22 £aatsie föexichten Minimumlestabellen voor lycea enz. Cu mooi t&G&bjci\u. ...met FcSiêmé Juli DINSDAG ïiit de Omstieken Nederlanders aantreden! Sieek het oras !Bucq.edilke Stand D I N S D A 'G 22 JU ET Ï94T HA AR TIESI'S T5'AGB"EA" 15 's GRAVENHAGE, 22 Juli. De secretaris-ge neraal van het departement van opvoeding, weten schap en cultuurbescherming heeft vastgesteld een lessentabel voor bpenbare gymnasia en hoogere burgerscholen met een gemeenschappelijken onder bouw (lycea) en minimum-tabellen voor de afdee- lingen gymnasium en hoogere burgerschool van zoodanige bijzondere scholen. Hierbij is bepaald, dat indien de laagste twee klassen van een openbaar gymnasium tevens vor men de laagste twee klassen van een openbaren hoogere burgeschool met vijf-jarigen cursus (ly ceum), aan zoodanige scholen in elk der vakken, vermeid onderscheidenlijk in art. 5 der.hooger on derwijswet cn in art. 16 der middelbaar onderwijs wet, wekelijks onderwijs wordt gegeven als onder staand is aangegeven. Grïeksch: afdeeling gymnasium 3e klas 6 uur. vierde klas 7 uur, vijfde klas A-leerlingen 4 uur eni alle leerlingen 4 uur, zesde klasse A-leerlingen 5 uur. Latijn: afdeeling gymnasium 3e klas 8 uur, 4e klas 8 uur, 5e klas A-leerlingen 5 uur en alle leer lingen 5 uur, 6e klas A-leerlingen 5 uur en alle leer lingen 6 uur. Nederlandsch: onderbouw le klas 5 uur, 2c klas 4 uur, afdeeling gymnasium 3e klas 3 uur, 4e klas 2 uur, 5e klas alle leerlingen 3 uur, 6e klas alle leerlingen 2 uur. Afdeeling H. B. S.: 3e klas 4 uur, 4e klas 3 uur, 5e klas A-leerlingen 4 uur en 'B-leerlingen 3 uur. Duitsch: Onderbouw le klas 4 uur, 2e klas 3 uur, Afd. gymnasium alle leerlingen in alle verdere klassen 2 uur. Afd. H. B. S. 3e klas 3 uur, 4e klas A-leerlingen 4 uur, B-leerlingen 3 uiur, 5e klas A- leerlingen 4 uur. B-leerlingen 3 uur. Engelsch: Onderbouw 2e klas 3 uur, afd. gymna sium alle leerlingéri in alle verdere klassen 2 uur. Afd. H. B. S.: 3e klas 3 uur, 4e klas A-leerlingen 4 uur, B-leerlingen 2 uur, 5e klas A-leerlingen 4 uur, B-leerlingen 2 uur, 5e klas A-leerlingen 4 uur, B- leerlingen 2 uur. Fransch: Onderbouw le klas 4 uur, 2e klas 3 uur, Afdeeling gymnasium 3e klas 2 uur, 4e klas 1 uur, 5e en 6e klas alle leerlingen 2 uur, afd. H. B. S. 3e klas 3 uur, 4e en 5e klas A-leerlingen 4 uur, B-leer lingen 2 uur. Geschiedenis: Onderbouw le en 2e klas 3 uur, afd. gymnasium 3e en 4e klas 3 uur, 5e klas A-leer lingen 1 uur en alle leerlingen 2 uur, 6e klas A-leer lingen 2 uur, afd. H. B. S.: 3e klas 2 uur. 4e klas 2 uur, 5e klas A-leerlingen 3 uur en B-leerlingen 2 uur. Aardrijkskunde: Onderbouw le en 2e klas 3 uur, afd. gymnasium' 3e en 4e klas 1 uur. Afd. H.B.S. 3e en 4e klas 2 uur, 5e klas A-leerlingen 2 uur, B-leerlingen 1 uur. Handelswetenschappen: Afd. H.B.S. 3e klas 1 uur, 4e klas en 5e klas A-leerlingen 6 uur, 5e klas B-leerlingen 2 uur. Staathuishoudkunde: Afd. H.B.S. 4e en 5e klas A-leerlingen 2 uur, 5e kl. B-leerlingen 1 uur. Staatsinrichting: Afd. H.B.S.. 3e klas 1 uur, 4e en 5e klas A-leerlingen 1 uur. 'L* Wiskunde: Onderbouw le klas 5 uur, 2e klas 4 uur, afd. gymnasium 3e 'en 4e klas 2 uur, 5e klas en 6e klas A-leerlingen 2 uur, B-leerlingen 5 uur. Afd. H.B.S. 3e klas 5 uur, 4e klas A-leer- lingen 2 uur, B-leerlingen 6 uur, 5e klas B-leer lingen 5 uur, Mechanica: afd. H.B.S. 4e klas B-leerlihgen 2 uur, 5e klas B-leerlingen 1 uur. Natuurkunde: Onderbouw 2e klas 2 uur. Afd. gymnasium 3e en 4e klas 1 uur. 5e en 6e klas B-leerlingen, 3 uur, afd. HJ3.S. 3e klas 3 uur, 4e en 5e klas B-leei',lingen 3 uur. Scheikunde: afd. gymnasium 4e klas 2 uur, 5c k\as B-leerlingën 2 uur, 6e klas B-leerlingen 4 uur. afd. H.B.S.: 3e klas 2 uur, 4e klas A-leer lingen 2 uur, B-leerlingen 3 uur, 5e klas A-leer linge,n 2 uur, B-leerlingen 4 uur. Plant- en dierkunde: Onderbouw le en 