r Vierdaagsche gaat niet door. Jiacktbeiiditen Verhooging van vleeschrantsoen JSuUeittand DONDERDAG 17 JULI 194T HSAREE M'S DAGBLAD 6 Wandelsport Met het odg op het verbod tot het houden van mar- schen van den Commissaris-Generaal voor het Vei ligheidswezen. S.S. GruppenfUhrer Rauter, zal ook de Vierdaagsche dit jaar niet doorgaan. Honkbal Groote overwinning van E. D. O. op Ajax (20—5) Ajax verscheen dezen keer met Van Lobberegt op de werpplaat. Dat was een kwestie van tactiek omdat nu Blomvliet gespaard werd voor den Zondag te spelen wed strijd tegen It. H. C. Ajax verwachtte n.l. niet veel kans te hebben tegenover E. D. O., maar rekent wei op een overwinning op H. H C. Deze tactiek stond E. D. O. best aan. Het resultaat is dat slechts zeven spelers op drieslag uitgingen en vijftien honkslagon werden gegeven. Onder dlc honkslagen waren twee homeruns van KI. Zandstra. waarvan vooral de tweede, tn de achtste inning werkelijk mooi was. De eerste had echter ook iets bijzonders. Met het door dezen tik verkregen punt werd n.l. de eerste duizend runs van E. D. O. sedert haar intrede In de eerste klasse volgemaakt! Schijvenaar had ook de maker van dezen jubileumrun kunnen wezen Hij was echter juist met zijn eerste beurt niet gelukkig. Een pracht aangooi van Bloem deed hem op het eerste honk sneuvelen. In de vijf beurten, die Schijvenaar na dezen nog aan slag kwam. leverde hij echter nog vier honkslagen. KI. Zandstra was echter nog zijn meerdere want die bracht het tot vijf. Was hel werpen z.wak, het veldwerk van Ajax was be paald slecht te noemen. We noteerden o.a. drie gemiste vangkansen. Verder wierp Blomvliet eenmaal den bal zoo slecht naar het eerste honk dat het gcheele veld in de war raakte en er naar liefst drie spelers over de thuisplaat kwamen. In de laat ste slagbeurt van E. D. O. wierp Beumer. die Ter Helde als achtervanger verving ook al weer zoo slecht naar het eerste honk. dat Van Esch. die van de zesde innings af De Smldt verving, een rondje kon loopen voor de bal weer was opgehaald. Achteraf werd Van Esch nog uitgegeven daar hij buiten de lijn geloopcn had. maar dat deed aan de fout niet af. Schijvenaar bracht het tot negen keer drie slag. maai had de hand in nog zeven andere nullen. Vooral de zeer bijzondere vang na den tik van Van Lobberegt in de derde innings moet hier worden vermeld. En al gaf Schijvenaar acht keer vier wijd en werd hij zes maal geslagen, een loopen op de honken komt bij dezen werper niet gemak kelijk tot een punt. Ook door fouten van Kr. Zandstra. De Smidt en van Diepenveen kwamen loopers op de honken. Slechts vijf van hen brachten het echter ook tot een run. Al stond Ajax na twee innings met 2—1 voor, de rest van den wedstrijd zijn de Roodwitten totaal kansloos ge weest. De cijfers der innings zijn: Ajax: 020000300 5 Wedstrijden voor school negen- tallen. Woensdagmiddag werd de tweede ronde van de wedstrij den voor negentallen van Middelbare Scholen gespeeld. De groote verschillen van verleden week kwamen nu niet meer voor. Integendeel, de verschillen waren zeer gering en de wedstrijden va^k van uitstekend gehalte en zeer spannend. Dat goede gehalte wordt verklaard door het feit dat in enkele der schoolnegcntallen vele bekende spelers uit de eerste- en de overgangsklasse, uitkomen. De uitslagen waren achtereenvolgens: ie H- B. S. B I: 3—3—8—1 15 2de H. B. S. B IV: 4—1—2—5 12 2de H. B. S. B n: Gymnasium: 2de H. B. S. 1 1—0—0—1—2 4 1—0—0—2—2—= 5 Volgende week Woensdag spelen de winnaars d. z. Ie H. B. S. B I, Gymnasium en 2de H. B. S. B I. eveneens ln het Noorder Sportpark, een halve competitie. Cricket Onderlinge wedstrijden van Rood en Wit. Een voorbeeld dat navolging verdient. Ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan, dat overigens op bescheiden wijze herdacht wordt o.a. door een tweeriaagsche competitiematch tegen H. C. C. I op Zaterdag en Zondag a.s. werden cr deze week aan de Spanjaardslaan onderlinge avond- v edstrijden gespeeld, waarvoor onder de leden zeer groote belangstelling bestond. Zoo groot zelfs, dat men de vijf elftallen tot dertientallen moest „uitbou wen". In iedere ploeg waren spelers van verschil lend kaliber opgenomen; cricketers uit het „eerste", de lagere teams, juniores en adspiranten. En ook sterren uit vroeger tijd, zooals Piet van Houten, waren van de partij. Het bleek, dat de ploegen zeer oordeelkundig waren samengesteld en dat zij volkomen tegen elkaar opwo gen- Aan spanning heeft het dan ook zeker niet ont broken; op den eersten avond scoorde het Van Tets- team 117 voor 3. doch de ploeg van Van Rossem slaag de er op het laatste moment in om met 114 voor II (één wicket in handen) een draw te bewerkstelligen. Ea eenzelfde resultaat verkreeg Elias met zijn man nen (113 voor 10) tegen de dapperen onder leiding van Wim Kramer. Het aardige van deze wedstrijden, die van kwart voor zeven tol tien uur duurden, was. dat ook de jon geren en de allerjongsten gelegenheid kregen om hun kunnen onder en tegen de meer ervaren cricketers te toonen, wat hun animo in niet geringe mate verhoog de, Zij kwamen in de verschillende onderdeelen van het spel aardig voor den dag en sommigen van hen gaven daarmede een belofte voor de naaste toekomst. Daarom zou het wenschelijk zijn en dit zal, ge zien het succes, ook wel gebeuren als deze onder linge avond wedstrijden van nu af aan in het jaarlijk- •che programma zouden worden opgenomen. Zij zijn een goede propaganda voor cricket in het algemeen en voor Rood en Wit in het bijzonder. En het is een voorbeeld, dat bij andere clubs navolging verdient. Haarlem-combinatie wint met 80 runs van C. V. H.-combinatie. Een sterke Hnarlom-combinatie bond den strijd aan te gen een C. V. H. combinatie en met groot verschil bleven de Haarlemmers in de meerderheid. Haarlem trok het eerst naar de wickets en pas op 24 werd het openingspaar gescheiden toen Wcssel voor 13 l.b.w. ging op Th. v. d. Pas. Regelmatig vielen nu de 3 volgende wickets en op 38 had Haarlem al 4 batsmen verloren. W. Peschar en P. v. d Wal brachten echter verandering ln clen toestand en namen het bowlen goed onder handen. Op 73 vielen snel 3 wickets o.a. van v. d. Wal, die 15 runs gescoord had. Met P. v. d. Bergh op de mat vloog de score omhoog; in deze periode was het runnen uiterst scherp totdat v. d Bergh voor een goede 14 run out ging. Op 147 verdween Peschar voor een goede 63 waarna de Haarlem-innlngs gesloten werd. Voor C. V. H. bowlden: v. d. Pas 2—32, A. Bak 412. F Seveke to cn Bastianen 0—11. Mr. Extra kwam met 22 ook in de dubbele cijfers. Hei batten van C. V. H. viel erg tegen zoodat op 67 C. V. H. all out was. Het openingspaar hield niet lang stand. Alleen Kuenen en v. d. Pas zagen kans runs te maken op den aanval van Haarlem. Kuenen scoorde 10 en v. d. Pas 26 runs waaronder 5x4. Toen deze 2 spelers verdwe- waren boden de anderen geen noemenswaardigen tegenstand meer. Voor Haarlem bowlden: Abendanon 2—5, van Tiggelen 2—17, P. Goossens 2—23, G. Wessel 1—19 en B. Kleefslra —0. Haarlem won dus met 80 runs. Waterpolo H. P. C. verslaat Het IJ met 3—1. Het Y verscheen niet volledig tegen IT. P. C. 1 in het veld. Alhoewel van Aelst als middenvoor gemist werd. bleek Mayer een waardig plaatsvervanger. Direct nadat scheidsrechter H. de Kok liet beginnen ontwikkelde zich een snel spel hetgeen gedurende den geheelen wedstrijd gehandhaafd bleef.. Braam werd goed bewaakt door Köhler en mede door het slechte aangeven van de ballen kon deze speler niet tot doelpunten komen. Een tweetal malen had hij bijna succes met verre schoten die gericht waren op den rechterboven hoek, doch jammei' genoeg gingen beide schoten net over de bovenlat. De H. P. C.