Haarlem's Dagblad Negen millioen man tegenover elkaar aan het Oostelijk front. Geweldige worsteling aan het Oostelijke front. De nieuwe bonnen 59e JAARGANG No. 17816 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 18 JULI 1941 'Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.1 JVz- Groentjes zie rubriek. De geheimzinnige sluier valt af. Het ware gelaat van Moskou. BERLIJN. 17 Juli Het A.N.P meldt: De gruwzame bijzonderheden over het vermoorden van de vrijheidslievende bevolking in de door de Sovjets ontruimde gebieden hebben in de wereldpers ten zeerste de aandacht getrokken. Overal ziet men thans in dat het bolsjewisme zijn waren aard tot dus verre handig heeft weten te camoufleeren maar dat er tegenover deze schokkende taal der feiten niets meer te verbergen valt. De speciale correspondent van „Stockholms Tidnin- gen" in Lemberg, Bertil Svahnstroem, geeft een be schrijving van de toestanden na de bezetting van het vroegere Poolsche deel der Ockraine. Er is geen twijfel aan, zoo wordt in zijn verslag o m gezegd, dat de Oekrainsche bevolking de Duitschers als bevrij ders beschouwt. Overal ziet men hakenkruisvlaggen. Bijna twee jaar lang heeft de Sovjet over Lemberg geheerscht. Er is geen twijfel aan. dat de bolsjewis tische fase beschouwd moet worden als de donkerste in de geschiedenis van de stad. In 20 maanden tijds hebben de Sovjets zich gehaat en gevreesd gemaakt. Niemand werkte serieus. De prijzen stegen duizeling wekkend hoog. Een arbeider, die 150 roebel per maand verdiende kon zelfs geen paar schoenen koopen, want die kostten 300 roebel, een costuum kostte zelfs 1000 roebel of nog meer. Het particuliere zakenleven was weliswaar niet verboden maar zoo buitengewoon zwaar belast, dat het niet de moeite loonde particu liere zaken te drijven. De meeste winkels hadden dan ook hun deuren moeten sluiten. De „New-York Enquirer" publiceert een verslag van den United Press correspondent Jack Fleischer uit Lemberg. Fleischer schrijft dat de Sovjets voor hun vertrek een vreeselijk bloedbad hebben aan gericht onder de politieke gevangenen. Verwijzende naar het vinden van honderden slachtoffers van dezen massamoord in de militaire- en staatsgevangenis van Lemberg schrijft hij, dat hij persoonlijk verscheidene plaatsen gezien heeft, waar telkens 20 tot 30 lijken in den grond gestopt waren. Een nog grooter aantal ligt begraven in een kelder van de gevangenis. Op een kerkhof in Lemberg kan men honderd nieuwe graven zien. waar de lijken liggen van de Oekraïners en Polen, die door de wegtrekkende bolsjewisten afge maakt waren. Onder het opschrift „Wat achter het mysterie schuilt" schrijft het Spaansche blad A. B. C.: Sedert hun triomf in die roode Octobermaand hebben de bolsjewisten Rusland van de geheele buitenwereld afgesneden. De volken, die aan de Sovjet-Unie gren zen, wisten niet wat in dit ontzaggelijke land gebeur de. Wie zich binnen den Sovjetstaat verzette tegen despotisme en de lijn wilde bereiken, die ons scheidt van de „andere'" wereld, liet zijn leven onder de ko- geis van de Gepeoe. Een geheimzinnige sluier werd gelegd over de reusachtige gebieden. Nu en dan lieten Lenin of Stalin weliswaar een „democratische" com missie het land binnen, maar deze moest zich langs voorgeschreven wegen bewegen en kreeg alleen dat gene te zien. dat op het programma van het tooneel stond. Thans, onder vuur en zwaard, valt de mysterieuze sluier af. Uitgemergelde plaatsen komen te zien, vuil en kwalijk riekend, zonder licht en water en onder een ontzettende terreur gedoemd tot een dierlijk be staan onder den geesel der beulen. „Bolsjewisme in de laatste stuiptrekkingen" zoo schrijft het Braziliaansche blad „Noute" boven een hoofdartikel. „Een overwinning van Moskou, zooals Engeland die begunstigt, zou angst en schrik in de wereld moeten wekken. Met de nederlaag der Sovjet Unie echter wordt de menschheid definitief bevrijd van de Moskousche beulen en hun handlangers. In het tegenovergestelde geval zou de Sovjet Unie het bolsjewisme te vuur en te zwaard over Europa ver breiden. De laatste 25 jaar heeft bét bolsjewisme zich alleen niet over Europa verbreidt, omdat Dultschland een onoverwinnelijke hinderpaal daartegen opwierp. Wanneer de Duitsche weerstand niet had bestaan, zouden vrijheid en Christendom, dank zij Stalin, r.aar de haaien zijn geweest". Nieuwe melkkaarten. Uitreiking moet vóór 2 Augustus a.s. geschieden. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend: Binnenkort zal er een wijziging plaats hebben ten opzichte van de distributie van melk. Te zijner tijd zullen hieromtrent nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. In verband met deze verandering zullen nieuwe melkkaarten worden uitgereikt. Deze uitreiking ge schiedt op nader door de plaatselijke distributie diensten ïe bepalen tijdstippen, doch dient vóór 2 Augustus a.s. geëindigd te zijn. Voor deze nieuwe melkkaarten komen uitsluitend de hierna te noemen groepen van personen in aan merking. a. Kinderen die na 1 Februari 1937 zijn geboren. Deze krijgen vier kaarten per persoon. b. Kinderen, die na 1 Februari 1927. doch vóór 2 Februari 1937 geboren zijn. Deze komen voor twee kaarten in aanmerking. c. Personen, die tijdens hun werkzaamheden voortdurend met giftige stoffen omgaan en die in verband daarmede reeds extra melkkaarten van het oude mode] hebben ontvangen. Deze personen ont vangen twee kaarten per hoofd. Uiteraard dient de aanvrage voor bedrijven met meer dan vijf arbeiders door den bedrijfsleider te geschieden. Om misverstand te voorkomen wordt erop ge wezen, dat de melkkaarten in vellen van vier stuks zijn gedrukt, zoodat groep A één blad van vier stuks en de groepen B en C één blad van twee stuks ont vangen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd dat bij de uitreiking der nieuwe kaarten een gelijk aantal oude melkkaarten moet worden ingeleverd. Door groep A dus vier en door de groepen B en C twee oude kaarten per persoon. Van deze in te le veren kaarten mogen de met „27" cn „28" genum merde bonnen dooi de betrokkenen worden behou den, doch de met „29" en hooger genummerde bon nen moeten op de kaarten aanwezig zijn, daar deze anders niet worden ingeruild tegen de nieuwe melkkaarten. Tevens wordt erop gewezen dat bij het inruilen de dist ributiestamkaarten medege bracht. dienen te worden. DE OUDE MELKKAARTEN De aandacht wordt erop gevestigd dat de genen, die niet voor nieuwe melkkaarten in aanmerking komen de in hun bezit zijnde oude melkkaarten zorgvuldig dienen te bewaren. De ze mogen dus in geen geval vernietigd worden, aangezien de mogelijkheid bestaat dat de bon nen van deze kaarten nog gebruikt zullen wor den. MELKVEEHOUDERS F. D. Natuurlijk komen de kinderen van melkveehouders, of kinderen die in een melkvechoudende inrichting verblijven en wier oude kaarten uit dien hooide reeds zijn ingeleverd, niet voor de nieuwe kaarten in aanmerking. Vaste brandstoffen of petroleum voor kookdoeleinden* s-GRAVENHAGE 17 Juli. De secretaris-gene raal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, da» door de plnatselrikc distributiediensten na Zaterdag 26 Juli 194! geen aanvragen voor bonkaarten M. N of O van personen, die voor kookdoeleinden uitsluitend op het gebruik van vaste brandstoffen of petroleum zijn aangewezen, meer in behandeling zullen worden genomen. Sovjets werpen hun laatste reserves in den strijd. Het DNB meldt: Na den succesvollen doorbraak door de Stalinlinie is thans aan het geheele Oostelijke front een weldige worsteling om de laatste beslissing aan den gang. Steeds weer tracht het Sovjetcommando den stormloop van dc Duitsche weermacht en van de verbonden troepen tegen te houden. Doch reeds wordt in het Duitsche weermachtsbericht gecon stateerd dat de Sovjets thans hun laatste reserves in den strijd werpen, die waarschijnlijk ook zeer spoedig verbruikt zullen zijn. Het Duitsche weermachtsbericht geeft derhalve reeds met stelligheid te kennenn dat zeer binnen kort opnieuw groote successen