Spoil en Spet D I N S D A G 29 JULI 1941 H A A RTF M'S DAGBLAD V Cricket V. O. C.-Hermes-I). V. S. Gewonnen door Hermes-D.V.S. met 91 runs op de le innings. Herwos-D.V.S. le innings 264 voor 4 (gesL); (H. Slolk 100 n.o.; A v. d. Ende 55: C. Tettelaar 62: A Scheepmaker 17 n.o.; A. Terwiel 272; J. Nieu- wenbürg 179; W. J. van Lent 1-31. V.O.C'. le innings 173 (A. C. Snel 35: F. v. Her waarden 10; A. Terwiel 48: R. G. Ingelse 28 n.o.; L. KettUtz 16): A. Molenaar 447; J. Scheffer 1_35: A. Nolet 1—16; L. Borrani 2—28; C. Tette laar 2—28. Sparla-H. C. C. 3 Gewonnen door H.C.C. Ill met 48 runs op de le innings. H.C.G. Ill le innings 170 voor .8 (gesl.); (L. Smeele 26: J. Somer 15:- iv. E. M. Neuerburg 36; P. W. Jalink 12: E. J. Mussgher 30 n.o.; mr. J. J. Koeleman 28 n.o.;' L. de Bruyn 143; F. Schilt- huis 245: J. Sonneveld 347; H. C. Lagro 13. Sparta le innings 122 (J. Sonneveld 25; L. v. Reeven 12: M. Grondhout 20: H. C. Lagro 33; J. "Wepster 15): mr. J. J. Koeleman 536; P. W. Jalink 435; E. L. van Musscher 118. H. C. C. I—Excelsior. Gewonnen door H.C.C. I met 42 runs op de le innings. Excelsior le innings 125 (W. Oosterholt 45; J. Dosterholt 31; J. Soesbergen 12: H. Zoetmulder 12): G.-illois 1—33; De Beus 742; P. ten Bosch 241 H.C.C. I le innings 167 (jhr. J. v. d. Bosch 24; A. J. SchiH 11: P. ten Bosch 42; M. "Roes 14; Arendse de Wolf IS: Kien n.o.; Henny 17); J. Oos terholt 1058. H. B. S.-H. c. c. n. Gewonnen door H.B.S. met' 69 runs op de le innings. H.C.C. II le innings 57 (P. Niks 24; M. A. van Manen 10 n.o.): C Huinder 528; L. F. Wunder 5—27. H.B.S. le innings 126 (J. Everard 12: A. Loch- mann van Fov>nekom 30; L. F. Wunder 12; Broda 18; Scholten 25. A. C. C.-V. V. V. Gewonnen door A\C.C. met 6 runs op de le in nings (nog 5 cickets in handen). A.A.C. le innings; 136 (H. M. Immig 47; L. v. Kranendonk 21/W. v. Weelde 32), H. Pelser 448, J. -T Alders 6—50. V.V.V.: le innings: 142 voor 5 (gestopt) C.-J. Slogter 40: J. .T. Alders 51; A. v. Stuyvenbe'rg 13 n.o.); P. Sanders Jr. 442. Tweede klasse. C. V. H.—V. V. V. Gewonnen door C. V. H. met innings en 6 runs. U.V.V. eerste innings Gi. A. F. Migo 10. C. Gravendaal 18. F. B. Tap 12. extra's 11. Bowlingcijfers: A. J. Roodt 6-28, G. Zeeuwe 3-21 c. v. H. eerste innings 118, A. van Loenen 43 (niet uit). A. J. Roodt is. TO. v. d. Pas 11. extra's 23. Bowlingcijfers C Gravendaal 7-43. J. Hendriks 2-24. u.v.v. tweede innings 51. C. Gravendaal 13, J. van Beest 10. Bowlingcijfers A. J. Roodt 2-9. G. Zeeuwe 4-17, Th. v. d. Pas 2-18. Het Flamingo Jiiniorestournooi. Haarlem en H. B. S. deelen den derden prijs. H.B.S. en Haarlem hebben een buitengewoon spannenden wedstrijd gespeeld om de derde en vierde plaats in het Flamingo Junioren Tournooi. dal gewonnen is door H.C.C.-junioren. De wedstrijd eindigde in een tie; beide partijen scoorden 81 runs. Haarlem batte eerst en het openingsjaar bracht het tot 13, toen P. v. d. Wal voor 8 verdwijnen kon, terwijl op 23 van Tiggelen voor 13 gebowld werd. Groeneveld wist door goed spel 30 runs aan de score toe te voegen voordat hij gebowld werd. De overige batsmen kwamen niet. in de dubbele cijfers en vielen als slachtoffers van H. Goedhart die met den bal het meeste succes had; zijn cijfers Het tweedaagsch Polotournooi van V. Z. V. Alle deelnemers ontvangen herinneringsbordje. Het herinneringsbordje dat de deelnemers aan het waterpolo-tournooi te Velsen zal worden uitgereikt, (Foto M. Schipper). Zooals reeds uitvoering in ons blad is medegedeeld organiseert de Velser Zwemvereeniging een bijzon- éor waterpolotournooi op 2 en 3 Augus.tus in het •wembad „De Hèerenduinen". Naar de voorzitter van V.Z.V. de heer P. Borst ons mededeelde; zal aan alle deelnemers uit Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haar lem een herinneringsbordje van dit tournooi te IJinuiden worden aangeboden. Een woord