feit, dat breede lagen van verbruikers bereid zijn aan deze praktijken mede te werken, is het totale quantum goederen, dat op deze wijze aan de distributie wordt onttrokken, van zeer aan zienlijke beteekenis. Een belangrijk deel van de overtredingen, die in het bedrijfsleven worden begaan, spruit dok oort uit den wensch van den producent om aan de vraag op de zwarte markt te voldoen. Het aad. dat de consument sticht, woekert op deze wijze door tot ver in de productie. Uit dit alles volgt, dat de overheid de beschik- kring moet hebben over vele middelen, welke haar in staat stellen, de handhaving der distributie voorschriften te verzekeren. DE ECONOMISCHE RECHTER. Maatregelen, die een snellere rechtspleging ver zekeren, zijn kort geleden reeds" tot stand geko men. De berechting van overtredingen van de distributievoorschriften en van andere economische overtredingen is in handen gelegd van den eco- nomischen rechter. De economische rechter is op zijn gebied een specialist, hij behoeft zijn aan dacht niet te Verdeelen over een groot aantal on gelijksoortige misdrijven en is aan minder for maliteiten gebonden. De snelheid en de paraat heid van de rechtspleging worden hierdoor ten zeerste bevorderd. Tot nu toe is wel duidelijk de tendenz tot stren gere berechting gebleken. Deze tendenz is des te merkwaardiger, gezien den korten tijd, dat de eco nomische rechter nog maar heeft kunnen werken. Er is echter nog een andere mogelijkheid, nl. de toepassing van administratieve maatregelen tegen bepaalde bedrijven. Een voorbeeld uit den laatsten tijd. Een rubberfabriek, welke niet aan haar verplichting tot levering had voldaan, zag zich voor de volgende feiten geplaatst. Het rijks bureau besloot de verwerkingsvergunning in te trekken, hetgeen tot gevolg had.- dat het bedrijf terstond stil gelegd zou moeten woeden. Aan het 'ijkskolenbureau werd verzocht bij de toewijzing van industriekolen hiermee rekening te houden, terwijl aan de arbeids-inspeclie medegedeeld werd, dat de stopzetting van het bedrijf geen aanleiding kon zijn om het personeel te ontslaan. De directie der fabriek, die wellicht aanvankelijk gedacht had: wie doet ons wat, zal wel even ont hutst zïjn geweest van dit overheidsoptreden en vooral van het complex van maatregelen, welke de overheid ter beschikking staan. Zij koos eieren oor haar geld, voldeed alsnog aan haar verplich ting en kwam er op deze wijze met een minimale schade af. Dit moge anderen tot waarschuwing strekken. Het overheidsoptreden zal in de toekomst zeker nog forscher worden en in eenige opzichten zullen de strafmaatregelen binnenkort nog worden her zien doch ook thans reeds beschikt de overheid over een indrukwekkend apparaat voor controle en snelle afdoende berechting. Is dit strenge optreden gerechtvaardigd, zal men wellicht hier en daar vragen. Is de ernst der overtreding nu wel in overeenstemming met de zware straffen, die thans uitgedeeld worden en met de adminislratieve maatregelen, welke de overheid tegen de bedrijven neemt? lage van het bedrijf zulks noodzakelijk maakt, kan uvnm-iu u« ucunjvcu nram. het college van