JCuust Nieuwe Uitgaven AGENDA o. v. De Zeepboom. Jioct Tlieums TOBIAS OX DER DAG 31 JUL'! 1941' K A ARE EM'S DAGBLAD Het hoogtepunt van den 16den Westfriezendag, welke Woensdag te Rijp werd gehouden, was 'de uitvoering van oude dansen in Wcst-Friesch costuum op het plein voor het mooie 17de eeuwsche raadhuis. Eén overzicht tijdens de schaatsenrijdersdans. (Foto Pax-Holland-De Haan c) Zestigjarig bestaan der W. S. M. Jhr. ir. J: Röell gehuldigd. iGisteren vierde de N.V. Westlandsche Stoomtram- egmaatschappij- te Loosduinen haar 60-jarig bestaan, ivens voerde jhr. ir. J. Röell dien dag vijf en twin- g jaar het beheer. In een bijzondere bijeenkomst van directie, eommis- rissen en personeel in gebouw „Varia" te Loosdui- m zijn beide feiten herdacht. De president-commissaris der W.S.M., jhr. mr. E. C. van Doorn sprak een kort welkomstwoord, waar- het woord werd gegeven aan den voorzitter der igelingscommissie, den bedrijfsleider der W.S.M. den ir J. Jjieneman, die zich richtte tot commissarissen directie, namens het personeel. Het personeel beschouwt het als een geluk tot de- Enen te behooren, die de W.S.M. mogen dienen, waar- dit temeer het geval is, nu de maatschappij -in de atste jaren steeds grooter is geworden. Met eerbied sn worden teruggedacht aan degenen dóór wier ini- atief de W.S.M. is gesticht, tot de ontwikkeling aarvan commissarissen en directeur belangrijk heb- in bijgedragen. Namens het personeel bood de heer Bieneman een kunstsmeedwerk gevatte klok aan, die boven den gang van het hoofdkantoor zal worden geplaatst. De president-commiSSaris, jhr. mr. E. C. U. van oorn, herinnerde in zijn rede aan de oprichting en itwikkeling der W.S.M. Omstreeks 1921 begon voor de W.S.M. een zware rijd tegen de concurrentie dér autobussen, waarbij ir. Röell met het voorstel kwam, dat de W.S.M. zelf Is autobus-exploitante zou optreden. De feiten heb- En uitgewezen, dat dit een juist voorstel is geweest, et leidde tot net belangrijke besldit in 1932 het per- menvervoer per tram geheel te staken. Het is bekend De het busvervoer'zich heeft ontwikkeld en het ver- Bersgebied der W.S.M. werd in omvang uitgebreid ook de lijnen der VIOS in exploitatie werden Bnomen. Waardeerende woorden richtte spr. tot jhr. Sell, er op yijzend, dat de eervolle benoeming die ilangs plaats vond »tot directeur der N.Z.H.T.M. aan- ieft, hoezeer zijn bekwaamheden ook buiten de •S.M. worden gewaardeerd. Huldiging jhr. Röell. Vervolgens nam de heer Bieneman opnieuw het oord, thans voor de huldiging van jhr. Röell. Spr. 'ees op hetgeen onder diens leiding tot stand is ge- omen. Daarnaast zijn nooit de belangen van het ersoneel vergeten. Het streven van jhr. Röell was er den beginnen af op gericht, het personeel een erzorgden ouden dag te geven fen daardoor is een ensioenfonds tot stand gekomen. Aart de rechtvaar- ige eischen van het personeel werd steeds een willig or verleend. Dit wordt door het personeel ten zeerste ewaardeerd. Nadat mevr. Röell bloemen waren aan- eboden. werd jhr. Röell namens het personeel een aaie klok overhandigd. Jhr. Röell verklaarde in zijn dankwoord voor de ulde hem gebracht, zich vaak de vraagde hebben esteld. of niet teveel van zijn medewerkers werd eëischt. Mede tengevolge van verbeterde sociale toe- landen. heeft het overgroote deel der werkers meer elangstelling in hun arbeid gekregen. In gemeen rerleg wordt getracht voor de werknemers te ver rijgen datgene wat gezien de fïnancieele toestand an het bedrijf, in redelijken zin, mogelijk is. Helaas de financieele toestand van het bedrijf nog steeds liet zooals die gewenscht wordt. Aandeelhouders ebben sinds vele jaren geenerlei dividend ontvangen. Toch is er van het bedrijf gemaakt, hetgeen, er van maken is. Dat was alleen mogelijk