ASTORIA AAN ZEE SpaU en Spet VRIJDAG 18 JUL"I 1941" HAARLEM'S DAGBLAD 6 Tactiek bij het hardloopen. Slijkhuis volgde Lovelock's tactiek. Een goede tactiek ls de halve overwinning. Met deze variatie op een bekend spreekwoord zou men de taak van een midden- oT langen afstandloopcr kunnen samenvatten. Een athleet behoort immers niet alleen zijn krachten economisch mogelijk over de race te verdeelen. hij moet tevens gebruik weten te maken van de door den onder- lingen strijd zijner concurrenten ontstane situatie en aan de hand daarvan zijn kansen op de zege trachten te buiten. In een groot „veld" van deelnemers ls dat eenvoudiger dan wanneer er een klein aantal gegadigden aan den start komt, want in laatstgenoemd geval heeft men meestal te doen met cracks, die elkanders sterke en zwakke zij den nauwkeurig kennen en die tijdens het verloop van de race gelegenheid hebben om door scherpe oplettend heid de pnannen van den tegenstander te anticipeeren en hun strategie onmiddellijk te weerleggen. Een ervaren looper „ruikt het gevaar" en ls er als de kippen bij om een tussehensprint van een rivaal te be antwoorden. nog voor deze demarrage volledig tot ont wikkeling ls gebracht. Wie de Olympische Spelen te Berlijn heeft bijgewoond, zal zich ongetwijfeld de prachtige race ln de finale het nummer 1500 Meter hardloopen herinneren, we de twaalf beste loopers van de wereld uitkwamen. De eerste 400, Meter werden in 612/5 sec. afgelegd met Bött- dier en Schaumburg, gevolgd dooi Lovelock aan den kop. Laatstgenoemde, die ln de voorafgaande serie opzettelijk niet de aandacht op zich had willen vestigen, houdt zich ook nu rustig, doch zorgt er intusschen voor. dat hij dicht bij zijn gevaarlijkste rivalen blijft *n dat hij ..uit den wind' 'loopen. Hij volgt onmiddellijk, wanneer Cunning ham op 600 Meter het tempo opvoert en als de 800 Meter in den snellen tijd van 2 min. 5 seconden zijn afgelegd, schijnt hel, alsof de kopgroep zich definitief heeft vormd. Daarvan maken dan deel uit: Cunningham, Lo velock. de Zweed Nij, de Italiaan Beccali (winnaar Los Angeles) en Schaumburg. De sterk geachte Amerika nen Venzke en San Romani „zwemmen" dan reeds In de middengroep. Als op 1100 Meter de bel gaat voor de laatste ronde, voelt Nij zich nog krachtig genoeg om de leiding te maar reeds 100 Meter verder, in het voorlaatste rechte eind, zet Beccali een plotselingen spurt in. De Italiaan wil zijn succes van 1932 herhalen door deze verrassende manoeuvre. Verrassend Inderdaad, behalve voor den scherp oplettenden Lovelock, die in een onderdeel een seconde reageert met een fantastisch langen snellen spurt, die in een oogwenk de geheele kopgroep uit elkaar haalt. Cunningham en Beccali probeeren met uiterste inspanning weer contact mot den leider te krijgen, maar Lovelock versaagt niet. Hij houdt het eenmaal in gezette spurttempo tot verbazing der 100.000 toeschouwers tot de eindstreep vol en wint met ruimen voorsprong in den nieuwen wereldrecordtijd van 3 min 47 4/5 sec. In alle onderdeden was dit een prestatie, het winnen van een gouden Olympische medaille waard; het positie- kiezen. het ..uit den wind gaan" achter den kopman, het veranderen van plaats, wanneer een wisseling in de lei ding dit noodzakelijk maakte, de onverflauwde waakzaam heid tegen verrassingen, het volgen en overnemen van ieder gewenscht tempo en ten slotte het onmiddellijk reageeren op de beslissende manoeuvre, die den eindstrijd inleidde om zoodoende het initiatief, dat den doorslag gaf, te kunnen nemen en behouden. Het uitvoeren van een dergelijke volmaakte tactiek is grootendecls het gevolg van rijpe wedstrijdervarlng. toch ook het resultaat van overleg en d<- aangeboren gave om „een race te kunnen lezen". Lovelock had ge durende het gedeelte van het seizoen, dat aan de Olym pische Spelen vooraf ging. zijn geheele voorbereiding dezen eenen wedstrijd ondergeschikt gemaakt. In de races, waarin hij dien zomer uitkwam, bereikte hij zooals later bleek opzettelijk slechts zeer matige resultaten, zoodat de deskundigen en ook zijn gevaarlijkste tegen standers langzamerhand overtuigd raakten, dat hij ver over zijn hoogtepunt heen was. Deze meening werd dan ook herhaaldelijk in de sportpers vertolkt en dat was pre cies. wat Lovelock wenschte. Zelfs ln de serie te Berlijn vestigde hij den indruk, dat hij zich ternauwernood voor de finale wist te plaatsen en vlak voor den start van de beslissende race hield hij zich zooveel mogelijk op den achtergrond. En zoo effende hij voor zichzelf met alle hem ten dienste staande middelen der tactiek, zoowel lang vóór als tijdens de race het pad naar de