van hulde mag zeker niet wórden onthouden aan den eminenten en ijvcrigen secre taris van V.Z.V. de heer J. W. Schachtschabel Jr., de ontwerper van het bordje. Het spreekt vanzelf daar van deze bordjes een betrekkelijk klein aantal moest worden aan gemaakt dat de uitgave zeer groot is, maar.... een ieder weet het: %het bestuur van V.Z.V. doet nimmer half werk. Het is er van overtuigd, dat het tournooi van de zijde van het publiek een groote belangstelling zal ondervinden zoodat men ook deze uitgave op zich heeft durven nemen.» Aan deze laatste gedachte twijfelen ook wij geenszins. Bij een dergelijk eve nement in de zwemwereld mag zpker nietmand ontbreken. waren 621: verder bowlden J. Kupeman 014, G. de Boer 335 en. B. de Boer 17. H.B.S. begon niet al te fraai want op 14 waren als 4 wickets neer. Kuneman hield daarna stand en scoorde 25 runs. Behalve Kuneman wisten A. Haak met 11 en J. Moeselaar met 10 nog runs te maken. Op 74 viel het 3e wicket en onder groote spanning wisten de laatste batsmen het Haasloni-totaal te bereiken. G. Wessel en P. Groenv eld deelden de wiokets: Wessel nam'4 voor 23 in. 18 overs, waaronder 11 maidens, P. Groeneveld noteerde 4 voor 34 in 14 3/8 overs, waaronder 7 maidens/ P. v. d. Wal (015) en P. v. Tiggelen (04) hadden geen succes. Na afloop besloten beide partijen den derden prijs samen te deelen, hetgeen wel een zeer bevre digende oplossing bleek te zijn na dezen onbeslis- ten strijd. RANGLIJSTJES. De stand van de eerste klas competitie is nu als volgt: -1 s c E a d i ie c 0> 3 Hermes-D.V.S. 9 6 1 1 i 0 16 H.C.C. I 8 4 2 1 0 15 V.R.A. 10 7 0 0 3 0 14 H.B.S. 9 4 0 0 2 0 14 A.C.C. 10 4 1 1 4 0 12 Rood en Wit 9 5 0 1 2 1 10 H.C.C. II 10 2 1 3 4 0 10 Haarlem 10 5 •0 0 5 0 10 H.C.C. III -7 4 0 0 4 0 8 V.O.C. 8 4 0 0 3 1 7 Exclsior 7 3 0 0 4 0 6 Juick (N.) 6 1 1 0 4 0 5 Sparta 9 2 0 0 6 1 3 P.W. 2 0 0 1 1 0 1 V.V.V. 8 0 0 1 6 1 S.C.H£. 7 0 0 1 4 2 Ranglijstjes Haarl. Cricketbond. Stand t.m. 26 Juli. R.C.H. 6 5 *0 0 10 1.67 Bloemendaal 6 5 0 0 10 1.6(7 Haarlem 3 6 3 1 2 7 1.17 Rood en Wit 4 5 2 0 3 4 0.80 Rood en Wit 5 5 1 1 3 3 0.60 C.V.H. 3 6 0 0 6 0 Ó.00 Zwi Kilometerwédstrijd van H. P. C. in de Van Merlenvaart. Goede traditie weer in ecre hersteld. Zaterdag 16 Augustus organiseert H.P.C. ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan een K.M. wed strijd in de van Merlenvaart le Heemstede. Het is de bedoeling dezen wedstrijd jaarlijks te houden. Zoo als men zich zal herinneven werd ook in de jaren 19231929 telkens een K.M. wedstrijd georganiseerd, dio zich steeds in een zeer groote populariteit mocht verheugen. De inschrijving staat alleen open voor leden van vereenigingen uit den kring Haarlem. Haarlem's Dagblad heeft voor dezen wedstrijd een wisselbeker beschikbaar gesteld. De eerste door ons blad uitgeloofde beker is definitief in het bezit van H.P.C. In tegenstelling met vroeger zal de wedstrijd thans in het gedeelte achter het R C.H -veld verzwommen worden. De deelnemers maken darbij gebruik van de kleedkamers van deze vereenigii^, die "door H3C.H. voor dit doel beschikbaar zijn gesteld. Het water werd inmiddels door Dr. Dijkstra van den Gem<&ntelijken keuringsdienst onderzocht en voor den wedstrijd goedgekeurd. De klassen waarin de zwemmers zijn onderverdeeld zullen bestaan uit de afdeeling voor dames, de-heeren- schoolslagklasse, de heeren-veteranenklasse en de heeren-seniorenklasse. Er zijn zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Zoo heeft het Gemeentebestuur van Heemstede een prach tige plaquette met als opschrift het Heemsteedsche Wapen uitgeloofd. D. O. V. Hengelen D. O. V. hield Zondag haar bekerwedstrijd in Aalsmeer. De held van den dag was C. Sloof met de grootste en ïeeste vlsch. 2 P. Eikhof. 3 Regëlink. 4 Calandt. 5 Smjt. 6 Bauzema. 