Haarlem's Dagblad De strijd in het Oosten: Zuinig met gas en electriciteit! De nieuwe bonnen VICTORIE Distributie van melk Duitsche strijdkrachten diep in de Oekraine doorgedrongen. Economische oorlog tegen Japan. l\ 59e JAARGANG No. 17828 j Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred»_15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 1 AUGUSTUS 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent> per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 'f 0.17%. Groentjes zie rubriek. Omsingeling van Sovjettroepen in het Noorden voltooid. Duizenden ge vangenen gemaakt. Sovjet regiment ten Westen van het Peipusmeer ver nietigd. BERLIJN, 31 Juli (D.N.B.) De Duitsche troepen hebben op 30 Juli in dén Noordelijken sector van het front de omsingeling van de Sovjetdivisies vol- toond. Deelen van zeven sterk gedecimeerdeSovjetdivi- jsies werden^ vernietigd. Duizenden gevangenen wer gemaalct en op de vernietigde Sovjettroepen werden 50 stukken geschut. 23 pantserjagers, 2 stuk- luchtdoelgeschut en 68 machinegeweren buitge- Voorts werden 78 vrachtauto's, verscheidene '.pantserwagens, 7 luchtdoelbatterijen, de daarbij be- hoorende munitie en ander oorlogstuig vernietigd of buitgemaakt. Bij de gevangenneming van de» bolsje- „jwisten vielen duizenden geweren fin Duitsche han Voorts is op 30 Juli een ten Westen van het Peipus- meer ingesloten Sovjetregiment infanterie "[totaal vernietigd. J Op het veld, tusschen twee ongeveer duizend uit liggeende stukken bosch concentreerden zich voortdurend herhaalde uitvalspogingen der bolsje- wisten. Over open terrein, dat goen dekkingsmoge lijkheden bood, renden de Sovjetcompagnieën in .ibreede golven in het vuur van ^enkele Duitsche mi trailleurs en granaatwerpers. Twee uitvalspogingen waren op deze plaats reeds afgeslagen. Toen de derde golf midden in den aanval stopte en aanstal ten maakte terug te keeren, hoorden de Duitsche soldaten in den rug der bolsjewisten plotseling mi- trailleurvuur. Zij namen waar dat talrijke Sovjet soldaten neervielen. De politieke commissarissen lieten nl. op hun eigen soldaten schieten om een terug tocht te verhinderen. In het vuur, dat van weerskan- gegeven werd, stortte ook deze derde golf totaal ineen. VERLIEZEN DER SOVJETLUCHTMACHT. BERLIJN, 31 Juli (D.N.B.) Het Duitsche lucht- wape'n heeft bij zijn succesvolle operaties in den nacht van Dinsdag op Woensdag en Woensdag over dag, aan het Oostelijk front 57 Sovjetvliegtuigen in luchtgevechten vernietigd. Voorts werden 55 Sovjet toestellen op den grond vernield. In totaal hebben de Sovjets de laatste 24 uur dus 112 toestellen verlo- ;n. Op 30 Juli hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen onder escorte van torpedovliegtuigen achter de Sovjet unies ten oosten van Smolensk een vliegveld aan gevallen waarop honderden zware Martin-bommen werpers, jachtvliegtuigen en transportvliegtuigen van het type MaXim Gorki stonden. De Duitsche vlieg tuigen wierpen hun bommen midden op deze lange rij vliegtuigen, een chaos van verpletterende Sovjet- vliegtuigen, brandende hangars en diepe bomkraters achterlatend. Verder wordt nog het volgejide over de Duitsche luchtactie bekend: Duitsche Messerschmitt torpedovliegtuigen, die op i Juli Sovjettransportcolonnes in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front met succes gebombar deerd hadden, ontmoetten op*den terugweg een sterke formatie Sovjetjachtvliegtuigen. De Sovjetjagers kwamen in éen kaarsrechte aanvalslinie aangevlogen, toen hen ook reeds de salvi van de Duitsche boord- 'wapens tegemoet