Haarlem's Dagblad Dmtschkmd wint ¥oor Europa op alle fronten - De strijd in het Oosten: Slag van Smolensk, nadert succesvol einde. zi[n 59e JAARGANG No. 17825 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEiEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DINSDAG 29 JULI 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet f 0.17Groentjes zie rubriek. Stalinlinie ook van Bessarabië uit doorbroken Hardnekkige tegenstand der Sovjets over wonnen, nietigd. Op 27 Juli is, naar het*D.N.B. verneemt, een Duitsche divisie van het Zuiden van Bessara bië uit naar de Sialin-linie opgerukt. In een dapperen aanval werd de zwaar versterkte linie doorbroken. De Duitsche troepen braken den hardnekkigen tegenstand der bolsjewisten veroverden 21 kazematten, waaronder een zwaar bolwerk met gepantserde batterijen van 75 centimeter. Ir het achterwaartsche gebied van den cen- tralen frontsector werden op 27 Juli Sovjet- formaties welke zich in de bosschen hadden teruggetrokken, door een Duitsche divisie om-, singeld en vernietigd. De bolsjewisten hpdden buitengewoon zwarè verliezen aan gesneuvel den en gewonden. In een toelichting op het weermachtsbericht verneemt het D.N.B. verder, dat het oprukken in den Zuidelijken sector door de weersomstandig heden zeer bemoeilijkt wordt. Niettemin worden ondanks de' zeer slechte wegen in de Oekraïne dagelijks vorderingen gemaakt. Aan het overige front wordt de zuivering van het uitgestrekte gevechtsterrein van ingesloten vijandelijke troepen voortgezet. Ook in den Noordelijken sector is de aanval van Duitsche en Finsche troepen ondanks taai verzet van den vijand voortgezet. Over het geheel ge nomen vindt de groote vernietigings- en vermor zelingsslag ten Oosten van de Stalin-linie voort gang. Ten Westen van Wyasna heeft naar voorts bekend word een Duitsche pantserdivisie op 26 en 27 Juli een versche, uit het Oosten aangevoerde, Sovjetdivisie vernietigd. In dezen zelfden sector van het front heeft een andere Duitsche divisie 83 Sovjet pantser wagens vernietigd, welke poogden door een uitval aan een Duitsche omsingeling te ont komen. Acht Sovjetbatterijen, welke den bols- jewistischen uitval ondersteunden, werden eveneens vernietigd. 35000 GEVANGENEN IN HET GEBIED VAN MOGILEW. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De in het gebied van Mogilew begonnen ver nietiging van omsingelde Sovjet-strijdkrachten werd Zondag krachtig en met spoed voortgezet. Binnen één dag tijds is het aantal gevangenen met 12.000 man gestegen tot 35.000 man. Het aantal buitgemaakte kanonnen is gisteren met het dub bele gestegen en bedraagt tot dusverre 250 stuks. Verder zijn 750 mitrailleurs in Duitsche handen gevallen. De overige buit is zoo omvangrijk, dat een overzicht nog niet mogelijk is. De Sovjets hebben op 26 en 27 Juli bloedige verliezen geleden bij hun pogingen zich te bevrij den uit den ijzeren greep der Duitsche troepen in hef, gebied van Smolensk. Op 26 en 27 Juli hebben .de politieke commissarissen tegen den wil der troe pen bevolen een uitval te ondernemen. Duitsche soldaten hebben daarbij waargenomen, dat de bols jewisten bij hun uitbraakpogingen in den rug door eigen mitrailleurs werden beschoten. Uit verkla ringen van gevangen genomen soldaten blijkt, dat de Sovjets bij hun aanvallen binnen het kader van hun regimentenbataljons zoogenaamde „opvang- commando's" hadden opgesteld. Deze „oppassers" hadden tot taak, terugwijkende bolsjewisten door vuur van achteren opnieuw tot den aanval te dwin gen. In het gebied van Smolensk zijn op 26 Juli de restanten van een Sovjetbataljon gezamenlijk naar de Duitsche troepen overgeloopen. De meeste sol daten van dit bataljon waren eerst enkele weken tevoren onder de wapens geroepen. Het bataljon dat in een garnizoen bij Toela was opgesteld, was uiterst gebrekkig bewapend. Talrijke soldaten be zaten zelfs geen geweer. (Foto Stapfj Het nieuwste