v. Amerongee's Besprekingen van Konoje. ,V R TJ D 'X 18 J E I Ï94T BÏXECE M'S DA'GB E A D" weermachtsbericht. Bombardementen op Malta, Tobroek en Egyptische bases Activiteit der artillerie in Oost-Afrika. ROME, 17 Juli (Stcfani) Het 407de commu niqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In den nacht van 16 Juli hebben onze afdeelin- gen vliegtuigen luehtbases op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika in een verkenningspoging, door vijandelijke gepantserde auto's ondernomen aan het front van Tobroek en vijandelijke luehtbases in Egypte gebombardeerd. In de omgeving van Siwa zijn vijandelijke detachementen en gemechaniseerde strijdmiddelen met bommen en machinegeweervuur bestookt. In duikvlucht hebben bommenwerpers ter hoogte van Marsaloech twee stoomschepen aan gevallen. Een schip van 1500 ton werd getroffen en kan verloren geacht worden. De vijand heeft opnieuw luchtaanvallen gedaan op Benghazi en Tripolis en geringe schade veroorzaakt. In Oost-Afrika wordt heftige bedrijvigheid der artillerie in den sector Wolsjefit gemeld. Een duik boot, onder bevel van den eersten luitenant-ter-zee Ferdinando Calda, die op den Atlantischen Oceaan opereerde, heeft een petroleumtankschip van 8000 ton tot zinken gebracht". {Binnenland j Engelsche luchtaanvallen eischen 33 dooden. Havens van Rotterdam aangevallen. 's-GRAVENHAGE. 17 Juli. Ook in den afge- loopen nacht vlogen Britsche vliegtuigen boven ons land en wierpen brisant- en brandbommen, alsook brandplaatjes. Dit geschiedde op vrij willekeurige wijze. Helaas waren de verliezen aan dooden en gewonden ditmaal vrij groot. Van de burgerbevol king werden er 33 gedood en 54 gewond. Een aan tal woonhuizen werd beschadigd. De branden, die door brandplaatjes in bosch en heide werden ver oorzaakt, konden zeer snel worden gebluscht en kregen geen omvang van beteekenis. Op de havens van Rotterdam werd onder bescherming van een laag hangend wolkendek Woensdag in den laten namiddag een aanval gedaan door een aantal Bris tol-Blenheims. De neergeworpen bommen richtte' echter weinig schade aan: van de aanvallende vlieg tuigen werden er drie door flakartillerie omlaag geschoten, waarop de rest de wijk nam. \\eÓ O? fOe r Alle zomerhoeden voor sterk verlaagde prijzen Dames Hoeden Magazijnen Anegang 24 Frankestraat 3-5-7 (Adv. Ingez. Med.) 'JKadia ixagiamtta PERSONALIA Naar wij vernemen is dezer dagen de heer J. van Gelderen te Haarlem beèedigd tot makelaar in On roerende goederen. Hypotheken en Assurantiën. ZATERDAG 19 Juli 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6 50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10 00 Ernstige muziek programma's (opn.) 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. 0. Nieuwa- en economische berichten. 1.00 De Ramblers. 1.30 De Ro mancers. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Na gedane arbeid.... muziek en vrooltjkheld 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4,20 Planovoordracht en gramofoonmuziek. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.15 B, N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor dc binnenschippers. 6.30 De Melodisten cn solist 7,00 B. N. O Vragen van den dag. 7.15 De Melodisten cn solist. 7.45 Causerie „Als lk 't voor 't zeggen had". 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 15 Spiegel den dag. 8.30 Zang, klarinet en ptano. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O Uitzending In de Engelschc taal: Dutch News Reel. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen wijding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestanstch Kerkcomité). 10.20 „Ons schemeruurtje" (opn.). 11.10 Gra mofoonmuziek. 