belangrijkste overwinning, die men in de athletiek kan behalen, gouden medaille bij de Olympische Spelen Met opzet hebben we dit stukje athletiek-geschiedenis zoo uitvoerig verteld, omdat er Zondag J.l op het „Haar- lem"-terrein een 1500 Meter-race werd geloopen, waarin de verrassende tactiek van den winnaar eveneens den doorslag gaf. Ook hier werden de favorieten in hun onder linge rivaliteit daarvan het slachtoffer en zoowel zij als de overige deelnemers en het publiek hebben zoodoende veel kunnen leeren. We zeiden hierboven, dat tactiek ten deele op overleg berust en op een aangeboren gave om een race te kunnen lezen. Welnu, Slijkhuis uit Rotter dam. met wten niemand had rekening gehouden en die men op de favorieten De Ruyter en De Roode 25 Meter voorgift had toegedacht, prefereerde van meet af te ver trekken en hij bepaalde zich er toe om het tempo van zlji twee groote rivalen nauwkeurig, doch onopvallend t- volgen. De Ruyter en De Roode. gelijk te Berlijn destijds- Cunningham on Beccali. concentreerden zich zoozeer op elkanders bewegingen, dat zij geen moment aan mogelijk gevaar van de zijde van Slijkhuis dachten. Deze greep op het juiste moment zijn kans. dat wil zeggen op het oogen- blik, dat volgde op de wederzjjdsche pogingen der andere twee loopers om een beslissenaen voorsprong in de eindspurt te nemen. De Rotterdammer zette op dat psycho logische moment door en zegevierde in 4 min. 5 3/5 sec. Goede propaganda voor de „moeder der sporten". De wedstrijd voor nieuwelingen op het „Haarlem"-terrein. Ook bij de neiuwelingen, die op de 2000 Meter klasse D Uitkwamen, bleek, dat sommigen over de aangeboren ge schiktheid en het vereischte overleg voor een hardloop- wedstrijd beschikken. Deze race was uit een oogpunt van propaganda voor de athletiek georganiseerd voor de v> tig best geplaatste nieuwelingen in den onlangs gehouden Boschloop Toen waren er in Den Hout meer dan honderd ..vogels van diverse pluimage" van de partij en er waren er, dte na afloop beweerden, dat zij een beter resultaat hadden kunnen bereiken, als het overgroote aantal deel nemers het passeeren niet zoo bezwaarlijk had gemaakt, Wellicht heeft dat ln een enkel geval inderdaad eenlgen Invloed op de uiteindelijke rangschikking gehad, maar de uitslag van den wedstrijd op hei „Haarlem"-terreln heeft dan toch wel het onomstootelijke bewijs geleverd, dat er aan de organisatie van den Boschloop niets heeft ge haperd en dat het parcours uitstekend geschikt was. Want ln dien Boschloop was de volgorde der prijs winnaars aldus: 1. Kooiman; 2. Brljs; 3. Van Balen Blan ken; 4. Timmermans; 5 Neuteboom en 6. Schelfaut. Aan den Schoterweg luidde de rangorde: 1. Brijs; 2. Van Balen Blanken; 3. Visser; 4. Kraay en 5. Koolman Alleen de Haarlem-voetballer Visser verbeterde zijn po sitie dus zeer aanmerkelijk; overigens bewijzen boven staande resultaten overduidelijk, dat in beide wedstrijden inderdaad de loopers met den meesten aanleg en het beste Inzicht op den voorgrond traden. Wat voor hen en voor aandere nieuwelingen ongetwijfeld gereede aanleiding zal zijn. zich thans regelmatig en met ambitie op de athle- tlek-beoefenlng toe te deggen. En daarmede is dan de opzet van deze wedstrijden geslaagd en het doel van het <lriemanschap Duiker—Venlet—Klaasse bereikt Cricket HET PROGRAMMA. Het programma voor Zondag 20 Juli ls: Rood en Wit—II. C. C. (10 en 20 Juli) Haarlem—S. C. H. C. H. C. C. Ill—V. V. V. A C. C.—V. R. A. H. C. C. II—Ilermes D. V. S. H. B. S.—Sparta V. O. C.Excelsior Dammen VIERKAMP HAARLEMSCHE DAMCLUB OM DE ZILVEREN HAARLEM'S DAGBLAD PLAQUETTE. Maandagavond a.s. wordt de door de Haarlemsche Dam club georganiseerde vierkamp om de zilveren Haarlem's Dagblad plaquette ln de bovenzaal van Restaurant Mun- niks. Groote Markt 10. voortgezet. Het programma voor deze ronde luidt als volgt: p. J. van Dartelen (Zandvoort) teger. J. B. Sluiter Jr. (Heem stede); H. J. Llze (Heemstede) tegen F. Raman (Haar lem). De eerstgenoemde spelers spelen met wit, .1 Zwemmen Geslaagde kringkampioenschappen van H. V. G. B. H. P. C. wint de estafette- De door H, V. G. B georganiseerde zwemwedstrijden en de daaraan verbonden wedstrijd in het schoonsprtngen zijn door de keurige organisatie uitstekend geslaagd. Te vens was aan het programma verbonden de 4 x 50 Meter vrije slag estafette voor Middelbare scholen om den Dr. Merensbeker. Als eerste nummer van het programma werd de 100 Meter schoolslag verzwnmm'en. ln de voorseiies werd aardige strijd geleverd en maakten enkele zwemmers gnede tijden zooals R. Otto (Haarlem) 1 m. 27 sec,, J. Bakker (Haarlem) I m 27.n sec,, D. v. Vlerscn 