Haarlem's Dagblad Voortrukken der Duitsch—Roemeensche formaties aan het Oostelijk front. Nieuwe bonnen Operaties aan het geheele Oostelijke front voortgezet. 59e JAARGANG No. 17822 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE;EREB0OM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 25 JULI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.13, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, iosse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer G.40. Reclames 0.65 per regel. Regeiabonnementstarleven op aanvraag Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.171/2. Groentjes zie rubriek. Groote buit valt den troepen in handen. BERLIJN, 25 Juli. (D.N.B.) In onophoude lijke* achtervolging zitten, vooral in het Zuidelijke deel van het Oostelijk front, de Duitsch-Roe- meensche formaties de wijkende bolsjewisten na, 200 verneemt het D.N.B. Door dorpen en steden, die de bolsjewisten op hun overijlden terugtocht irr brand hebben gestoken, gaat de weg der ver bonden troepen. Tallooze gesneuvelde bolsjewisten liggen langs de opmarschwegen, als mijlpalen lig gen in de mais- en graanvelden of in de kniehooge klaver de kapotgeschoten cn uitgebrande wrak ken der Sovjettanks. Ook de geweldige tanks van 52 ton met de 15 c.M. kanonnen hebben tegenover den onstuimigen opmarsch der Duitsch-Roemeen- scho troepen niet kunnen standhouden. Onafzien bare hoeveelheden uitrustingen van allerlei aard hebben de bolsjewisten moeten achterlaten. Een enkel Duitsche regiment heeft bij de achtervol gingsgevechten op 22 en 23 Juli in totaal 180 auto's van allerlei soort buit gemaakt, 78 mdtorrijwielen, 26 kanonnen van verschillend kaliber, en honder den geweren en mitrailleurs. Het aantal gesneu velde en gevangen penomen Sovjetsoldaten en vernielde tanks is nog niet definitief te overzien. Een enkele compagnie pantserjagers heeft in de beide genoemde dagen 41 tanks vernield. Op 22 Juli vrdrongen zich tienduizenden vluchtende bolsjewisten op de perrons van een station van het tot dat oogenblik onbeschadigd gebleven tra ject der spoorlijn, die over de Dnjepr naar het Oosten leidt. Nabij dit groote transportstation ligt een 860 meter lange brug over den broeden stroom. Trein pa trein, opgepropt met vluchtenden, rolde over deze brug naar het Oosttfn. Op ontelbare rails stonden lange treinen. Een Duitsche bommen werper deed een aanval op de brug, bij verras sing neerschietend uit de wolken. Getroffen door drie bommen helde de machtige stalen constructie van de op 11 bogen rustende brug in het eerste derde gedeelte over en stortte in de stroombedding. Ook ten Oosten van Sjitomir heeft de Duitsche opmarsch in beweeglijk oprukken allen vijandelij ken weerstand gebroken. Op 23 Juli drongen hier twee stormbataljons de resten van de Stalin-linie binnen. Volgende regimenten rolden flankeerend de veldversterkingen op en vernielden op een breedte van 9 K.M. alle bolsjewistische weerstandneslen. Bij het aanbreken van den dag kwam een regen uiterst fel artillerievuur neer op de plaats van de doorbraak. Troepen pioniers vielen de nog tegen stand biedende bunkers en machinegeweernesten met vlammenwerpers en geconcentreerde ladingen aan. Zoo konden de volgende infanterieformaties flankeerend de plaats van de doorbraak openleg gen. Talrijke stukken geschut, machinewapens en 280 volkomen uitgeputte bolsjewisten werden bin nengebracht. De bematmingen der enkele onaan getast gebleven bunkers waren dood. De rest werd bij het terugtrekken door de artillerie in recht- streeksch vuur gedecimeerd. In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front heeft het Duitsche luchtwapen ter