Haarlem's Dagblad De strijd in het Oosten: Sterker druk der Duitsche troepen ten zuiden van Kiev. Vorderingen in den Noordelijken sector. Odessa en Cherson gebombar deerd. V= VSKTORIA Duitschland wint voor Europa op alle fronten Moskou opnieuw gebombardeerd. 59e JAARGANG No. 17823 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 26 JULI 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17V2- Groentjes lie rubriek. Het D.N.B. meldt: Ook aan het Oostelijk front heeft de Duitsche luchtmacht opnieuw een aantal bijzon dere successen behaald. Behalve een nieuwe aanval op de hoofdstad, Moskou, kunnen succesvolle aan vallen op de beide havens aan de Zwarte Zee, Odessa en Cherson, genoemd worden. Deze aanvallen waren gericht op de haveninstallaties ter plaatse en scheeps- eenheden en richtten beschadigingen aan aan verschil lenden schepen, waaronder ook een luchtdoelkruiser. Uit het tot zinken brengen van een vrachtschip van 10.000 b.r.t. in de haven van Cherson aan de monding van den Dnjepr en uit de beschadiging van een ander groot vrachtschip blijkt dat daar klaarblijkelijk bijzonder transportmateriaal gereed staat om over zee weggevoerd te worden voor de Sovjetformaties, welke als gevolg van den Duitschen opmarsch in het Zuide lijk deel van de Oekraïne steeds meer in gevaar ko men te verkeeren. De druk van de Duitsche troepen en van de troepen der bondgenooten wordt klaarblijkelijk ten Zuiden van Kiev, tusschen de kromming van den Dnjepr en den Dnjestr, steeds duidelijker merkbaar en brengt de Sovjettroepen aldaar in een langzamerhand onhoud bare positie. In het gebied rondom Smolensk en Mogilev gaat in- tusschen de zuivering van het achterland voort. De verwachte tegenaanvallen van de Sovjettroepen op de voorste Duitsche formaties zijn met zware verliezen voor de Sovjets afgeslagen. In den Noordelijken sector maken de aanvallen van de Duitsche formaties aan weerskanten van het Peipus-meer, alsook aan het Ilmen-meer. goede vor deringen. Tegelijkertijd heeft de Finsche aanval tus schen het Ladoga-meer en het Onega-meer reeds de oude Finsch-Russische grens van 1939 bereikt en over schreden. De Finsche troepen naderen zoodoende den Zuidelijken uitgang van de zeeëngte en bedreigen in steeds sterkere mate den daar loopenden Moermansk- spoorweg. De geweldige beslissende slag in het Oosten ver loopt voor de Duitsche troepen succesvol, waarbij een sterken druk wordt uitgeoefend op de flanken der Sovjets in de Oekraïne en in het merengebied rond om St. Petersburg. Op den ochtend van 24 Juli stormden Duitsche pio niers ten Oosten van Smolensk de nog overgebleven kazematten van de Stalinlinie binnen, waarin zich nog deelen van de bezetting bevonden. Terwijl zware stukken geschut de betonnen muren onder vuur na men, drongen de stoottroepen tusschen de kazemat ten door, trokken de reeds hevig stukgeschoten be tonnen kluizen binnen en rookten de onderaardsche vestingwerken stelselmatig uit. Groote ladingen ont plofbare stoffen werden door de geopende luiken om laag gelaten en tot ontploffing gebracht. Daarop hoor den de Duitsche soldaten nog slechts het gejammer en gekreun van de getroffen bolsjewisten. Uit een gang kwamen nog veertien Sovjetsoldaten te voor schijn, die op den roep „buki-wjiaeroh" terstond de handen omhoog staken. Zij melden dat zij door hun politieke.,commissarissen waren opgesloten. DE ACTIE VAN HET LUCHTWAPEN. BERLIJN, 25 Juli (D.N.B.) De successen van een vrij groote formatie van het Duitsche luchtwapen, die in het Oosten ten strijde trok, omvatten eergisteren, naar het D.N.B. verneemt, behalve 21 neergeschoten en 4 op den grond vernielde bolsjewistische vliegtui gen, nog 10 vernietigde pantseraut^s en 406 buiten gevecht gestelde voertuigen, waaronder 140 vracht auto's. Op vele punten werden