SNIP EN SNAP Jioct Tlieuuxs lüeest zuinig) AGENDA De Volhouder. f[ A A" N D A" G 14 JULI 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Den Zondag heb ik grootendeels verdroomd bij n cricketwedstrijd. Het was er zeer warm. In jm tempo speelde de strijd zich voor de publieke ikken af. Er was zeer weinig emotie, te minder idat de thuisclub onafgebroken, dat wil zeggen 5 zomersche uren lang, op de overwinning afste- nde. Die zij dan ook tenslotte behaalde, na veel dachtzaam spel, waarin slechts een schier onge- ste afwisseling gebracht werd door een jonge luidie op iederen bal hard sloeg en ze in den gel raakte ook. Zooiets noemen ze een freehitter. 'j werden er allemaal klaar wakker en een beetje •ustig van. Maar na een kwartier hevig batten is hij uit en de rust keerde weer. Tot mijn droomerig brein drong niettemin op zen dag oprechte bewondering door. Bewonde- ig voor den Bowler. Ik bedoel eigenlijk geen be- alden bowler, maar het soort als zoodanig. Ge- imen tijd was mijn aandacht gevestigd op den kwaamste van al deze werpers, die in dien ge- ïmen tijd geen enkel wicket nam. Zeker een uur ig nam hij onverdroten zijn lange aanloopen, erp zijn ballen met listig berekend effect, ver- rzaakt door kunstige vingerbewerking en bereik- er volstrekt niets mee. Niettemin ging hij onver- oten voort. De batsmen „behandelden hem met tzag", zooals dat in de taal der cricket-gemeen- satsen heet, maar hielden zijn sluwe worpen uit in palen. En telkens wandelde hij maar weer den eg terug om zijn nieuwen aanloop te kunnen be- inen. Er was geen veerkracht in zijn tred maar enmin ontmoediging. Hij hield eenvoudig vol. gelaat drukte geen teleurstelling of zelfs ver- zing uit als de slimste zijner parabolen door den an met het slaghout gemist werden, maar de len op een millimeter misten. Zijn gelaat drukte lenlijk alleen de transpiratie uit, die er rijkelijk welde. En als ze eens op hem sloegen nam hij n tijd te baat om het af te wisschen, ving dan den 1 maar weer op en hervatte met gelatenheid zijn ntonige op- en afmarsch. Dat was er Cèn. Ik moet erbij zeggen dat hij ten- 3tte met welslagen beloond werd. hetgeen niet of iuwelijks gold voor één van zijn collega's, die het achtens zijn aanleg en aard meer in de snelheid in in de sluwheid van zijn worpen zocht. Deze an transpireerde niet slechts; hij droop. Na iedere euwe teleurstelling grooter dan die welke den tigaard ten deel vielen, want de batsmen namen jn snelheid te baat om den bal met een licht tikje sar de grens van het veld te zenden was hij inoodzaakt tot een nieuwen ren die in zijn geval eer op een stormloop geleek en ermee eindigde it hij zijn gansche gewicht „achter den bal aan ierp". Ook de gelaatsuitdrukking van dezen transpi- tor-bij-uitstek verried niets dan koppigheid en ugge vastberadenheid. Maar mijn droomerige be- ondering van 's mans volharding kon niet ver- aderen dat hij letterlijk hitte suggereerde, zoodat spoedig den blik van hem afwendde opdat die ch in een derden werper vermeien kon. Deze was jgonnen met een wicket te nemen met zijn aller- rsten bal. Kort daarop nam hij een tweede. En larop keerde het Lot van het onberekenbare icket zich tegen hem en begon men op hem te aan. Hij paste wisselingen in snelheid toe en heen het verpersoonlijkte beleid. Men toonde em geen ontzag meer en sloeg lustig op al zijn jrianten. Hetgeen hij met een zoo rustige pose van elfvertrouwen beantwoordde dat opnieuw mijn wondering steeg en ik dacht: voorwaar, de Bowler de Held van het Spel, de man van de stoere vol- jrding, de onvervaarde trouw, het onbewegelijke zij het dan zweetende masker. Dit denkende, dutte ik behagelijk in en ontwaak- i pas toen de laatste man van de verliezende ar tij, zeer zeker