De tentoonstelling van Westfaalsche en Nederrijnsche Kunst. AGENDA Kunst uit Rijnland en Westfalen. Ervaring met de Oekraïnische bevolking N.V. De Kennemer Bankvereeniging ALLE BANKZAKEN LIPS' SAFE-SNRICHTING (kaatste ^Betichten Beroemde namen VRIJWILM®lEG!OEN Bucg-erfijkeSjtaitd MS A ND A "G '4 AUGUSTUS 1941' H A' A RUE SI'S D A G BEAD (Vervolg van pag. I). Wij staan thans aan het einde van het tweede jaar van een oorlog, welke in zijn verbittering en in zijn opeenhoping van strijdkrachten zelfs datgene over treft wat de jaren 1914 tot 1918 hebben gebracht. Wij bevinden ons in het heetst vaYi den strijd tusschen menschelijke en materieele krachten. Wij openen nu eèn kunsttentoonstelling in Amster dam, in* de stad, welke zoo bij uitstek toonaangevend is voor het cultureele leven in Nederland. Wanneer er nog velen zijn, die de teekenen des tijds niet be grijpen, dan willen wij eraan denken, dat wij een be slissing over het lot van eeuwen meemaken. Ginds strijden de soldaten en wij spreken hier van kunst en cultuur. In de gelederen der strijdenden staan ook reeds zonen van het Nêcterlandsche volk, die eens de verantwoordelijke dragere van de toekomst van dit land zullen zijn. Wij hier kunnen een ding doen: wij zullen de krachten van onze harten en onzen geest bundelen en naar de strijders ginds zenden, opdat zij gedragen worden door de innigste wenschen en de sterkste krachten van honderden, duizenden en mil- lioenen. De geschiedenis heeft altijd een terugslag op de kunst gehad. Wij 'leven in een tijd, waafiry wij het niet meer vanzelfsprekend vinden, dat iedereen af zonderlijk aan het werk gaat om kunstwerken te ver vaardigen. Wij zien in, dat de geest van den tijd een uniforme richting moet hebben Ik kan me begrijpen, dat de vraag gesteld wordt of de kunst niet uitsluitend in volkomen vrijheid kan gedijen. Wanneer de kunst slechts het resultaat van de kunstzinninge weergave zou zijn, .zou ilc den aanhangers van deze opvatting gelijk geven. Doch de vraag is op deze wijze niet juist gesteld en ook niet juist beantwoord, want het gaat er niet alleen om, dat de kunstenaar vrij vorm kan geven, doch ook om de eischen, die aan de kunste- naarsgesteld worden. De -vormgeving zelf ligt steeds bij den kunstenaar. Aan den anderen kant is het echter niet onverschillig of de opdrachtgever van den kunstenaar een toevallig rijk geworden particulier is, dan wel de kunst door een autoritair regiem bevor derd wordt. Wanneer ik mij voor oogen houd, dat in een liberalistischen tijd er geen andere mogelijkheid voor het bevorderen van de kunst heeft bestaan dan door middel van menschen die tengevolge van hun goede zaken over middelen beschikten de kunst te ondersteunen, dan moet ik zeggen: ik heb liever den tegenwoordigen tijd. welke onder de bescherming van het autoritaire regime in staat is uit kunstzinnige roeping te scheppen. Ook als wij aan het verleden terugdenken, zien wij, dat de kunst steeds grootsche prestaties leverde, als zij onder sterke bcschérming stond. Zeer vaak hebben de beschermers der kunste naars stellig niet kunnen bevroeden wat onder hun bescherming ontstond. Een duidelijk voorbeeeld hebben wij voor oogen in 'den Nachtwacht van Rembrandt De opdrachtgevers van dit schilderij hadden er beslist geen vermoeden van welk onvergetelijk kunstwerk zij voor zich had den toen zij dit schilderij kregen en nog veel minder begrepen zij. dat dit eene schilderij de ontwikkeling van de kunst gedurende eeuwen zou beïnvloeden. Ik geloof te kunnen zeggen, dat juist in autoritaire tijden het scheppen van kunst bijzondere inspiratie kreeg. Verdiept u zich eens 'in de geschiedenis, denkt aan de architectuur, de kunst, welker voortbrengselen den tijd het langst overleven, denkt u eens. terug aan de bouwwerken der Grieken uit den tijd van Pericles, aan de monumenten van Augustus. Ik