2e klas 2 uur, afd. gymnasium 5e en 6e klas B-leerlin gen 2 uur, afd. H.B.S. 4e en 5e klas B-leerlingen 2 uur. Cosmographie: afd. H.B.S. 5e klas B-leerlingen 1 uur. v Handteekenen: Onderbouw le klas 3 uur, 2e klas 2 uur, afd. H.B.S. 3e klas 1 uur, 4e 'en 5e klas B-leerlingen 1 uur. Lijnteekenen: afd. H.B.S. 4e en 5e klas B- leerlingen 1 uur. Lichamelijke oefening: Onderbouw le en 2e klas 3 uur, afd. gymnasium 3e klas 3 uur, 4e klas 2 uur, 5e en 6e klas alle leerlingen 2 uur, afd. H.B.S. 3e klas 3 uur, 4e en 5e klas alle leerlingen 2 uur. Alle lessen duren vijftig minuten. Het volgen van lessen in het Hebreeuwsch (gymnasium 5e en 6e klas voor A-leerlingen 2 uur) is facultatief. Het onderwijs in de handelswetenschappen, het handteekenen en het rechtlijnig teekenen in de 5e klas der H B.S. B is facultatief in dier voege, dat de leerlingen in overleg met den directeur der school verplicht zijn of de lessen in de handels wetenschappen of die in het handteekenen en het rechtlijnig teekenen te volgen. Indien de laagste twee klassen van een aange wezen bijzonder gymnasium tevens vormen de laagste twee klassen van een bijzondere hoogere burgerschool met vijf-jarigen cursus (lyceum), wordt aan een zoodanig gymnasium in ieder der vakken afzonderlijk, in alle leerjaren tezamen per week onderwijs gegeven gedurende ten minste het getal lesuren, aangegeven in onderstaande tabel: afdeeling A afdeeling B Grieksch 26 18 Latijn 35 26 Nederlandsch 17 17 Duhsch 14 14 Engelsch 10 10 Fransch 13 13 Geschiedenis 14 12 Aardrijkskunde 8 8 Wiskunde 16 20 Natuurkunde 4 9 Scheikunde 2 7 Natuurlijke historie 4 7 Lich. oefening 15 15 Teekenen 5 5 Indien dgjaagste twee klassen van een aange wezen bijzondere hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus tevens vormen de laagste twee klassen van een aangewezen bijzonder gymnasum, wordt aan een zoodanige hoogere burgerschool in ieder der vakken afzonderlijk, in alle leerjaren te zamen pr week onderwijs gegeven gedurende ten minste het getal lesuren, aangegeven in onder staande tabellen: Hoogere Burgerschool A: wiskunde 16, natuur kunde 5, scheikunde 5, plant- en dierkunde 4, staatsinrichting 3. staatshuishoudkunde 3, aard rijkskunde 9. geschiedenis 10, Nederlandsch 17, Duitsch 16, Engelsche 13, Fransch 15, handelswe tenschappen 11. hand- en rechtlijnig teekenen6, lichamleijkc oefening 13. Hoogere Burgerschool B: wiskunde 20, mecha nica 3. natuurkunde 7, scheikunde 7, plant- en dier kunde 7. cosmographie 1, staatsinrichting 1, staats huishoudkunde 1, aardrijkskunde 9, geschiedenis 9, Nederlandsch 17, Duitsch 13. Engelsch 9, Fransch 12, handelswetenschappen 3 (1). hand- en rechtlij nig teekenen 10 (8), lich oefening 13. Dit besluit treedt in werking: voor klasse 1 en 2 op 1 September 1941, voor klasse 3 op 1 Septem ber 1942, voor klasse 4 op 1 September 1943. voor klasse 5 op 1 September 1944 en voor klasse 6 van het gymnasium op 1 September 1945. Ongecorrigeerd. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. - ?T\ f 9 I IIHIIIMIIIHHI. (Adv. Ingez. Med.) Moskou vannacht gebombardeerd. BERLIJN, 22 Juli. "fDNB) In den afgeloopen nacht xs Moskou getroffen door de eerste hevige slagen van het Duitsche lucht apen. Sinds de eer ste nachtelijke uren van 21 Juli was de Sovjet hoofdstad het doel der aanvallen van onze gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers, welker bom men zware verwoestingen aanrichtten. Zonder op houden wierpen de Duitsche eskaders toto den och tend toe brisantbommen van allerlei kaliber en dui zenden brandbommen op belangrijke militaire doe len van de Sovjet-hoofdstad. Reeds bij het begin van de aanyalsactie ontstonden vooral ten Zuiden van de Moskwa groote branden van vernietigende uitwerking, die met hun gloed den later aanvallen den eskaders den weg wezen. In het gebied