1 m. 25.S sec. en J. v. Vlersen 1 m. 28.7 sec. Tn de laatste serie waar in de gebroeders A. en M. Spaanderman zoomede de H. P. C.'er A. I-I. Sipkema waren ingedeeld werd evenwel de groote strijd om de eerste plaats gestreden. Sipkema legde de baan geheel met de butterfly af. ter wijl M. Spaanderman de sterkste der gebroeders na de tweede baan tot den gewonen schoolslag terugviel. Spaanderman nam eerst een voorsprong welken Sipkema hem aan het einde van de derde baan betwistte. Spaanderman beschikte echter over meerdere reserve daar hij zich slechts op den schoolslag toelegt en slaagde er in een kleinen voorsprong te nemen en te winnen in den tijd van I m. 20.3 sec. De schoolestafette tusschen de M. T. s„ de ie H. R, S. B en het Christelijk Lyceum eindigde in een overwinning voor de M. T. S.-ploeg bestaande uit H. Stefels. N. N„ E. Behle en J. Slegmund. De le H. B. s. B werd tweede. De M. T. S. kwam dus in het bezit van den Dr. Merensbeker. H. P. C. WINT DE ESTAFETTES. De beide tuniorencstafettes: de 3x50 Meter wissel slag en de 4 x100 Meter borstcrawl werden beide door H. P. C. gewonnen. De eerstgenoemde ploeg bestond uit de zwemmers F. de Geest, A. II. Sipkema en T. Kloots en de 4 x 100 Meter ploeg int de zwemmèrs F. Dijkstra. J. Siegmund, J. Stammes en T. Kloots. Bij de wisselslagestafette kon de Geest het nauwelijks bolwerken tegen den opkomenden zwemmer F. Maus van Zwemclub Haarlem, doch Sipkema startte zoo fraai en butterflyde zoo snel dat Kloots van H. P. C. geen moeite had zijn club te doen winnen voor de Zwemclub Haar lem, D. W. R. en H. V. G B. in den tijd van 1 m. 38.9 sec. De borstcrawles'tafette werd van start af een overwin ning voor H. P. C. De ploegen van Haarlem en D. W. R. volgden haar op den voet. Een geweldige strijd ontspon zich tusschen de ploegen van Haarlem en D. W. R. om de tweede plaats. Van Hemsbergen zwom wat hij waard was doch ook ten Berge, Behle en H. J. Kollerie van D. W. R. spanden zich tot het uiterste in. In de laatste baan slaagde Haarlem er in tweede aan te tikken met slechts sec. voorsprong op de D. W. R.-ploeg. Voor D. W. R. beteekende de door haar gemaakten tijd van 4 m. 37.5 sec. een nieuw clubreeord. Hierna volgde het schoonsprlngen zoowel voor dames als oor heeren Junioren. Bij de dames verdedigde mevr. A. Hölsken—Neve haar titel tegen mej. H. Haase van Zwem club Haarlem. Alhoewel het aantal behaalde punten bij de verplichte sprongen de titclhoudster aanvankelijk de meeste kans gaf, streefde mej. Haase haar in de vrije sprongen voorbij en kwam zij daardoor op de eerste plaats. Vier springers namen bij de heeren deel: Voigt van H. V. G. B. en voorheen lid van het Centrum te Bandoene sprong keurig en plaatste zich met slechts 0.18 punt ver schil eerste voor C. Haven van D. W. R. Genoemd dient te worden de jonge springer J. Holterman van H. P. C. die over veel aanleg beschikt. De gedetailleerde uitslagen waren: 100 Meter schoolslag heeren: 1. M. Spaanderman (Haar lem) 1 m. 20.3 sec.; 2. A. H. Sipkema (H. P. C.) 1 m. 21.5 (tevens Juniorenkampioen) en 3, A. Spaanderman (Haarlem) 1.21.6 4x50 Meter vr. sl. estafette om den Dr. Merensbeker: M. T. S. 2 m. 5.1 sec, 2. ie H. B. s. B 2 m. 7.2 sec. 3x50 Meter wisselslagestafette heeren Junioren: l. H. P, 1 m. 38.9 sec; 2. Haarlem 1 m. 41,3 sec.; 3. D. W. 3. m. 43 sec. 4x100 Meter borstcrawlestafette heeren Junioren: 1. H. C. 4 m. 34 sec.; 2. Haarlem 4 m. 37.4 sec.; 3. D. W. R. TIJDIG TAFELRESERVEERING DRINGEND GEWENSCHT VOOR HET RESTAURANT VAN HET NIEUWE TE ZANDVOORT. BOULEVARD DE FAVAUGE, TELEF. 2599 (Zelfde Directie als ASTORIA, Amsterdam). (Adv. lngez. Med.) 37.5 Schoonspringen Dames: 1. H Haase (Haarlem) 35.80 pnt.; 2. mevr. A. Hölsken—Neve (H P. C.) 34.20 pnt. Schoonspringen heeren: 1. F. Voigt (H. V. G. B.) 52.55 pnt.; 2. C. Haven (D. W. R) 52.37 pnt.; 3. J. Holterman (H. P. C.) 43.33 pnt.; 4. D. v. Ommeren (H. V. G. 37.26 pnt. Waterpolo De „Haarlem"-daines kampioen. Een 30 overwinning op H. P. C. HAARLEM—H. P. C. (dames) 3—0 Aan beide zijden werd enthousiast gespeeld, zoodat een aantrekkelijke wedstrijd ontstond. Haarlem nam voor rust de leiding door een mooi doelpunt van mej. Daatselaar. In de tweede helft kwam de veldmeer- derheid der Haarlem-Dames steeds meer tot uiting en werd de score tot 30 opgevoerd. Wegens een fout binnen het 4 meter-gebied verkreeg H. P. C. een nu merieke meerderheid. De Haarlem-dames met mej. Schulte in doel verdedigden echter hardnekkig, zoo dat in den stand geen verandering meer kwam. Met 9 punten uit 5 wedstrijden behaalden mej, Haase c.s. daardoor het kampioenschap van haar afdeeling. DE ZIJL 1—HAARLEM 