zijn te verwachten. Het becijfert het aantal tegenover elkaar in den strijd staande soldaten op neggen millioen. Dit is aanzienlijk meer dan in het vorige jaar tijdens de geweldige worsteling in het Westen en in het alge meen meer dan ooit in den loop der geschiedenis •in een enkele slag is voorgekomen. Zoo overtreft dan deze beslissingsstrijd, die thans aan den gang is, tusschen de Duitsche weermacht aan de Sovjet troepen, wat zijn omvang betreft, alle begrippen uit de krijgsgeschiedenis, zoowel wat betreft het aantal strijders als ook de uitgestrektheid van het front. De beslissing, welke thans door de Duitsche troepen en hun bondgenooten in het Oosten wordt afgedwongen, bepaalt voor eeuwen den verderen loop der Europeesche geschiedenis. VAL VAN POLOZEK. Bij him opmarsch naar hel Oosten zijn Duitsche troepen aan weerszijden de krachtig versterkte stad Polozek gepasseerd. Daaropvolgende Duitsche afdeelingen hebben op 16 Juli den tegenstand der ingesloten bolsjewisten gebroken en de stad geno men. Polozek was voor de Sovjets van veel belang als spoorwegknooppunt en haven aan den boven loop van de Duna. De Sovjets, die aanzienlijke verliezen aan dooden leden, verloren bovendien meer dan 1000 man aan gevangenen en groote hoeveelheden wapens en vooral munitie. Bij de zuivering van het terrein stijgt het aantal gevangenen voortdurend. De troepen, die Polozek voorbij waren gegaan, stieten op 16 Juli op resten van verschillende Sov jetdivisies, die wanhopige pogingen deden om den Duitschen opmarsch te stuiten. In verbitterde ge vechten van man tegen man, waarbij de Sovjets een reusachtig aantal dooden hadden, werden de bolsjewistische strijdkrachten snel verslagen. Dui zend man, onder wie de chef van den staf eener Sovjetdivisie, werden gevangen genomen. Terwijl enkele bolsjewistische groepen goed uitgerust wa ren, was de wapening van andere afdeelingen uiterst gebrekkig. In het gebied van den strijd om Kiev hebben Duitsche infanteristen Woensdag de laatste rijen Sovjetkazematten veroverd. De verdedigingswerken waren door het vernietigende vuur der vorige dagen reeds voor een groot gedeelte kapot geschoten. Doch in de tot drie verdiepingen tellende onder- aardsche gangen hadden zich toch nog deelen der kazematbemanning kunnen handhaven, die pas weer te voorschijn kwamen toen de Duitsche divi sies voorbij waren. Door het bliksemsnelle optreden van de Duitsche pioniers werden de bemanningen van de kazematten erin verhinderd gebruik te ma ken van de volle gevechtskracht van deze kaze matten. Zij werden met de zwaarste ladingen dy namiet zoolang bestookt, tot er geen schot meer De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat de hieronder vermelde bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsogien. AARDAPPELEN. Bon „27 reserve": 20 Juli t/m. 26 Juli, 3 K.G. aardappelen per bon. BROOD EN GEBAK. Bon „27" van de broodkaart: 20 Juli t/m. 26 Juli, 100 gram brood of een rantsoen gebak per bon. Bon „27-4 rantsoenen" van de broodkaart: 20 Juli t/m. 26 Juli, 400 gram brood of 4 rantsoenen gebak per bon. Een rantsoen gebak is: beschuit, wafels, biscuits of andere koekjes 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram, cake 300 gram, gevuld klein korst- gebak (b.v. amandelbroodjes) 400 grarr» gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 grom, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem ge bakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt dat een rantsoen een hoeveelheid omvdt, Waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. MELK. Bon „27" van de melkkaarl: 20 Juli t/m. 26 Juli, 1 3/4 Liter per bon. EIEREN. Bon „27" eieren": 20 Juli t/m. 26 Juli, één ei per bon. KOFFIESURROGAAT EN THEE. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend. Zooals reeds werd medegedeeld, zal er in den vervolge geen thee meer op de bonnen beschikbaar worden gesteld. Het is echter toegestaan de even tueel nog bij de detaillisten aanwezige voorraden thee op den nieuwen bon voor koffiesurrogaat uit te verkoopen. Uiteraard zullen deze nog aanwezige voorraden niet groot zijn, zoodat men er rekening mee dient te houden, dat in vele gevallen door de winkeliers uitsluitend koffiesurrogaat verkocht zal kunnen worden. Bon „104" van de bonkaart algemeen: 20 Juli t/m. 16 Augustus, 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee (voorzoover voorradig) per bon. Op den bon mag reeds Zaterdag 19 Juli worden gekocht. Extra havermout voor aanstaande moeders. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. De secretaris-ge neraal van het departement van Landbouw en Vis scherij maakt bekend, dat voortaan de aanstaande moeders en jonge moeders gedurende de drie laat ste maanden voor en de drie eerste maanden na de bevalling, in aanmerking kunnen komen voor een extra hoeveelheid havermout. Deze hoeveel heid zal 150 gram per week bedragen. Belangheb benden kunnen zich ter verkrijging van losse rantsoenbonnen wenden tot den plaatselijken dis- tributiedienst. Uiteraard kan deze extra hoeveelheid slechts worden verstrekt, indien met de aanvrage bij den plaatselijken distributiedienst tegelijkertijd een attest van een medicus of vroedvrouw wordt over gelegd. EEN BEELD, DAT DUIDELIJKE TAAL SPREEKT. Een buiten gevecht gestelde tank der Sovjet-strijdkrachten, zooals er aan het front in het Oosten honderden langs den weg liggen. (Foto Atlantic-Holland) Duitsch weermachtsbericht Bezetting van Kisjinev, de hoofdstad van Bessarabië. viel. Een kleine afdeeling infanterie gelukte het eveneens enkele kazematten met verscheidene ver diepingen na een vastberaden aanval te veroveren. Onder de bescherming van een kunstmatigen nevel wisten de stoottroepen de machtige betonblokken te naderen, waarna zij met ladingen dynamiet de laat ste nog overgebleven bolsjewisten dwongen te ca- pituleeren. De bemanningen waren door haar politieke com missarissen in de kazematten opgesloten. Slechts twintig overlevenden, die voor een deel zwaar ge wond waren, kwamen te voorschijn. Wat zich toen naar de Duitsche linies begaf, was een optocht van vreeselijke ellende. Bloedend, met gescheurde uni formen, uitgeput door den strijd en apathisch wankelden de gevangenen achteruit, hun zwaar ge wonde kameraden op primitieve draagbaren met zich mede sleepend. Voorts meldt het DNB: Nu de Sovjettroepen onder den zwaren Duitschen druk in het gebied van Kiev steeds verder moeten terugtrekken, trachtten zij nu door aanvallen op de infanterie, die de Duitsche pantserwagens volgt, den opmarsch te vertragen. Zij hopen op deze wijze tijd te winnnen om zoodoende de verslagen hoofd macht van het leger van den vijand te kunnen be vrijden. Bij een dergelijken aanval stond, naar aan het DNB wordt gemeld, een enkel Duitsch regiment tegenover een geheele Sovjet pantserdivisie, ver sterkt door een gemotoriseerde brigade infanterie. Vijfmaal bestormden de Sovjet pantserwagens met den moed der wanhoop de ver uit elkaar getrokken Duitsche linie. Alle aanvallen stortten echter door het moorddadig vuur van de Duitsche pantseraf- weer kanonnen, het Duitsche infanteriegeschut en de mitrailleurs ineen. In den sector van een enkel bataljon van dit regiment werden niet minder dan 32 pantserwagens vernietigd. De grootscheeps opgezette boljswistische aanval was ineengestort. Op niet te stuiten wijze gaat de Duitsche opmarsch verder. In het centrale deel van het Oostelijk front hebben Duitsche troe- pencontingenteh aan de overzijde van den Dnjepr op 16 Juli den aanval op de Sovjetlinies voortge zet en het hier gevormde bruggehoofd naar alle kanten uitgebreid. Hierbij kwam het ten Oosten van Orsja tot een hevig vuurgevecht met sterke Sovjet-achterhoeden. De bolsjewisten trokken zich met zware verliezen in een groot plaatsje terug en probeerden vervolgens het in den strijd werpen van versterkingen den Duitschen opmarsch tot staan te brengen. Op dit oogenblik mengden zich ver scheidene Duitsche batterijen in den strijd. Steeds sneller schoten de Duitsche kanonnen