van het Kremlin werden ongeveer twtaalf zware treffers waargenomen. De afweer van de Sovjets bleef te genover het geweldige- Duitsche optreden practïsch volkomen ondoeltreffend, hoewel talrijke batterijen luchtdoelgeschut en zoeklichten een groote actie ontwikkelden. De Duitsche aanval op Moskou kan vergeleken worden met de zwaarste slagen, welke het Duitsche luchtwapen heeft toegediend aan be langrijke militaire doelen in Engeland. KOPENHAGEN 21 Juli (Europapress). Een Dcensche reeder heeft bij de werf van Burmeister en Wain te Ko penhagen opdracht gegeven voor den bouw van het eerste diesel-motorschip met gasgenerator ter wereld Het 3000 ton groote vrachtschip ontvangt twee hoofdmotoren van elk 625 P.K., die door middel van een zuiggasinstallatie door den generator worden gevoed. Als brandstof zullen eoker, anthraciet en bunkerkolen gebruikt worden. Amerika en de Sovjet-Unie. BERLIJN, 22 Juli (D.N.B.) De kwestie, hoe de V.S., nadat zij alle moreele bezwaren betreffende een samengaan met de Sovjet Unie terzijde hadden ge schoven, ook hun vroegere economische beginselen hebben laten vallen, vormt het onderwerp van een beschouwing van den diplomatieken medewerker der Berliner Borsenzeitung, dr. Karl Megerle. De schrijver zet uiteen, dat de V.S. sedert de bolsjewistische revo lutie zoo veel mogelijk waren uit de Sovjet Unie verre hielden van hun land en wel om twee hoofd redenen: ten eerste, omdat zij door menschonwaar- digen arbeid van strafgevangenen en slaven waren vervaardigd en ten tweede, omdat zij den levensstan daard van de Amerikaansche arbeiders drukten en beneden de prijzen op de Amerikaansche markt gin gen. hetgeen een ernstige bedreiging, vooral voor de inheemsche steenkool-, hout- en mangaanindustrle vormde. Bovendien zou deze concurrentie met door dwangarbeid vervaardigde goederen aanzienlijk heb ben bijgedragen tot vermeerdering van dc werkloos heid,^ hetgeen de verspreiding van het radicalisme in de V.S. zou hebben bevorderd en het communistische regime daarmede eenige stappen dichter zou hebben gebracht bij zijn doel, een wereldsovjetstaat. De gevaren inziende, zoo gaat Megerle voort, namen de V.S. de meest verschillende maatregelen om den invoer van bolsjewistische producten te verhinderen, die. ook al trachtten belanghebbende economische en handelskringen ze te doorkruisen, toch de uitbreiding van het ..kankergezwel aan het lichaam van den Amerikaanschen handel" verhinderen. Thans echter, zoo verklaart Megerle tenslotte, laat men in de V.s! alle vroegere bezwaren vallen en zij. die eens streden voor het behoud en het opvoeren van den levens standaard van den Amerikaanschen arbeider, zijn thans de bondgenooten van den Moskouschen slaven staat en de bolsjewistische slavenhouders. De minimumprijzen in den. tuinbouw. NAALDWIJK, 22 Juli. Nu de Nederlandsehe Groenten- en Fruitcentrale de door haar voor geschreven minimumprijzen voor tuinbouwproduc ten heeft ingetrokken, heeft het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland besloten zelfstandig ophoud- en vergoedingsprijzen voor de veilingen vast .te stellen. Dit besluit is genomen, omdat met de mogelijk heid rekening moet worden gehouden, dat op een zeker oogenbljk van een bepaald product een groo- ter kwantum kan worden aangevoerd dan op dat oo.genbjik is te plaatsen. De minimumprijzen zijn over het algemeen laag, zoodat niet gevreesd behoeft te worden, dat de kweekers weer evenals in vroegere jaren ge beurde zullen vervallen tot het misbruik van het telen op den minimumprijs. De vergoedingsprijs isin het algemeen vastge steld op 75 pet. van den ophoudprijs voor het goed gekeurde product en op 50 pet. voor het afwijkende product. Het centraal bureau zal er zorg voor dragen, dat de tuinbouwproducten, die den minimumprijs niet halen, niet vernietigd worden, doch een andere be stemming krijgen. (ANP). Ds. H. Bakels 70 jaar. Vrijdag a.s. viert ds. H. Bakels, emeritus Doopsgezind predikant te Haarlem, zijn 70sten ver jaardag. Ds. 