De befooging van den Reichsarbeitsdienst. Berg af? Berg op? Driebergen! tBucgedii&eSiand £aatste ffieiicftien "NT A A" N D A G U j U E I 194T H A K R E E M'S DAGBEAD - 2 A (Vervolg van pag. 1) Spreker herinnerde vervolgens de leden van den arbeidsdienst er aan, dat zij zijn geboren in den tijd, dat de Führer het Duitsehe volk wakker riep uit zijn grooto vernedering en voor het eerst zijn beweging heef; ingezet. Het was de tijd van de bezetting van het Roergebied en van de bedrei ging van het Bolsjewisme, De Führer was zich er volkomen van bewust, dat hij zijn doel nog niet had bereikt, doch in overtuiging dat de daad het begin is. heelt hij zijn beweging in het politieke leven van Duitschland geworpen. Spreker wilde vooral hen herinneren aan de offerdaden van den Führer, die meenen ergens leider te kunnen zijn. Men kan niet altijd alle zekerheid hebben, want, dan had men geen leiders meer noodig. Men moet ook met klare riist de dagen, waar men geen ge volg zal hebben onder de oogen zien en in de dagen der beslissing moet men wagen, wanneer het gaat om de hoogste goederen vaneen volk en zijn toekomst. Toen is de beslissing gevallen. Uit dit bloedig zaad is de kracht van het Duitsehe volk voortgekomen. De jonge menschen. die thans in den arbeidsdienst zijn hebben dit niet meegemaakt, zij zijn in de Fitlerjugend gekomen cn hebben reeds daar het samenbundelen van het Duitsehe volk meegemaakt. Thans zijn zii allen gelijk en hebben slechts een duidelijk doel: de Arbeids dienst is eeredienst voor de natie". In den Arbeidsdienst wordt de Duitsehe jeugd opgevoed voor zijn verdere taak in het leger, in de partij of waar zii verder haar plaats zal vinden me: het doel de opdracht te vervullen, welke elke Duitscher thans vervullen moet. namelijk na den strijd om het bestaan var. het rijk en 11a den strijd voor een nieuw Europa alles in het werk te stellen dit bestaan voor altijd te verzekeren. Dit is de groote taak voor de toekomst van de nationaal- socialisten van het jonge Duitschland, dat thans wordt gebouwd met het bloed van zijn zonen. Met het bloed van de nationaal-socialisten van geheel Europa moet het nieuwe Europa voor alle eeuwig heid beveiligd worden. De Führer heeft ons thans opgeroepen en men kan dit in een enkele gedachte samen vatten: allen, van Duitsch bloed, die hier zich bevinden, vormen een groote gemeenschap en ieder enkeling moet zonder bedenken al zijn krachten geven voor deze gemeenschap De eerste taak is derhalve alles wat scheidt uit deze gemeenschap te verwijderen. Alle ■tegenstellingen betreffende godsdienst, intelligen tie, 01 andere tegenstellingen mogen niet op den voorgrond staan Op den voorgrond staat slechts één ding, de bloedgebondenheid van het Duitsehe volk. Dit is hei hoogste wat wij hebben en hieruit komen alle waarden welke wij kennen voort, zoo als familie, vrienden, kameraadschap, trouw en eer. Di; alles schaar: zich om de eene gedachte, welke de grondslag is voor ons leven: de bloedge bondenheid van ons volk. De eer van den arbeid Is de grondslag van het nationaal-socialisme en daarom, zoo zeide de Rijkscommissaris, zeg ik vol komen bewust en duidelijk: een Arbeidsdienst kan slechts nationaal-socialistii-ch zijn. Hij kan alleen volgens deze grondslagen opgebouwd zijn en zijn taak vervullen gegrond op de bloedgemeenschap en de eer van den arbeid. Wij allen zijn geplaatst in dezen tijd en mis schien komt hier of daar iemand, die zegt: „met welk recht staat gij daar. waarom wilt gij natio naal-socialisten op eens hier bevelen?" Het ant woord is dan zeer eenvoudig, omdat het gaat om het bestaan van Europa. De oorlog heeft zijn hoog