verhindering van ordelijke terugtochtsbewegingen der Sovjets Donderdag aanzienlijke verwoestingen aangericht aan de spoorlijnen. De voornaamste trajecten wer den op vele plaatsen verbroken, waarbij de groo te kruispunten vooral werden blootgesteld aan zware bombardementen. Verscheidene rijdende treinen werden getroffen en tot stilstaan gebracht. Twee treinen ontspoorden. DE STRIJD AAN DE OEVERS VAN HET PEIPUS-MEER. BERLIJN, 24 Juli. (D.N.B.) De door de Duit sche troepen aan de oevers van het Peipus-meer afgesneden overblijfselen van Sovjet-formaties hebben getracht zieh met schepen en allerlei soort booten aan de vernietiging te onttrekken. De Duitsche luchtmacht viel op 23 Juli de op het meer naar het noorden varende overbelaste vaar tuigen aan. Acht schepen werden door bommen tot zinken, gebracht. De opvarenden verdronken. Op andere, kleine vaartuigen werden den bolsje wisten met de boordwapens zware verliezen toe gebracht. DE LUCHTAANVAL OP ODESSA. BERLIJN. 24 Juli. (D.N.B.) De door den Duitschen luchtaanval op Odessa op 22 Juli ont stane branden hebben zich in de petroleumtanks nog verder uitgebreid. Geweldige rookwolken hin gen gisteren boven de hoogvlakte en de baai van Odessa. Het vuur in de petroleumhaven en in de door bommen getroffen petroleum-pompinrïchtin- gen vindt steeds nieuw voedsel, zoodat de branden op het oogenblik nog onverminderd voortduren. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben waar genomen dat tijdens de luchtaanvallen op de ha ven van Odessa nog twee andere schepen zwaar zijn getroffen. Behalve het 6.000 ton groote schip, dat reeds tijdens den aanval in brand geraakte, stond nog een schip van 2.000 br.t. in brand. Be halve het aan de kiel 'getroffen schip van 3.000 br.t. vertoonde een ander koopvaardijschip van dezelfde grootte aanzienlijke vernielingen op het dek en aan den zijkant. Door dezen aanval zijn dus volgens de tot dus ver gedane waarnemingen in totaal 17.000 ton scheepsruimte der Sovjets vernield of voor langen tijd onbruikbaar gemaakt. In de stad Smolensk, welke zich sinds 16 Juli stevig in Duitsche hand bevindt en welke door de bolsjewisten op tal van plaatsen in brand was ge stoken, heerscht thans volkomen orde. De bran den werden door nakomende Duitsche formaties sebluscht. In alle wijken maakt de opruimings- en .zuiveringsactie goede vorderingen. ROEMEENSCHE SUCCESSEN IN DE LUCHT. Woensdag is aan de breede monding van den Dnjestr. naar het D.N.B. verneemt, een hevig ge vecht ontstaan tusschen Roemeensche gevechts vliegers en bolsjewistische scheepseenheden, die door jagers werden geëscorteerd. Onderdeden van het Sovjet-leger, die van de hoofdmacht afgesneden waren, hadden zich na de gevechten in Bessarabië ingescheept op vaartui gen van allerlei slag en afmetingen om havens aan de noordkust van de Zwarte Zee te bereiken. Nadat deze groepen schepen reeds op den Dnjestr door aanvallen waren gehinderd, wierpen de Roe meensche gevechtsvliegtuigen zich in de felle zon op de vele schepen, die tot barstens toe vol walen met bolsjewisten. Welgemikte treffers brachten ver schelden transportvaartuigen tot zinken. Andere schepen werden zwaar beschadigd en moesten bij draaien. Zonder eigen verliezen keerde de Roe meensche gevechtsgroep op haar 'basis terug. JEUGDIGE BOLSJEWISTEN GEVANGEN GENOMEN. BERLIJN, 25 Juli. (D.N.B.) Bij een gevecht in het gebied van Salla op 21 Juli hebben Duitsche soldaten talrijke minderjarige bolsjewisten 'te- vangen genomen. Zij behoorden tot de élitetroe pen der Sovjets, de z.g. regimenten van de orde van de roode vlag. Aan de communistische jeugd organisatie onttrokken, waren zij naar