dus niet de beste batsman van et veld, twee keiharde vieren sloeg. Ik wreef mijn ogen net bijtijds uit om hem te zien bowlen. En len was de wedstrijd ook uit. Wij klapten traag i de handen en gingen naar huis. De volgende maal zal de wedstrijd twee dagen uren: a.s. Zaterdag en Zondag. Tien of twaalf ur cricket. Ik ga er weer bij mijmeren, peinzend ver de groote eigenschappen van den Mensch, die ich in den Bowlenden Mensch zoo treffend uiten, loed houden, volhouden, al wordt men naar alle jden over het veld geslagen Dat is ook een spelterm. Onder groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer H. Bouwman, die lil het vereeni- gingsleven te Haarlem een belangrijke plaats vervulde was oud-bestuurslid der afdeeling Haarlem van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en van de woninbouwvereeniging „Onze Woning" en voorzit ter der oudercommissie van de uloschool C. De heer C. J. Jongenelen, voorzitter der afdeeling Haar lem van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel, zei dat de overledene reeds heel jong in de arbeidersbeweging kwam, eerst In de organisatie van meu belmakers, later, toen hij op de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen kwam, in de Nederl. Vereeniging. Hij was een der pioniers; oprechtheid en kameraadschap sier den hem. Namens de woningbouwvereeniging „Onze Woning" sprak de heer L. Kroon, die zei vele Jaren met den over ledene in het bestuur te hebben mogen samenwerken. Voor de verbetering der volkshuisvesting gaf hij al zijn krachten. De heer F. C. de Joode, hoofd van de uloschool C. zei steeds op uitnemende wijze met den overledene in de oudercommissie te hebben samengewerkt. Mede uit naam zijn voorganger, den heer Spruyt. dankte spr. den overledene voor alles, wat deze voor de school en de oudercommissie was geweest. De heer C. Roos sprak namens de oudercommissie; hij bracht den overledene dank voor wat hij als voorzitter der oudercommissie in het belang van het volksonderwijs had gedaan. De organiste speelde het Largo van Handel en bij het dalen van de kist „Aan de strijders" van D. Troelstra Een broeder van den overledene dankte voor de belang stelling. Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt in ons land. Hij bezoekt ook Haarlem. 's GRAVENHAGE 11 Juli. Zooals reeds Is aangekon digd, bevindt zich de leider van het hoofdbureau van Volkswelvaart in de rijksleiding der N. S. D. A. P., Ober befehlsleiter Hilgenfeldt, op het oogenblik in Nederland In gezelschap van den leider van het bureau van Volks welvaart in het „Arbeitsberelch" Möller heeft Ober befehlsleiter Hilgenfeldt Donderdagochtend langdurige bezoeken afgelegd bij den Rijkscommissaris en bij den leider van het „Arbeitsbereich", Schmidt. De besprekin gen hadden betrekking op prineipleele en belangrijke vraagstukken der volksverzorging in het bezette Neder- landsche gebied, waarvoor Hilgenfeldt als leider der welvaartszorg in het Duitsche tijk zijn volledige belang stelling toonde. Als gast van den commissaris-generaal Schmidt bracht hij een bezoek aan de instanties van het bureau Volkswelvaart en van de Nationaal-socialistlsche Vrou wenorganisatie in het „Arbeitsbereich" der N. S D. A. P. In Nederland. Op het Bureau van het „Arbeitsbereich" maakte Hilgen feldt kennis met den directeur der Winterhulp Neder land en diens staf. In uitvoerige gesprekken toonde hij levendige belangstelling voor dit werk van socialen op bouw van het Nederlandsche volk. dat hij volledig succe: toewenschte. Donderdag heefi Hilgenfeldt een aantal instellingen der N. S. V. bezocht o.a. te Haarlem en zich laten inlichten over nieuwe plannen in het kader der maatregelen de welvaart. Bij zijn bezoek aan Haarlem