Uit de Omstreken 1654- QBucyedijke Sicutd^J Z A-T EEDA'G 12 J U E I 1941 tt AS REE M'S DAGBLAD 2 Het zomerkamp voor journalisten. De heer Feltmeyer spreekt de laatste groep toe. Het A.N.P. meldt: VAASSEN, 11 Juli. Hedenavond heeft de vierde groep kampeerende journalisten in een ka meraadschapsavond afscheid genomen van de Can- nenburgh, het historisch slot van Maarten van Rossum, waar vier weken lang journalisten heb ben gelogeerd- Op dezen kameraadschapsavond was aanwezig de heer H. Feltmeyer, voorman der Nederlandsche SS. die den journalisten op het bordes van de Cannenburg heeft toegesproken. Het is spreker bekend, dat velen in onzen tijd innerlijk worstelen met en trachten een oplossing te vinden voor de problemen van dezen tijd. Het is nu eenmaal niet eenvoudig om een overtuiging van vandaag te veranderen in een van morgen. Spreker heeft het te vaak meegemaakt dat het ver schil van meening niet anders was d3n een steriel politiek debat, waarbij een ander schaakmat ge zet moest worden om zelf verder te komen. Waar het in dezen tijd om gaat is een wereldbeschou wing. die tot Vleesch en bloed wordt. Ik zou er u op willen wijzen, aldus de heer Feltmeyer. dat er vandaag den dag ook :n ons volk kerels zijn ge weest, die de consequenties daaruit hebber, getrok ken, die op het oogenbiik aan het Oostfront mee te velde zijn gegaan en aan dien strijd hebben deelgenomen. Omstreeks 2 Juli hebben Nederland sche vrijwilligers bij Lemberg aan den strijd deel genomen. De heer Feltmeyer gaf voorts als zijn meening te kennen, dat politieke argumenten de zaak in het algemeen vertroebelen. De houding van de mc-nschheid is zoo, dat men innerlijk de politieke argumenten als wapens in de hand heeft gekregen en als het ware weet welk register men moet uit trekken om den ander te kunnen weerleggen. Ons gezamenlijk lot en onze gezamenlijke toekomst moeten wij beleven in het kader van ons eigen volk. Ik wil er echter op wijzen, dat er een groo- tere saamhoorigheid in de wereld wordende is, als gevolg van een groeiproces, dat aan den gang is. Dat is de groot-Germaansche gemeenschapsge dachte. Hei is heerlijk in dezen tijd te leven, nu een geschiedenis voor eeuwen wordt gevormd, zoo be sloot de heer Feltmeyer. Degene, die hieruit de consequentie weet te trekken, die geloof in de toekomst heeft en met den tijd wil meemarcheeren, is voorbestemd om zoo mogelijk zich te scharen In de rijen van de SS. waarin deze ideeën waarde en vorm hebben gevonden Dan hebben zij begrepen- welke hun houding in dezen tijd moet zijn. De algemeene orgartisaticleider van de zomer kampen voor journalisten, de heer A. Mever Sehwencke, heeft ook deze groep der kampeeren de journalisten aan tafel in de groote zaal van het oude ridderslot toegesproken. Des avonds trad het bekende Veluwsche boeren- zangpaar van Riemsdijk weer op. Uit Duitsclilancl. De weg van de mannen van den Arbeidsdienst. Het is' in den laten herfst van 1932. De Novem berhemel is grauw en vol regen. De boomen zijn druipnat. Het regent eigenlijk den ganschen dag. „Opgelet het klaart op voor een wolkbreuk!" roept iemand in de colonne, wanneer het na een korte onderbreking wederom begint te regenen en gezichten en handen door de ijskoude als naalden stekende regendruppels rood worden geverfd Er zijn ongeveer zestig mannen in het bosch. Zij werken zoo goed zijkunnen aan een weg door het bosch. In opdracht van een opperhoutvester geeft een van zijn ondergeschikten de deskundige'leiding. De lei der van de mannen werkt in hun rijen mee. Het zijn vrijwilligers van den arbeidsdienst, jonge ke rels uit alle .beroepen en standen, die iets willen. Zij willen niet ondergaan in den nóód van de werk loosheid en in geen geval willen zij, dat de jeugd van een grooï volk ondergaat. De groote nood en de verdeeldheid van het- Duitsche volk worden door sommigen duidelijk gezien en gevoeld als een haast lichamelijke 'pijn. Anderen troelen het meer of min der onbewust. Nu staan deze zestig jonge kerels hier in het bosch en werken. Zij werken aan hun weg, ook als het regent. Allen werken vlijtig door. De handarbeider kan niet beter dan' de student, de smidsknecht hééft minder last van pijn in den rug dan de kantoorbediende; toch werken zij gemeen- schaappelijk. De stemming