-voorhoede had inmiddels niet stil gezeten en men zag keurige combinaties tusschen MauritzDe Geest en Sipkema. Bij een algemeenen aanval van H. P. C. moest de Y-achterhoede overnemen en kwam Braam tegen een der invallers te liggen. Toen hem kort daarop de bal werd aangegeven had hij geen moeite dezen i het net te plaatsen. (1—0). Deze voorsprong was slechts van korten duur toen Moolenaar met een boogbal keeper Vrught passeerde (11). Hierna kwam de rust. Na de hervatting nam liet spel een geheel andere wen ding die 't zeer interessant heeft gemaakt. De Geest stelde zich n.l. in de 2 meter lijn op en moest derhalve het water •erlaten. Het Y ging tot den aanval over en waagde zich met al zijn spelers met uitzondering van middenvoor Mayer voor het H. P. C.-doel. Keeper Vrught zag echter kans zijn doel schoon te houden en den bal naar den sne'. vrijzwemmenaen Sipkema te plaatsen die een rush naai het Y-doel ondernam waarbij hij door Moolenaar sterk gehinderd werd. Na een scrimmage voor het doel waaraan ook Braam te pas kwam werkte Sipkema het leder echter in het Y-doel (2—1). Het Y deed wanhopige pogingen om gelijk te maken maar Leyenaar was in uitstekenden vorm en Mayer kreeg geen kans. Bovendien stelden de Y-vleugelspelers zich teveel aan de buitenzijden op zoodat er geen gevaar van die zijden dreigde. Toen kort daarna Braam in een moeilijke positie in den hoek van het veld den bal kreeg toegespeeld, waagde hij een schot op het Y-doel dat keeper Leenheer in eigen doel werkte. (3—1). Met dezen stand speelde H. P. C. overtuigend verdel en wist zich voor het overige gedeelte van den wedstrijd te handhaven. De stand in de competitie is thans: gesp. gew. gei. verl. pnt. H. Z. P. C. 1 6 5 1 0 11 H. P. C. 1 6 4 119 U. Z. C. 1 5 3 117 D. W. R. 1 5 3 0 2 6 Het Y 1 5 113 3 S. V. H. 1 6 114 3 R. Z. C. 1 6 0 0 6 0 Paardensport Het concours-hippique te Hoofddorp. Op 23 Juli a.s. zal zooals wij reeds meldden het Concours Hippique te Hoofddorp worden gehou den. D:t is een feit, dat de vele liefhebbers der Paardenl en Ruitersport zal verheugen. En blik in het programma gaf ons de overtui ging, dat zoowel de liefhebbers en niet te ver geten het met de jaren groeiende aantal liefheb sters van het tuigpaard en het rijpaard een mid dag van buitengewoon hippisch genot te wachten staat, terwijl natuurlijk het groote springconcours M. cn het nummer barrière-springen een evene ment van belang zal worden. Lawn tennis Mej. Knottenbelt reeds uitgeschakeld H. van Swol handhaaft zich zonder moeite. Op den derden dag van de nationale kampioenschap pen was er een niet eeringe verrassing. Een van de speel sters. die geacht werden kans te hebben om den eindstrijd te bereiken, mej Knottenbelt, werd in haar eerste partij, tweede ronde, ceslagen door mej Godefroy, dank zij tactisch afwisselend kort en lang spel. De cijfers waren raak: 6—1, 6—1. Van Swol en Van Meegeren zijn bereids in de laatste acht van het heerenenkelspel en komen hierin tegen elkaar. Mej. M. Rollin Couquerque bleek van haar blessure zoo ver hersteld, dat zij het racket weer opnam en haar eerste partij tegen mej. T. Wellink op overtuigende wijze won. De uitslagen waren- Heerenenkelspel, tweede ronde: Jhr. R. de Brauw slaat ir. A. Pasteur 6—2. 6—0; F. Wiegers slaat mr. M Brouwers 64, 6—2; ir. Loeff slaat D. Lucas 7—5. 