De man met de ijzeren handen. vanvessem' Bonnen die thans geldig zijn: Op 63-jarige leeftijd breekt hij nog hoefijzers. De beteekenis van het Nationale Plan V. Speit en SpeC Zal Osendarp Zondag te benaderen zijn? Trek in een lekker koekje.. Z A T E R DAG 12 J U E I 1941' H A A" R E E M'S DAGBCAD 7, Zoo heel toevallig ontmoetten wij in de vriende lijke forensengemeente Laren, zittend in de scha duw van zijn tusschen het gi'oen verstopt buiten huis den heer Scharp, alias „de man met de ijzeren handen". Wanneer men hem van den weg af met een krant en een kopje thee in een tuinstoel te midden der wiegelende bloemen ziet, in zijn licht zomercostuum echt behaaglijk genietend van het zonnetje, gelooft men niets van de verhalen, die men zoo in Laren heeft hooren fluisteren over hoefijzers, die met de hand gebroken worden om over smeedijzeren kettingen nog niet eens te spreken En zou het ook waar zijn, dat deze man met de bloote vuist een draadnagel met een enke len slag door een dikke plank kan slaan? „Wij hebben reeds een en ander van u gehoord, maar dat zal toch wel overdreven zijn.leiden wij het gesprek in, doch de heer Scharp wijst ter zijde: „Kijkt u maar eens in het tuinhuisje" In het kleine bouwseltje van boomstammetjes hangen rondom verschillende „stille getuigen": hoefijzers, gebogen ijzeren staven Onze gastheer heeft reeds een hoefijzer in de handen genomen, dat onder zijn machtigen greep nu valt. het ons op, hoe gespierd en krachtig zijn vingers zijn begint te buigen. Nu vouwt hij het metaal op als een stukje bordkartonnog even wringen en het hoefijzer is in twee stukken. „Ik kan ook een spel kaarten met een greep doormidden scheuren. Als het moet ook twee spel boven op elkaar", verhaalt de heer Scharp en wij beklagen in gedachten den man. die ziph ooit tot een handtastelijk meeningsverschil met dezen Hercules zou laten verleiden. Maar de man met de ijzeren handen heeft slechts een keer in zijn leven gevochten, nl. als jongen. Dadelijk na de eerste klap dacht hij echter: „Dat moet. ie1 nooit meer in je leven doen, want je maakt an Iers on gelukken". De dagen zijn reeds lang voorbij, dat, de naam van den athleet „Scarpia" als „het nummer" op verschillende programma's prijkte: hij heeft voor tal van volle zalen groote successen geoogst en prestaties ten beste gegeven, die maar door bitter weinig anderen totnogtoe ook geëvenaard zijn. Het merkwaardige is echter, dat de heer Scharp ook nog op dezen leeftijd hij heeft toch immers den drempel overschreden, die naar de 70 leidt wel haast nog geheel over zijn oude kracht beschikt. Overigens was dit leven in menig opzicht be wogen en interessant. Oorspronkelijk lag hel in de bedoeling, dat de jonge Scharp de voetstappen van zijn vader, die het tot generaal-majoor gebracht had, zou volgen en officier zou worden. Maar door verschillende omstandigheden ging dat niet door. wij vinden hem later terug ais ambtenaar op de gemeentesecretarie te Amsterdam. Des avonds ont popt hij zich als athleet, die in het felle voetlicht het 140 pond zware wiel van een mallejan op zijn kin balanceert, ijzeren kettingen op zijn biceps en door middel van zijn borstkas breekt en zelfs een fietser op zijn kin in evenwicht houdt! Steeds was hij in zijn pension aan het oefenen en trainen: er bleef geen uurtje vrije tijd over. Vooral het bijslijpen van zijn sterk ontwikkeld evenwichtsgevoel maakte hem tot een athleet, die men zelden op de planken ziet, nl. tot krachtba- lanceur. Wat hij met dat wagenwiel deed, kon hij ook met een ijzeren sqheepsanker en met andere onhandelbare zware voorwerpen. EEN STREEP ONDER ZIJN CARRIèRE. Ondertusschen was hij zoo verstandig, na zijn dertigste jaar een streep te zetten onder deze bij zondere carrière, omdat deze 'krachttóuren ten