1 (heeren) 1—1 De vierde overwinning voor Haarlem van Dinsdag avond was die tegen de Zijl 1 in Leiden Met mooie doelpunten van Kuit en v. Hemsbergen wist Haarlem het voor de rust tot 02 te brengen. Na rust kreeg de Zijl gelegenheid de eer te redden, voordat v. Hems bergen en Smits dc stand tot 14 opvoerden. Een aan trekkelijke wedstrijd, waarbij de gastheeren in het snellere Haarlem hun meerdere moesten erkennen. Weer een nederlaag van H. V. G. B. Thans wint D. J. K. met 31. Wederom heeft H. V. G. B. een nederlaag te slikken gekregen, welke in hoofdzaak aan slordig spel van de eigen spelers is te wijten. De Haarlemsche ploeg, die met slechts zes man le water ging, speelde in de eer ste helft een prachtig gelijkopgaanden strijd tegen de snelle D. J. K.'ers, waardoor de rust met gelijken stand inging, /.onder dat er gescoord was Spoedig na de hervatting maakt Frankenthal het eerste doelpunt, nadat Hollander was opgezwommen. De vreugde van de H. V. G. B'.ers was echter van korten duur. want spoedig maakte Senff met een donr- slagbal gelijk. D. J. K. nam door Senff zelfs de leiding over. toen hij voor de tweede maal met een harden omhaal scoorde. De H. V. G. B.'ers kregen daarna een prachtige kans om gelijk te maken, toen Anthoni een trafworp kreeg toegewezen. Anthoni miste echter en schoot naast. Toen de bal was uitgegooid liet Fran kenthal een tweede kans door slecht plaatsen verloren gaan, waarna Scheffer er tusschen uit trok. De snelle zwemmer besloot zijn rush met een zacht schot, dat door Ten Cate verkeerd beoordeeld werd. waardoor de bal, die gemakkelijk houdbaar was. in het net ver dween. In den stand van 31 kwam geen verandering De wedstrijden van de commissie Volkszwemfeest". ZondaE a.s. organiseert de commissie „Volkszwcmfeesf wederom haar Jaarlljksch groot zwemfeest waaraan ruim 508 Jongelui zullen deelnemen. Deze jongens en meisjes welke geen lid van een bij den N. Z. B. aangesloten zwem- vereenlging zijn ontmoeten elkaar op verschillende af standen. Bovendien is er een zeer aantrekkelijk nummer op het programma n.l. het boessprietloopen Behalve de nummers voor genoemde jongens en meisjes, orrit er ook nog een pantomime gegeven door le Haar lemsche Reddings Brigade voor Drenkelingen, Voor de cracks op zwemgebied wordt de 3x50 Meter wisselslag estafette verzwommen. Op dit. nummer zullen de vereenigingen H. V. G. B. (houdster van den zilveren Commissie „volkszwemfeesf'beker), Haarlem, roet 3 ploe gen en De Watertrappers, met 3 ploegea uitkomen. Tot slot een demonstratie schoonspringen waaraan zul len deelnemen o.a. dc dames M. Huytjens van de A. I) Z.. ,-an F.ngelen van H. D. Z. cn H. Haase van Haarlem de heeren C. Haven van D. W. R. en A. Zomer van H. V. G. B. Lawntennis Nationale kampioenschappen hebben regelmatig verloop. Hughan cn Van Swol winnen volgens verwachting. Regelmatig is het programma, onder prachtig weer, afgewerkt. In het heeren-enkelspel was er de verras sing dat de geplaatste speler Rinkel geklopt werd door Den Hoed. Deze is nu in de laatste acht. Van Swol kwam 3—5 tegen van Meegeren jr., doch won met 75, 61. In het dames-enkelspel werd mej. Godefroy die Woensdag mej. Knottenbelt sloeg, geslagen door mej. Klein. Mej. Couquerque speelde alleen in damesdubbel en won met 60, 60. De uitslagen van vandaag waren: Heeren-enkel, tweede ronde: T. Hughan slaat J. van der Haar 64, 63. Derde ronde: T. Hughan slaat M. Lubbers 63, 63. •Thr. R. de Brauw slaat F. Wiegers 63, 63. D. Teschmacher slaat J. van Olst 46. 63, 60. E. den Hoed jr. slaat I. Rinkel 810, 64, 75. H. Wilton slaat W. Karsten 64. 6—4 A. Borren slaat. J. Bouman 108, 62. Kwart eindstrijd: H. van Swol slaat B. van Meegeren 75, 6—1. Dames-enkelspel, tweede ronde: Mej. E. Klein slaat mej. Z. Schmier 61, 6—2. Kwart-eindstrijden Mej. E. Klein slaat mej. L. Godefroy 36. 64, 61. Mej. R. Mechel slaat mevr. E. van Berkel 64, 64. Keerendubbelspel. tweede ronde* M. Lubbers en E. van der Kruk slaan ir. van Her wijnen en mr. Marinkelle 61, 63. E. den Hoed en ir. Pasteur slaan D. Lucas en C. Boschaart 75, 61. H. Wilton en J. Bouman slaan H. Koppejan en H. van Erk 61, 26, 62. A. Borren en jhr. R. de Brauw slaan C. Fabius en F. d. Graaf 5—7, 6—3, 6-4. J van Olst en F. Wiegers slaan H. van der Straatcn J. Windt 8—6. 5—7. 6—3 Kwart-eindstrijd: H. van Swol en J. van der Heide slaan M. Lubbers en E. van der Kruk 6—0, 62. D. Teschmacher en W. Karsten slaan F. Wiegers en van Olst 64, 64. I Rinkel en J. Jacobson slaan E. den Hoed en ir. Pasteur 68, 63, 63. A. Borren en jhr. R. de Brauw slaan H. Wilton en Bouman 64. 