Het afscheid van den heer H. Blom. Nederlanders te wapen DONDEKDXG 17 JDEï Ï94T H A* A R E E ÏI'S D X 'G BEAD 2 Hit de Omstxekm BLOEMEN DAAL Raadsvergadering. Hedenmiddag werd een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden, waarbij de volgende agendapunten ter sprake kwamen: Beëediging en installatie nieuw inkomend raadslid (C. D. van Rijn), Ingekomen stukken. Wijziging der Alge- meene Politieverordening. Credielaanvrage voor eerste aanschaffing uniformkleeding voor den Commissaris van Politie. Huur voormalige P. E. N -gebouw voor huisv tir.g van de Bornwaterschool. Verpachting gedeelte strand aan P. Witkop en K. Paap. Ontheffing bepalingen der Bebouwingsvoorschriften. H. O. V.-CONCERT IN IIET BLOEMENDAALSCIIE BOSCH Het programma dat a.s. Vrijdagavond half acht onder leiding van der. dirigent Marinus Adam zal worden uitgevoerd, luidt als volgt: I. Huldigmgsmarsch Edv. Grieg 2. Ouverture .,Le Barbier de Seville" G. Rossini 3. Zorahayda (Legende voor Orkest) vioolsolo door Gijs Beths J.- Svendsen 4. Jeux d'Enfants (Kinderspelen) G. Bizet a. Marsch (Trompet en Trom), b. Berceuse (De pop), c. Impromptu (De tol) d. Duo (Pa paatje en Mamaatje), e. Galop (Het bal). 5. Marche Ecossaise (Schotsche marsch) Cl. Debussy 6. Valse Triste Joh. Sibelius 7. Ungarische Tanze 5 en 6 Joh. Brahms 8. Ballet „Sylvia" L. Dellbes ZANDVOORT AiGEMEENE VERGADERING „EXCELSIOR". Woensdagavond hield de inondaccordeonveieeniging Excelsior een algemeene vergadering in Ons Huis. De voorzitter de heer C. A Groos opende de vergadering richtte zich tot den directeur, den heer J. A. Paap, wien hij feliciteerde met de behaalde successen en dank zegde voor de vele extra moeite, die hij zich voor de vereent- ging getroostte. Ook sprak hij er zijn voldoeding over uit, dat verschil lende leden, die niet mee geweest waren naar het concours wel op de vergadering aanwezig waren. Nadat de op het concours behaalde resultaten bespro ken waren, ging men over tot de bestuursverkiezing. De heer E. Schllpzand werd benoemd tot muziekeommissaris. Besloten werd om deel te nemen San het groote con cours, dat In de tweede helft van September in Utrecht wordt georganiseerd, door den Ned. Bond van mond- accordeonvereenigingcn In verband hiermede zullen de repetities dezen zomer regelmatig doorgaan. Tijdens de vergadering gaven zich nog vier nieuwe leden op. RIJWIELDIEFSTALLEN. Maandag j.l. werden bij de politie in korten tijd twee aangiften van rijwieldiefstallen gedaan. Een rijwiel, dat aan de Zandvcortschelaan stond, was verdwenen, terwijl het andere karretje was weggenomen voor een perceel Ir de Kosterstraat. Door de recherche werd in samenwer king met de merechaussee een onderzoek ingesteld er niet zonder resultaat. Nog denzelfden dag werden drie personen aangehouden, die blijkens getuigenverklaringen aan voornoemde diefstallen schuldig moeten zijn. Èén van de belde rijwielen kon ntët worden opgespoord. Een verdachte, dte nog een zaak „loopende" had. is ter be schikking van de politie te Amsterdam gesteld, terwijl de beide andere heden zijn overgegeven aan de Justitie te Haarlem. AANGEHOUDEN. Door de recherche is op het strand een echtpaar uit Rotterdam aangehouden en op het Bureau ingesloten. Zij werden verdacht van een te Haarlem gepleegden diefstal, terwijl de man tevens werd gezocht door de Rotterdam- sche politie. Zij zijn ter beschikking van de Haarlemsche politie gesteld. EEN ONDANKBARK GAST. Een tijdelijke bewoner van Zandvaort gaf aan een onbe kende voor een nacht onderdak. De logé was des morgens al vroeg verdwenenmei medeneming van de porte- monnaie met inhoud van zijn gastheer. De politie zal nu trachten den ondankbare op te sporen. OPGAVE BADGASTEN! Van de zijde der politie wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat de bekende „badgaslformulieem" dui delijk en volledig ingevuld dienen te worden. Het niet op de voorgeschreven wijze invullen van deze schriftelijke badgastenopgaven is strafbaar. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 17 OP 18 JULI 1941 van 21.55 tot 5.38 Maan op 18 Juli op 1.41 Maan op 18 Juli onder16.26 IJMUIDEN Noodlottig ongeval op den Wijk aan Zeeërweg. Leerling van de Wiihelminaschool overreden en gedood. Op den Wijk aan Zeeërweg nabij de Houtman- straat is Woensdag omstreeks 3 uur een noodlottig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan een leerling van de Wiihelminaschool voor buiten gewoon onderwijs. De jongen, een zoon van den heer H., wonende aan den Rijksweg te Santpoort, was, uit school ko mende, bij de halte Houtmanstraat in de autobus gestapt en achter in de bus gaan zitten. Vermoede lijk heeft hij de achterdeur losgemaakt, maar de juiste toedracht kon nog niet worden vastgesteld. Ooggetuigen hebben den jongen echter in de deur opening zien staan. Hij heeft toen vermoedelijk het evenwicht verloren, met het gevolg dat hij uit de bus viel en door het rechter achterwiel van den daarachterrijdende gasgenerator werd overreden. Met 'n ernstige hoofdwonde vond men den jongen op straat. Spoedig waren dr. Rutten en de heer Bakker van E.H.B.O. ter plaatse om de eerste hulp te ver- leenen. Het slachtoffer gaf nog teekenen van leven. Na verbonden te zijn werd de jongen met de zie kenauto van den heer Bakker naar het politiebureau vervoerd. Tijdens het vervoer is hij echter aan de gevolgen over leder. Waar was de driewieler van den bakker? Een broodbezorger was dezer dagen bezig met het verrichten van zijn dagelijksche bezigheden, d.i. dus met het bezorgen van brood. Hij verkocht zijn versche brooden, ontving het geld en de bonnetjes en reed zoo met zijn driewieler van den eenen klant naar den ander. Er woonde een klant op het Oosterduinplein nabij de Reinier Claeszenstraat., welke klant „achterom" fcedienc' moest worden. Onze broodbezorger stapte van zijn vehikel, deed het brood in z'n mand en ging „achterom". Wat met zich meebracht, dat hij den driewieler eenigen tijd onbeheerd op straat moest achterlaten. Even een praatje met de klant en dan maar weer verder.... Maar dat ging niet. De driewieler, volgeladen met versche kropjes, witjes en roggebrooden, dien e*. hum)i 4. *lOluLCh eQfhs. 1 (Adv. Ingez. Med.) hij aan den rand van het trottoir had achtergelaten, was verdwenen. De man werd bleek om den neus van den schrik. Weg negotie, weg driewieler met banden-en-al, alles weg! Geassisteerd door eenige jongelui, die met 's mans lot begaan waren, toog onze broodbezorger op onderzoek uit. Het resultaat was schitterend. Spoedig was het verloren schaap teruggevonden. Het bleek, dat een paar meisjes een rondje op den driewieler waren gaan maken. Om de beurten een eindje trappen ging wat leuk! En doordat het kinderen waren, was het niet tot hen doorgedrongen, dat ze een medemensch eenige angstige oogenblikken hadden bezorgd. Aandeelhoudersvergadering Mij. „De Daad". Woensdag 23 Juli a.s., des middags 2 uur, wordt in het kantoor Trawlerkade een algemeene ver gadering van aandeelhouders gehouden van de N.V. Visscherij Mij. „De Daad". F. J. Gilissen overleden. Na een korte ziekte is in het Antonius-Ziekenhuis op 48-jarigen leeftijd overleden de heer F. J. Gilis sen, chef-waterklerk bij de fa. Van Vliet en Co.. alhier. De overleden heeft deze functie bijna 30 lang vervuld; in al dien tijd heeft hij met groote trouw er ijver zijn werk op de sluizen verricht. Dit was vooral in de koude winternachten en wanneer het stormde een -moeilijk werk maar de heer Gilissen heeft zich daardoor nooit laten afschrikken. Altijd was hij op zijn post en wie zal zeggen hoeveel schepen, die hier binnenkwamen of van hier ver trokken, of de sluizen passeerden, hij heeft helpen inklaren? De teraardebestelling heeft hedenmiddag plaats op Westerveld na aankomst van trein 14.46 uur. BEVERWIJK Onverbeterlijke knapen. De politie heeft Woensdagmorgen twee jongens van 10 jaar ter beschikking van de justitie ge steld. Die twee zijn onverbeterlijk, want in een tijdsbestek van enkele weken pleegden zij inbra ken en ladelichting. Hun laatste daad was een in braak in één oer Beverwijksche lagere scholen, waar zij bovendien nog een begin van brand ver oorzaakten door een gordijn in brand te steken. Zilveren jubileum. Zuster Thérèse, hoofd van de R.