Victorieplakkaat. Ook een militair Fransch— Japansch accoord. Gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indo-China. Uit Vichy meldt het D.N.B.: Naar Woonlijk welingelichte zijde wordt thans ook definitieve overeenstemming bereikt over de militaire kwesties van de Fransch-Ja- pansche samenwerking. Naar men zich zal herinneren, zijn tot dit doel te Hanioi technische besprekingen gevoerd tusschen den gouverneur-generaal van Indo-China, admiraal Decoux, en den chef van de Japansche militaire mis sie, generaal Soemita. Zoodoende is na de -succes volle beëindiging der tegelijkertijd te Tokio en Vichy gevoerde politieke besprekingen zoowel in politiek als in militair opzicht de grondslag gevonden voor de gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indo-China. Naar vernomen wordt is de Japansche ambassadeur te Vichy, Kato. Maandag opnieuw ontvangen door den P'.aatsvervangenden minister-president admiraal Dar- lan. Vermoedelijk had dit bezoek de bedoeling de Fransche regeering in te lichten omtrent de b( Ssdigins van de technische besprekingen te Hanoi. Nog een Sovjetdivisie ver- VERLIEZEN VAN DE SOVJET-LUCHTMACHT. Duitsche jagers en luchtdoelartillerie hebben op 27 Juli "en in c^en nacht van 27 op 28 Juli 123 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Bovendien wer den 17 Sovjetvliegtuigen op den grond vernield, zoodat de Sovjets gisteren 140 vliegtuigen verlo ren hebben. De officieele Finsche berichtendienst meldt bo vendien dat op Zondag 27 Juli de vijandelijke ac tiviteit in de lucht onbeteckenend was, dóch dat de Finsche luchtafweer in Karelië nog drie vijan delijke vliegtuigen kon neerhalen. AANVAL OP HANGö AFGESLAGEN. Zondag hebben de Finsch-Duitsche troepen een aanval van de bolsjewisten ten Westen van Hangö afgeslagen, onder zware verliezen voor den vijand. De Sovjets, aldus het DN.B., hadden tevergeefs geprobeerd op twee plaatsen van Hangö te landen. Bij succesrijke gevechten aan het Finsche front op 27 Juli hebben de bolsjewisten aanzienlijke ver liezen geleden. In één sector werden alle 16 Sov jettanks in brand geschoten en vernietigd. Van officieele Finsche zijde wordt nog het vol gende medegedeeld: Aan het Noordelijk front zijn weer omsingelde vijandelijke troepen vernietigd, waarbij een zeer aanzienlijke hoeveelheid anti-tankkanonnen, mi trailleur, automatische wapenen, granaatwerpers en ander oorlogsmaterieel 'is buit gemaakt. De andere operaties hebben een gunstig verloop ge nomen, geheel overeenkomstig de plannen. De Finsche vliegers en de luchtafweer op den grond hebben tot Zondagavond in totaal 191 Sovjet vliegtuigen omlaag geschoten. Hieronder zijri niet begrepen de op den grond vernietigde vliegtaigen en die, waarvan niet met zekerheid kon worden vastgesteld dat zij waren neerschoten. Haven van Odessa gebombardeerd. Talrijke branden. BERLT.TN, 28 Juli. De haven van Odessa is in den afgeloopen nacht meermalen door gevechts vliegtuigen gebombardeerd. Omslaginstallaties wer den getroffen en in brand geschoten. Een omvang rijke en verscheidene kleinere branden bewezen het succes van den aanval. (D.N.B.) Om Ostrow moest hardnekkig gestreden' worden. Verwoestingen, branden en sporen van verwoede gevechten vonden de Duitsche troépen bij hun intocht in de stad. (Foto Orbis-Holland) Bessarabië na hej terugtrekken der Sovjets. De hoofdstad biedt een beeld van verschrikking. VICHY, 28 Juli. Een speciale correspondent der Ofi, die op zijn reis langs het front steden en dorpen in Bessarabië bezocht, deelt mede dat Bessarabië en de Boekowina een tragisch gezicht bieden. Systema tisch hebben de Sovjets de steden en dorpen vernield, tengevolge van hun plezier in vernielen. Tal van be woners zijn enkele dagen voor het uitbreken der vij- ndeyjkheden naar het binnenland weggevoerd. An deren werden gedwongen met de Sovjet-Russische troepen te vluchten. Heel Bessarabië is tegenwoordig een groote woestenij, bijna zonder bewoners.