is uitmuntend, hoewel het steeds harder gaat regenen. De leider laat evenwel met een fluitsignaal het werk staken. De mannen komen bijeen onder het afdak, dat zij ge maakt hebben tegen den regen. Hier brandt e'en groot vuur en wordt een koffiemaaltijd klaar ge maakt. Weldra klinkt het' eene lied na het andere door de van regen druipende boomen. Tijdens een pauze tusschen twee liederen staat de leider op en spreekt tot zijn mannen. Hij „spreekt gemakkelijk, eerst met een kwinkslag, dan wordt hij plotseling ernstig en zegt: „wij zijn hier zooals overal in ons land, een handvol kerels, die een gemeenschap vormen. Wij willen geen aalmoes, doch inhoud voor ons leven. Wij willen werken en verder niets. Wij werken hier aan onzen weg en hebben reeds enkele kilometers gereed. Reeds hebben wij geleerd den bodem bewerken met hak en spade en in de steen groeve breken wij den steenslag, welke onze wegen hard maakt. Het werk aan onzen weg heeft uit ons een gemeenschap gemaakt. Wij zijn arbeidsdienst, zestig man arbeidsdienst, wij hebben ons vrijwillig gemeld Rond ons is het volk verdeeld. Het zal evenwel niet lang meer duren en dan zijn wij geen handjevol meer. Binnenkort zal een arbeidsdienst bestaan, welks beschermer de Führer van het Duitsche volk zal zijn. Door dezen arbeidsdienst zal de geheele jeugd van ons volk gaan. Hier zal zij arbeiden en tot een gemeenschap worden. Wij werken hier aan onzen weg. Wegen hebben •en groote beteekenis. Zij leiden over onzekeren £ond, door moeras cn over bruggen. Wij willen zen weg nis syjnbool nemen. Hij zal 'leiden naar' een schoone toekomst. Wij gaan voorop en ons Volk zal volgen." Zoo' spreekt de leider van deze zestig vrijwilligers van den arbeidsdienst, terwijl de regen valt en het deel van den weg, dat reeds gereed is, glimmmend •n uitnoodigend door het boach slingert. Zoo was het in den laten herfst van 1932. Intusschen is de weg door het bosch reeds lang gereed. Aan den rand van den weg toont een ster friet opschrift, dat hij door de narbeidsdienst is aan gelegd. De zestig mannen zijn thans leiders, niet meer in den vrijwilligen- doch in den Rijksarbeidsdienst. Zij Zijn steeds vooruitgegaan op hun weg. Zij waren ook in Neurenberg, toen de leider van den Rijks- arbeidsdienst voor het eerst zijn arbeidsdienst voor stelde aan den Führer, Adolf Hitler. Zij hebben het enthousiasme Van het Duitsche volk meegemaakt. Zij hebben gevoeld, dat het Duitsche volk zijn ar beidsdienst heeft lief gekregen. Zij hebben in hun jeugd, in hun geestdrift hun weg niet voor niets gelegd. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: H. W. Ovei-eem-Onwezen, d. A. M. van der Putten-Joosten, z. J. C. Pessel-Steen- bergen, d. Ondertrouwd: J. A. M. Delfgaauw en C. J. M. Baggen. H. F. Bartels en C. C. Bok. A. G. van den Berg en L. E. Schaap. Getrouwd: P. C. Esselman en A. J. Wiersma. C. J. van Vliet en A. G. Sweijen. W. A. Ruder en J. M. Polderman?. Overleden: H- H. M. Ballot (echtg. van Wierin- gen, Reinier W.), oud 67 j. H. Stut, oud 73 j. Hoofdredacteur: R. YV. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Duitscïiers. Noren, Finnen, Denen, Slowaken, Hongaren, Roemenen, Italianen en Span jaarden strijden gemeen schappelijk tegen het bolsje wisme, den vijand van de wereld. Waar blijft Nederland? Nederlanders, meldt U aan voor de Waffen S.S., bij.het bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouders- BEVERWIJK Lagere maximumprijzen voor aardbeien. De maximumprijzen voor aardbeien met dop is met ingang van Dinsdag 15 Juli a.s. vastgesteld op 35 cent per K.G. en voor afwijkende kwaliteit op 28 cent per K.G. Voor aardbeien zonder dop blijft de vastgestelde prijs van 30 cent per K.G. gehand haafd. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 11 Juli 1941. Tarbot f4.60; Tong f5.60—13.50 per K.G.Griet f187— f 108; Zetschol f 362; Kleine schol le s. f114—f99; Kleine schol 2e s. f90—f50; Pufschol le s. f47—f23: Pufschol 2e s. f21,50—f 12: Muilen f35—f32; Groote bot f66—f45: Kleine bot f31—f 14: Groote schar f41; Kleine schar f29—f20; Pufschar f 12,50—f.3.50; Groote makreel f 102—f98; Kleine makreel f40—134; Groote horsmakreel f22; Kleine hors- rnakreel 113—f9,20; KI. middel roode poon' f110; Kleine roode poon f68—f37; Sardines 145; Wijting f31—f21. Trawlers: ÏJM 22, Dita, 200 manden f 3054; IJM 111, Olympia, 150 manden f 2542. Pufvisschers: URK 28 f159; URK 91 f164; URK 119 f210; URK 75 f275; URK 80 f145; URK 168 f385; URK 34 f525. ZYVEMVERBOD VOOR NOORDZEEKANAAL EN HAVENS. Mede in verband met een opdracht vap den Hafen- kommandant der Duitsche Weermacht te IJmuiden maakt de Commissaris van Politie te Velsen bekend dat het len strengste verboden is te zwemmen of te baden in alle havens en kanalen buiten de sluizen te IJmuiden. voorts in de binnentoeleidingskanalen en het Noordzeekanaal ten Westen van Zijkanaal A. De Bolsjewistische gruwelen. DE TOESTAND IN LETLAND ONDER BOLSJEYYTSTISCHE HEERSCHAPPIJ. BOSTON, 12 Juli. (D.N.B.) In een van de laatste nummers der Christian Science Monitor, dat nog verschenen is voor het begin van den strijd tegen het Bolsjewisme, beschrijft een be kende Letlandsche persoonlijkheid, die langs om wegen na de bezetting door de Sovjets heeft kun nen vluchten, de toestanden in Letland onder Bolsjewistische heerschappij. Hij schrijft het vol gende: Onmiddellijk na de aankomst van de Bolsjewis ten in Letland zijn duizenden personen, die func ties bekleedden in het openbare „leven, op geheim zinnige wijze verdwenen, zonder dat men ooit weer iets van hen heeft gehoofd. De meest prominente mannen van Letland werden vermoord, zooals bijv. President Ulmanis, die j-eeds den avond na den in tocht van 't Sovjetleger zwaar gewond werd. Terecht gesteld zijn verder de vroegere minister van Oor log, Balodis, de minister van Financiën, Valdmanis, en de chef der legerleiding, generaal Berkis. Tal- looze hoogleeraren, hooggeplaatste ambtenaren en studenten werden gedeporteerd naar Siberië of de Poolstreek. Alle huizen werden in beslag geno men, evenals alle banksaldi en saldi der spaarban ken De warenhuizen en levensmiddelenwinkels werden systematisch door de nieuwe autoriteiten geplunderd. De ambtenaren en andere employés weiden meedoogehloos ontslagen cn vervangen door communisten. Men betaalde den ontslagenen geenerlei pensioen of schadevergoeding uit en stelde hen, voor zoover men hen niet terechtstelde of m de gevangenis wierp, aan een langzamen hongerdood bloot. Een algemeen, onverdraaglijk spionnagesysteem werd ingesteld. Ook onschul dige uitlatingen of de enkele vraag naar de ver blijfplaats van een spoorloos verdwenen bloed verwant of bekende werd opgevat als een teeken, dat men een „vijand des volks" was. De bevolking kon reeds enkele weken na het begin van de mi litaire bezetting nauwelijks nog de nóodige le vensmiddelen krijgen, aangezien het Sovjetbe- stuur en het Sovjetleger het land kaal en leeg De strijd in West-Europa. TWAALF SPITFIRES NEERGESCHOTEN BERLIJN, 11 Juli. (DNB) Ook vandaag heeft het Britsche luchtwapen weer bij herhaalde pogingen om de bezette gebieden in West-Europa binnen te dringen, naar het D. N. B. verneemt, twaalf Spit fires, die in talrijke luchtgevechten „vanmiddag door Duitsche jagers neergeschoten werden, verloren. Een Duitsche jager wordt vermist. BRITSCHE VLOOTCONCENTRATÏE TE GIBRALTAR ALGECIRAS, 11 Juli (DNB) De Gibraltar zijn vanochtend een vliegtuigmoederschip, een kruiser en acht torpedojagers uit den Atlantischen Oceaan geaiTïveerd. In de oorlogshaveji bevinden zich thans 21 Britsche oorlogsschepen en een troepen- transportschip. Amerika en de oorlog. MIJNEN IN DE HAVEN VAN SAN-FRANCISCO. NEW-YORK, 11 Juli (D.N.B.) Het ministerie van Marine heeft volgens Associated Press medege deeld. dat In de haven van San Francisco mijnen zijn gelegd, die daar voor onbep'aalden tijd blijven. Amerika en de oorlog. DE VOLMACHTEN VOOR ROOSEVELT. WASHINGTON, 12 Juli. (DNB) Op verlangen van den chef van den Amerikaanschen generalen staf, Marshall, heeft de democratische senator Rey nolds, voorzitter van de senaatscommissie voor Mi litaire Zaken, drie resoluties bij den Senaat inge diend, waarin de president zou worden gemach tigd den diensttijd van de miliciens van het Ame- rikaansche leger, de leden van de vrijwillige mili tie (National Guards) en de reserveofficieren lan ger dan een jaar en tot een tijdstip van zes maan den later dan het einde van den „nationalen nood toestand" te doen voortduren en het Amerikaan- sche leger ook buiten het Westelijke