-K. Meisjesschool aan de Peperstraat, hoopt binnenkort den dag te herdenken, dat zij 25 jaar geleden haar intrede deed in de Congregatie van de Dochters van Maria en Jozef. Sedert September 1933 is zij hier als. hoofd van deze school werkzaam. Ontwerplegger van de wegen ligt ter inzage. Van 18 Juli tot 20 Augustus a.s. ligt ter secreta rie van de gemeente Beverwijk ter inzage een exemplaar van den ontwerplegger der wegen voor die gemeente. Bezwaarschriften tegen dit ontwerp kunnen bij B. en W. worden ingediend en toege licht; bezwaren kunnen mede worden ingebracht in een zitting van B. en W. of bij een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal op 20 Augustus 's morgens 10 uur ten raad- huize worden gehouden. Na de .vaststelling van den legger is de open baarheid van den weg en de verplichting tot on derhoud en tot een bijdrage in het onderhoud vastgesteld. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KKNNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Postelein per K.G, 7—10 Sla per 100 krop 100360 Andijvie per K.G. 6—8' Rabarber per K.G. 12—19 Uien per K.G. 6—9 Wortelen per bos 8 Radijs per bos 1—ll/2 Selderij ger bos 57 Peterselie per bos 46 Tomaten per K.G. 20 Waspeen per K.G. 10—12 Bloemkool I per stuk 81,^—11 Bloemkool II per stuk 7 Komkommers I per stuk 8—11 Komkommers II per stuk 5—7 Snijboonen per K.G. 55 Dubb. boonen per K.G. 52 Spercieboonen z. dr. per K.G. 38 Tuïnboonen per K.G. 8 Doppers per K.G. 16 Raspers per K.G. 21—26 Capucijners witte per K.G. 19—22 bruine per K.G. 18—26 Peulen per K.G. 16 Aardbeien per doosje lO'/j Aardbeien per K.G. 35 Frambozen per slof 150 Kruisbessen per slof 130—135 HEEMSKERK INLEVERING VAN METALEN. Als deskundige (taxateur), die eventueel geraad pleegd kan worden om in zeer bijzondere gevallen een hoogere vergoeding dan de metaalwaarde te bekomen, is voor deze gemeente benoemd de heer D. Teer, Breestraat 95, te Beverwijk. HEEMS1EDE EXAMENS VOORWEGSCHOOL. Evenals de vorige jaren slaagden alle leerlingen var. Voorwegschool, die toelatingsexamen deden voor het M. o.. n 1. voör het Gymnasium Tlny Anneveldt, voor het Ken- nemer Lyceum Willy v. d. Horst, voor het Chr. Lvccum Toon Hagedoom. voor de H. B S. B Jan Both, Fred. Dijkman, Guus van Gils en Renny Schreuder en voor de Leidsehe H. B .S. Corry Warmenhoven, Henk Enthoven en Coby Müller. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond vergaderde de Onderlinge Tuinlieden- rereeniging „Aerdenhout en Omstreken". De voorzitter gaf een verslag van de groote excursie, die weer zeer leerzaam is geweest, vooral het bezoek aan den Hortus in Leiden, dank zij den leider, den Hortulanus den heer Veendorp die er "ais gids diende. Besloten werd. Woensdag 23 Juli een kleine excursie te houden naar de kweekerij van den heer Smit en de plaats van Dr. Roozen, beiden te Aerdenhout, aanvangende 7.30 uur. De Lathyrus-prijsvraag had liet volgende resultaat: 1. de heer D. Hoeven, tuinbaas van den heer M. C. Koning te Aerdenhout, die daar hij in de 9 jaar nu voor de 3de maai winnaar was, beslag legde op den fraaien wissel beker, nu met 8l/2 punt; 2. H. Bierman 7 punten, 3. M. de Zwart 6 punten. De heer G. Boting had ter opluistering een groote col lectie bloemen van vaste planten ingezonden en de heer H. Pletting een keurcollectie Delfiniums en Phloxen. Bei de inzenders hielden een causerie over de wijze van kweeken der planten. Besloten werd ook in het volgend' voorjaar weer een prijsvraag te houden voor de huisbroei van hyacinten, tulpen en narcissen. Zijn opvolger geïnstalleerd. Hoofdredacteur: R. W. P. Pecreboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. BEVERWIJK. Donderdag. Woensdagmiddag heeft de commandant van de brandweer, de heer H. Blom. ten stadhuize officieel afscheid genomen van het gemeentebestuur en corps. Hierbij waren o.m. tegenwoordig wethouder N. J Out, de heer A. A. Post, gemeente-secretaris, de hee- H. J. de Groot, directeur van het gem. gasbedrijf en hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, mr. Kale, Koks, secretaris van den Brandraad, de waarnemend commandant Honig, de brandmeesters en de geweste lijk