tepunt bereikt op het oogenblik, waarop het Bols jewisme staat aangetreden voor den oorlog, allen die thans al? vijanden tegenover öns' staan zijn thans ontmaskerd als de helpers van het nihilisme, die alle krachten van het Avondland, zooals eer, trouw en cultuur, willen vernielen. Kameraden, de beslissing is thans duidelijk. Wie de beslissing niet ziet is niet in staat deze te zien en men kan zich niet verontschuldigen, nu. terwijl Churchill arm in arm gnat met het Bolsjewisme tegen Europa, met te zeggen: ..ik doe mee, maar...." en blijft toe- Zien Op het oogenblik geldt alleen de daad. Nu milliocnen soldaten naar het Oosten marcheeren, geldt nog slecht- aantreden en vechten". Op het oogenblik is hut duidelijk. dat wat nu komt. de nationaal-socialistischè orde in Europa is. Om deze orde op te bouwen en de toekomst van het vasteland voor alle tijden te beveiligen wordt Europa nalionaal-socialistiseh opgebouwd, in sa menwerking met de fascistische strijdmakkers. En wanneer iemand nog vragen wil. waar neemt gij het recht vandaan, dan is he: antwoord: „het recht, dat is het bloed van onze vaders, broeders en zo nen. dat thans in het Oosten vloeit. Een hooger recht is er niet". Wie zich hiertegen wil verzetten, hij plaatst ;sich tegenover onze pantserwagens en kanonnen. Wij hooren hem niet meer, want wij voltrekken het lot en daarom, kameraden van den Arbeidsdienst en meisjes: al is de dienst zwaar, wordt hard, want ook gii voltrekt mede het lot, Na de rede van den Rijkscommissaris betuigden ellen hun geloof in volk cn Führer en legden de geloften af steeds te zullen handelen volgens eer, trouw moed en geloof cn liefde voor den Führer tot den dood. Tenslotte zongen allen met ontbloot hoofd: God zegene den arbeid en ons werk God zegene den Führer en dezen tijd. Sta ons ter zijde, land te ontginnen. Maakt ons bereid, Duitschland te dienen met al onze zinnen. God zegene den arbeid en ons worstelen God zegene de blinkende spaden Laat het werk onzer handen slagen Iedere steek onzer spaden Moet een gebed voor Duitschland zijn. r Hierna werd wederom „geeft acht" gecomman deerd. de spaden werden gepresenteerd en de Rijks commissaris inspecteerde de jonge meisje en jonge mannen. Nadat de Rijkscommissaris en de overige eere- tasten waren vertrokken, marcheerde ook de Ar- eidsdienst weer af. Op de tribune tegenover de eere-tribune hadden talrijke leden van den Nederlandschen Arbeids dienst plaats genomen, zoowel van de mannelijke els van de vrouwelijke. Twee broers verdronken. STEENDEREN, 14 Juli. Gistermiddag zijn bij het zwemmen in de rivier de IJsel de gebroeders Jan- Ben. resp. 16 en 17 jaar oud. verdronken. Een der lichamen kon reeds worden geborgen. „ONS GENOEGEN" OP CONCOURS Op het Zaansch-Wnterlandsch concours te Wor- merveer behaalde het Haarlerosch fanfarecorps „Ons Genoegen" in den concertwedstrijd 2e afdee- ling Fanfare een eersten prijs met 358 punten, in den marschwedstrijd een tweeden prijs met 117 punten en in den tamboerswedstrijd ook een eer sten prijs met 142 punten. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 14 OP 15 JULI 1941 van 21.56 tot 5.55 Maan op 15 Juli op 0.30 Maan op 15 Juli onder13.18 Hoofdredacteur: R. W. P. Pcereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Reünie van liet journalistenkainp op (lc „Cannenburgh", Het A.N.P. meldt: VAASSEN, 12 Juli. Het aloude kasteel „Can nenburgh" dat de laatste vier weken was bezet door de journalisten, die in kampen van elk een week, voorgelicht door tal van deskundige inleiders, be zinning zochten voor de brandende vraagstukken van den nieuwen tijd, en in ware kameraadschap hun gedachten