adders AGENDA TOBIAS Wat de zee nam. IINSDAG 22 JUL" I 1941 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Het Sociaal-Economisch Genootschap „Nederland en -Europa". In het zeilersdomein op de Kagerplassen heerschte gedurende de Kaagweek een gezellige drukte in verband met het record-aantal deelnemers aan dit water- sportfestijn. (Foto Pax-Holland c) jemeenten m lederland. Dat ons land voor plaatselijke bestuursregeling onderverdeeld in meer dan duizend gemeenten velen beleend. Maar er valt nog heel wat meer ver die indeeling te zeggen en daarom is het wel e moeite waard eenige gegevens te ontleenen aan en artikel over „De gemeenten in Nederland" in iet tijdschrift Studiën en daar enkele opmerkin- en. bij te maken. Een eeuw geleden waren er 1216 gemeenten. Tot 900 liep dat aantal door opheffing en samenvoe- ing tot 1121 terug en daarna werd het in veertig aar tijde nog eens met 67 verminderd, zoodat het otaal 1054 beliep op 1 Januari 1940. Sindsdien is et alweer verminderd en zooals men weet hangen r op het oogenblik nog verscheidene plannen tot erdere samenvoeging en opheffing, vooral in de uidelijke provincies. Een plan voor Noordholland, at de beperking van het aantal gemeenten tot on- eveer driekwart van het huidige aantal beoogde erd verleden jaar door het departement van Bin- enlandsche Zaken blijkbaar wat overhaast ge- penbaard, want toen de betrokken plaatselijke sturen geraadpleegd werden rezen zooveel be waren, dat het sindsdien blijkbaar in een nieuw adium van vooronderzoek is geraakt. De schrijver van het artikel in Studiën heeft de 154 gemeenten naar haar aantallen inwoners in egen groepen ingedeeld. Er blijkt uit dat de hoog- e categorie, die der bevolkingscentra met meer an 100.000 inwoners, zeven gemeenten telt en de •oep steden van 50.000 tot 100.000 inwoners eertien, zoodat ons land dus één-en-twintig ste en met een inwonertal boven de 50.000 bezit, het- ien voor een zoo klein gebied een zeer groot aan- 1 is en opnieuw een kenmerkend bewijs levert an de bevolkingsdichtheid. De landwinning in het 'selmeer is inderdaad verre van een overbodige eelde. Er zijn 35 gemeenten die tusschen de 20.000 en 1,000 zielen tellen. Daar behodEen in onze on- liddellijke nabijheid Velsen (48.700), Haarlem- ermeer (33.716), Beverwijk (21.272) ën Heem ede (20.400) toe. Denk aan Haarlem's 143.000, oeg er nog Bloemendaal's 17000 en Zandvoorts 1000 bij en ge "hebt een reeks getallen bijeen om- ent het gedrang in Kennemerland die u met ver- ondering doen denken aan al die bollenvelden, linbouwgronden en duinen en al dat water. Hoe ebben we er nog ruimte voor? Meteen kunt ge u eg eens bezinnen op de wenschelijkheid van de penlegging van het natuur-reservaat in de duin reek. De gemeenten met minder dan 500 tot die met Iedere kom wordt on- zichtboor gerepareerd en in he» oorspronkelijke model teroggebroch». GROOTE HOUTSTRAAT 18-20 (Adv. Ingez. Med.) 5000 inwoners zijn zeer talrijk in ons land. Er zijn er 718. vormend 68 pet. van het totaal en er zijn nog zooveel heele kleintjes bij dat het wel duidelijk is dat het voortschrijdende proces van opheffing en samenvoeging wel wat versnelde werking kan velen. Ofschoon men ook op <|it gebied moet waken tegen overhaaste gevolgtrekking uit statistieken alleen. Want de plaatselijke omstandigheden zijn zeer verschillend en kunnen in sommige gevallen bepaald tegen