halfrond te gebruiken. De strijd in Syrië. DE VERWERPING V*AN DE ENGELSCHE WAPENSTILSTANDS VOOR YVA ARDEN PARIJS, 12 Juli (D.N.B.) De voornaamste ge beurtenis voor de Parijsche ochtendbladen is de verwerping van de Engelsche wapenstilstandsvoor waarden ten aanzien van Syrië door de Fransche regeering. De bladen noemen de Engelsche eischen onaanvaardbaar en onvereenigbaar met de waar digheid van Frankrijk. Met verbittering wordt er op gewezen, dat Engeland eischt, dat Frankrijk zal onderhandelen met de gevluchte landvex-raders. De Petit Parisien verklaart dat Engeland met zijn eischen bewijst, dat het Syrië wil veroveren. Gene raal Dentz kan geen rekening houden met de eer van zijn tegenstander. Engeland brengt zijn koop handelsgeest zelfs op hel gebied van de militaire eer, die voor andere naties heilig is. De Matin wijst er op, dat in een bericht uit Vichy blijkt, hoezeer men. daar verontwaardigd is jegens Engeland. La France au Travail schrijft, dat de strijd thans op alle fronten voortgaat. Oeuvre laat het licht vallen op de verklaring van maarschalk Petain, dat men niet onderhandelt met verraders. DISTRIBUTIEDTENST HAARLEM. Het Hoofd van den Distributiedienst maakt bekend, dat het Kringkantoor Zijlstraat en de agentschappen Noord en Zuid, voortaan TUSSCHEN DE MIDDAGUREN GESLOTEN ZULLEN ZIJN. Met ingang van MAANDAG A.S. zijn de kantoren voor het publiek GEOPEND van half negen tot half één en van kwart over twee tot vier uur. Des ZATERDAGS van half negen tot twaalf uur. (Adv. Ingez. Med.) BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCH GEBIED. 12 (DNB) In den afgeloopen nacht hebben vrij zwakke Britsche luchtstrijd krachten getracht het Noordduitsche kustgebied binnen te vliegen. Door afweermaatregelen van het *;^,rgeschut werd de formatie uiteengedreven. 25$ i d®toesteUen nergens hun bommen welge richt konden neerwerpen. De op eenige nlaatsen neergeworpen bommen richtten sléchts geringe aan" Er eeni°e slachtoffers gevallen aan ctooden en gewonden onder de-burgerbevolking. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN DE VER. STATEN. nartüWhZfPÏF'i l1 Juii' De communistische partij heeft volgens de New-York Times te New SÏ JLen mpsale demonstratie georganiseerd, d? meeste sprekers beweerden, dat de Ver. Staten door Duitschland worden bedreigd, want de veiligheid van Amerika Staat-op het spel, daar zij tot dusver door de neutraliteit der Sovjet Unie be schermd werd. 0,Naar hët "blad meldt., was de sprekerstribune niet als gewoonlijk met de roode Sovjet-vlag versierd maai- met het blauw-wit-rood van de Amerikaan- 'vkSgeneUren 6n m0t <?6n meniste Amerikaansche Brood voor steeneii. Een geschenk voor dr. ir. J. A. Ringers. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederop bouw, dr. J. A. Ringers, werd dezer dagen verrast door een geschenk van twee krentenbrooden, ge bakken door een bakker in een ernstig geteisterd plaatsje, die dank zij den bemoeiingen van den We deropbouw in een gloednieuwe bakkerij was- gezet en nu zijn erkentelijkheid jegens den Algemeen Gemachtigde tot uiting wilde brengen door hem een zijner eerste producten aan te bieden. Hij deed zijn geschenk vergezeld gaan van de volgende op dracht: „Gij gaaft mij goede baksteen Mijn oven stook ik rood Ik wil niet krenterig wezen En geef voor steenen: brood!" Dr Ringers heeft de versnapering onder zijn medewerkers 'verdeeld, waardoor zij ook een tast baar bewijs van erkentelijkheid konden proeven. Over Rembrandt's Sibbe. Rmhr^i9' meIo-- I6 vo]gende bijzonderheden over Sngen- van RlJn s afstamming en zijn nakome- Geslachtsnaam is de naam Rembrandt nooit geweest of geworden. De vrij zeldzaam voorkomende oud-Ger- h^fPPWnf naam',00rsPr°nkelijk Raginof, Reginbrand. beteekent moedige zwaardvechter". De afkortingen ■Rem en Remmert hoort men meer, doch het merk- denr^emfeit d°et"Zich V00r' dat dc voornaam van Vai? Zljn 14g Ievensiaai- af. steeds voluit geschreven voorkomt in alle acten die over hem be kend zijn. De geslachtsnaam der familie was van Rijn of nog juister „van den Rijn", en wij zullen'wel met ver mis .tasten, door aan te nemen, dat, toen f™1b„randt a grootmoeder Lysbeth Harmensdochter zich omstreeks 1574 als weduwe van Gerrit Roelens- zoon met haar beiae kinderen Harmen en Marytge