'Herman Bakels werd 25 Juli 1871 te Den Hoorn op Texel, waar zijn vader, ds. P. S. Bakels. Doopsgezind predikant en schoolopziener was. ge boren. Hij bezocht het gymnasium te Haarlem en studeerde aan het Doopsgezind seminarium en de- stedelijke universiteit te Amsterdam. In 1895 proponent geworden bevestigde zijn \'ader hem in 1896 te Warns (Fr.) in zijn eerste gemeente. Jn 1901 werd ds. Bakels beroepen naar Enkhuizen, \waar hij in 1907 zijn bediening om ge zondheidsredenen neerlegde. In 1908 werd hij op nieuw als predikant beroepen, nu te St. Anna Parochie. Reeds in 1909 leede hij het predikambt om gezondheidsredenen weder neer. In zijn vroe ger egemeente beroepen, deed hij in 1911 zijn in tree weder in St. Anna Parochie, waar hij werk zaam is gebleven totdat zijn gezondheidstoestand hem 1 October 1916 noopte emeritaat aan te vra gen. waarop hij zich' metterwoon te Haarlem vestigde. Ds. Bokels heeft vele geschriften gepubliceerd, vaak ook in het Afrikaansch vertaald. Zoowel kleine geschriften als groote werken heeft ds. Bakels geschreven. Daarnaast redigeerde ds. Bakels van 18931895 het Amsterdamsch Studentenweekblad Propria Cures, was hij van '9181827 theologisch mede werker van de Haagsche Post, van 19171931 eveneens medewerker van de Westfriesche Kerk bode' en werkte hij sinds 1910 ook mede aan de Kerknieuws- rubriek van de N.R.C. Sinds 1898 verschenen van zijn hand niet min der dan 3000 artikelen en bijdragen in couranten en tijdschriften, Reeds eenige jaren geleden heeft ds. Bakels de pen neder gelegd en zich geheel en al teruggetrok ken. MOTORRIJTUIGEN EN PERSONEELE BELASTING. 6 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. De waarnemend secretaris-generaal van het department van Fi nanciën heeft bepaald, dat aan den belastingplich tige, die over het belastingjaar 1941 is aangesla gen naar den grondslag motorrijtuigen wegens het houden van een motorrijwiel, dat volledig uitge rust meer dan 60 K G weegt en waarvan het mo- torvolume niet meer dan 125 kub. centimeter be draagt ontheffing wordt verleend van zijn aanslag naar dien grondslag over de maanden, die bij het in werking treden van dit besluit nog niet zijn aan gevangen. iDt besluit treedt heden in werking. Algemeeiie dienstplicht in Ned.-Indië. STOCKHOLM, 22 Juli. (DNB) Naar Svenska Dagbladet uit Londen meldt, is thans definitief be sloten tot invoering van den algemeenen dienst plicht in Ned. Indië. De opperbevelhebber van Ned. Indië heeft meegedeeld, dat de règeering geen ver schil al maken tusschen inlanders en Nederland sehe dienstplichtigen. BERLIJN. 22 Juli. (ANP) Alle Indonesische po litieke partijen hebben zich tot Koningin Wilhel- mina in Londen gericht met het verzoek de ge dwongen recruteering van inlanders te staken. De Indonesiërs zijn echter bereid van dozen wensch af te zien, als de Nederlandsehe regeering de Indische bevolking naast militaire plichten ook grootere po litieke rechten zal verleenen. VERKLARINGEN VAN DEVALERA IN DE DAIL. DUBLIN, 22 Juli (D.N.B.) In antwoord op kritiek van de oppositie in de Dail heeft De- Valera verklaard, dat de oorlog zijn invloed .op elk land moet uitoefenen, dar de anden van ekaar alfhankeijk zijn. De neutraliteit van Eire verbiedt hem. zich met andere landen in te laten, die Eire bij den oorlog willen betrekken. Dezen landen zal er daarom niet veel aan gelegen zijn, de Ieren tevreden te stellen. DëValera gaf nogmaals een overzicht van de voedingspositie, waarbij hij ver klaarde, dat de voeding minder een kwestie van productie dan wel van verdeeling is. Moeilijker is het echter gesteld met de brandstoffenvoorziening, daar Groot-Brittannië, zelfs