spoorlijnen onderbro ken, twee goederentreinen werden in brand gescho ten en twee locomotieven door voltreffers vernield. Door aanvallen op artilleriestellingen der bolsjewiki werden acht stukken geschut vernietigd. Bij alle aan vallen, die dikwijls in vermetele scheervlucht werden gedaan, brachten de Duitsche vliegtuigen den Sovjet formaties op wegen en spoorlijnen bloedige verliezen toe. Op 24 Juli verloor het Sovjetleger 92 vliegtuigen, waarvan 62 in luchtgevechten en 30 op den beganen grond vernield werden. Acht Duitsche vliegtuigen werden vermist. Bij den aanval op de haven Cherson aan de monding van den Dnjepr brachten Duitsche ge vechtsvliegtuigen een transportschip van 10.000 b.r.t. tot zinken en beschadigden een ander transportschip van 8.000 b.r.t. op ernstige wijze. Duitsche gevechts vliegtuigen deden zooals gemeld eveneens herhaalde aanvallen op de haven van Odessa. In de havenwer ken, gebouwen en werven werden opnieuw groote verwoestingen en schade veroorzaakt en branden ver wekt. Een in de haven liggende kruiser kreeg een voltreffer en een koopvaardijschip van 1400 b.r.t. werd door een treffer aan den boordwand beschadigd. In de wateren voor Moermansk brachten Duitsche gevechts vliegtuigen op 24 Juli twee koopvaardijschepen van 1500 en 500 b.r.t. tot zinken en beschadigden een schip van 8.000 b.r.t. op ernstige wijze. Het Duitsche lucht wapen nam op 24 Juli ook met succes deel aan de ge vechten te land. Aan het geheele front werd opgetre den tegen sovjetspoorlijnen, troepenconcentraties en colonnes. Ten Oosten van Smolensk werden 23 pant serwagens, 227 vrachtauto's, drie batterijen en 14 stuk ken geschut door voltreffers of uitwerking van het vuur der boordwapens vernield. Duikbootjagers van de Duitsche marine zagen op 23 Juli in de Barentsz zee een Sovjetduikboot, welke zich door snel onder te duiken aan een vernietiging wilde onttrekken. Snel voeren de Duitsche schepen naderbij. Dieptebom na dieptebom werd uitgeworpen op de plaats, waar de duikboot was ondergedoken. Kort daarop verscheen op de oppervlakte een groote olievlek. Wrakstukken werden uit het water omhoog geslingerd. De sovjetduikboot was vernietigd. HET FINSCHE LEGERBERICHT. HELSINKI, 25 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de Finsche weermacht maakt vanavond bekend: „Het offensief, dat wij 10 Juli ten Noordoosten van het Ladogameer begonnen zijn heeft tot groote suc cessen geleid. De voormalige grens is over een groote uilgestrektheid bereikt. In zekere belangrijke rich tingen zijn onze troepen zelfs 40 K.M. voorbij deze grens opgerukt. Meer naar het Noorden hebben onze troepen een vijandelijk regiment omsingeld en vernietigd. Van officieele zijde wordt over den ondergang van twee vijandelijke duikbootën het volgende bekend ge maakt: Enkele dagen geleden heeft een onzer patrouille vaartuigen in de Finsche Golf een vijandelijke duik boot aangevallen. De onderzeeër werd door een diep tebom getroffen, waarna men een krachtige ontplof fing hoorde, die duidelijk te onderscheiden was van de explosie, die door de dieptebom was veroorzaakt. Tevens heeft nog een tweede Finsch schip een vijan delijken onderzeeër aangevallen Waarnemingen uit de lucht constateerden ter plaatse twee olievlekken." De hoofdredacteur van dit blad zal tot Maandag 11 Augustus met vacantie afwezig zijn. De plaats vervangende hoofdredacteur, de heer C. J. van Tilburg, zal in dien tijd zijn functie waarnemen. Van officieele Finsche zijde wordt nog het volgende medegedeeld: Donderdag hebben vijandelijke vliegtuigen Lap- peenranta gebombardeerd, waardoor een vrouw om het leven is gekomen en een houten huis werd be schadigd. Eveneens werden bommen geworpen op Maentsaelae en eenige andere plaatsen van het land, zonder dat echter schade werd aangericht. De lucht afweer heeft vijf vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Distributie van tarwebloem e.d. 