De Haariemsche Orkestvereniging Poolsche toestanden. Qas en tCeclticUeU DOXDERDAG 31 JULI 1941 1taliaansch eermachtsbericht. lialiaansche luchtmacht bombardeert haven stad op Cyprus. ROME, 30 Juli (Stefani). In zijn weermachtsbe- jcht nr. 421 maakt het Italiaansche ópperbevel het ilgende bekend: „Onze formaties vliegtuigen hebben magazijnen en irichtingen der havenstad Larnaca (Cyprus) gebom- rdeerd, waarbij zware branden ontstonden. .Noord Afrika: Aan het front van Tobroek werden "kerke vijandelijke patrouilles, die onze linies tracht en te naderen door een snellen en hevigen afweer itvangen, waardoor den vijand zware verliezen wer- :n toegebracht. Aan het front van'SolIoem hebben iljnze formaties jachtvliegtuigen" barakken en geme- aniseerde strijdmiddelen op doeltreffende wijze met lachinegeweren beschoten. Britsche vliegtuigen heb- :n Benghasi gebombardeerd. jOst-Afrika: Activiteit van de artillerie in den sector Tsn Woltsjefit. In het gebied van Cuaquabert hebben yize vooruitgeschoven posten aanvalspogingen van len vijand verijdeld." De hongercatastrofe in de Sovjet- Unie van 1932—'33. nJFat Engelsche correspondenten erover zeiden. BERLIJN, 30 Juli. In een oproeping aan de be- J) olking van de Sovjet-Unie heeft Stalin de vernieti- mg geëischt van alle levensmiddelen en grondstof- >n. Duizenden verwoeste boerderijen en geplunder- e huizen, verbrande akkers, dorpen en steden getui- en, dat Stalin's bevel werd uitgevoerd, omdat het itgevoerd moest worden. Niemand schijnt er in de ovjet-Unic aangedacht te hebben dat deze maatre- el niet' Duitschland treft maar de volken der Sovjet- Inie zelf. Zij alleen zullen de gevolgen van deze rutale maatregelen van het Sovjet-bewind moeten ragen. De Sovjet-Unie staat voor een catastrofe, zoo- Is de wereld tot dusver nog niet heeft meegemaakt. Het is niet de eerste catastrofe die over de Sovjet- Inie zal losbreken. Door de gewelddadige collecti- leering en bolsjewiseering van het geheele bedrijfs- >ven, door ondanks alles doorgevoerde industriali- itie en de gruwelijkste Vervolging van boeren, zijn er i de Sovjet-Unie verscheidene malen hongercata- trofen ontstaan, die behooren tot de gruwzaamste, relke de mensehheid ooit beleefd heeft. In totaal raamt men aan de hand van Sovjet-sta- stieken het aantal menschen dal van honger is ingekomen tusschen 1917 en 1922 op 10.240.000. Tus- :hen 1932 en 1933 op 10.000.0000. De geheele wereld- ers was over deze cijfers ontsteld. Te Genève ont- lond een hulporganisatie. Er werden Duitsche hulp- rganisaties en andere comités voor de gebieden van ongersnood in de Sovjet-Unie opgericht, op zichzelf en groteske omstandigheid, gezien de vrflehtbaar- eid van deze „graanschuur van Europa", De lacnthebbers der Sovjet-Unie gebruikten den honger envqudig als geesel om zóo de onderdrukten in ©m te houden en zich van ongewenschte elementen t ontdoen. De bijzondere correspondent van de „Manchester uardian", Muggeridge, die deze gebieden bezocht, erreef o.a.: „Er heerscht niet alleen hongersnood, er rj eerscht ook een toestand van oorlog en militaire be- «tting. Overal honger, nood, ellende, men verlaat de uizen, de dorpen, om redding te zoeken in de steden, anwaar de menschen echter weer naar het land ver- 5 reven worden. Op de straten en pleinen spelen zich noneelen af waarvan Europeanen geen begrip lebben. Het aantal lijken is zoo groot dat zij lechts eenmaal per dag kunnen worden opgeruimd." Een correspondent die steden in de Oekraine be- ocht schrijlt„Het stationsplein is heelemaal