heeft Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt zijn groote voldoening uitgesproken over het uitstekende werk dat in Haarlem op het gebied van de kinderverzorging wordt gedaan. De tuin en de inrichting van de lokalen van de Deutsche Schule aan het Prinsen Bolwerk waar de kleine kinderen verzorgd en opgevoed worden werden door den Oberbefehlsleiter met veel be langstelling bekeken. De kinderen er zijn er thans ongeveer 70, waarvan 32 Nederlandsche waren Juist in den tuin aan het spelen met de wippen en de schommels, die daar zijn opgesteld. In het fonteintje zochten de kleintjes verkoeling in het frissche nat, terwijl ook de zandbak veel aftrek had. Ongetwijfeld zal de leider van de hoofdafdeeling voor Volkswelvaart in de Rijksleiding der N. S. D. A. P .een goeden Indruk hebben gekregen van het juist in dezen tijd zeer nuttige werk dat In het belang van de kinderen door de „nationaal socialistische Volkswohlfahrt" in het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. in Nederland en speciaal in Haarlem wordt verricht. „Orpheus" van v. Gluck. Het koor van de Haarlemsche Orkestvereeniging zal .s. Donderdag 17 Juli 7.30 uur, een uitvoering even van v. Gluck's meesterwerk „Orpheus". In Orpheus zal als soliste optreden: de bekende aarlemsche alt-zangeres: Annie Woud die de Orpheus- artij zal vertolken. Oorspronkelijk was deze partij eschreven voor een zeer hooge mannenstem. Het zal velen een genoegen doen, Annie Woud in eze rol te kunnen beluisteren, een partij die zij iet groote liefde zingt. De partij van „Euridice" zal door Gerda Pons wor- en gezongen. Het groote succe^ dat deze jonge npraan op een der ledenconcerten van de H.O-V. in et afgeloopen seizoen mocht oogsten ligt ons nog ersch in het geheugen. Met haar mooie voordracht en pracht-timbre heeft zij diepen indruk gemaakt )e rol van Amor is toevertrouwd aan de sopraan osé Candel. Ook deze zangeres is in den afgeloopen 'inter bij de H.O.V. met groot succes opgetreden. roor den Nederlandschen Omroep treedt zij geregeld ip. Met deze bekende Nederlandsche zangeressen belooft iet een mooie uitvoering te worden. Te Ruurlo is de boerderij, bewoond door de fa- nilie Pasman, door den bliksem getroffen. Het huls tond in een oogwenk in lichte laaie. De korenmolen van den heer Golstein te Almen s door den bliksem getroffen. De molen ging verloren de eromheen liggende huizen wist de brandweer echter e behouden. In het natuurbad Doorwerth is het 4-jarig zoontje tan de familie van Londen uit Arnhem verdronken. Bij een vechtpartij is de 46-jarige J. S. door H. van D. zoo ernstig aan een been verwond, dat hij n een ziekenhuis moest worden opgenomen. De 23-jarige G. uit Amersfoort is in de Eem ver dronken Een 35-jarige inwoonster van Utrecht is te Am- iterdam terzake van winkeldiefstal gearresteerd. Na het bezoek aan Haarlem ging de Oberbefehlsleitei in Bergen aan Zee, zoo meldt het A. N. P., het tehuis van de Duitsche vacantiekolonie bezichtigen, het levenswerk van den heer Tweer. Reeds sinds Jaren was dit vriende lijk ingerichte tehuis een vacantieoord voor vele Duitsche jongens en meisjes vooral uit het Roergebied en uit Ber lijn, die door de Duitsche kolonie in Nederland in samen werking met de N. S. V. werden uitgenoodigd in deze schilderachtige en gezonde ortigeving eenigen tijd door te brengen. Vele jaren achtereen heeft de heer Tweer zijn krachten aan den opbouw en de ontwikkeling van dit tehuis gegeven en thans acht hij het oogenblik gekomen de voortzetting van dezen mooien arbeid over te dragen de N. S. V., welke het tehuis voor dezelfde doeleinden in exploitatie zal nemen. Als symbolische han-Jelmg van deze overdracht bood de heet Tweer den Oberbefehlsleitei de sleutel van het gebouw aan. In de toekomst