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. De Secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Zooals bij de laatste bon aanwijzing is bekend gemaakt, bedraagt met ingang van Zaterdag 26 Juli 1941 een rantsoen tarwebloem zeventig gram in plaats van tweehonderdtachtig gram. Voor de bonnen van de bloemkaart maakt deze wijziging geen verschil, daar elke bon recht blijft ge ven op 35 gram tarwebloem, wel zou met ingang van bovengenoemden datum de waarde van de met „1 rantsoen tarwebloem" gemerkte bonnen tot 14 ver minderd worden, waardoor degenen, die nog in het bezit zijn van deze bonnen, slechts 1/4 deel van de hem toekomende hoeveelheid zouden kunnen be trekken. In verband hiermede is bepaald dat tot en met Za terdag 9 Augustus a.s. de met „1 rantsoen tarwe bloem" gemerkte bonnen recht blijven geven op 70 koopen van 280 gram bloem. Na 9 Augustus geven deze bonnen recht op 70 gram. Een ieder die dus gedurende het tijdvak van 26 Juli tot 9 Augustus a.s. in het bezit is of komt van bonnen gemerkt „1 rantsoen tarwebloem", zal ver standig doen om voor deze bonnen vóór 10 Augustus bloem te koopen, daar na 10 Augustus slechts 70 gram bloem kan worden gekocht. In een in de bladen op te nemen publicatie zullen de nadere bijzonderheden, welke voor de detaillisten van belang zijn, worden bekend gemaakt. De ontzaglijke strijd tegen het bolsjewisme duurt in volle hevigheid en in zijn vollen omvang voort. Het aantal krijgsgevangenen, dat door de Duitsche troepen gemaakt wordt, is niet te overzien. Sovjet-soldaten geven zich over en loopen met opgeheven armen over de brug. (Foto Luce-Holland) Japan en Frankrijk bereiken overeenstemming. Gemeenschappelijke verklaring. VICHY, 26 Juli (D.N.B.) Officieel wordt bevestigd dat de Fransch-Japansche besprekin gen Vrijdagavond geleid hebben tot een princi- pieele overeenkomst. Verschillende technische details moeten nog verder uitgewerkt wor den. In het bijzonder moet nog een aantal problemen tusschen de plaatselijke autoriteiten <E,in Indo-China tot oplossing worden gebracht. De daarvoor noodige onderhandelingen zullen, naar Vrijdagavond in Vichy verluidde, waar schijnlijk in Hanoi gevoerd worden. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken heeft hedenochtend vroeg, tegelijkertijd met een communiqué van het bureau voor de in lichtingen van de Japansche regeering in Tokio, een communiqué uitgegeven betreffende de ge meenschappelijke verdediging van Indo-China. Dit Japansche communiqué luidt als volgt: Sedert de sluiting van het in Augustus 1940 door den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, en den Franschen ambassadeur Henry, onderteekende accoord zijn de vriend schapsbetrekkingen tusschen Japan en Fransch- Indo-China verder verstevigd. Zij hebben zich in verband met de overeenkomsten, die daarop zijn gevolgd, verder ontwikkeld. Een volledige over eenstemming in de opvattingen tusschen beide re geeringen is zoojuist na vriendschappelijke be sprekingen betreffende de gemeenschappelijke ver dediging van Indo-China tot stand gekomen. De Japansche regeering is vastbesloten haar plichten te vervullen en de verantwoordelijkheden te dra gen. die op haar rusten tengevolge van de ver schillende met Frankrijk bestaande verdragen, in het bijzonder krachtens de verplichting van de Japansche regeering ten aanzien van de eerbiediging der territoriale integriteit van Indo-China en de souvereiniteit van Frankrijk over de Indo-Chinee- sche unie. Doordat Japan heel zijn streven er op richt de banden van de Fransch-Japansche vriendschap nog nauwer aan te halen, hoopt het bij te dragen tot de gemeenschappelijke welvaart der beide