in vrnpalj g VÜ d?ZCn ^am 3,5 bÜnaam naar hun vroegere woonplaats kregen. Aan wie had de meester nu den naam, die hij tot een universeel begrip maken, ie danken? Zij'n grootvader Gerrit Roelofszn of Toenszn. is ver moedelijk reeds vóór 1574 overleden, en diens weduwe Lysbeth Harmensdochter, omstreeks dit tijdstip her trouwd met Cornells Claeszoon, een molenaar afkom st t het feit dat Lysbeth Harmens koit voor haar 2e huwelijk een korenmolen kocht jnr. Jan van der Does en die uit Noordwijk naar Lei den deed vervoeren, mogen wij misschien de gevolg trekking maken, dat zij uit de buurt aldaar afkomstig was. Zij overleed vóór 25-4-1600, als haar nalaten schap door haar beide kinderen Harmen en Marytge verdeeld wordt. Daar Marytge reeds op 29-3-1584 on dertrouwde met Pieter Claeszn van Medemblin (de ondertrouwacte noemt hem Memelix!) en haar broeder Harmen op 22-11-1589 huwt. mogen wij aannemen, dat de beiden tusschen 1560—1570 geboren zijn, wat de ge boorte van Lysbeth omstreeks 1540 kan doen stellen. Bij haar overlijden zal zij dus omstreeks 60 jaar oud geweest zijn. Haar 2en echtgenoot overleefde haar nog ruim 20 jaar, daar hij in 1622 nog in leven is. Het is dus niet uitgesloten, dat hij wat jonger geweest is dan Lysbeth. Na haar overlijden hertrouwt hij reeds het volgend jaar -met Adriaentje Rembrandtsdochter. Rembrandt's ouders bezaten volgens hun testament van 1-3-1600 op dat tijdstip 5 kinderen. In 1682 komen in het register van het hoofdgeld, behalve Adriaen, die reeds in 1617 gehuwd was, nog voor: Gerrit Mach- teld. Cornelis, Willem, Rembrandt en Lysbeth. De beide laatste zijn dus zgn. nakomertjes geweest en Adriaentje heeft als vrouw van den stiefgrootvader vermoedelijk peet gestaan over den kleinen Rem brandt, al weten wij dat niet zeker, daar alle bewijzen van Rembrandt's geboorte of doop ontbreken. Het eerste spoor dat wij van hem aantreffen is de inschrij ving in het album studiosorum der Leidsche hooge- school: ,,20 Mai 1620. Rembrandus Hermanni Leydensis an. 14. stfrd. litt. apud parent". Slechts aan de nauw gezetheid van den Leidschen burgemeester J. Orlers. is het te danken, dat wij .iets meer weten. Deze ver meldde in de 2e uitgave van zijn „Beschrijvinge der stadt Leyden", van 1641, op pag. 375: „Rambrandt van Rijn, soon van Harmen Gerritszoon van Rijn ende Neeltgen Willem van Suydtbrouck, is binnen de stad Leyden geboren opten 15 Julii inden jaere 1606". Rembrandts vader is geboren omstreeks 1568, en op 27-4-1630 in de Sint-Pieterskerk te Leiden begraven. In zijn omgeving genoot hij een zeker "aanzien en hij komt in 1605 en 1620 voor als „heer der gebuerte van de Pelicaenshove". Wat weten we van Rembrandt's moeder? Zij was een Leidsche bakkersdochter. Haar vader Willem Adriaens- zoon was afkomstig van Zuytbrouck (bij Noordwijk) waar hij land bezat, gehouwd met Lysbeth Corneiis- dochler. Beiden zijn voor October 1609 overleden. Over de familie van Zuytbrouck is slechts weinig bekend. Er schijnt een alliantie bestaan te hebben met de familie van der Pluym, want bij de boedelscheiding van Rembrandt's moeder, wordt diens jongste zuster bijgestaan door Dominions Jansz. van der Pluym, haar neef, en in de acten over Rembrandt komen nog meer dere leden van dit geslacht, o.a. een Leidsche veer- tigraad voor. Van vaderszijde bestond die verwant schap niet, want weliswaar sproten uit het huwelijk van diens zuster Marytge met Pieter Claeszn. Medemblick 5 kinderen, doch Rembrandt's zoon Titus erft in 1665 een gedeelte der nalatenschap van Pieter, de jongste zoon van dit echtpaar, die meer dan 50 jaar buitenlands is geweest en wiens bezittingen dan maar verdeeld worden. Indien er nadere familieleden bestaan hadden, zou Titus zeker niet in aanmerking gekomen' zijn. Wat de meester zelf aangaat, deze ondertrouwde op 10-6-1634 voor de Amslerdamsche „commissarissen houwelyxe saeckcn" met Saskia van Uylenburgh. De bruid was op 2-8-1612 te Leeuwarden gedoopt als jongste kind van Rombertus van Uylenburgh en Sjoukje Osinga of Aesiegha. Nog geen 7 jaar oud ver loor zij haar moeder, die op 17-6-1619 stierf, en 5 jaar later haar vader, die op 3-6-1624 overleed. Zij had nog 8 broeders en zusiers. Rembrandt's kindereh bij Saskia van Uylenburch waren: 1. Humbertus van Rijn, gedoopt Amsterdam Oude Kerk 15-12-1635, vermoedelijk omstreeks 1641, in elk geval voor Saskia, overleden. 