11.15 Cabaretprogramma (opn.). 12.00 Be richten. 12.15 Orgelconcert. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 viool en plano. 1.40 Voor de jeugd. 2 00 Utrechtsch Stedelijk orkest en solist. 2.45—3 00 Voor de plattelandsjeugd. 4 00 Omroeporkest en solisté. 5 00 Cursus „Over Godsdienst bij kinderen" (voorbereid door het Vrijzinnig Portestantsch Kerkcomité). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Het Hollandsch Instrumentaal kwintet. 6.15 Nederlandsch Ka merkoor. 6.40 Sport cn toerisme. 7.00 B. N. O Gronlngsch praatje. 7.15 Nieuws van dc platenmarkt. 7.30—7.45 Cau serie ..Sint Margriet de Regenheilige". 8.00 B. N O. Nieuwsberichten, s is Gramofoonmuziek. 8 30 Gevarieerd programma. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Dagslui ting (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting)! 10.05—10.15 Causerie „lk was er zelf by, GROOTE SUCCESSEN BEHAALT DE DUITSCHE LUCHTMACHT IN DEN STRIJD TEGEN 1IET BOLSJEWISME. Een neergeschoten Rata-jager trekt 1 de belangstelling van eenige Duitsche militairen. (Foto Atlantic-Holland) Leger en marine steunen hem. Heden een nieuw Japansch kabinet? Het Japansche persbureau Domei deelt mede: Bevestigd wordt dat Konoje de opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet heeft aan vaard. De ministers van Oorlog en Marine hebben hem reeds hun medewerking toege- Onmiddellijk nadat Konoje het keizerlijke paleis had verlaten, heeft hij een bespreking van een uur gehad met baron Kiisjiro Hiranoema, vervolgens met den minister van Oorlog, luitenant-generaal Hideki Tojo en den minister van Marine, admi raal Kosjiro Oikawa Tijdens een conferentie met deze drie ministers welke om 20.00 uur in de par ticuliere woning van Konoje begon, is een volle dige overeenstemming van opvattingen bereikt. Om 21.30 uur heeft Konoje een bespreking gevoerd met Kenji Tomita, den eersten secretaris van het kabinet. Voordien, om 19.20 uur, heeft Yoshiye Saito, adviseur van het ministerie van Buiten- landsche Zaken, een bezoek gebracht aan Konoje. Konoje was voornemens heden zijn pogingen voort te zetten. Semi-officieel verluidt dat Konoje waarschijn lijk vandaag de kabinetslijst gereed zal hebben waarop dan vanavond de nieuwe regeering in het keizerlijke paleis zal worden geïnstalleerd. Onmiddellijk nadat Konoje de woning van Hi ranoema had verlaten, heeft Hiranoema een be spreking gevoerd met Kozo Ota, lid van het Hoo- gerhuis en eersten secretaris in het voormalige kabinet Hiranoema. Vervolgens heeft Ota een be zoek gebracht aan Haroemisji Tanabe, voormalig minister van Verkeer, waarna Ota opnieuw met Hiranoema een bespreking heeft gevoerd van der tig minuten. Intusschen hebben hooge autoriteiten van de ministeries van Oorlog en Marine gister avond laat belangrijke, afzonderlijke conferenties gevoerd. Naar van betrouwbare zijde verluidt is Ihet leger en de marine bereid Konoje te steunen in zijn pogingen om een nieuwe regeering te vor men. -j De minister van Oorlog, Tojo, de chef van den generalen staf, generaal Gensogiyama, en de in- fpecteur-generaal voor de militaire opleiding, ge neraal Otozo Yamada, hebben van 21.25 tot 21.50 iur op het ministerie van Oorlog een bespreking gevoerd, terwijl dc minister van Marine, Oikawa, de chef van de afdeeling marinezaken van het mi nisterie van Marine, schout bij nacht Takazoemi Oka en de chef van den marinestaf, admiraal Osami Nagano om 21.25 op het ministerie van Marine in conferentie bijeengekomen zijn. De strijd om de Stalin-linie. Een samenvatting van berichten van oorlogscorrespondenten. r Het DNB meldt: De Stalinlinie werd op beslis sende plaatsen doorbroken, waarna de Duitsche opmarsch werd hervat. Deze