zuilen ook Nederlandsche kinderen in dit tehuis worden opge nomen. De tocht werd hierna voortgezet naar Amsterdam, waai de heer Hilgenfeldt In Krasnapolsky geruimen tijd ver toefde temidden van vele Amsterdamsche moeders, die in den loop der laatste maanden eenigen tijd een welverdien de rust hebben genoten in N. S. V -tehuizen in Duitsch- land. Er heerschte een buitengewoon hartelijke en kame raadschappelijke stemming in de zaal. De Nederlandsche vrouwen gaven uiting aan haar dankbaarheid voor het prettige verblijf in Dultschland door den heet Hilgen feldt een schaal 'van Delftsch aardewerk aan te bieden, ijl de in Amsterdam wonende Duitsche moeders, die vacantie in het vaderland hebben genoten hem een boekwerk overhandigden. De heer Hilgenfeldt hield een hartelijke toespraak, waarbij hij uiting gaf aan de hoop dat deze actie het begin mag zijn van een gelukkige toe komst. Duitschers en Nederlanders zullen elkaar vooi altijd vinden op den weg der kameraadschap en verbon denheid. De heer. Hilgenfeldt bezocht vervolgens nog enkele in richtingen van de N. S. V., waarna de tocht werd besloten met een bijeenkomst van referenten voor de algemeene verzorging van het volk bij de gevolmachtigden van den rijkscommissaris en de kringleiders der N. S. V. In deze bijeenkomst gaf de heer Hilgenfeldt een duidelijke uit eenzetting van de groote opgaven welke de naaste toe komst ten aanzien van de algemeene verzorging van het volk in het nieuwe Europa stelt. Hij behandelde hierbij in het bijzonder het aandeel, dat de N. S V in dit groote werk heeft. De heer Hilgenfeldt was op dezp tocht o.m. vergezeld an Oberbereichsleiter Eftger, die den commissaris- generaal Schmidt vertegenwoordigde en den heer W Moeller. leider van het bureau voor volkswelvaart in het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P Bij Stork-Hijsch te Haarlem. Zaterdagmiddag had in een der groote werk plaatshallen van Stork-Hijsch (N.V. Gebr. Stork en Co.'s Fabriek van H ij sch werklui gen) in den Waar- derpolder een tentoonstelling plaats van prijswerk, vervaardigd door de in opleiding zijnde jongens van de fabriek en van de teekeningen, gemaakt door ongens op de verschillende avondscholen. Eenige honderden ouders van de jongens en een aantal genoodigden maakten van de gelegenheid ge bruik, de voorwerpen te bezichtigen, die door de jongelui op dc verschillende vakgroepen met veel ijver en enthousiasme gemaakt zijn, zooals op de bankwerkerij, fraiserij, modelmakerij, electriciens- groep enz. Intusschen had in een der lokalen van het kan toorgebouw een ontvangst plaats, waar de direc teur der fabrieken. Dr. ir. J. J. Borren, een uiteen zetting van het oplcidingswerk der jongens gaf. Hij merkte op, dat het d°e' van de opleiding is, van de jongens goed-geschoolde arbeiders te maken. Te vijf uur ging de heer Borren met de genoo digden naar de tentoonstellingshal, om de prijzen en diploma's uit te reiken. Hij vestigde er de aandacht op, dat het nu de derde maal was, dat deze arbeids- wedstrijd gehouden was. Met veel genoegen had de directeur het resultaat van het werk gadegeslagen en hij mocht daarbij constateeren, dat de prestaties zich in een stijgende lijn bewogen. De directeur gaf een pluim aan de bankwerkers, electriciens, draaiers en de modelmakers; hij hoopte dat de jongens van de grofbankwerkerij nog meer hun best zouden doen. De resultaten van den teekenwedstrijd achtte spreker zeer bevredigend, al hoopte hij, dat de prestaties nog wat beter zouden worden. In ieder geval hebben de jongelui op de cursussen van de theoretische opleiding flink hun best gedaan; hij bracht een woord van lof aan den leider der cur sussen, den heer M. J Ehrbecker, die de jongelui ook in dit laatste jaar