slotte ook van het sterkste lichaam veel eischen. Het is overigens een algemeen bekend verschijn sel, dat b.v. renners, boksers enz. na deze leeftijds grens beginnen ite tanen. Tien jaar lang was Scarpia een lichtende ster aan het tooneelfirnament ge weest om daarna weer onder te gaan in het niets. Maar vermoedelijk dankt hij aan dit vroege af scheid het feit, dat hij in de wandeling pog „de sterke man van Laren" genoemd wordt. Want het staat zeer te bezien, of de heer Scharp de man ge bleven zou zijn, die hij nu is, wanneer hij niet de kunst verstaan had, een grens tg trekken. Zoo is deze man dan 63 geworden en buigt nog voor p een ijzeren staaf van 22 c.M. lengte en 1 cM. doorsnede, die eerst bij een gewicht van.... 1000 K G. gaat buigen, geheel krom. U moet zich dat niet voorstellen in den stijl vgji „een greep een druk afgeloopen", want zoo is het niet. Deze tour kost enorm veel krachtsinspanning, waarbij de uiteinden van de staaf omwikkeld worden met lappen en de knieën ook te hulp geroepen worden. Het is bijna een worsteling, maar de hoofdzaak, is dat het lukt. „Mooi is ook de tour, die ik van den athleet Samson heb afgekeken. Eens kiiken. dat is nou ook al weer 40 iaar geleden. Deze zei tegen het publiek: nu zal ik u eens wat laten zien, waarvoor nu eens niet, ijzeren staven en zware gewichten noodig zijn. Brengt u mij maar eens een volle •flesch champagne Onder het spreken heeft de heer Scharp een flesch met water gevuld uit het tuinhuisje gehaald en vertelt verder: „Hij nam hem zoo tusschen duim en wijsvinger bij den hals en werkte vervol gens de flesch met de vingertoppen naar boven, totdat de ziel in de hand staat. Ik zal het u laten zien. Het lijkt erg eenvoudig, maar er is een enorme vingerspierkracht voor noodig!" Een der ijzeren handen legt zich om het groene glas: langzaam gaat de flesch met behulp van de vingers omhoog. Het lijkt inderdaad heel simpel, maar de schijn bedriegt. De flesch verdwijnt weer in een donker hoekje en de heer-Beliarp zal ons een nieuwe loer ten beste geven', waaraan een dikke plank en een groote draadnagel te pas komt. Het blijkt inderdaad geen „gerucht" geweest te zijn, dat hij met een slag, zoo maar met de hand, een spijker door hout van enkele centimeters dikte heen kan slaan. „Als schooljongen trok ik reeds spijkers zonder tang met mijn vingers uit kisten en met het slaan van spijkers op deze manier had ik bij mijn ka meraden altijd veel succes. Ik heb dat later geper- fectionneerd en tot een soort sport gemaakt. is slechts heel dun gezaaid en wanneer men hem op een oude vergeelde foto op de planken in actie ziet een breede gestalte met importerende spier bundels en op een vraag jnoet. hooren, dat „dit ook amper veranderd is", begrijpt men, dat deze man tot de topklasse der Nederlandsche athleten behoord heeft. Jongeren zijn voor hem in de plaats gekomen, maar wij zouden die wel eens willen spreken, wanneer zij63 zijn! Ir. F. Bakker Schut vertelt van den nieuwen rijksdienst. MET ééN SLAG De heer Scharp omwikkelt den kop van den draadnagel met een lap de plank ligt tusschen twee stevige tafeltjes gereed. Nu haalt hii ver uit en duikt heelemaal in elkaar.in een wijde boog flitst het dunne metalen voorwerp op het hout neer en zie het wonder is gebeurd: de punt steekt er aan den anderen kant door. Zal er een 63-jarige elders gevonden worden, die hem dat nadoet? Overigens laat de heer Scharp tegenwoordig zijn prestaties nog maar bij exceptie zien, want anders zou het bezoek aan zijn huis geen grenzen kennen. En al ziet men er dan ook uit als een öOer en be schikt men over een uitstekend physiek.... ten slotte wil men ook wel eens van zijn rust genieten en in de behaaglijke sfeer van Laren, zijn krantje lezen. Het spreekt vanzelf, dat hij een