vlogen. De Sovjetformatie jstoof uit elkaar om vervolgens zijdelings de Messer- schmitt-vliegtuigen te naderen. De Rata-jachtvlieg- tuigen hadden echter geen rekening gehouden met de wendbaarheid der Duitsche vliegtuigen, die iedere manoeuvre op het juiste oogenblik afsloegen en met de boordkanonnen op de Sovjets schoten. Nadat reeds vijf" Sovjetvliegtuigen brandend omlaag waren gestort, greep de Sovjetlucthtdoelartillerie in de luchtgevechten in en schoot zonder rekening te houden met de eigen jagers tusschen de vechtende vliegtuigen. Doch de wolkjes van de granaten lagen zoo verweg, dat de Duitsche torpedovliegtuigen hun jacht op de Rata-toestellen konden blijven voortzetten en nog zes vliegtuigen wisten neer te schieten. Dienzelfden dag probeerden Sovjeteenheden tever geefs de in het gebied ten Oosten van Smolensk in gesloten en voor hun totale vernietiging staande Sovjet troepen te" ontzetten. Uit het gebied ten Zuiden van Wjasma werd Sovjet-infanterie, ondersteund door pantserwagens tegen de Duitsche stellingen in den strijd geworpen. Alle Sovjetaanvallen werden met zware verliezen teruggeslagen. Achtervolgende Duitsche formaties infanterie vernietigden 28 Sovjet pantserwagens en sloegen twee Siberische regimen ten infanterie uiteen. BRITTEN VERLIEZEN 23 VLIEGTUIGEN AAN DE NOORSCHE KUST. Van militaire zijde heeft het D.N.B. de volgende toe- liclvting op het weermachtbericht ontvangen: Door gebruik te maken van twee vliegtuigmoeder schepen hebben Britsche torpcdovliegtuigen gisteren gelijktijdig met enkele Sovjettoestellen de Noorsche haven aan de Noordelijke IJszee Kirkeness aangeval len. Evenals bij de vergeefsche acties tegen de Ka- In de afgeloopen dagen vele verbruikers afgesneden. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. Bedenkt, dat het electriciteit- en gasverbruik is ge rantsoeneerd op 75 procent; dat daarom iedereen alles in het werk moet stellen om dat rantsoen niet te overschrijden. dat bovendien overtreding kan worden ge straft met boete en -afsluiting van- den toe voer. Niemand kan thans nog den indruk hebben dat de beperking van het gas- en electrici- teitsverbruik geen hoogst ernstige zaak is. De overheid doet nogmaals een beroep op aller medewerking. Een medewerking, welke zij ook vraagt in het eigenbelang van iedcren burger. In de afgeloopen dagen zijn in ver schillende deelen van het land op groote schaal verbruikers van gas en electriciteit, Waaronder tal van Industrieën, afgesneden, omdat zij hun rantsoenen overmatig hadden overschreden. Men zij dus gewaarschu- '"es na te laten wat niet tot het allernoodzakelijkste be hoort. naalkust werd ook deze aanval van Britsche gevechts vliegtuigen ondernomen onder een krachtig escorte van jachtvliegtuigen. De Duitsche afweer bleek echter op deze plaats precies zoo doeltreffend te zijn als aan alle andere fronten. Van "de veertig uitgevlogen Brit sche vliegtuigen werden er door de luchtdoelartillerie en de artillerie van de marine, voor het grootste deel echter tijdens luchtgevechten, 28 neergeschoten. Zoo doende is ook weer bij dezen afgeslagen Britschen aanval de superioriteit van de Duitsche luchtmacht met betrekking tot haar materiaal en personeel aan den dag getreden. Dok uit dezen hieuwen vorm van z.g. Britsche ontlastingsoffensieven ten gunste der Sovjets blijkt duidelijk dat het de Britten te doen is om politieke en propagandistische uitwerking. De nieuwe mislukking in Noord-Noorwegen én het ge lijktijdig gemelde neerschieten van vijf Britsche ge vechtsvliegtuigen boven de Duitsche Bocht nemen een waardige plaats 'in in de door de Duitsche luchtmacht en luchtafweer voortdurend behaalde afweersucces- sen aan alle fronten. Niet een van de tot dusver ondernomen Britsche .