rijksbemiddelaars geheel of gedeelte- Hierop past het volgende antwoord: in de hui- lijk ontheffing verleenen van de bepalingen van deze I dige situatie staan belangen op het spel, die van - de autoriteiten de grootst mogelijke mate yan waakzaamheid vergen. Alle voorschriften, die op distributiegebied worden uitgevaardigd, spruiten voort uit de acute schaarschte. die thans heerscht. De situatie zal des te nijpender worden, wan neer producenten, handelaren of verbruikers door het plegen van overtredingen den zorgvuldigen opzet verstoren. Steods wanner een ondernemer of een consument zich het recht aanmatigt over de ontoereikende voorraden naar goeddunken te be schikken of zich op andere wijze aan do hem op gelegde beperkingen te onttrekken, wordt dc schaarschte voor anderen vergroot. Tusschen de kleine overtredingen van den con sument cn de groote van den producent bestaat een onmiskenbaar verband. Door de eerstgenoemde te bestrijden, bestrijdt men de laatstgenoemde tevens. De overheid mag hier, in het belang van de ge heele bevolking, geen toegeeflijkheid kennen. Iedere Nederlander móet weten, dat elk persoonlijk voor deel, dat hij door overtreding van de distributie- voorschriften weet te behalen, rechtstreeks ten koste gaat van zijn eigen landgenooten. Wanneer hij des ondanks niet bereid is zich te schikken, kan hij op lankmoedigheid geen aanspraak maken. NIET HET WENSCHE- LIJKE MAAR HET MOGELIJKE. Alle distributievoorschriften zijn uit harde nood zaak geboren. Hier past niet de vraag, wat wen- schelijk is, maar slechts wat mogelijk is. Wanneer de overheid niet had ingegrepen en wanneer zij niet tot scherpe maatregelen was overgegaan, zou ons land zich thans bevinden in een economische chaos zonder weerga. De distributievoorschriften komen aan de geheele bevolking ten goede: zij verzekeren het zuinigste gebruik van de voorra den dir ons ter beschikking staan en.de eerlijkste verdeeling van de resultaten. De beperkingen, die iedereen zich moet getroosten, zijn geen gevolgen van de distributie: het is omgekeerd de distributie, die deze beperkingen draaglijk maakt. Overtre ding van de distributiewet heeft niets heldhaftigs of verdienstelijks. Het heft de schaarschte niet op, maar bewerkt slechts, dat de zuinigheid en de billijkheid niet worden bereikt. Alleen wanneer de onsociale elementen aan den lijve ervaren, dat hun handelwijze niet' kan worden geduld, zal het mo gelijk zijn een toestand te bereiken, waaHn de on vermijdelijke schaarschte voor allen tot een mini mum wordt beperkt. (A.N.P. CENTRALE JEUKEN. Haarlem—Heemstede. Het menu van 16 Juli t/m 22fJuli luidt: Woensdag: stamppot sla; Donderdag: purée met postelein; Vrijdag: peulvruchtensoep; Zaterdag- stamppot andijvie; Maandag: purée met wortelen: Dinsdag: groentesoep. beschikking. Opgaven van Predikbeurten, die Vrijdagmiddag 6 uur niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen. ZONDAG 13 JULI HAARLEM N. H. KERK. Collecte voor het Godsdienstonderwijs op de openbare scholen in al lel diensten, behalve in de Noorderkerk en de Kinderkerk. GROOTE KERK, Gr. Markt. 10: Ds. vta der Waal, Jeugd dienst. 