strijd was niet ge makkelijk. De Sovjets verdedigden zich dikwijls tot den laatsten ademtocht. Men heeft getracht uit de eerste berichten der oorlogscorrespondenten over de boorbraak een indruk te geven van dezen strijd. De bruggen over den Dnjepr waren door de Sov jets opgeblazen, de dorpen verbrand en het vee meegevoerd, de Duitsche aanval moest tot voorbij deze „zóne van den dood" worden voortgezet. Op het vastgestelde uur brandde de artillerie los. Het dreunen der artillerie ging vergezeld van het ge brom der motoren van de gevechtsvliegtuigen en het huilen der stuka's. Vervolgens gingen de man schappen van het pantsercorps in rubberbooten, onder het vuren der Sovjets, over de rivier. Terwijl de manschappen in het gebied ten Oosten van den Dnjepr in hevige gevechten gewikkeld werden van man tegen man, ontstond een artillerie duel tusschen de batterijen der Sovjets en die der Duitschers, welke reeds tot aan de rivier waren vooruitgeschoven. Ook de naar voren opgerukte voertuigen der Duitsche gemotoriseerde divisies infanterie hadden van het vuur te lijden. De Sovjets hadden zich goed voorbereid. De vijand bestookte ook de plaatsjes in het ach terland met granaten. Hierdoor ontstonden reus achtige branden en puinhoopen. Kort na den mid dag was desniettemin de strijd om den overgang beslist en een krachtig bruggehoofd gevormd. De Sovjets waren tot in de bosschen teruggedreven en hun artillerie tot zwijgen gebracht. Spoedig waren de bruggen gebouwd en de gepantserde troep rukte weer op. Kort nadat de eerste rubberbooten de rivier hebben overgestoken en de pioniers, deels naakt in het water staande, beginnen met het bouwen van een oorlogsbrug, slaan in de onmiddellijke omgeving granaten in. Mitrailleurvuur en geweerkogels flui ten de Duitsche soldaten om de ooren. De bevel voerende generaal bevindt zich ook op deze plaats. Hij antwoordt op een op hem gericht schot, waar door hij onder de modder komt te zitten, met de lakonieke opmerking: „Zoo'n smeerpoets!" Eenige dagen voordat de groote Duitsche aan val op de Stalinlinie aan den Dnjepr begon en de sterkte van de Sovjet verdediging nog werd ver kend, trachtte een gepantserde groep met een snelle manoeuvre een houten brug over den Dnjepr te nemen. Vijf pantserwagens kwamen aan den over kant, doch toen vloog de brug in de lucht. De vijf geïsoleerde pantserwagens stonden in een brullende heksenketel van de in een grooten halven cirkel aangelegde verdedigingslinie. De Duitsche pantser wagens werden door het pantserafweergeschut en de artilerie onder vuur genomen. De Duitschers schoten wat zij' konden, doch de overmacht was te groot. Een luitenant en twee soldaten wisten zich over de resten van een houten brug in veilig heid te stellen. Een eerste luitenant, die zelf ge wond was, wist met negen man een niet bemanden betonnen bunker te bereiken, waarin hij 36 uur lang standhield. Vervilgcns wist hij des nachts te ont snappen en zwom hij met zijn negen mannen on der het vuur der Sovjets over den Dnjepr naar den anderen oever. Na drie dagen was meer dan de helft van de mannen terug, die aan deze actie hadden deelgenomen. Tusschen de opmarschwegen van de Duitsche pantserwagens die naar de Stalinlinie oprukten om een aanval te ondernemen en welke thans reeds aan de overzijde van den Dnjepr en ten Oosten van het Peipusmeer opereeren, zijn nog aanzienlijke Sov jet-formaties in de door bosschen en moerassen beveiligde stellingen. Naar het Westen kunnen deze for maties 'geen enkelen tegenaanval ondernemen en naar het Oosten terugtrekken kunnen zij even min, omdat op de enkele bestaande wegen, die van het Westen naar het Oosten loopen, reeds de Duit sche pantserwagens