moge nog een voorbeeld uit mijn vaderland in engeren zi# aan voeren. Hier zien wij den Weenschen barokstijl onder de absolute regeering van Karei Vlv tot den hoog- sten bloei geraken. In denzelfden zin bracht de mu ziek onder Frans I het tot de hoogste prestaties, zon der dat men dezen heerscher als domineerende per soonlijkheid zou kunnen beschouwen. Indien wij dezen historischen samenhang waarne men, voelen wij ons gelukkig, dat wij geleid worden door een man, van wien wij weten, dat hij met zijn geheele ziel de schoone kunsten bevorderd. Wij kun nen ons verzekerd houden, dat voor de kunst een tijd van de vruchtbaarste ontplooiing zal aanbreken. Ik zou uitdrukking willen geven aan de hoop,'dat 'de autoritaire bescherming van de kunst ook in uw land, vooral in uw ressort, secretaris-generaal prof. dr. Goedewaagen. in actie komt en zoo een belang rijke bijdrage voor de verdere ontwikkeling moge leveren. Het gaat er dus niet om het kunstzinnige scheppen van den enkeling onder zekeren invloed te brengen, want dit scheppen is min of meer afhanke lijk van het ingenium van den kunstenaar. Het gaat er veeleer om de ontbindende krachten uit te scha kelen, die slechts leiden tot overlevering van het ware kunstenaarschap aan het nihilisme in den vorm van alle mogelijke „ismen". De Rijkscommissaris dankte vervolgens den plaats- vervangenden gouwleider, burgemeester Vetter, dat hij deze tentoonstelling mogelijk heeft gemaakt* en sprak ook zijn dank uit jegens prof. dr. Goedewaagen voor diens bemoeiingen ten bate van de Duitsch- Nederlanasche cultuuruitwisseling Vooral echter gold de dank van den Rijkscommissaris de Duitsche kun stenaars, daar zij in grooten getalen zijn gekomen om persoonlijk contact met de Nederlandsche kunste naars te zoeken. Tot slot gaf de Rijkscommissaris uiting aan zijn overtuiging, dat het werk van den kunstenaar het beste, zelf kan spreken en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. Hierna maakten de genoodigden een rondgang over 'de zéér Interessante tentoonstelling. De Rijkscommis saris werd rondgeleid door dr. Gerhard Brüns, direc teur van het museum te Hagen. In de morgenuren maakten de Duitsche kunstenaars, vergezeld van Oberbürgermeister Vetter, Ambtsbür- germeister Welge en Regierungsprasident Dellenbuseh een rondvaart door de havens en grachten van Am sterdam. Het gezelschap werd ontvangen in de ambts woning van den rogeeringscommissaris. burgemeester Voute, die de Duitsche gasten aan zich liet voorstel len en zich geruimen tijd met hen onderhield. In de avonduren verzamelden de genoodigden zich in het Apollo-paviljoen aan een gemeenschappelijken maaltijd, aangeboden door den regeeringscommissaris van Amsterdam, burgemeester E. .7. Voute, tijdens dezen maaltijd h:cld burgemeester Voute een toe spraak, waarin hij o.m. zeide: In Amsterdam bestaat waardeering voor goede beeldende kunst, daarom stelt Amsterdam het ook op hoogen prijs, dat deze tentoonstelling hier wordt ge organiseerd. Van harte hoop ik, dat velen zich zullen opmaken om deze tentoonstelling te bezoeken, deze tentoonstelling, welke representatief is voor hetgeen West-Duitschland en Nederland in onze dagen pres- teeren. Amsterdam zoo eindigde de regeeringscom missaris kan zich gelukkig prijzen, dat deze ver- Heden: Frans Hals Museum: Kamermuziek, Kitty Neder- koorn (zang) en Betsy Nederkoorn (piano), 2.30 uur. Frans Hals Theater: „Droom van een winter nacht", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Alles voor de firma", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Op Manoeuvre". 2. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De Schandvlek", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. DINSDAG 4 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling van 89 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken ie Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg-69, tel. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. zameling naar de hoofdstad werd overgebracht. 'Na burgemeester Voqte* sprak de plaatsvervangend gouwleider van Westfalen-Zuid Oberbiirgermeister Vetter uit Hagen zijn hartelijken dank uit voor het begrip, dat de West-Duitschers in Nederland hebben ondervonden voor hun kunst. Deze tentoonstelling zoo zeide hij is de eerste sc,hrede op den weg naar een gemeenschappelijk doel, dat wij thans nog niet kunnen overzien, doch dat van groote beteekenis zal zijn voor de toekomst. Het is niet de laatste maal, dat wij in Holland zullen zijn om de voortbrengselen van onze cultuur te toonen. Deze kunst van de beide volken zal leiden tot een versterking van de banden, die ons binden. Namens de Duitsche kunstenaars dankte de schilder Max Schulze-Sölde voor de hartelijke ontvangst, die hun in Amsterdam was bereid. Hij bood zijn veront schuldigingen aan, dat de moderne Duitsche kunste naars thans, de plaatsen hebben ingenomen van Rem brandt en van Gogh. Hij hoopte echter, dat de Duit- schers aan de gestelde verwachtingen zouden kunnen 'oldoen. Hij dankte verder den Rijkscommissaris, de stad Amsterdam, de Hollandsche vrienden, den direc teur van het Hagener Museum, dr. Brüns en Ober biirgermeister Vetter voor hun arbeid. Wij voelen ons hier absoluut niet in het buitenland, zoo zeide Max Schulze-Sölde, maar wij hebben den indruk bij fa milie te zijn. Wij hopen zoo besloot hij. dat de banden nog sterker zullen worden aangehaald. Tot slot sprak commissaris Bakker van het ver keerswezen een zeer geestig dankwoord. (A.N.P.). De Nederlandsche eii Westfaalsche kunst ont moeten elkaar het dichtst in de schildering van het landschap. Het is niet zonder grond, dat onze schil ders uit den B. C. Koekkoek-tijd gaarne hun ar- tieke zwerftochten tot de omstreken van Kleef, het Sauerland of de Rijnoevers uitstrekten. De roman tiek van die dagen vond daar meer bevrediging dan hier, terwijl de atmosfeer van het landschap vaak met die b:i ons overeenkwam. Daarna hebben de Nederlanders meer dan de West-Duitschers den invloed van Barbizon ondergaan en moet men tot P.uysdael terugkeeren om van beide groepen een gemeenschappelijk uitgangspunt te vinden. Toch zal het den beschouwer gemakkelijk va.llen om bij voorbeeld in het mooie voorjaarsschilderij van den ouden Helmuth Liesegang, geboren in 1858 (cat. nr. 134) 'een verwantschap van visie, zoowel rnet onzen Jaap Maris, als met een Fransch schil der als Harpignies te ontdekken. En in den reeds door ons genoernden Modersohn, den thans 75- jarige, die hier "met gen viertal machtige doeken vertegenwoordigd is, zal het Hollandsche schilders oog zonder bezwaar een meester eeren. Dien be schouwer zal ook het zoo eenvouc^ig-zuiver geziene landschap van een iongen artist, den vijftigjarigen Krefelder Brandenberg in het geheugen blijven, waarin een simpel motief: een heuvelland waar doorheen fragmenten eener draadafrastering zijn aangeduid, picturaal volkomen is uitgesproken. Een landschapschilder van erkende begaafdheid is ook Josef Horn uit Barmen, die in zijn gezichten op steden in het heuvelig landschap, weer meer naar een aangename compositie zoekt. Tot de impressio nisten met wier visie wij gemakkelijk vertrouwd raken, behoort Franz Paul.v uit Hagen, die wat den opbouw zijner composities betreft wel bij onze Haagsche School zou kunnen worden ondergebracht. Karakteristiek voor het landschap als zoodanig, is het werk van Berhhard Peppinghage, van Alfred Rasenberger en Franz Bronstert, in wier arbeid het topografisch aantrekkelijke met picturale verdien sten afwisselt. Theo Champion is een curieuse geest in wiens landschappen bewondering voor de vroege romantici der vorige eeuw (Casper David Friedrich) te vermoeden valt. Een opmerkelijk kunstenaar is hier