weer veel geleerd heeft. De heer Borren had ook veel waardeering voor het werk der chefs en bazen en richtte zich veH-olgens tot de ouders, die hij opwekte veel belangstelling in het werk van hun jongens te toonen, want dat zou een flinke steun voor de jongelui zijn. Het deed hem genoegen te mogen constateeren, dat de jongens over het algemeen uit goede huishoudens komen. Spreker richtte zijn dank verder tot direc teuren en leeraren van scholen voor hun steun cn medewerking; zij hadden er voor gezorgd, dat het onderwijs zich aan de eischen van de practijk aan paste. Hij hoopte, dat die heeren ook in de toe komst hun steun zouden willen blijven verleenen. Een bijzonder woord van lof bracht de heer Borren aan de heeren J. Keppels (secretaris van de di ree tie) en K. A. Siekman, die hij de „motoren van deze nuttige instelling noemde, en die er heel veel van hun zorgen aan besteed hebben. Spreker wilde de in Hengelo bestaande traditie handhaven, door ook aan de uitblinkende Haarlemsche jongens een horloge te overhandigen, namelijk een zilveren voor de allerbeste krachten en een nikkelen voor de minder goed-gescholden. „In Hengelo hecht men veel waarde aan deze horloges", zei spreker; „dit is mij gebleken bij een arbeider aldaar, die zpn veer tigjarig jubileum mocht vieren; vol trots toonde hij mij het nikkelen horloge, dat hij 35 jaar geleden heeft mogen ontvangen. Ik hoop dat de Haarlem sche jongens ook veel waardeering voor deze hor loges zullen toonen". Hierna reikte de directeur de prijzen en diplo ma's aan de jongelui uit; hij deed dit op een zeel- sympathieke en paedagogische wijze, door ze me- alleen de hand te drukken, maar ze ook te compli- menteeren en bemoedigend toe te spreken. Een afzonderlijk woord richtte de heer Borren ,ot de jongens, die voor het laatst den cursus gevolgd hebben en dus nu „leerling-af" waren. ..Nu moet je niet denken", zei spreker, „dat je er bent en dat je nu niets meer behoeft te leeren. Het is juist het mooie in dit vak, dat er steeds weer wat anders te leeren valt. Blijf dus vooral goed je best doen; blijf je verder ontwikkelen, opdat jullie goede krachten in de maatschappij kunnen worden". Met veel belangstelling werden de werkstukken door de ouders en genoodigden bezichtigd. Van de afdeeling Draaierij behaaldhp: Van Weel 105.5 p., Rosier 104.5 en Van der Velde 103.5 p. Van de fraisers: Piek 07.5 en Oosterhof 88 p. Van de schavers: Peper 97,5 en Droog 92 p. Van de bankwerkerij: Bouman 104.5, Hager 103, Van Wijk 101.5 en Abspoel 100.5 p. Van de gereed schapbankwerkers: De Kwant 105 en Smit 99,5 p. Van de elctriciens: v. Vuuren 98.5 en Puts 94,5 p. Van de afdeeling constructie: Wolfard 93.5. Speet 92.5 en Heemskerk 92 p. Van de lasschers: Schoon- derbeek 100, Lampers 95.5 en Oomkes 80 p. Van de modelmakers: Steevensz 102 en Breeuwer 75 p. Van den teekenwedstrijd: Koopman 57,, Baars er. Campfens 54 p. Het getuigschrift met „voldoende" gevolg ver wierven Groothuis. Franzel, Nijbroek, Van Hout er. Van der Knijff; 'net getuigschrift met „goed" gevolg plus nikkelen horloge: Van den Brink, Jon ker. Balm. Bosch en Van Velden: het getuigschrift met „uitstekend" gevolg plus zilveren horloge: Tuppe en Stec'ner MULO-EXAMENS TE HAARLEM. Voor het Mulo-examen te Haarlem slaagden voor het A-diplomaG. Stap. F J. Wevers en A. M. M. Knoop, allen te Haarlem; Th L Ballast en E. J Tijssen te IJmui- den: A. Prins te Driehuis: A. Kuik te Zandvoort; M. G w IJzerman te Heemskerk en C. van den Bend te Heem stede. Voor het B-diploma: H. N. Hoogerbeets. D. A. Geertse- ma, C. J Wardenaar. H. J. van der Schaaf, en P. W. Koen, allen te Haarlem; K. J. dc Ruiter. F. C. Kreugel en G. L. R. Riphagen. allen te Heemstede; J. Hardenbo) en A. G. Schols