46, 64. Damesdubbelspel, eerste ronde: Mej Diemer Kool en mej. Fischer slaan mej. A. en mei. R Coebergh v. d. Braak 6—2, 63. Tweede ronde: Mevr. van Berkel en mej. Rollin Couquerque slaan mej. van Alphen en mej. Wellink 60, 60. Mej. Knottenbelt en mej. Mechel slaan mevr. Hoyer en mei. Rinkel 6—1, 4—6, 86. Mevr. Jonquiere en mevr. Vleugels Schutter slaan mei. Diemer Kool en mej. Fischer 63, 64. Gemengd-dubbelspel, tweede ronde: Mej. J. v d. Wal en T. Hughan slaan mevr. van Mourik en A. Pasteur 63, 60. Kanosport WEDSTRIJDEN Voor de a.s. Zondag door de Haarlemsche Kano Ver- eeniging te organiseeren nationale kanowedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne bestaat van de zijde der deelne mers groote belangstelling. Er kwamen ruim 150 inschrij vingen binnen, waaronder die van de beste Nederland- sche kanovaarders. In de verschillende klassen wordt gestart op afstanden van 300. 500. 300 en 1000 Meter. Het eindpunt voor alle wed strijden is tegenover de Machinefabriek Figee, terwijl de start 1000 M. zich ter hoogte van de Zaanenstraat bevindt Voor belangstellenden is het een geschikte gelegenheid eens nader met de kanosport kennis te maken. DE ZOMERWEDSTRIJDEN DER HITLER JEUGD. Zaterdag 19 en Zondag 20 Juli worden in Den Haag, sportplaats Laan van Foot, de zomerwedstrijden van de Hitlerjeugd in Nederland gehouden. Buitendien worden vergelijkingswedstrijden met den nationalen jeugdstorm georganiseerd. Het programma belooft niet alleen zware wedstrijden, ook uitvoeringen van grootere groepen der B, D. M. en volksdansen. De voorwedstrijden in de enkele discipline zullen Zaterdag en Zondag speciaal ln den voormiddag plaats vinden. Vooral gaat de belangstelling uit naar het handbalspel Hitier jeugd tegen N. J. S. a.s. Zaterdag om 18 uur en de hoofduitvoering a.s. Zondag 15 uur, waarop de Rijks commissaris Rijksminister Seyss Inquart cn de leider van het Arbeitsbereich der N. S. D. A. P. Oberdienst- leiter Schmidt zullen spreken. (A. N. P.). Voetbal „ZEVENKAMP-DAG". De Jaarlijksche „Zevenkamp-Dag", welke aanvankelijk op 3 Augustus a.s. was vastgesteld, is thans nader be paald op Zondag 24 Augustus 1941. De wedstrijden worden gehouden op de terreinen van R. C. H. (Heemsteedsche Sportparken) en beginnen om 12 uur precies. In veiband hiermede is ook de datum van sluiting der inschrijvingen opgeschoven. Deelnemers kunnen zich tot en met Zaterdag 9 Augustus a.s. bij hun vereenigings- secretarissen opgeven. Deze datumverschuiving vond hoofdzakelijk naar oor zaak ln het feit. dat de „Zevenkamp" door het verbod van het spelen van voetbalwedstrijden tot I September a.s door onvoorzienen omstandigheden derhalve op ge noemden Zondag 24 Augustus zal plaats hebben en daardoor nu beter tot zijn recht zal ko men, tevens omdat de vacanties dan voor een groot gedeelte ten einde zullen zijn. Hierdoor is niet alleen een grooter aantal deelnemers te verwachten, maar boven dien wordt een langere duur van voorbereiding (training) verkregen. Verder mag deze dag mede worden beschouwd als een sportieve inleiding tot het a.s. voetbalseizoen. Honkbal Winstkansen voor Haarlem en E. D. O. Wat zullen H. H. C. en Schoten doen? vol- 10 uur 10 uur 12 uur Het programma van deze week vermeldt o.a. de gende wedstrijden: Zaterdag. Eerste klasse: Quick— V. V. G. A. Overgangsklasse: Catchers—H. C. K. D. O. S.—Zeeburgia Tweede klasse: A. F. C. II—H. H. C. II V. V. G. A. II—H. C. K. II Watergraafsmeer—Haarlem II Derde klasse: Haarlem IH—H. H. C. III 2.3 R. C. H. IV—Schoten III 3.3 Zondag. Eerste klasse: Haarlem—Blauw Wit E. D. O.Schoten H. H. C.AJax Overgangsklasse: E. D. O. II—R. C. H. Hilversum—A. F. C. Tweede klasse: E. H. S.—Z. R. c. Schoten II—D. W. S. T. H. B.—Quick II V. V. G. A. Ill—R. C. H. (terr. R.C.H.) Derde klasse: E. D. O. IV—Schoten IV H. C. K. IIILaakkwartier Spaarnev.—E. H. S. II T. Y. B. B. IIZeemeeuwen R. C. H. Ill—E. D. O. V T. H. B. II—Schoten V Er zijn dus Zondag in Haarlem liefst drie eerste klasse wedstrijden te aanschouwen. Naar onze meening een beettje te veel van het goede. 's Morgens om tien uur ontvangt Haarlem op het nieuwe terrein aan den Verspronckweg: Blauw Wit. Naar wij ver wachten zal dit de interessantste strijd van de drie eerste klasse ontmoetingen zijn. Het zal onze stadgenooten wel inspanning kosten maar de punten zullen toch wel ln Haarlem blijven. Middags vindt op hetzelfde terrein H. A. C.