al wilde het zulks, wegens de eigen schaarschte niet in staat is Ierland steenkool te leveren. De aanvoer van turf is een zuivere transportkwestie. Wanneer het echter niet mogelijk zou zijn in Het huidige niet-gesocia- liseerde stelsel, de spoorwegen ertoe te brengen, dat zij rekening houden met het openbaar belang, zou men tot andere maatregelen moeten over gaan. WEENSCHE NAJAARSBEURS 1941. WEENEN, 22 Juli (A.N.P.) Van 21 tot 28 Septem ber a.s. zal te Ween en. cje najaarsbeurs worden ge houden, die ook dit' jaar wederom zal toonen, dat Wöenen de zeer belangrijke taak als schakel tusschen West- en Noord-West Europa en de Balkanstaten ten volle begrepen heeft en weet uit te voeren. Zoo zal zij eenerzijds een overzicht .geven van de specifieke producten der Wecnsche kunstnijverheid vooral ten opzichte van de wereldberoemde Weensehe mode. lederindustrie, gouden- en zilveren werken, mode artikelen die vooral in Nederland steeds een goeden afzet vonden, terwijl anderzijds de technische beurs vooral georiënteerd zal zijn op de behoeften van Zuid- Oost Europa. Tengevolge van de officieele deelneming van vele Europeesche staten, is de Weensehe najaars beurs een indrukwekkende internationale demonstra tie. „o* S dagen U.U maken van de PrULir? PhiUSbavc" demonstratie van 9 uur v.m. tot 8 uur n.m. inde GROOTE HOUTSTRAAT 61 flZa.erd.van9n.v.n,.l».9u.n.m. (Adv. Ingez. Med.) C.A.O. IN HET BOEKDRUKKERS- EN RASTER- DIEPDRUKBEDRIJF. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. De Staatscourant van gisteren bevat een beschikking van het college van rijksbemiddelaars betreffende verbindendverklaring van bepalingen der collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf in Nederland. Deze verbindendverklaring geschiedt voor het tijd vak van 25 Jüli 1941 tot en met 11 -April 1942. KUNSTGEBITTEN. ;-GRAVENHAGE, 22 Juli. Tot nu toe was de voorraad tandrubber, de gebruikelijke grondstof ter vervaardiging van kunstgebitten, van dien aard. dat geen bijzondere maatregelen t.a.v. dit artikel genomen behoefden te worden. Langzamerhand zijn de voor raden echter verminderd, zoodat de tandrubber, welke nog beschikbaar is, gereserveerd dient te worden voor het verrichten van reparaties aan kunstgebitten en voor belangrijke medische doeleinden. Nieuwe gebit ten zullen thans uit kunsthars vervaardigd worden. Deze kunsthars werd reeds voor den oorlog in ver schillende gevallen gebruikt Zonder deze maatregel zouden binnen zeer korten tijd ook reparaties van oudé .rubber-gebitten niet meer mogelijk zijn, hetwelk voor de betrokkenen tot gevolg zou hebben, dat zij nieuwe gebitten zouden moeten aanschaffen en daardoor in aanzienlijk hoogere kos ten vervallen. (A.N.P.) VELSEN Afscheid. Mej. A. van Dijk, onderwijzeres aan de O. L. School 7, die wegens huwelijk ontslag uit haar functie heeft, gevraagd, heeft in één-^van de* lokalen van genoemde school afscheid genomen van het personeel, leerlingen en de Oudercommissie. De leerlingen v^n juffrouw Van Dijk uit de 2e klasse zongen haar toe. De scheidende onderwijzeres mocht van het personeel een fraai gebakste! ont vangen. De ouders boden een werkmand aan; voorts werden van alle leerlingen der school een prachtige bloemenmand en bloemtuilen overhandigd. De voorzitter van de Ouder-commissie, de heer II. J. Allan, en het hoofd van de school, de heer J. van dei- Graaf richtten zich in hartelijke bewoordingen tot mej. Van Dijk. Beiden stelden de goede verdiensten van haar voor de,school en de leerlingen in het licht, alsmede de groote" ijver, dien zij heeft getoond, haar leerlingen in alles opbouwend voor te gaan. Nadat juffrouw Van Dijk had bedankt, werden de kinderen op een tractatie onthaald. Landbouwhulp in Duitsehland. De leider van de Jeugdbemiddeling te IJmuiden schrijft: Wij hebben eenigen tijd geleden