Je stand der Kijksmiddelen J 6 6 AGENDA TOBIAS (jas en tlectüdteit -JONDERDAG 17 JULI 194Ï HAARLEM'S DAGBEAD 3 nciën. I Luitenant-Generaal Seyffardt over i i J J D"1 J J l het Vrijwilligerslegioen. Aanmerkelijk hoogere opbrengst dan vorig jaar. k-GRAVENHAGE, 16 Juli. Aan het overzicht an den stand der rijksmiddelen op ultimo Juni wordt het volgende door het A.N.P. ontleend: De totale opbrengst van de groep directe belas- ngen was tot en met Juni van dit jaar f 128.525.794 gen F 65.939.298 het vorig jaar, een vooruitgang ■rhalve van ruim 62>/2 miliipen gulden, een ac es, dal in hooge mate tot voldoening stemt. Zooals we reeds bij vorige overzichten hebben igemerkt, speelt de gewijzigde regeling van de iffing der opcenten op de grondbelasting bij dit onie resultaat een groote rol. Bracht de grond- «lasting het vorig jaar f 10.472.498 op. thans is »ze opbrengst gestegen tot 36.958.752 of bijna ju. millioen honger. Doch noe meer is het gunstige resultaat te dan- >n aan de sedert het vorig belastingjaar inge- jerde winstbelasting, welke tot dusver f 36.275.135 eeft bedragen, op welk bedrag evenwel in min- ng moet worden gebracht de negatieve op- eng*: van de dividend- en tantièmebelasting ad ima 2 millioen. Voorts hebben de opcenten op de •meentefondsbelasting ten bedrag van f 11.206.630 li-r f 2.14 millioen meer opgebracht dan het vo- »e jaar. Daarentegen is in de tot de vorige maand ge- Histateerde stijging van de opbrengst der inkom- pnoelasting een stilstand ingetreden, hetgeen te •rklaren is uit het feit, dat thans vrijwel geen be dingen meer worden betaald als gevolg van de [{heffingen in verband met de ingevoerde loon- ■lpsting Tot einde Juni werd aan inkomstenbelasting «tvangen f 33.856.832 of 1 1/4 millioen minder m het vorige jaar. De beide andere belastingen van deze groep, de jrmngensbelasting (opbrengst f 7.002.694) en de >rdedigingsbelasting (opbrengst f 3.225.749) ble- ;n ieder iets meer dan een half millioen bene- >n het resultaat op ultimo Juni 1940. De overige middelen. Ook de opbrengst van deze belastinggroep kan leszins bevredigend worden genoemd. Evenals de vorige maand kan ook thans de op- :engst over Juni nog niet vergeleken worden met e van dezelfde maand van verleden jaar, toen s gevolg van de omstandigheden het resultaat echts ruim 24 millioen gulden bedroeg. Thans be- raagt de opbrengst f 51.829.757 of bijna f 3.6 mil- jen minder dan in Mei van dit jaar. Voor het eerst is in dit overzicht opgenomen de euwe commissarissenbelasting, welke in Juni j.l. 264.644 heeft opgebracht. Wat de opbrengst over de eerste zes maanden ui het loopende jaar betreft, kan worden mede- [deeld dat deze f 305.630.121 heeft bedragen, of jna 103 millioen meer dan in het eerste halfjaar in 1940. Daarvan bedroeg de opbrengst van de onbelasting f 53.468.250. Slechts twee middelen hebben in dit tijdvak min- >r opgebracht dan het vorig jaar en wel de rech- n op den invoer, welke als gevolg van de in voerde grensfaciliteiten nog slechts f 11.921.071 ileverden en daarmede ruim f 37 millioen bij het }rige jaar ten achter bleven en het statistiekrecht, it bij een opbrengst van f 727.065 ongeveer 283.000 minder opbracht. Alle overige middelen waren hooger dan in 1940 wel de accijns op zout bijna 9 ton, de accijns geslacht 3 1/4 ton, die op wijn ruim 3'/2 ton, e op gedistilleerd bijna 3 millioen, de accijns op er ruim 3]/2 millioen evenals die op suiker. De tcijns op tabak had een opbrengst van f 56.963.570 steeg daarmede bijna f 36 millioen boven het sultaat van het vorig jaar. Ook de omzetbelas- ng gaf een