64; H. van Swol slaat Jhr. B. de Roy van Zuidewijn 6—1. 6—0; A. Borren slaat J. van Heek 6—3, 6—0. Derde ror.de: H. van Swol slaat C. Fabius 61. 63; B. van Meegeren slaat ir. J. Loeff 6—4. 6—1. Damesènkelspel. tweede ronde: mevr. BI ai sse—Ter windt slaat mej M. Diemer Kooi 6—1. 64: mevr. M. Jonquiere slaat mej J. v. d. Wal 6—3. 6—0; mevr. E. van Berkel slaat mej. T. Fischer 7—5. 6—3; mej M. Rollin Couquer que slaat mej. T. Wellink 6—1. 6—2: mej Godefroy slaat mej A. Knottenbelt 6—1. 6—1; mej. Meehel slaat mej. Van Alphen 6—3. 6—4. Heerendubbelspel, eerste ronde: J. Bouman en H. Wilton 'slaan A. Sitsen en A. Menko 63, 61; M. Lubbers en E. van der Kruk slaan C. I-Ioeke en mr. F. Peters 6—1. 6—3. Tweede ronde: Tesehmacher en Karsten slaan Van der Hagen en Van der Haar 6—3, 6—2. Gemengddubbelspel. eerste ronde: mevr. Van Mourik eh lr. A. Pasteur slaan mej. T. Fischer en M. Lubbers 6—3, 8—6; mevr. Hoyer en Den Hoek Jr. slaan mej. Z. Smits en L. Enthoven 6—2. 6—3. Tweede ronde: mevr. Blaisse—Terwlndt en H. van Swol slaan mej. M. Rinkel en H. Koppejan 6—1, 9—7; mej. R. Meehel en J. Bouman slaan mej. N. Felix en Jhr. R. de Brauw 6—2. 1—6, 9—7; mevr. Vleugels Schutter en Bor ren slaan mej. Diemer Kool cn Leyenaar 4—6. 75. 63; mej. Knottenbelt en Rinkel slaan den heer en mevr. Ma- rtnkelle 6—1, 6—3: mej. Klein en Jacobson slaan mevr. Jonquiere en Wilton 64, 64. Wielrijden De Nederlandsche wielerkampioen schappen. Alle bekende renners nemen deel. In een persconferentie onder leiding van jhr. Van den Berch van Heemstede, voorzitter van de Nederlandsche Wielren-Unie, heeft de voorzitter der sportcommissie, de heer John Stol eenige me- dedeelingen gedaan omtrent de Nederlandsche baankampioenschappen, die op 19 cn 20 Juli in het Olympisch Stadion te Amsterdam zullen worden gehouden. Medegedeeld werd, dat in verband met de tijds omstandigheden de afstand van de achtervolgings- wedstrijd van 5 tot 4 KM. en die van den wed strijd achter groote motoren van 100 K.M. tot 75 K.M. was teruggebracht. In totaal zullen 62 renners deelnemen, t.w. 20 beroepsrenners, 7 onafhankelijken, 28 amateurs en 7 stayers. Bij de beroepsrenners vindt men alle bekenden, ojn. van Vliet, Derksen, v. d. Vijver, v. d. Voort, van Nek, Pellenaars, Boeyen, v. Amsterdam, v. d. Heide. Reuter, Groenewegen, bij de onafhankelij ken zien we o.a. Evers, v. d. Linden, Pronk, Kre- mer. terwijl de amateurs, behalve den kampioen Remkes, Faanhof, v. Gelder, v. Bohemen, P. Smits. Bijster, de Best, Moeke, zelfs weer.Bernard Leene in de baan brengen. Voor het stayerskampioenschap, dat in een rit van 75 K.M. zal worden verreden, zijn de volgende combinaties gevormd: van Amsterdam (Van dei- Bom), Bakker (Slesker), Bosland (Bustraan), Groenewegen (v. d. Burght), Motke (De Graaf), v. d. Voort (Kaeser), en Wals (Wiersma). De wedstrijden beginnen zoowel Zaterdag als Zondag te 1.30 uur. Dammen VISSCHF.NDE DAMMERS. In verband met de groote belangstelling, welke er voor den enkele weken geleden georganiseerden vlschwedstrijd voor de leden en donateurs der Haarlemsche Damclub bestond, heeft het bestuur dezer vereeniging besloten Zondag 20 Juli a.s. nogmaals een vlschwedstrijd te orga- niseeren. Zondagmorgen a.s. tet 6 uur vertrekken de vis- schende damspelers van het Houtplein. In het clublokaal van Damclub ,.Het Noorden" werden •oor bovengenoemden wedstrijd de volgende partijen ge speeld: J. Boerkoel (D. O. S.) remise met C. Berkhout (Ooster kwartier); A. F. van Leuffen (Het Noorden) tegen H. Berghuis (Haarlemsche Damclub) afgebroken. Het jubileum van kapitein J. de Groot. Heden is het veertig jaar geleden, dat kapitein J. de Groot, Papen toren vest 