uitwisselden over deze levenspro blemen, toonde hedenavond op de reünie van alle kampdeelnemers een uitzonderlijk beeld van de nieuwe persgemeenschap. Want zeer velen van de kampdeelnemers waren op dezen avond weder naar het kasteel getogen,-dat hun tijdens hun verblijf als een eigen tehuis was hef geworden, om opnieuw te getuigen van hun vasten wil in de toekomst als goede volksvoorlich ters op te treden, en om nog eens aangename kamp herinneringen op te halen. Doch niet alleen de kampdeelnemers hadden aan den oproep voor deze reünie gevolg gegeven, ook vele autoritehen en andere functionarissen gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstel ling in het slot van dit voor de Nederlandsche pers zoo belangrijk gebeuren. Het duurde niet lang, of er heerseht een prettige sfeer van verbroedering tusschen gasten en kamp deelnemers, en allen waren het volmondig er over eens, dat dit eerste zomerkamp voor journa listen een groot succes is geworden. Na een gemeenschappelijken maaltijd op het gras perk op het voorplein, waarbij de soep uit de veld keukens van den Arbeidsdienst zich overheerlijk deed smaken, verzamelden allen zich in de groote hall van het kasteel, waar het gezelschap werd ver rast door de verschijning van den vroegeren kas teelheer Maarten van Rossem met een schildknaap, die in welgekozen woorden den leider van den jour- nalistenber.t die zijn burcht thans in bezit genomen had, huldigde en den heer Learbuch namens alle kampdeelnemers een fraai herinneringsgeschenk aanbood. Daarna nam de secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting en kunsten dr. T. Goedewaagen het woord. Spr. wees er op. dat alle deelnemers iets van de Cannenburgh hebben meegenomen en daarom wilde hij ook aan eenige andere personen iets medegeven. Dr. Goedewaagen huldigde allereerst den alge- meenen organisator van dit eerste journalisten kamp. den heer A. Meyer-Schwencke, als initia tiefnemer en als man van de ideeën en bood hem een fraai schilderij van Jos. Rovers aan. Vervolgens sprak de secretaris-generaal woorden van lof tot den cultureelen leiden van het kamp. drs. W. Goedhuys onder aanbieding van een serie boekwerken „Das Dritte Reich im Aufbau". Eveneens een fraai geschenk overhandigde dr. Goedewaagen aan den heer Learbuch, den kamp leider. Tenslotte sprak de secretaris-generaal tot den burgemeester van Epe. Wij hebben, - aldus spr., Vaassen leerèn kennen als een der schoonste oor den van het land en daarom zullen wij er ook wederkeeren. Namens het departement overhan digde spr. den burgemeester een penning voor het VaasseÉsche fanfarekorps, dat bij de opening van het kamp muzikale medewerking heeft verleend. De heer Meyer-Schwencke constateerde, dat allen hebben medegewerkt om dit eerste zomerkamp zoo goed te doen slagen, en daarbij niet het minst de kampdeelnemers zelf. Spr. dankte voor het ontvan gen schilderij, dat hij bestemde voor het nieuwe ge bouw van_het-_pp te. richten-, persgilde.— Drs. Goècfhuys mérkte op, dat wat de journalisten hier hebben geleerd uiterst waardevol materiaal bevat voor den opbouw van de nieuwe volksge meenschap. Nadat tenslotte nog de heer Learbuch en de burgemeester van Epe hadden gesproken werd dit gedeelte van den avond besloten met de, vertooning van een bijzonder goed geslaagde film van Kees Kerkhof, waarin vele aardige en ernstige momenten van dit journalistenkamp zijn vastgelegd. Hierna volgde on het voorplein een avond van „Berg af" lijkt zoo gemakkelijk, doch vaak is er geen tegenhouden meer aan, als men zegt „met hem gaat het bergafwaarts". „Berg op" lijkt mannelijker, getuigt van inspanning op den zwaren weg naar