2. Cornelia van Rijn. gedoopt Amsterdam. Oude Kerk 22-7-1638, begraven aldaar in de Zuiderkerk op den 13en Augustus d.a.v. 3. Cornelia van Rijn, gedoopt Amsterdam, Oude Kerk 29-7-1638, begraven aldaar in de Zuiderkerk op den 13en Augustus d.a.v. 3. Cornelia van Rijn, gedoopt Amsterdam. Oude Kerk 29-7-1640, overleden voor haar moeder's dood in Juni 1642. 4. Titus van Rijn. gedoopt Amsterdam, Zuiderkerk 22-9-1641, oyerleden aldaar ten huize zijner schoon moeder in „de Gouden Schael" op den Singel bij de Appelmarkt, begraven op 4-9-1668 in do- Westerkerk te Amsterdam. Hij huwt Amsterdam 10-2-1668 Mag- dalena van Loo, dochter van Jan en Anna Huy- brechts. Het laatste echtpaar behoorde tot den vriendenkring van Rembrandt en Saskia. en was wellicht besibt aan Rembrandt's zwager Gerrit van Loo Uit het huwelijk van Titus en Magdalena van Loo werd, na Titus' dood, een dochtertje geboren: Titia .an Rijn, gedoopt te Amsterdam 22-3-1669 in de Nieuwe Zijds kapel, waarbij grootvader Rembrandt als doopgetuige optrad. Zij huwde, volgens Vosmaer, op 6-6-1686 te Sloten met haar neef Francois van Byler. Dit huwelijk bleef kinderloos en dus zijn met Titia's overlijden de nakomelingen van Rembrandt en Saskia uitgestorven. - Het is echter wel algemeen bekend, dat in den zomer van 1649 een eenvoudig boerenmeisje haar in trek in Rembrandt's huis nam. die Saskia's plaats ver vulde, al schijnt haar verhouding met Rembrandt nooit wettelijk bekrachtigd te zijn Vermoedelijk vloeit dit voort uit de bepaling in Saskia's testament, dat Rem brandt zoolang hij ongehuwd bleef .het vruchtgebruik van haar nalatenschap genieten zou. Daar reeds spoe dig na Saskia's dood groote financieele moeilijkheden voor den meester rezen, was het hem vermoedelijk niet mogelijk hiervan afstand te doen en moest hij er derhalve van afzien, de' vrouw die zijn moeitevol leven in latere jaren getrouw deelde, de plaats te geven, die haar van rechtswege, toekwam. Hendrikje Jaghers kwam uit Ransdorp, een klein plaatsje bij Breedevoort aan de Munstersche grens. Zij werd meestal naar h^ar vader Hendrikje Stoffpls genoemd. Volgens een notarieele verklaring was zij- op 1-10-1649 23 jaar. en dus omstreeks 1626 geboren. Blijkens haar testament van 7-8-1661 was zij, hoewel ,haer verstant, memorie en uijtspracke wel hebbende jn gebruijekende, en gaende en slacnde, nochthans sie- ckclyck van lichame"j-en hoewel wij nog op 20-10- 1661 een verklaring vinden, waarin ,;juffrou Hendicky en Stofels, huysvrouw van Sr. Rembrandt van Reyh, fijnschilder ,out 38 jaren" genoemd wordt, treffen wij verder geen actes meer omtrent haar aan, zoodat wij mogen aannemen, dat zij kort daarop overleden zal zijn, indien hare verklaring van 1649 juist geweest is, zou zij in 1661 eerst 35 jaar geweest zijn. Een 3e acte, van 31-8-1661, waarbij zij haar zwager Jan Cor- stenszoon Pleckenpoel, burger tb Breevoort, machtigt om aldaar gelden voor haar in ontvangst te nemen, geeft geen leeftijd, doch "noemt haar „bejaerde doch ter". De zorgvolle jaren hadden dus ongetwijfeld hun. spoor bij haar achtergelaten. Uit haar verhouding met Rembrandt sproot, vc zoover met zekerheid bekend, 'een dochter: Cornelia van Rijn, gedoopt Amsterdam. Oude Kerk op 30-10- Zij ondertrouwde op 3-5-1670 te Amsterdam met den. schilder Cornelis Suythof, geboren te Amsterdam, oud 24 jaar, zoon van Bartholomeus Suythof en Celjtje Hosee. De leeftijd der bruid wordt eerst opgegeven als 17, later veranderd in 18 jaar. Het is dus niet on waarschijnlijk, dat Cornelia niet direct na haar ge boorte gedoopt is, en Rembrandt en Hendrikje eerst wat gewacht hebben tot de stemmen der kwaadspre kende gemeente wat verstorven waren. De bruide gom kon zich op kunstgebied moeilijk met zijn gestor ven schoonvader meten, het eenige werk wat ons vön hem bekend is, is een portret van den. Duitschen ge neeskundig Hohan Otto Hellwioh. dat. hoewel in origineel verloren, ons door een kopergravure van den Nuerberger graveur Joan Alexander Boener be waard is gebleven. Reeds 5 maanden na hel hu welijk gesloot het jonge paar dan ook zijn geluk in de overzeesche gewesten te beproeven en vertrokken met het schip „Tulpenburgh" naar Batavia. Aange zien men ook daar Suythof's schildertalent blijkbaar niet voldoende wist te waardeeren, verwisselde hij het palet met den sleutelbos en wordt in 1680 „cipier der burgergevangenis te Batavia" genoemd. Over hem noch/Rembrandt's dochter is ons verder Mets bekend. Slechts weten wij, dat het echtpaar in Btavia twee kinderen liet doopen, n.l. op 5-12-1673 een zoontje Rembrandt Suythoff en op 14-7-1678 een tweede kind. genaamd Hendrick Suythoff Blijkens een acte in het Amsterdamsche wetboek 37 fol 52, van 1686, was een dier kinderen toen,nog te Batavia in leven. Het betrof hier' de nalatenschap van een zuster van Cornells' moeder, met name Sara Hosee, vrouw van den rafi- nadeur Jan Askes, die reeds voor het vertrek van Cor nelis naar Indië, overleden was De inschrijving werd gedaan „ten behoeve van Cornelis Suythoff ofte wel desselfs soon, sijnde beyde op Batavia" Uit hétzelfde weesboek blijkt nog. dat Cornelis in 1692 nog in leven was. Of de in 1BR6 vermelde kleinzoon van den grooten meester nog nakomelingen gehad heeft is onbekend. En de huidige omstandigheden veroorloven niet daar voorloopig een onderzoek naar in te stellen. Tot zoo lang moeten wij dus aannemen, dat geen nakomelin gen van den grooten meester meer aanwezig zijn en deze nog slechts in zijn werk voor ons voortleeft. Verplaatsing van scholen. Ten noöfden van de spoorlijn AmsterdamZand voort te Haarlem zijn thans drie openbare zesklas- sige opleidingsscholen, namelijk aan de Wouwer- manstraat 53, Tetterodestraat 66 en Junoplantsoen 58, benevens vier opleidingsklassen aan de Fuhrhop- school in de Overtonstraat. De Regeeringscommissa- ris voor Haarlem acht het gewenscht, de leerlingen dezer scholen ongeveer gelijk te verdelen over drie schdlen, welke zoodanig gelegen zijn, dat de afstand voor geen der leerlingen een bezwaar kan vormen. Daarom heeft hij op advies van den inspecteur van het Lager Onderwijs besloten, met ingang van- 1 September 1941 te verplaatsen: de Wouwermans- school, thans gevestigd aan de Wouwermanstraaf 53 naar het gebouw aan het Junoplantsoen 58 en de Junoschool, thans gevestigd Junoplantsoen 58. naar het gebouw aan de Overtonstraat 42„ omdat hiermede het belang van het onderwijs wordt ge diend. HERSTEL VAN GEBOUWEN. De Regecringscommissaris voor Haarlem heeft voor het herstellen van de tengevolge van een bomin- op 14 April 1941 toegebrachte schade aan gebouwen e.d. van den dienst der gemeente-reiniging, beschikbaar gesteld een bedrag van f 9700. J. H. Telljoliann. f Hedenmorgen bereikte ons de tijding, dat de heer J. H. Telljohann, die sinds 1 Maart 1938 als tweede corrector aan ons blad was verbonden, in den ouderdom van 27 jaar is overleden. De heer Telljohann, die zich in den betrekkelijk korten tijd, dat hij bij Haarlem's Dagblad arbeidde, deed ken nen als een uiterst betrouwbaar en ijverig wer- ker, wist zich bovendien door zijn bescheiden op treden de achting van allen te verwerven. Eind Januari van dit jaar werd hij door ziekte genoopt zijn werkzaamheden neer te leggen, Ook tijdens zijn ziekte bleef hij echter met zijn gedachten steeds bij de krant. Ondanks zijn krachtige geest, kon zijn verzwakt lichaam tenslotte geen weer stand meer bieden aan de aanvallen, die zijn ziekte met zich meebracht. Ook in Enschedé waar hij jarenlang aan het Twentsch Dagblad Tubantia was verbonden zal het bericht van zijn verscheiden met deernis worden vernomen. MUZIEK OP DE GROÖTE MARKT. Naar aanleiding van het voornamen om gedurende de zomermaanden een aantal muziekuitvoeringen te geven op de Groote Markt door verschillende amateur muziekgezelschappen die zich belangeloos daarvoor beschikbaar hebben gesteld, doch waarvoor de nood zakelijke hieraan verbonden kosten moeten worden vergoed, heeft de Regeeringscommissaris voor Haar lem besloten, voor het geven van negen muziekuitvoe ringen gedurende den zomer van'l941 een bedrag van f 300 beschikbaar te stellen. VERBETERING VAN HET STADSBEELD. De gemeente Haarlem heeft destijds aan de Jans- sfraat en op de Ged. Oude Gracht eenige perceelen, die haar in eigendom toebehoorden, laten afbreken. De hierdoor vrijgekomen muren ontsieren het stads beeld en dienen te worden verbeterd. Voor deze ver betering heeft de Regeeringscommissaris