rijden en de Dnjepr voor den terugtrekkenden vijand een grooter natuurlijke hindernis is dan voor de voorwaarts stormende Duitsche troepen. De eenige verkeerswegen, welke nog in het bezit zijn van de Sovjets, zijn zeer slecht en loopen van het Noorden naar het Zuiden en zijn noch voor het ondernemen van een tegen aanval, noch voor een terugtocht geschikt, omdat zij door de rupsbanden van de Duitsche pantser formaties kapot zijn gereden. Het is slechts een kwestie van tijd en dan zijn deze formaties gevan gengenomen, overgeloopen of in de pan gehakt. Terwijl Duitsche pantserwagens reeds bij Sjito- mir in de richting van Kiev oprukken, hebben Duit sche eenheden een van de voornaamste verdedi gingsinstallaties van de Stalinlinie bij Nowograd Wolynsk doorbroken. Deze stad was reeds in den tijd van 1932 tot 1938 tot een sterke vesting ge maakt. De kazematlinie deed in geen enkel opzicht voor die van de Maginotlinie onder. Stoottroepen, zware artillerie en stuka's bestookten deze kaze matten. De artillerie wist zoo dicht bij te komen, dat zij door directe salvo's deze kazematten buiten gevecht kon stellen. Vervolgens werden de machtige pantserkoepels en blokken beton met ladingen dy namiet opgeblazen. In gevechten van man tegen man wérden daarop de Sovjets vernietigd. Toen de vesting Nowograd Wolynsk was veroverd, was de weg naar Kiev vrij. Optreden der Finsche luchtmacht. Spoorwegverbindingen, treinen, auto colonnes en convooien gebombar deerd. De Finsche regeeringspersdienst meldt: Het Finsche luchtwapen heeft de aoitiviteit der troepen te land doeltreffend ondersteund. Vijande lijke spoorwegverbindingen, transport- en pantser- treinen, troepen op marsch, autocolonnes, opslag plaatsen en convooien werden krachtig gebombar deerd en beschoten. Door voltreffers zijn verschei dene spoorweginstallaties vernield, treinen tot ont sporing gebracht, colonnes uiteen gedreven en auto's, treinen en pantserwagens in brand gescho ten. Door Stuka-aanvallen werden voltreffers op vijandelijke artillerie stellingen geplaatst. Ook de Moermanskspoorweg is gebombardeerd, o.a. bij Lotinanpelto en Petroskoi. Tevens hebben onze ja gers benevens zware en lichte luchtdoelartillerie de bewegingen onzer troepen, bevolkingscentra en verkeersverbindingen beschermd. Daarbij zijn tal rijke luchtgevechten geleverd, die bijna zonder uitzondering met de overwinning der onzen eindig den. Sinds het begin van den oorlog tot gisteroch tend hebben onze vliegers en luchtdoelartillerie- afdeelingen 136 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten en talrijke andere beschadigd. De lucht doelartillerie heeft eveneens met succes aan de luchtgevechten deelgenomen. Sinds het begin van den oorlog zijn elf eigen toestellen niet op hun basis teruggekeerd. (D.N.B.) HET LOT DER „NORMANDIE". Het D.N.B. verneemt uit New-York: Ambtena ren van het ministerie van Financiën hebben, naar de .New-York Herald Tribune" uit Washington meldt, verklaard dat de Amerikaansche regeering vroeg of laat het in de haven van New-York lig gende Fransche luxe stoomschip „Normandie" zal overnemen, daar men het schip tengevolge van het gebrek aan scheepsruimte dringend noodig heeft. Rusland, het „paradijs der arbeiders'. Schokkende feiten der officieele Sovjetstatistick. Het A.NP. meldt: BERLIJN, 17 Juli. Sedert bijna 100 jaren nl. sinds de publicatie van het communistisch manifest Karl Marx noemt het communisme zichzelf de ware voorvechter van de hoogste sociale rechten van het proletariaat. In de gehcede wereld voeren de adep ten van het Russische bolsjewisme hun propaganda onder den werkenden stand met verwijzingen naar hetgeen in Sovjet-Rusland op sociaal gebied