iederen ingreep in de bestaande in deeling pleiten. Overigens veranderen zij voort durend en men kan dan ook niet verwachten dat de herziening der gemeentegrenzen ooit voltooid zal zijn. Zij zal ten allen tijde aandacht en toepas sing blijven vragen en men zou zich kunnen voor stellen dat daarvoor eens een permanent bureau gesticht zal worden, dat over alle noodige gegevens beschikt en telkens tot wijziging adviseert als het dat uit objectieve overwegingen gewenscht acht. De plaatselijke meening is zelden of nooit objec tief. Uit de statistische opgaven van het tijdschrift Studiën blijkt dat naar verFouding Zuidholland en Zteland de grootste aantallen ..dwerg-gemeenten" bezitten, namelijk resp. 70 en 63 met minder dan 2000 inwoners. Daarop volgen Noordholland en Limburg met resp. 46 en 51. Dan wat aardige gegevens over de kleinste ge meenten in ons land. De vier kleinste lilliputters zijn Hemmen (Gelderland) met 211. Serooskerken (Zeeland) met 236, Katwoude (Noordholland) met 238 en Bemelen (Limburg) met 274 inwoners. Maar dat geldt slechts de bevolkingscijfers. Als men naar het bodemoppervlak gaat rekenen komt een andere reeks kleinsten aan de orde. Bij dit vijf tal is Stad Vollenhove, dat zich vergeefs door den ongebruikelijken titel „Stad" in den plaatsnaam tracht op te werken, met een oppervlakte van 25 hectaren de kleinste gemeente des lands. Dan vol gen Valkenburg (Limburg) met 46 H.A., Nieu\*- poort (Zuidh.) met 55, Ammerstol (Zuidh.) met 60 en Urk (Noordh.) met 84. Achtereenvolgens zijn de bevolkingsaantallen van deze vijf gemeenten nog 1514, 2188, 811, 1029 en zelfs 4082 (voor Urk, dat nu het in de nieuwe landaanwinning is opgenomen zijn gemeentegrenzen wel verruimd zal krijgen). Wat de grootste gemeenten in bodemoppervlak betreft: er zijn er acht in ons land die de twintig duizend hectaren overtreffen en „de kampioen" is Apeldoorn met 33966, gevolgd door Ede met 32932, Emmen met 29106 en verder Opsterland (Fr.) 23072, Weststellingwerf (Fr.) 22823, Ooststelling werf (Fr.) 22547, Wieringermeer (Noordholland) 21000 en Ermelo (Gelderland) 20940. Hetgeen temeer treft als men ziet dat Amsterdam een oppervlakte van 15003 H.A. heeft, Rotterdam een van 10490 en Den Haag een van 6620. Waar uit de betrekkelijkheid van gemeentelijke groot heid blijkt. EXAMENS. DE MULO-EXAMENS TE HAARLEM. Vrijdag slaagden bij het Mulo-examen te Haarlem voor het A-diploma: A. van Accooy, N. G. Baarslag, J. van Barneveld, J. A. de Haan, A. van der Velde, J. E. H. Fortgens, S. Jacobson, L. W. Bierenbroodspot en W. C. Bakenes, allen te Haarlem: C. D. Boudewijn, J. Th. Helleman, E. H. Koersenhout, H. Kniese,^a11en te Heemstede: A. J. Donkelaar, te Aerdenhout; A. M. C. de Waard te Badhoevedorp; H. P in 't Velt te Vijf huizen, A. E. P. Stolk, J, Prins, J. A. Mienis en J. Haspels, allen te Hoofddorp; M. van Slooten te Haar lemmermeer; J. van der Plas te Bentveld; C. J. L. van Til en A. M. Wiedemeyer. beiden te Hillegom; A. Ples- sius te Bennebroek; C. P. Reinders te Nieuw-Vennëp; H. Groenink te Haarlemmerliede; S. M. Cassee en M. Veenstra, beiden te Bloemendaal; S. van der Linden te Velsen. Voor het B-diploma: H. C. Hoogewoning te Heem stede. Geslaagd voor het diploma Nederlandsche Handels correspondentie van de Vereeniging van Leeraren de heer A. P. Zwart te Haarlem. Voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie der Vereeniging van Leeraren in de Handelsweten schappen slaagde de heer C. Siffels te Haarlem voor het examen voor costumière der Algemeene Nederlandsche Mode-Vakschool-Vereeniging slaagde mej. A. Telder, eveneens te Haarlem. Voof het practijk-examen Boekhouden van de Ver eeniging vap leeraren in de Handelswetenschappen zijn geslaagd de heeren Th. L. van den Berg te Haar lem en F. Kupers te Bloemendaal. Diversen. Nuttige handwerken. Geslaagd mej. E H. van de Weijer, Haarlem. Prof. Dr. J. van Loon over doel en streven. De Ver. Persbureaux melden: Naar aanleidng van 'het samengaan van den Neder la ndschen Sociaal-economischen Kring en het genootschap „Nederland en Europa", thans beide vereenigd in het sociaal-econimsch genootschap „Nederland en Europa" hadden de Vei". Persbureaux een vraaggesprek 1 met den voorzitter van dit genoot schap prof. dr. J. van Loon, bijzonder hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. „De oorlog tusschen het Duitsche rijk en de Sovjet-Unie", aldus prof van Loon, „zal zonder twijfel ten gevolge hebben dat de uitgestrekte Russische gebieden binnen afzienbaren tijd weer deel uitmaken van het Europeesche economische geheel. Rusland zal dan een enorm afzetgebied voor Europeesche industrieele producten blijken Het zal zelf zeer veel grondstoffen leveren er evenals voor 1914 zijn oude functie van graan schuur van Europa vervullen. Men moet zich echter goed realiseeren, welke sroote problemen al deze nieuwe elementen in het economische leven van óns vasteland zullen scheppen. Er zal een groote behoeft# Vin leiders bestaan, die inzicht hebben in de economische vraagstukken en moge lijkheden van ons vasteland onder de nieuwe om standigheden. Ook Nederland heeft op dit punt een taak te vervullen. Wij zijn, zooals de Rijkscom missaris het'in zijn rede van 27 Juni heeft ge zegd, mede verantwoordelijk voor het lot van Europa". Verder vertelde prof. Van Loon, dat men zich voorstelt „een aantal commissies te vormen voor een deel is dit reeds geschied i%-elke zich zullen bezighouden met de bestudeering van een aantal actueele onderwerpen. De volgende com missies zullen binnenkort haar werkzaamheden be ginnen: 1. Een commissie ter bestudeering van de vraagstukken der oorlogsgeweldschade, welke wegen zal trachten te vinden om de op dit gebied gerezen moeilijkheden o.a. in verband met de prijzenpolitiek op voor de getroffenen bevre digende wijze te regelen. 2. Een belastingcommis sie, welke aandacht zal wijden aan de vraagstuk ken welke de aanpassing der fiscale maatregelen aan het principieel gewijzigde Europeesche bestel der staathuishoudingen met zich zuljen brengen. 3. Een commissie ter bestudeering van de Ne derlandsche deelneming aan den wederopbouw van Europa, waarbij in het bijzonder gedacht moet worden aan de problemen op financieel-, handels-, industrie- en verkeersgebied. 4. Een commissie voor goedkooper hypothecair crediet en wel in ver band met prijzen- en loonpolitiek, huren, vaste goederen, bevroren credieten, enz. 5. Een com missie ter bestudeering van de verkeersproblemen, welke in Nederland actueel zijn en van de mo gelijkheden voor ons land in het kader van het verkeer van het nieuwe Europa. 6. Een commissie ter bestudeering van de mogelijkheden tot koppe ling der kracht- en lichtbedrijven. 7. Een com missie voor den volkscultureelen opbouw van Ne derlandsche dorpen en steden. 