inspecteur de heer Couzy. De burgemeester! mr. H. J. J. Scholtens, heeft den scheidenden commandant toegesproken. Hij zei, dat de heer Blom ruim 45 jaar geleden zijn intrede deed in hel brandweercorps der oude gemeente Beverwijk „In den loop der jaren hebt u allerlei functies be kleed en verschillende rangen doorloopen Kort voor het uitbreken van den vorigen oorlog werd u brand meester. Sedert 1 Januari 1927 is aan u het comman do van de Beverwijksche brandweer toevertrouwd. Op dezen staat van dienst mocht ik in het voorjaar van 1936 bij uw veertig jaar brandweerjubileum reeds wijzen. Sindsdien werd uw taak belangrijk verzwaard. Na de samenvoeging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin kreeg u de leiding van de brandweer in de we gemeente. Uw eerste werk was toen, het ge meentebestuur te adviseeren bij een reorganisatie, ver band houdend met de samenvoeging der gemeenten. Wij hebben toen van u een voortreffelijke voorlich ting verkregen. In minder dan geen tijd was het brandweerapparaat dan ook ingesteld voor zijn ver groot beveiligingsgebied. In 1939 hebben wij tezamen een plan uitgewerkt voor een zeer belangrijke ver nieuwing van het materiaal. De oorlog dreigde toen reeds en de zorgen voor een tijdige voorziening, wel ke reeds rekening hield met de eischen van de lucht bescherming, maakten nogmaals reorganisatie nood zakelijk. Het materieel werd uitgebreid met de mo dernste blusschingsmiddelen. Bij de oude automo bielspuit kwam er een gelijkwaardige Ajax-spuit en daarna de groote nieuwe automobielspuit, welker capaciteit even groot is als de beide andere te za- me.n. De organisatie werd daarmede in overeenstem ming gebracht; de brandweer werd ingeschakeld in het luehtbeschermingsverband..Ik besef dat het u na zoo .•eel jaren van activiteit vreemd te moede zal zijn, nu u den brandweerdienst gaat %rerlaten en het com mando, dat u lief is, gaat neerleggen. Inderdaad is uw leven zoo saamgegroeid met ons brandweercorps, dat het scheiden u wel hard zal vallen. De periode an uw commandantschap en uw leiding bij het blusschingswerk is een stukje Beverwijksch leven, dat wij niet gauw zullen vergeten. Van ganscherharte dank ik u voor de wijze waarop ge u zoo langen tijd van uw functies en in het bij zonder van die van commandant hebt gekweten. U hebt dat gedaan met een toewijding en oen nauwge zetheid waarvoor ik u op dit oogenblik nog eens gaarne hulde breng. De Nederlandsche Brandweerbond heeft u als her innering aan uw 45-jarig brandweerjubileum een di ploma toegekend en daarenboven de u reeds in 1936 verleende onderscheiding versierd met een gesp, voorzien van het cijfer 45. Het is mij een genoegen, u het versiersel hierbij te overhandigen, alsook het di ploma in lijst. Gelukkig is u tot dusver een ongeschokte gezondheid beschoren. Moge dit voorrecht nog lang uw deel blijven. U kunt met voldoening terugzien op het werk dat achter u ligt" (Applaus). De installatie van den heer G. K. de Bie. Hierna werd de heer G. K. de Bie, directeur van Openbare Werken, door den burgemeester als opvol ger van den heer Blom geïnstalleerd. De burgemees ter herinnerde er aan, dat onlangs het hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken een veror dening tot reorganisatie van het Nederlandsche Brandweerwezen heeft afgekondigd. „Onder het de partementshoofd staat een hoofdinspecteur voor het brandweerwezen hier te lande, die wordt bijgestaan door districtsinspecteurs. De verantwoordelijkheid voor het brandweerwezen in de gemeente is anders dan tot dusver in haar geheel op de schouders van den burgemeester gelegd en daarmede ook de bevoegdheden, welke hem in staat moeten stellen deze verantwoordelijkheid te dragen, zoowel ten opzichte van de hoogere instanties als jegens de burgerij. Het is uit hoofde hiervan, dat ik den heer G K. de Bie heb benoemd tot comman dant van de brandweer in onze gemeente Commandant Dc Bie, het verheugt mij, u thans in uw nieuwe ambt te mogen installeeren. Ik weet. dat u om deze functie niet hebt gevraagd, nog minder hebt begeerd. U hebt haar slechts aanvaard uit een gezond plichtsbesef, meenende, dat