7 Ploeg. V.C. „RUISCHVOORN" Zondag hield de V.C. Ruischvoorn" een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Hoofdvaart. De uitslag was als volgt: 1 W. Boeser, 2 R. v. cl. Aar. 3 Th. Haldérman. 4 P. Zwetsloot. 5 C. Careman, 6 Wijnands, 7 G. de Vries 8 P. Brands. 9 Gieljouw HET BAARSJE. Het Baarsje, afd. Haarlem A. H.' B. hield op Zondag 27 Juli een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Amster- damsche vaart. De uitslag was: 1 D. Koeleveld, 2 A. v. Wageningen, 3 P. Berghuis. 4 C. v. d. Pol, 5 H. Veen. 6 Veen, 7 N. Vernout. 8 A. Prevoost. 'T KARPERTJE. Zondag j.l. hield 't Karpertje een clubwedstrijd in de Oosteindervaart. De uitslag was: 1. A. v. d. Aar, 2. H. Nieuwenhuis, 3. M. Eland. 4 W Groffes. 5. P. Steenken. 6. W. Terstal, 7. F. Hartman, 8. H. Hart man, 9. J.'Deen, 10. F. de Droog H.S.V.—VRIENDSCHAP ZIJ ONS DOEL. Zondag 1.1. heeft een wedstrijd'plaatsgehad tusschen de vereenigingen D. L. V. (De Lustige Visschers) en V.Z.O.D. (Vriendschap Zij Ons Doel). De wedstrijd had plaats in de Hoofdvaart op witvisch. Door beide vereenigingen werden in totaal 1106 stuks ge vangen, waarvan D. L. V. er 613 voor haar rekening nam en V.Z.O.D. (Vriendschap Zij Ons Doel) 493. De held van den dag voor D. L. V. was .de heer N. Tangerman met 112 stuks. De held van, den dag voor V.Z.O.D. was de heer H. Eerhard (109 stuks)*De eerste prijs werd toegekend aan D. L. V. De tweede prijs aan' V. Z. O. D HAABLEMSCHE HENGELAARSBOND. Zondag 27 Juli hield de Haarleinsche Hengelaarsbond een ouderlingen bekerwedstrijd op witvisch in de Ringvaart tusschen Bennebroek en Hlllegom. In totaal werd een aantal van 327 stuks gevangen. De beker werd gewonnen door tien tieei v. Dijk met 24 stuks. De overige prijzen werden gewonnen door: 1 H. Fortgens, 2A. v. Dijk, 3 G. v. d. Vlugt, 4 P. J. Brand, 5 J. Meijer, 6 A. Steinman. 7 J. Ket, 8 J. v. Dijk, 9 W. Kruid 10 L. Rondema. VI SCH WEDSTRIJD PERSONEEL HAARI.EM'S DAGBLAD Begunstigd door mooi zomerweer hield het personeel der drukkerij van Haarlem's Dagblad Maandagavond een vlschwedstrijd in cie Ringvaart. Hiervoor hadden directie en sportredactie een fraaie» plaquette beschikbaar gesteld. De uitslagen waren als volgt: le prijs (grootste visch) D, v. Marle. plaquette. 2e prijs (meeste vlsch) A. Wijk huizen. 3e pr. (laatste visch) R. Lageweg. 4e pr. C. Schaap. 5e pr. R Lageweg. 6e pr. P. v. Ham, 7e pr. A v. Dijk. 8ste pr. P. ,J Janbrbers. 9e pr W. F. le Fcbre. 10de pr. A. van 't Hoff. Troostprijs na loting J. v. d. Munnlk. Gezien de animo Is er besloten nog een wedstrijd te or- ganlseéren. Schaken Dr. Eu we blijft winnen. KARLSBAD. 27 Juli (A.N.P.) De vijfde partij in den schaakwedstrijd tusschen onzen natlonalen schaakkam pioen dr. Max Euwe en den Duitschen kampioen Bogolju- bow leverde opnieuw eenjfraaie overwinning op van on zen landgenoot. De partij leverd^ een bekende open va riant -op van de Spaansche partij, waarbij dr. Euwe in de negende zet met looper e 5 verdedigde. Bij de vijftiende zet nam hij daine e-7 in plaats van de gebruikelijke dame d-7, hetgeen Bogoljubow in de gelegenheid stelde tot den aanval over te gaan. Dr. Euwe werd tot een ruil ge dwongen. waarbij zijn paard c werd afgesneden. Nu kwam het tot een bekend paardoffer op g-3. hetgeen Bogoljubow het best had kunnen weigeren. Bij den 21sten zet deed Bogoljubow een afwachtende torenzet in plaats van ter stond den koning ter beveiliging te verplaatsen. Dr. Euwe vond een terstond, beslissende combinatie en kwam daar door in het bezit van de dame. Bogoljubow zette den te genstand nog tot den 34sten zet voort en gaf toen op. De huidige stand is: dr. Euwe-3^, Bogoljubow li/2. In de zesde partij speelde onze landgenoot de bekende damegambiet, waarbij de variante van de „orthodoxe verdediging" ontstond. Bogoljubow sloeg nieuwe wegen in en sloeg alle aanvalspogingen van zijn, tegenstander af. Dr. Euwe slaagde er vervolgens in zijn stelling af ta