7: Ds. Emmen, Dankz. H. Av. NIEUWE KERK, Nw. Kerksplein. 10.30: Ds. Emmen, H. Av. OOSTERKERK, Zomerkade). 10: Ds. Foeken. NOORDERKERK, Velserstraat. 10.30: Ds. W. C. Posthumus Meyes, te Hoogland. Collecte voor het Spreekbeurtenfonds. HAARL. JEUGDKERK VOOR OUDEREN (Bake- nesserkerk) Zie Groote kerk. BAKENESSERKERK. Vrouwesteeg. 9.45: M. Groot. Kinderkerk. Collecte voor de Restauratie. ALLE-DAG-KERK in het koor der Gr. Kerk, ing. Klokhuisplein. Godsdienstoefening, eiken werkdag beh. 's Zat. des avonds 7—7.30. Voorg. en Pred. van alle Prot. Kerken van Haarlem en Omgeving. Toegang en zitplaatsen vrij. STADS EVANG., L. Heerenstr. 6. 10: J. F. Snoeks. Geen kinderbond. Vacantie tot September. 5: Opwekkingssamenk. Joh. Beeuwker, den Haag Dinsdag 2: Dameskrans Bid en Werk. 8: Zang- repetitie „Eben Haëzer". Woensdag 8: J. F. Snoeks. Vrijdag 8: Bijbellezen en bidstond. BROEDERGEMEENTE, Parklaan 34. 10.30: Ds. Bielke. EVANG. SAMENKOMSTEN, Zuiderstraat 15. 10: Ed. W. Pera, Den Haag. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en Bidstond. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Zuiderstraat 15 Donderdag 8: J. Kits. Evangelist te Zeist. VRIJE EVANG. GEMEENTE, gebouw Jansweg 34. 10 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé, 10: Kinderkerk. Dinsdag 8: Bidstond-Bijbellezing. VRIJE CHRIST. GEM., Frans Halsstraat 4. 7: Ds. v. d. Togt, van Zaandam. CHRISTIAN SCIENCE SOC., Jansstr. 74. 10: In de Ned. taal. 11.15: In de Eng. taal. Den lsten en 3den Woensdag van iedere maand 8: in de Ned. taal (getuigenis-bijeenkomst). EGLISE WALLONIË, Begijnhof 30. Dimanche 13 Juillet a 10 h. 30: Service et Sermon présidé par mr. Ie pasteur R. Ie Gras, de Nimèque. 3e Collecte spéciale. DEUTSCHE EVANG. GEMEINDE, Parklaan 34. Kindergottesdienst um 11.30 Uhr. Pfarrer Hing. EVANG. LUTH. KERK. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Donderdag 7.30: Ds.' C. H. Brandt. (Weeshuis). VER. DOOPSGEZ. GEM. 10.30: Ds J. G Frerichs. VRIJZ. HERV., Jacobstraat 6. 10.30: Dr. W. Banning REM. GER. GEM., Wilhelminastraat. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. GER. KERK. KLOPPERSINGELKERK. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. L. Hoorweg. Zondag 46. WILHELMINAKERK 10 :Ds. J. W. Siertsema. 5 Ds. H. J. Hoek, van Gaast. Zondag 46. ZUID-OOSTERKERK. 10: Ds. H. J. Hoek, van Gaast. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Zondag 47. GEREF. GEM., Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Leesdienst. Woensdag 8: Ds. Woestijne'van Ridderkerk. GER. KERK in H. V., Begijnhof 6. 10 en 5: Ds. J. G. Geelkerken, te Amsterdam-Zuid. 10: Kinderdienst, ing. Jansstraat 59. 0 CHR. GER. KERK, Raaks. 10 en 5: Ds. Laman. BAPTISTEN-GEMEENTE, Bakenessergracht 65 10 H. D. Hooghwinkel, beroepen pred. te Almelo. 5 Dezelfde. 8: Jeugddienst. Dinsdag 8: Bijbellezing en Bidstond. NED. GELOOFSGEM. „HET LEGER DES HEILS" 10: Heiligingsdienst. 7.30: Opwekkingsbijeenkomst Leider: H. Lahuis Voor Kinderen: 12.30: Zondagsschool. 5: Vertel- uurtje. Dinsdag 8: Bijeenkomst voor leden. Donderdag 8: Heiligingsdienst. PINKSTERGEM., N. Kruisstr. 14. 