Jbuwiand De veldtocht in het Oosten. Overleg Japan-Frankrijk. Engelsche oorlogsschepen die convooi beschermden, verstrooid. UIT EIGEN TUIN ZATERDAG 26 JULI 1941' HAARDE M'S D A 'G BEAD Nadeelen uit Napoleon's tijd zijn in voordeelen veranderd. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: De nadeelen, waarmede Napoleon's Russische veldtocht gepaard gins, zijn thans in geprononceerde voordeelen ver anderd. Het groote gebied van de Sovjet-Unie verschaft gelegenheid tot omsingelingsbewegingen op de grootste schaal. Aldus schrijft de „Militarische Korrespondenz aus Deutschland" in een artikel, dat zich bezig houdt met de ontzaglijke afmetingen van het Sovjet-gebied. De superioriteit van de eDuitsche weermacht tegenover- het bolsjewistische leger is ten overstaan van de geheele wereld bewezen dooi de groote vernietigingsslagen van Byalistok en Minsk en door de doorbraak door de Stalinlinie. Desondanks meenen de tegenstanders van Duitsch- land den Sovjets nog zekere uitzichten op succes vollen tegenstand te kunnen toeschrijven, omdat de uitgestrektheid van het gebied van nature hulp biedt. Het Sovjetleger kan wel verslagen, maar nooit definitief vernietigd worden en den Duit- schen legers zal het evenzoo vergaan als destijds de armee van Napoleon, aldus deze lieden. De uitgestrektheid van het terrein van den strijd Is ongetwijfeld van uitermate grooten invloed op militaire operaties. Ten tijde van Napoleon, toen het voetvolk de snelheid van den afloop van mili taire bewegingen bepaalde en relatief kleinere legers tegenover elkander stonden, is het wellicht een waagstuk geweest den wijkenden tegenstander in de oneindige uitgestrektheid van Rusland te vol gen. Het groote gebied was destijds gunstig voor den verdediger. Hij kon ontwijken, zich op een afstand van' den tegenstander houden en deze dwingen tot instandhouding van lange, onbeveiligde verbindingslinies. Hemzelf was het mogelijk in de uitgestrektheid van het gebied onder te duiken en onverwacht den vijandelijken étappendienst te onderbreken. Op deze wijze mislukte destijds ook de opmarsch van Napoleon naar het Oosten door de uitgestrektheid. De afmetingen van het Russische gebied zijn de zelfde gebleven. De middelen om haar te over winnen zijn echter fundamenteel gewijzigd. Het motorvoertuig op den grond en het vliegtuig in de lucht overwinnen in enkele dagen en uren af standen, waarvoor vroeger maanden noodig waren. Thans kan de ontwijkende tegenstander niet meer hopen zich van dep aanvaller te kunnen verwij deren als gevolg van het groote operatiegebied om bij een gunstige gelegenheid zelf weer verrassend aan te vallen. De snelle troepen van thans blijven iederen terugtrekkenden vijand op de hielen zitten en daHuchtverkenning maakt het onmogelijk onge merkt bewegingen uit te voeren. Al worden de étappenlinies nog zoo lang, nooit slaagt men erin ze in de flank ernstig te bedreigen. Het uitgestrekte IjS slagveld heeft in de eeuw der motoriseering, der luchtverkenning en der moderne berichtgeving zijn gevaren voor den aanvaller volkomen verloren. Integendeel, de nadeelen, waarmede Napoleon's Russische veldtocht gepaard ging, zijn thans voor de Duitsche leiding bij de verplettering van het bolsjewisme in gepronoceerde voordeelen ver anderd. Het ontzaglijke gebied der Sovjet-Unie, schenkt de gelegenheid om'omsingelingsbewegingen op zeer groote schaal te volvoeren zooals overigens op geen enkel ander oorlogtooneel mogelijk is. Dank zij de onbeperkte heerschappij in de lucht, die het Duitsche luchtwapen heeft bevochten, is voor den Sovjettegenstander iedere hoop verdwenen ziqh de uitgestrektheid van hqt gebied ten nutte te maken. Zelfs stelselmatige terugtrekkende