met jken "bedekt, allen slachtoffers van den hongers- ood. Ik kon mijn oogen niet gelooven. De diepste 1 ntroering maakten nog de arme kinderen op mij, bf ie op straat nog. naar iets eetbaars zochten, doch te «rak waren om te loopen, neervielen en bleven lig— 31 in." u' Een Londensch blad van 4 Augustus 1934 schreef: u Te Belgorod, in de buurt van Charkow, ging ik e en dorpshut binnen. Ik trof daar een meisje aan van v01 jaar en haar 2 jaar oudere broertje. De jongen 1 roop op den grond, zijn lichaam was door het ge- 30 rek aan voedsel zoo misvormd, dat hij nauwelijks nog 1 p een levend wezen geleek. De moeder was van onger gestorven en de jongen had sindsdien geen z lelk meer gehad." hi Ook het relaas dat andere correspondenten en oog- f etuigen over deze ramp gegeven hebben, bevat nets dan weergalooze ellende en ongekend mensche- ]«jk leed. (A.N.P.) !j Suncr over het Engelsch-Sovjet. bondgenootschap. MADRID, 30 Juli (Stefani) De minister van mitenlandsche zaken, Sefrano Suner, heeft een m- e! srview verleend aan twee Italiaansche journalis- en die hem zijn indrukken vroegen over het bond- M ienootschap tusschen Engeland en de Sovjets en v iver de houding van de Vereenigde Staten. De minister begon met er op te wijzen dat Chur chill tot. het bondgenootschap met de Sovjets was [enoodzaakt door de voor Engeland dramatische 'oorlogsomstandigheden en door de noodzakelijk- leid om zijn politiek en zijn eigen positie te red- I den, welke doodelijk getroffen zijn. De vriendschap I der paladijnen van de democratie met de horden van het Kremlin, zoo vervolgde Sep-ano Suner, zal iet Engelsche volk niets dan nadeelen opleveren. De deelneming aan den oorlog door de Veveenigde Staten zou slechts tot den ondergang van Amerika „leiden. Immers, wanneer de Sovjet Unie eenmaal verslagen ital zijn, zal Europa in zijn eigen behoef- ;en voorzien en zal de Europeesche autarkie de 18 iconomische ineenstorting veroorzaken van Noord- Amerika, waaruit weer een sociale revolutie zou la voortvloeien, welker gevolgen niet te overzien zijn, langezien het democratische stelsel op het oogen- )lik in de Vereenigde Staten aan het uitsterven els, en dit rijke en materialistische land het gevoel h( voor eenheid en den geest van opoffering der arme M inden mist. - Met betrekking tot de dreigende actie tegen de 5 Izoren en de Kaap Verdische eilanden verklaarde c? minister, dat de verzekeringen van Washington Diet bepaald geruststellend geacht kunnen worden, tevens rekening houdende met het verlangen van a Portugal om zijn onafhankelijkheid en onschend baarheid tegen eiken prijs te verdedigen. Ook Lis- e; fóBnn kan zich niet gerust achten, want de mooie e diplomatieke woorden, worden openlijk door de Angelsaksische propaganda tegengesproken. 3I! Öe minister besloot het onderhoud met het uit- el ipreken van de volgende woorden: „Welk een schande voor de regeeringen, die den huidigen toestand willen verlengen, terwijl eI Jües geregeld had kunnen worden op den dag, U kaarop Duitschland der. strijd aanbond tegen den femeenschappelijken vijand: het bolsjewisme. De hj politici van de democratische landen schijnen wer- ;a kelijk te meenen dat de Sovjet Unie de vriend is van hun liberale en kapitalistische stelsel". Eden over de maatregelen tegen Japan. Verklaring in he^ Lagerhuis. Het D.N.B. deelt mede: De minister van Buitenlandsche Zaken, Eden,- heeft gisteren in het Lagerhuis een nieuwe ver klaring afgelegd over den toestand in het Verre Oosten, waarbij hij de afzonderlijke bekende eco