boven. Bij iedere stap vordert men op den weg naar een top. hoe ver die ook nog af is, doch is het een weg die ergens heen leidt? „Driebergenbeteekent „een goede school voor her leven". Daar leert men niet alleen bergaf èn bergop gaan, doch richting houden, recht op het doel af. Werkelijke liefhebberij voor één bepaald onderdeel van die groote wereld van den explosie-motor is al voldoende om te slagen. Liefhebberij en geschiktheid .gaan daarbij meestal samen: wie zwak is in het ééne toont bijna altijd een bijzonderen aanleg voor iets anders en uiter mate gevarieerd zijn de func ties, diehiertebereiken zijn Mag „Driebergen" U eens verder inlichten ETC™*™ /(EU7tN- (Adv. Ingez. Med.) vroolijk jolijt, waarbij de bekende dichter-zanger Koos Speenhof op de hem eigen wijze oude en nieuwe liederen ten beste gaf. Een plechtig oogenblik was het, toen allen waren aangetreden voor de vlaggenparade en bij trompet signaal en tromgeroffel de vlag van den toren voor de laatste maal werd gestreken. Nadat de heer Meyer-Schwencke ten slotte de hoop had uitgesproken, dat de deelnemers aan dit eerste zomerkamp bij de hervatting van hun werk zaamheden zich krachtige medewerkers zullen toonen aan de vorming van de nieuwe volksge meenschap, was deze plechtigheid geëindigd. HAARLEM, 14 Juli. Bevallen 10 Juli: P. KalfKruithof, d.; 11 Juli: J. J. Collet-Warnaar, z.; 11 Juli: M. Weber Krem-er, d.; 12 Juli: C. E. Kuipervan Reijen- dam. z.; H. J. BootsWeidema, z.; A. A. Röling Blok, z.; 13 Juli: M. G. T. SijpestijnWielders, z A. S. ZweiphenmgSmit, z.: M. M. KoningKoo reman,. z.; J. VerhoevenSchoolenaar, z.; A. de Graaf van Schaik, M. W. SchuijtWillemse, d.; P. A. HermsenBluekens, d.; 14 Juli: C. C. Groen Pïeters, z.; A. H. CampfensFischer, d. Overleden: 11 Juli: J. W. Muller, 63 j„ Iordens- straat. M. R. Vogelsang, 56 j.. Kamperlaan; J. H. Telljohann, 27 j„ Schermerstraat. N. J. 9 m.. z. v. J. W. Nieuwendijk, Sillemstraat, 12 Juli: D. Beuge ling, 78 j., Adr. Loosjesstraat, J. C. M. Lubbers Assendelft, 36 j„ Amsterdamschevaart, P. C. van Koningsbrugge, 81 j„ Kamperlaan; H. Amse, 83 j. Ripperdapark: J. C. SondorpVermeer, 54 j., Haze- paterslaan: 13 Juli: H. M. LasschuitReekers, 75 j„ Zomervaarthofje. Talrijke Duitschgezinde inwoners van Bozanka werden op gruwelijke wijze door de Bolsjewisten vermoord. De familieleden bij de lijken der slachtoffers. (Foto P. B. Z.-Holland) „Vrijwilligerslegioen Nederland'' Amsterdammers melden zich. Het A.N.P. meldt: AMSTERDAM. 12 Juli. „De oproepen van den Rijkscommissaris en van generaal Seyffardt tot vorming van een „Vrijwilligerslegioen Nederland" hebben in de hoofdstad weerklank gevonden. Talrijke Amsterdammers van allen rang en stand hebben zich spontaan gemeld en in het inschrij vingslokaal heeft men voortdurend druk werk. In het hotel van Gelder aan het Damrak, waar de vrijwilligers zich kunnen melden, opende men- Vrijdagmorgen om acht uur de gelegenheid reeds in het eerste uur kwamen tientallen men schen om nadere inlichtingen in te winnen. Den geheelen dag bleef de toeloop voortduren en in de avonduren mocht men zelfs van een buitenge wone drukte spreken. Dezen morgen hebben wij ons van de resultaten van den eersten dag vergewist en het bleek, dat de belangstelling voor het vrijwilligerslegioen ver heugend groot is. Ook nu kwamen weer regelma tig jonge en oude menschen zich aanbieden om onder leiding van Nederlandsche officieren en on der de Nederlandsche vlag te strijden legen het barbaarsche en cultuur-verwoestende Bolsjewisme, dal in de Sovjet-republiek thans de genadeslag wordt toegebracht. Honderden menschen, zoo vertelde men het A. N. P. bij