dank zij den leun van het personeel, waarbij spr. bijzondere hulde iracht aan den bedrijfsleider, den heer Bieneman. Spr. wees er tenslotte op, dat momenteel door de V.S.M. als gevolg van de enorm gestegen bedriifs- osten door de gasgeneratoren, met groot verlies 'ordt gewerkt. Dit moge echter geen reden zijn bij e pakken te gaan neerzitten. Met vertrouwen gaan ve de toekomst tegen in het vooruitzicht dat de som- ere tijd zal worden gevolgd door een beteren tijd, Waarin de W.S.M. weder zal bloeien. D. Hans: De stad aan de Maas. Onder den titel ,.De stad aan de Maas" verscheen' lij A. W. Sijthoff's Uitgevers Maatschappij N.V, te Lei den een boek van D. Hans, bevattende herinneringen san het Rotterdam uit de jeugd van den schrijver. Ret is voorzien van vele foto's, alsmede van teeke- lingen door O. J. B. de Conlnck. Gemeente Concertzaal HEDENAVOND 8 UUR O L K S-C O N C E R T Soliste De jeugdige Celliste DONDERDAG 31 JULI. I Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H.O.V., I uur. j Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Rembrandt Theater: „Vroolijke Vrouwtjes", 2.30, #.30 en 8-45 uur. Palace: „Meisjes van 17", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Sterrenparade", 2.30, 6.30 en #.45 uur. Frans «Hals Theater: „De dochter van den Samu rai", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. VRIJDAG 1 AUGUSTUS. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Haarlemmer lied e: Raadsvergadering. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Fa. Duym en' Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel 10043. Marnix Apotheek, Mamixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. Tel. DIDI DOORMAN. Entrée (Adv. Ingt 25 cent. 2. Med.) De kosten van het onderwijs van 1935-1937. Een statistiek verschenen. s-GRAVENHAGE, 30 Juli -Dezer dagen ver-, scheen bij de Rijksuitgeverij de statistiek van de kos ten van het onderwijs in de jaren 1935—1937. Deze statistiek werd bewerkt door de afdeeling Cultureele statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Zij vormt de voortzetting van de vroeger verschenen statistieken van de kosten van het lager onderwijs c.a. 19321934 en van de kosten van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, het nijverheidsonderwijs en het hooger onderwijs 1933—1934. Zij is de eerste uitgave waarin beide genoemde statistieken in één band wer den vereenigd en bevat een schat van gegevens om trent de overheidsuitgaven en inkomsten ter zake van het Nederlandse he onderwijs in vrijwel al zijn geledingën. Achtereenvolgens worden in deze statistiek omtrent het onderwijs vermeld de uitgaven en inkomsten van rijk, provincie en gemeente, alsmede de overheids uitgaven en -inkomsten in haar geheel. Speciale aandacht wijdt de publicatie aan den gemeentelijken kapitaalsdienst, voor zoover deze het onderwijs be treft. Voor elke schoolsoort worden de uitgaven en inkomsten afzonderlijk vermeld. Nagenoeg steeds is er onderscheid gemaakt tusschen rijks-, gemeentelijk en bijzonder onderwijs en tusschen personeels- en ma- terieele uitgaven. Voorts wordt in de inleiding dit cijfermateriaal aan de hand van een groot aantal staten en- fragieken uit voerig besproken. Behalve voor de jaren 1935-1937 zijn in nagenoeg alle staten en tabellen de overeen komstige cijfers voor de ""Jaren 1933 en 1934 opgeno men. Uit de statistiek blijkt, dat de totale overheids uitgaven voor het onderwijs in 1937 f 185.2 millioen bedroegen.. Het grootste deel der uitgaven t.w. f 115.3 millioen kwam ten goede aan het gewoon en uitge breid lager onderwijs. Dè uitgaven voor het voorberei dend onderwijs bedroegen f 5.6 millioen, voor het buitengewoon lager onderwijs f 3.3 millioen, voor de onderwijzersopleiding f 3*3 milloen, voor het voorbe