slui ten, waarop Bogoljubow het beste had kunnen aansturen op remise. Hij ondernam echter een uiterst riskante door braakpoging, zag een voor de hand liggende combinatie .over het hoofd en verloor een toren. Na '12 zetten werd de partij in een voor Bogoljubow hopelooze stelling afgebro ken. I s KARLSBAD, 28 Juli. (A.N.P.) De zesde partij in de ontmoeting tusschen onzen landgenoot dr. Max Euwe en den Duitschen kampioen Bogoljubow werd na 55 zetten door dr. Euwe gewonnen. In de daarna gespeelde zevende partij (Italiaan- sche) demonstreerde Bogoljubow een bewonde renswaardig nieuwtje, waardoor hij zich van een sterker eindspel verzekerde. De verdediging van dr. Euwe was evenwel zoo meesterlijk, dat het toren eindspel in deze partij na den 34sten zet in re mise eindigde. De stand is nu na*de zevende partij: dr. Euwe 5 punten tegen Bogoljubow 2 punten. HET HOOGERE KADER DER W.A. TE LEUSDEN BIJEEN. De persdienst van de N.S.B. meldt: Zaterdag en Zondag was het hoogde kader van de W. A. samengekomen in de nieuwe kaderschool te Leusden, welke eerst in September officieel voor haar nieuwe bestemming in gebruik zal worden ge steld. Op den eersten dag gaf de commandant van de W. A., mr. A. J. Zondervan, een uiteenzetting over de huidige moeilijkheden en mogelijkheden. Zondag sprak de leider der N.SB. de aanwezigen toe. Hij wenschie de W. A. geluk met de aanwinst van hef gebouw, waarin de nieuwe kaderschool zal worden gevestigd en gaf richtlijnen aan voor de werkzaamheid der kadervorming in de naaste toekomst. Voorts werd de beschikbare tijd ge bruikt voor sportbeoefening, exercities en kameraad schappelijk samenzijrr. BLOEMENDAAL Crematie D. v. d. Sande. Orider veel belangstelling heeft gistermiddag in het crematorium te Velsen de crematie plaats gehad *van het stoffelijk overschot van den heer D. v. d. Sande, vroeger een bekende persoonlijkheid in dé handels wereld, alhier op 77-jarigen leeftijd overleden. Aanwezig waren o.a. de gep. kolonel van het Ned. Ind. Leger E. Treffers, den Haag, L. C Westhoff, oud hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen, Den Haag, gep. luit.-kolonel P. S. Hartogh Heys van Zouteveen, oud commandant van het landstormcorps „Kennemer- land". Heemstede, P. G. A. Blok van Laer, Amster dam. Mr. R. van WoeldeBpn, plaatsvervangend rech ter in de rechtbank te utrecht en ir. A van Driel van Wageningen, oud-chef van het seinwezen der Ned. Spoorwegen. Een neef van den overledene, de heer van Olden- borgh, sprak een woord van afscheid namens de fa milieleden. Spr. herdacht den overledene als een in nemende persoonlijkheid, die zoo gelukkig was, toen hij zijn zoon in Singapore weder zag en nu in 't bij zijn van allen rustig kon heengaan. De organist speelde La Meditation van A. Guilmant en bij het dalen van de kist het Largo van G. F. Handel. De zoon dankte voor de belangstelling. 1 HEEMSTEDE BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: F. W. Luijken en A. Steenken; F. Mackoz en A. J. F. Machielse; J. Bakker en G. Venekamp. Getrouwd: L B. Goebert en M. G. Ceelie: J. Vis ser en E. A. van Huis; R. Visser en P. E. J. Florijn. Bevallen H. E. DïvendalBelinfante. z.; C. M. WigcherinkHagellen, d.; G. VerwoertVeldhui zen. d. Overleden: R. Helmers, 64 j. (geh.); J. M. Cozijn, 59 j., wed. Lindeboom. BRONSTÉESCHOOL (ULO). Bij de Mulo-examens 1941 slaagden voor diploma A: H. Engelkes, N. Disselkoen, J. Senft. K. Boude- wijn, Ab. Donkelaar, A. Keisers, Tj. Pol, A. Dekker, R. van Eldik. J. Machielse, R. IJsenbout, P. Kam- stra, L. de Haan, Rob. Venekamp, E. Eggers, J. Rinsma, C. de Wilde, J. du Rieu, J. van der, Kamp. E. H. Kaersenhout, J. Helleman, C. van Winsen. Aly Plomp, E. .Kok.