enormen vooruitgang te zien en wel in bijna f 26.3 millioen, waardoor dit middel ans kwam tot een onbrengst van f 70.724.287. Tenslotte zij vermeld, dat de motorrijtuigenbe- sting over het eerste halfjaar heeft opgebracht 4.493.128 tegen f 9.246.214 het vorig jaar. GIFT AAN „WINTERHULP NEDERLAND" Het Provinciaal Bureau in Noord-Holland van interhulp Nederland schrijft het volgende: Van een inwoner van Spaamdam ontving de Di ctie van het Provinciaal Bureau voor Noord-Hol- nd van „Winterhulp Nederland" den volgenden ief: „In het bezit zijnde van een partijtje lood (pl.m. k.g.) en koper (pl.m. 2 k.g.) wenscht onderge- ekende de opbrengst daarvan na inlevering af te aan aan de plaatselijke afdeeling van Winter- ilp. Zou dit voorbeeld kunnen worden» gevolgd, idat meerderen, in het bezit van kleine partijtjes if groote), genegen zijn de opbrengst daarvan af staan aan „Winterhulp"? „DE RIETPOL" Op 19 Juli a.s. herdenkt de heer G. Verharen m dag waarop hij vóór 5 jaar begon van het land ,,De Rietpol" een jachtwerf en -haven te aken. Dit feit wordt Zaterdagavond 19 Juli door be- instigers van „De RietpoT', in samenwerking et de Jachtvereeniging „Watervrienden" feeste- k herdacht. Een cabaretprogramma, verzorgd Dor zeilers en zeilsters zal den avond vullen. De estelijkheden worden Zondag voortgezet in den Drm van zeilwedstrijden en een waterfeest. Zwarr gevangenisstraffen voor frauduleus slachten. ASSEN. 17 Juli. Voor den economischen rechter Assen stonden gisteren terecht J. G., K. G., en F. H. len uit Nieuw-Weerdinge, wegens het slachten van Irijk? varkens zonder vergunning. Tientallen var- sns hadden zij geslacht en het vleesch zonder bon srkocht. Zij werden veroordeeld tot negen maanden gevan- misstraf ieder. (AJJ.P.) Heden: DONDERDAG 17 JULI. Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V., met ledewerking van het H.O.V.-koor, 7.30 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Luxor Theater: „Mirandolma", 2.30. 6.30 en 45 uur. Frans Hals Theater: Annie van Ees in „Boefje", 30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Haar eerste avontuur", 2.30, 30 en 8.45 uur. Palace: „De vrouw zonder verleden?" 2, 6.30 n 8.45 uur. VRIJDAG 18 JULI. lembrandt Theater: Snip en Snap-revue, 8 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en avonds. Nieuw programma. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des ivoBds acht tot des morgens acht uur (ook op !ondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijl weg 34, Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek. Rijksstraatweg 19. Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Heemsteecteche Apotheek, Binnenweg 98, TeL 18197. Het eerste contingent vertrekt nog deze maand. 's-GRAVENHAGE, 16 Juli. „Behalve mon delinge, stroomen schriftelijke aanmeldingen in een niet te stelpen vloed bij de verschillende bu reaux binnen, zoodat ik vol vertrouwen ben, dat wij met een behoorlijk legioen voor den dag zul len komen", zoo verklaarde dezer dagen de gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf, tijdens een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. „De oproep in de dagbladen" zoo ging hij verder „heeft in breede lagen van het Neder- landsche volk weerklank gevonden. Dit stemt ons tot groote blijdschap". „Kunt u mededeelen, wie het initiatief tot de vorming van het legioen heeft genomen?" „Ja en neen. De idee is een spontane uiting ge weest van eenige goed nationaal voelende Neder landers van uiteenloopend politiek inzicht, die den nieuwen tijd begrijpen en onafhankelijk van elkaar hun weg naar mij