het inschrijvingsbureau, hadden nadere inlichtingen verzocht en ongeveer tweehonderd hadden zich reeds spontaan laten inschrijven. Van deze spontaniteit en van 't enthousiasme der vrij willigers konden wij ons trouwens dezen morgen overtuigen. Hier vond men mannen van verschil lende politieke overtuiging, doch een in hun af keer van het -Bolsjewisme, dat zij gezamenlijk als Nederlanders wilden bestrijden. Vastberaden kwa men zii zich melden cn er was alleen oprechte te leurstelling bij hen. die niet konden worden in geschreven omdat zij den leeftijdsgrens van 40 paar waren gepasseerd. Zelfs vrouwen kwamen zich melden voor Roode Kruishulp of andere diensten, welke door vrou wen achter het front kunnen worden verricht. En natuurlijk werden haar diensten gaarne ge accepteerd. Het meerendeel der mannen, dat zich als vrij williger opgaf, was van den leeftijd van twintig tot vijf-ehtvvintig jaar, doch daarnaast waren er- vele oud-gedienden. Zoo zag men een 74-jarigen reserve-kapitein verschijnen en een 63-jarigen kapitein van de artillerie. En zij waren kennelijk verheugd, dat zij met het legioen naar de Sovjet republiek kunnen optrekken. Want hoewel de leeftijdsgrenzen voor de vrijwilligers tusschen 17 en 40 jaar liggen, heeft men voor officieren de grenzen laten vervallen. Ook oude officieren kun nen dus aan den tocht naar de Sovjet-Unie deel nemen. Oud-kolonialen, waaronder vele sergeants, meld den zich eveneens. Voor hen, die den 40-iarigen leeftijd hadden bereikt, bleef nog de mogelijkheid open een verzoek in Den Haag in te dienen, om alsnog te worden toegelaten. Opmerkelijk was het, dat een vrijwilliger zich kwam aanbieden, die in Spanje aan de zijde der rood en tegen de troepen van Franco vocht. Hij bekende daar het Bolsjewisme te hebben leeren kennen in al zijn afschuwelijkheid en hij wilde nu gaarne meehelpen om het te bestrijden. Reden waarom hij zich thans als vrijwilliger opgaf. Ook een oud-officier van het Russische leger zag men verschijnen. Hij wilde meetrekken om de Bolsjewisten uit zijn vaderland te verdrijven zijin teleurstelling was groot, dat hij als'niet-Ne- derlander moest 'worden geweigerd. Den geheelen morgen bleef het ook nu weer druk en het zag er naar uit, dat de resultaten zeer ver heugend zullen zijn. Nu Nederland paraat toont te zijn voor den strijd tegen het Bolsjewisme blijkt Amsterdam een goed figuur te willen slaan. En dat siert de Am sterdammers, die men gelukkig geen gebrek aan moed kan verwijten. Het inschrijvingsbureau van het „Vrijwilligers legioen Nederland" te Amsterdam, dat in hotel van Gelder. Damrak 34 is gevestigd, blijft eiken dag. ook des Zondags, geopend van acht uur 's mor gens tot negen uur 's avonds. Woensdag 16 Juli vindt in de school. Iepenweg 13 te Amsterdam de keuring der vrijwilligers plaats De goed-gekeurden krijgen een opleiding van ongeveer twee weken en vertrekken dan onder Nederlandsche vlag en onder Nederlandsche offi cieren naar het front". Nederlanders. Het Nederlandsche legioen is opgericht en strijdt straks mede. Dan zullen Nederlanders zich scharen naast alle andere volken uit Europa om weerstand te bieden aan den greep van den communistischen berenklauw. Zij strijden niet alleen. Naast de Duit-, schers, de Finnen en de Roemenen trekken mee op vrijwilligers uit Noorwegen, uit Zweden, uit Spanje, ja zelfs uit Frankrijk. Ook wij doen mee en waarom? Wij strijden niet als protestant of als katholiek. Niet als fascist of als democraat. Niet als Fries of als Zeeuw. Ja, zelfs niet als Nederlander. Want deze strijd is er een om het behoud van Europa. Wij zullen daarom strijden als Europeanen. Jarenlang is het