reidend hooger en middelbaar onderwijs f 22.2 millioen, voor het nijverheidsonderwijs f 17.7 millioen en voor het hooger onderwijs f 13 millioen. Aan inkomsten stond hiertegenover een totaalbedrag van slechts f 15.6 millioen- De uitgaven bewegen zich sinds jaren in dalende lijn. Werd in 1933 nog een totaalbedrag van f 219,5 millioen aan het onderwijs ten koste ge legd, in de jaren 19341937 bedroegen de uitgaven resp. 205.7, 196.8, 190.3 en 185.2 millioen gulden. De leerlingen van het gewoon lager onderwijs kostten de overheid in 1937 gemiddeld f 88.10. Voor het uitgebreid lager onderwijs was dit bedrag aanmerkelijk hooger, nl. f 151.90. Bij het voortgezet onderwijs waren de uitgaven per leerling, zooals te verwachten is, vèel hooger'. Zoo kostten de gymnasiasten de overheid in 1937 gemiddeld f 395. (In Zuid-Amerika komt vrij veel vuldig ee# tóóm voor, die men zeepboom noemt omdat zijn vruchten een olieachtige stof be vatten die voor onmiddellijk ge bruik als zeep geschikt, is.) Dat is dus weer iets dat we weten. Hier past het woord: hoe kan 't bestaan, Wie heeft het ooit zoo zout gegeten Om bij een boom om zeep te gaan. Je moet de plant misschien eens sproeien Maar verder neem je je gemak En laat de vrucht eenv oudig groeien, Een stukje zeep aan eiken tak. De dingen die er toch gebeuren, Zooals ik al eens eerder zei. Misschien teel je er geur en kleuren In kleuren en in geuren bij. Een zeepboom kwam in deze dagen Ook in mijn tuintje goed van pas Als het goed vruchten wist te dragen Leek dat wat, zoo'n gewasch gewas Waarom kan hier zooiets niet komen Niet slechts in zulk een ver gebied Groeit er ooit zeep aan onze boomen? Neen, zelfs de zeepbon wast hier niet. Helaas, u moet er eens op letten 't Is zoo op velerlei gebied, Men kan een heelen boom opzetten, Maar vruchten dragen doet hij niet. EXAMENS v DUITSCH M.O. A. Geslaagd voor de huisakte mej. J. Hasselkuss, te Halfweg. STAATSEXAMEN. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Geslaagd voor het Staatsexamen ter toelating tot de universiteiten diploma A: de dames: H. L. Laurense en A. Ch. Bischop; de heeren: P. J. de Bruyn, A, Borst, J. G. Mees. Th. W. M. Peers-Sengers, J. J Zonneveld, R. van Amerongen, A. Sassen en C. Kostelijk. Voor diploma B" de heeren R. te Velde, W. F. Hildebrand en K. Verhoeven. BOEKHOUDEN M.O. Geslaagd de heer M. Vermeer te Haarlem. STAATSEXAMEN H.B.S. B Geslaagd: J. J. Mulckhuyse, W. E. Mulder, C. J. van Slageren. H. van der Sluïjs, W. H. Wimmers, J. ten Haaft, H. Harkink. H. Spitz, R. van Tilburg, J. H. Vlaar, A. J. M. Meesters. W. J. Kuckartz, W. van der Leeden, W. van de Water. Afgewezen 12. EXAMEN HOOFDACTE. Haarlem, Woensdag 30 Juli. Opgekomen 8 can- didaten A en 7 cand. B. Geslaagd vopr de acte: A. Voerman te Bloemendaal; M. H. v. Zant, IJmui- den; J. M. Zondag, Haarlem; K. v. Ikelen, IJmui- den; J. A. Koningstem, "IJmuiden en W. C. Post, Amsterdam. Geklaagd voor acte B: mej. W. Emous te Amster dam. J. H. Modderman te Amsterdam. HANDTEEKENEN L.O. Geslaagd: mej. I. M. Kramer, te Heemstede en de ,héer H. F. A. R. Fonville te Haarlem. 9 STUURLIEDRN-EXAMENS. 's-GRAVENHAGE', 30 Juli. Geslaagd voor 3en stuurman: G. H.'V.: T. J. Spaan. Vopr stuurman K.H.V.: A. I. Noordhof. Voor aanvullingsdiploma stuurman kleine han delsvaart: M. Teekman. R.-K. MULO-EXAMENS. Heemstde, 30 Juli. Geslaagd: M. Aardweg, A. v. Berkel, W. de Bruin, C. Buschman, M. Boot, H. Bouehaert, C. FrerikS, N. Hoekstra. E. Kortekaas, M. Meskers, G. Vreeburg, C. "Schouten, C. Schnei ders. E. Schutter, A. Smit, A. Spee, G. Spee.- J. A. Stalpers, J. J. Salpers, C.'Teeuwen, A. Vrijalden- hoven. ^DIVERSE. Voor het A-diploma der Nederlandsche Organis- tenvereeniging te Amsterdam slaagde mej. Grada Middag. Geslaagd voor Handenarbeid de dames M. M. Boelhouwer en H. M. W. de Leede, te Bloemendaal. ONGEOORLOOFDE PRIJSVERHOOGING VAN VERFPRODUCTEN. 