stand is gebracht. Het bolsjewistische Rusland wordt door dc communistische agitatoren een „paradijs" der arbeiders genoemd. In deze propaganda wordt de in- diuk gewekt, alsof in Sovjet-Rusuand de meest mo derne sociale wetgeving bestond, die tegelijkertijd den hoogsten levensstandaard, die bereikt kan worden voor alle werkende menschen waarborgt. De werkelijkheid ziet er heel .anders uit. Juist zoo als het bolsjewisme op vele andere gebieden, vooral in organisatie en techniek, in handel en bedrijf, in verkeer en ook in de opvoeding tevergeefs getracht heeft ook maar bij benadering de prestaties weer te behalen, die het tsaristische Rusland kon toonen, heeft het ook gefaald op zijn meest eigene gebied nl. in de oplossing van de groote sociaal-politieke pro blemen. Ook al ontzegt men den sovjet-machtheb- zers den goeden wil niet: belangrijk zijn alleen de resultaten van een meer dan 20-jarige activiteit, resultaten van deze „periode van den opbouw" zijn schrikwekkend. De Sovjet-Russische sociale wetgeving is 2 jaar geleden opnieuw geregeld door een verordening, een revolutie was en die is onderteekend door Stalin, Molotof en den vakvereenigingsleider Sjwernik. Deze nieuwe arbeidswetten zijn gepubliceerd na een lang durige systematische campagne in de pers waarbij talrijke misstanden op het gebied van den arbeid aan de kaak werden gesteld. Deze campagne richtte zich tegen „luilakken en leegloopers" tegen niet op tijd komen in de fabrieken, tegen de groote verwisseling van werkplaatsen en in verband daarmee tegen misbruik van de vacantiebepalingen. Het resultaat van de nieuwe sociale wetten was over het geheel een belangrijke verslechtering van de sociale positie van den arbeider en een rigoureuze verscherping de disciplinaire bepalingen. De bedrijfsleidingen en autoriteiten zijn volgens het geldende sociale recht bevoegd verstrekkende straffen tce te dienen. Bij vergrijpen tegen het nakomen den arbeidstijd wordt eerst een berisping gegeven. Bij herhaling krijgt de schuldige slechter betaald werk voor een tijd tot drie maanden toe. Hij kan echter ook voor langeren tijd bij wijze van straf tot een la gere post gedegradeerd worden. Wie in 1 maand tijds 3 maal te laat komt wordt gestraft met onmiddellijk ontslag. In dit geval gaan de aanspraken op de ciale verzekering verloren. Wie om disciplinaire re denen wordt ontslagen moet voorzoover hij een dienst- of arbeidswoning heeft, zijn woning binnen 10 dagen ontruimen zonder aanspraak te kunnen maken op een andere woning. De vacantie wordt algemeen verkort, de minimum-arbeidstijd verlengd en voor zwangere vrouwen is de verloftijd verminderd. Ten slotte is door de nieuwe sociale wetgeving de moge lijkheid tot vrijwillig veranderen van werk zeer be moeilijkt. De arbeider en kantoorbediende kan nau welijks meer, zonder zichzelf ernstig nadeel te be rokkenen zijn ontslag nemen uit zijn positie en ergens anders gaan werken. De nieuwe arbeidswetten heb ben door haar hardheid tot uitgebreide opstanden der arbeiders en kantoorbedienden geleid. Volgens be richten in de Prawda is het herhaaldelijk tot open lijke rebellie gekomen, welke door de justitie met drakonische strengheid is onderdrukt. Zelfs op staatswerf in Kroonstad is het tot een proteststaking gekomen, die tenslotte door zwaar gewapende afdee- lingen der Gpoe moest worden onderdrukt Bedrijfs leiders die niet met groote gestrengheid optreden te gen vergrijpen, worden hard gestraft. Bijna d; lijks maken de Sovjetbladen melding van dex-gelijke maatregelen. De nieuwe sociale wetten vormen ech ter slechts het kader voor een officieele sociale poli tiek, die op haar belangrijkste punt, nl. het loonpeil een schrikwekkend