-luchtaanvallen heeft de Britsche leiding werkelijke successen bezorgd. Wel echter zijn zij alle geworden tot een bron van de gevoeligste verliezen voor de Britsche luchtmacht. Deze mislukking van de Britsche luchtaanvallen schijnt juist thans bijzonder opmerkelijk, daar het toch geen geheim is dat het gros der Duitsche vlieg tuigen op het oogenblik nog gebruikt wordt aan het Oostelijk front. Wanneer de Duitsche afweer desondanks dergelijke voortreffelijke resultaten weet. te behalen, dan kan het met de optredende Britsche formaties vliegtuigen, wat bemanning en materiaal betreft, niet al.te best ge steld zijn. In het Oosten werd in den nacht van Woensdag op Donderdag de achtste Duitsche luchtaanval op Mos kou ondernomen en tegelijkertijd werden ten Zuiden van Moskou de spoorweg- en verkeersinstallatles van het belangrijke knooppunt Orel doeltreffend met bom men bestookt. Beide aanvallen werden gedaan zonder dat van Duitsche zijde verliezen geleden werden. Aan het front zelf zijn nog steeds hevige gevechten aan den gang, die echter niet aan het feit veranderen dat de Duitsche aanval overal vorderingen maakt. Nog zijn de laatste plaatsen, waarin de vijandelijke troepen zijn omsingeld, niet gehetl gezuiverd. Nergens is het echter dezen omsingelden deelen der Sovjets gelukt zich van den Duitschen druk te bevrijden of weer uit te breken, hoewel dit herhaalde malen met woedende aanvallen is geprobeerd. Daar ook alle pogingen om deze troepen te ontzetten zijn mislukt, is thans reeds te constateeren dat het veldleger der Sovjets opnieuw zijn belangrijkste en waardevolste deelen heeft ver loren. Het succes van Duitsche duikbooten, waarvan Woensdag melding werd gemaakt, is inmiddels nog grooter geworden en wel omdat, na het uiteenjagen van^ het op den Atlantischen Oceaan aangevallen con- vooi, nog vijf andere-koopvaardijschepen tot zinken zijn gebracht. Hierdoor is het totale verlies ven den vijand tot deze eene duikbbotoperatie tot 140.500 b.r.t. gestegen. Bij de reeds eerder gemelde stilte op den Atlanti schen Oceaan beteekent de vernietiging van ieder afzonderlijk vaartuig thans meer dan een half jaar geleden, want na een totaal verlies van 13 millioen b.r.t. Britsche, of in Britschen dienst varende scheepruimte, moet iedere nieuwe verawijning van 100.000 of meer bruto-registerton in aanzienlijke mate gevoeld worden. 's-GRAVENlfAGE, 1 Augustus. Voor het tijdvak van 3 tot en met 9 Augustus zijn de bonnen „29" aan gewezen voor de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren en aardappelen (bon „29" reserve). Voorts is op bon „29" van de melkkaart I in dat tijdvak beschikbaar 7 liter melk voor kinderen tot en met 3 jaar en 3% liter melk voor kinderen van 3 tot en met 13 jaar. Tenslotte zal in het tijdvak van 3 tot en met 9 Augustus op bon „105" algemeen beschikbaar zijn 250 gram'Suiker. Van de boterkaart zijn voor het tijdvak van 3 tot en met 20 Augustus aangewezen de bonnen „26 en 27", welke ieder recht geven op het koopen van 250 gram boter, terwijl in dit tijdvak op elk van de bonnen ,26 en 27" van de vetkaart 250 gram boter met re ductie verkrijgbaar zal zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat na Zater dag 2 Augustus niet meer geldig zijn de bon nen „28" voor brood, vleesch, en vleeschwaren, eieren, melk en aardappelen, „101" voor suiker en na Zondag 3 Augustus niet meer de bonnen „24 en 25" van de