—Ajax. plaats. De vorige ontmoeting tusschen beide negentallen bracht een overwinning voor Ajax. En ook ditmaal zal dit wel zoo zijrt. Er is voor beide partijen veel aan een overwinning gelegen Het is nog wel heel in de verte maar het spook van de onderste plaats doeme. toch al op en zoowel H. H. C. als Ajax komen nog ln aanmerking. Ruim een maand geleden wist Schoten van E. D. O. te Zal dat dezen keer weer het geval zijn? Wij ge- looven van niet. Schoten presteert niet meer hetzelfde ils zij bij den aanvang van het seizoen deed. En E. D. O. is in dien tijd juiste beter geworden. Bovendien was er toen een zeer zwakke lnntng van Schijvenaar bij. Als hij vermijden kan zien we een overwinning met flink verschil voor E. D. O tegemoet. H. C. K„ no. 1 op de ranglijst dei Overgangsklasse, gaat op bezoek bij The Catchers en dus bestaat er geen gevaar dat de goede plaats niet behouden wordt Ook voor R. C. H. zien we een overwinning In het ver schiet, waarvan E. D. O. II dan voor de tweede maal het slachtoffer zal zijn. De opening van het Districlshuis der N. S. B. Redevoering van ir. Mussert. Donderdagavond heeft de officieele opening plaats gehad van het Districtshuis van District 14 (Haarlem en Omstreken) der N. S. B. aan de Paviljoenslaan te Haarlem. De officieele ingebruikstelling geschiedde door den Leider der N. S. B„ Ir. A. A. Mussert. Hiertoe was een talrijk gezelschap bijeengekomen in de vergaderzaal van het gebouw. Aanwezig waren o.m. Mr. A. J. Backer, Commissaris der Provincie, de Regeeringscommissaris voor Haarlem S. L. A. Plekker, de heer Tretow als vertegenwoordiger van den Beauf- tragte des Reichskommissars in Noord-Holland, de heer Löscher voor de N. S. D. A. P. te Haarlem, Dr. Ch. A. Götte, wethouder van Volksgezondheid en Volkshuisvesting, M. van Driel. Wethouder van Onder wijs, de Commissaris van Politie A. W. v. d. Burgt, G. F. Vlekke, lid der Provinciale Staten. W. H. M. Nien- huis Ruysch, Gewestelijk Directeur der Arbeidsbemid deling en diverse functionarissen uit het District. Het woord werd allereerst gevoerd door den Dis trictsleider, den heer A. H. v d Horst, die er aan her innerde, dat de leider der N.S.B. tot Mei 1940 zelf als Districtsleider van dit district is opgetreden. Hij heeft het district als een zorgenkind in de beweging ge kend. doch 'tevens de kiem gelegd voor een gezond beheer. Na de periode van neergang is het district dan ook met reuzenschreden vooruitgegaan en deelt in den opgang van de geheele beweging. Van dien opgang legt dit nieuwe districtshuis getuigenis af. De aan kleeding moge sober gehouden zijn, er is een rijkdom aan kameraadschap in iedere afdeeling die men hier vindt. Namens alle werkers, die hun arbeid in dit ge bouw vinden legde spr. de belofte af, in den geest van den leider alle krachten in te spannen. Ir. Mussert wees er op. dat dit het derde of vierde districtshuis is, dat in den loop der jaren te Haarlem werd geopend en onwillekeurig denkt spr. terug aan de eerste behuizing in de tijden van het moeilijke be gin. 14 December a.s. zal het tien jaar geleden zijn, dat de N. S. B haar arbeid in dit land begon en het is aantrekkelijk, aan die eerste jaren terug te denken, niet het minst, omdat de beweging toen nog het Ne- derlandsche volk kon bereiken. Dat duurde tot toen de buitenlandsche politiek in het bestaan der S. B. een rol ging spelen, omdat wij ons solidair verklaarden met het nationaal socialisme in Duitsch- land en het Fascisme in Italië. Sinds dien hebben wij moeten ondervinden, hoever de haat wel ging. Wij zijn trouw en fatsoenlijk gebleven en zijn blijven staan als een phalanx van getrouwe en verbonden nationaal socialisten, die wisten, waarom het begonnen was. Van samenwerking om een nieuw Europa te bouwen heeft men nimmer willen weten. Wat heeft men al niet ge daan om de N. S. B. te ondermijnen en zoo ging Ir. Mussert voort, nog altijd is het geestelijk rapaille bezig. daar. waar zij eerlijke werkers aan den arbeid zien, hun werk kapot te maken Dit alles deert ons niet. Wij zijn en blijven wat wij altijd waren: eerlijke, trouwe en fatsoenlijke nationaal-socialisten, die hun best zullen doen, hun denkbeelden een volgende gene ratie bij te brengen. Wij willen zijn en blijven het po litieke Narvik van het Westen, de kleine groep, die, er van haar basis, omringd is van een groote menigte tegenstanders en niettemin stand houdt. Spr. begaf zich daarna in een beschouwing over de jaren 1937—1939 en wees er op dat in die jaren een hechte band is gelegd tusschen alle N S. B.'ers. een band, die niet meer kapot te maken is en ook de Indi sche kameraden omvat, wier offers nimmer vergeten zullen worden. Zij hebben er voor gezorgd, dat in ge noemde drie jaren de N. S. B. is blijven bestaan. Nu zij in de Indische concentratiekampen zijn opgesloten en hun lot bezorgdheid wekt, spreekt dit gevoel van dankbaarheid des te meer Als wij deze Indische kame raden levend terugzien dan zullen wij hen een ont vangst bereiden als ze nog nooit hebben gekend' Na vervolgens nog eenige woorden te hebben gewijd aan den groei van de N. S B„ die thans meer leden telt dan eenige politieke partij in ons land ooit te en er op gewezen te hebben, dat 6000 W A.