nomische maatregelen opsomde, welke de Engelsche regeering alsmede de regeeringen van andere lan den tegen Japan hebben genomen na de sluiting van het verdrag tusschen Vichy en Tokio. Hij deelde mede dat er ook -stappen zijn ondernomen om de concessies van de Japansche scheepvaart maatschappijen in te trekked en dat Engeland sinds ^enigen tijd geen petroleum meer aan Japan heeft geleverd. De thans genomen maatregelen maken een algeheele controle van alle met Japan gesloten petroleumcontracten door maatschappijen, welke onder Britsche, Amerikaansche en Nederlandsche controle staan, mogelijk. Gelijktijdig met de mondelinge verklaring van Eden kreeg het Lagerhuis een schriftelijke ver klaring, waarin de Engelsch-Japansche gedachten- wisseling over het vraagstuk-Indo China werd uit eengezet. Roosevelt in den spiegel van de buitenlandsche pers. Belgische stemmen. Het ANP verneemt uit Brussel: De verklaring van den Boliviaanschen militairen attaché te Berlijn, Beliyonte, welke aan duidelijk heid niets te wenschen overlaat, wordt in de Bel gische pers als de grootste sensatie van dit oogen- blik beschreven. Deze verklaring, zoo schrijven de bladen, levert het onweerlegbare bewijs dat de aanstichter van de gemeene vervalsching- niemand anders kan zijn dan de oorlogsophitser Roosevelt. Onder het opschrift „De Jodenknecht Roosevelt als oorkondenvervalscher" schrijft het blad „Voor uit": Daar Roosevelt niet Yneer wist uit welk hout hij pijlen moest snijden om de Zuid-Amerikajmsche staten onder zijn knoet te krijgen, heeft hij in het geval Bolivia zijn toevlucht genomen in een ver- valschten brief, welke het bewijs moest leveren dat de Duitsche gezant opstandige plannen koesterde tegen de regeering van Bolivia. Door de verklaring van Belmorïte is Roosevelt als staatshoofd voor altijd in discrediet geraakt. Wij hebben altijd weer erop gewezen dat een vrij metselaar de hem door de Joden en Jodenknechten opgedragen taak moet vervullen. Het geval mét Roosevelt, dien men pas enkele dagen geleden op een foto der vrijmetselaars van den 32sten graad te midden van deze Jodenknechten gezien heeft, levert opnieuw het onweerlegbare bewijs hiervoor. De „Brüsseler Zeitung" constateert dat verval- schingen in het Amerikaansche leven een belang rijke plaats inneemt, zoowel in de binnenlandsche als in de buitenlandsche politiek. „In deze wereld van moreele verwording der begrippen fatsoen en eer geeft het Witte Huis den toon aan en dit heeft zich. evenals het Foreign Office te Londen, in het bijzonder gespecialiseerd in documentenverval- sching. De brief van Belmonte heeft thans de Joodsehe inrichting der dollarplutocratie en Roose velt flink aan de kaak gesteld". Het blad legt er voorts den nadruk op hoe zuiver de figuur van den Boliviaanschen majoor Belmonte in deze zaak is. Alleen omdat hij den Secret Service, de Ameri kaansche plutocratie en den dollaraanhangers in zijn vaderland niet goed gezind was is hij het slachtoffer geworden van deze gemeene documen- tenvervalsching. Het hoogtepunt van Uw verjaardag moet zijn een artistiek portret van groot tot klein. „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Adv. Ingez. Med.) jHocgemwAdaq. uxoidt uitgezonden,- over Hilversum I van 14.0016.00 uur o.l.v. MARINES ADAM, m.m.v. JAN AERTS, cello. Het programma omvat o.a.: CONCERT in Bes gr. t. van L. Bocherini. Solist JAN AERTS en FRAGMENTEN uit de muziek bij Vondel's „Salomon" van HENDRIK ANDRIESSEN. Stemt af op deze uitzending van Uw plaatselijke orkestvereeniging