-E. van Stein, A. M. Meier, E. Altenham H. Krijger. H. A. van Beek, E. Tjakkes. A vön Geelen. G. Lukkien, E. van Weeren, I. Hub- belmieyer. Voor diploma B: F. Holling, H. Bitter, F. Kreugel, H. Hoogewoning: E. de Vries, T. Verbeek, J. van den Heuvel. Voor toelating aan de M.T.S.: W. Steensma. Het hoogtepunt der viering van het eerste lustrum der .Zuilensche Damvereeni- ging „Vriendenkring" werd gevormd door een opeiiluchldamwedstrijd met levende stukken. (Foto Pax-Holland m), TEGEN HET BOLSJEWISME. Groote demonstratie-vergadering der N. S. D. A. P. te Haarlem tegen het Bolsjewisme. (Foto Stapf) De rechtspositie van de Nederlandsche Vrijwilligers Bij de Duitsche weermacht, de Waffen-S.S: en het legioen 's-GRAVENHAGE. 29 Juli. Het heden ver schenen Verordeningenblad bevat vier verordenin gen van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, regelende de rechtspositie van de Nederlandsche vrijwilligers bii de Duitsche weermacht, de Waffen-S.S. en het Nederlandsche vrijwilligerslegioen. De eerste twee verordeningen handelen over het Nederlanderschap. De eerste verordening luidt als volgt: Militaire of civiele dienst in den strijd tegen het bolsje wisme is geen vreemde krijgs- of staatsdienst, als be doeld in artikel 7. lid 7. onder 4e., van de wet van 12 De cember 1892 (Staatsblad no. 268) op het Nederlanderschap en het ingezetenschap, zooals deze wet laatstelijk is gewij zigd bij de wet van 15 December 1938'(Staatsblad no. 204). Het in genogmd artikel bepaalde is op zoodanige dienst niet van toepassing. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging met terugwerkende kracht tot op 22 Juni 1941. De tweede verordening bepaalt, dat op Neder landers, die in Duitschen dienst treden, het bepaal de bij .artikel 7', eerste lid, onder 4e, van de wet op het Nederlanderschap en het ingezetenschap van 12 December 1892 (Staatsblad no. 268), zooals deze wet laatstelijk is -gewijzigd bij de wet van 15 De cember 1938 (Staatsblad no. 204), slechts dan van toepassing is, wanneer de' betreffende persoon of. indien deze minderjarig is, zijn wettelijke vertegen woordiger voor hem binnen een jaar, nadat hij in Duitschen dienst is getreden, verklaart, dat hij af stand doet van zijn Nederlanderschap. Een verklaring, als hier bedoeld, dient te worden afge legd tegenover den burgemeester der gemeente, in welker bevolkingsregister de betreffende persoon is ingeschreven of laatstelijk was ingeschreven Is of was de betreffende persoon in het centrale bevolkingsregister ingeschreven, dan treedt in de plaats van den burgemeester het hoofd van de rijksinspectie van de bevolkingsregisters. Hetzelfde geldt, indien de betreffende persoon nog nlnjmer in een Nederlandsch bevolkingsregister was ingeschreven. Deze verklaring dient hetzij ten overstaan van de boven genoemde instantie, hetzij schriftelijk aan haar te worden afgegeven; in het eerste geval wordt van de verklaring proces-verbaal opgemaakt; indien zij schriftelijk wordt af gegeven, dient de handteekening van hem, die 'le verkla ring aflegt, door een daartoe op grond van de geldende rechtsvoorschriften bevoegde instantie (dienst) of persoon te zijn gelegaliseerd De genoemde instantie dient hem, die de verklaring af legt, kosteloos een schriftelijke bevestiging te geven, dat en wanneer hij de verklaring heeft afgegeven. De hierboven bedoelde verklaring heeft terugwerkende kracht tot op het tijdstip, waarop de betreffende persoon het Nederlanderschap zou hebben verloren. Deze verordening treedt in werking op den dag harer af kondiging met terugwerkende kracht tot op 10 Mei 1940. De termijn, bedoeld in den aanhef dezer verordening loopt tot en met 10 Mei 1942, wanneer de betreffonde per soon vódr den dag van afkondiging dezer verordening in Duitschen dienst is gelreden. De derde verordening betreft den dienstvan Nederlanders bij de Duitsche weermacht, de „Waf fen-S.S." of het Vrijwilligerslegioen Nederland. Hierin is bepaald: Hét verrichten van diensten door Ne derlanders bij de Duitsche weermacht, de „Waffer.