u ook daardoor onze plaatselijke gemeenschap kunt dienen. Velen kennen u als een onvermoeide werker, die het tempo van dezen tijd verstaat en zonder veel woorden al uw krachten inzet voor de gemeente. Ik stel het op prijs, dat u door het aanvaarden van het brandweercom mando een verantwoordelijken post op u hebt willen nemen. De nieuwe inzichten op brandweergebied zullen ons al spoedig roepen om verdere verbeteringen van het plaatselijke brandweerwezen onder oogen te zien, ook wat de preventieve brandbeveiliging aangaat en in het bijzonder de belangen van den luchtbescher mingsdienst. U kunt u gelukkig prijzen, dat onder het commando van uw voorganger reeds zooveel is tot stand ge bracht en dat de Beverwijksche brandweer een ver gelijking met die in andere gemeenten kan doorstaan. Ik vertrouw dat de brandmeesters en manschap pen, die onder uw bevelen zijn gesteld, u krachtig zul len steunen, opdat ons brandweercorps op een voort varenden en kameraadschappelijken geest blijve stre ven naar steeds grootere geoefendheid en paraat heid". Afscheidswoord van den heer Blom. De heer Blom dankte den burgemeester voor de prettige en aangename samenwerking in den loop der jaren; hij schetste de bereidwilligheid van den bur gemeester, die steeds "direct gehoor gaf aan een ver zoek om steun, wat op hoogen prijs is gesteld. „Na 45 jaren blijf ik nog steeds met hart en ziel bij het brandweercorps en hoop weliswaar niet direct, maar toch indirect medewerking te mogen verleenen." Ver volgens bracht spreker dank aan de brandmeesters, de waarnemend commandant, de politie, den secretaris van den brandraad, den heer Deegenaar, de leden van het corps en verder allen, die pp eenigerlei wijze met de brandweer té maken hebben. Hij hoopte, dat in de toekomst steeds die medewerking gegeven zou worden zooals hij die ondervonden heeft. De nieuwe commandant, de heer De Bie, dankte den burgemeester en zéide niet te willen verheelen dat zijn taak moeilijk.. _was „daar ik de voetsporen moet volgen van een commandant die doorkneed was in de brandbestrijding". Spieker deed daarom een beroep op allen om hem in zijn moeilijke taak te steunen. Gisteravond heeft de heer Blom afscheid genomen van het brandweerkorps, waarbij o.a. de afdcellng Wijk aan Zee tegenwoordig was Namens het korps sprak brand meester J. Hofman den commandant toe cn bood hem daarbij een schilderetuk en drie boekdeelen aan. Binnen kort zal hem ook een fraai uitgevoerd album met het aantal branden van de laatste 25 Jaar worden overhandigd., 'y£aatste ïBeiicfUmj Tentoonstelling van Nederlandsche kunst te Hagen. HAGEN, 16 Juli (A.N.P.) Zondag 20 Juli zal in het Karl Osthaus-Museum te Hagen in het kader van de Duitsch-Nederlandsche cultuuruitwis- seling een tentoonstelling „Nederlandsche kunst van den tijd" geopend worden, georganiseerd door het Nederlandsche departement van Volksvoorlichting en Kunsten in samenwerking met de Nederlandsch- Duitsche Cultuurgemeenschap en den gouw Westfa- len-Zuid. De tentoonstelling wordt geopend door den secretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten dr. T. Goedewaagen, in tegenwoordigheid van vele vooraanstaande personen uit Nederland. De expositie staat onder bescherm heerschap van Rijkscommissaris Seyss Inquart en geeft een representatief overzicht van de Nederland sche schilderkunst, grafische en beeldhouwkunst van onz.en tijd. Zij omvat ongeveer 200 werken van hon derd der belangrijkste Nederlandsche kunstenaars. Op initiatief van den beschermheer dr. Seyss-Inquart. is dc tentoonstelling aanzienlijk aangevuld, doordat Nederlandsche Musea waardevolle kunstwerken bruikleen afgestaan. Peru en Ecuador aanvaarden bemiddelingsvoorstel. BOGOTA, 17 Juli. (D.N.B.) Naar uit Lima wordt gemeld, heeft de regeering van Peru be kend gemaakt, dat zij het bemiddelingsaanbod van de Ver. Staten, Argentinië en Brazilië in het grens conflict tusschen Peru en Ecuador heeft aangeno men. De regeering van Peru heeft zich bereid ver klaard, haar troepen tot 15 Kilometer van de grens terug ie trekken. Verder heeft zij er in toegestemd, dat een ci viele en militaire