van Haar lem een bedrag beschikbaar gesteld van f 1950. Benoemingen bij het onderwijs. De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft be noemd tot tijdelijke'n jeeraar aan het Gymnasium: den heer Dr. A. Meesters te Haarlem eri tot tijde- 1 ijken leeraar jn de plant- en dierkunde, aan de 2e H. B. S. B den heer Dr. F. M. M. Smolders te Voorschoten. De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft voorts benoemd tot directeur d^r Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs: den heer P. Schaft te Haarlem en tot onderwijzeres aan de School voor voorbereidend lager onderwijs no. 5 (Leidscheplein 33): mejuffrouw A. G. Cats en aan de School voor voorbereidend lager onderwijs no. 7 (Berkenstraat 60): mejuffrouw J. de Jong. OVERDRACHT VAN GROND. Omdat de toestand van het plaveisel vóór de perceelen aan de Floresstraat nos. 17 tot en met 31 te Haarlem zoodanig is, dat die hinder en ge vaar voor het publiek oplevert, heeft de Regee ringscommissaris voor Haarlem besloten, daar een trottoir te doen aanleggen en de bewuste stukken grond om niet voor de gemeente te aanvaarden. LUCHTBESCHERMINGSDIENST Voor het inrichten van'diverse piketposten voor den luchtbeschermingsdienst is door den Regee ringscommissaris voor Haarlem een bedrag van 6.000 beschikbaar gesteld. In dit bedrag is o.a. een som van 1.250 vervat voor den bouw van een loods bij het „Huis te Zaa- nen" voor 2 vrachtauto's en 2 motorspuiten. In verband met het nader vergroot aantal vracht auto's moet ter plaatse een loods van 286 M3 in houd (iri plaats van 'pl.m. 150 M3) worden ge bouwd, waarvoor 1.550.— meer benoodigd zal zijn. Voor het personeel van de piketposten moeten worden aangeschaft overall's en voorts ten behoeve van het verblijf van dat personeel in de piketpos ten tafels stoelen, vloerbedekking, vitj-ages, hand doeken enz., waarvan de kosten in totaal zijn te ra men op .5.000. In verband met het bovenstaande besloot de Re geeringscommissaris voor Haarlem voor bovenge noemde doeleinden beschikbaar te stellen een be drag van 6.550. HUUR VAN EEN PERCEEL Het gebouw aan de Badhuisstraat le Haarlem, waarin het agentschap Zuid van het distributie- kringbureau Haarlem is gevestigd, kan niet voor dit doel beschikbaar blijven, aangezien het weder in gebruik' genomen moet worden als gymnastiek lokaal. Daar in het zuidelijk deel der gemeente een agentschap van het distributie-kringbureau ge vestigd moet blijven heeft de Regeeringscommis saris voor Haarlem besloten het perceel Frederiks- park no. 8, te rekenen van 1 Juni 1941 af, voor den tijd van 2 jaren te huren voor den prijs van 1.500 per jaar. Uitbreiding personeel Politiebureau De Regeeringscommissaris voor Haarlem heeft op voorstel vaS den Commissaris van Politie besloten, voor het goed funetionneeren van den politiedienst het administratief personeel der gemeentepolitie uit te breiden met 5 typistes, voorloopig aan te stellen op arbeidscontract op een salaris van f 75 per maand. Voorts zullen 3 schrijfmachines en eenig kantoormeu bilair worden aangeschaft. Besloten is hiervoor ter beschikking te stellen een bedrag van resp. 1875 en f 1500. SPEELTUINVEREENIGING ,.TE ZAANEN". Het is aan den Regeeringscommissaris voor Haarlem gebleken, dat het renteloos voorschot ad f 500 aan de Speeltuinvereeniging „Te Zaanen" voor de inrichting van het speelterrein aan £en Orionweg te Haarlem in verband met de gestegen materiaalprijzen tot f 1000 moet worden verhoogd. Hij heeft een desbetreffend be sluit genomen. Verduister goed. Zooals liet moet. VAN 12 OP 15 JULI 1941 van 21.58 lot 5.53 Maan op 13 Juli onder 11.07 VAN 13 OP 14 JULI 1941 van 21.57 tot 5.34 Maan op 14 Juli op 0.05 Maan op 14 Juli onder 12.12 HAARLEM, 12 Juli Bevallen: 9 Juli: C. J. Nedcrstigt-Heemskerk, d. 11 Juli: C. A. F. Oostei-baan-van Dijk, z. C. van Bilderbeek-van Loevezijn. d. C. J. Wolff-Tolmeijer, d„ S. M. J. Jansen-Ottolini, z. 12 Juli: E. H. Prinz- van Swaaij, d. Overleden: 10 Juli: B. Geutskens-Godefrooij, 73 jaar, Leidschevaart. 11 Juli: H. Visser-van den Bergh. 60 jaar, P. Maritzstraah E. JoustraBos, 58 j„ Da Costastraat. A. de Laat, 76 j„ Plein. P. Be- kema, 71 j„ Byzantiumstraat. A. Willemse-Heema- kerk, 36 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2