vonden. Daarop heb ik met den rijkscommissaris besprekingen gevoerd. Dr. Seyss Inquart toonde groote belangstelling en vooral aan zijn daadwerkelijke medewerking is het te danken geweest, dat reeds aanstonds de vorming van een vrijwilligerslegioen ter hand kon worden geno men. De Riikscommissaris heeft tevens uiting ge geven aan den wensch, dat dit legioen een zuiver Nederlandsch karakter zal dragen en dat het een uitdrukking zal zijn van Nederlandsche kracht, zooals trouwens ook in mijn oproep staat. „Ik ontvang dagelijks een overstelpend aantal brieven" zoo ging de generaal verder. „Ik ont vang ze van oud-kameraden ook van het Neder- landsch-Indische leger en van onbekenden, die spontaan hun geestdriftige instemming te kennen geven. Ook ontvang ik anonieme brieven, die ik echter niet lees, maar die een b^on van belang stelling en soms van hilariteit vormen voor mijn bureaupersoneel. Ik heb zielsmedelijden met deze verdwaalden, die in machtelooze woede naar de pen grijpen, omdat zij niets van het groote wereld gebeuren begrijpen". „De Duitsche legerberichten melden iederen dag groote successen. Steeds dieper dringen de Duit sche troepen naar het Dosten. Bestaat niet de mo gelijkheid, dat ons vrijwilligerskorps te laat komt?" „Deze vraag wordt me niet voor de eerste maal gesteld. Inderdaad hebben de Duitsche legers de bolsjewistische horden voor een belangrijk deel vernietigend verslagen. Maar de strijd is nog niet ten einde. Het is het werk van de vrijwilligersle gioenen uit alle landen van Europa en dus ook van onze vrijscharen zich op te maken om de even groote ais grootsche taak der Duitsche legers eenigs zins te verlichten". DATA VAN VERTREK. „Kunt u reeds mededeelen, wanneer het Neder landsche legioen gereed is en vertrekt?" „Een definiteve datum kan ik nog niet noemen, maar er wordt hard gewerkt. Het ligt in de bedoe ling, dat het eerste contingent nog deze maand naar zijn standplaats achter het Oostfront zal ver trekken om aldaar een spoedopleiding te volgen. Het tweede contingent zal enkele weken later vol gen". Sprekende over de z.g. „afwachters" zeide de generaal, „dat het zooveel gemakkelijker voor hem geweest zou zijn om geen oproep te plaatsen en eveneens maar af te wachten". „Maar tegen dat afwachten" zoo sprak de opperofficier „komt mijn geheele gemoed en mijn Nederlandsche hart in opstand. Er moet iets gedaan worden om te toonen, dat wij nog een volk zijn waar pit in zit, dat wij een volk-zijn dat voelt en begrijpt dat wij in het groot moeten denken, dat wij moeten denken aan de onvermijdelijk ko mende groote Europeesche statengemeenschap, waarvan wij toch met eere een deel willen uitma ken. Een volk van echt Germaanschen stam zöoals wij Nederlanders zal een belangrijk en zelfstandig deel daarvan kunnen vormen, wan neer het zich dat waardig maakt. En dat kan het Nederlandsche volk niet doen door afwachten, maar alleen door daden. Duitschland en Nederland geheel Europa trouwens heeft op dit oogen^, blik een gemeenschappelijken vijand. Een vijand dien men zich niet vreeselijker en afschuwelijker kan voorstellen. Deze vijand is de bolsjewieken- horde. die zich reeds had opgemaakt de Europee sche beschaving en cultuur te gaan vernietigen en Europa dus ook Nederland aan de afzichte lijke ellende van het bolsjewisme te onderwerpen. Vele jonge Nederlanders, die het nog niet geheel met zichzelf eens zijn. zouden een voorbeeld kun nen nemen aan het zeer groote aantal oud-gedien- den en gep. militairen, dat zich reeds aanstonds spontaan meldde en van wie velen door hun hoo- gen leeftijd