13 te Haarlem bij Kaarseladeveer in dienst kwam. Des morgens werd de jubilaris, die vergezeld was van zijn echtge- noote en kinderen door den heer F. H. Blei namens de directie toegesproken. Met waardeering maakte de heer Blei gewag van het vele werk dat kapitein De Groot voor Kaarseladeveer heeft verricht. Een gouden horloge, een enveloppe met inhoud en een fraai bloemstuk werden den jubilaris overhan digd. Namens het personeel sprak nog de heer J. H. de Boer, die eveneens in hartelijke bewoordin gen van zijn waardeering blijk gaf. Het geschenk van het personeel bestond uit een fraaie hout snede van de Gravesteenenbrug aan het Spaarne terwijl den jubilaris ook een bloemstuk werd aan geboden. De verderen dag zou kapitein De Groot in hui- selijken kring doorbrengen. VERKOOPING IN DE BANK VAN LEENING. Vandaag werd verkooping gehouden in de Bank van Leening te Haarlem, de eerste dag van de tweedaagsche verkooping. Dezen morgen waren kleedingstukken, rijwielen, naaimachines, twee pia no's en diversen aan de beurt. Morgen komen goud, zilver en juweelen ter tafel. Er was flink belangstelling, die het meest uit ging naar de rijwielen en de naaimachines. Schil derijen gingen grif onder een tientje weg, maar een Singernaaimachine dartelde met. vijf guldentjes tegelijk naar boven en haalde de negentig. Andere merken brachten het weliswaar niet tot deze pres tatie. maar de prijzen waren niet met al stevig aan den hoogen kant. Een piano ging in opbod tot f 190 en werd daarna afgemijnd op f 2.hetgeen een plokje van een riks voor den hoogsten bieder be- teekende. Fietsen haalden behoorlijke prijzen, maar eigen lijk niet veel meer. Voor f 30 a f 40 hadden een paar fietslustigen hun karretje. Doch een bijzonder fraai rijwiel met den gloed der nieuwigheid nog op de trommelremmen en vrijwel ongeschonden banden bleek een ongewone aantrekkingskracht te ontwikkelen. Niet minder dan f 180 had de nieuwe eigenaar uit te tellen, voordat hij zijn stalen ros naur stal kon brengen. Zoo waren er nogal verrassingen. Morgen zal de belangstelling voor het zilver en goud wel naar rato zijn. VERGADERING FRONT VAN NERING EN AMBACHT. Aan een ANP-verslag is het volgende ontleend: Woensdagmiddag vond in de Dietsche Taveerne te Utrecht een openbare vergadering plaats van het front van Nering en Ambacht met het doel aan de vakgroep brandstof meer inhoud te geven. De heer J. H. Scholte, algemeen leider van het front, voerde in zijn openingswoord aan, dat het vormen van 'n valkgroep brandstof noodzakelijk was gebleken, daar de oude organisaties op dit gebied niet aan de doelstellingen beantwoordden. In de nieuwe, groote organisatie zal het leidersprincipe doorgevoerd worden, de voorzitter van de groep heeft in alle zaken de beslissende stem. Na het openingswoord van den heer Scholte heb ben de heeren P. van der Rijk en Klomp uiteen gezet hoe de brandstoffenhandel moet worden ge organiseerd en welke wijzigingen dienen te worden aangebracht. Bij de rondvraag kwam o.a. sterk tot uiting, dat één van de voornaamste programma punten van het front is den kleinhandel definitief van den groothandel te scheiden. BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen fl,30 f2,55. Oude hanen f 1.75—f2,50. Jonge hanen f 0,55—fl,70. N.H Blauwen per K.G f 2,75—f 3,25. Jonge hennen f 1,75— f3. Duiven per paar f 0,40—f 0,80. Tamme eenden f. 0,70— f 1,30. Ganzen f4f7. Kalkoenen per K.G. f7f 12, Tamme konijnen f 4—f 8; Wilde konijnen f 0,90—f 1,10. Piepkuikens f 0.15—f 0,35. Aanvoer 5650. Handel vlugger. Eiermarkt. Witte eieren f 1,05 per K.G. Eendeneieren f7. Aanvoer 120.000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 125—f 