de bedoeling geweest van de Sovjet-politiek een ijsvrije haven te bezitten. Petsa- mo aan de Noordelijke IJszee gelegen, is te hoog, Leningrad aan de Oostzee is maandenlang eveneens toegevroren. Vandaar dat men het oog richt op Hamburg, op Rotterdam, op Antwerpen en Bordeaux. Vandaar dat millioenen soldaten klaar stonden om Duitschland en de bezette gebieden binnen te vallen en deze gebieden, die nu door een Duitsch nationaal socialisme geregeerd worden, te veroveren en te brengen onder het bestuur van een barbaarsch communisme. Het gaat niet om de Hollanders of de Noren. Het gaat niet om de Germanen of de Romanen. Het gaat niet om de protestante of de katholieke kerk. Het gaat hier om het blanke ras. Daar leven 300 millioen Slaven. Hier leven 100 millioen blanken. Nu is er strijd. Zullen wij hen regeeren of zij ons? Dat is het doel van den strijd. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Neder land, Koninginnegracht 22, den Haag. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. Koninginnegracht 22, den Haag. Een overzicht van de feestelijke bijeenkomst van den Rijksarbeidsdienst op Houtrust in Den Haag, met op den voorgrond de muziek van den Rijksarbeids- r dienst. -N (Foto Schimmelpenningh). GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Srnede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u Badpak en handdoek. Spijker, Graafschapsstraat 59, duif, Witkamper. Plataanstraat 93; geld, v. Zijlbergen, Timorstraat 75 A; bankbiljet, Bos Klaverstraat 11; dameshorloge, de Wit, Vollenho- venstraat 19; halsband met penning, Westerman, Dijkstraat 13; regenjas, v. Schie, Rijksstraatweg 163; k'inderjas, de Looze, I-I. v. Alphenstraat 26; kam, v. Veenendaal, Lorentzplein 42; kraag. Ket ting. Thorbeckestraat 27; medaillon. Handgraaf, Vinkenstraat 23; pullover. Spijker, Raadhuisplein 7: portemonnaie m. i„ Kriek. Roosveldstraat 12; portemonnaie m.i., Moserman, Oranjeboomstraat 86; portemonnaie m. i.. Kokmeijer, Spaarndam- scheweg 562; portemonnaie m.i., Buigers, Scheper straat 41; portemonnaie m.i., v. d. Putten, Gen Joubertstiaat 30; portemonnaie m.i.. Kramer. Spion kopstraat 66: ring. Bureau van Politie, Smede- straat; rozenkrans, Brouwen, Nic. Beetsstraat 4 zw.: hondenriem. Selhorst, Graaf Willemstraat 13; schoentje en zakmes, Spijker, Raadhuisplein 7: sleutel, v. d. Klis, Padangstraat 8: kinderschoen, Brouwers, Bantamstraat 42; damestasch, Bureau van Politie, Smedestraat: vulpotlood, de Boer, Breestraat 13; vulpotlood, Iekelsevm, Nieuwe Gracht 2, Hofje Noblethuisjc 16; wiel met band, Stappers, Kinderhuisvest zwembroek en hand doek, Jager, Zocherstraat 71, OPROEP Europa ontwaak. Burgers van alle landen zijn aangetreden in een front tegen het gevaar dat uit het Oosten dreigt. Aanmeldingskantoor voor vrijwilligers: Centrale van de Waffen S.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. „HEEMSCHUT" De algemeene vergadering van Heemschut zal dit jaar na den vacantietijd gehouden worden. Voorloopig is de vergadering vastgesteld te Haar lem op Woensdag 10 September a.s. EXAMENCOMMISSIE M.U.L.O. Benoemd is in de commissie voor de M. U. L. O. examens te Amsterdam de heer A. Hoekstra van Haarlem onderwijzer aan de Openbare M.U.L.O.