boter- en vetkaarten. De bonnen „26, 27, 28 en 29" van kaas blijven geldig tot en met 9 Augustus. SUIKER EN KOFFIESURROGAAT 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. De Secretaris generaal van het departement van Landbofnv en Visschenj maakt het volgende bekend met betrek king tot de distributie van suiker en van kol'ficsur- rogaat. Zooals reeds is gepubliceerd ligt het in de bedoe ling den looptijd der verschillende bonnen, welke worden aangfewezen voor het koopen van levens middelen met een distributieperiode van vier weken, met ingang van 10 Augustus a s. tegelijkertijd te la ten beginnen. In verband hiermede zal gedurende één weck. en wel van Zondag 3 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augustus a.s. de met „105" genummerde bon van de „bonkaart algemeen", recht geven op het koopen van een kwart van liet gebruikelijke rantsoen suiker, derhalve op 250 gram suiker. Met ingang van 10 Augustus zal wederom een. bon wor den aangewezen voor den gebruikelijken looptijd van vier weken, recht gevende op één. kilogram suiker. Tevens loopt de met ..104" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen" voor koffiesurrogaat niet. zooals aanvankelijk- is gepubliceerd, af op Zondag 17 Augustus a.s., maar reeds op Zaterdag 9 Augus tus a.s. De lo«pende distributieperiode voor koffie surrogaat wordt dus ingekort van vier weken tot drie weken. Met ingang van 10 Augustus a.s. zal we derom een bon voor het koopen van koffiesurrogaat worden aangewezen, welke den normalen looptijd van vier weken zal hebben. Duitschland wint voor Europa op alle fronten Invoering der nieuwe kaarten 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. De secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt liet volgende bekend met be trekking tot de distributie van melk. Zooals van bevoegde zijde reeds uiteen is gezet, is het noodzakelijk gebleken de melkdistributie in dier voege te wijzigen dat gestandaardiseerde melk nog slechts zal worden verstrekt aan kinderen tot den leeftijd va£ 14 jaar. Dit brengt dus mede dat peapnen van 14 jaar. en ouder of, om het pre cies te zeggen, personen, die geboren zijn voor 2 Februari 1927 aangewezen zullen zijn op het ge bruik van taptemelk, welke vrij van distributie en dus zonder bon verkrijgbaar is. In verband hiermede is dezer dagen de gelegenheid opengesteld om de tot dusverre gebruikte groene melkkaarten, voor zoover het die van kinderen»beneden 14 jaar betreft, bij de distributiediensten in te wisselen voor nieuwe, lichtblauwe gekleurde kaarten R. waarvgn de bons voorzien zijn van de aanduiding „Melk 1". i De datum van invoering van bovenbedoelde wijziging is thans gesteld op Zondag 3 Augus tus a.s. voor de distributieperiode van Zon dag 3 Augustus tot en met Zaterdag 9 Augus tus a.s. is derhalve de met ,.29 melk 1" ge merkte bon van de nieuwe uitgereikte, licht blauw gekleurde melkkaart aangewezen voor het koopen van 1 3/4 liter gestandaardiseer de melk. Het koopen njet dezen bon is reeds - op Zaterdag 2 Augustus gfoorloofd. In den vervolge zullen ook de uit te reiken losse rantsoenbons voor melk het opschrift „een rant soen fnelk 1" dragen. Deze bons geven derhalve met ingang van Zaterdag 2 Augustus recht op het koopen van 1 3/4 liter melk. De nog in omloop zijnde, met „een rantsoen melk" gemerkte bons blijven echter eveneens gel dig. Hetzelfde geldt voor de met „1/7 rantsoen melk" gemerkte wisselbons. Wehrmaéhtmarken voor melk, welke in den vervolge nog slechts in bepaalde gevallen in be perkte mate zullen worden uitgereikt, blijven ook in den vervolg recht geven op het koopen van ge standaardiseerde melk. HEDEN: 8 PAGINA'S. Uitreiking nieuwe Melkkaarten te Haarlem. MORGEN DE LAATSTE DAG. Voor de uitreiking van de nieuwe melkkaarten, welke voor de geheele stad uitsluitend plaats vindt in Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, is het morgen djb beurt aan de letters V en W. Het is Zaterdag de laatste dag van deze uitreiking, de komende week zal er geen gelegenheid tot het af halen der kdarten bestaan. 