de aandacht geves tigd op de mogelijkheid, een „Landjahr" in Duitseh land mede te maken. Dit aanbod was bestemd voor jongemannen van-16 tot 20 jaar; -Üre opgeleid wen- Verduister goed. Zooals het moet. VAN 22 OP 23 JULI 1941 van 21.48 tot 5.45 Maan op 23 Juli op 5.06 Maan op 23 Juli onder 20.50 schen te worden in den landbouw. De duur van de opleïdii^ is een iaar. Er wordt/ een zakgeld uitgekeerd van omstreeks RM. 10 per'maand, de reis is kosteloos en' er wordt tweemaal een verlof van veertien dagen verleend. Voor ontwikkeling en ontspanning zijn de noodige voorzieningen getroffen Thans bereikte ons het be richt, dat er aan de leeftijdsgrens van 20 jaar niet wordt vastgehouden en dat de financieele vergoeding aanzienlijk is verbeterd. Deze is thans voor 15 tot en met 20 jaar tusschen 18 en 40 RM per maand netto; voor meisjes tusschen 15 en 30 R.M. per maand netto. Wanneer de prestaties daartoe aanleiding geven, kunnen de loonen verhoogd worden. Voor aanmelding en het verkrijgen van nadere in lichtingen kan men zich vervoegen bij het Arbeids bureau afdeeling Jeugdbemiddeling, Casembrootzij- straat te IJmuiden-Oost. IJMUIDEN Weer een groot anker opgevisclit. De stoomtrawler Derika 5 IJM. 418 heeft op zijn laatste reis een groot scheepsanker opgevischt. Ook dit anker is evenals dat, hetwelk de stoomtrawler Martha eenige weken geleden aanbracht, van ouden datum en vermoedelijk van een zeilschip afkomstig. Hel anker werd ter beschikking gesteld van de Strand vonderij. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 21 Juli 1941. Tarbot 14,10—f3,80; Tong £4.20—12,40, per K.G.; Zetschol f 90£78; Kleine schol le s. £92f70; Kleine schol 2e s f56—£45; Pufschol le s. f37—f20; Pufschol 2e s. £17—f7,50; Muilen £31—£27; Pieterman f 90—f 74: KI. middel roode poon £126; Kleine roode poon f73—f32; Groote griet £132—£100; Middelgriet £112—£94; Kleine griet f 82—f 66 Groote bot f 5541; Mlddelbot f 36; Kleine bot 21; Groote" makreel £73; Kleine makreel f 44; Horsmakreel f25£15 Wijting f46£27; Groote schar f29£21; Middelschar £19£11; Kleine schar £9.50£1,60. Alles per 50 K.G. Trawlers: IJM 418. Derika 5. 230 manden £3616; IJM 118, Beartele, 190 mnd. 2889; IJM 189, Mary, 13 Omnd. £2258: IJM 165. Martha. 160 mnd. £3756; IJM 70, Zeehond, 200 mnd. f3118; IJM 432, De Raaf, 245 mnd. f4291; IJM 129. Shamrock, 150 mnd. £3421; IJM 29. Zeeleeuw, 80 mnd. £2945; KW 122, Nico Hoos, 120 mnd. 1739. Kotters: LJM 221 £4113; IJM 223 f 1369. Loggers: IJM 225 f 1626: KW 13 f174; KW 33 f2385; KW 122 f 1739; KW 173 f 225; SCH 24J. f 533; SCH 312 f 1554. IJMUIDEN, 22 Juli. Kabeljauw f 12 per stuk. Tarbot f 4.203.70 per kg. Tong f 4.20—f 2.50 per kg. Zetschol f 102. Kleine schol le soort f 81—59.50, 2e soort f 56f 40. Pufschol le soort f 39f 2r, 2e soort f 13f 6.70. Kleine gul f 126. Pufgul f 78. Kleine roode poon f 6149. Groote schar f 23—20. Kleine schar f 139. Zètschar f 7.505.50. Groote bot £-46f 35. Kleine bot f 16—12. Alles pér 50 kg. Besomming kotters: IJM. 222 f 5792, IJM. 203 f 1680, Helder 125 f 1523, Helder 108 f 904. Loggers: KW 104 f 1756, KW 107 f 1627,, KW 110 f 987. KW 196 f- 667. Aan den afslag' op 21 Juli: 8 küstvissqhers, totaal be somming f 752. JUS men op reis gaat, beschermen meermalen =a reeds Verkfijgbai bit ApotHeRörsenOrogisTen t-TOen-JO (Adv. Ingez. Med.) BLOEMENDAAL GEEN SPREEKUUR. Wethouder J. Ouwehand zal Woensdag a.s. geen spreekuur houden. De wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken de heer A. Cassee is verhinderd op Woensdag 23 dezer zijn gewone spreekuur te houden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: E. van Wonderen en H. E. Brouwer: M W. Savrij Droste en Z. Pondman. Getrouwd; A. N. J.van Hees en M. B. van der Sluijs; 3. G. Turk en A. J. M. Bruines. Bevallen: W. G. A. Pitlo—Beunders. z.; N. J. M. Loh- man—Schiikker, d. Overleden: A. M. van Brederode, oud 71 j. HEEMSTEDE R.K. MULO-EXAMEN. Maandag zijn in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heem stede de Mulo-examens begonnen. Geslaagd zijn voor het A-diploma: H. Booms, B. Castelein, P. Christiaans,. J. Derksen, N. Habraken, J. v. d. Helm, G. de Heij, T. Ken- selaar, J. Kramer. P. Peters,. J. Smolders, W, Broek. G. Chabot, F. de Barbanson, M. Bastiaan. J. Besteman. E. Beuk, Th. Borger, M Beccari, J. Beccari. C. Boos, H Bnsma. C. v. d. Broek, allen te Haarlem; G, Duiveman en R. Brandsma te Bloemendaal en Th. Meiman te Haar: lemmerliede. OVERVEEN SCHOOLWEDSTRIJDEN" IN STOOP'S BAD. Tot sluiting van de zwemcursussen voor de leerlingen der Bornwaterschool, Julianaschodl, R.K. Mariaschool, Christelijke school Bloemendaal en Koningin Wtlhelmlna- school Overveen, werden gisteren In Stoop's Bad wedsftjj- den gehouden voor de meisjesleerlingen, terwijl heden de jongens hun krachten zullen meten. SPAARNDAM AVONDCONCERT, ifet Spaarndamsch fanfarecorps „Crescendo", dir. F. A. Dekker geeft a.s. Woensdagavond 23 Juli om 8 uur een concert in de muziektent op de Westkolk. Het program ma luidt als volgt: 1. Marche des Cotillons F. Popy 2. Ouv. Fantastique v. d. Govaert 3. Nelly, concertwals Rulland 4. I.a Dame Blanche Boieldieu 5. Henrictte ouv. Montague 6. La Luxembourgeoise fant. Martin 7. Les Saltimbanques arr. Martin de 1' opéra comlque, L. Ganne. 8. Finale. Alarmsignalen schetteren trgmmels roffelen commando's weerklinken! Nederlanders aantrede want dit geldt u. Europa wordt bedreigd. Christel dom, beschaving en cultuur zijn in gevaar! Het bols jewistische monster heeft het masker afgerukt. Stak de moordenaar meent, dat zijn tijd gekomen is. Reed slachtten zijn duivelsche satellieten duizenden af. het Oosten brandden steden en dorpen. De hel is los gebroken en alle krachten moeten worden ingespas ten einde de gevaren te keeren en het Sovjei monster te vernietigen. Daarom schetteren ook hier te signalen, roffelen trommels en klinken de commando's. Daarom word ook van u verwacht, dat u deze zult .hooren, ernaa zult handelen, dusuw plicht doen en aantreden i onze gelederen. Het Vrijwilligerslegïoerf Nederlan maakt zich op. Binnen enkele dagen zal het te strijde trekken. Dan zullen zij marcheeren, onze dap peren, dan zullen de vaandels wapperen boven colon 1 samengesteld uit vastberaden kerels van o- bloed. Nederlanders zullen het zijn, die samen met heldhaftige strijders uit alle landen van Europa de zegen zullen bevechten. „Nederlanders aan het Oostfront in den aanval! I zoo zullen de couranten in het vaderland getuige van hun dadeh en gijgij zoudt daar niet bij zijn Alarmsignalen schetteren trommels roffelen! Nederlanders hoort gij ze niet? Toont wat gij waar zijt. Volgt het voorbeeld van de duizenden, die we ten wat hun plicht is en Meldt u aan b(j het Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22, 's-Gravcnhags De „Ergaen'zungstelle Nordwest" maakt bekend: i Voor het „Vrijwilligerslegioen Nederland" worden keu ringen verricht op de volgende data en plaatsen: 22 Juli: 10—18 uur In Amsterdam, school lepenweg 10—19 uur In Den Haag. Koninginnegracht 22, Aangenomen worden Nederlandsehe onderdanen van 1 j tot 40 jaar. die wel of geen militairen dienst hebben ver richt, met een minimum lengte van 1.65 meter. Voor oül eieren bestaat geen leeftijdsgrens. Voor de gezinsleden van de aangenomenen wordt zorgd, voor zoover het kostwinners betreft. Behalve bij deze bureaux kunnen aanmeldingen schleden op de volgende adressen: Amsterdam, hotel Van Gelder. Damrak 34. Heerlen, hotel Du Nord. J. Pommé, Stationsstraat 17. Groningen, Rademarkt 23a. Arnhem, hotel Keizerskroon, Markt 32. Breda, Boschstraat 67 Deventer, hotel van Wely, Keizerstraat L Utrecht, hotel Thalia, Stationsplein 9. Den Haag, Koninginnegracht 22. Een vrljbiljet voor de reis van de woonplaats naar hu keuringsbureau kan afgehaald of aangevraagd worden b) het „Vrijwilligerslegioen Nederland" Den Haag, Konln glnnegracht 22, resp bij de hierboven genoemde bureaux Een vrljbilfet voor de terugreis wordt bij de keuring - onverschillig of de candldaat wordt aangenomen of niet uitgereikt". CENTRALISEERING AANMELDING» BUREAUX. •s-GRAVENHAGE. 