8. Een commissie welke zich zal bezighouden met de vraagstukken der kleine neringdoenden en andere middenstands problemen. 9. Een commissie tot opstelling van een volkseconomisch plan, waarbij de belangen van ontginnink en natuurschoon moeten worden afge wogen. 10. Een commissie tot heroriënteering der visscherij tel' bestudeering van de toekomst mogelijkheden van deze belangrijken bedrijfstak in het nieuwe Europa. 11. Een commissie welke de mogelijkheid tot oprichting van een bouwcrediet- bank bestudeert, met het oog op een sterkere coördinatie van het bouwcredietwezen in verband met de moeilijkheden van den opbouw. 12. Een commissie welke de oprichting voorbereidt van een maatschappij, welke algemèene maatregelen zal bevorderen ter verhooging van levenspeil en levensvreugde der bevolking. 13. Een commissie ter bestudeering van het prijzenvraagstuk, welke zich o.a. zal bezighouden met de moeilijkheden, welke de aanpassing der Nederlandsche prijzen aan het Duitsche plafond in verband met de loon- kwestie blijkt mede te brengen. 14. Een commissie ter bestudeering eener meer geperfectionneerde icartelwetgeving. in verband met de eischen, welke door de bedrijfsordening hieraan worden gesteld A.s. Donderdag vindt in het Kurhaus te Sche- veningen een samenkomst plaats van het sociaal economisch genootschap „Nederland en Europa' ON2H VlSSCHEttS VAREN UIT REPORTAGE POOR HERMAN FEiOEEHOF EN PAUL VE l/VAART DAG EN NACHT VOEREN DE ViSéCHERS HUN ZWARE BEROEP UIT, MAAR IEDER.EN DAG KEEREN VE 5"CHEPEN TERUó OM HUN VANOffT TE L05SEN, DE DRIEKLEUR 'NTöP EN DE LETTERS HOLLAND OP BAK-EN STUURBOORP. OIT5TOERC- VISSCHER5- LEVEN KUNT U HEDENAVOND OM HALF ACHT VOOR l/WTOE~ STEL MEE-BELEVEN» VE RADIO NEEMT U MEE /VAAR ZEE NEDERLANDSCHE OMROEP (Adv. Ingez Med.) Om 2V2 cent! Hedenmorgen moest een heer een boodschap doen bij den Incassodlenst aan de Jacobijnestraat te Haarlem. Hij wilde zijn fiets daartoe even tegen den gevel van dit ge bouw plaatsen. Hij werd echter attent gemaakt op het bord bij den ingang, waarop de woorden: „Hier geen rij wielen plaatsen. Stalling in het rijwielrek". De man zette dus zon karretje in het gekende rek aan den overkant en ging het gebouw van den Incassodienst binnen. Toen hij terug kwam wilde hij zijn fiets grijpen en wegrijden, maar dit wer<J hem door den bewaarder belet, die hem beleefd mededeelde, dat het bewaarloon 2t/« cent bedroeg „Daar heb ik geen boodschap aan", zei de heer. „De gemeente verwijst me naar dit rek, dus daarmee uit." „Ja, dat is juist, maar ik heb deze stalling gepacht en het kost u 21/2 cent!" - Ook na deze toelichting wilde de eigenaar dit geringe bedrag niet betalen en wederom wilde hij zjjn fiets grijpen. De bewaarder gaf echter niet toe. „U krijgt uw fiets pas, u 21^, cent betaalt!" Zeer verstoord antwoordde de heer: „Dat zullen we dan eens zien! Ik ga naar de politie!" „Gaat uw gang, meneer!" Inderdaad verwijderde de heer zich. Na ongeveer tien minuten kwam hij terug. Hij overhandigde den bewaarder 21/r, cent, maar voegde hem. nog steeds zeer boos, toe. „Er wordt werk van gemaakt!" „Dat zal ik rustig afwachten, meneer!", antwoordde de bewaarder, die ons mededeeldde, dat hij „zulke gijn- tjes" eiken dag meemaakt. ORGELBESPELING. Er wordt een orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te rfaarlem gegeven hedenavond van 39 uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Prologus tragicus S. Karg-Elert. 