- mannen thans hun plicht volbrengen in de legers aan het Oostelijk front eindigde Ir Mussert met een be roep op aller dienstbaarheid en trouw Wanneer deze twee hier in den arbeid weerspiegeld mogen ziin dan zal dit nieuwe Districtshuis van groote verdienste blijken voor volk en vaderland Met deze woorden verklaarde spr. het Districtshuis geopend Nadat de aanwezigen vervolgens het gebouw hadden bezichtigd betrad Ir Mussert het balcon tot het houden van 'n rede tot de voor 't gebouw verzamelde menigte. Naar schatting 4 a 5000 personen waren hiertoe bij eengekomen. De leden der Politieke Organisatie had den zich voor het Kringhuis op de Ged Oude Gracht verzameld en trokken vandaar door de Groote Hout straat en langs de Dreef naar de Pavilioenslaan. W. A S. S. en Nat. Jeugd Storm trokken van hun eigen kwartieren naar de plaats der openluthtbijeenkomst Daarbij voegden zich een aantal belangstellenden, zoo dat, toen Ir. Mussert naar buiten trad. het terrein voor het gebouw geheel gevuld was. Ir Mussert wees er op, dat wij het voorrecht heb ben, in een grooten tijd te leven, een tijd. die voor Nederland zijn béteekenis kreeg in Mei 1940. Er zijn_ sindsdien moeilijkheden gekomen voor ons land. ge volg van de blokkade der Engelschen en de bombar dementen der Engelsehen. moeilijkheden, die o.m zich in voedselschaarschte openbaren. Inderdaad, er is schaarschte en dat wel na een tijd waarin voor duizen den guldens hier te lande aan voedsel werd wegge gooid. Dit is een zonde geweest, die thans wordt ge wroken. Intusschen hopen en vertrouwen wij, dat deze oorlog spoedig moge zijn geëindigd, doch wanneer onze te genstanders zich beklagen dienen zij te weten, dat het hun eigen vrienden, de Engelschen zijn, die hun deze moeilijkheden berokkenen. Want 't zijn de Engelschen die zoowel nu als voor 25 jaar ons het voedsel ont houden door hun blokkade Eens echter zal de tijd komen dat Engeland zelf aan den lijve ondervindt, wat honger heteekent en spr. gelooft dat deze tijd niet ver meer af kan zijn Onze tegenstanders kunnen nog wonderlijk denken- Zij wenschen. dat Rusland civEngeland samen de over winning zullen bevechten. Wat men vergeet is, dat in dat geval Nederland zonder eenigen twijfel ten prooi valt aan de vernieling, die het bolsjewisme overal heeft gebracht, waar het zich vertoonde. Maar het bolsjewisme zal hier niet komen Wij moeten de geestelijke revolutie, waarin wij thans 'en. doormaken en dat zal geschieden zonder dat. hier i bolsjewisten hecrschen en zonder dat hier Engelschen landen. Want dat zou heteekenen. dat Nederland één puinhoop zou worden. Dat moeten de Nederlanders, die er zulke vreemde verwachtingen op na houden eens bedenken. Wat zal de naaste toekomst brengen? In de eerste plaats zal Albion moeten leeren, dat Europa zicji niet langer door Engeland laat koejeneeren En voorts zal het besef moeten baan breken, dat er een nieuw Europa moeten worden gewrocht onder leiding Hi tl er en Mussolini Zal ons land in dat nieuwe Europa een behoorlijke plaats innemen? Wij hebben steeds geloofd, dat ons vaderland zijn plaats in de rij der volken zal inne men Hitler is geen imperialist, geen Napoleon Aan ons dc taak, te zorgen, dat wij deze betere toekomst naar den etsch voorbereiden Een van tweeën, óf de bolsjewiki, Engeland en Amerika verwoesten Europa, óf het nieuwe wint. Aan ons dan de taak 111 het nieuwe Europa een behoorlijke plaats te "eroveren Met Ozo. kippenringen dragen en de vingers op steken komt men er niet Dat is het werk van kinde ren en kindsche ouderen. Wat kleine menschjes wel denken, dat 't Imperialisme ons straks tot een kolonie zal maken, dat heeft niets van doen met de ware be doelingen van de groote leiders van Europa. Want wij zijn wel altijd kolonisten geweest, maar deugen, niet voor een kolonie. Er is tweedracht in ons land. Zoo wij in 1937 de macht hadden veroverd inplaats van onze tegenstan ders, dan hadden wij geen tweedracht en geen oorlog gekend. Want wij zouden verantwoordelijkheid genoeg hebben gehad, om ons iano te sparen voor een oorlog met een land, waarmede wij nog nimmer eenig con flict hadden gehad. Nu marcheert de N S. B. Zij vormt oen minderheid, maar de tijd is voorbij, dat de meerderheid regeert De bewuste, krachtige minderheid zal regeeren boven een onbewuste en niet krachtige meerderheid Tenslotte wijdde spr. eenige woorden aan den strijd in het Oosten en aan de Nederlanders, die in dezen strijd hun aandeel nemen In 1940 zijn duizenden gevallen, denkende voor het vaderland te sneven, terwijl in waarheid de rekening van Dr. Colijn werd gepresenteerd. Thans, nu ook Nederlanders in het Oosten bijdragen tot de Duitsche overwinning, weten zij, dat zij in waarheid strijden, moet het zijn sterven; voor het Nederlandsche vader land. Het nieuwe Europa komt. Daarom treden wij blij moedig den nieuwen tijd tegemoet. Met het zingen van het zesde couplet van het Wil helmus werd hierna de bijeenkomst gesloten. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 18 OP 19 JULI 1941 van 21.53 tot 5.40 Maan op 19 Juli op 2.10 Maan op 19 Juli onder17.26 Nare dage" ook (Adv. lngez. Med.) Dagorder van den commandant van den Nederlandsclien Arbeidsdienst. Oproep te offeren voor het zenden van een Roode Kruis-ambulance naar het Oostelijke front. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. De commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, majoor Breunese, heeft een dagorder aan zijn mannen uitgevaardigd, waarin zij worden aangespoord giften te schenken aan het Nederlandsche Roode Kruis, welke bestemd zijn een Roode Kruis-ambulance voor het Oostelijke front te vormen. Majoor Breunese doet in zijn dag order een beroep op den offerzin, welke Nederland steeds heeft getoond wanneer het er om ging hél Roo de Kruis in staat te stellen zijn algemeén-mensche- lijke opdrachten te'Vervullen. Hij herinnert hierbij aan het zenden van een Nederlandsche ambulance naar Helsinki tijdens den jongsten bolsjewislischen over val op Finland. Ook nu is het de plicht van ieder Nederlander, door zijn gaven het Roode Kruis in de gelegenheid te stellen zijn taak te vervullen in het bewustzijn van zijn verantwoording jegens Europa. (A.N.P.) Inlevering van metalen voorwerpen Enquête naar de door bedrijven geleden schade. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. Nu de procedure, welke is voorzien in art. 12 van de beschikking van 27 Juni 1941 betreffende de inlevering van metalen om practische redenen eenigszins is gewijzigd, is aan het rijksbureau voor non-ferro metalen ge bleken, dat niet alle bedrijven (fabrikanten, han delaren enz.) nauwkeurig zijn ingelicht omtrent de formaliteiten, welke moeten worden vervuld in verband met de enqueteering van de schade, welke door inleveringsplichtige bedrijven wordt geleden als gevolg van de inlevering van metalen voorwer pen op grond van de verordening no. 108 van 18 Juni 1941 en de uitvoeringsbeschikking van 27 Juni 1941. In verband hiermede volgt hieronder een uit eenzetting daarvan. Het inleveringsplichtige bedrijf ontvangt bij den oproep van den burgemeester (formulier model 1) tevens een inventarislijst in tweevoud (formulier model 6); voor groote bedrijven kunnen vervolg- bladen op deze inventarislijst eveneens in twee voud bij den burgemeester worden aangevraagd. Bedoelde inventarislijst moet vóór de inlevering volledig worden ingevuld (in tweevoud). De inlevering van hoeveelheden van 1000 KG en minder, geschiedt bij een door den 'burgemeester aangewezen plaats in de gemeente; hoeveelheden boven 1000 KG moeten worden inge leverd bij een vanwege den burgemeester aan te wijzen provinciaal magazijn. In dit geval dient het inleveringsplichtige bedrijf de gecontroleerde in ventarislijst in tweevoud naar den burgemeester te zenden, die deze inventarislijst zijnerzijds voor accoord parafeert en de lijst, wederom in twee voud, aan het inleveringsplichtige bedrijf terug zendt. Na de inlevering ontvangt het bedrijf een schade- enquête formulier. Dit schade-cnquètel'ormulier moet door het inleveringsplichtige bedrijf worden ingevuld. Dit enquêteformulier dient volledig ingevuld en onderteekend voor 10 September 1941 in tweevoud rechtstreeks te worden ingezonden aan het rijks bureau voor non-ferro metalen, afdeeling inlevering metalen schaderegeling (I.M.S.), postbus 95 te 's-Gravenhage. Met nadruk wordt erop gewezen, dat bij deze formulieren (met bijbehoorende lijst(en)) dient te worden gevoegd het eerste exemplaar van de door of vanwege den burgemeester onderteekende in ventaris lijst. De speciale aandacht van de bedrijven wordt nog erop gevestigd, dat op de bovenbedoelde enquêtefor mulieren slechts moet worden aangegeven de scha de. geleden als gevolg van de inlevering van be drijfsvoorraden en dat derhalve niet mag worden opgenomen de waarde van gebruiksvoorwerpen e.d., welke zouden zijn ingeleverd. (ANP) v

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8