afstammeling is van een sterk geslacht glimlachend verhaalt hij ons, hoe zijn moeder eens een schaal met vleesch over tafel aanreikte, die door de andere partij ver geten werd aan t.e nemen: geruimen tijd bleef zij met de gestrekte arm de schaod voor zich uithou den zonder er erg in te hebben, welk een enorme spierkracht dit vereischt. Laten we ook niet verzuimen, te vertellen, dat de tandartsen den heer Scharp den man met. het „leeuwengebit" noemen: hij heeft al zijn tanden en 'kiezen nog. Overigens heeft hij met zijn tanden vroeger heel wat gewichten opgebeurd en tot voor enkele jaren waagde hij het zelfs nog, een volwassen per soon met zijn gebit van den grond te heffen. Dat soort „ijzeren mannen" als de heer Scharp HAARLEM. 11 Juli. In de laatste vijftien jaar is er in ons land een krachtig streven merkbaar geweest om de stedebouwkundige ontwikkeling in een ruimer en grootscher kader te zien dan mogelijk is binnen de veelal enge en uit stedebouwkundig oogpunt vrij willekeurige grenzen van het gemeentelijk gebied. Dit streven is thans bekroond door het onlangs versche nen besluit betreffende de instelling van een rijks dienst voor het Nationale Plan. Uit de vele departe menten bij dit besluit betrokken, blijkt onmiddellijk de breedheid van opzet van dit nationale plan, een plan echter, dat niet nieuw is. Wat, de historische ontwikkeling betreft, diene het volgende: vroeger was een uitbreidingsplanvan een stad en zelfs van een dorp niet veel meer dan een min of meer uitgebreid stratenplan. Het uitbreidingsplan kon niet groot ge noeg zijn. De uilgestrektheid gold dan als een bewijs van de ruime visie van den ontwerper. Pas later zou men de gevaren van die economisch en demografisch ongemotiveerd uitgebreide plannen inzien. De zorg voor het landschap als geheel en het. bewustzijn van de sociaal-economische functie van de vestigingskern in dat landschap, aldus de inspecteur voor de volks huisvesting dr. ir. F. Rakker Schut, die nu benoemd is tot directeur van het bureau van den rijksdienst het Nationale Plan, met wien wij dezer dagen een onderhoud hadden over het nationale plan. waren nog zeer enbryonaal en deze zouden later hoe langer hoe meer op den voorgrond treden. Vroeger werd de uitbreiding van elke stad en van elk dorp als een afzonderlijk geval gezien, waarin .veelal de groote lijn ontbrak. Er moest intercommunale samenhang zijn. En dit begrip vond geleidelijk ingang en werd in 1921 in de Woningwet vastgelegd. Aanvankelijk waren de uit breidingsplannen alleen voor de steden bedoeld en enkele snel groeiende voorstadsgemeenten. De vesti ging op het land nam in beteekenis toe. wegaanleg bleef achterwege cn hier en daar op het platteland werd de vaststelling van een uitbreidingsplan het sein om buiten dat plan om te bouwen: deze partieele plan nen bleken onvoldoende voor de wering van lintbe bouwing langs bestaande wegen: de vlucht uit het uitbreidingsplan was begonnen. Op het internationaal stedebouwkundig congres van 1924 vormde het ge westelijk plan of streekplan de hoofdschotel. Een wettelijke basis voqr het streekplan werd door de artikelen 45 t/m 50 van de woningwet in het leven geroepen. Sedertdien is overal in den lande het streek- planwerk aangevat en veelal was het besef levendig, dat de ontwikkeling van een streek niet kon worden overgelaten aan het inzicht van een aantal gemeente besturen met dikwijls diametraal tegenovergestelde belangen. Bovendien bevindt Nederland zich in een phase van ontwikkeling, waarbij de procentueele toe neming der bevolking grooter is dan die in de andere West-Europeèsche landen. Indien er dus één land is, waar de behoefte bestaat aan een van overheidswege geleide poging om te komen tot een rationeeie ver deeling van- woon- en werkgelegenheid, tot