bewe gingen of krachtverschuivingen in de diepte van het operatiegebied zijn voor de Sovjetlegers niet uitvoerbaar. Dit wordt door het Duitsche lucht wapen door ononderbroken vernieling van ver- weerswegen van allerlei slag, die bovendien in de Sovjet-Unie slechts een zeer dun net vormen, stel selmatig verijdeld. Thans verschaft de uitgestrekt heid van het gebied, gecombineerd met de heer schappij in de lucht en den aanval van snelle troepen, aan de Duitsche leiding de mogelijkheid tot de grootste operatieve beslissingen, zooals op beperkter slagvelden haast nimmer wordt geboden. Het verloop van den veldtocht in het Oosten heeft dit reeds ruimschoots bewezen. Nergens is bij de Sovjet-legers gebleken dat zij partij getrokken hebben van de groote uitgestrektheid. Want hiertoe zou niet alleen een veel grooter beweeglijk heid van de troepenleiding behooren, doch vooral ook de heerschappij in de lucht. Evenals heer schappij ter zee zonder heerschappij in de lucht on bestaanbaar is, zoo is ook vrijheid van handelen in groote gebieden te land zonder volledige be- heersching van het luchtruim niet mogelijk. Het is onjuist den veldtocht «in het Oosten te willen beoordeelen volgens maatstaven die geba seerd zijn op de oude regelen van een verstarde oorlogskunst. De jonge Duitsche weermacht zal ook hier de ervaring van het verleden met nieuwe leerstellingen verrijken en een nieuw hoofdstuk aan de geschiedenis der oorlogsvoering toevoegen. Gemeenschappelijke actie hij bedreiging van Indo-China. Het A.N.P, verneemt uit Berlijn, 25 Juli. Wij vernemen van welingelichte zijde: Naar in politieke kringen der rijkshoofdstad vandaag wordt verklaard, weet men,hier dat apan vast besloten is aan iederen vorm van een Britsche actie in Indo-China het hoofd bieden. Naar hier verder verluidt, zijn intusschen Japan en Frankrijk overeengekomen een bedreiging van Indo-China door Groot-Brittannië gemeen schappelijk te verijdelen. Op de vraag, welk stadium de Japansch-Fransche besprekingen over dit vraagstuk op het oogenblik bereikt hebben, wenscht men in politieke kringen al hier geen woord te zeggen. In de Wilhelmstrasse vestigt men in dit verband vooral de aandacht op het feit, dat alleen reeds de Japansche verklaring, dat Japan een bedreiging van Indo-China door de Britten met alle middelen zal verhinderen, de pers ep de politici in de Vereenig- de Staten heeft wakkergeschud. Men acht het van Duitsche zijde onbegrijpelijk dat de Amerikaan- sche politiek op het oogenblik het niet aan dreige menten en smaad jegens Japan laat ontbreken, nu het zelf met de leugenachtige bewering door de spilmogendheden bedreigd te worden, den oorlog naloopt en zich mef het Oostelijk Halfrond be moeit. Volgens de opvatting in officieele kringen alhier zal Japan niet verzuimen de pers zoowel als de politici van de Vereenigde Staten hierop het juiste antwoord te geven. „Uitroeiing van het Duitsche volk". Amerikaansche publicatie. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onder den titel: „Duitschland moet vernietigd worden" is onlangs in Amerika een opzienbarend boek verschenen, dat een afschuwelijk plan omtrent de uitroeiing van het Duitsche volk en de volledige verdeeling van het Duitsche grondgebied onthult en propageert in tal van bijzonderheden. De schrij ver van dit document is de Jood Theo Kaufmann, president van de Amerikaansche liga voor den vre de, the American Federation of Peace. Kaufmann is de nauwste medewerker van den New-York- schen Jood Samuel Rosemann, die zooals men weet den tegenwoordigen president der Ver eenigde Staten. Roosevelt vertrouwelijk met raad en daad ter zijde staat bij het op schrift stellen van zijn redevoeringen. In