nederlanpsche OMROEP 14 punten was toegedacht. Amerika zal het thans beter doen en wil de leiding nemen, waarvoor Woodrow Wilson in 1918 te zwak was. Inmiddels weet Duitschland er nu van evenals de geheele wereld. Men kent den boemerang, het wapen dat terugkeert tot dengene, die het werpt. Dit Amerikaansche program is een boemerang. Het treft het Jodendom zelve en geeft een verklaring te over aan den oorlog, die Duitschland tegen het wereldjodencaPn voert. De wereld zal „hygiënisch' tegen dergelijke sadisten en den geest, die hen drijft, beschermd worden. Wij moeten verlost worden van een democratie, die dergelijke wan producten duldt, ja begitnstigt en op de tafel eentr vredesconferentie wil leggen". Adv Ingez Med.) De Cuitsche duikljootsuccesseu op den Atlantischen Oceaan. De ondergang van 116.000 ton Engelsche tonnage. Over het tot zinken brengen van negentien sche pen met een gezamenlijken inhoud van 116.000 br.t. door Duitsche duikbooten, verneémt^het D. N. B. nog de volgende bijzonderheden. Verkenningsvliegtuigen met groote actie-i-adius zagen ten Westen van de Golf van Biscaye een convooi, dat uit talrijke koopvaardijschepen be stond en dat bijzonder krachtig beschermd werd. Een zwaar gewapende hulpkruiser dirigeerde de bewegingen van het convooi en de bewakingsvaar tuigen Een formatie torpedojagers voer steeds in een zigzagkoers rond het convooi, terwijl in de buurt der koopvaardijschepen kanonneerbooten voeren, welke onder den naam „korvetten" zijn gebouwd en bijzonder geschikt zijn voor convooien. De bescherming werd' nog voltooid door een aan tal verdachte vaartuigen, welke later duikbootval- len bleken te zijn. Op dit verkenningsrapport werden verscheidene duikbooten op het spoor van het convooi gezet. Zij zochten volgens een bepaald plan voeling met elkaar om vervolgens tot een gezamenlijken aan val over te gaan. Het eerste schip, dat werd getorpedeerd, was een tankschip, dat spoedig in lichterlaaie stond en door de.bemanning werd verlaten. Nu kwam er bewe ging in het convooi. De bewakingsvaartuigen wier pen tallooze dieptebommen en de koopvaardijsche pen trachtten naar alle kanten te ontkomen. De Duitsche duikbooten echter bleven den vijand taai achtervolgen en gingen steeds tot nieuwe aanval len over. Tijdens een wilde jacht, welke twee da gen en twee nachten duurde, werden enkele duik booten. na op succesvolle wijze schepen te hebben vernietigd, tijdelijk door torpedojagers en korvet ten in het nauw gebracht. Opnieuw\wisten zij het- convooi te naderen en een torpedojager en een korvet met torpedo's tot zinken te brengen. Steeds opnieuw probeerde de vijand de aanvallers van zich af te schudden, doch steeds opnieuw vielen de duikbooten zoowel overdag als des nachts aan. Torpedo's ontploften eiï de vuurzpilen van de getorpedeerde schepen schoten ten hemel. Het convooi splitste zich in afzonderlijke groepen en -nu werd de achtervolging van deze groepen ingezet. Oprfleuw werden zwaar geladen koopvaardijschepen uit deze groepen geschoten. Aan het einde van den tweeden nacht waren de overblijfselen van het convooi uiteengeslagen. De operaties strekten zich tijdens de' achtervol ging over een - groot zeegebied uit, waardoor ten slotte schepen werden aangevallen, welke niet tot het oorspronkelijke convooi behoorden. Ook deze schepen werden door het noodlot achterhaald Rookwolken duiden de plaatsen aan, waar voltreffers van de Finsche artillerie de Sovjet-stellingen vernietigen. Een overzicht aan het Finsche front, waar de bolsjewisten, onder den