- school te Bloemendaal. „MORGENROOD". De Haarlemsche Hengelaars Vereeniging Mor genrood wist Zondag j.l. op het concours tegen „Nooit Gedacht en „De Vrije Hengel" met een vangst van 426 stuks de eerste plaats te veroveren. Tweede werd „Nooit gedacht" terwijl „de Vrije Hengel" de derde plaats innam. Held v. d. dag werd A. v. Dijk van Morgenrood met 61 stuks voor welke prestatie hij een fraaie medaille ontving. De mooie wisselbeker welke nu definitief in het bezit van Morgenrood is gekomen werd door den heer P. Vei'hoef, voorzitter van Nooit Gedacht met een toepasselijk woord overhandigd aan den heer, C. Bruggraeve, voorzitter van Morgenrood. De korlebaanclraverij te Zandvoort. Onder auspiciën van de Harddraverij vereeniging Beverwijk werd Zondagmiddag op den Boulevard de Favauge een harddraverij gehouden om het kampioenschap van Nederland. Het was een uitgezochte dag voor deze belang rijke sportgebeurtenis. Het zonnetje brandde niet al te fel en het. Zuidwesten windje bracht juist voldoende afkoeling. Aan de loting, die om elf uur in Trocadero werd gehouden, namen 18 paarden deel. De uitslag was: 1 Zonnestraal van Ph. Knijnenburg, 2 Douglas van H. van 't Blom. 3 Young van Ooststar van Bar. de Smeth van Deurne; 4 Allouez van J. de Vlie ger: 5 IJsco van Venneman: 6 Patima van J. Haan; 7 Zora van J. Wagenaar: 8 Belinda van J. Wage naar: 9 Akron B van R. W. Laarman; 10 Anzolor van J. de lüieger; 11 Bobichon van Venneman; 12 Beminde van J. de Vlieger; 13 Y Kernei van J. Haan: 14 Claudy O van J. Wagenaar.. 15 Bar. Hollo van G. in 't Veen; 16 Xerxes van R. van Wieringen; 17 Welkom van J. van Leeuwen; 18 Dick Spaers van Ph. Knijnenburg. Door dat de nummers 6 en 13 niet aan den start verschenen werd er gereden met 16 paarden. Na den eersten omloop bleven in de baan: Xerxes. Zora, Belinda. Welkom. Young Ooststar, Beminde, Anzolor en Zonnestraal. In den tweeden omloop won Xei-xes vrij ge- makkliike van Zora, doordat Zora eenmaal wegens onregelmatig draven gedisqualificeerd werd. Wel kom won van Belinda. Young Ooststar won na twee zeer spannende ritten met. klein verschil van Beminde en Anzolor won van Zonnestraal, die pas op het midden van de baan een groote snelheid nam. In den derden omloop ontwikkelt zich een span nende strijd tusschen Xerxes en Welkom. Beide ritten worden evenwel met klein verschil door Xerxes gewonnen. Young Ooststar en Anzolor wonnen beide een rit, doch in den kamprit liet Young 'Ooststar zijn tegenstander ongeveer 10 meter achter zich. In den beslissenden omloop won Xerxes beide ritten met vrij groot verschil van Young Ooststar. Welkom en Anzolor wonnen beide een rit. De kamprit werd door Welkom met een voorsprong van ongeveer 2 Meter, gewonnen. De einduitslag luidt dus: 1 Xerxes, eigenaar R. v. Wieringen, 2 Young Ooststar, eigenaar Bar. de Smeth v. Deurne, 3 Welkom, eigenaar J. v. Leeu wen. 4 Anzolor, eigenaar J. de Vlieger. Onmiddellijk na afloop van de races drongen velen om het gebouwtje van den totalisator samen om hun winst in ontvangst te nemen. Zij die hun favoriet reeds bij den omloop goed gekozen had den kregen uitbetaald in verhouding van 6.45: 1. De voorzichtigen, die pas in den derden omloop hun kans hadden gewaagd, kregen 1.90:1 uitbe taald. De prijsuitreiking had plaats in De Loefhoeck. De heer A. Blom, voorzitter van de Beverwijk- sche Harddraverijvereeniging reikte met eenige welgekozen woorden de geldprijzen uit en de plaquetten, welke waren aangeboden door de Ne derlandsche Harddraverij- en Renvereeniging. IJMUIDEN De ansjovis-visscherij. In de week van 3 tot en met 9 Juli bedroeg de aan voer van ansjovis in Harlingen 6035 K.G. en in Den Oever 6750 K.G. Er kan nu nog een week gevischt worden. Zooals men weet wordt er seizoen 15 Juli ge sloten. VERSCHE VISCH SCHEVENINGEN, 15 Juli. Hedenochtend was er geen aanvoer van vèrsche visch uit zee. Morgen ochtend wordt er een zestigtal kustvisschers aan de markt verwacht. Aanvoer van elders: Middelschol 16. Kleina schol 8.Beide per kist van 20 kg.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2