deze regi menten gebracht en in uniform gestoken. Tijdens d? gevechten werden de nauwelijks aan den jon gensleeftijd ontgroeide bolsjewisten door de poli tieke commissarissen met opgeheven pistolen voor- Uit gedreven. De commissarissen hadden den Sov jetsoldaten ingepraat, dat de bolsjewistische sleu telposities bij Salla met alle middelen tot den laat- sten man behouden moesten worden. Eerst nadat eenige politieke commissarissen door hun eigen menschen neergeschoten waren, gaven deze jonge bolsjewisten zich over In de Sovjet-Unie. Machtige positie der Gepeoe. Uit Istanboel: Volgens dc laatste berichten van reizigers, die uit de Sovjet Unie zijn terugggekomen bevindt zich het geheele land achter het front vol- ledi in handen van de Gepeoe. De Gepeoe heeft zoo berichten de zegslieden, de beschikking over 250 a 300.000 man, die prachtig uitgerust zijn met het modernste ooriogs materiaal, goed gekleed en goed verzorgd worden. Het Gepeoe-leger is op alle beslissende punten van het land geconcentreerd en Stalin hoopt, met behulp hiervan iedere opstandige beweging te kunnen onderdrukken. In vele steden van het Sovjet achterland waar de reizigers door heen zijn gekomen, zoo bijv. in Sarizy (Stalingrad) en Baratow, had men het gevoel in een bezette vijandelijke stad te zijn. De troepen van het Gepeoe-leger beheerschten de straat vol komen. De soldaten en. vooral de officieren van het eigenlijke leger stondln volkomen onder den ter reur van de Gepeoe. In Baratow waren, naar een reiziger vertelde, juist troepen naar het front vertrokken'. Het tran sport geschiedde onder de strengste bewaking van de Gepeoe, die het station tot in verren omtrek had afgezet. (D.N.B.) MALTA DOOR ITALIAANSCHE LUCHTMACHT GEBOMBARDEERD. ZÓNE DER OPERATIES, 25 Juli. (Stefani). Gedurende den afgeloopen nacht hebben Italiaan- sche vliegtuigen de marinehaven van La Valetta op het eiland Malta aangevallen. Bommen van een gezniddeld en zwaar kaliber werden op schepen en marine-installaties geworpen. Vijandelijke nacht jagers trachtten de Italiaansche actie te belemme ren. Ondanks hevig mitrailleurvuur keerden alle Italiaansche vliegtuigen op him bases terug. MGR. J. H. BERENDS OVERLEDEN. Te 's-Gravenhage is gisteravond op 73-jarigen leef tijd plotseling overleden Mgr. J. H. Berends, bis schop van Deventer der Oud-Katholieke Kerk. Mgr. Berends was titulair Bisschop van 'Deventer. Pricïpieel vathhoudend aan de oude.traditie houdt nl. de Oud-Katholieke Kerk terwille van de apostolische successie de zetel van het oude bisdom Deventer van voor de kerkhervorming bezet. Mgr. Berends was een gezaghebbende figuur in het kerkelijk leven. Hij is op 3 April 1868 te Utrecht geboren, ontving zijn opleiding aan het gymnasium te Amersfoort, studeerde vervolgens aan het Semina rium aldaar en aan dc Universiteit te Bonn en werd in 1893 benoemd tot boog),eeraar in de kerkgeschie denis, welk ambt hij gedurende 32/jaar heeft waar genomen. Tevens Vas hij van 1901 tot 1934 pastoor van de Oud-Katholieke Gemeente te 's-Gravenhage. Voorts was hij aai-tspriester van Rijn- en Delfland en cinös 1929 deken vai! het Mepropolitaan Kapittel van Utrecht. De bisschopswijding ontving hij in 1929. Ver schillende kerkelijke publicaties zijn van zijn hand verschenen. Bij de gevechten rondom Witebsk geraakte Stalin's oudste zoon, Jacob, in Duitsche gevangenschap. (Telefoto Orbis-Holland) 27 Juli t.m. 2 Augustus 1941. 284 brood 4 rantsoenen. 28 brood 1 rantsoen brood of gebak. 28 vleesch \'2 rantsoen vleesch of vl. waren. 28 vl.waren 1 rantsoen vleesch of vl.waren. 28 kaas 100 gram kaas 28 éieren 1 stuks eieren. 