tot mijn spijt geen deel van het legioen kunnen uitmaken". Ten aanzien van de verzorging van achterblij vende gezinnen, zeide de generaal, „dat een rege ling in voorbereiding is, waarmede de vrijwilligers naar zijn meening ongetwijfeld zullen kunnen in stemmen. Hetzelfde geldt voor de gevallen, in dien men gewond of invalide wordt, dan wel sneu velt. Verder wordt binnenkort verwacht, dat een ver ordening wordt uitgevaardigd, waarbij wordt be paald. dat personeel in overheidsdienst 85 pet. var hun salaris, alsmede hun betrekking behouden". Generaal Seyffardt eindigde het onderhoud met uiting te geven aan de hoop, „dat de toeloop zoo groot zal zijn, dat het Nederlandsche volk zich later, wanneer de eindstrijd is gestreden, tegen over andere Europeesche volkeren niet behoeft te schamen en dat het dan niet wordt aangekeken voor een volk van thuisblijvers, dat anderen de kastanjes uit het vuur laat halen". (A-N.P.) FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak het volgendr faillissement uit: Leonardus Johannes Mesman, zonder beroep wonende te Nieuw-Vennep, gemeente Haarlem mermeer. Spieringweg no. 1190. Curator mr. L. V. Hoog te Haarlem. Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillisse ment mr. E. J. W. Top te Haarlem. De bedrijfsorganisatie der voedsel voorziening. Een algemeen reglement verschenen. 's-GRAVENHAGE, 16 Juli. Op 1 April j.l. is gepubliceerd het organisatiebesluit Voedselvoor ziening 1941. Dit besluit omvat de wettelijke grond slagen. waarop de verticaal op te bouwen bedrijfs organisatie voor de voedselvoorziening zal worden gebaseerd. Zooals gemeld is, zullen voor de eco nomische verzorging van alle producten van de voedselvoorziening en van den landbouw bedrijfs organisaties worden ingesteld. Dit zal bijvoorbeeld gebeuren voor de productiegroep „vee en vleesch", voor de productiegroep „zuivel" enz. Deze bedrijfs organisaties voor verschilende producten afzonder lijk, omvatten zoowel de producenten in den land bouw en de visscherij als handel en industrie. Onder de bedrijfsorganisaties en onderbedrijfsorganisaties zullen de onderscheidene vakgroepen voor handel en industrie komen te ressorteeren. Deze worden thans georganiseerd door de zgn. commissie-Wol- terson, welke de geheele handel en industrie in horizontale geledingen organiseert. Indien zulks voor de economische regeling van een product wenschelijk is, zullen twee of meer van zulke vakgroepen tot een vakorganisatie kun nen worden samengevoegd. Deze bedrijfsorganisatie voor de voedselvoor ziening zal geleidelijk tot stand komen. Thans wor den bij de verschillende centrale crisis-organisaties commissies ingesteld, bestaande uit deskundige vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, die tot taak hebben voor een bepaald product de totstand koming van een bedrijfsorganisatie c.q. onderbe drijfsorganisatie voor te bereiden. Zoo is bij de Nederlandsche Zuivelcentrale dezer dagen een com missie ingesteld voor de voorbereiding van een organisatie voor consumptiemelk, welke de regeling van dit product voor het geheele land op zich zal nemen. In het organisatiebesluit voedselvoorziening is bepaald, dat de secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij een algemeen reglement betreffende de samenstelling, inrichting en bevoegdheid van organisaties, ingesteld op het gebied der voedselvoorziening, zal vaststellen. Dit algemeen reglement zal dan gelden voor alle in te stellen bedrijfsorganisaties, onderbedrijfsorganisa ties (dus niet voor de vakgroepen, georganiseerd door de commissie-Woltersom) en