ook Franz Komoet uit Miinster. In zijn Westfaalsch winter landschap, zoowel als in dat andere doek, waar het landschap meer als -achtergrond voor twee rustende vrouwenfiguren dienst doet, zaj men een diep-ernstig werker leeren kennen, voor wien de teekenkunst geen geheimen bezit, wiens kleur, in dat winter landschap vooral, naar het zwaarmoedige neigt. Ge heel anders weer dan zijn stadgenoot Josef Wedewer die in een wintergezicht bij Amecke vol dichterlijke naieveteit ook in de kleur zich laat gaan en zich minder straf aan den vorm gebonden voelt. Dat in een industriegebied" als Westfalen ook op het terrein der fabrieken en hoogovens interessante motieven behandeld zijn, kon men verwachten. Franz Gerwin met een aquarel „Kokerei" en de bekende etser Kathelhön met een ..Industrieland- schaft" zijn knappe vertegenwoordigers van dat genre. Het zal den bezoeker opvallen dat op deze expo sitie aan de beeldhouwkunst een groote vertegen woordiging is ingeruimd. Evenals aan de grafiek. Op beide terreinen wordt groote kundigheid ten toon gespreid", en vaak, als bij Peter Stammen's kin derfiguren of het beeld „Eenzaamheid" van Willy Steger, ondergaat men de bekoring eener innerlijke gevoeligheid die nog boven de technische knapheid uitgaat. Van de etsers, zal behalve de reeds ge noemde Kathelhön vooral Alfred Kitzig onze aan dacht trekken. J. H. DE BOIS. S.S.-man vertelt Hoofdredacteur: R. \V. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg. Heemstede. Het ANP meldt: BERLIJN, 2 Augustus. Van den SS-man dr. R. Lagrou van dc SS Kriegsberichterkampanie ont vingen wij het volgende ooggetuigenverslag van den strijd in het Oosten. Van den strijd tegen de Sovjet Unie hadden wij gedurende een ganschen dag alleen de ontvangst beleefd, die de Oekraïners ons hadden voorbereid. Enkelen pruilden: bestaat dit land dan alleen uit vluchtende bolsjewisten, dat afschuwelijke stof, dat wij den geheelcn dag eten, stukgeschoten tanks enspandoeken? Pas later zouden "zij ervaren in welke mate zij ongelijk hadden. De bolsjewisten vechten hardnek kig en met alle middelen, al is dit niet met de onze. En uit de vreugde, waarmede de Oekraïners ons ontvangen, kan men reetfe eenigszins de hitte, waarmee de strijd was gevoerd en de gewelddadig heid van het bolsjewistische schrikbewind op maken. Lemberg is gevallen. Nu velen beweerd hadden dat de bolsjewisten, die in de omgeving van deze stad een geweldige troepenmacht hadden samen getrokken. haar de taak zouden hebben toegewezen om de Oekraïne te behouden, was het inderdaad treffend te zien hoe ongaarne de vijand dit centrum ontruimd had. Hij liet ons echter de stad niet over zonder zijn nationalen en socialen haat op verschil lende honderden Oekraïners, mannen en vrouwen, en Duitschers te botvieren. Zij werden op afschu welijke wijze afgemaakt, met Aziatische wreedheid verminkt (vrouw-en werden de borsten afgesneden enz.), waarna deze hopen vleesch gedeeltelijk in putten werden geworpen. Overal werd jacht ge maakt op de vijfde colonne en vergreep men zich aan verdachten. Twintig jaar lang heeft al dat na tionalistisch verzet zich ingevreten. Er zijn verder diepere oorzaken voor het overal organiseeren van deze „vijfde colonne". Zij moeten tot de eigenlijke aanleiding van den oorlog tusschen deze mogend heden worden gerekend. Stuk voor stuk onttakelen dc volken het grillig spel van den z.g. Volkenbond. Wij begrepen stilaan de begroeting van de Oekra ïners. De bevolking komt reeds, na die enkele dagen wederzijdsche beschieting, haar have opzoeken. Velen vinden een nog rookende puinhoop, in het rond verspreid huisraad, of een door de bolsje wisten geplunderde woning. Zij juicht ons toe, niet uitbundig, doch zeer innig. Kinderen en vrouwen heffen den arm en brengen, nog onhandig, den Duitschen groet. De .mannen ontbiooten het hoofd en blijven uren