28 mik 1 3/4 liter melk 28 reserve 3 K.G. aardappelen. De bons, welke van 27 Juli 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 26 •Juli 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Katwijker logger door bom getroffen. Matroos gedood. IJMUIDEN, 24 Juli. Gistermiddag is de Kat wijker logger K.W. 135, welke ten noorden van IJmuiden de kustvisscherij beoefende, door een bom van een Engelsch vliegtuig midscheeps getrof fen en gezonken. De matroos Jacob van de Wiel, gehuwd en vader van drie kinderen, is daarbij om het leven gekomen. De overige vijf leden der be manning klemden zich aan het wrakhout vast, waarna zij gered werden door de Sch. 332 en de KW. 22, die in de nabijheid vischten. Onmiddellijk nadat de K.W. 3 35 getroffen was, kapten beide schepen het vischtuig en snelden naar de plaats, des onheils. De Sch. 332 werd, even voordat de K.W. 135 ge bombardeerd werd, door mitrailleurvuur beschoten waardoor er aan boord een paniek uitbrak. Nadat beide schepen de vijf overlevenden had den gered, zette men koers naar IJmuiden. De overlevenden vertrokken direct naar Katwijk. De KW 135 behoorde tot de reederij N. Parlevliet te Katwijk. (A.N.P.) Prijsopdrijving van luxe goederen. 55.000 boete. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli Een N.V. te 's-Gra-i venhage, welke in normale tijden comestibles, con serven en zuidvruchten importeert, was er, toen na 10 Mei 1940 vrijwel niets meer kon worden inge voerd, toe overgfegaan het grootste deel van haar voor raden tegen verhoogden prijs uit^ te verkoopen. Voor zoover na 10 Mei nog wel goederen werden inge kocht, waren bovendien jn den verkoopprijs niet al leen de meerdere kosten van aankoop, maar ook het oude winstpercentage gecalculeerd. In dit geval had men echter volgens de dwingende voorschriften slechts de oude, in geld uitgedrukte winstmarge op den verhoogden inkoopsprijs mogen leggen. Ook had men nog ongeoorloofd hooge prijzen we ten te berekenen door een bepaald artikel niet aan vaste afnemers, detaillisten, te leveren^ maar het direct als „grootwinkelier" aan consumenten te ver koopen, waarbij uiteraard detailprijzen in rekening werden gebracht. Te harer verontschuldiging voerde de N.V. aan, dat de prijsvorhooging slechts luxe goederen betrof en niet distributicgoederen of eerste levensbehoeften. Dit verweer werd echter door den inspecteur voor de prijsbeheersching verworpen. Volgens dezen hadden nog afgezien van de wettelijke bepalingen de overtredingen der prijsvoorschriften de N.V. in een voordceliger positie gebracht dan haar concurrenten, die de voorschriften wel naleefden. Dit is een be voorrechting, die sociaal niet kan worden goedge keurd. De N.V. die de Prijzenbeschik^ing 1940 no. 1 had overtreden, werd deswege door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Ijlen Haag veroordeeld tot een boete van f 55.000. Distributie van zeep. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. De secretaris generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt het volgende bekend: In de onlangs in de dagbladen verschenen be kendmaking betreffende de distributie van zeep werd medegedeeld, dat personen, die in aanmer king meenen te komen voor extra rantsoenen zeep op grond van de omstandigheid, dat zij door werk zaamheden aan bijzondere verontreiniging van lichaam of kleeding ziin blootgesteld of doordat extra zeep voor hen uit hygiënisch oogpunt nood zakelijk is, voor Zaterdag 26 Juli a.s. de aanvraag formulieren MD 80 bij de plaatselijke distributie diensten dienen af te halen. In afwijking hiervan is thans echter bepaald, dat deze formulieren moe ten worden afgehaald gedurende het tijdvak van Maandag 28 