10.000 boete wegenèv prijs opdrijving van gasolie. s-GRAVENHAGE, 1 Augustus. De strijd tegen de prijsopdrijving wordt nog steeds met onverminderde kracht voortgezet. De inspec teur voor de prijsbeheersching kreeg dezer da gen een geval van prijsopdrijving van gasolie te behandelen, waarbij een firma tot f 10.000 boete werd veroordeeld, terwijl eenige tus- schenhandelaren en koopers eveneens zware geldboeten werden opgelegd. (A.N.P.) Petroleumleidingen door de Ver. Staten. Wetsontwerp door Roosevelt onderteekend. WASHINGTON. 31 Juli. President Roosevelt heeft het wetsontwerp onderteekend inzake den aanleg van petroleumleidingen van het Westen der Vereenigde Staten naar de Oostkust. Op grond van deze wet kunnen particuliere maatschappijen van de regeering leeningen verkrijgen ter finan ciering van den aanleg dezer leidingen. Ook over- heids-instanties kunnen door den president worden aangewezen voor den aanleg yan dergelijke lei dingen. (DNB) Wat door de Duitsche artillerie gepresteerd werd. Een gemotoriseerde colonne der bolsje wisten, die volkomen vernietigd werd. 'Foto Orbis-Holland) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Omsingeling van Sovjet-troepe.t ten Oosten van Smolensk verscherpt. Nog vijf koopvaardijschepen op den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER. 31 Juli (D. N. B.l. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Bij de achtervolging van de ln de Oekraine verslagen Sovjetlegers zijn Duitsche strijdkrachten diep in de vijandelijke achterwaartsche verbindings wegen doorgedrongen. De omsingeling van den vijand ten Oosten van Smolensk werd verder verscherpt. De in Estland strijdende formaties dreven den vijand naar het Noorden terug. Gevechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht militaire doelen te Moskou alsmede het spoorwegknooppunt Orel op doeltreffende wijze met bommen. Duikbooten achtervolgden de verstrooide resten van het in den Atlantischen Oceaan aanbevallen convooi en brachten vijf andere gewapende koopvaardij schepen van tezamen 24.000 brt. tot zinken. De gezamenlijke verhezen van den vijand door deze operaties zijn daarmede tot 140.500 brt. gestegen. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen met bommen een groot koopvaardijschip ten Oosten van Lowestoft zwaar beschadigd. Andere bom aanvallen werden vannacht ondernomen op vliegvelden in het Zuidoosten en Zuidwesten-van het eiland. De aanvalspogmg van 40 Britsche vliegtuigen, welke van een vliegtuigmoeder schip in de Noordelijke IJszee naar de haven Kirkenes waren opgestegen, werd verijdeld. De vijand verloor hierbij in luchtgevechten 23 vliegtuigen, door lucht- doelartillerie en marine-artillerie 5 vliegtuigen. Boven de Duitsche Bocht schoten jachttoestellen 5 toestellen omlaag, die tot een formatie van 8 Engelsche bommenwerpers behoorden. Marine-artillerie haalde 2 Britsche gevechts vliegtuigen omlaag en een marinevaartuig één Engelsche machine. Op eenige plaatsen van West-Duitschland wierpen Britsche vliegtuigen ln den afgeloopen pacht brisant- erf brandbommen. Onder de