naties. In de Fransche verklaring, die in aansluiting op de geciteerde Japansche verklaring gegeven wordt, wordt gezegd: Sedert eenigen tijd heeft inderdaad de kwestie der verdediging van Fransch Indo-China met het oog op de buitengewone omstandigheden het voor werp gevormd van onderhandelingen tusschen de Fransche en de Japansche regeering. In den geest die de verklaring van 30 Augustus 1940 en de diplo matieke acten van 6 Februari 1941 heeft geïnspi reerd zijn deze onderhandelingen geëindigd. Overeenkomsten die op het oogenblik nog bestu deerd worden, zullen de practische modaliteiten der Fransch-Japansche samenwerking met het oog op de gemeenschappelijke verdediging vaa Fransch Indo-China vastleggen binnen het bestek van de eerbiediging der territoriale integriteit van China en der souvereiniteit van Frankrijk over alle deelen van he tgebied der Indo-Chineesche unie. Verhooging van pensionprijzen zonder toestemming verboden 's-GRAVENHAGE, 26 Juli. Na een uitgebreid on derzoek, zoowel bij kleine als bij groote pensions, is het den gemachtigde voor de prijzen gebleken, dat zich enkele gevallen voordeden, waarin de pensionprijzen door de pensionhouders eigenmachtig werden ver hoogd boven het peil van 9 Mei 1940. Hij herinnert er hierbij nogmaals aan, dat dit ten eencnmale ver boden is en dat degene die hiertoe overgaat zich bloot stelt aan strafvervolging door de inspecties voor de prijsbeheersching. De eenige algemeene uitzondering die hierop is toegestaan houdt, zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, verband met de omzetbelasting. Deze mag, zooals bekend is, niet meer afzonderlijk in rekening worden gebracht. Om deze belasting op den gast te kunnen verhalen, is het noodzakelijk, den op 9 Mei 1940 geldenden prijs te verhoogen. De volgende percen tages kunnen in rekening worden gebracht: a. Bedrijven, die vroeger de tarieven exclusief om zetbelasting berekenden, d.w.z., die de omzetbelasting apart op de rekening zetten, mogen de prijzen met verhoogen. b. Bedrijven, die vroeger de tarieven inclusief om zetbelasting berekenden en op langen termijn ver huren, mogen deze tarieven met 21/2°/o verhoogen. c. Bedrijven, die vroeger de tarieven inclusief om zetbelasting berekenden en op korten termijn termijn verhuren, mogen deze tarieven met 3y>"!« verhoogen. In het algemeen kunnen de pensions gerekend wor den onder b. te vallen. Voor den pensionhouder die met de op 9 Mei 1940 geldende prijzen niet uit kan komen slaat de moge lijkheid open vergunning tot prijsverhooging aan le vragen bij het rijksbureau voor het hotel-, café, res taurant- en pensionbedrijf, Raamweg 14 te 's-Graven- hage. (A.N.P.) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Luchtaanval op havenwerken in Noordoost Engeland. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Juli (D. N. B.>. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „De operaties in het Oosten worden aan het geheele front onder deels felle gevechten stelselmatig voortgezet. Groote hoeveelheden gevangenen en oorlogs materiaal worden dagelijks binnengebracht. Afzonderlijke gevechtsvUegtuigen bestookten vannacht militaire inrichtingen in het Oostelijke deel van de stad Moskou en ten Noorden van het Kremlin met bommen. In den strijd tegen Engeland bombardeerden vliegtuigen, die een gewapende verkenning ondernamen, havenwerken in het Noordoosten van het Britsche eiland. Zeestrijdkrachten schoten drie Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. Het Britsche luchtwapen leed ook gisteren aan de kust van het Kanaal een zware nederlaag. De vijand verloor 33 vliegtuigen, waarvan 27 met inbegrip van negen viermotorige gevechtsvliegtuigen door jagers en zes door luchtdoel artillerie werden neergeschoten. Vier eigen vliegtuigen gingen verloren. Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht in Noordwest-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Nergens ontstond schade aan militaire inrichtingen of inrich tingen welke voor de oorlogvoering van belang zijn. Nachtjagers en luchtdoel- artillerie schoten twee van de aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer." Distributiedienst Haarlem. Uitreiking nieuwe melkkaarten. ALLEEN VOOR BEPAALDE GROEPEN In verband met de gewijzigde regeling voor de melkdistributïe, zal de Haarlemsche distributie- dienst in de week van 28 Juli tot 2 Augustus over gaan tot uitreiking van nieuwe melkkaarten, z.g. R-kaarten. Deze R-kaarten worden uitsluitend uitgereikt te gen inlevering van de thans geldende melkkaarten en wel aan de volgende groepen van personen: A: Kinderen, die op 1 Februari 1941 den leeftijd van vier jaren nog niet hadden bereikt, derhalve, die geboren zijn na 1 Februari 1937. Zij ontvangen vier R-kaarten (1 vel van 4 kaarten) tegen inleve ring van een zelfde aantal oude melkkaarten. B: Kinderen, die op 1 Februari 1941 den leeftijd van vier jaren bereikt hadden, doch nog geen veer tien jaar oud waren, derhalve zij, die geboren zijn na 1 Februari 1927, doch voor 2 Februari 1937. Deze categorie ontvangt twee R-kaarten, tegen inlevering van twee oude kaarten. Het komt dus hierop neer, dat de kinderen, die bij de uitreiking van melkkaarten in April j.l. twee ol' vier kaarten ontvangen hebben, deze kaarten thans moeten ruilen voor de nieuwe melkkaarten. Bij het afhalen der kaarten moeten de stamkaar ten van de'betrokkenen worden medegebracht en men dient er goede nota van te nemen, dat van de oude melkkaarten hoogstens de met 28 gemerkte bons verwijderd mogen zijn. De bons met de cijfers 29 en hooger dienen nog aan de kaarten aanwezig te zijn, anders zal men de kaarten niet kunnen ruilen. Personen boven de veertien jaar kunnen de kaar ten dus niet ruilen. Zij dienen de oude melkkaarten echter zorgvuldig te bewaren. EXTRA-KAARTEN VOOR ARBEIDERS Arbeiders, die tijdens hun werkzaamheden voort durend met giftige stoffen omgaan en die in ver band hiermede in aanmerking zijn gekomen voor een extra melkkaart, dienen eveneens de twee oude melkkaarten in te leveren en ontvangen daarvoor een tweetal R-kaarten. De regeling hiervoor is als volgt: Zelfstandige arbeiders of arbeiders, werkzaam in bedrijven met vijf of minder arbeiders kunnen zich voor de omwisseling rechtstreeks tot het uitreik- lokaal wenden. Arbeiders, werkzaam in bedrijven met meer dan. vijf arbeiders ontvingen hun extra rantsoen des tijds via den werkgever. De omruiling van de kaar ten zal voor deze categorie eveneens via den werk gever gaan. Zij behoeven zich dus niet rechtstreeks tot het uitreiklokaal te wenden. Zooals gezegd geschiedt de uitreiking in de week van 28 Juli tot en met 2 Augustus. De uitreiking ge schiedt voor de geheele stad uitsluitend in het Ge bouw St. Bavo, Smedestraat 23, ingang Morinne- steeg en men neme er goede nota van dat men ge houden is binnen het vastgestelde tijdsverloop de kaarten te komen inwisselen. Men doet goed, de kaarten in de komende week af te halen, daar nadien voorloopïg geen gelegen heid voor omruiling zal worden gegeven. Het rantsoen Vermicelli of Maizena s-GRAVENHAGE, 26 Juli. In de door het A N P, verstrekte toelichting tot de vereenvoudiging van de bonaanwijzingen wordt vermeld, dat in plaats van vermiceliibon van 100 gram en 1 maizenabon van 100 gram per acht weken zal komen 1 keuzebon van 250 gram vermicelli of maizena per vier weken. Het rantsoen op den nieuwen keuzebon zal echter niet 250 gram bedragen, doch 100 gram. dus over eenkomende met het tegenwoordige rantsoen. (A.N.P.) (Verder distributienieuws op pag. 2 en 7) HEDEN: 10 PAGINA'S .,Sikkels blinken, sikkels