-S.S." of het Vrijwilligerslegioen Nederland levert niet een der fei ten, omschreven in de artikelen 101 tot en met 103 van het wetboek van strafrecht, op. Deze verordening treedt in werking op den tiag harer af kondiging met terugwerkende kracht tot op 10 Mei 1940. De laatste verordening betreft eenige sociale voorzieningen ten behoeve van vrijwilligers bij de Duitsche weermacht, bij de „Waffen-S.S." en bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. Deze verorde ning luidt als volgt: Afdeeling I. Zekerstelling van de dienstbetrekking. Art. 1. (1) De wederzijdsche rechten en verplichtingen, voortspruitende uit een dienstbetrekking, welke een per soon, die tot het verrichten van militairen dienst wordt opgtenomen in de Duitsche weermacht, de „Waffen-SS" of het Vrijwilligerslegioen. Nederland, als werknemer heeft aangegaan, worden opgeschort zoolang hij militairen- dienst verricht, behoudens de afwijkingen volgens de leden 2 tot en mei 4. (2) Staat een werknemer, als bedoeld in het voorgaande lid, in dienstbetrekking tot het rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam, dan ontvangt hij 1) indien hij ongehuwd is, tach tig ten honderd. .2) indtën hij gehuwd is en a) geen kinde ren moet onderhouden, negentig ten honderd, b) minder dan drie kinderen moet onderhouden, vier en negentig ten honderd, c) drie of vier kinderen moet onderhouden, ze ven en negentig len honderd, d) vijf of meer kinderen moet onderhouden, honderd ten honderd, van hetgeen hij zoude ontvangen, wanneer hij geen militairen diensj zou verrichten. (3) Staat een werknemer niet in dienst betrekking tot een der in het voorgaande lid bedoelde lichamen en keert de werkgever hem zijn loon verder ge heel of gedeeltelijk uit. dan kan de werkgever verlangen dat het rijk het aldus door hem uitgekeerde binnen de in het voorgaande lid aangegeven grenzen terug vergoedt. (4) De tijd, gedurende welken militaire dienst is verricht telt ten volle mee voor de berekening van den diensttijd, voor den overgang in een hoogere salaris- of loonschaal en voor het in aanmerking komen, voor bevordering. (5) De werkgever kan de dienstbetrekking niet opzeggen; evenmin kan hij een verzoek, als bedoeld in artikel I639w van het burgerlijk wetboek, indienen. Het recht van op zegging blijft voor den werknemer onverminderd bestaan. (6) Onder „dienstbetrekking" wordt in dit artikel mede begrepen de-rechtsbetrekking van den ambtenaar en van dengene, die ter opleiding is aangenomen. Afdeeling II. Gezinsverzorging. Art. 2. (1) De verwan ten van een lid van het vrijwilligerslegioen Nederland (verder kortweg „vrijwilligers" genaamd) ontvangen ter voorziening in hun noodzakelijke levensbehoeften kost winnersvergoeding. (2) De kostwinnersvergoeding draagt niet het karakter van openbare armenzorg. Zij behoeft niet te worden terugbetaald. Zij is voor geen inbeslagne ming vatbaar. Art. 3. (1) In geval van vermissing van een vrijwilliger wordt de kostwinnersvergoeding tijdens den duur dier vermissing ook verder verleend. (2) Geraakt een vrijwil liger in gevangenschap of wordt hij in neutraal buiten land geïnterneerd, dan wordt de kostwinnersvergoeding tijdens den duur van de gevangenschap of van de inter fering eveneens verder verleend. Art. 4. (X) Tot het ontvangen van kostwinnersvergoeding zijn gerechtigd: 1) de echtgenoote, alsmede de wettige en gewettigde kinderen van den vrijwilliger, en tevens zijn met zijn echtgenoote samenwonende stiefkinderen; 2) de natuurlijke kinderen van den vrijwilliger, indien vast staat, dat deze verplicht is jaun onderhoud te verschaf fen; 3) 'de gescheiden echtgenoote van den vrijwilliger, in dien deze wettelijk verplicht is haar onderhoud te ver schaffen; 4) de kleinkinderen en de pleegkinderen vah den vrijwilliger, alsmede zijn niet met zijn echtgenoote I samenwonende stiefkinderen; 5) de