Joodsch-literaire kringen is het een open geheim. Men pocht zelfs op het feit dat Roosevelt de voornaamste stellingen van dit boek inspireert, en de belangrijkste deelen per soonlijk gedicteerd heeft. Wat Roosevelt hier ont hult als zijn ware politieke doelstellingen, wordt naar voren gebracht als de, in den zin der vrijheid en rechtvaardigheid noodzakelijke radicale oplos sing der Europeesche problemen Wat binnen het kader der uiteenzettingen in het t*>ek als stelling gepropageerd wordt, is van een blinde haat en door een wil tot vernietigen bezeten. Het Joodseh-Amerikaansche oorlogsdoel is vol gens dit program: „Volledige uitroèiing van het Duitsche volk". Een massale executie van 80 mil- lioen menschen vindt de Jood Kaufmann „onprac- tisch". vandaar, dat het volgende concrete vernie- tigingsoroirram wordt ontwikkeld: 1. Hef Duitsche leger wordt gevangen genomen en aesteriliseerd, de manschapnen worden over Werkkampen verdeeld voor den opbouw in de Europeesche landen. Met behulp van 20.000 ge- Jteesheeren is het mogelijk de sterilisatie van het Duitsche leger binnen een maand ten uitvoer te leggen. 2. De Duitsche bevolking en wel mannen be tleden 60 jaar, en vrouwen beneden 45 jaar wor den gesteriliseerd, waardoor het uitsterven van de Duitsche bevolking binnen twee generaties vol ledig verzekerd is. 3. In alle sleutelindustrieën van het Duitsche Rijk worden de Duitsche arbeiders vervangen door Engelsche en Amerikaansche arbeiders. 4. Volledige verdeeling van het Duitsche Rijk Volgens een, aan het boen toegevoegde kaart. Ber lijn zou aan Polen komen, Leipzig. Dresden en Weenen aan' Tsiecho-Slowakije. Mainz. Essen, Erfurt en Munehen aan Frankrijk, Hamburg en Dortmund aan Nederland. De Duitsche bevolking wordt gedwongen de taal van de staten waar zij aan toegevoegd worden te leeren. Binnen een jaar wordt de publicatie van Duitsche boeken en kranten verboden. Duitsche Icholen worden gesloten. Na den oorlog geen Sovjet-Unie meer. BERLIJN. 25 Juli. Wij vernemen van wel ingelichte zijde: In de Wilhelmstrasse heeft men vandaag tegen over persvertegenwoordigers op desbetreffende vragen geweigerd zich uit te laten over de vraag stukken betreffende het toekomstige burgerlijke bestuur in het Oostelijk gebied. Men vestigde op nieuw de aandacht op het doel van Duitschland het bolsjewisme te vernietigen, de Sovjet machtheb bers der Radenrepubliek ten val te brengen en voegde hieraan toe dat er derhalve na afloop van dezen oorlog lógisch gesproken geen Sovjet-Unie meer zal bestaan Welke vormen de toekomstige betrekkingen van het Duitsche Rijk met het uit dezen strijd te voor schijn komende gebied in het Oosten zullen heb ben, is zoo verklaarde men in politieke kringen alhier, thans nog niet te zeggen. (A.N.P.) Italiaansch weermachtsbericht. EN NOG STEEDS GAAT DB STRIJD IN NOORD-AFRIKA VERDER. Een groot aantal Britsche gevangenen is naar een Italiaansche haven getranspor teerd, waar zij aan de kade op vertrek naar de plaats van bestemming wachten. (Foto Luce-Holland) Nog een schip tot zinken gebracht. ROME, 25 uli (Stefani) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: „Het convooi van 18 schepen en het groote escorte van schepen der Britsche marine die zich gewaagd hadden in het centrale deel van de Middellandsche Zee en reeds van onze zee- en luchtstrijdkrach ten zware slagen ontvangen hebben, waren gisteren herhaaldelijk aan aanvallen van ons luchtwapen blootgesteld. Bommenwerpers, duikvliegtuigen en torpedovliegtuigen hebben in onvermoeiden strijd de resten Van de Engelsche eenheden, die door zich te splitsen en met behulp van de slechte weersgesteldheid van den aanval hoopten los te maken daffir de eigen vloot niet