2 Prélude et Fugue B maj. C. Saint-Saëns. 3 Introduction et Allegro uit de 1ste Sonate Alex Guilmant. 4 Carillon L. Boëllmann. 5. a Epitaphe b. Légende Louis Vierne. c. Canzona 6. Eerste ged. V Symphonie Ch. M. Widor. Concert H. O. V. Willem Andriessen gast-dirigent. Het volksconcert van dfe H.O.V., dat a.s. Donder dagavond plaats heeft, zal gedirigeerd worden door den bekenden pianist Willem Andriessen, vroeger te Haarlem wonende. Op dit concer. zal het Klavierconeert, dat door Willem Andriess.c-n werd gecomponeerd, door den pianist Paul Niessing worden gespeeld. Het pro gramma wordt geopend met de ouverture ..Oberon" van C. M. von Weber. Na de pauze wordt uitgevoerd de Symphonie No. 4 in d. kl. terts op. 120 van R. Schumann. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Kemps, Dennenstraat 8, armband. Postumus, Julianapark 6, armband; Creveld, Crayenester- laan 59, bal: Beerendonk, Mr. Cornelisstraat 12 rd., bril; Schouten. H. v. Alphenstraat 3. bril; Kol, Geweerstraat 24, studieboek; Nijhuis, Boogstraat 50, broche; V. Baar. Doel straat 24, foto's; Kerkhof, v. Nesstraat 84, fototoestel: Plus. P. Kiesstraat 40. handschoenen; Selhorst. Wester gracht 13, dameshorloge; Gilian. Bloemertsteeg 5. jasje Bureau van Politie. Smedestraat. jasje: Loerakker. Leid- schestraat 137. kindermantel: Lasschuit. Ged. Oude Gracht 132, pakje bev. zonnekleppen; Terpstra. Rijksstraatweg 185, Duivendrecht, ring; Koelemij, Houtvaart 60. shawl: Moerkerk, Gouwstraat 14, vulpotlood. OPWEKKINGSSAMÊXKOMSTEN. Op Donderdag 24 Juli a.s. des avonds om 8 uur zal de heer J. A. Bruyn uit Wassenaar in de Zui derkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem spreken over het onderwerp: „De arm des Heeren". Den 31sten Juli spreekt Ds. A. M. Berkhoff," Vrij Evangelisch predikant te Groningen. In den dienst van Zondagmorgen 27 Juli zal de heer Adr. Pape te Haarlem eenige liederen ten gehoore brengen, nl. „In den hof". „Het hemelsche gezicht" en „Jezus denkt aan mij". Spreker is dan de evangelist W. Visee uit Rotterdam. AGENDA VOOR "HAARLEM. DINSDAG 22 JULI Groote Kerk: 89 uur. Orgelbespeling door korge Robert. Groote Markt: Concert 8 uur. Rembrandt-Theater: Snip en Snap-revue: 6.30 1 8.45 uur. Palace: „De familie van mijn vrouw", 2, 6.30 Ui 8.45 uur. Luxor Theater: „School der Liefde", 2.30, 6.31 to 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Boefje", 2.30, 6.30 en 8.45 ar. WOENSDAG 23 JULI. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en lies avonds. Hoofddofp: Concours Hippique. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des 'Vonds acht tot des morgens acht urn- (ook op Zondag) geopend: Bosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraa! 26. Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354 Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 3821. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206. Tel. 28320. Super-taks Oversp annen I (Adv. Ingez. Med.) De zee neemt in dezen tijd ontzaglijk veel, maar niemand zal daar de zee een grief van kunnen maken. Bij alles, wat in haar golven verzinkt is de zee pas sief. in tegenstelling met de veel zeldzamer keeren, dat zij werkelijk neemt en haar golven stuwt over plaatsen, die eertijds den Aensch tot woonplaats en ter bebouwing dienden. Nederland weet daarvan mee te spreken en alleen een onafgebroken strijd beveiligt ons' land tegen het water, dat niettemin ieder jaar krachtige pogingen doet, met razende happen stukken grond te verslin den. Dat lukt het over het algemeen niet best, maar toch heeft de zee in den loop der ecuwen zoo hier en daar het een en ander tot buit verklaard. Tot dien buit behoorde eenmaal een machtig kasteel, dat zeker achttienhonderd jaar geleden werd gesticht niet ver van de plaats, waar thans Katwijk-buiten (3 gelegen, de bekendd Brittenburg of Huis te Britten. We schrijven: achttienhonderd jaar doch sommigen achten de stichting nog een paar eeuwen ouder. Zoo rekent men het wel tot de 50 kasteelen. die Drusu» even voor het begin onzer jaartelling hier liet bou wen. terwijl anderen gelooven. dat het onder de re geering van keizer Caligula (3741) of diens zoon Claudius (4145) tot stand kwam Intusschen maakt keizer Severus. die omstreeks 200 regeerde, de beste kans. Immers de munten, die men ter plaatse gevon den heeft, vertoonden alle zijn beeltenis De eerlijk heid gebiedt intusschen te erkennen, dat Claudius, onder wiens regeering Brittannië werd overmeesterd, het eerst de behoefte van sterkten langs de Noordzee kust zal hebben gevoeld. Hoe het zij. het Huis te Britten moet een zeer sterk en schoon kasteel geweest zijn. strategisch van niet geringe beteekenis, gelegen als het was aan een der belangrijkste Rijnmonden.' De naamsafleiding is onzeker. Natuurlijk 'vereenzelvigt men den naam ge makkelijk met Brittannië. doch een bepaalde reden kan men daarvoor niet doen gelden. Er zijn dan ook schrijvers geweest, die meenden, dat de naam verhand houdt met het herba brittanniea, een kruid, dat vol 's Plinius veel langs de kust voorkwam en in Friesland als „harntje rijs" nog lang gold als een middel tegen kiespijn. Het kasteel besloeg dan een oppervlakte van onge- eer 4200 M2.,.was in een vierkant gebouwd en had op de vier hoeken zware torens, waarvan er één ver moedelijk als vuurtoren dienstdeed Overigens was het in een Noordelijk en een Zuidelijk gedeelte door een zwaren muur verdeeld, waardoor men het z.g. armamentarium of oorlogstuighuis afgescheiden hield -an het overige gedeelte, dat diverse vertrekken telde. Dit alles, de zware muren, de machtige torens, de omwalling en wat niet al is ons thans nog. alleen maar hekend van enkele oude gravures, die de grondslagen van de Brittenburg vertoonen, zooals die tot het einde der zeventiende eeuw bij lagen waterstand te zien waren. Lang te voren moet liet kasteel reeds verwoest of afgebroken zijn. want van bouwvallen is op deze prenten geen sprake. Vermoedelijk is dus alles wat bruikbaar was reeds in de middeleeuwen geamoveerd en alleen de grondslagen bleven over. Wat de menschen van deze grondslaeen hadden overgelaten overspoelde de zee die bii eiken Wester storm pogingen deed. wat van den duinrand af te knabbelen ,en daar helaas menigmaal in slaaede en 7,00 was het alleen bij of na zware stormen, die het water terugjoegen, dat af en toe nog lets van de Brit tenburg te zien kwam. Dat was o.m. het geval in 1552, toen men gelegenheid kreeg, opmetingen te doen en o.m. twee zware steenen, z.g. voorhoofdsteenen wer den geborgen, die in het slot Duyvenvoorde bij Leiden werden ingemetseld. Tien jaar later bleef men gedu rende 20 dagen in de gelegenhèid, onderzoekingen te doen en behalve de