is in de Staats courant van 16 Juli 1941 gepubliceerd. En enkele belangrijke bepalingen daarvan volgen hieronder. De leiding der organisaties berust bij een be stuur en een voorzitter. Het bestuur laat zich ter zijde staan door een commissie van bijstand. De voorzitter wordt al of niet uit de leden van het bestuur benoemd door den secretaris-generaal op een niet-bindende voordracht van het bestuur. Hij maakt van het bestuur deel uit. Het bestuur stelt de verordeningen vast, maar kan de regeling van een of meer onderdeden of van bepaalde aan te wijzen onderwerpen aan den voorzitter opdragen. De voorzitter is in het bijzonder belast met de coördinatie van de werkzaamheden der organisatie Voorts is hij belast met de uitvoering van besluiten en verordeningen. Een besluit of een verordening, die naar zijn meening in strijd is met de belangen welke de organisatie moet behartigen of met het algemeen belang, brengt hij niet tot uitvoering. De commissie van bijstand moet, behou dens spoedeischende gevallen, over alle verorde ningen worden gehoord. Het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 bevat omtrent het op de organisatie uit te oefenen ambtelijk toezicht reeds eenige bepalingen die in het algemeen reglement nog nader zijn uitgewerkt. Het bestuur maakt elk jaar een begrooting op, ge hoord de commissie van bijstand. De secretaris generaal kan de begrooting wijzigen en daarin even tueel ook een post opnemen voor algemeene voed selvoorzieningsdoeleinden. Financieele controle op ae gesties der organisatie door een of meer accountants, die onder goedkeu ring van den secretaris-generaal door het bestuur worden benoemd, is voorgeschreven. (ANP) Distributie van zeep. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli De secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat personen, die in aanmerking meenen te kunnen komen voor extra rantsoenen zeep op grond van de omstandigheid, dat zij door hun werkzaamheden aan bijzondere verontreiniging van het lichaam of de kleeding zijn blootgesteld, of doordat extra zeep voor hen uit hygiënisch oogpunt noodzakelijk is, vóór Zaterdag 26 Juli a.s. de aanvraagformulieren M.D. 80 bij de plaatselijke distributiediensten dienen af te halen. De data, waarop deze formulieren moeten worden afgehaald en weder ingeleverd, zullen door de distributiediensten nader worden bekend gemaakt De volgende groepen van personen komen in aan merking voor extra rantsoenen zeep: 1. zij, die „vuilen arbeid" verrichten; 2. practiseerende artsen, tandartsen en vee artsen: 3. gediplomeerde bakers en kraamverzorgsters Zooals bekend moeten aanvragen voor de onder 1 vermelde categorie van personen, dus arbeiders, die „vuilen arbeid" verrichten, worden ingediend door den werkgever. Kappers, die in aanmerking wenschen te komen voor scheerzeep en zeep voor hun bedrijf, dienen een aanvraagformulier M.D. 269 eveneens vóór 26 Juli a.s. af te halen en op het hiertoe vastgestelde tijdstip wederom bij de distributiediensten in te leveren. Hierby moeten de kappers de loonlijsten van him personeel overleggén. Alle bovengenoemde groepen van personen die nen met de extra zeep uit te komen tot 1 Februari 1942.. Inbrekers en heler aan de Justitie overgeleverd. In ons vorig nummer deelden we mede, dat een 17- en een 20-jarige jongen een poging tot inbraak hadden gedaan in een perceel aan de Parklaan te Haarlem. Zij waren op het door hen zelf veroor zaakte lawaai op de vlucht geslagen, maar even later in een schuurtje achter een perceel aan de Nieuwe Gracht gegrepen. Ze werden naar het po