ling met de pet in de hand staan, bij het voorbijrijden van onze colonnes. Wij glim lachen alleen maar: Hier zijn we. Iemand van ons zei: „Misschien zijn zij allen valsch en wij grenze HOUTPLEIN 8 TEL. 13829 (3 LIJNEN) (Adv. Ingez. Med.) loos naief". Doch hij kon ons niet overtuigen. Die schreiende vrouw, die ons uit een dampende puin hoop, op zoek naar nog een kind. toewenkte, speelde geen comedie. Had zij nog wat te verliezen? In ons begroeten zij werkelijk hun toekomst, hun nieuwe leven. De hoofdstraat van de eerste stad is met een breed doek overspannen, waarop de woorden: „Heil Hit- Ier". Duitsche en Oekraïnsche wimpels waaien over onze wagens. In een volgende stad hetzelfde: ..Heil Hitier", „Heil Fiihrer d. Ukr. Nationalisten". Vraagt men een man of hij Pool is. dan schudt hij het hoofd. Of hij Rus is, dan wordt de ontkenning hard nekkig. Of hij communist is, dan breekt het, stot terend wegens het geweld, los: „Nee, nee, Oekra ïner"" Bij dat volk is het begrip communisme- bolsjewisme onafscheidelijk met dat van Rus zelf verbonden. Het lijkt een verworden, doch in zijn diepsten grond gezondgebleven volk te zijn. Wellicht beroert het vraagstuk van een staatsburgerschap het niet in de eerste plaats, doch het lijkt gebukt te gaan onder de bitterheid van het gewelddadig af breken van een traditie. Als geslagen honden komen zij uit de "Bosschen en eindelooze velden te voorschijn, waar zij zich tegen de laatste wraak van de bolsjewieken ver borgen hadden gehouden. Voor de beschieting als 'zoodanig bleken zij weinig vrees te koesteren, want 2ij bewegen zich onbevangen tusschen de troepen, ook waar ons schroot over hun hoofden heenfluit en de ontploffingen van vijandelijk geschut naast hen, in veld of dorp, den grond openscheurt. Geregeld korpen ons, wanneer er gevochten wordt, Oekraïners in Sovjetuniform tegemoet. Zij hebben ergens hun geweer, muts en meestal hun vest laten liggen. Zij melden zich nergens aan. Met open gelaat kijken zij ons aan, goedmoedig en dom. Zij vinden het natuurlijk dat zij de bolsjewistische legers ontvlucht zijn en zich thans ongestoord tus schen de onze bewegen. Wij trouwens ook. Wij laten ze loopen. De Sovjets weten het ook. Tijdens positie, kiezen van. „Pak", „Flak" en L.I.G. voor het afslaan van 'n pantseraanval hooren wij plotseling, in de onmid dellijke nabijheid, een pistoolschot losbranden. Wij er op af. Er spiedt een Russisch burger. Hij doet verbaasd en roept aanhoudend „Oekraïner". Hij wordt terdege gefouilleerd en als blijkt dat hij gewapend is, wordt hij natuurlijk onmiddellijk ter plaatse neergeschoten. Zijn vrouw, dié zich even eens in de nabijheid blijkt te hebben opgehouden, komt heel eenvoudig, ietwat voorovergebogen naar het lijk toe, gaat naast het hoofd neerzitten en weent maar. Jonge meisjes brengen ons bloemen of werpen ze in het voorbijsnorren in onze wagens. Wat kunnen wij nu met bloemen aanvangen. Elke nagel of haak, elke plaats in iederen wagen heeft zijn eigen functie. En heb je onze mannen al eens bekeken? Dat stof van die akelige Russische wegen zet zich een vinger dik op ons vast. Onze laarzen, helmen, kleeren zien alle even bleek grijs en ons gelaat, waarop het stof zich met zweet heeft gemengd en onze baarden, waarin het als gemetseld is, zijn met een glimmende qementlaag bedekt. De Oekraïners brengen ons melk, maar niet uit berekende vriendelijkheid. In belangrijke plaatsen loopen de Oekraïnsche nationalisten met een blauw-gelen armband rond en stellen zich geheel ter beschikking van ons leger, meestal zonder daarvoor eenige vergoeding te willen aannemen. Zij brengen hun eersten, alhoewel ge ringer} cijns voor hun bevrijding. Velen begraven gesneuvelden. Anderen treden in onze vervoer diensten en worden met hun kleine vlugge paardjes en lange wagens in de colonnen van de weermacht ingeschakeld. Een hoog