een in alle opzichten economisch verantwoord stelsel van- spoor-, land- en waterwegen, tot een zorgvuldig be waren van recreatiegebieden èn natuurschoon, dan is het wel Nederland. Een nationaal plan is in ons kleine, maar dicht bevolkte land onontbeerlijk en er zijn vele problemen, die alleen in nationaal verband tot een behoorlijke oplossing kunnen worden gebracht. Dit nationale plan, dat reeds sedert vijf jaar werd bepleit, zal leiden tot een versterking van de natio nale gedachte. De Rijksdienst voor het Nationale Plan, aldus de heer Bakker Schut, heeft, zooals bekend, ten doel de ruimtelijke ordening der nationale belangen, het toe zicht op de ruimtelijke ordening-van de streekbelan- gen en gemeentelijke belangen en het onderzoek, dat als basis voor deze ordening zal dienen. De woorden ruimtelijke ordening moeten worden begrepen als het vastleggen en effectueeren van de bestemming en het gebruik van gronden en van hetgeen zich daarop en daarin bevindt. Het nationale plan moet worden ge zien als „de neerslag op papier" van de ruimtelijke ordening der nationale belangen, als de steeds op nieuw door aanpassing aan de gewijzigde omstandig heden te herziene momentopneming van deze orde ning. Tr. Bakker Schut wees er met nadruk op, dat het niet zoo is, dat het bureau van den rijksdienst zelf aan he.t planmaken slaat. Het nationale plan moet het resultaat zijn van een innige en vruchtbare samen werking van de vakkringen met den rijksdienst. De rijksdienst treedt dan op als afveger van de in spel zijnde belangen, die mogelijk met elkaar in botsing zouden komen. Daarom Is het van het allerhoogste be lang Voor het goed functioneeren van den rijksdienst het onbevooroordeeld openstaan voor een ieders mee ning en het toepassen van hoor en wederhoor. De rijksdienst en dat is eveneens een eerste vereischte. moet tijdig op de hoogte worden gesteld van alle pro jecten, welke in dit verband van belang zijn. In hoe vroeger stadium dit op de hoogte -stellen geschiedt, des te min'der kans bestaat er op botsingen en des te vruchtbaardér is het overleg. Als de doelmatigheid een plan eenmaal vaststaat, dan behoort dit niet, zooals dit nu wel eens gebeurt, af te stuiten op moei lijkheden bij de verdeeling van de daaruit voort vloeiende lasten. Het is moeilijk te zeggen, welke werken in het na tionale plan zullen worden opgenomen. Ir. Bakker Schut noemde als problemen op: cultuur-technische werken, zooals verbetering van de afwatering, inpol dering, landaanwinning, e.d., herbebossching, indus trialisatie. geologisch onderzoek, zeehavenontwikke ling. bevolkingspolitiek, drinkwatervoorziening, be houd van natuurruimte, wegenplannen, spoor- en tramwcgplannen, kanalenplannen. luchthavens, ge meente en waterschapsgrenzen enz. De rijksdienst zal natuurlijk gaarne gebruik maken van de schat van gegevens, zooals die door de groote gemeenten, b.v. Amsterdam, waar alles in de puntjes is geregeld, zijn verzameld. In dit verband noemde ir. Bakker Schut ook Den Haag en Rotterdam, op initiatief van welke steden reeds een tijd geleden begonnen is met een streekplan voor het Westland. Ook de verschillende streekplancommissies, die in vrijwel alle gewesten van ons land te vinden zijn, hebben reeds vele kostbare gegevens. Verder zal er natuurlijk nauw samenge werkt worden met de universiteiten en hoogescholen, het centraal bureau voor de statistiek en de verschil lende eeonomisch-technologische instituten. Zoo zien we dus, dat we de medewerking noodig hebben van alles en iedereen. Het gaat hier om een zuiver Ne derlandsche zaak, de uitwerking van een reeds jaren bestaand plan, waarvan een ieder, die op dit gebied au courant was, de wenschelijkheid inzag. Als onderdeel van den rijksdienst worden ingesteld een raad van