- De hoofdstad van Bessarabië ziet er vreyselijk uit. Langs enkele kilometers ziet men nog slechts uitgebrande huizen. Het centrum der stad is één, enorme puin hoop. Drie dagen en drie nachten lang is de stad op bevel der Sovjetautoriteiten met benzine overgoten en vervolgens in brand gestoken. Jaren zijn noodig, alvorens op de plaats waar het vernielde Kischinen stond een nieuwe stad te bouwen. Van de 120.000 be woners leven er slechts nog een paar duizend in de stad. Het is hartverscheurehd hoe zij door de straten dwalen, teneinde uit de puinhoopen nog eenige voor werpen. te redden. Ook in de Boekowina aldus het bericht is de situatie overeenkomstig, maar hier hebben de steden en dorpen minder onder de ver woestingen der Sovjets te Jijden gehad. In dit gebied zijn de Duitsche en Roèmeensche troepen te vlug op gerukt om den Sovjettroepen te veroorloven hun plannen ten uitvoer te leggen. (D.NB.) Jap: an blokkeert ook saldi van Hongkong. Nieuwe beraadslagingen te Tokio over economische tegenmaatregelen. TOKIO, 29 Juli (DNB) De Japansche regeering heeft ook Hongkong geplaatst op de lijst van landen welker saldi geblokkeerd worden. Semi-officieel wordt hier verklaard dat Japan zijn handelsbetrek kingen met Engeland en Amerika zal liquideeren en 'daarvoor in de plaats den economischen ruil met de landen van het yenblok zal versterken, evenals met de landen die zich uitgesproken hebben vóór de gedachte van een Oost-Aziatische economische ruimte. De^regeering heeft vandaag eenjijst gepubliceerd met de namen van 46 Britsche en vooral te Hong kong gevestigde firma's, die terstond vallen onder den nieuwen blokkeeringsmaatregel. Morgen komt een speciale commissie van de regeering, bestaande uit vertegenwoordigers van de weermacht, van fi nanciën, koloniën, verkeer en bureau voor de plan nen, benevens van het bureau China-Mandsjoekwo, bijeen ter regeling van de tegen Engeland en de Ver. Staten, benevens de landen die hen gevolgd zijn, genomen economische maatregelen. JAPANSCHE SCHEPEN NIET ONDER DE AMERIKAANSCHE BLOKKADE. WASHINGTON 29 Juli (DNB) Sumner Welles heeft den Japanscnen ambaasadeur Nomoera toege- z.egd dat de Japansche schepen niet vallen onder den blokkeeringsmaatregel van Roosevelt. De Japansche schepen die Amerikaansche havens aanloopen zul len afgehandeld worden onder de tot dusver gel dende bepalingen. Op het oogenblik liggen rond 40 Japansche schepen buiten de Amerikaansche wate ren voor de Westkust bijgedraaid, qjti. het passa giersschip „Tatoe Maroe". dat talrijke Amerikaan sche burgers aan boord heeft. Volgens de Associa ted Press wordt verwacht dat de schepen Ameri kaansche havens zullen aandoen om nieuwe brand stof in te nemen. Tsjoengking gebombardeerd. Luchtaanval van negen uur. SJANGHAI, 29 Juli. (D.N.B.) Ruim honderd Japansche vliegtuigen hebben Maandag Tsjteng- king en de ten Westen daarvan gelegen steunpun ten Tselioetsing Neikiang en Loehsien gebombar deerd. Tsjoengking zelf onderging in negen uur, gedurende welken tijd golf na golf van Japansche vliegtuigen de stad aanviel, den langdurigsten luchtaanval dien het nog beleefd heeft. De lucht afweer van Tsjoengking zweeg. Daarentegen ste gen voor de eerste maal weer Chineesche vliegtui gen op, naar de Japansche vloot mededeelt Van twaalf Chineesch vliegtuigen, die werden gezien, werden er volgens Chineesche berichten drie neer geschoten. Uitreiking nieuwe Melkkaarten te Haarlem. WOENSDAG DE LETTERS C, G. I, J EN K. Voor de uitreiking van de nieuwe melkkaarten voor die groepen der bevolking die daar'Voor in aanmerking komen is morgen Woensdag gelegenheid alleen in Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23 voor de letters C, I, J en K. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duilsch weermachtsbericht Luchtaanval op Londen. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 Juli. (D. N. B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: j>e slag van Smolensk nadert zijn succesvol einde. Alle pogingen om de vernietiging van de ingesloten Sovjet-formaties te verhinderen, zijn verijdeld. In de Oekraïne dringen de verbonden troepen, ondanks den uiterst moeilijken toestand der wegen, voortdurend achter den wijkenden tegenstander op. Aan het Finsche front hebben Duitsche en Finsche troepen tegenover taaien vijande- lijken tegenstand, verder terrein gewonnen. Als vergelding voor de herhaalde luchtaanvallen van Britsche gevechtsvlieg tuigen op woonwijken in Duitsche steden heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht de Britsche hoofdstad gebombardeerd. Ten Westen van de Theemsbocht werden zware branden oritstoken. Gevechtsvliegtuigen hebben bij de Faröreilanden een vrij groot vrachtschip in den grond geboord en een koopvaarder zwaar beschadigd. Voor de Schotsche Oostkust heeft een groot koopvaardijschip een treffer gekregen van een lucht- torpedo. De vijand is overdag noch des nachts het Rijksgebied binnengevlogen." Ontslag jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje s-GRAVENHAGE, 29 Juli. Het rijkscommis sariaat maakt bekend: de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening 108/40 (vierde verordening over bijzondere maatregelen op admi nistratiefrechtelijk gebied aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje op zijn verzoek op eervolle wijze ont slag gegeven als secretaris-generaal van het mi nisterie van Algemeene Zaken, ari hem pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris op grond van dezelfde verordening den secretaris van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, dr. K. J. Frederiks, belast met de voorloopige waar neming der zaken van den secretaris-generaal van het ministerie van Algemeene Zaken. Verboden actie geconstateerd. 's-GRAVENHAGE, 29 Juli De Commissaris-ge neraal voor de openbare veiligheid deelt mede: Patrouilles der Duitsche politie moesten op 26 en 27 Juli 1941 (Zaterdag en Zondag) in het geheele land constateeren, dat groepen van de ontbonden pad- vindersvereenigingen in strijd met de voorschriften haar onwettige actie voortzetten. Deze Duitsche poli- tie-afdeelingen hebben daarom ruim 120 arrestaties verricht. O.a. werd ook een kamp bij Putten ge vonden en ontbonden. De deelnemers aan dit kamp velzetten zich niet alleen op onbeschaamde wijze te gen de aanwijzingen van de polltle-patrouilles, doch beleedigden ook de Duitsche politiebeambten op de grofste wijze, zoodat laatstgenoemden van hun wa pens gebruik moesten maken. Daarbij werd een 16- jarige jongen ernstig gewond. Als commissaris-generaal voor de openbare veilig heid zie ik mij genoodzaakt de ouders van deze voor- •allen op de hoogte te stellen, aangezien zij de vol ledige verantwoordelijkheid voor dergelijke gebeur tenissen dragen. Het is aan de ouders bekend, dat de vroegere padvindersvereenigifcgea ontbonden zijn en dat het ten strengste verboden is nog voor deze ver- eenigingen of bonden werkzaam te zijn. Afgezien van het feit, dat in het geval-Putten de verantwoordelijk heid ten volle op de ouders valt, vestig ik er de aan dacht op, dat de Duitsche Veiligheidspolitie bevel gekregen heeft, bij dergelijke gevallen in de toekomst de ouders via de Veiligheidspolitie ter verantwoording te roepen. Bovendien kunnen deze ouders dan ver wachten, dat hun zoons, voor zoover zij leerlingen zijn aan middelbare of hipgere scholen, van elk on derwijs aan Nederlandsche leerinstellingen worden uitgesloten. De wekelijksche concerten thans in Den Hout. Naar wij vernemen zullen de wekelijksche gemeen telijke concerten voortaan niet meer worden gegeven op de Groote Markt maar in de muziektent in_ Den Hout. Het eerste concert zaldaar op Woensdagavond 30 Juli te 8 uur door de R.K. Muziekvereeniging St. Caecilia worden gegeven. De Haarlemsche Vacantiebezigheden voor