litiebureau aan de Smedestraat overgebracht, waa. zy een bekennis aflegden. Thans hebben zy bekend, ook op 26 Maart j.l te hebben ingebroken in een winkel aan de Jan Gijzenvaart. waar zij koffie, thee, boter en distri butiebonnen ontvreemdden. Als verdacht van heling van deze artikelen werd een 25-jarige Haarlemmer aangehouden, die eveneens een bekentenis aflegde Het drietal is aan de Justitie overgeleverd. ACHTER HET OOSTELIJK FRONT. Terwijl de opmarsch zonder onderbre king voortduurt, worden de wegen in de Sovjet-Unie achter de steeds voor waarts trekkende Duitsche troepen door de pioniers met man en macht weder in begaanbaren staat gebracht. (Foto Orbis-Holland) EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor cand.ex. Engelsche taal- en letterkunde: R. Vleeskruijer. Aan de le H. B .S. b met 5-j. c. te Haarlem zijn be vorderd naar de tweede klasse. Koos van Beek, Freda Broersma, Jaap Burghout. Henk Doing. Piet Drcijer. Willy Eekhof, Charley Etty, Ellen Ex. Johan Fiedeldey, Sieds Hoogland, Jan Keg, Nico de Korte. Gerard van Kuljk, Tiny Ligtenberg, Henk van Lohuizen. Theo van der Lugt, Volkert Mol. Wim Prins. Wlm Rei- nalda, Willem Scheffer, Jaap Sperwer, Jan Thuis (voorw.). ■Rudl Vercruijsse. Rein van der Wagen (voorw.), Arend van Weert. Carel Zijlstra (voorw.), Gerard Schretider. Johnny Bateram. Feico Bleeker (voorw.). Gé Blom. Menno Bons (voorw.), Fred van Dam Piet van Goor. Ina Kool bergen, Freddy Kreuger. Ine Molijn (voorw.). Roelof de Ntjs. Huibert Reinhold. Erik de Rooy. Clasy Stam, Frits Tewes, Wout Wanrooy. Elly van der Weide, Heini Winter. Jan Woud. All Ijzer (voorw.). Annie van Zeeland. Dirkjan van Baaien. Flip Bos. Wim Brcnkhorst. Jan Dieperink. Jan Ex. Wim van den Eynde. Jaap de Graaff. Klaas Hal- bertsma. Wim Heezius, Siebje Huisman. Jan Jager, Rob Jansc. Theo Jansen, Piet Kooman. Jacob Lagendijk. Henk Merkelbach. Bob Seylhouwer (voorw.). Theo Slkkema. Alfred Stutterheim. Naar de 3de klasse: Han Bos, Herman Bouwer. Bennie Hagels Frits Haye. Cleem van der Helde. Willy van der Linden, Frits Mijer. Freddi Petri, Hans Schleicher. Chris Smits Hans Stroo, Ruurd van der Veer. Johan Vernout, Liesbeth de Vries, Loes Wessels. Joan Wevers, Jan Wijn- veld (voorw.). Ben IJzerdraat, Piet van Zeeland (voorw.). Hans Zuilhoff (voorw.). Hanny Boshoff. Bert Beszelzen. Jan Beverdam, Joop Binkhorst. Piet Bos, Wim Faber, Toosje Hagedoorn, Adri Janssen. Bert Jonker. Jan Kraam- winkel. Fietie Kraamwinkel, Piet Kranendonk, Joop Kuipers, Piet Lokman, Leo Molijn, Wouter Mouw. Loes du Rieu, Dick Roggeveen, Coby Souwer. Leo Verwey, Fnts de Voogt, Hein Wernik, Bep Avis Lla Bok, Piot Bos, Sjoerd Dopheide, Ank van Gogh. Wim Groot (voorw.). Rob ten Hage (voorw.), Nantko Hazelhoff, Wytze Hettema, Jan Holterman t. Hove, Marletje Janssen. Doesje Joust.ra, Piet Koonings (voorw.). Piet Kwantes, Pleter Langeveld. Duco Mees, Bram Pleging, Alan Reitsma. Jan Rozendaal, Han van Steenbergen, lente Teunis, Joan van der Wijst, Naar de 4de klasse: Fred Bastet (voorw.), Lud Baum, Hannle Berentsen (voorw.), Nick Easton. Jaap Galjaard, Jo ten Hartog, George Hellenberg, Kees van der Heyde (voorw.), Lydla van der Kort. Elly Leupen, Kees de Rid der (voorw.). Jo de Ruijter (voorw.). Heiman Scholten. Carel Sellenraad, Jetty Slager, Tineke de Smidt, Dick Smit, Carla Tiupp. Emile Vercruijsse, Tia van der Wal. Hetty de Wijs, Marga Mulder, Plet Abbink Spaink (voorw.). Jan van den Berg. Kees Bruins (voorw.). Leo Cosman, Joop Damiaans, John Easton. Jan van Ek (voorw.), Henk Goosens, Kees Groot, Elsje van Huizen. Hans Jensch. Fre<i