10 en 6: Open bare samenkomst. 10: Zondagsschool. Maandag 7,30: Zangles. Donderdag 7.30: Bidstond Vrijdag 7.30: Bijbelklas. KERK v. J. CHR. v. d. H DER LAATSTE DAGEN Parklaan 106. 10.3012: Zondagsschool en Ouder klas. 56.30: Avondmaalsvergadering. Dinsdag 2.304: Zusterhulpvereeniging. VERG. v. GELOOVIGEN, Ged. Voldersgracht 15. 10.30: Samenkomst. (Broodbreken). VRIJE KATH. KERK. Popellaan. Kinheimpark. Geen dienst. Landdag te Huizen. HERST. APOST. ZENDINGSGEM.. Wilhelminastr 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. HERST. APOST. ZENDINGSGEM Jacobijnestraai 15. 10 en 5: Godsdienstoefening HAARLEM NOORD N. H. KERK, Julianakerk. Kloosterstraat. 10: H. Gordeau. te Bussum. Jeugddienst. IMMANUELKERK, van Egmondstraat. 10: Ds. yan der yoet, H. Av. 5; Dezelfde, Dankz. H. Av. KRUISWEG 59 HAARLEM AAN- EN VERKOOP. - VOORSCHOT IN REK.-COURANT (Adv. Ingez. Med.) N. H. GEM., te Haarlem-N. (Spaarndam-West) in de Gym-zaal der Kon. Emmaschool, ing. Raaf-j straat 2. 10: Beeks. 12.30: Zondagsschool in de Kon. Emmaschool Roerdompplein. VRIJZ. PROT.. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. J. VinkJ Ned. Herv. Pred. te Bolsward. LEGERS DES HEILS, Ceramstr 4. 7.30: BidstondJ 10: Heiligingsdienst. 3.30: Samenkomst. 7.30a Openbare Heilsbijeenkomst. Districts-Leider en' Mevr. v. Eeken. Dinsdag 2: Gezinsbond. 7.30: Soldatenmeeting. Donderdag 7.30: Heiligingsdienst. GER. KERK. Noordschnterkerk, Spaarnrijkslraat. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. J. W. Siertsema. Zon dag 47 CHR. GER. KERK. Floresstr. 10 en 5: Ds. Henstra, HEEMSTEDE N. H. KERK, Wilhelminaolein. 10: Ds. G. Mol. KAPEL NIEÜW-VREDEXHOF, Joh. v. Oldenbar- neveltlaan. 10.30: Ds. Briët. In beide diensten collecte voor het fonds Evan-| gelisatie in éigen gemeente. NED. PROT. BOND, Aid. Heemstede-Bennebroek. 10.30: Ds. C. H. Brandt, Ev. Luth. pred. te Haarlem (Met medewerking van het Dameskoor.) AERDENHOUT REL. KRING, Eikenlaan 5. 10.30: Mej. Da. H. J. W. Modderman, Rem. Predikante, Amsterdam. N. H. WIJKGEBOUW. 10.30: C. A. F. yan Stipriaan Luiscius. BLOEMENDAAL N. H. KERK. 10: Ds. Ch. de Beus. NED. PROT. BOND, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. H. H. Dorgelo, Hv„ Naarden. GER. KERK, 10 en 5: Ds. J. C. Brussaard. Bed. H. Avondmaal. Radio-uitzending op golflengte 245.9 Meter. Geb. Vijverweg 16. 11.15: Kinderdienst o. 1. v. H. v. d. Brink. OVERVEEN GER. KERK. (Hulpkerk Croesenstraat). 10 en 5: Cand. D. van Swigchem. N. H. KERK. 10: Prof. Dr. H. Kraemer, Leiden. HAARLEMMERMEER N.H. KERK. HOOFDDORP 10 en 3: Ds. J. C. Sal- verda. VIJFHUIZEN. 10 en 6.30: A. C. Brörens. BADHOEVEDORP. 11: J. H. Boerlijst. LIJNDEN. 10: P. van den Berg. AALSMEERDER WEG. 10: W. F. J. Koudstaal. BENNEBROEKERWEG, 3: W. F. J. Koudstaal. HOOFDDORP, OUD-GER. KERK. 10 en 3: Ds. L. Franke. HALFWEG N. H. KERK. 10: Ds. Molenaar. H. Avondmaal. 4: Dezelfde. Dankzegging H. Avondmaal, GER. KERK. 10 en 3.30: Ds. Groene wegen. HILLEGOM N. H. KERK. 10 en 5: Ds. Chr. Eerhard. GER. KERK. 10 en 3: Dienst. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Leesdienst. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., v. d. Endelaan 18. 10: Godsdienstoefening. BENNEBROEK N. H. KERK. 10: Ds. Lekkerkerker. SPAARNDAM N. H. KERK. 10: Ds. A. Snethlage. N. H. GEM., te Haarlem-N. (Spaarndam-West) in de Gym-zaal der Kon. Emmaschool, ing. Raaf straat 2. 10: Beeks. 12.30: Zondagsschool in de Kon. Emmaschool Roerdomppléin. EVANGELISATIE. 10: A. Besselaar, van A'dam. Dinsdag 7.30: Bijbelezing. Donderdag 7.30: Openluchtsamenkomst nabij het Havenplein. Medewerk, van Ds, du Fossé en het zangkoor uit Haarlem. ZANDVOORT N. H. KERK. 10: Ds. D. Tromp. NED. PROTESTANTENBOND, gebouw Brugstr. 15 10.30: Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, van Bloemendaal.' GER. KERK. in H. V., Breder odestraat 31. 10: Ds. P. van der Vloed. SANTPOORT N. H. KERK. 10.30: Ds. K. H. Oldeman. Lit. I. N. H. KAPEL. 10: Ds. G. Grootjan? Jr., Water graafsmeer. GER. KFVK in H. V., Wustelaan. 10: C. Redert van Zeist. UMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstraat. 10: Ds. M. J. Blauw, Overveen. 5: Ds. L. Lagerwey. BETHLEHEMKERK. James Wattstraat. 10: Jeugd dienst. H. H. Strating. HERV. EVANG., Oranjestr. 8. 10 en 5: Leesdienst. GER. KERK. Geen opgave ontvangen. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND, Helmstraat 9, 10.30: Ds. Milatz. OUD-KATH. KERK. 10: H. Dienst. 7 Vesper; GELOOFSGEMEENSCHAP LEGER DES HEILS, Edisonstraat. 10 en 7.30: Leider H. Lodder. FJMUIDEN-OOST N. H. KERK. Goede Herderkerk Velserduinweg. 10: Ds. G. F. Callenbach. Voorber. H. Av. 5.30: Ds. K. H. E. Gravemeyer, Jeugddienst VRIJZ. HERV., gebouw Tolsduinerweg. geen dienst VEREENTGINGSGEBOUW, Kalverstr. 10: Jeugd- samenkomst. GER. KERK. Velserduinweg. 10 en 5: Ds. Chr. W. Teeuwen, Heerle. LUTH GENÖOTSCH., Herv Vereen, geb Kalver- straat. 10.30: Mej. F. A. v. d. Bosch, A'dam. STADSEVANG., Willemsbeekweg. 10: Broodbreken Maandag 8: Bijbelbespreking en bidstond. BAPTISTEN-GEM.. Willemsbeekweg 22. Woens dag 8: J. H. Mol, te Haarlem. HERST APOST ZENDINGSGEM.. Willetffordstr. 10. 10: Godsdienstoefening. VRIJE EVANGELISATIE. IJmuiderstraatweg 52. Geen opgave ontvangen. VELSEN N. H. KERK. 10' He Tohs Rmnsgeest. VELSEN-NOORD GER. KERK. 10: Ds F E Hoekstra. Gebouw Tolsduine-' r-e 5: Dezelfde. BEVERWIJK N. H. KERK. Kerkstraat. 10: Ds. J. de Vries. DOOPSGEZ. GEM. Meerstraat. Geen dienst. VRIJZ. HERV., Parklaan. 10: Ds. J. N. Pattist, uit Den Haag. EVANG. LUTH. GEM., Koningstraat. 10.30. 'Ds. J. Ph. Haumersen. GER. KERK, C. H. Moensplein. 10 en 5. Ds. W. A. van Zuylen, uit Dinteloord. VRIJE EVANG ..MARANATHA". Koningstr. 41 0 30' Bidstond 10- A. Th. Besselaar Jr., uit A'dam. 12: Zondagsschool. Dinsdag geen repetitie Woensdag 8: openluchtsa menkomst. Vrijdag 8-9- Bidstond. CASTRICUM N. H. KERK. 10: Ds. J. M. Seulün. HERV EVANGELISATIEVEREENIGING. 10: Ds. de Boer. GER. KERK. Beverwijkerstr.weg 32. 10 en 5: Ds. T Krüger. HEEMSKERK H KF"" •»- r,.i> W'JK AAN ZEE EN DUIN N. II. KERK. Wijk aan Zee. 11.15: Ds A. J. Bronk- horst. H. Av. VEREENIGINGSGEBOUW. Populierenlaan. 10: Ds. A. J. Bronkhorst. Voorber. H. Av. 7.30: Dezelf de Bed. H. Av.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 10