meer tot een krachtige bescherming in staat was eerst ver strooid en vervolgens tot de grens van hun actie radius achtervolgd. De bommenwerpers hebben 'n schip van 10.000 ton verrast en met een vol treffer geraakt, zoodat het zonk. Het aantal der verloren gegane vijandelijke vliegtuigen is van 7 tot 8 stegen dat der onzen van 3 tot 5. Bij deze actie hebben zich de bemanningen onder bevel van de commandanten kapitein Mololi, luitenant Rivoli, luitenant di Bella en de formaties duikbommen werpers onder bevel van de kapiteins Zucconi en Rizzi onderscheiden. In Noord-Afrika werden aan het front van Tobroek vijandelijke afdeelingen, die een van onze steunpunten genaderd waren, met verliezen afgeslagen. In Oost-Afrika bedrijvigheid van artillerie in den sector Uolchefit en Culquabert (Gondar)". De groote brug over de Savre, die was opgeblazen, is door een noodbrug ver vangen, welke uitstekende diensten bewijst. (Foto Orbis-Holland) Engeland's non-stop luchtaanvallen Het D.N.B. heeft op het weermachtbericht van Vrijdag de volgende toelichting ontvangen: De „non-stop aanvallen" van het Britsche lucht wapen. welke dagelijks worden voortgezet, leiden ongetwijfeld niet tot het door de Britten ge- wenschte resultaat, De in den strijd geworpen ge vechtsvliegtuigen bereiken zelden hun doel en de ter bescherming van, deze vliegtuigen in bij zonder groot aantal meegestuurde jagers hebben hun inferioriteit bewezen tegenover de Duitsche jachtvliegtuigen. Ook Donderdag heeft de Britsche luchtmacht aan de Kanaalkust opnieuw een zware nederlaag geleden. Door het neerschieten van 33 vliegtuigen zijn de in den strijd geworpen Brit sche formaties gevechts- en jachtvliegtuigen in zeer sterke mate getroffen. Vooral valt het op dat alleen negen van de modernste Amerikaansche ge vechtsvliegtuigen konden worden neergeschoten, welke met vier motoren zijn uitgerust. Doch ook het voortdurend hooge aantal jachtvliegtuigen dat verloren gaat wettigt de conclusie dat van de van Engelsche zijde steeds weer verklaarde superiori teit en gevechtskracht van haar jachtvliegtuigen in de practijk het tegendeel blijkt. In de beide afgeloopen dagen stond tegenover 87 neergescho ten Britsche vliegtuigen slechts een eigen verlies van zeven Duitsche toestellen. Wanneer de verhou ding tusschen het aantal neergeschoten vliegtuigen ook slechts maar bij benadering zoo blijft als in de twee afgeloopen dagen, dan zal de 'voortzetting van de „non-stop aanvallen" in den tegenwoordi gen vorm van Britsche zijde niet meer lang volge houden kunnen worden. kAAKT VAKi PEut De kwestie Indo-China is weer op den voorgrond gekomen. Hoewel de berich ten nog niet bevestigd" zijn over een overeenkomst met Japan, wijst alles er op dat Indo-China op samenwerking met dat land is aangewezen. Op bovenstaande kaart zijn de ligging van Indo-China en de voornaamst® handelshavens, strategische spoorwegen en Japansche bezetting in dat land en omgeving aangegeven. „Bijzondere actie" der Ver. Staten. Als antwoord aan Japan. Het D.N.B. verneemt uit New-York: President Roosevelt heeft op de persconfe rentie te Hydepark verklaard dat de Vereenig de Staten heden, Zaterdag, op de Japansche bezetting van steunpunten in Fransch-Indo China „met" een bijzondere actie" zullen ant- woorden. Washington zal dan handelen, zeide Roosevelt. Hij gaf echter geen nadere aandui ding wat de Vereenigde Staten zouden doen. Op een vraag of de gebeurtenissen in het Verre Oosten den internationalen toestand hebben ver scherpt, antwoordde de president dat de gebeur tenissen in het Verre Oosten de aandacht der openbare meening gevestigd hebben op de geva ren van den wereldtoestand. Associated Press verklaart in dit verband