te Driehuis; H. H. van Nieuwenhuizen te IJmul- den-Oost: J H. de Wit en J. Duyve te Velsen-Noord, en H. Bitter te Haarlemmermeer. met gas en electriciteit komen Vrijdag in REMBRANDT (Adv. Ingez Med.) Crematie H. Bouwman. Tentoonstelling van prijswerken. MAANDAG 14 JULI. Hotel „Spoorzicht", Stationsplein: aandeelhou dersvergadering N.V. City Tax. 8 uur. Luxor Theater: „Mïratidolina", 2.30, 6.30 en 145 uur. Frans Hals Theater: Annie van Ees in „Boefje", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Haar eerste avontuur", 2.30, 8.30 en 8.45 uur. Palace: „De vrouw zonder verleden?" 2, 6.30 en 8.45 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Klgine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek. Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tel. 28197. De leider van de hoofdafdeeling voor Volkswelvaart in de Rijksleiding der N.S.D.A.P., Oberbefehlsleiter Erich Hilgenfeldt, bracht ook een bezoek aan Haarlem, waar hij ook den Kindertuin van dc „Deutsche Schule" aan het Prinsen Bolwerk bezocht. Op de foto ziet men den Oberbefehlsleiter (tweede van links met de handen in de zij) terwijl hij het baden van de kleine kinderen gadeslaat. (Foto Peperkamp) Engelsclie luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 14 Juli - In het afgeloopen weekeir.de vlogen een aantal Britsche vliegtuigen boven ons gebied Vrij veel brisant en brandbommen werden neergeworpen. Een aantal woonhuizen en boerderijen werd ernstig beschadigd. Eveneens be liepen vrij veel woningen glasschade. In totaal werd een kind zwaar gekwetst en kregen 28 personen lichtere verwondingen. (Adv. Ingez. Med.) Friezen-dag te O verveen. NA DE INNEMING VAN LEMBERG. Duitsche rijwielsoldaten in de straten der stad. (Foto Scherl-Holland) Inlevering van metalen te Haarlem. De Regeeringscommissaris voor Haarlem brengt ter openbare kennis van de inwoners van Haar lem, dat voor de inlevering van metalen op de on derstaande bureaux zijn opgeroepen: Bureau in school Pol 18 Spaarndam (gymnas tieklokaal): op Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag 16 t.m. 19 Juli 1941, de bewoners van Spaarndam. Bureau in school Gijsbr. van Aemstelstraat 118 (gymnastieklokaal): op Woensdag 16 Juli 1941 de bewoners van de Gijsbr. van Aemstelstraat (ged.): op Donderdag 17 Juli 1941 de bewoners van de Gijsbr. van Aemstelstraat en den Muiderslotweg (ged.), op Vrijdag 18 Juli 1941 de bewoners van den Muiderslotweg en de Jan Luijckenstraat (ged.) De bureaux zijn geopend van: 8.3012 uur v.m. en 1.305.30 uur n.m: De inleveringsplichtingen worden gewaarschuwd dat het niet ontvangen van een oproepingskaart hen niet ontheft van de, in de Verordening 108/1941 opgelegde verplichting tot inlevering. Voor het inleveren van de metalen zal ln de Vleesch- hal aan de Groote Markt te Haarlem aan de Ingezetenen gelegenheid worden gegeven. Inlichtingen te ontvangen van Dinsdag tot met a.s. Zaterdag. Er mogen nog geen voorwerpen worden meegenomen. VERVOEROPBRENGST N. Z. H. T. M. De vervoeropbrengst gedurende Juni 1941 bedroeg f 415.687 tegen f 277.039 in dezelfde maand van Juni 1940. Twee meisjes verdronken. LEEUWARDEN, 12 Juli. Twee meisjes, 11 en 10 jaar oud, die verpleegd werden in een inrich ting voor onverzorgde kinderen, zijn bij het baden in de Dokkumer Ee verdronken. EINDEXAMEN CHRIST. LYCEUM TE HAARLEM Voor het eindexamen wis- en natuurkundige af deeling H. B. S. met 5-j. cursus te Haarlem werden geëxamineerd 37 candidaten. Geslaagd zijn: Eerste groep: Mej. A. van Bruggen, de heeren J. Baart de la Faille, T. Boersma, J. E. van der Boon, J. Erkelens, A. C. van der Giessen, C. Groenewegen, A. Hebly, J. P. van Henten; Tweede groep: de dames j. G. L. de Vries, M. C. de Wilde, de heeren