officier verhaalt het volgende dat hij van een vliegerofficier heeft vernomen. Een Duitsch vliegtuig was getroffen, doch kon nog be hoorlijk landen. De bemanning was ongedeerd ge bleven. Enkele honderden meters verder lagen rondom de communisten. Uit een huis wenkte men de vliegers. Zij werden bij de Oekraïners ver stopt en bleven er tot onze troepen de streek van Sovjets gezuiverd hadden. De verschrikkingen van dezen oorlog, waarbij ook zij have en goed voor zoover het nog van hen was i— verloren hebben zien gaan, verkiezen zij boven de bolsjewistische slavernij. Uit alles moeten wij opmaken dat zij er ditmaal het uiterste op willen zetten". WIE VEEL DOET HEEFT HET RECHT FOUTEN TE MAKEN. 's-GRAVENHAGE. 4 Aug. Hedenavond om half acht spreekt Max Blokzijl voor den Nederlandschen Omroep (Hilversum 1) over het onderwerp: „Wie •eel doet, heeft het recht fouten te maken". Finsch legerbericht. Finsche artillerie beschiet de haven van Hangö. HELSINKI, 4 Aug. (DNB) Van Finsche zijde wordt officieel het volgende bekend gemaakt: „In de omgeving van HangÖ is onze artillerie met succes opgetreden. Treffers werden geplaatst zoo wel op vijandelijke schepen op zee alsook in de ha ven van Hangö. Ook andere belangrijke punten werden met succes gebombardeerd. Aan het Oos telijk front verloor de vijand in den strijd op 1 Augustus 2000 man. Een groote hoeveelheid vijan delijke pantserwagens en auto's werd vernield. Een aanzienlijk aantal viel den troepen als buit in han den, evenals automatische wapens en geweren. De Sovjet-Russische aanvallen werden overal afgesla gen. Op Zaterdag 2 Augustus hebben de bolsjewis ten geen verdere bombardementen in Finland ver richt, uitgezonderd den vermelden aanval op Sul- kava, waar geen schade werd aangericht. Bij de luchtgevechten boven Rautjarvi schoot de luitenant vlieger Juutilainen twee vijandelijke gevechts vliegtuigen omlaag. De sergeant-majoor Nissinen, die een Sovjet-gevechtsvliegtuig omlaag haalde, kon veertien vijandelijke treffers in zijn machine waarnemen. Malcolm MacDonald naar Washington. Besprekingen met Lord Halifax. BERLIJN, 4 Augustus. "(D.N.B.) Volgens be richten van den Britschen Nieuwsdienst heeft de Britsche Hooge Commissaris voor Canada. Malcolm MacDonald, zich naar Washington begeven. Op een persconferentie heeft MacDonald gesproken over de bewapeningsinspanning van Canada. MacDonald zal in Washington besprekingen voeren met den Britschen ambassadeur Lord Halifax. Engeland beschouwt Finland als bezet gebied. Uit Berlijn: Het Britsche ministerie van handel en het ministerie voor de blokkade hebben, volgens Reuter, medegedeeld dat Finland beschouwd moet worden als een door den vijand bezet souverein ge bied. De bepalingen inzake de handelsbetrekkingen met den vijand en de economische oorlogsvoering worden derhalve ook op Finland van toepassing verklaard. Van Zaterdag af geldt Finland in het kader der blokkademaatregelen als een vijandig land. (DNB) Militaire doelen in China gebombardeerd. Aanvallen van Japansche marinevliegtuigen. ERGENS IN CENTRAAL CHINA, 3 Augustus. (Domei). Vanmiddag hebben Japansöhe mari nevliegtuigen tonnen ontplofbare stoffen doen neer regenen op militaire doelen in Hangtsjau, Tsjang- sja en Tsjikiang, waardoor groote branden zijn ont staan. Volgens een bericht uit Sjanghai hebben Japan sche marinevliegtuigen voorts weer aanvallen ge daan op Tsjoengking en op plaatsen in de provin cies Setsjoean en Kwantoeng, waSrbij munitiefa brieken militaire installaties en opslagplaatsen zijn vernield. De strijdkrachten van dé Japansche blokkade hebben enkele tienduizenden schepen aan de Chi- neesche kust gecontroleerd, waarvan er vex'schei- den in beslag zijn genomen. Consulaire ambtenaren uit Europa naar de Ver. Staten teruggekeerd. Ook prins Karei van Zweden aan boord van de „Westpoint". NEW-Y@RK. Het Amerïkaansche