dat de Amerikaansche regeering waarschijnlijk de Japan sche saldi zal doen bevriezen. In het verdere verloop van de persconferentie te Hydepark werd aan Roosevelt de vraag gesteld of de Vereenigde Staten verder olieleveranties aan Japan zouden blijven handhaven. Roosevelt ant woordde dat hij hierover niets kon zeggen. Op de tegenwerping dat uit zijn uitlatingen van Donder dag te concludeeren viel dat Washington met deze politiek zou breken, zeide Roosevelt dat hij dat niet had gezegd. ïBUtttenCand Grenswijzigingen van Zuid- Hollandsclie gemeenten. Rotterdam aanzienlijk uitgebreid. 's GRAVENHAGE, 25 Juli. De Staatscourant van Vrijdagavond bevat een beschikking van den secre taris-generaal van het departement van binnen- landsche zaken betreffende wijziging van de gren zen van Rotterdam en eenige andere Zuidholland- sche gemeenten. Blijkens deze beschikking worden met ingang van 1 Augustus 1941 aan de gemeente Rotterdam toegevoegd de gemeenten Hillegersberg, Overschie. Schiebroek, behoudens een aan de gemeente Berkel en Rodenrijs toe te voegen gedeelte, en IJssel- monde, behoudens een aan de gemeente Baren- drecht toe te voegen gedeelte, zoomede gedeelten van de gemeenten Barendrecht. Capelle aan den IJssel, Berkel en Rodenrijs. Kethel en Spaland en Rozenburg. In de beschikking is de nieuwe grens van de gemeente Rotterdam nader omschreven. Aan de gemeente Schiedam worden met ingang van denzelfden datum toegevoegd gedeelten van de gemeenten Vlaardingen, Vlaardinger-Ambacht, Kethel en Spaland, Overschie en Rotterdam. Aan de gemeente Vlaardingen worden voorts toegevoegd gedeelten van de gemeenten Schiedam en Vlaardin ger-Ambacht, terwijl de gemeente Schipluiden wordt vergroot met een gedeelte van Vlaardinger- Ambacht en de gemeente Berkel en Rodenrijs met een gedeelte van de gemeente Schiebroek. Zoo spoedig mogelijk na het in werking treden dezer grenswijzigingen wordt de' gemeenteraad van Rotterdam aangevuld met vier leden, t.w. één lid van elk der zittende raden der gemeenten Hille gersberg, Overschie, Schiebroek en IJsselmonde, welke gemeenten, evenals Kethel en Spaland en Vlaardinger-Ambacht ten gevolge van de grenswij zigingen op 1 Augustus worden opgeheven. De zit tende raad der gemeente Vlaardingen wordt ver vangen door een nieuwen raad. waarvan deel uit maken 19 leden van den zittenden raad en 4 leden van den zittenden raad der gemeente Vlaardinger- Ambacht. De burgemeesters der gemeenten Hillegersberg, Kethel en Spaland, Overschie en IJsselmonde, als mede de burgemeester-secretaris van de gemeente Schiebroek en die van de gemeente Vlaardinger- Ambacht zijn met ingang van den datum van grens wijziging uit hun ambt eervol ontslagen. Worteltjes worden nu voor dé laatste maal gezaaid. Uit dit zaaisel kweeken we de z.g. breepenen. die gedurende den winter bewaard kunnen worden. Op de wijze van bewaren komen we nog terug We ma ken den grond wat los en zaaien het, gedurende eenige dagen in nat zand geweekte wortelzaad. in rijen, die 20 c.M. uit elkaar liggen uit. Na het zaaien drukken we den grond wat aan. We koopen gewre ven zaad, di. zaad waarvan de „haartjes'' afgewreven zijn, daar dit vlugger ontkiemt dan ongewreven zaad. De soort is Amsterdamsche bak. Snijbiet of warmoesbiet is een groente die nu uitge zaaid wordt en waarvan men dan lot in den herfst kan oogsten. Van deze niet zoo algemeen bekende groente worden de bladeren, wanneer het gewas een hoogte van pl.m. 25 c.M. heeft bereikt, afgesneden en op dezelfde wijze als spinazie bereid. Er kan niet genoeg de nadruk worden gelegd op deze uitste kende bladgroente, die op bijna eiken grond, mits deze goed omgespit wordt, een goed resultaat geeft en die bovendien