Keyzer (voorw.). Jaap de Klerk (voorw.). Jan Kraft. Jan van Manen. Henk Schreurs, Hans Slendebtoek (voorw.). Rene de Vita. Ries van Putten. Jan van Asch, Joost van Baaien. Bob Barendsen. Rob Beets. Henjo Bellaarl Henny Boot, Bart Botman. Rob Brand. Jan van Eden. Helmut Feirabend. Marian Graaf. Louis Graven. Wlm Jansen. Al- bert Joustra. Jan Lugthart (voorw.). Bert Metz (voorw.). Hans Meyer (voorw Jan Mulder, Henri Nietzmann. Ap Nijboer, Bob Potjer. Jan Schimmel (voorw.). Boy Verheul voorw Frits de Vries, Roelof van Waard. Anton Wijers Naar de 5de klasse: Hans Appelman, Thea van Asperen. Andries Boer, Nella Boon (voorw.), Aty van der Burg. Flip Deys, Carel van Gelderen (voorw.). Eddy Goode, Henrie Heezius. Henk Hiemstra, Hedwig de Jonge (voorw.), Elsje Kruljt, Boy de Leeuw. Aak Moolenaar, Hetty v. Nikkelen Kuijper, Ida Reijers, Dik Spaargaren Han Swart, Johan Wensing. Ab de Wit, Ben Talsma. Willy Bons, Joop Brouwer (voorw.). Ro)f Cransberg, Robert Eikenboom. Rob Everard (voorw.). Kees van der Heide, Tiebbo de Kemngh, Gerrit Piet, Hein Rietberg, Johann Sickmann, Willy Slingerland, Walljr Soesman, Bas Sorg- drager. Gerrit Stolker, Hans Veenenbos. Co de Vogel (voorw Henk Peters. Nel Derlagen, Jan Hogeweg, Jo hanna Holswilder Henri Kappert, Ria Kikkert, Wlm van Nie, Jan Reinders Folmer (voorw.), Kees Sabells (voorw.), Joop Schollen, Cor Schuurmans, Jan Sikkema, Rob Smit, Joke Sperwer, Gezinus Thomasson, Gerrit Tlmmers, Frita Wafelbakker, Joop Wagenmakers, Wlm Whttlau, Dick van Woerkom. Het diploma van den driejarigen cursus verwierven' A. C. van Baren, A. J. Beneker. J. J. Blankert, J. J. Kramer, P. H. Lasschuit, J. J, Lehman, P. van Lith, H Th. Lodder, P. van der Nagel, C. Niemöller, G. Post. D. de Ruiten B- Smeenk, F. Viehoff, J. Weidema. Th. Wernik, G. IJzerman, C. Zomer, Lous van den Burg, Atl van Da len. Mien Ophuijsen, Frieda Pape, Hennlj Vethaak, Maaike de Wette. Coba Out. Grietje Brand. P Blesgraaf. WIChert Bos, Willem Bos, F. Derks, A. E. Dingjan. J. H. de Graaft, W. van den Heuvel. J. Koeijers, G Presburg, W Pull. W J. Richel. M. Sllggers. M. van der Zwaart, P. de Hllster, M. Kuiiert, M. Ockcloen, J. van der Velde en Dine de Vires Muizen Het diploma van den vijfjarigen cursus werd uitgereikt: A. Hoofdvak Handelswetenschappen: W. Boogaard, Jan Boon,, W. M. Bouterse. M. C. Bijnagte. J. M. Groenendijk, J. C. Lucas, M Nooy, Greet je Pesman, Fr. Roose. P. C. Ruighaver, J. Slagter, Tini Stuurman, J. N. Vermeer, A. J. de Vries, L. C. Bode, Chr. L. Baggerman, H. Boeree, Anna C. Boon, C. Dammiaans, A. A. Drenth. J. C. Fluits- A. A. Formanoy, A. Kuipers, D. E. v. Leeuwen, Fr. du Maine, O Steingröver, B. M. Pleters, A. Turkenburg, D. d. Veen. B. Hoofdvak Engelsche Taal en Handelscorr.: w. Boon, M. Cohen, H. Elskamp, A. Hooyen, Mane J. Horst, W. van Huis, M. J. Leendertsc, Corn. v. Lent. H. Siteur, J. A. Traanberg, J. M, Vis, J. Vreeken, D. Wernik. L. G. Zon neveld. DE COSTA KWEEKSCHOOL TE HAARLEM De volgende leerlingen van de Da Costakweekschool te Haarlem zijn bevorderd naar een hoogeie klas: Van I naar II: de meisjes: T. Donker. Ina v. Egmond, Lisa Hack. Hilda Heddema, Atle Kooy. AUe v. Schalk wijk. Dien Spek, Conny de Vries, Jo Zwiep; de jongens: G. Hagedoorn. Hein Hoekstra. Johannes de Jong. Mein- dert Smid, J. Triebeis, F Togtema, Van II naar III: de meisjes: S. Baardman. M. Beek. F. Godhelp. T. v. d. Horst. R v. Huls, J. Hylkema. N. Lamme. E. v. Meyenfeldt, M. v. Meyenfeldt, L Oderkerk, T. Roosjen. W. Schreuder, F. Struik. D. Voorips. T. de Vos, M Woud, J. Zwiers; de