Juli tot en met 9 Augustus a.s., op nader door de distributiediensten bekend te maken data. De distributiediensten zullen tevens bekend ma ken, waar en wanneer deze formulieren weder dienen te worden ingeleverd. Zooals reeds werd medegedeeld, dienen degenen aan wie extra rantsoenbons voor zeep zijn uitge reikt, hiermede tot 1 Februari 1942 uit te komen. Een uitzondering vormt hierop echter de groep van personen, die „vuilen arbeid" verrichten. Deze zullen een hoeveelheid bons ontvangen, welke voor twee maanden, dus tot 1 October 1941 toe reikend is, waarna nieuwe bons kunnen worden aangevraagd. 4#.;-.y*3W DE STRIJD AAN HET OOSTFRONT. Sovjet-nesten worden onder >;uur genomen en onschadelijk gemaakt. (Foto Atlantic-Holland) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Engelschen verliezen 54 vliegtuigen bij de gevechten aan het Kanaal. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Juli (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „Aan het geheele Oostelijke front worden de operaties van de Duitsche weer macht en haar bondgenooten ondanks den krachtigen plaatselijken tegenstand en de moeilijke gesteldheid van de wegen, volgens de plannen voortgezet. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen bestookten ook in den afgeloopen nacht militaire en andere voor de oorlogvoering benoodigde inrichtingen van de stad Moskou met bommen van allerlei kaliber. Het Britsche luchtwapen leed gisteren overdag bij pogingen om de kust van het Kanaal aan te vallen een van zijn zwaarste nederlagen. Jagers schoten 46, luchtdoelartillerie en patrouillebooten elk drie, marineartillerie twee Britsche vliegtuigen omlaag. Daarmede verloor de vijand binnen enkele uren tijds 54 vliegtuigen. Bij deze luchtgevechten gingen drie eigen vliegtuigen verloren. In den strijd tegen Groot-Brittannië bombardeerde het luchtwapen in den afgeloopen nacht havens en militaire inrichtingen aan de West- en Oostkust van Engeland. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht op eenige plaatsen van Zuidwest-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. De burger bevolking leed geringe verliezen. De aangerichte schade is onbeteekenend." Veilingen te Haarlem. De resultaten van de Donderdag in het Verkooplo kaal „Het Notarishuis" te Haarlem gehouden Vei lingen zijn als volgt: Villa met erf. tuin èn aanhoo- righeden aan de Arnoldiaan 1. N. C. M. Blank qq. f 12.000. Woonhuis met erf en bovenwoning Schee- qersstraat 27 zwart en rood, Th. Bijman qq. f 4550. Woonhuis met bergplaats Raadhuisstraat 86 te Heemstede. Th. J. Cramer q.q. f 7000. Heerenhuis met voor- en achtertuin „Camelia" Bronsteeweg 80 te Heemstere. opgehouden voor f 9500. Werkplaats met bovenwoning. erf en grond Berckheijdestraat 22 zwart en rood, J. Luyt f 6100. Werkplaats met bovenwoning, erf en grond Berckheijdestraat 24 zwart en rood, E. Jas q.q. f 5900. Winkel- en woonhuis Olmenstraat 52, E. Jas q.q. f 6050. ALGEMEENE MIDDENSTANDS JONGEREN ORGANISATIE. De A. M. J. O. hield Woensdagavond onder leiding van den heer v. d. Kwast, chef machinerieën van het Spo«- fondsenbad, een excursie door genoemde inrichting, die zeer goed geslaagd is. Vroeger op den avond was er door de leden gemeenschappelijk gezwommen. BAKKERS DIE TE LICHT BROOD BAKTEN ^VEROORDEELD.. AMERSFOORT, 24 Juli. Voor den kanton rechter te Amersfoort had zich een aantal bakkers te verantwoorden, die zich hadden schuldig ge maakt aa nhet afleveren van te licht brood. De ambenaar van he O.M., mr. Albarda, deelde mede, da het parket den laatsten tijd overstroomd wordt met processen-verbaal van den keuringsdienst van waren, waarin bakkers ten laste