klinken, ruischend valt het graan." (Foto Pax Holland c). Bijeenkomst Soc. Econ. Genootschap „Nederland en Europa". De *ede van minister Fischboeck. In bovengenoemde bijeenkomst te 's Gravenhage werd ook het woord gevoerd door mnister dr. Fischboeck. Deze begon met zijn groote voldoening uit te spreken over de problemen, die hier ter sprake zijn gekomen. Hij zegde den aanwezigen zijn prin- cipieele bereidwilligheid toe, dat hij genegen is een houding te bepalen ten opzichte van de uit te werken voorstellen. Verder verklaarde hij, dat hij het zeer toejuichen zal, wanneer aan de Duitsche instanties voorstellen en wenken worden toege zonden die kunnen bijdragen tot de welvaart van het Nederlandsche volk, echter onder de voorwaar de, dat zij rekening houden met de eischen, die de tegenwoordige positie van het Duitsche rijk ver- eischt. Spreker benutte de gelegenheid, om met na druk te wijzen op de mogelijkheid van een Ne derlandsche economische medewerking. Bij den wederopbouw van Europa is aan het Nederlandsche bedrijfsleven een belangrijke taak toegedacht; men mag niet slechts theoretiseeren. maar moet ook de tegenwoordige situatie practisch in oogenschouw nemen, teneinde hieruit nieuwe mogelijkheden te kristalliseeren. Eeuwen geleden hebben de Neder landers vruchtbaren pioniersarbeid in kolon'aal opzicht gedaan. Wederom is op dit oogenblik weer een mogelijkheid voor het leveren van pioniers arbeid aanwezig. Hierbij gaat het om een niet meer terug te keeren gelegenheid, die aan het Neder landsche bedrijfsleven geboden wordt. Wanneer men dit goed begrijpt, dan kan een belangrijke bouwsteen worden geleverd voor de toekomstge ontwikkeling van het Nederlandsche bedrijfsleven. (A.N.P.) Stichting: „Nederlandsche Volks- dienst" opgericht. 's-GRAVENHAGE, 26 Juli. Naar wij van be voegde zijde vernemen is een dezer dagen opge richt de stichting „Nederlandsche Volksdienst" (N.V.D.) Het doel der stichting is de verzorging van alle Nederlanders uit een oogpunt van volkswelvaart. Zij zal haar taak opvatten in den zin van een vrijwillige hulporganisatie ten behoeve van alle Nederlanders, wier uiterlijk bestaan en wier ge zondheidstoestand te wenschen overlaten. Binnenkort zullen nadere mededeelingen over deze stichting worden geoubliceerd. (A.N.P.) VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT NEW YORK, 26 Juli. (DNB) In verband met den toestand in het Verre Oosten zijn aan president Roosevelt tal van wagen gesteld. Zoo werd hem gevraagd, of de Japansche maatregelen in Indo- China invloed zullen hebben op de neutraliteit der Ver. Staten. Roosevelt gaf hierop een ontwijkend antwoord. Hij verklaarde, dat dit een zeer moeilijk te beantwoorden vraag is. De president deelde ver volgens mede, dat het Amerikaansche volk omtrent de internationale verhoudingen in het Verre Oos ten evenmin op de hoogte is, als zij op de hoogte is van de verhoudingen in het Westen. Het besef van de bevolking, aldus Roosevelt, voor de gevaren van den tegen woord igen toestand is nog steeds niet sterk genoeg ontwikkeld. Ten opzichte van de mis sie van zijn adviseur Hopkins in Londen deelde Roosevelt mede, dat Hopkins in contact staat met verschillende Britsche ministeries omtrent den steun der Ver. Staten aan Engeland. ENGELAND BLOKKEERT JAPANSCHE SALDI STOCKHOLM, 26 Juli. (DNB) Volgens een officieel communiqué van den Britschen be richtendienst der Engelsche regeering. dat ge publiceerd wordt door den Londenschen nieuwsdienst, heeft het departement van Finan ciën zich aangesloten bij de anti-Japansche maatregelen van de Vereenigde Stafcm en alle saldi van Japan in goud en effecten geblok keerd. Een soortgelijke actie in de andere dee len van het Britsche wereldrijk wordt voor bereid.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1