's-GRAVENHAGE, 30 Juli Een lak-, verf- en vernisfabriek te Schiedam verkocht haar producten in de laatste maanden van het vorig jaar en in het begin van 1941 tegen hooger e prijzen dan vóór 10 Mei 1940 berekend werden. Bij al deze prijsverhoogingen speelde de stijging van den kostprijs een rol, met name de hoogere blikprijzen. De bedrijfsleiding was zich ervan bewust geweest, dat eigenmachtige prijsverhoogingen niet geoorloofd zijn. Daar er echter zeer vele artikglen In den handel gebracht worden, ^ras men van het groote aantal aan vragen teruggeschrokken.' Dit rechtsvaardigde de toe gepaste prijsverhoogingen natuurlijk niet en de in specteur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage stelde dan ook vast dat door de fabrikanten de prij- zenbeschikking 1940 no. 1 was overtreden, De N.V. werd hiervoor tot een boete van f 5.000 veroordeeld, waarbij rekening werd gehouden met het bedrag, dat door de ongeoorloofde prijsverhoogingen teveel werd ontvangen. Tevens werd nog publicatie van het von nis gelast. (A.N.P.) WND. BURGEMEESTER VAN WIERINGERMEER. MEDEMBLIK. 31 Juli. Naar wij vernemen, is de heer P. C. J. Peters, burgemeester van Mgdem- blik, door den commissaris der provincie Noord- Holland tijdelijk belast met de waarneming van het ambt van burgemeester der nieuwe gemeente Wie- ringermeer. Uit een winkel in Amsterdam-West is een geldkistje met f 400 gestolen. Ten nadeele van den caféhouder De N., vestigd in de Havenstraat te Rotterdam, is een portefeuille inhoudende f 1500 uit zijn zaak ge stolen. Uit een zaak in de Kerkstraat te Amsterdam is een bedrag van f 500 gestolen. De 65-jarige H. Heibrink uit Wichmond is van een ladder .gevallen en aan de gevolgen over leden. In een café te 's-Gravenhage is een inval ge daan, waarbij dertig personen werden betrapt bij het beoefenen van hazardspel. Luitenant-generaal Iida in Saigon aangekomen. Opperbevelhebber der Japansche strijdkrachten in Indo-China, TOKIO, 31 Juli (D.N.B.) De'opperbevelhebber van de Japansche .strijdkrachten in Zuid-Indo China, lui tenant-generaal Iida, is gistermorgen in Saigon aan gekomen, zoo meldt Domei, waar hij door den Japan- schen consul-generaal en de Japansche kolonie ver welkomd werd. Kolonel Alexandre van den gencralen staf van het Tndo Chineeschè leger heeft als. vertegenwoordigen den opperbevelhebber van het Indo-Chineesche leger, een hoffelijkheidsbezoek aan luitenant-gneraal Iida gebracht. In zijn 'gezelschap bevonden zich ver tegenwoordigers van den gouverneur van Indo China, •an den opperbevelhebber van de Fransche vloot in het .Verre Oosten en van den opperbevelhebber van het Fransche garnizoen In Cochin China. Het keizerlijke hoofdkwartier heeft heden het vol gende officieele communiqué uitgegeven: „Volgens de bepalingen der overeenkomst met Frankrijk voor de gemeenschappelijke verdediging van Fransch Indo China: landen sinds den 29en Juli in" samen,,-f,,king met het leger van Fransch Tndo China in en bij Sai gon nieuwe Japansche troepenafd^lingcn. De opper bevelhebber van de Japansche s^iidkrachten in dit deel van Fransch Indo China is luitenant-generaal Sjojiro Iida. Aanvalsvoornemens der Sovjets. Nieuw bewijsstuk gevonden. BERLIJN, 31 Juli. (DNB). Nadat reeds bijzon derheden gepubliceerd Aonden worden over de sa menstelling, de aanvalsrichting e. d. van zes bols jewistische legers tegen Oost-Pruisen en het noor delijke gebied van het gouvernement generaal, welke gegevens geput waren uit gevonden docu menten, is thans een nieuw bewijsstuk beschikbaar voor de aanvalsvoornemens van de Sovjets. In Luck is in een dienstgebouw van het Sovjetleger opnieuw een gesloten kluis ontdekt, waarin behalve bevelen aanwijzingen en geheime stukken van allerlei aard, ook de gegevens der oorlogssterkte van het 15e Sov jetleger gevonden werden/Dit leger moest voor den 17den Juli des morgens om acht uur met 319.569 man op volle oorlogssterkte tot den. aanval gereed staan. Het leger was samengesteld uit het 13e, 10e 2e en 4e corps jagers. Het 13e corps bestond uit twee divisies met 42.138 man, 9000 paarden, 1207 machinegeweren. 