troepen transportschip „Westpoint", dat de Duitsche en Italïaansche consulaire ambtenaren uit de Ver. Staten naar Lissabon gebracht heeft en met de Amerikaansche consulaire ambtenaren uit Duitsch- land, Italië en de bezette gebieden terugkeerde, is Vrijdag in de haven van New-York gearriveerd. Behalve de consulaire ambtenaren bevonden zich ook Prins Karei van Zweden, de broer van Koning Gustaaf en de indertijd door de Duitsche 'autoritei ten gearresteerde en later tegen de beide Transo- zean-vertegenwoordigers uitgewisselde Amerikaan- sche correspondenten Hottelet en Alen aan boord. (United Press). Het Duitsche luclitwapen in actie. Havens aan de Engelschc en Schotsehe kust aangevallen. BERLIJN, 4 Augustus. (D.N-B-) Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 3 op 4 Augustus weer verscheidene havens aan de Oost kust van Schotland en Engeland met succes aan gevallen. In Aberdeen, Hull en Blyth werden ver scheidene branden verwekt. In het strijdgebied van Tobroek hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen op 3 Augustus colonnes vrachtauto's met succes aangevallen en eenige mi litaire gebouwen volkomen vernield. Verschei dene branden emt sterke rookontwikkeling werden waargenomen. La Valetta door de Italianen gebombardeerd. OPERATIEZöNE, 4 Augustus (Stefani). Gedurende den .afgeloopen nacht hebben for maties Italïaansche bommenwerpers een nieu- den aanval op de haven La Valetta gedaan. Bommen van gemiddeld en zwaar kaliber wer den op de haveninstallaties en kaden geworpen, waar schepen gemeerd lagen. Verschillende vij andelijke nachtjagers stegen op, maar vielen onze vliegtuigen niet aan. Tal van schijnwer pers kwamen in actie ten einde onze vlieg tuigen te verhinderen de doelen waar te nemen. Alle Italiaansche vliegtuigen keerden op hun bases terug. De 10.000 voor de Nederl. oorlogsgewonden. Verdeeld over 3 comité's. Het bedrag ad f 10.000 dat door de Nationaal-Socia- listische Vrouwen Organisatie uit de opbrengst van de collecte voor het Duitsche Rood Kruis ten behoeve van de Nederlandsche oorlogsinvaliden beschikbaar is gesteld, is door het departement vari defensie (af wikkelingsbureau) verdeeld onder het fonds voor oud-militairen 1815, het comité voor den gewonden en zieken soldaat en het arbeidsbureau voor oorlogsinva liden. Hoewel de zorg voor invalide en gewonde Ne derlandsche militairen in het algemeen bij den staat berust en alles wat daartoe wordt vereischt, van rijkswege wordt verstrekt, wordt de aanvullende hulp door bovengneoemde comité's verleend. Zoo verleent het fonds voor hulp aan oud-militai ren bijstand aan invalide militairen na hun pension- neering. De zorg voor de aanschaffing van burger- kleeding, voor ontspanning in de hospitalen enz. be rust bij het comité voor den zieken en gewonden sol daat. Omscholing en herplaatsing in het bedrijfsleven is door het arbeidsbureau voor oorlogsinvaliden ter hand genomen. Het behoeft geen betoog dat de drie genoemde in stellingen zeer ingenomen zijn met dezen flinken steun bij de uitvoering van hun veelomvattende taak. (A.N.P.) (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Doodelijk ongeluk bij de Hoog ovens. Zaterdagmorgen heeft in de staalfabriek van de Hoogovens- een ernstig ongeluk plaats gehad. De 44-jarige ongehuwde arbeider C. M. Egeman uit Beverwijk geraakte bij het laden van een 30 tons wagen met behulp van een kraan bekneld tusschen een laadbak met puin en een pilaar, tengevolge waarvan hij ernstige kneuzingen kreeg. Nadat de verbandmeester der fabriek de eerste hulp had ver leend werd de getroffene per auto naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd en aldaar opgenomen. Operatieve hulp heeft niet meer kunnen baten. Egeman is in den loop van den middag over leden. Marktberichten en besommingen. Tarbot f 4.30—f 4 per K.G., tongen f 4.90—f 2.50 per K.G., kabeljauw f 15 p'er stuk, zètschol f 70, kl. schol. Ie s. f 70f 61, kl. schol 2e s. f 63f 46, pufsohol le s. f 46f 32. pufschol 2e s. f 22f 16, pieterman i 84, fr. bot f 55—f 47, kl. bot f 21.