weinig plaats noodig beeft, zoodat ze ook voor den kleinen tuin heel geschikt is. Een rij van pl m. 10 M. lengte levert al flink wat op. Om in den winter over peterselie te kunnen be schikken. zaaien we hiervan wat zaad in groote bloempotten uit. We weeken het zaad drie dagen in ochtig zand op een warme plaats, zaaien het dan on diep in de bloempotten uit en drukken de aarde wat Het duurt soms lang totdat het zaad opkomt. In den herfst zetten we de bloempotten op een niet te donkere vorstvrije plaats in huis of in den bak en kunnen er dan den heelen winter gemak van hebben. Ongeveer 5 weken na het zaaien kan de winter- andijvie voor het uitplanten gereed zijn. De planten moeten dan 6 bladeren hebben. We planten de andij vie liefst op den grond uit, waarop erwten en boonen hebben gestaan, daar deze planten de voor an dijvie zoo noodige stikstof niet uit den grond hebben gehaald, maar integendeel met hun aan de wortels zittende stikstofknolletjes nog voedsel in den bodem hebben gebracht Om deze knolletjes in den bodem te houden, trekken we bij het opruimen van onze erwtenplanten dan pok niet de wortels uit, maar snijden de planten van boven de wortels af en werken deze door den grond. We kunnen voor het uitplanten van andijvie echter ook land, dat van vroege aardap pelen is vrij gekomen, gebruiken, maar "dan werken we voor het uitplanten 2 ons chilisalpeter of een andere stikstofmest per 10 M2 door den bodem. Wan neer de planten goed aan den groei zijn kunnen we deze bemesting herhalen, waarbij we dan echter op passen dat de mest niet op de bladeren komt Een dag voor het verplanten gieten we het zaalbed waar de jonge planten op staan door en door nat. De planten zullen dan flink kluit houden, waardoor ze na het verplanten makkelijk door zullen groeien. Op den goed losgemaakten grond worden de planten nu op zwaren grond op 40 c.M., op lichten grond op 30 c.M. afstand van elkaar uitgeplant. Voor een goede ontwikkeling der planten is regelmatig schoffelen en bij langdurige droogte sproeien noodzakelijk. Zoodra de planten zoo groot zijn dat zij elkaar ra ken, worden zij opgebonden. We kiezen hiervoor een zonnigen dag uit, zoodat het hart der planten volko men droog is, daar nat opgebonden andijvie gaat rot ten We tillen van een plant al het blad op en slaan er een bandje luchtig omheen. Het hart van de plant ls dus door de buitenste bladeren voor het grootste gedeelte bedekt en van het licht afgesloten en wordt daardoor mooi bleek. Ook boerekool wordt nu op vrijgekomen land uitge plant. Evenals andijvie is boerekool dankbaar voor een stikstofbemesting. Bij het uitplanten letten we op of de planten geen gezwellen aan de wortels hebben. Zulke gezwellen wijzen op de gevreesde knolvoet en de hierdoor aangetaste planten worden verwijderd. Boerekool wordt op een afstand van 50 a 60 c.M. en iets dieper dan ze gestaan heeft uitgeplant. Onze tomatenplanten binden we regelmatig aan. De z.g. dieven de uit de bladoksels komende zijscheu- ten worden telkens weggenomen. .Wanneer de plan ten 4 bloemtrossen hebben knijpen we ook de top van de planten er uit. Een toegift van wat koemest kan voor de tomatenplanten geen' kwaad. J. J. L. Naar RICHE FQTO ART voor een BETERE FOTO voor Uw persoonsbewijs 169 GROOTE HOUTSTRAAT HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) (Radio Q uuyiauutta ZONDAG Ï7 JULI 1941. HILVERSUM I, 41S.S M. 8 00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberich ten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Kerkdienst (voorbereid door dc Christelijke Radio Stichting) en orgelbespeling. 12.00 Melodisten en soliste. 12.45 B. N. O. Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Uitzending van het Nederland- sche Verbond voor Sibbekunde: Boek- en tijdschriften- bespreking. 1.15 Fluit en piano. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Radiotooneel. 3.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 3.30 Bont programma. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Gramofoonmu ziek. 6.15 Sylvestre Trio. 7.00 Viool met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 8 00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8 15 Spiegel van den dag. 8.30 Romancers, het kleine Omroep- Mannenkoor en de Harmonie Zusters. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uitzending in de Engelsche taal: „An American sees Holland". HILVERSUM II, 301,5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Vroegdienst (voorbereid door het Vrijzinnig Frotestantsch Kerkcomité). 10.00 Zondag morgen zonder zorgen. 12.00 Cursus: Eens Christens Reiza naar de Eeuwigheid ln dezen tijd" (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 12.15 Bachcantate (o.o.). 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. ï.oo Ensemble Rentmeester. 2.00 Causerie: Mijn ervaringen ln de Sovjet- Unie. 2.15 Verk. opera ,,Dle lustigen Weiber von Windsor". 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 5.30 Sportuitslagen A. N. P. 5.35 Ramblers. 6.00 Voordracht. 6.10 Mustquette. 6 45 Sport van den dag. 7.10 Cabaretprogramma. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Residentie-orkest en solist. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.05 Residentieorkest en solist. 9.25 Voordracht. 9.45 BM. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Voor de ouders. MAANDAG 28 JULI 1941. HILVERSUM I, 415.5 M 6.45 Gramofoonmuziek. 6.S0 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomité). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramoofonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gra mofoonmuziek. 11.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 11.25 Voordracht. 11.45 Ensemble Jack der Kinderen. 12.00 Piano en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten, i.oo viool, plano en gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest cn planoduo met. zang. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de vronuw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 515 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 Omroep-Harmonic-orkest. 6.40 Schrammelkwartet en soliste. 7.00 B. N. O. Economische vragen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gramo foonmuziek. 7.30 Politiek weekpraatje. 7.45 Gramofoon muziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.30 Zang en piano. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 B. N. O. Uitzending ln de Engelsche taal: „Things worth knowing about Holland". HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christelijke Hadlo-Stichtlng). 10.20 Concertgebouworkest en solist e.o.). 11.00 Voordracht. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, 12.15 Orgelconcert. 12.45 B. N. O. Nteuws- en economische berichten. 1.00 Musiquette. 1.30 Gramofoon muziek. 2.00 Groninger Orkestvereeniging en solisten en gramofoonmuziek. 4.00 De Gooilanders. 4.30 Gramofoonmu ziek. 5.00 Momentopnamen uit een schoone. ons te wei nig bekende wereld, causerie (voorbereid door de Chris telijke Radio Stichting). 615 Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.45 Reportage 7.00 B. N. O. Frlesch praatje. 7.15 Orgelconcert. R.OO B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Gramo- foonmuziek. 8.30 Ons Schemeruurtje. 9 20 Voor den boer« 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00^-10.15 Gramofoom muziek.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7