burgerbevolking ont stonden eenige verliezen aan dooden en gewonden. Hamburger Fremdenblatt De interventie van Roosevelt. Het D. N. B. meldt: De diplomatieke medewerker van'het „Hamburger Fremdenblatt", Adolf Halfeld, schetst in een hoofdartikel den omvang van den Angelsaksischen economischen oorlog tegen Japan. Onder het opschrift „De economische oorlog in het Verre Oosten" schrijft hij: „Naar aanleiding van de verdedigingsmaatregelen, die Japan en Frankrijk gemeenschappelijk hebben genomen ter bescherming van Indo-China is de latente spanning tusschen- het eilandenrijk in het Verre Oosten en de tegenstanders van een reorga nisatie in Oost-Azïë in een nieuw stadium gekomen. Evenals in Europa hebben de Ver. Staten van pre sident Roosevelt ook hier het streven aan den dag gelegd eerst als rustverstoorder en dan als rechter op te treden. Zij zijn van meetaf de eigenlijke leider der poli tieke acties geweest, die tegen Japan werden ge voerd. Onderstaatssecretaris Sumner Welles noemt als doel der Amerikaansche politiek evenwijdig op treden van alle belanghebbende mogendheden te gen Japan's positie in het Zuiden van den Stillen Oceaan. Het zichtbaar resultaat is het economische oor logsfront dat onder leiding van de Ver. Staten tegen Japan is gevormd. De bevriezing van de Japansche saldi in dé Ver. Staten was de eerste stap. Engeland sloot zich hierbij aan met een bevrlezingsverorde- aing en met de opzegging van.het Engelsch- Britsch-Indisch-Burmeesch handelsverdrag. Nieuw- Zeeland zegde eveneens de bestaande handelsover eenkomsten op. Tenslottè nam Nederlandsch-Indié. dat tot op dat oogenblik de onafhankelijkheid van zijn politieke besluiten poogde te bewai-en, in over eenstemming met-de moeilijkheden van zijn situatie, eveneens stelling in het Anglo-Amerikaansche front. Het zegde de olie-overeenkomst op. Zelfs werd den Ibero-Amerikaanschen staten door Washington de wenk gegeven overeenkom stig economische stappen tegen Japan te nemen. Voor den oppervlakkigen toeschouwer moet deze geheele oomarsch een doodelijken aanslag op de economische grondslagen van de Japansche machts positie lijken. Maar te Tokio heeft niemand zich la ten misleiden. Een groot deel van de Angelsaksi sche acties staat slechts op papier, daar de betrok ken verdragen al lang verouderd warén gebleken. Ook zal Nederlandsch-Indië zich wel driemaal be denken, alvorens in ernst te denken aan stopzetting van den petroleumuitvoer naar Japan. Bovenal heeft het eilandenrijk niet getalmd met zijn ant woord. Het Japansche ministerie van financiën heeft eveneens een bevriezingsverordening utgevaardigd. het toezicht op dertig groote Amerikaansche hol- dingcompanies in Japan overgenomen en voor ruwe en gesponnen zijde invoering van exportcontrole ge last. Naar men weet is de geheele confectïe- industrie van de V.S, afhankelijk var^ den Japan- schen zijdeaanvoer. Men kan zich dus afvragen in welken omvang de Vereenigde Staten nu werkelijk kunnen overgaan tot volledige toepassing van den economischen oorlog tegen Japan. De criteria zou den zijn werkelijke stopzetting van Batavia's olie- export naar Japan en beslag op de Japansche koop vaarder in Amerikaansche havens. Voorloopig hoort men daar nog niet erg veel van. De beteekenis van den Anglo-Amerikaanschen opmarsch tegen Japan ligt derhalve op politiek ge bied. Men wil an de wereld en ook bij het eilanden rijk den indruk wekken dat men werkelijk een so lide front vormt dat eventueel bereid is ook tot een militair offensief tegen Japan over te gaan. Men heeft ook economisch het apparaat voor een