21 Juli. Van Donderdag 2i Juli 1941 af zullen de aanmeldingsbureaux gecentra liseerd worden te Amsterdam (Hotel van Geldet Damrak) en den Haag (Koninginnegracht 22). Vrijwilligers- uit het overige gedeelte van het land wordt verzoent zich vanaf dien datum rechtstreeks tt wenden tot het hoofdkwartier. Koninginnegracht 22 Den Haag. DE AANMELDINGEN VOOR HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN. >s-GRAVENHAGF, 22 Juli. Het aantal aan meldingen van personen boven 55 jaar voor hel vrijwilligerslegioen is zoo overstelpend, dat het voor hét bureau onmogelijk is aan ieder afzonder lijk antwoord te zenden. Slechts degenen, van wier dienst gebruik kan worden gemaakt, zullen ant woord ontvangen. Ook zijn op het bureau van het Vrijwilligerslegioen Nederland tal van sympathie betuigingen binnengekomen. Langs dezen weg wordt, aan allen hartelijk dank gezegd. DE AMBULANCE VAN HET VRIJWILLI GERSLEGIOEN! NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 22 Juli. Bij internationale rampen waren de Nederlanders steeds bereid, de helpende hand toe te steken, een bewijs van het groote gevoel van medeleven, dat. de Nederlanders kenmerkt. Zoo werd in 1922 ter leniging van den hongersnood in Rusland f 500.000 bijeengebracht, terwijl de inzameling ten behoeve van Finland f 600.000 opleverde Ook thans zonden particulieren reeds geld voor onze ambulance. Wij zijn hiervoor zeer erkentelijk. Ieder bedrag is welkom! 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. De Nederlandsehe am bulance. welke binnenkort zal vertrekken, heeft, tot taak den nood te lenigen van militairen en burgers, die slachtoffer zijn geworden van de krijgshandelin gen in Oost-Europa. Vriend en vijand hebben hulp noodig. Zoowel de Finsche, de Roemeensche en Duit sche soldaten worden verzorgd, alsook de Russische Hoewel onzerzijds nog geen oproep tot financieelen steun werd gedaan, ontving de Nederlandsehe ambu lance reeds belangrijke geldsbedragen, hetgeen na tuurlijk in hooge mate "wordt gewaardeerd. Dokters en verplegend peasoneel, die zich wenschen op te geven voor de Nederlandsehe ambulance, kun nen zich schriftelijk melden aan het HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Afdeeling ambulance. en knip het electrisch licht alleen bij uiterste noodzaak aan HAARLEM. 22 Juli. Bevallen: 19 Juli: C. RozenharlWanders, z., P. Mol- manLangeveld, z. 20 Juli: E. H. Petersen—Noppen, d. 21 Juli: A. W. TheelNolet, d., G. E. Moore—Cze- panski, z., J. Hanzonvan het Nederend, z., A. M. M. Hesselman—Handgraaf, d., Gf Kühn—Hogenbirk, d, J. M. van der Aarvan den Berg, d„ H. J. van dei HulstStroomborgen, z. Overleden: 21 Juli: A. Akkermans, 76 j., Maertefl van Heemskerkstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. BEVALLEN: Kruseman—Jansen, d.. Amsterdam; Melk man—de Paauw. z„ Amsterdam; Boelen—Hagenbeek. 2. Rotterdam; M. J. VersluysMees, d., Groningen; M. H. Wessels—van Doren, d., Groningen; Scholte—I-Iellinga. d. Ezinge; H. Moorlag—Bartelds. d., vrieschelo; D. van Dyk- huizen—Schutte, z.. Enschedé. OVERLEDENJ. Vermeer, m 33 j.. Udenhout; S Vries- landerBaiend, v.. 's Gravenhage: J. van der Lugt. m. 33 j-, Rotterdam; H. H. P. Mejjneker-Behrens, v.. 86 j. Rotterdam: P. H. Peters, m Soest: I. A. Nederburgh. m., 80 j.. 's Gravenhage; H. W. J. van Beresteyn, m., 52 Arnhem; A. Vies, m., 58 j., Huizen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2