344 stukken geschut en 2500 voertuigen, De' drie andere corpsen bestonden elk uit drie divisies en waren versterkt met regimenten artillerie, tankbrigades en chemische bataljons. De reserve bestond uit 31.880 man. Bovendien was bij dit leger ingedeeld de 5e divisie jachtvliegers en de 7e divisie torpedovliegtuigen met 516 machines. Deze geheele bolsjéwstische strijdmacht, die met anderen bestemd was voor een inval in midden Europa, werd door het tijdige ingrijpen van de Duitsche weer macht volkomen verslagen. JUBILEUM J. J. KOPPEN. Het is vandaag 25 jaar geleden dat de heer J. J. Koenen.' die thans als wagenvoerder bij de N. Z. H, T. M. werkzaam is, bij deze maatschappij in dienst trad. De jubilaris ontving namens de directie be zoek van den chef van den Uitvoerenden Dienst, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Een deputatie uit het Jubileumfonds bood den heer Koppen een fraai geschenk aan Den verderen dag bracht de jubilaris in huiselijke^ kring door. TENTOONSTELLING OP DAGBLADGEBIED TE PARIJS. Het A.N.P. meldt: 's-GRAVENHAGE, 30 Juli. Naar onze Parijsche correspondent mededeelt, is op initiatief van den Ne- derlandschen journalist Th. Oegema in de Persclub aan de Champs Elysées te Parijs een tentoonstelling gehouden van dagbladen, tijdschriften en artikelen der buitenlandsche journalisten in de Fransche hoofd stad. Een twintig landen- met ongeveer zestig jour nalisten warén vertegenwoordigd, waaronder Italië, Japan, Nederland, de Scandinavische landen. Honga rije, Bulgarije, Roemenië, Britsch-Indië met de Hin doe-pers. Turkije, verschillende landen van Zuid- Amerilja, België, Zwitserland en de Vereenigde Staten Bij de opening der tentoonstelling, waartoe de Duit sche autoriteiten op het gebied der voorlichting, ver schillende Duitsche journalisten, de voornaamste Fransche dagbladredacteuren en de buitenlandsche correspondenten te Parijs waren uitgenoodigd, vc den dr. Eich. leider der persconferenties uitgaande •an den propagandastaffel te Parijs, de Italiaansche journalist Bernacconï, voorzitter der Vereeniging van geaccrediteerde buitenlandsche journalisten, en Th. Oegema, voorzitter van het tentoonstellingscomité, het woord. DE NEDERLANDSCHE RADIO-OMROEP EN HET VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND. HILVERSUM, 31 Juli. Naar aanleiding van het ten geschenke geven van een complete radio-repor tagewagen door den directeur-generaal van den Ne- derlandschén radio-omroep, dr. Ing. W. A Herweyer aan het Vrijwilligerslegioen Nederland t.b.v. de pro- paganda-afdeeling ontving de heer Herweyer van den commandant van fiet legioen.' den luitenant-generaal b.d. H. A. Seyffardt het volgende schrijven: Hooggeachte héér Herweyer, Zooeven verneem ik dat u een radio-reportagewa- gen met alle technisché toebehooren ter beschikking stelt van de uitrusting van de bij liet Vrijwilligersle gioen Nederland op te richten propaganda-eompagnie. Ik moge u verzekeren dat deze buitengewone royale geste mij met zeer grooten dank vervult. Dat u bui tendien door raadgevingen en beschikbaarstelling van personen, die feitelijk in uw bedrijf moeilijk kun nen worden gemist, zoo bijzonder hebt medegewerkt om de moeilijkheden voor deze organisatie te over winnen, heb ik evenzeer ten hoogste gewaardeerd. Met de meeste hoogachting, yas