alge- heele blokkade van den Stillen Oceaan uit opge steld. Men behoeft slechts op een knopje te drukken dat moet men althans in Tokio gelooven en de raderen van het Japansche bedrijfsleven kunnen niet meer worden gesmeerd. Dat is het internationale mterventioiflsme van Franklin Roosevelt in Oost-Azië. Van het veilige verblijf in een vér verwijderd continent uit meent hij de economische machtsmiddelen te bezitten om een groot rijk, dat uitsluitend aanspraak maakt op de leiding in zijn eigen leefruimte, de politieke duimschroeven aan ie leggen. Zoo ergens dan wordt tegenwoordig in het Verre'Oosten bewezen dat de Pax Americana nooit of te nimmer vrede, doch eco nomische overheersching van de wereld nastreeft". Het gerestaureerde raadhuis van Aarle Rixdel is officieel in gebruik genomen. (Foto Het Zuiden) Handel in oude rubber. 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. In de Nederland- sche Staatscourant van 31 Juli j.l. no. 147 is een beschikking verschenen van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, inzake de organisatie van den han del in oude rubber. De beschikking verstaat onder oude rubber, ge bruikte auto-, motorrijwiel- en rijwielbuiten- en -binnenbanden, gebruikte massieve banden, alle slechts voor zoover zij niet meer voor eenigerlei tractie bruikbaar zijn of zijn te maken, transparante rubber afvallen, sponsrubberafvallen, oude rubber transportbanden en -drijfriemen. rubberstansaf- vallen van elk. soort, eboniet-afvallen, alsmede an dere rubbelafval van elk soort. Gelijk dit ook voor lompen en oud papier is voorgeschreven, dient bij den verkoop en doorver koop van oude rubber de volgorde voortbrenger kleinhandelaar - tusschenhandelaar - groothande laar verwerkende industrie (of eventueel export) steeds in acht genomen te worden, evenwel mogen voortbrengers (dit zijn de bedrijven, instellingen en huishoudingen, die oude rubber als afval op leveren, ook rechtstreeks aan tusschen- en groot handelaren leveren mits niet in kleinere hoeveel heden dan voor deze iaeide groepen afzonderlijk zijn vastgesteld, zulks ter bescherming van de be langen der kleinhandelaren, resp. der tusschen- handelaren. De verschillende soorten waarin oude rubber verhandeld mag worden zijn in een bijlage bij de beschikking vermeld. Voor elk der drie handels- groepen is aangegeven, welker soorten zij mogen verhandelen. Groothandelaren dienen uiteraard oude rubber te verhandelen en zoo noodig te sor- teeren in alle bovengenoemde soorten. In dezelfde bijlage zijn voorts de maximumprijzen vermeld, welke voor de verkoopen door voort brengers aan handelaren, voor die tusschenhand»- laren onderling, alsmede voor leveringen door den groothandel aan de verwerkende industrie, zijn vastgesteld. De voorschriften inzake het bijhouden van voor raad boeken, het verstrekken van maandelijksche voorraad-, ontvangst- en verkoop-opgaven door handelaren, alsmede geldelijke verplichtingen die aan het verkrijgen en het bezit van een vergunning als handelaar verbonden zijn komen vrijwel overeen met de reeds bestaande bepalingen te dezen aan zien geldend voor de handelaren in lompen en oud papier. Een afzonderlijke regeling was noodig voor do autoslooperijen, welke noch als gewone Voortbren ger, noch als handelare^ zijn te beschouwen. Voorts bevat de beschikking nog een aantal voor schriften en condities waaraan de handel in oude rubber dan wel dc autoslooperijen zich hebben te houden. De belangrijkste er van zijn in een offici- eele publicatie vermeld.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1