laag niveau heeft bereikt. De laat ste jaren is de roebel nogmaals gedevalueerd, zonder dat er vereffening bereikt werd in de prijzen van le vensmiddelen en verbruiksgoederen. Dc ai'beider verdient thans in het arbeidersparadijs der Sovjet veel minder dan dc arbeider van welke cultuurnatie ook. Wat echter vooral van belang is, hij verdient nog slechts een deel van hetgeen betaald werd onder het tsaristische „kapitalisme". Daarvoor bestaan talrijke officieele Sovjetbcwijzen. Volgens een statistiek die in de „Prawda" is schenen over het arbeidsloon der rond 25 millioen arbeiders in de Sovjet-Unie is het gemiddelde maan- delijksche loon 230 roebels. Daarbij moet men ech ter reeds in het oog houden dat bij de berekening van het gemiddelde alle topsalarissen van de hoogst be taalde Sovjetfunctionarissen, de specialisten, direc teuren, ambtenaren enz. berekend zijn, salarissen die ook thans nog in vele gevallen boven de 10.00( roebels groot zijn. Dientengevolge ligt het gemid delde inkomen van de groote massa nog onder de 23( roebel in de maand. Welke koopkracht bezit nu dit maandelijksche loon an de groote massa. Het antwoord wordt door de officieele Sovjetstatistiek zelf gegeven. Voor roebel krijgt de gewone sovjetburger tegenwoordig 1,25 K.G. brood (roggebrood) terwijl voor den we reld-oorlog voor 1 roebel 20 K.G brood gekocht kon worden. Nu is weliswaar in bijna alle categorieën der „arbeiders" het maandcljjkseh inkomen in roebels uitgedrukt gestegen vergeleken met den tijd voor den wereldoorlog, maar de koopkracht van het tegen woordige inkomen is zeer veel lager dan toen. Bij een nadere beschouwing ziet men schokkende feiten. Eenige voorbeelden: Voor den wereldoorlog bedroeg het loon van een ongeschoold arbeider 18 tot 24 roebel. Daarvoor kon 360 tot 480 K.G. roggebrood gekocht worden. Thans krijgt deze arbeider 90 tot 110 roebel hetgeen vol doende is voor het koopen van 112 tot 138 K.G. brood. Een bouwvakarbeider had vroeger 25 tot 40 roe bel, waarvoor men 800 K.G. brood kon koopen. Thans krijgt hij 120 tot 220 roebel, waarvoor hij 150 tot 275 K.G. brood kan koopen. Een arbeider in den mijnbouw kreeg vroeger roebel, waarvoor 1200 K.G. brood kon worden kocht, tegenwoordig 1Ö0 tot 300 roebel of 225 tot K.G. brood. Na de inneming van een bolsjewistische stelling worden langs telefonischen weg versterkingen voor de Duitsche stoottroepen gevraagd. (.Foto Atlantic-Holland) Zulke voorbeelden kunnen in groot aantal worden aangehaald. Wanneer in plaats van den broodprijs andere verbruiks- of levensmiddelen voor verge lijking gebruikt zouden zijn, zou men nog krassere resultaten hebben gekregen. Een K.G. vleesch kost in de Sovjet-Unie gemiddeld 10 roebel. Aangezien het dagloon 7.3 roebel bedraagt, blijkt, dat voor de groote massa van de Sovjetbevolking het gebruik van vleesch een luxe is. Nog erger worden de toe standen wanneer het om schoenen of kleedingstukken gaat. De verdienste van een maand (230 roebel) is nauwelijks voldoende om een paar goedkoope man nenschoenen te betalen, terwijl damesschoenen voor dezen prijs heelemaal niet gekocht kunnen worden. Om een gewoon goedkoop costuum te kunnen koopen moet de Sovjetbediende een inkomen van twee maanden uitgeven waarbij het dan overigens nog de vraag is of een costuum voorradig is. Zoo ziet het er uit in het „Paradijs der arbeiders", in het bolsje wistische land. Twintig jaar heeft het bolsjewisme tijd gehad om dragelijke sociale toestanden voor een groot volk in het leven te roepen. Het ls niet gelukt. Integendeel: de ellende van het proletariaat heeft on der het bolsjewisme steeds grootere vorderingen ge maakt. Regeeriiigswijzitjing in Frankrijk. Caziot