commissie van Peru en Ecuador den terugtocht controleert, terwijl tevens geen mi litaire vliegtuigen het grensgebied zullen overvlie gen, alvorens het vi-ede- en vriendschapsverdrag tusschen de beide landen onderteekend is. Ook Ecuador heeft de bemiddelingsvoorstellen aange nomen. De volkshuisvesting en het nationale plan. Een verslaggever van het A. N. P. had dezer da gen een onderhoud met mr. J. Kruseman, bestuurs lid van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuis vesting en Stedebouw en lid van den stedebouw kundigen kring over de beteekenis van het natio nale plan voor de volkshuisvesting. Mr. Kruseman is deskundige op het gebied van de volkshuisvesting, getuige zijn standaardwerk: „De volkshuisvesting onder de woningwet", dat verleden jaar het licht zag. In mijn boek aldus mr. Kruseman heb ik een hoofdstuk gewijd aan de maatregelen tot re geling van de bebouwing en van de bestemming van gronden: le de rooilijn, 2e het bouwverbod, 3e het uitbreidingsplan, 4e het streekplan, 5e de voor schriften voor de bebouwde kom. De rooilijn is een van oudsher bestaande instel ling der gemeentebesturen, waarvan de aanpassing aan de bepalingen der woningwet eerst in 1931 is bereikt. Het bouwverbod en het uitbreidingsplan dit laatste nog in beperkten zin gedacht waren reeds in de woningwet van 1901 geregeld. Het rui mere en betere begrip „bestemmingsplan van den grond", dat thans voor de omschrijving van het uitbreidingsplan dienst doet, is.in 1931- aanvSard. Dat dit ook landbouwdoeleinden kan omvatten, waardoor die grond aan bebouwing, anders dan voor boerderijen en schuren, wordt onttrokken, is langzamerhand aangenomen. Van groot belang is het tegengaan van lintbe bouwing langs bestaande wegen, waardoor het ka rakter van het landschap bedorven wordt en de gemeente op kosten wordt gejaagd voor rioleering, waterleiding lichtgeleiding enz. De gemeente Hil versum heeft hier het goede voorbeeld gegeven Het goedgekeurde uitbreidingsplan dezer gemeente huldigt de concentrische bebouwing en verbiedt de lintbebouwing. In 1931 kwam ook het streekplan in de woning wet. Wegens het verband met de regeling van sa menwerking van gemeenten in de gemeentewet is aansluiting aan dit stelsel tot zekere hoogte in de woningwet aanvaard. De praktijk is echter neer te leurstellend geweest: elk gemeehtebestuur pleegt zijn eigen belang of wat het daarvoor aanziet, op den voorgrond te stellen en wikkelt Gedep. Staten in een eindelooze briefwisseling over de voorberei ding van het streekplan. Op dit punt is een andere wijze van werken noodig. Het nationale plan vormt de bekroning van alle andere maatregelen. Het is een voordeel der in richting van den dienst van dit plan. dat hieraan verbonden is: het oefenen van invloed op de vast stelling van streekplannen. Uit een oogpunt van logica zou men kunnen ver langen, dat eerst een nationaal plan werd gemaakt, waarbij de hoofdlijnen en de beginselen werden vastgesteld en daarna de streekplannen, welke de verdere uitwerking in onderdeelen zouden bevatten, en waarin de gemeentelijke uitbreidingsplannen zouden moeten passen. Indien men te doen had met een nieuw nog onbewoond land, dat als koloni satiegebied dienst ging doen, zou men inderdaad deze methode moeten bezigen. In ons land bestaan echter historisch gegroeide toestanden. Men moet ook niet vergeten dat enkele hoofd lijnen in ons land reeds vastliggen: le het stelsel van de waterwegen, gevormd dooi de rivieren en de kanalen, 2e het stelsel van de spoorwegen, 3e het stelsel van de rijkswegen, aangevuld door dat van de provinciale wegen. Het nationale plan is van groote beteekenis voor de bescherming van het natuurschoon, dat door de voortgezette bebouwing van de strooken gronds langs de wegen en door de ontginning van woeste gronden thans groot gevaar loopt. THEEDIEVF.N STAAN TERECHT. UTRECHT, 16 Juli. Ha4 zich Dinsdag reeds •n aantal inwoners uit Utrecht voor de Utrecht- sche rechtbank te verantwoorden wegens diefstal •an 64 balen ongebrande koffie, gepleegd ten na- deele van de firma Douwe Egberts, Woensdagmid dag stonden 5 Utrechters terecht wegens