geteekend, de Luitenant-generaal b.d. H. A. SEYFFARDT.. Pardon in Haarlem en daarbuiten. IN 11ET FRANS HALSMUSEUM. Onze wandeling op de zomertentoonstelling van oude kunst voortzettend, bezoeken wij eerst den bakkerswinkel van Job Berckhey.de, waar, de bak kersvrouw troont te midden van kapitale brooden en majestueuze krakelingen en op de klanten wach tend. intusschen met haar kantwerkkussen bezig blijft. Een ietwat drogen "maar zeer doordringen den kijk toont de schilder op zulk een geval te be zitten en technisch knap geschilderd is het zeer zeker. Interessant voor de liefhebbers van de thans weer op den voorgrond gekomen heemkunde bo vendien. door de afbeelding van het eigenaardig meubel, waaraan de versche krakelingen werden opgehangen en dat aan een onregelmatigen .klee- renhanger denken .doet Van de bakkerij belanden we daarna in de herberg van Joos van Craesbeeck, waar een vioolspeler met een paar zangers bezig is de vroólijkheid er in te houden. Vooral aan het zitte»d muzikantje heeft de schilder in een gullen t<->rv= ziin mooiste kleurtjes gespendeerd. Een mooi, rii&eliik met figuurtjes gestoffeerd dorpsgezicht door Droogsloot ontmoeten wij daarna aan-dezen wand, om bij een aan Philip Wouwerman toege schreven paneeltje. Rust getiteld, even stil te staan. Het is zeer mooi van kleur, al is het daarin min-» der tintelend en sprankelend dan men gemeenlijk van dien meester te zien krijgt. Kleurige, op naam van Roeland Saverij staande vogels,voltooien dit wandgedeelte. Een allergezelligste Jaarmarkt door Gilles Rom- bouts. levendig in kleur en beweging, wordt ge flankeerd door twee rustig-uitvoerige bloemstukken door Hans Bollongier, welk drietal dan weer afge sloten wordt, rechts door een kleine grisaille door Jacob de Wit. links door een klein, teer behandeld stilleven met doode vogels door Lelienberg. Een klein quintet van fijnzinnigen klank, door een ge lukkig arrangement verkregen. Een klein vruchtenstuk door De Heem en een nog kleiner bloemstilleven door Van Kessel. boven elkaar gehangen, harmonieeren ook wonderwel met elkaar. Wat nog zoo vreemd hiet is, want beide schilders zouden, naar de historie wil, vèel van De Heem's vader, Jan David, geleerd en overgenomen hebben. Aantrekkelijk van kleur en teekening is de voor stelling met trictracspelers door Jan Olis, al werkt de soiegelende, dikke vernislaag waarmee de schil derij overgoten is, niet prettig op het oog van' den beschouwer. Vlak daaronder, hangen op hetzelfde schot twee mooie kleine landschappen, éer. door Van Goyen, het andere door Salomon Ruysdael. Na van.de zoo natuurlijke compositie en voordracht •n beide genoien te hebben, kan die beschouwer daarna zijn gedachten laten gaan over de waar schijnlijke kleurveranderingen -die. vooral in de groenen, door den tiïd in de verfmaterie zijn aan gebracht. Dat vooral het prachtige Van Goyen- stukje er aan harmonieusheid niets door heeft in geboet. is echter eèn feit. Voor wii de Sahara passeeren. waarlangs wij ons naar de oude eetzaal in het museum begeven, vr&gen een paar vroeg negentiende-eeuwers nog de aandacht Een stadsgezicht van B. J. van Hove is in het duister van den doorgang zoo goed als niet te zi°n. b°ter gelukt dat bij een riviergezicht door een Jan Eduard de Vries over wien niet veel bekend schiint te ziin. Nog minder weet men van H. H. Od der Heyde. van wien een ander_ zeege zicht uit het legaat Enschedé afkomstig is, Een schilderii met goede qualiteiten overigens, waar van de maker ons meer zou interesseeren dan Jan Eduard. Misschien heeft een onzer lezers wel eens iets van dien meneer Op der Heyde gezien of ge hoord; het kan een Haarlemmer uit .I860 of daar omtrent geweest zijn. Dan verneem ik dat met erkentelijkheid. Gaan wii thans de oude