sterken druk der oprukkende troepen, terugtrekken. (Foto Suomen-Holland) 8-7-6-0-0 Acht-zeven-zes-dubbel nul. Dit is het gironummer van de Nederlandsche am bulance van het Vrijwilligerslegioen Nederland, die straks uitgezonden zal worden naar het front in Oost-Europa om hulp te bieden aan de lijden de mensehheid: vriend en vijand! Nederlanders, Steunt met uw bijdrage de oprich ting en uitrusting van deze ambulance. Stort nog vandaag uw bijdragen op girorekening no. 87600! Ten name van de Nederlandsche Ambulanca, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Onder strenge bewaking van de Finsche soldaten worden de aan giet Noord- Oostelijk fre1' krijgsgevangen i h - naar ren lier kampen overgebracht. De mannen moeten zelf hun gewonde kameraden dragen. (Foto Suomen-Holland) Kaufmann's steriliseeringi-plan. Een scherpe veroordeeling. Wij hebben reeds de bijzonderheden medege deeld. die het D. N. B. gegeven heeft over het boek van den Amerikaan Kaufmann. De V. P. B. zendt ons thans nog een uitvoerige beschouwing over dit boek. Daarin wordt o.m. gezegd: De ouderen onder ons herinneren zich, hoe in den vorigen wereldoorlog van 1914-1918 de 14 pun ten van Woodrow'Wilson, den toenmaligen presi dent der Vereenigde Staten, een gewichtige rol speelden. Deze 14 punten van Wilson waren zeer idealistisch» en \soor den tegenstander tegemoetko mend. Thans komt wéér een aantal punten uit New York. Het zijn er ditmaal geen 14, doch slechts 5. Wij herhalen ze nog eens: 1. De Duitsche weermacht wordt gevangen ge nomen, gesteriliseerd en in arbeidscommando's met de taak van den wederopbouw over de Europee sche landen verdeeld. Een getal van 20.000 artsen is voldoende, om de sterilisatie der Duitsche weer macht binnen een maand ten uitvoer te leggen. 2. De Duitsche bevolking en wel de mannelijke beneden de 60 jaar, en de vrouwelijke beneden de 45 jaar, wordt gesteriliseerd. Daarmee is het uit sterven van het Duitsche volk binnen twee genera ties gewaarborgd. 3. In alle belangrijke industrieën worden de Duit sche arbeiders door Engelschen en door arbeiders der Vereenigde Staten vervangen. 4. Het Duitsche Rijk wordt volledig verdeeld naar het schema van de aan deze verklaring'toegevoeg de kaart. (Deze kaart werd in ons nummer van Maandag geplaatst. Red.) Volgens deze kaart komen Leipzig, Dresden en Weenen aan Tsjechië, Mainz, Essen Erfurt en München aan Frankrijk, en Ham burg, Dortmund, Hannover, de Harz aan Neder land. 5. De Duitsche bevolking wordt gedwongen, de taal te leeren van de staten over welke zij verdeeld wordt. Binnen een jaar wordt de publicatie van Duitsche boeken en bladen verboden. Scholen met de Duitsche taal worden gesloten. Deze vijf pynten zijn zoo vervolgt de V. P. B. in naam van president Roosevelt opgesteld door den Jood Theodor Kaufmann. president van den Amerikaanschen vredesbond (American federation of peace) rechterhand en medewerker van presi dent Roosevelt's vertrouwde, den Jood Samuel Ro- semann, die gelijk bekend is in het kabinet van den Amerikaanschen president optreedt als adviseur bij 's presidents redevoeringen. De Joodsehe kringen te New York verklaren voorts met trots, dat de president de belangrijkste gedeelten van het boek, waarin Kaufmann deze vijf punten uitwerkte, per soonlijk gedicteerd.heeft en het geheele werk inspi reerde, zoodat de vijf punten met klaarblijkelijken nadruk als het oorlogsdoel van den president der Vereenigde Staten van Amerika aan de wereld aan geboden worden. In het 7e hoofdstuk, dat tot' titel draagt „Aan Duitschland den dood"! lezen wij: „Er blijft dus alleen over, den besten weg, de meest practische en de snelste manier en methode te vinden, hoe aan het Duitsche volk de doodstraf zal opgelegd worden. Een bloedbad met massa-executie moet natuurlijk voor uitgesloten worden gehouden. Dit is niet slechts onuitvoerbaar, als het om een bevol king van 80 millioen gaat: een dergelijke methode zou ook onvereenigbaar zijn met de moreele ver plichtingen en zedelijke opvattingen der bescha ving. Er blijft dus slechts één weg over om de we reld voorgoed van het Puitsche wezen te bevrijden namelijk deze, om de bron te doen verdwijnen, waaruit deze krijgszuchtige zielen voortkomen dus om het volk van Duitschland te verhinderen zich ooit weer voort te planten. Deze moderne methode, die de wetenschap eugenisch sterilliseering noemt, is zoowel uitvoerbaar, als ook humaan en afdoende. De steriliseering is voor de wetenschap algemeen bekend als het beste middel, om de menscheid van haar ontaarde leden te bevrijden, van de gedege nereerde^ de geesteszieken, de erfelijk belaste mis dadigers. Wanneer men bedenkt, dat hygiënische maatregelen, als de inenting en de behandeling «met serum, als besliste weldaden voor de gemeen schap gelden, kan men zeer zeker ook de sterili seering van het Duitsche volk voor zulk een groote Hygiënische maatregel houden, die dc mensehheid neemt om zich voor altijd tegen de bacil van het Duitsche wezen immuum te maken. Voor de steri liseering van'de Hunnen waren het 't gemakkelijkst en het snelst, om de behandeling in de legergroe pen als organische eenheden tot uitvoering te brengén Neemt men aan, dat bijvoorbeeld 20.000 artsen daartoe worden aangesteld en zij iederen dag minstens 25 operalies doen, dan zou het niet langer dan hoogstens een maand duren, tot de to tale steriliseering van deze legergroepen voltooid zou zijn Tot zoover de jood Kaufmann. Is er nog com mentaar bij noodig? Als Amerika hierbij van „hu maan spreekt, moet men zelfs toestemmen, dat de „heeren" zeggen kunnen, dat de gevangenisgruwe- ien van Lemberg minder „humaan" waren. De Amerikaan is heuseh niet zoo barbaarsch als zijn tartaarsche bondgenoot van het Kreml. Iets verder op bladzijde 95 van Kaufmanns u T en W1J" -Gezien de tegenwoordige Duit sche theorie, dat reeds een enkele druppel echt Duitsch bloed iemand tot Duitscher maakt, is de volledige steriliseering van beide geslachten en niet slechts van één geslacht te eischen. Genoeg, we citeeren niet verder zoo zegt de V.P.B. en vervolgt dan: Bij de kaartjes bemerken wij, dat België, Keu len en Diisseldorf krijgt, alsmede van Nederland de eilanden beneden Rotterdam met Brabant en Lim burg-Nederland zou dan een deel van Duitschland krijgen met als Oostgrens de lijn Stettin-Erfurt en als Zuidgrens de lijn van Erfurt onder langs Dort mund tot aan den Rijn; onze Oostgrens zou de Westgrens van Polen zijn Rusland krijgt Roemenië en Bulgarije er bij: de Tsjechen krijgen behalve Saksen geheel Oostenrijk. Clenienceau die zeide, dat er 20 millioen Duit- schers te veel.waren en de „tijger"-werd genoemd, is slechts een mate juffershondje vergeleken bij dezen Amerikaanschen «lachthebber die er 80 mil lioen wil opruimen. Wij hebben ten onzent tot dusver „Der Sturmer' van Julius Streicher en in Nederland „De Mist hoorn" niet bepaald voor gematigde bladen gehou den. „Vergeleken bij dit boek zijn „der Stürmer' en „de Misthoorn" zeer gematjgde bladen. En wij durven zoo zegt de V.P.B. met volle overtui ging de stelling neerschrijven: dat deze Jood Kauf mann Aen beest is en geen mensch. Ja erger, deze Jood staat niet alleen. Zijn boek kon gedrukt wor den, beroept zich vol trots en zonder zweem van tegenspraak op den Amerikaanschen president, ge niet de bescherming van de hoogste kringen der Vereenigde Staten, heeft een ontzaglijken lezers kring Het Jodendom en de vrijmetselarij steunen beide dit boek en dragen den inhoud voort naai den dag der donr hen gedroomde overwinning. Hier liggen de vijf punten voor ons, welke dc rol willen spelen, die eenmaal aan Woodrow Wilsons „Ik zoek de Poolsche beschaving' BERLIJN, 31 Juli (A.N.P.) Een oorlogscorres pondent van de Waffen SS schrijft: „Onze divisie kwam op den weg naar het front door Polen. Wij hadden gelegenheid indrukken te verzamelen zooals .wij nog nooit beleefd hebben. Verscheidene malen achtten wij het niet mogelijk dat hetgeen wij zagen iets met de werkelijkheid te maken had, ja. wij., geloofden onze eigen oogen niet. Tk vroeg mij af waar blijft de in Denemarken en in andere landen zoo ijverig verdedigde Poolsche beschaving? Is hetgeen wij hier zien werkelijk de bijdrage van het door de democraten der geheele wereld als flink en ijverig gekenmerkte Poolsche volk tot de beschaving? Voor ons die zoo juist uit Duitschland komen was dit beeld verpletterend. TOESTANDEN IN DEN POOLSCHEN LANDBOUW. De bevolking van het Poolsche platteland heeft in het geheel geen begrip voor menschwaardige omstandigheden. In een dorpje in Zuid-Polen, waar wij verblijf hielden, had ik gelegenheid haar na der te leeren kennen, doch men moet er wel op letten dat dit niet letterlijk gebeurt, daar men an ders met luizen en ander ongedierte besmet zou raken. Dit dorp bestond uit verspreid liggende hut ten, zij waren zoo primitief en onbeholpen ge bouwd als men in de Noorsche landen zelfs niet in de vroege middeleeuwen gekend heeft. De hutten waren opgetrokken uit ruwe steen en leem en voor zien van een enkel raam, dat was aangebracht in de „goede kamer", d.w.z. in een van de beide ver trekken. die in de woning aanwezig waren. In deze •ruimte, die het minsj, smerig was. verbleven de menschen, varkens, ganzen, kippen, honden cn katten. Tevens diende de ruimte als keuken en dus stond er een stookgelegenheid in. Door de deur opening trok de rook n^ir buiten. Het Mariabeeld aan den muur was het eenige voorwerp dat min of meer zonder vuil was. In het andere vertrek, dat geen raam had en diende zoowel voor het op bergen van gereedschappen als voor. graanschuur, zag men behalve eenige bergen aardappelen ook een zeer magere koe, waarvoor men blijkbaar in de „woonkamer" geen plaats had. Zoo snel moge lijk ging ik nu naar buiten om frissche lucht te happen. Daar stond de boer, wanneer men hem al thans zoo kan noemen. GESPREK MET EEN POOLSCHEN „BOER". Hij sprak een beetje Duitsch. aangezien hij vroe ger in Duitschland gewerkt had. Hij vertelde mij dat het der. boeren hier uiterst slecht ging, daar de stad hij wees op een groote puinhoop op een paar kilometers afstand het eigenlijke afzetge bied was voor de armzalige producten, welke dit schrale dorp kon opbrengen Hij vertelde mij ook dat zelfs toen de stad er nog stond, zij een ellen dig bestaan geleid hadder. daar zij in het geheel geen invloed hadden op de prijsvormng van hun producten. Deze stad telde 8000 inwoners, waarvan ROOD Joden. Zooals overal had ook hier het „uit verkoren volk" de volledige economische controle over dit dorpje in handen. De Pool vertelde verder dat zij verscheidene malen geprobeerd