reeds gemelde munten van Seve rus kwam er fraai vaatwerk alsmede een verzamelihg zilveren en koperen penningen te voorschijn. Potten, lampen, ringen en andere voorwerpen bewezen, welk een gewichtig centrum het kasteel eenmaal ^geweest moet zijn. Maar de zee kwam terug en al is het nadien den Katwijkers nog meermalen vergund geweest, zich te vergapen aan de overblijfselen van een der verste wachtposten van het oude Romeinsche Rijk. de af stand tusschen de fundamenten en het strand werd al erooter en bij menschenheuaenis is wat, er nog rest van het Huis te Britten niet meer aan den dag ge treden. Waar eenmaal de Romeinsche legioenen het eindpunt vonden van hun vermocienden tocht lancs de groote rivieren kruiven nu de golVen en van de eenmaal trolsche sterkte op den oever van den hree- den Rijnmond is niets overgebleven dan wat herin nering, die we kunnen opdienen in vergeelde bladen. STR A ATPREDIKING. Hedenavond is er straatprediking van 8.159 uur, uitgaande van de Gereformeerde Evangeli satie en wel op het Spaarnhovenplein in Haarlem- Noord: spreker de heer C. J. ZemeJ. Medewerking van het Evangelisatie-zangkoqr Haarlem-Noord. BOND ZONDER NAAM. De ..Bond zonder naam" organiseert van Zaterdagmiddag 26*Jull tot en met Dinsdag 29 Juli in huize Domi te Overveen een tentonnetellng van den Bond zonder naam. Er zullen schilderijen, een verzameling poppen en eenige tafels met allerlei Interessante snuisteriien te zjen zijn, die* het doel van den Bond tot het licht stellen. De opening heeft Zaterdajfcniddag 4 uur voor genoodlg- den plaats. WALTER RUTTMAN OVERLEDEN. De Frankfurter Zeitung meldt, dat* de Duitsch® cineast Walter Ruttman op 53-jarigen leeftijd te Berliin overleden is. Ruttman behoorde tot de eersten, die in de film andere mogelijkheden dan uitsluitend die van fototrrafisohen aard ontdekte en begon met films «ran abstracte vormen, waarin hii zich ver diepte in do werkingen en wisselwerkingen van licht en donker Later betrok hii het. svmphonische element in ziin kunst, waaruit de bekende ..Svmohorue einer Grosstadt" een film over Berlijn ontstond. Ziin wérk „Stahl". waarbij de Man- riesmanwrke hem tot een film van groot allure inspireerden werd bekroond op de Biennale en mag gelden als een filmwerk, waarin de synthese is bereikt tusschen de abstracte idee en de foto grafische werkelijkheid. Ruttman heeft, aldus bij gedragen tot. de schepping en verheffing van de Duitsche film en is ongetwijfeld een figuur, die in do Duitsche filmindustrie niet vergeten zal wor den. Ontsla or prof. rïr. D. van Embden. AMSTERDAM, 22 Juli. De regeeringscom- missaris van Amsterdam heeft, overwegende dat prof. dr. D. van Embden, gewoon hoogleeraar in de staathuishoudkunde en de statistiek aan de ge meente universiteit, blijkens verkregen inlichtin gen, tijdens de oorlogsdagen vrijwillig naar het buitenland is uitgeweken en dat hij na 14 Mei 1940 zijn colleges in de.juridische faculteit der gemeente universiteit niet heeft hervat, overwegende voorts, dat genoemde hoogleeraar daardoor zelf een einde heeft gemaakt aan zijn dienstbetrekking bij de gemeente gesloten aan prof. dr. D. van Embden ontslag te verleenen uit zijn ambt van gewoon hoogleeraar in de staatshuishoudkunde en de statistiek aan de gemeente-universiteit te Amster dam gerekend met ingang van 15 Mei 1940.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5