thans ook minister van voorziening. Officieel wordt te Vichy bekend gemaakt dat de minister van Landbouw. Caziot, benoemd is tot opvolger van Achard wiens ontslag is aanvaard als minister van voorziening. Caziot blijft tevens minister van Landbouw. In welingelichte kringen alhier verklaart men, dat de wijziging in de re geering zich waarschijnlijk zal beperken tot het ministerie van Voorziening en dat van Binnenland- sche Zaken. Geruchten als zou ambassadeur De Brinon Buitenlandsche Zaken krijgen worden niet bevestigd. (D.N.B.) Beiroet in Britseh bezit. Generaal Dentz naar Tripolis. VICHY. 17 Juli. Naar officieel wordt bekend ge maakt is Beiroet gisteravond door admiraal Gou- ton overgedragen aan den Britschen opperbevel hebber, generaal Wilson, nadat de Britsche bezet tingstroepen de stad waren binnengerukt. Ge neraal Dentz heeft Beiroet verlaten en zich naar Tripolis begeven. (D.N.B.) Italiaansch YerpJet'jikosteii armlastige krankzinnigen. De bijdrage der provincie Noord-Holland. Ged. Staten van Noord-IIolland hebben een circulair» aan de gemeentebesturen In Noord-Holland gericht. waar- In wordt meegedeeld, dat aan deze gemeenten over 1941 een bijdrage uit de provinciale kas wordt verleend, ter tegemoetkoming In de kosten van verpleging van lederen armlastigen krankzinnige, daaronder begrepen idoten en imbecielen, tot het bedrag, waai mede die verplccgkosten. met inbegrip van het kleedgeld, dc som van i 675 per jaar overtreffen. voor 1941 wordt de vei pleegprijs tn de provinciale zie kenhuizen van Noord-Holland voorloopig gesteld op f900 per jaar. kleeding Inbegrepen. INSTITUUT ..ORANJE NASSAU". Gisteravond werd In het gebouw van de Chr. Oplei dingsschool Instituut „Oranje Nassau Krocht, de Jaar lij ksche Ouderavond gehouden. De waarn. voorzitter, dc heer A. v. Driel, wees tn zijn openingswoord op het belang van dezen avond, speciaal voor de vertiekkende leerlingen en hun ouders. Er is tn 't afgeioopen schooljaar hard gewerkt, waarvoor een woord van dank aan 't hoofd der school en zijn personeel zeker op zijn plaats is. Dc resultaten van het onderwijs waren uitstekend: van de vertrekkende leerlingen gaan er 7 naar een Middelb. school, 20 naar de Ulo-school en 8 naar de Nijverheidsschool. Met een hartelijk woord werden de getuigschriften over handigd. Het hoofd der school, de heer A Lens, richtte zich in een ernstig woord tot ouders en leerlingen, en In 't bij zonder tot hen, die de school thans verlaten. Nog werd 't woord gevoerd door een der leerlingen, di® een blijvend aandenken overhandigde en door den heer Meyer, die namens de ouders woorden van dank sprak. Het geëxposeerde teekenwerk en de resultaten der hand werkles mochten zich in groote belangstelling verheugen, evenals de tentoonstelling „Het kind in beeld", georgani seerd door den heer Wening, onderwijzer aan de school, met medewerking van de bekende fotografe mevr. Arens Tepe. Deze keurcollectle foto's gaf een boeiend beeld van het kinderleven. Het druk bezoek op dezen avond bewees opnieuw het bestaan van een hechten band tusschen school en huis. UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is met in gang van 1 September 1941 aan dr. F. Bakker Schut, op verzoe eervol ontslag verleend als inspecteur voor de voinsgezondheid (volkshuisvesting). Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is A. P. Scheltus op zijn verzoek met ingang van 16 Juli 1941 als burgemeester van St. Michielsgestel eer vol ontslagen. Slowaaksche pantserwagens, welke in samenwerking met de Duitsche strijd krachten oprukken tegen de bolsjewisten, gereed voor den volgenden aanval. (Foto Orb is-Holland)

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7