jongens- H. Beekelaar, K. Brons. J. Hetebrij, J. v. Zon. DIVERSE. STAATSEXAMENS. GRAVENHAGE 16 Juli. - Geslaagd voor net Staats examen ter toelating tot de Universiteiten diploma a, mej. C. Dikshoorn, en de heeren F. G. Schwarz en W T. D. Smit. Voor diploma b. mej. D. Walkate en de heeren D- H. van der Meuten. C. Overdijk, A. L. Soetemann, D. J. Spaling, P. D. Samderse en M. Vrleze. STUURLIEDENEXAMENS. MULO-EXAMENS TE HAARLEM Woensdag zijn te Haarlem geslaagd voor diploma A: N. Scherpenhuizen, H. A. de Vries, M. A. Hendriks, H. van Monsjou, allen Velsen, C. P. A. Wolterbeek, Zandvoort, J. L. Scheurman, M. van Randtwijk, J. Timmer, G. van Esveld, E, G Soomer, C. A. Vlug, J. Z. van der Wanscn, M. C. van der Want, A. E. Groot, M. de Vries, J. A. Posch, J. A. Plantinga, al len Haarlem, H. A. Kranendonk, Heemskerk, R. G. Rettig, W. L. van Sijtveld, Beverwijk, J. W. van der Wateren. Santpoort. E. Stoeltje. J E. Siezinga en A. Stoeltje, Bloemendaal. K. Kempe. Hoofddorp. Voor diploma B slaagden: J. Luit, Velsen, P. Ch. Keur, IJmuiden, J. Wesmaas. W. J. Reinders, Nieuw Vennep. A. Weeda. Zandvoort. H. M. Breet, C. G. van Willigen. Haarlem. mogen niet onnoodig gebruikt worden Sedumsoorten voor den tuin. Sedum is één van de plantengeslachten, die een bijna ontelbaar aantal soorten en variëteiten le vert, die geschikt zijn voor den tuin. Zeer vele hiervan zijn Vooral aardig in den rots- tuin. En kosten hoeven we er niet voor te maken. We kunnen de wilde Sedum acre, of muurpeper, die we in Juni-Juli op zandgrond en in de duinen en zelfs vaak op platte met grind bedekte daken midden in de stad als een vroolijk wollig kleed van ontelbare diepgele sterretjes zien uitgespreid, zon der veel moeite in dén rots tuin overplanten. Gróeien en bloeien doen de Sedumsoorten overal. Het beste voor ze is echter een tamelijk droge zanderige tuingrond- De blaadjes van de muur peper zijn wanneer de standplaats zonnig is vaak roodachtig. Staat de plant beschaduwd dan meestal groen. Sedum album, die we eveneens vaak op de da ken vinden en verder op zandgrond, is een aardige plant voor den rotstuin. Dit plantje wordt iets hoo ger dan de muurpeper, soms wel 15 centimeter hoog, de blaadjes zijn iets smaller dan bij de muur peper en de sterretjes van een mooi vroolijk wit, soms ook rose. Twee variëteiten, Sedum album murale en Sedum album roseiflorum dragen rose bloempjes. De hierbij afgebeelde Sedum anglicum is ook alleraardigst. In de meeste landen van West- Europa komt deze plant in het wild voor. Ze wordt niet hooger dan een centimeter of tien en heeft meestal witte, soms rose bloempjes. De Tripmadam, Sedum reflëxum, komt in Hol land vrij algemeen voor op drogen zanderigen grond, de blaadjes zijn priemvormig en de bloem- sterreg geel. Al deze verschillende soorten kunnen dus zon der welke kosten dan ook voor den tuin worden verzameld en ze zijn alle vroolijk en zeer rijk- bloeiend. Natuurlijk zijn er ook zeer vele gekweek te lage zodevormende Sedum's. In de meeste ca talogi staan er tientallen genoemd. Er zijc er bij met bonte bladeren en in de bloe men varieert de kleur van wit rose rood en geel oranje. Er zijn ook Sedumsoorten, die hooger worden en die in een border goed gebruikt kunnen wor den. De meest bekende is wel de hemelsleutel, Se dum purpureum. Deze kan een hoogte van ruian een halven meter bereiken en heeft bleekpurperen bloemen. Van deze hooger wordende soorten zijn Sedum speetabile roet zijn variëteiten Sedum speetabile atropurpureum en Sedum speetabile Brilliant wel de mooiste. A. J. D,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5