bijstand, een vaste commissie, en andere commissies, welke naar behoefte worden gevormd en in de vierde plaats een bureau. In de praktijk zal het wellicht zoo zijn. dat de raad van bijstand, een groot lichaam, in een aantal kleinere commissiën wordt onderverdeeld b.v voor de wegen, voor de industrie, oor den agrarischen kant, voor de cultuurtechnische belangen, voor het natuurschoon enz. Het bureau wordt onderverdeeld in drie afdeelingen en wordt gehuisvest te Den Haag In de eerste plaats de planologische afdeeling met als leider een plano- Athletiek HET SCHRIKBEWIND VAN HET BOLSJEWÏSIME. De lijken werden in smerige cellen gevonden. De foto toont een dergelijke cel geopend. Deze was tot halverhoogte met lijken gevuld. (Foto Assoc. Press-Holland) loog, ten tweede een afdeeling voor sociaal-econo- misch-geografisch onderzoek, wederom onder leiding van een deskundige, ten derde het secretariaat, dat den inwendigen dienst en juridische kwesties zal be handelen. Wat het werk zelf betreft, zullen de vaste commissie en het bureau zich bezig houden met ten eerste het maken van een nationaal plan. het toezicht op streek- en uitbreidingsplannen hierbij zij opge merkt, dat aan de provinciale besturen grootere be voegdheden worden ingeruimd bij de tot standbren- ging van streekplannen, welke bevoegdheden in een uitvoeringsbesluit nader zullen worden geregeld en tenslotte zal het bureau in samenwerking met de ver schillende genoemde instanties het onderzoek verrich ten als basis voor de ruimtelijke ordening. Bij dat onderzoek zullen de universiteiten een belangrijke rol spelen. Het is niet slechts de bedoeling sociaal- economen en economische geografen in te schakelen, maar ook zooveel mogelijk andere studierichtingen, waarbij ook moet worden gedacht aan de hoogescholen te Delft en Wageningen, waar vele onderdeelen zooals stedebouw, landmeetkunde, wegenbouw, geologie, landbouw, landschapsarchitectuur voor het nationale plan van het hoogste belang zijn. Een speciale oplei ding tot stedebouwkundige is er in ons land eigenlijk niet. Er zijn hier een aantal Vaste bureaux met uit stekende vakkundigen op dit gebied, maar het aantal jongeren, dat zich speciaal toejegt op stedebouwkun dige, indien men dit woord neemt in den ruimeren zin van ruimtelijke ordening is betrekkelijk zeer gering. Zooals wij zien. blijft dus de decentralisatie bij het voorvoeren van de stedebouwkundige maatregelen be staan en dat (s bij deze materie ook noodig voor een snelle en goede uitvoering van de plannen. De vast stelling van het nationale plan zal men niet binnen zeer korten tijd mogen verwachten, er is veel voorbe reidend werk te verrichten, de inschakeling van dit nationale plan voor het gebruik van den bodem, moge er toe leiden, dat ons zoo dicht bevolkte land in de toekomst het meest mogelijke nut zal trekken voor de vier doeleinden: het werk, het wonen, de ontspanning en het verkeer. (A.N.P.) DE STRIJD TEGEN DE BRITSCHE KOOPVAARDIJ. BERLIJN, 11 Juli (D.N.B.) Duitsche duikbooten hebben de laatste dagen, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, bij de operatie in het Noorden van den Atlan- tischen Oceaan vier Britsche koopvaarders met een totaal inhoud van 27.600 b.r.t. in den grond geboord. Lawntennis HILVERSUMSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. De Hilversumsche kampioenschappen van le L. T. C. .(Hilversum", die deze week van 7—13 Juli in de Gooische hoofdstad worden gehouden, mogen zich ook ditmaal cn het wordt welhaast traditie In de begunstiging van ideale weersomstandigheden verheugen. De resultaten zijn als volgt: A-tournool. Heerenenkelspel, 3de ronde: v. d. Haar slaat jhr. Van Swinderen 6—3. 7—5; Elinck Schuurman sl. B. van Erk 6—2, 8—6; F. Wiegers sl. H. W. G. Ras 6—2. 