hadden hier in verandering te brengen door zich te richten tot het gemeentebestuur van de stad. Doch alles was vergeefs geweest, daar ook het gemeentebestuur onder invloed van de Joden stond. Die Joden op hun beurt onderhielden nauwe betrekkingen met hun rasgenooten in de verschillende openbare li chamen van Warschau. Daardoor reeds kreeg men een uitstekend in zicht in de toestanden, welke heerschten in een staat, die zich geroepen voelde tezamen met En geland de beschaving namens de mensehheid naar 't Westen te dragen en de Duitsche „barbaarsch- heid" te vernietigen. Hoewel wij over het alge meen de zonen van Polen niet al te zeer mogen vertrouwen, kan men zich toch een beeld van den toestand maken. Wanneer men dan tegelijkertijd van dit dorp uit het hoofdgebouw ziet, behoorende bij een der ge weldig groote landgoederen van den Poolschert geldadel goederen met een bezit aan land van meer dan 1000 morgen dan krijgt men een hel der beeld van de brutaliteit en huichelarij, welk» Engeland aan den dag legde, toen het een garanti» gaf voor de onschendbaarheid en den socialen standaard van Polen". mogen niet onnoodig gebruikt worden ffiadio 3- wgtanuna VRIJDAG 1 AUGUSTUS 194L HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzick. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7 00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 8.25 Gewijd» muziek (gr.pr.J. 8.45 Gramofoonmuziek 9.15 Voor de huisvrouw 9 Gramofoonmuziek. 11.00 Ensemble Willy Kok. 11.20 Voordracht. 11.40 Ensemble Willy Kok. 12.00 Roemeensch orkest Gregor Sorban. 12.40 Almanak. 12.45 B-N.O.: Nieuws- en economische berichten 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Haar iemsche Orkestvereeniging en solist en giamofoonrmi^ek. 4.00 Cursuf Een Dominee over de kerk (Voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomlté); 4.20 Variété-programma. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Voor de Jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Sportwetens- ►'aardigheden. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 B.N.O. Vragen van den dag. 7.15. Voor dc kleuters. 7.25 Gramofoonmuziek 7.30 Onze cursus fotografie. 7.50 „Les Gars de Paris" (e.o.) 8.00 B.N.O.Nieuwsirerlchten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Om en om programma. 9.30 Berichten (Engelsch) 9.43 B.N.O. Nieuwsberichten. 10.00 B.N.O.: Uitzending ln de Engelsche taal: „Economie News from Holland". HILVERSUM ,11, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gra- mofoonmuz. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de Jeugd. 1.20 Plailovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Berich ten. 12.15 Omroeporkest 12.45 B.N.O.: Nieuws- en econo mische berichten. 1.00 Gevarieerd programma 3.00 Voor de vrouw en gramofoonmuziek, 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 De Speel lieden. 6.00 Lezing: Ter pelgrimage naar het Frankrijk der reformatie (voorbereid door de Christelijke Radio Stich ting). 6.15 Musiquette en soliste. 6.45 Toeristische raadge vingen. 7.00 B.N.O.: Economische vrageh van den dag. 7.15 Omroeporkest. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten 8.15 Econo mische vragen van den dag. 7.15 Omroeporkest. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten 8.15 Residentie-orkest. (In de pau ze: boekbespreking) 9.35 Gramofoonmuziek 9.45 B N.O.: Nieuwsberichten, lo.oo Avondwijding (voorbereid door het Vrijz. Protest. Kerkcomlté). io.OS-IO.15 Gramofoonmuzle»,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 7