180. Lammeren f 25—f 33. Big gen f 13—f20. Nuchtere kalveren f 10—f 20. Aanvoer 80. Handel kalm. Ontrooming van de melk 's GRAVENHAGE, 17 Juli. Het ANP meldt: Uit de officieele mededeeling betreffende de dis tributie van vleesch blijkt, dat ons vleeschrant soen niet onbelangrijk verhoogd wordt een me dedeeling, welke met groote instemming ontvan gen zal worden, Wanneer men het bericht van de bonaanwijzing voor vleesch leest, zal men wellicht niet zoo onmiddellijk zien hoe groot de verhooging van het rantsoen is. In het kort komt het hierop neer. Tot nu toe kwam ons rantsoen neer op 250 gram in 8 dagen. Het woitit thans verhoogd tot 300 gram in 7 dagen. Met deze verhooging gaat tevens nog een wijziging gepaard en wel in den termijn, voor welken net rantsoen geldt. Dezen termijn wil men laten sa menvallen met de kalenderweek. Dit is gemakke lijker ook voor de huisvrouw. Zij kan dan rekening houden met een geldigheidsduur van den bon van precies een week en weet dus, dat bij den aanvang van elke nieuwe week ook een nieuwe vleeschbon ingaat. In den overgangstermijn, welke van 18 Juli tot en met 26 Juli zal duren dus 9 dagen wordt blij kens het officieele bericht 400 gram beschikbaar gesteld. Men is daarmede dan op het verhoogde rantsoen aangekomen en heeft tevens de termijns wijziging verwerkt. De huisvrouwen zullen echter verstandig doen dit rantsoen nu niet in eens te koopen, doch over den geheelen termen te verdeelen. Er bestaat thans geen enkel gevaa t dat d eslagers het verhoogde rantsoen niet zouden kunnen leveren. Elk gezin kan zijn vleeschverbruik indeelen precies zooals dat ge- wenscht wordt. De aanmerkelijke vergrooting van ons vleesch rantsoen komt niet onverwacht. Eenige maanden geleden reeds is er op gewezen, dat de voederposi tie een vermindering van den veestapel noodzake lijk maakte en dat het vleesch, hetwelk hierdoor beschikbaar zou komen, een verruiming van het rantsoen mogelijk zou maken. Deze verwachting is thans bewaarheid. In het afgeloopen voorjaar is de weersgesteld heid voor de vleeschvoorziening in dien tijd een tegenvaller geweest. De warmte heeft lang op zich laten wachten. Daardoor werd de hoop dat de koeien genoeg voeder in het weiland zouden vinden om voldoende in gewicht toe te nemen, aanvankelijk niet verwezenlijkt. En hier heeft men tevens het antwoord op de vraag, waarom in de achter ons liggende maanden niet overal in het land op alle vleeschbonnen vleesch beschikbaar was. In de laatste weken begon de natuur echter mee te wer ken en een ieder heeft de groote verbetering kun nen constateeren, welke op dit punt ingetreden was. Na de verhooging van het aardappelrant soen komt thans de verruiming in de vleesch- positie. De groote beteekenis, welke dit heeft voor de voedselvoorziening van ons volk zal niemand onderschatten. Thans nog enkele mededeelingen over een andere aangelegenheid. Het is noodzakelijk, dat wij onze vetpositie zoo veel mogelijk op peil houden. Om dit te kunnen doen is men genoodzaakt tot volledige ontrooming van de melk over te gaan Naar men weet is het vetgehalte van de melk, welke thans verstrekt wordt, vastgesteld op 2,5 pCt, In begin Augustus zal dit vet eruit gehaald worden en -zal dus practisch slechts taptemelk beschikbaar zijn. Indien wij dit niet zouden doen, zou ons vetrant- soen bezwaarlijk gehandhaafd kunnen worden. De ze ontrooming neme men vooral niet te tragisch. Ook taptemelk heeft een uitstekende voedings waarde. De eiwitstoffen zijn uit voedingsoogpunt van groot belang en deze blijven in de melk aan wezig. Daarbij wordt voor kinderen beneden 14 jaar, voor moeders, die een baby verwachten of een baby voeden, voor zieken