6—2; E. Hoeke sl. H. Windt 7—5, 2—6, 61; Boegheira sl. Brandsma 7—5. 6—1; E. v. d. Kruk sl. C. Fabius 6—1. 3—7; C. A. Hartwig sl. Saarberg 64, 3—2 set. Heerenenkelspel. 4e ronde: H. Wilton sl. Elinck Schuur man 6—3. 6—3; F. Wiegers sl. Jhr. R. de Braauw 2—6. 61. 6—2; I. Rinkel sl. Boegheim 6—1, 6—1: J. van Swol sl. E. v. d. Kruk 6—2, 6—1: D. Teschmacher sl. J. Bou- man 6—2, 6—2; A. Borren sl. E. Hoeke 6—3, 6—3; C. A. Hartwig sl. Karsten 6—2, 6—3. Demesenkelspel. 4e ronde: mej. H. Dlemer Kool sl. mevr. N. Vleugels Schutter Spit 1—6. 8—6. 6—1; mej. A. Knot tenbelt sl. mevr. Goossens Heyink 7—5, 6—3; mevr. R. Mechel sl. mej. Schmier 63. 63. Heerendubbelspel, 3e ronde: Boeghelm en C. A. Hart wig sl. v. d. Haar en C. v. d. Hagejj 6—3, 4—6. Damesdubbelspel, 3e ronde: mej. Rollln Couquerque en mevr. I. Jolles w.o. mej. H. Smits en N. N. Hcereniluibbelspel, 3e ronde: H. C. A. Koppcjan en A. Bonen sl. Brandsma en W. van Swaay 6—1, 6—4; prof. mr. Chr. Zevenbergen en jhr. R. de Brauw sl. mr. P. Berns en F. Cochius 6—1, 6—1. Demesdubbclspel, 3e ronde: mej. H. Knottenbelt en mej. R. Mechel sl. mej. R. Rinkel en mej. B. Thoniüs 9—7. 6—0. Gemenddubbelspel, 2e ronde: mevr. N. van Llth de Jeude en F. Wiegers sl. mej. F Fischer en M. Lubbers 6—2, 8—6; mej. R. Rinkel en I. Rinkel w.o. mej. G. Dul- laart en Poerink. Vooral Houtman komt steeds beter in vorm Bij de atletiekwedstrijden, die de H. A. V. ..Haarlem" Zondag organlse'ert zalde belangstelling ongetwijfeld vooral ook uit gaan naar 100 en 200 M„ waar Osendarp een zwa- ren strijd zal moeten voeren tegen Nota en den steeds beter in vorm komenden Houtman. Doch ook de Haarlem mer Schaap Is op eigen veld zeker tot een verrassing in staat al gelooven we niet. dat Osendarp, die langzamer hand weer tot de snelste Europeanen moet worden ge rekend geklopt zal worden. liet ls tc hopen, dat Neer- land's beste sprinter gelegenheid krijgt revanche te ne men voor de nederlaag die hij in Berlijn tegen Scheu ring leed. Vergissen wij ons niet dan bestaan er inderdaad plannen in die richting. Een dergelijke wedstrijd zal dan echter natuurlijk op een slntelbaan worden gehouden en daar blijft Haarlem dus in ieder geval van verstoken. Het is daarom dubbel te waardeeren. dat er Zondag nog zoo'n bijzonder aantrekkelijk athlctlckprogramma wordt geboden. Op alle nummers is er een flinke deelneming, terwijl voor het eerst ook athleten van R. K. clubs aan den start verschijnen. Ook de 3000 M. waaraan door Walther. Meyer, de Ruyter en den „lachenden" Limburger Peut wordt deelgenomen, belooft zeer Interessant te worden. Ook de 2000 Mctcrloop om het kampioenschap van Haar lem waarbij de beste 40 loopers van den Bosrhloop. hun krachten zullen meten, zal zeker de aandacht trekken. Dat het programma vlot afgewerkt zal worden daarvoor staat de uitstekende naam. dien Haarlem op dit gebied bezit. borg. Voor liefhebbers van athletiek en ook zij. die eens met deze prachtige sport willen kennis maken doet zich dus een bijzondere gelegenheid voor. Lawntennis maar geen bonnen over? Neemt dan voortaan ons brood. Dit is voedzamer en snijdt voordeeliger uit Daardoor behoeft U niet alle bonnen aan brood uit te geven, maar houdt U nog eens wat over i voor gebakjes, koekjes j of biscuits. )»Wie ons brood eet, heeft genoeg aan zijn rantsoen! KLEVERPARKWEG 10 TELEFOON 11 07.0 (Adv. Ingez. Med.) AARDAPPELEN. BON „25 reserve". T.m. 13 Juli: 2 kg. BON „26 reserve". T.m. 20 Juli: 3 kg. BOTER- OF VETKAART. BONS 2Z en 23. T.m. 16 Juli 250 gr. boter p. bon. Vetkaart reductie. BROOD. GEBAK. BON 9 (Bloemkaart). T.m 13 Juli: 50 gr. brood of Vz rantsoen gebak. BON 25. T.m. 13 Juli 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak. BON „25-4 rantsoenen". T.m. 13 Juli: 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak. BON 