bloedverwanten van den vrijwilliger in opgaande lijn; 6) de broeders en zus ters Van den vrijwilliger; 7) de schoonouders van. den vrijwilliger; 8) de stief- of pleegouders van den vrijwil- 1 liger. (2) De in hét vorig hd. onder 3 tot en mei 8 ge noemde personen zijn slechts dan tot het ontvangen van kostwinnersvergoeding gerechtigd, indien de vrijwilliger I tot den dag, waarop hij den militairen dienst aanving te I verrichten geheel of voor een belangrijk deeli hun kost- I winner is geweest. Art. 5. (1) Een recht op kostwinnersvergoeding bestaat slechts voor zoover de voorziening in de noodzakelijke levensbehoeften niet of niet in voldoende mate is ver zekerd. Wat tot noodzakelijke levensbehoeften" moet wor- I den gerekend dient te worden vastgesteld door op rede lijke wijze de voorheen bestaande levensomstandigheden van den gerechtigde in aanmerking te riemen. (2) Het verleenen van kostwinnersvergoeding mag niet er toe leidên dat den gerechtigde voor de voorziening in zijn noodzakelijke dagelijksche levensbehoeften meer midde len ter beschikking staan dan waarover hij vóór het toe treden van den vrijwilliger tot het legioen kon beschik ken. (3) Voor zooveel in de noodzakelijke levensbehoeften van .den gerechtigde door diens eigen arbeid of uit diens eigen sniddelen of door derden meer bepaaldelijk door zijn verwanten wordt voorzien wordt geen kostwinners vergoeding verleend. Art. 6 (1) Ieder gerechtigde moet zijn arbeidskracht In zetten ter voorziening in zijn noodzakelijke levensbehoef ten. (2) De vraag of het verrichten van een bepaalden arbeid redelijkerwijs van den gerechtigde kan worden ge vergd wordt beoordeeld naar de 'voorheen door hem In genomen levenspositie, zij'h leeftijd, zijn gezondheidstoe stand. zijn huiselijke omstandigheden en tevens, voor zoo veel doenlijk naar de opleiding welke hij voor zijn be roep genoten heeft. (3) Van vrouwen mag niet worden ge vergd dat zij voor de voorziening in levensonderhoud ar beid verrichten indien dit verrichten tot gevolg zou heb ben dat de geregelde opvoeding harer kinderen daardoor wordt verstpord; ook overigens moeten de plichten van de vrouw die het leiden van een huishouding of het ver zorgen van verwanten haar oplegt in aanzienlijke mate in aanmerking worden genomen. Art. 7 (1) Is een gerechtigde lid van een familie dan dienen de overige familieleden hun middelen en krach ten binnen de grenzen van hetgeen van hen kan worden gevergd ter beschikking te stellen van den gerechtigde tot voorziening in diens noodzakelijke levensbehoeften, ook al zouden zij naar de bepalingen van het burgerlijk recht niet verplicht zijn hem onderhoud te verschaffen. Het op deze wijze verschafte onderhoud wordt bij de toe kenning van kostwinnersvergoeding mede in aanmerking genomen. Bij de beoordeeling van de vraag, in welke mate van een familielid het verleenen van ondersteuning kan worden gevergd, dient op de bijzondere omstandigheden van elk afzonderlijk geval te worden acht geslagen. (2) Tot een familie in den zin van het vorig lid behooren echtgenooten, bloed- en aanverwanten tot den vierden graad inbegrepen en personen die een moreele verplich- tirig tot het verstrekken van onderhoud tegenover den gerechtigde hebben. Art. 8. De verplichting van derden tot ondersteuning van den gerechtigde blijft onverminderd bestaan. Art. 9. (1) De kostwinnersvergoeding woydt volgens een aan den plaatselijken levensstandaard aangepast tarief toegekend (2) Behalve de vergoeding, vastgesteld over eenkomstig het in het vorige lid bedoelde tarief, Worden verstrekt: 1) een huurbijslag; 2) verzorging van zieken en van aanstaande moeders en kraamvrouwen; 3) een be drijfssteun; 4) voor minderjarigen: de middelen voor hun opvoeding en voor' het verkrijgen vétn een bekwaamheid, welke overeenkomt met hun aanleg en geschiktheid en de levenspositie hunner