op den haard van verzet. De grond trilde van den luchtdruk der schoten. Minutenlang was de lucht vervuld van een gesis en gesnor. De Duitsche artillerie hamerde den bolsjewistischen weerstand kapot en maakte voor de voorwaarts stormende infanteristen den weg vrij. Tevergeefs trachtten de bolsjewisten nog hier en daar door te breken. De gevechtsformaties van de Duitsche infanterie hadden hen spoedig gegrepen en overweldigd. AANVAL OP BOLSJEWISTISCH ZENDSTATION. BERLIJN, 17 Juli (DNB) Een Duitsch ge vechtsvliegtuig, dat gisteren in de omgeving van St. Petersburg een gewapende verkenningsvlucht uitvoerde, bespeurde in een bosch een vrij groot Sovjet zendstation. Tusschen de vier groote zendmasten en de talrijke huizen was een druk verkeer van auto's en soldaten. Ondanks de luchtafweer, die terstond een aanvang nam viel het Duitsche gevechtsvlieg tuig het radiostation aan. De eerste reeks bommen trof nauwkeurig doel. Groote stof- en rookwolken bewezen den Duitschen vlieger, dat zijn bommen huizen en auto's vernietigend hadden getroffen. Een tweede serie bommen voltooide het vernielingswerk. Bij hun vertrek konden de Duitsche vliegers onmis kenbaar waarnemen dat twee der zendmasten waren afgeknapt en tusschen den wirwar der kapot getrokken draden lagen. Verscheidene gebouwen waren ingestort, andere brandden. FUSIE VAN TEXTIELARBEIDERSBONDEN'. AMSTERDAM, 18 Juli. De persdienst van het N.V.V. meldt: Nadat reeds in 1938 besprekingen wa ren gehouden tusschen de besturen van den Alg. Ned. Bond van textielarbeiders en den Nederland- tchen bond van mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de kleedingindustrie inzake een fusie van beide bon den, waarvan het resultaat in een rapport werd neer gelegd, zijn onlangs op verzoek van den commissaris van het N.V.V. de voorbereidingen voor deze fusie weer opgevat, met als resultaat, dat thans besloten is tot samensmelting van de twee genoemde bonden, zulks met ingang van 28 Juli a.s. De nieuwe bond zal den .naam dragen van: Bond van arbeiders in de textiel- en kleedingindustrie. Een 13-jarige jongen is in het Vondelpark te Am sterdam uit een boom gevallen en levensgevaarlijk gewond. Britsche vliegtuigen voor de Nederlandsche kust neergeschoten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Juli (D.NB.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Door zijn laatste reserves in den strijd te bren gen, tracht het Sovjetcommando den opmarsch van de Duitsche weermacht en haar bondgenooten tot staan te brengen. Aan het geheele Oostelijke front is een geweldige worsteling om de beslissing aan den gang. Ongeveer negen millioen soldaten staan hier tegenover elkander in een strijd, welks afmetingen haar weerga in de geschiedenis niet hebben. Groote successen beginnen zich af te tee kenen. Aan den Zuidelijken vleugel hebben Duit sche en Roemeensche troepen Kisjinev, de hoofd stad van Bessarabië, veroverd. In de wateren rondom Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen een vrachtschip van drieduizend ton vernield en een grooten koopvaarder zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht zijn vliegvel den in de Midlands gebombardeerd. In hangars en schuilplaatsen deden zich hevige branden en ont ploffingen voor. Andere gevechtsvliegtuigen heb ben militaire installaties in de haven van Great Yarmouth gebombardeerd. In den nacht van 15 op 16 Juli heeft een afdee ling Duitsche gevechtsvliegtuigen de haven Suez aangevallen en brand veroorzaakt in de olievoor raden aan den Zuidelijken toegang tot het kanaal. Bij pogingen van Britsche vliegtuigen om gisteren overdag de Nederlandsche kust aan te vallen, heb ben patrouillevaartuigen zes en afweergeschut drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afge loopen nacht op weinige plaatsen in Noordwest Duitschland een klein aantal brisant- en brand bommen laten vallen. De schade was onaanzien lijk. Drie der aanvallende Britsche vliegtuigen zijn door nachtjagers en afweergeschut neergehaald". Over