wordt gelegd brood te hebben verkocht, dat gewogen was en darbij te licht bevonden. De moeilijkheden, waarmede de bakkers te kampen hadden, waren vooral voor Maart 1940 zeer groot en mr. Albarda gaf toe, daar van ook overtuigd te zijn. De bakker J. L. G. voerde tot zijn verontschul diging aan, dat er schraal gewogen moet worden om uit te komen. Uit het proces-verbaal bleek echter, dat déze verdacht wel wat al te schraal gewogen had, want het brood, waarvoor verdachte terecht stond, woog veertig gram te weinig en daar om eischte de ambtenaar zestig gulden boete subs, dertig dagen. Het vonnis van den kantonrechter luidde veertig gulden subs, twintig dagen. Andere bakker^ werden tot overeenkomstige boeten veroordeelt, ook één wens brood tien gram te weinig woog. Opleiding tot maatschappelijke werkers. Cursus te Haarlem. Het A.N.P. meldt: De Stichting voor opleiding van Maatschappelijke Werkers, gevestigd te Haar lem, stelt zich voor, het terrein van haar werk zaamheden aanzienlijk uit te breiden. Tot nu toe waren haar cursussen alleen toegankelijk voor hen, die reeds in overheidsdienst maatschappelijk werk verrichten: nu stelt de stichting zich voor, ook hen bij haar opleiding te betrekken, die nog niet in de practijk maatschappelijk werkzaam zijn. doch zich tot dat werk aangetrokken gevoelen. De reden, waarom de stchting gemeend heeft, tot deze uitbreiding te moeten overgaan, is de vol gende: De tot nu toe georganiseerde cursussen waren bedoeld als opleiding voor het examen, in gesteld ter verkrijging van een acte van bekwaam heid als maatschappelijk werker, welk examen door de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebe langen wordt georganiseerd. Dit examen en daar mede ook de opleiding, staat alleen open voor hen, die reed" gedurende tenminste twee jaar practisch in overheidsdienst maatschappelijk werk verricht hebben. Het gevolg hiervan is. dat de gemeenten bij de benoeming van hun ambtenaren zoo goed als uitsluitend zijn aangewezen op ongeschoolde krach ten, die pas na eenige jaren practijk hun theore tische vakopleiding kunnen verkrijgen. En zij die, hoewel elders werkzaam, zich tot het maatschap pelijk werk aangetrokken voelen, verkeeren vaak in de onmogelijkheid, scholing op te doen; zij zou den eerst in de practijk moeten zijn voor zij de cursussen zouden kunnen volgen, wat natuurlijk voor de meesten onoverkomelijke bezwaren met zich brengt. De voorgenomen uitbreiding van de opleiding be- 'teekent aan den eénen kant voor de gemeente besturen een groote vooruitgang, daar zij nu in veel grootere mate de beschikking kunnen ver krijgen over geschoolde krachten: aan den anderen kant biedt de uitbreiding voor breede kringen van belangstellenden, die vroeger niet in staat waren theoretische vakkennis op te doen op 't terrein van het sociale werk, een uitkomst. De cursus zal toegankelijk zijn voor hen, die eindexamen M.U.L.O. hebben afgelegd (of daar mede gelijk te stellen diploma). De cursus zal zoo ingericht zijn. dat de deelnemers overdag hun nor male bezigheden zullen kunnen blijven verrichten. De geheele cursus zal ca. 220 lesuren omvatten. Per week wordt gedurende twee uren mondeling les gegeven. De stichting is vornemens aan het volgen der cursussen het verkrijgen van een certificaat te ver binden. dat naar verwacht wordt, bij eventueele sollicitatie een ruimen voorsprong zal verschaf fen op anderen, die geen theoretische vakopleiding hebben genoten. KGf.LN' OP KEN MOLEN. De volgeladen aren wachten, rijpend in den warmen zonnegloed, om straks onder de blinkende sikkels te vallen. De oude, afgedankte molen van Gronsveld wacht echter tevergeefs