en voor arbeiders in bepaalde bedrijven, melk beschikbaar gesteld van het tegen woordige vetgehalte. In het algemeen is het echter noodzakelijk, dat wij het vet uit de melk zooveel mogelijk benutten om in boter om te zetten. Zoo komen aangename en onaangename tijdingen tezamen. Laten wij met dankbaarheid kennis nemen van de aangename mededeeling, laten wij de onaangename aanvaarden in de overtuiging, dat ze onvermijdelijk zijn". VERBINDENDVERKLARING C.A.O. VOOR HET MAATKLEEDINGBEDRIJF EN HET MAAT- ANNEX-CONFECTIEBEDRIJF (HEEREN- KLEEDING). Bij het college van rijksbemiddelaars is een verzoek ingediend tot verbindendverklaring van de C.A.O. voor het maatkleedingbedrijf en het maat-annexconfectiebedrijf (heerenkleeding) 1941. Ten einde belanghebbenden in de gelegenheid te stellen bezwaren in te brengen tegen deze verbin dend verklaring is dit verzoek o.m. ter visie ge legd op het bureau van de arbeidsinspectie te Haarlem. Bezwaren tegen de verbindend verklaring moe ten voor of op 28 Juli 1941 schriftelijk worden in gebracht bij het college van rijksbemiddelaars. GEVONDEN DIFREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestraat te Haarlem uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Knibbe, Westerhoutstraat 30. boek: Bureau van Politie. Smedestraat, bril; De Vries, Nassaulaan 84 rd., foto's; Bureau van Politie. Smedestraat, geld; Peuter, Oranjeboomstraat 17 rd., geld; Damveld, Bakenessergracht 104, horloge; Duin, Reitzstraat 28. jon gensjas; Hoffies, Meeuwenstraat 58, kanarie; v. Ort, War moesstraat 10. liniaal; Edzenga, Tesselschestraat 43, por- temonnaic m. i.; Kuiper. Jan Gijzenkade 243, portemonnaie m. i.; Bureau van Politie. Smedestraat portemonnaie i.; Land, Duinoordstraat 9, portemonnaie m. l.j Bureau van Politie, Smedestraat, slot met ketting; Tensen, Spaarnwouderstraat 97, sleutels; Bureau van Politie, Smedestraat, gymnastiekschoen; Nederkoorn. Allan- straat 81, vulpen. De nationale tentoonstelling „Sport en Tourisme", die Zondag in „De Vereeni ging" te Nijmegen wordt geopend, is in wording. De Nederlandsche Spoorwegen geven er een historisch overzicht van het verkeerswezen in eigen land. (Foto Pax Holland) Het aftreden van het kabinet- Konoje. TOKIO, 17 Juli. (DNB) Het aftreden van het kabinet-Konoje heeft bij de openbare meening even als in politieke kringen groote verrassing gewekt; die ook weerspiegeld wordt in de ochtendpers van heden. De bladen onthouden zich van alle commen taren en geven slechts een overzicht over de ge beurtenissen in het eenjarig bestaan van het kabi net-Konoje. De „Tokio Asahi Sjimboen" wijst in dit verband met de meest verschillende en vérstrek kende maatregelen op het gebied van de binnen- landsche politiek tot vorming van een sterke Ja- pansche oorlogseconomie en lot mobilisatie van alle krachten, die door het afgetreden kabinet zijn genomen. Het blad schrijft, dat er geen stilstand mag zijn van de diplomatie van Japan ten aanzien van den snel veranderenden wereldtoestand. Do mei meldt, dat men in bevoegde regeeringskringen van meening is, dat noch de binnenlandsche noch de buitenlandsche politiek van Japan in haar prin- cipieele lijnen hierdoor eenigerlei wijziging zal ondergaan, onverschllig hoe het nieuwe kabinet zal zijn samengesteld. VON DER SCHULENBURG TE ANKARA ANKARA, 17 Juli (DNB) De speciale trein met den Duitsehen ambassadeur te Moskou, graaf von der Schulenburg, en de rijksduitschers uit de Sov jet-Unie is uit Erzeroem hier aangekomen. Met den zelfden trein reisden de diplomatieke vertegenwoor- digingen te Moskou van Roemenië. Hongarije en Slowakije. Op het station waren de Duitsche am- bassadeur von Papen, en de