den Duitschen aanval op Suez meldt het D.N.B. nog: Bij den aanval van Duitsche vliegtuigen op het Suezkanaal in den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn de kanaalwerken getroffen door verschei dene zware en een groot aantal lichtere bommen. Een tweede aanval was gericht op de havenwerken van Suez. Hier hadden de vliegers het gemunt op de petroleumvoorraden en minstens drie tanks gin gen na hevige ontploffingen in vlammen op. Een zoeklichtstelling werd vernield. De vliegers kon den bij dezen aanval constateeren dat een passa giersschip van 10.000 tot 12.000 ton, dat in den nacht van 13 op 14 Juli getroffen was, nog steeds in brand stond. Het schip was aan den grond ge zet en gaat zijn volledigen ondergang tegemoet. De strijd aan het Oostelijk Front. Strategische sleutelpositie van Bessarabië in Duitsch-Roemeensch bezit. BOEKAREST, 18 Juli (D.N.B.) Het groote hoofd kwartier van het Duitsch-Roemeensche front in Roemenië maakt bekend: „De strategische sleutelpositie van Bessarabië is in onze handen. De slag om de verovering en zuivering van het Cornesjti-gebergte is ge ëindigd. Hotin, Soroca, Orhei en Kisjinev zijn bezet Mishandeling van gevangenen door de Sovjets. Verminkte lijken gevonden. Het ANP verneemt uit Berlijn: Men beschikt hier thans'over de getuigenver klaringen, die de berichten over mishandeling van Duitsche gevangenen door de Sovjettroepen docu menteeren. Zoo heeft men na de inneming van de vesting Skomorochy talrijke afschuwelijk verminkte lijken van Duitsche soldaten gevonden. Sommige dezer menschen waren gevangen genomen, anderen waren gewond in handen der bolsjewisten gevallen. Uit een nauwkeurig onderzoek bleek dat zij op de gruwelijkste wijze mishandeld waren. De commandant van een afdeeling geschut en cavalerie heeft mededeeling gedaan over de gebeur tenissen in de nabijheid van Loeck, waar zijn af deeling, nadat de munitie verschoten was, gevan gen was genomen. Met uitzondering van hemzell werden alle gevangenen van achteren neergescho ten. Zijn oppasser had men tevoren beide oogen uitgestoken. Hijzelf kreeg slechts een schampschot aan de heup. De bolsjewisten, die meenden dat hii dood was trapten herhaaldelijk op zijn lichaam. In het gebouw van de Gpeoe te Loeck heeft men de lijken opgegraven van een eersten luitenant, een tweede luitenant en twee Duitsche vliegers, die aan de hand van hun persoonsbewijzen geïdentificeerd konden worden. De lijken dezer menschen waren zeer verminkt. Den koi-poraal K„ die op 6 Juli zwaar gewond was, hebben de bolsjewisten volgens zijn verklarin gen beide polsslagaders en de elleboogpezen mei messen doorgesneden. Hij had zeer veel bloed ver loren, toen hij in een lazaret gebracht was. Uit de verklaringen van een Duitschen officier die eenigen tijd in bolsjewistische gevangenschap is geweest, bleek dat hij en zijn adjudant, nadat zij gevangen waren genomen, waren gebonden en geplunderd. Daarop joegen de bolsjewisten hen met kolfslagen en bajpnetsteken voor zich uit. Df- officier slaagde er in te ontvluchten. Toen hij later naar zijn adjudant zocht, vond hij den man met ernstige verminkingen en ingeslagen schedel Engelsche luchtaanvallen. Twee kinderen gewond. 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. Er werden ook eenige bommen geworpen, doch de aangerichte schade aan enkele woonhui zen was van zeer geringen aard. Twee kinderen werden gekwetst. TJALKE BOUIVIA t Donderdag is in den ouderdom van 81 jaar overle den de heer Tjalke Bouma, Hasselaersplem 3 te Haarlem Hij werd 20 Maart 1886 te Grauw geboren; op 10 September 1912 werd hij aangesteld als on derwijzer aan de Strafgevangenis te Haarlem. 1 Juli 1926 kreeg hij op zijn verzoek eervol ontslag. De ter aardebestelling zal plaats hebben a.s. Maandagmiddag op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. Sovjet-Russische kinderen en vrouwen inci zuigelingen wachten up brood uitdeeling, (Foto Scherl-Stapf.), HEDEN: 8 PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1