eetzaal van het gesticht, thans ons museum, door wandelen dan zal er van louter cchoonhëidsstandmint uit niet zooveel ver rassends meer te voorschijn komen, behalve dan dat telkens onnieuw die zaal zelve imponeert door haar buitengewoon mooie proporties. Maar een schilderii van Ter Himpel overigens een zeer gezocht artisi bij de verzamelaars van oude leeke- rungen kan ons nu niet dadeliik in be wondering brengen en een schilderijtje dat aan Pieter Verbeek, een Haarlemmer, is toegeschreven en een afscheid of vertrek eener schoone dame voorstelt is even weinig fameus als kunstwerk. Het portret van Margaretna Devman door P'eter Pietersz is als historisch document voor Haarlem interessant: zii was de vrouw van Burgemeester Gael: als peiniure is het dat slechts matig. Aardig is een op naneel geplakte teekening van een ri vier met schaoen. als maker waarvan Cornelis de Mooy genoemd wordt Belangrijker is een daar onder hangende Vanitas (IJdelheid, alles is ijdel- heid: sieraden, goud en het onvermijdelijke doods hoofd! door een onbekend 17e eeuwsch meester. Een oortretie door dén jongen Frans van Mieris en een daaronder geblaatste grisaille, een riviergezicht door Jan Porcéllis zijn dan weer de aandacht van den bezoeker waard. Dat geldt ook voor een portretje door J, M. Quinkhard, met wien wij al in de achttiende eeuw verzeild raken, doch zeker voor een prachtig strand gezichtje er onder, door Adriaan van de Velde, dat ondanks den imnder gaven toestand (Berstjes in de Ineht) zeer mooi van toon én nobel van een-jf voudige voordracht is en de hand vjm een te ijverig restaurateur voorloopig nog best ontberen kan Een groot keukenstuk door Jan de Bray heeft iets vervelends in de pose van de glimlachende dienstmaagd, maar is vol knappe schildering en als zoodanig eveneens om van te smullen. In de laatste'zaal (die met het goudleer behang)' zijn niet de belangriikste zaken terecht gekomen. Een blijkbaar pas schoon gemaakt Dorpsgezicht van Jan van der Meer van Haarlem is hard en droog van peinture en compositie: in een mans portret door Paulus Moroelse is de natuurlijke elegance van dien meester nog te herkennen zoo als men de gemoedelijke bewegelijkheid van een Abi-aham Stork in diens Waterfeest, ter eere van Tsaar Peter den Groote gegeven, terug kan vin den. Wij nemen hiermee afscheid van de schilderijen op deze smaakvol ingerichte expositie die ook door de vele fraaie antieke meubelen en kunstvoor werpen uit het legaat Enschedé tot een aangenaam te doorkruisen geheel kon worden gemaakt Ze blijft tot midden September geopend, maar ver draagt best dat men ze twee of meermalen bezoekt. Waartoe ik den kunstlievenden lezer gaarne aan spoor. J. H. DE BOIS. VERKOOPING. Ten overstaan-var\ de notarissen M. Seraé te Haarlem en G. H. C. Hooshwinkel te Amsterdam werd Woensdag in café HdiïBerdors te Spaamdam in het openbaar verkocht: I. Een winkelhuis en erf, aan de Westkolk 24 té Spaarndam, groot 2.14 Are. Verhuurd voor f 6.75 per week. Gekocht door A. Melchior voor f 3100. II. Een dubbel woonhuis en erf aan den IJdijk 74 én 75a te Spaamdam, groot 2.69 Are. Verhuurd voor resp. f 2.50 en f 3 per week. Gekocht door W. H. J. van Leuven voor f 1320. III. Een huis en erf met tuin, aan den Lage Dijk 20 te -Haarlemmerliede en Spaarnwoude, groot 13,13 Are. Verhuurd voor f 4.25 per week. Gekocht door J. Scharroo voor f 3075. „DE» NATUUR" De vereeniging tot bevordering der aquarium en terrariumkunde „De Natuur" zal Woensdagavond 6 Augustus in rest. Brinkmann. Groote Markt eea vergadering houden. De secretaris, de heer H. C. de Graaff heeft we gens verandering van werkkring zijn functie, dia hij bijna tien iaren heeft waargenomen, moeten neerleggen. - J

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5