oudeivs; 5) voor blinden, doofstom men en invaliden: de middelen tot het verkrijgen van een bekwaamheid-, 6) een bijdrage ter voldoening van hun verplichtingen, voortspruitende uit sociale verzekering; 7) verdere ondersteuningen. Art. 10 (1) Kostwinnersvergoeding wordt slechts op ge daan verzoek verleend. Het verzoek kan zoowel door den vrijwilliger als door'den tot het ontvangen van kostwin nersvergoeding gerechtigde bij het hoofdkwartier van het Vrijwilligerslegioen Nederland te "s-Gravenhage. Ko ninginnegracht 22. worden ingediend. Bij he' verzoek dient aannemelijk te worden gemaakt, dat de voorwaar den. die recht op het ontvangen van kostwinnersvergoe ding geven, aanwezig zijn. tenzij deze reeds bekend zijn. (2) De commandant van het vrijwilligerslegioen Nederland of de door hem aangewezen instantie beslist op hei ver zoek. (3) De uitbetaling der kostwinnersvergoeding ge schiedt door het hoofdkwartier van het legioen. Art. 11. (1) De kostwinnersvergoeding wordt oppieuw vastgesteld, 'indien in de .omstandigheden, welke toi de vaststelling daarvan hebben geleid, een verandering In treedt. (2) Het verleenen van kostwinnersvergoeding wordt gestaakt: (1 voor zooveel de -voorziening in de' noodza kelijke levensbehoeften van den gerechtigde op andere wijze wordt verzekerd; 2) indien de vrijwilliger uit den dienst bij het legioen treedt. Art. 12. (1) De vrijwilliger en degene, die kostwinners vergoeding ontvangt, alsmede diens wettelijke vertegen woordiger, zijn verplicht van iedere verandering in de omstandigheden, welke tot het staken of net verminderen van de kostwinnersvergoeding reden geeft, onverwijld kennis te geven aan het hoofdkwartier van hei legioen. (2) Wanneer een verandering in de omstandigheden in treedt. stelt de commandant van het Vrijwilligerslegioen Nederland of de door hem aangewezen Instantie, na denr geen, die kostwinnersvergoeding ontvangt en, voor zoover mogelijk ook den vrijwilliger te hebben gehoord, de kost- wlnnersveigoeding, ook ambtshalve, opnieuw vast. Art. 13. (1) De commandant van het Vrijwilligerslegioen Nederland wordt hiermede gemachtigd, de voor de uit voering der artikelen 2 tot en met 12 noodzakelijke voor schriften in overeenstemming met den secretarls-genefaal van het departement van financiën %it te vaardigen. (2) Bij de vaststelling dezer uitvoeringsvoorschriften wordt in het bijzonder rekening gehouden met het Duitsche1 „Ein- satzfamilienunterhaltsgesetz" van 26 Juni 1940 (R.W.B. I blz. 911). met dc Duitsche verordening van 26 Juni 1940 tot uitvoering en aanvulling van die wet (R.W.B. I blz. 912) en met de ter uitvoering van die wat en van die veror dening gegeven rondschrijvens; de daarin vast te stellen tarieven dienen, voor zooveel eenigszlns mogelijk, over een te stemmen met de in het Duitsche rijk geldende ta rieven. (3) Deze uitvoeringsvoorschriften worden in de Nederlandsche staatscourant afgekondigd. Art. 14 De kostwinnersvergoeding wordt verleend, voor zoover cn voor zoolang voor dengene, die tot het ont vangen dier vergoeding gerechtigd is. niet op andere wij ze wordt gezorgd, een en ander onverminderd het bepaal de bij de artikelen 5 tot en met 9. Art. 15. De kostwinnersvergoeding ten aanzien van le den der Duitsche weermacht en der „Waffen-SS" blijft geregeld door de dienaangaande in het Duitsche rijk gel dende voorschriften. Afdeeling III. Slotbepaling. Art. 16. (1) Deze verordening - (reedt in werking op den dag harer afkondiging met te rugwerkende kracht tot op 22 Juni 1941. (2) Aan leden van de Duitsche weermacht en van de „Waffen-SS", die tus schen 9 Mei 1940 en 22 Juni 1941 hun dienstbetrekking in verband met de oproeping hebben verloren, worden bij het verlaten van den militairen dienst met recht van voor keur door de arbeldsbureaux betrekkingen aangewezen.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8