Schoolkinderen zijn Maandag be gonnen op het speelterrein bij den Verspronckweg. Ongeveer 500 kinderen onder leiding van een 25-tal leidsters en leiders iullen hier weer eenige weken kunnen genieten van allerlei spelen. Op de foto zien wij de kinderen bij het spelen. Rechts bovenaan oud-wethouder E. v. d. Wall, voorzitter en mevr. E. C. Harkema- Verhaar, bestuurslid van de vereeniging. In het midden de hoofdleider, de heer E. M. Slot. (Foto De Haas) De heer R. Blomberg overleden. Oud-hoofd eener O. L. School te Haarlem. In den ouderdom van 70 jaar is in zijn woning aan de Delftlaan te Haarlem overleden de heer Roelof Blomberg, oud-hoofd van een O.L. School te Haarlem. De heer Blomberg heeft zich ook na zijn eervol ontslag dat hem per 1 Februari 1936 wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd werd verleend, steeds zeer voor de jeugd geïnteres seerd. Hij gaf hiervan meermalen blijk door het werk van zijn vrouw ook metterdaad te steunen. Als een kindervriend en een goed oprecht mensch zal hij in de herinnering van velen blijven voort leven. R. BLOMBERG. (Foto archief H.D.) De heer Blomberg werd 23 Juni 1871 te Zwart sluis geboren. Op 20-jarigen leeftijd volgde zijn be noeming tot onderwijzer te Lonneker waar hij tot 1893 bleef. In dat jaar werd hij tot onderwijzer te Wijk aan Zee en Duin benoemd en een jaar later werd hij als onderwijzer aan een der Haarlemsche Lagere Scholen verbonden. 1 September 1920 werd hij hoofd van de school aan het Leidschepleïn en in 1924 hoofd van de voormalige school 7. Dit bleef hij tot 1 Februari 1936. Voor talrijke organisaties ook op onderwijsge bied heeft de heer Blomberg zich zeer verdien stelijk gemaakt. De teraardebestelling zal Donderdag a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan plaats vinden. PERSONALIA. Bij besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Financiën is, met ingang van 1 Octo ber 1941 benoemd tot ontvanger der directe belas tingen, registratie en domeinen te Edam J. J. Verse- put, surnumerair der directe belastingen, registratie en domeinen ter irispectie der directe belastingen te Haarlem. Maatregelen op het gebied van het bijzonder onderwijs. 's-GRAVENHAGE. 29 Juli. Het heden ver schenen Verordeningblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- léndsche gebied,' houdende maatregelen op het ge bied van het bijzonder onderwijs. Hierin is bepaald, dat ten einde een ontwikke ling van het gesubsidieerde bijzonder onderwijs in overeenstemming met de onder de huidige om standigheden te stellen eischen te waarborgen, de secretaris-generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming be- voegd is de wettelijk vastgestelde voorwaarden voor 't verkrijgen van subsidie uit openbare kassen aan te vullen door scherper omlijnde voorwaarden betref fende de samenstelling van het leerplan en het ge bruik van leermiddelen. Voor het geval in een inrichting voor bijzonder onderwijs de handhaving van de orde of rust op niet voldoende wijze wordt gewaarborgd, is de secretaris-generaal van het departement" van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming be voegd: 1) het schoolbestuur aanwijzingen te geven; voor het geval het schoolbestuur bedoelde aanwij zingen niet of niet genoegzaam opvolgt, kan de secretaris-generaal een gemachtigde aanwijzen, die de rechten en verplichtingen van het bestuur geheel of ten deele moet waarnemen: 2) de school voor bepaalden of onbepaalden tijd te sluiten. De secretaris-generaal kan de hem ingevolge het bovenstaande toekomende bevoegdheden op onder hem ressorteerende instanties overdragen. Het bepaalde bij het besluit no. 62/1941 betref fende handhaving der orde onder de studenten aan universiteiten en hoogescholen in het bezette Ne derlandsche gebied blijft onverminderd van kracht. Deze verordening treedt heden in werking. HEDEN: 8 PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1