J. C. Kleinhout, C. van de Linde, W. C. Melius, H. F. W. Posthumus Meyjes, F. C. van Suchtelen, J. Zijlstra. G. Weehuizen. Derde groep: de dames A. H. Kastelein, M. B. van Keulen, de heeren A. S. van den Bos, J. J. van Eerde. W. van Ekeren, G. J. de Heus, L. J. Jonge- jan. W. Koschin, P. W. Maris, Vierde groep: de dames C. van Popta, A. M. ^phaap, de heeren J. J. van Monsjou, J. Swen, J. van der Vaart, A. de Vink, P. G. Wiersma, F. Wijk huizen, J. G. Kuiperbak. OVERGANGSEXAMENS GYMNASIUM. In de opgave der overgangsexamens aan het Gymnasium te Haarlem is Zaterdag verzuimd, mede te deelen, dat bevorderd is van klasse I naar klasse II: Gwen Duyvendak. WARMTE EN WATER. Dat er de vorige week t eel water in Haarlem Is gebruikt ligt zóó voor de hand, dat de vermelding haast overbodig is. De tropische hitte werkte het plassen en ploeteren in de hand; er zal wel een gie- tertje meer gebruikt zijn dan gewoonlijk, kortom, de kraan heeft hier tc Haarlem nogal geloopen. Geluk kig kan dat hier. Natuurlijk met mate, want aan allen voorraad is opkomen, maar het Gemeentelijke Waterleidingbedrijf heeft dan toch alle dorst kun nen lesschen en alle waschtafels kunnen voorzien. Men denke daar niet te min over. Dat verleden week elke dag den vorigen overtrof in waterver bruik is begrijpelijk, gezien den thermometerstand, maar dat kostte de waterleiding Vrijdag dan tocli maar even elfduizend kubieke Meter water, wat beteekent, dat iedere Haarlemmer dien dag gemid deld een slordige 75 Liter heeft noodig gehad. Het waterverbruik is dus wel opgeloopen gedu rende de warmteperiode van de vorige week. Ge lukkig kon het bedrijf de drukte aan en bijzondere zorgen heeft men zich gelukkig niet behoeven maken. Hoeveel animc er voor de zwemgelegenheden fn Haarlem was moge hieruit blijken, dat aan sommige zweminrichtingen het publick niet dan in ploegen kon worden toegelaten als gevolg van een speciale regeling, die een van te voren bepaald verblijf ea niet langer in het bad veroorloofde. Prettige Reis met "4711" Verfrisschend, opwekkend, heerlijk van geur. Tegen moeheid en hoofdpijn, hitte en afmatting. Zooals we reeds mededeelden lag het in de bedoe ling van het Frysk Solskip „Gysbert Japicx" een dag te organiseeren, waaraan alle Friezen konden deel nemen, doch door de moeilijkheden vooral op Zondag, heeft het bestuur zich genoodzaakt gezien hiervan terug te komen. Er werd daarom besloten, dezen dag alleen te organiseeren voor Friezen uit de om geving, zooals Amsterdam. Zaanstreek, Purmerend, Hoorn. Alkmaar. IJmuiden, Beverwijk e.a Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft het gemeentelijk Sportterrein aan het begin van den Zee weg belangeloos beschikbaar gesteld. Hier wordt Zon dag 20 Juli a.s. deze Openluchtdag gehouden Medewerking zullen verleenen dc gezelschappen „Fryslan" uit Amsterdam, „Sljucht en Rjucht" uit Koog aan de Zaan, het Haarlemsche zangkoor „Frisia" en de humorist Stags uit Amsterdam. Er zal een kaatsdemonstratie worden gehouden onder leiding van den heer De Wal uit Haarlem, hieraan zullen deelne men Haarlem. Amsterdam. Zaanstreek. Voor het winnende partuur zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld; de beste kaatser krijgt een eereprijs. De tooneelvereeniging „Frisia" zal o m opvoeren da „Plattelands-repetitie" voor een boerenbruiloft. Ook voor de kinderen worden wedstrijden geor ganiseerd; de „Fryskc Skots" en andere bekende Friesche dansen zullen worden uitgevoerd. De heer Metz, voorzitter der organiseerende ver eeniging, zal te 11 uur een openingswoord spreken; daarna zal de heer Boersma, bondsbestuurslid uit Utrecht, een toespraak houden. Er worden honderden belangstellenden verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5