10 (Bloemkaart). T.m. 10 Augs.: 50 gram brood of */2 rants, gebak. BON 26. Tm. 20' Juli 100 gr. brood of 1 rantsoen gebak. Bon „26-4 rantsoenen". T.m. 20 Juli: 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak. EIEREN (Bonkaart Alg.) BON „25 eieren". T,m. 13 Juli: 1 ei. BON „26 eieren". T.m. 20 Juli: 1 ei. VLEESCH EN VLEESCH- VVAREN. BON 25 „vleesch" T.m. 17 Juli 50 gr. vleesch. BON 25 „vleeschwaren". T.m. 17 Juli V2 rantsoen. MEEL EN GRUTTERS WAREN. (Bonkaart Alg.) BON 43. T.m. 13 Juli: BON 102. T.m. 10 Augs.: 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem of grutte- meel. BON 44. T.m. 10 Augs.: 250 gr. havermout, ha vervlokken, haverbloem, aardappelmeelvlokken, gort. gortmeel of grutten BON 10 (Bloemkaart). T.m. 10 Augs.: 35 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. BON 45. T.m. 10 Augs.: 250 gr. gort, gortmout of grutten. BON 54. T.m. 10 Augs.: 100 gr. macaroni, vermi celli of spaghetti. BON 55. T.m. 10 Augs.: 100 gr. maïzena, grles- meel, sago, aardappel meel of puddingsaus- poeder. BON 9 (Bloemkaart). T.m. 13 Juli: 35 gr. meel of bloem. BON 101. T.m. 3 Augs.: 1 kg suiker. PETROLEUM. BON 11 (Bonkaart M en O) t.m. 10 Augs 2 L. SCHEERZEEP ENZ. BON K (Texfielkaart) T.m. 31 Aug.: 50 gr. KAAS (Bonkaart Algem.) BONS 68 en 78. T.m. 13 Juli: 100 gr. per bon. BONS 69 en 79. T.m. 27 Juli: 100 gr. per bon. Bon „26 kaas" en bon „27 kaas". T.m. 10 Augs. 100 gram kaas per bon. MELK. BON 24 (Melkkaart) t.m. 13 Juli: 154 L. melk. BON 26 (Melkkaart) t.m. 20 Juli: 1% L. melk. KOFFIESl'RROGAAT EN THEE. (Bonkaart Algem.) BON 16. T.m. 20 Juli 250 gr. koffiesurrogaat of 40 gr. thee. ZEEP. (Bonkaart Algem.) BON 38. T.m. 3 Augs.: 150 gr. toiletzeep. 120 gr. huishoudzeep, 200 gr. z. zeep (oude samenstel ling), 150 gr. z. zeep. 300 gr z. zeeppasta. 250 gr. zeeppoeder, 125 gr. zeepvlokken. 250 gr. zelfwerkende waschmid- delen, 200 gr. vloeibare zeep of 600 gr. wasch- poeder. HONDENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: Groep 1 en 2: 10 Kg; Gr. 3: 8 Kg; Gr. 4: 5 Kg: Gr. 5: 4 Kg; Gr 6- 3 Kg KATTENBROOD. BON 23. T.m. 31 Juli: IV2 Kg. \NDSTOFFEN. Bonkaart Haarden en Kachels t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02. 03 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonnen 05, 06, 07: 1 eenheid turf. Bonkaart Haarden en Kachels K t.m. 31 Dec. Bonnen 01, 02, 03. 04 per bon 1 eenheid vaste brandstof. Bonnen 05. 06, 07. 08: 1 eenheid turf. Bonkaart Centrale Ver warming L t.m. 31 Dec. Bonnen 01—11 per bon 1 eenheid vaste brand stof. Bonkaart. „Brandstoffen één eenheid tot 1 Mei 1942 1 eenheid vaste brandstof. Bon 03 KF van de kaar ten M. en N. Geldig 1-31 Juli: 1 eenheid vaste brandstoffen. Bon Generator-anthra- ciet 6e periode 1 H.L. anthracietnootjes of 50 kg turfcokcs. Geldig 1-31 Juli Bon Generatortiirf 6e periode- 50 stuks bag- gerturf Geldig 1-31 Juli m Het Groenendaal-tournooi. De uitslagen van Vrijdagavond zijn: Heerenenkelspel, tweede ronde: P. Dlckmann—K. v. Wall 6—2, 6—3; Mr. M. C. Wijt—J. L. Vervvey 6—0. 6—1. Derde ronde: W. L. Beynes—H. Busselman 6—1. 4—6, 6—2. Daxnesenkelspel. eerste ronde: mevr. Schroder—mej. T. Goeting 6—1. 4—6. 64;! mej, K. Mos—mej. A. v. Hees 6—1, 6—1: mej. C. Jongeneel—mevr. v d. Veer 6—8, 6—3. 60. Gemcngddubbelspel, eerste ronde: mej. A. van Hees en J. Francken—H. Baronesse van Ittersum en P. Baron van Ittersum 6—2, 7—5. Tweede ronde: frl. R. v. d. Poll en H. Saarberg—mej. B. Scholte en W. J. C. Olivier 6—4. 6—3: mej. K. Mos en P. Josso—mevr. Schipper en Schippers w.o. Derde ronde: mej. B. M. v. d. Haar en Dr. Th. de Crauw —mevr. A. Schollen en Th. Scholten 6—2. 62. Heerendubbelspel, eerste ronde: J. de Ruiter en Th. Scholten—H. Nietzman en A. v. Pampus 6—1. 