diefstal, respectievelijk heling, van een partij thee ter groo te van ongeveer 140 K.G.. gepleegd ten nadeele van een der Utrechtsche filialen der firma P. de Gruyter. Door den Officier van Justitie werden de na volgende lang niet malsche straffen geëischt: te gen den 28-iarigen chauffeur J. V. en den 27- jarigen fabrieksarbeider C. S. G. van V.. een jaar gevangenisstraf, tegen den 24-jarigen fabrieksar beider M. K. 6 maanden gevangenisstraf, tegen den 26-jarigen fabrieksarbeider J. B. een maand gevangenisstraf en tegen den 45-jarigen koopman .7. B. die de partij voor f 1701 kocht, 3 maanden gevangenisstraf. (A.N.P.) Groote metaalindustrie. Verbindendverklaring collectieve arbeidsovereenkomst. De persdienst van het N.V.V. meldt: De Algem. Ned. Mclaalbewerkersbond, aangesloten bij het N.V.V kan over het eerste halfjaar van 1941 od een aantal in samenwerking met de andere metaalbewerkersbon den bereikte belangrijke resultaten terugzien. De 15e Juli was wel een zeer gewichtige datum Aan het Oostelijk front, daar bulderen de ka nonnen, daar rateien de machinegeweren, daa gieren de Stuka's door het luchtruim, daar dende ren de pantserwagens langs de wegen, daar strij den millioenen dappere kerels! Aan het Oostelijk front, daar worden de barba- renhorden van Stalin, daar wordt het bolsjewisti sche beest teruggeslagen door de legerscharen, dii zich inzetten voor de Westersche beschaving. Teruggeslagen wordt het Sovjet-monster, maaj dit is niet voldoende. Zoolang de wercldpest, dii communisme heet, niet totaal vernietigd is, zoolanj is het uitgesloten dat de opbouw van het nieuwi Europa er een zijn zal, die een vrede voor honder den jaren waarborgt. Aan het Oostelijk front woedt de strijd, die be slissen zal over de toekomst van Europa. Daa wordt gestreden door Duitsche soldaten, sehoudej aan schouder met strijders uit alle beschaafde lan den van Europa. Zij vormen het front der bescha ying, zij trekken op en zij zullen ze vernietigen, dl duivelsche machten, ontketend door de misdadi gersbende in Moskou. In dat front Nederlanders i ook uw plaats! Het is uw plicht tegenover uw voli en uw vaderland, uw plicht als Christen bovenal u in te zetten opdat de plaats van ons land, strak in hef nieuwe Europa, een eervolle plaats zal zijn Nederlanders, te wapen! Op voor christendom beschaving en cultuur. De tijd van praten is voor bij, er wordt een daad van u verwacht en daar om: Meldt u aan bij het vrijwilligerslegioen Neder land. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, Den Haag De „Ergaenzungstelle Nordwest" maakt bekend: Voor het „Vrijwilligerslegioen Nederland" worden keu ringen verricht op de volgende data en plaatsen: 18 Juli: 10—18 uur in Groningen, Concerthuis. Poele straat 30; 9—13 uur in 's Hertogenbosch, Prins Hendrik kazerne; 15—10 uur in Eindhoven, Huize Maria, Kruis straat 53. 19 Juli: 10—13 uur in Meppel, hotel Westerbeek, Wold straat; 15—19 uur in Coevorden, café Abel, Markt; 10—11 uur In Roermond, Swalmerstraat 61; 1519 uur in Maas tricht, hotel Momus, t^rijthof. 20 Juli: 10—18 uur in Zwolle, school aan de Turfmarkt 10—13 uur In Tilburg, Werkliedenver. Tuinstraat 68; 15—li uur in Breda, restaurant Modern. 21 Juli: 9—13 uur in gevenier, Parkweg 2; 15—19 uur lc Hengelo, Deutsches Haifs; iO-^m uur in Rotterdam, Deut- ches Haus, Volkspark. 22 Juli: 10—18 uur in Amsterdam, school Icpenweg 13 10—19 uur in Den Haag. Koninginnegracht 22. Aangenomen worden Nederlandsche onderdanen van II tot 40 iaar. die wel of geen militairen dienst hebben ver- richt, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor offi cieren bestaat geen leeftijdsgrens Voor de gezinsleden van de aangenomenen wordt ge- zorgd. voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen ge schieden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel Van Gelder. Damrak 34. Heerlen, hotel Du Nord. J. Pommé. Stationsstraat 17. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon. Markl 32. Breda. Boschstraat 67 Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat 1. Utrecht, hotel Thalia. Stationsplein 9. Den Haag. Koninginnegracht 22- Een vrijbiijet voor de reis van de woonplaats naar het keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd worden bij het „Vrijwilligerslegioen Nederland" Den Haag, Konin ginnegracht 22, resp. bij de hierboven genoemde bureaux. Een vrij biljet voor de terugreis wordt bij de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet uitgereikt". voor de metaalbewerkers. Het was toen immers, dat de verbindendverklaring van de collectieve arbeids overeenkomst in de groote metaalindustrie van kracht word. Zooals men zich zal herinneren, kwam in Septem ber van het vorige jaar, nadat gedurende een aan tal jaren geen landelijke collectieve arbeidsovereen komst had gegolden, een zoodanige overeenkomst tot stand. Zij had betrekking op een 140-tal onderne mingen met rond 64.500 arbeideres. De verbindendverklaring die thans in werking is ge treden, loopt tot 15 September 1941. Het is voor de eerste maal, dat in de metaalindustrie een C.A.O. ver bindend werd verklaard. Het aantal arbeiders, dat in dienst is bij de ongeorganiseerde werkgevers en tengevolge van de vefbïndendverklaring onder de C.A.O. valt, wordt geschat op 25.000 a 30-000. Hier mede is dus wel een flinke stap gedaan op den weg die naar het regelen van de arbeidsvoorwaarden leidt. Bovendien werd eenige weken geleden een loons- verhooging, waaromtrent tusschen den Metaalbond, de R.K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaal nijverheid en de Vereeniging van Prot. Chr. Metaal- industrieelen eenerzijds en de Samenwerkende Me taalbewerkersbonden anderzijds overeenstemming was bereikt, door het college van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. Deze loonsverhooging geldt voor rond 50.000 arbeiders. Een c.a.o. voor de kleine metaal industrie is in voorbereiding. Op 1 Mei j.l. is een C.A.O. in het electro-technisch bedrijf te Rotterdam, door het college van Rijksbe middelaars goedgekeurd in werking getreden. Onder handelingen zijn gaande om te komen tot een contract voor het geheele electro-technische bedrijf in Ne derland. Op 1 Maart j.l. werd een C.A.O. voor de operateurs in de Amsterdamsche bioscopen van kracht. Ver wacht mag worden, dat het geheele bioscooppersoneel tn Nederland binnenkort onder een C.A.O. zal vallen. Overzien wij deze resultaten (wij noemden slechts de belangrijkste) dan kan reeds nu met zekerheid gezegd worden, dat dit jaar een record-aantal arbei ders, die onder een C.A.O. vallen, bereikt zal wor den (A.N.P.) !BucyedifAe Stand HAARLEM. 17 Juli. Ondertrouwd: 16 Juli: P. B. Bijnsdorp en M. J. Hoogduin; C. A. v. d. Giesen en E. Gaspar; A. P. Uni en H. H. J. Bierenbroodspot. Getrouwd: A. J. Vermaire en P. A. Borreraan; J- C. Klinkenberg en J. M. van der Kroft. Bevallen: 14 Juli: E. FictoorVan Wijnen, z., 15 Juli M. W. van BoekeiRademaker, z.; 16 Juli E. SnoeksCornet, 2 d.: J. F. van EijkVan Halem, z.; C-. A. W. KochPoot, z.: H. PhilijjsHuizer, z. G. SintVan de Wouwer. z.: E. J. SondorpMeijer z.: G. Zwarts-Bouw. 7. 17 Juli: W. J. Zwarter— Delisserr, d.: L. WalgienGooijer, d. Overleden. 15 Juli: C. van der MeulenDe Jong 75 j., Ripperdapark; P. A. van 't Wout, 65 j., Ver- spronckweg. FAMILIEBERICHTEN UIT VERSCHILLENDE BLADEN. Getrouwd: «1. B Verhev en L. van der Mandele, Rotterdam; T. Smit en S. van Zoelen, Den Haag; Dr. J. Kramer en A. Koch, Amsterdam. Bevallen: Rouppe van der Voort-Jkvr, v. Nispen tot Sevenaer, d., Rosmalen; I, de Jager-Maas, d., 's-Gravenhage; Mennens-Dheere, z„ Overschie. I-I. ten Hove-Bakhuis, z., Deventer, Overleden: M. J. A. Greve, m., 73 j.. 's-Graven hage; A. M. P. E. Waterreus. 64 j., Delft; J. M. E. H. Hustinx, m., 67 j.. Helmond; M. S. A. H. van Rijokevorsel, v., 76 j„ Maastricht; F. Burghart- van Abshoven, v„ 67 j., Rotterdam; G. M. de Voogd- Lohman, v., 68 j., 's-Gravenhage; M. G. Born, m., i.. Middelharnis; W. Buddenbaum-Hcnnenet, 57 j.. Rotterdam: M. A. van Dorsser. v., 's-Gra venhage: M. van de Wall-Weigel. v., 75 j.. Baton- Rouge, Louisiana (V.S.) S. K. Taconis. m., 64 j., Joure. P. A. J. Baron de Smeth van Alphen, m., j., Den Haag; Anna Gorter, 68 j., Haren ,Gr.)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2