op dc goudgele graankorrels. (Foto Het Zuiden) De gebeurtenissen in Moskou bij het uitbreken van den oorlog. Het vertrek der Duitschers. WEENEN, 25 Juli (D.N.B.) Gezantschapsra^ Starke van de persafdeeling der Duitsche ambassade in Moskou, die met de Rijks-Duitsche kolonie uit Moskou Woensdagavond in Weenen is aangekomen, heeft aan het D.N.B. de volgende beschrijving gegeven van de gebeurtenissen bij het uitbreken van den oor log in de hoofdstad der Sovjet Uqie. Het feit van de oorlogsverklaring werd de Moskousche bevolking pas in den loop van deh Zondagmiddag medegedeeld. Men had den indruk dat de bevolking bijna zonder belangstelling tegenover de feiten stond. De leden van de Duitsche ambassade werden eerst, in brutale miskenning van de politiek-diplomatieke gebruiken, in hun huizen geïnterneerd en onder zware bewaking van de Gepoe gesteld. In den avond van 24 Juni wer den Rijksduitschers tenslotte gebracht naar een met prikkeldraad omringd en van machinegeweerposten voorzien bolsjewistisch arbeidskamp in Kustrowo. Na dagen van onzekerheid vernamen de Rijksduitschers eindelijk dat zij vervoerd zouden worden naar de grens tusschen Turki.je cn Sovjet-Armenië. Terwijl de uit Berlijn naar de Sovjet Unie terugkeerende Sovjet burgers met een door de rijksregeering ter beschik king gestelden specialen trein reisden, alle mogelijke faciliteiten genoten en ook op kosten van de rijks regering van het noodige werden voorzien, moesten de Rijksduitschers uit de Sovjet Unie onder de af schuwelijkste begeleidende verschijnselen genoegen nemen met een primitief gevormden trein derd klasse. Zij mochten den trein slechts zelden verlaten. Hun levensmiddelen moesten zij zelf koopen. De verzor ging was volkomen onvoldoende. De sanitaire omstan digheden lieten zeer te wenschen over, zoodat, vaak ziekte optrad. Op 6 Juli bereikten de Duitschers Lini- kar aan dc grens tusschen Sovjet Armenië en Turkije. Aan dc reis door het Oosten van Turkije naar An kara denken de Rijksduitschers met genoegen terug. De Turksche regeering had alles in het werk gesteld om de Duitschers met autobuscolonnes over het Ar- meensche hooggebergte n^ar het binnenland te ver voeren. Door de bevolking werd de Duitsche kolonie uit Moskou overal zeer hartelijk begroet. In Istanboel namen de deelnemers aan de reis een rustpoos van eenige dagen om op adem te komen. Dezen tijd brachten zij door on het daar liggende, eerst kort ge leden uit Denemarken gekomen Roemeensche vracht schip ..Bessarabia" In In Istanboel verliet odk de Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf von der Sehu- lenburg, de Riiksduitsche kolonie, teneinde per vlieg tuig naar Berlijn terug te keeren. Over de toestanden in Moskou zelf verklaarde de gezantschapsraad dat de Sovjetarbeider ook thans nog in hoofdzaak leeft van koolsoep en roggebrood. Klee ding en schoenen verslinden veel geld. aangezien oen paar schoenen ongeveer 300 roebel kosten, hetgeen gelijk staat met een mandelijksch inkomen van een bouwvakarbeider. De ravitailleeringstoestand van Moskou zal intusschon wel zeer veel slechter zijn ge worden,. Reeds tijdens den Finsch-Sovjet-Russischen winteroorlog deed zich in Moskou evenals in de pro vinciesteden een groot gebrek aan brood gevoelen dat in nog sterkere mate op het platteland te merken was. JONGETJE BIJ HET HENGELEN VERDRONKEN. Donderdagavond is het lijkje van het zevenjarig zoontje van de -familie K. te Bodegraven achter de ouderlijke woning uit den Rijn opgehaald. Het knaapje was Woensdagavond met een hengel op stap gegaan en sindsdien niet teruggekeerd. HEDEN: 8 PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1