6—1. Tweede ronde: W. Andre de la Porte en Mr. M C Wijt B. G. Alberts en C. Sltgtenbree 6—4. 6—1: W. v. Bellen en P. Dlckmann—Ir. Smits en Haye 60. 6—2; J. de Ruiter en Th. Scholten—W. Victor en K. v. d. Wall 6—1. 6—3. Derde ronde: W. G. ten Houte de Lange en W. Bitter— G. Hooyen en Z. Borgerdlng 06. 61, 6—1. Damesdubbelspel, eerste ronde: mej. P. Vlug en mej. R. Smorenbürg—mevr. v. Galen en mej. v. Galen 5—7, 62, 63. Tweede ronde: mevr. v. Eckelt en mej. Wildeboermevr. v. d. Vliet en mevr. Schröder 7—5. 1—6, 63. Heercnenkelspel Juniores, tweede ronde: M. Fruitema— P. Helderman 6—3, 6—2; T. de BooyH. v. d. Wall 6—1, 6—0. Halve elndstrtld: VictorM. Fruitema 6—3, 6—2. Damesenkelspel Juniores, halve eindstrijd: mej. L. Fost- humus Meyjes—me.1. K. Goeting 61—1, 6—0; mej. 1. Alof» —mej, N Henntng 6—1. 61. Waterpolo D. W. R.—H. Z. EN P. C. (DAMES) 1-4. Het is de Haagsche dames gelukt de overwinning tn behalen waarbij vooral haar doortastender spel den door slag gaf. De strijd ging aanvankelijk gelijk op maar al spoedig bleek dal* het schieten der Haagsche dames veel beter was dan van dc Haarlemsche en daar mej. Kollerie geen al te zekeren indruk maakte ontstonden gevaarlijke momenten voor het Waterratten-doel. Een ver schot van een der Haagsche dames trof doel (0—1). Weer volgde een aanval der gasten en opnieuw moest mej. Kollerie. voor een ver schot zwichten (0—2). De Wateratten probeerden nu het spel te verplaatsen. Willie de Jong zwom goed op en plaatste op het juiste moment naar Henny Zieren die den achterstand verkleinde (1—2). Na de rust vielen de Haagsche dames oged aan en toen mej. Kollerie een houdbaar schot liet glippen vergrootten zij den voorsprong (1—3). De Haarlemsche dames probeerden het nog een» maar Greet Zieren schoot over. Aan den anderen kant maakte mevr. Kerkhof een fout waarvan de gasten dank baar gebruik maakten om even voor het einde den stand op 11 te brengen. Verdere uitslagen: D. W. R. II—H. P. C. III. Rust 0—0. Einde 0—4. D. W. R. ni—A. Z. III. Rust 1—1. Einde 2—1. Sportwedstrijden van S.S. en Duitéche politie. Naar wij vernemen zal op Zondag 13 Juli 1941 een sport* dag voor de SS en de Duitsche politie in Nederland wor* den georganiseerd. De volgende wedstrijden worden gehouden: 1. Gemengde tienkamp. 2. Gemengde vijfkamp, 3. Driekamp. De wedstrijden worden door de eenheden zelfstandig gehouden. Ook voetbal-, handbal- en vulstbal-wedstrijden worden gehouden, terwijl ofwel gemeenschappelijk vrije oefeningen of groote estafette wedstrijden (bij 30 x 100 M.) worden gehouden. De eenheden, welke procentsgewijze de meeste deel nemers leveren, zullen een bijzondere onderscheiding ont vangen, Als prijzen worden oorkonden uitgereikt door den höheren SS- und Polizel-führer aan de twintig beste deel nemers met nauwkeurige opgave van de prestaties in de afzonderlijke wedstrijden (A. N. P.). Cricket C. C. W. A.—HAARLEM. Ondanks het feit dat het bowlen van Haarlem niet moeilijk was. bracht het meerendeel der C. C. W.-batsmen er niet veel van terecht. Het totaal werd 50 runs voor 8 waarvan P. Lokman een goede 26. Bowllngcijfers van Haarlem; Vanier 2—18 en Kost 6—25. ie innnigs Haarlem: 26. Bowlingcijfers C. C. W. A: D. Groot 5—IS; Hans Winter 1—2 en P. Lokman 4—3. Deze wedstrijd werd dus met 29 runs door C. C. W. A. gewonnen. Korfbal WEDSTRIJD GAAT NIET DOOR. De wedstrijd, die het Haarlemsche twaalftal Zon dagmiddag tegen een Zaansch twaalftal zou spe len, gaat niet door. Kaatsen WED5TRIJD TE DRACHTEN. Zondag wordt te Drachten een nationale kaats wedstrijd gehouden, waaraan vereenigingen aangesloten bij den Nederlandschen Kaatsbond kunnen deeinemen. „Frisia" is vertegenwoordigd door den heer Visser, Hij is een der veelbelovende nl««we krachten der ver* eeniging.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7