Roemeensche gezant ter verwelkoming aanwezig, evenals de chef vanj het protocol van het Turksche ministerie van bui tenlandsche zaken. DE DUITSCHE VORDERINGEN BIJ SMOLENSK. BERLIJN, 17 Juli. (DNB) In den sector-Smo- j lensk zijn de Duitsche troepen op 16 Juli verder naar het Oosten opgerukt. Zij braken dep tegen- j stand van een sterke Sovjetachterhoede. Een Duit- j sche divisie maakte in het gebied ten westen van Smolensk meer dan 1000 gevangenen, onder wie den chef van den generalen staf eener Sovjetdivisie Voorts werd een omvangrijke buit aan stukken ge schut, pantserwagens en voertuigen veroverd. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied. Drie toestellen neergehaald. BERLIJN, 17 Juli (DNB) De Britsche lucht vloot heeft in den afgeloopen nacht getracht, zoo verneemt het DNB, om naar Noordwest Duitsch- land te vliegen. De weersomstandigheden waren slecht en door neergeworpen bommen ontstond slechts schade van geen belang. Onder de burger bevolking werden eenige personen gewond. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door afweerge schut en nachtjagers neergehaald. WILSON EN CATROUX IN SYRIë. BEIROET, 17 Juli. De Britsche opperbevel hebber Wilson en de Gaullistische generaal Ca- troux zijn Woensdag te Beiroet gearriveerd. (United Press) Staking in Amerikaansche slachterij. NEW-YORK, 16 Juli (DNB) Tengevolge van verschil van meening over vakvereenigingskwesties is in de slachterij New-York Butchers Dressed Meat Comp. een staking uitgebroken, waaraan door on geveer duizend arbeiders wordt deelgenomen. De slachterij levert vooral aan de Amerikaansche vloot- en legerbases in New-York, New Foundland en de Panamakanaalzóne. Verliezen der Sovjet-luchtmacht. Boven Finsch gebied 114 toestellen verloren gegaan. HELSINKI, 16 Juli. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: Dinsdag en Woensdag zijn door den vijand op Finland geen bommen geworpen. De Finsche jagers en de luchtdoelartillerie hebben acht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Se dert het begin varf" den oorlog zijn op Finsch ge bied in totaal 114 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. DE INTERNATIONALE FILMKAMER. BERLIJN, 16 Juli (DNB) Van 16 tot 21 Juli vergadert te Berlijn de internationale filmkamer. Negentien landen nemen aan de vergadering deel: men wil de statuten bij de nieuwe omstandigheden Woensdagmiddag ongeveer 5 uur wilde de 58-jarige weduwe W. H. Baljon—van Weenen de treinbaan van de R. T. M. te Rotterdam oversteken, juist op het oogenbllk, toen een trein naderde. Zij werd door den trein gegrepen en op slag gedood. Een 50-jarige man is in de Clercqstraat te Amster dam door een fietser aangereden en zeer ernstig gewond. OUDSTE INWON® VAN NEDERLAND OVERLEDEN. De oudste inwoner van Nederland, de heer P. Vermaas is te Goes overleden. 19 October van dit jaar zou hij 104 jaar zijn geworden. Tot op hoogen leeftijd genoot hij een goede gezondheid; de laatste jaren was hij echter bedlegerig en moest hij voort durend verpleegd worden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Het spoorwegpensioenfonds. Wij namen met genoegen kennis van de beslissing van den secretaris-generaal van Waterstaat dat tot saneering van het Spoorwegpensioenfonds is be sloten en dat een annuïteit groot f 16.296.000 gedu rende 50 jaar in het fonds zal worden gestort. Langs dezen weg wenschen wij openlijk onzen dank te betuigen voor dat besluit.wa. rmede ook de door den Bond van Gepensïonneerden jaren gevoerde actie met een prachtig resultaat is bekroond Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Bond van Gepensïonneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8