— f 16, kl. schar f 27f 16, pufschar f 14.50f 7.50, kl. r. poon f 50f 39. Alles per 50 K.G. Besommingen: Trawler IJM 189 Mary 250 m. f 4985. Koters: IJM 223 f 50, Helder 108 f 27, Helder Loggers: VL 132 f 369, IJM 283 f 305; KW 97 f 592, KW 110 f 1110, KW 2 f 630, KW 144 f 649, KW 59 f 673e. KW 60 f 772, KW 107 f 955, KW 20 f 645, KW 58 f 440, KW 33 f 820, KW 26 f 675, KW 45 f 407. SCH 247 f 977, SCH 312 f 764, SCH 310 f 726, SCH 274 f 386, SCH 116 f 507, SCH 30 f 1650, SCH 246 f 1550, SCH 324 f 380, SCH 64 f 591, SCH 250 f 2430, SCH 314 f 6.30, SCH 196, f 710. SCH 95 870, SCH 39 f 910, SCH 402 f 2006, SCH 169 f 1021, SCH 97 f 1270. Brest-Litowsk, Lemberg, Minsk, Smolensk. Beroeml de namen. Namen die de geheele wereld kent. \yarl daar was het o.a., dat de Duitsche legers den vijanl de slagen toebrachten, die tot de totale vernietiginj van het Sovjet-systeem' zullen leiden. Namen in het boek der beschavingsgeschiedenis Voorloopers van nieuwe namen en groote overwin ningen, waarbij ook Nederlanders betrokken zulle», zijn, wanthet legioen marcheert! Dappere Nederlandsche mannen hebben zich gé meld en strijden reeds mee. Ook het legioen Is gel reed en als straks weer belangrijke sucessen wordej behaald, dan zullen daarbij nieuwe Nederlandschl strijders hun krachten hebben ingezet, samen mej hun kameraden van de Duitsche weermacht en de ai> dere legioenen en qieuwe beroemde namen zullen aaj de bestaande reeks worden toegevoegd. Onze geschiedenis kent vele beroemde namen ej schitterende wapenfeiten. Onze geschiedenis zal zeken lijk de heldendaden vermelden van Nederlandschj mannen, die thans de eer van ons land hooghouden Ij den strijd tegen het bolsjewisme. Nederlanders, deze strijd moet gewonnen wordeq meldt u dus aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. AERDENHOUT Inbraken in de R.-K. Kerk. Dader, een 15-jarige knaap, aangehouden. Met een tusschenruimte van eenige weken, w: tot tweemaal toe in de R.K. kerk aan de Sparrer laan te Aerdenhout ingebroken. Een ongewenschi bezoeker had zich door het forceeren van een dei toegang weten te verschaffen en een offerblok opei gebroken en beide malen het aanwezige geld ont vreemd. Zaterdag j.l. werd de politie door een der kapi laans gewaarschuwd, dat een onbekende jongemf zeer belangstellend naar de kerkdiensten kwam ii formeeren; de politie gaf den kapelaan den raad den jongen eenigen tijd aan de praat te houden waardoor een inmiddels gewaarschuwde agent ge] legenheid had den knaap le arresteeren. Bij onder zoek bleek hij in het bezit te zijn van eenige knijw tangen en schroevendraaiers, terwijl hij na verhooj ten slotte bekende ook de vorige diefstallen, dij resp. 20 Juni én 11 Juli waren gepleegd, te heb ben begaan. De slechts 15-jarige knaap J. P. de G Uit Haarlem afkomstig, werd voorloopig aan d ouders teruggegeven nadat proces-verbaal was op gemaakt. FIETSENDIEFSTAL Bij de politie werd aangifte gedaan, dat ten na deele van een tuinman, die te Aerdenhout voor zijl patroon een tuin verzorgde, een rijwiel was ont vreemd. Als verdacht van dezen diefstal werd aan gehouden de 23-jarige J. v. d. P. uit Haarlem, di in verzekerde bewaring werd gesteld en aan de Officier van Justitie werd overgeleverd. OVERVEEN Met een windbuks aan het spelen. Bakfietsbestuurder getroffen. Op den Zjjlweg werd de bestuurder van eei bakfiets plotseling aangeschoten naar later blee! door een kogeltje uit een windbuks en aan he hoofd gewond. De politie stelde een onderzoek ii en kwam tot de conclusie dat eenige knapen uit eei perceel met de windbuks aan het spelen waren doch slecht konden richten. Het gevaarlijke voor werp is in beslag genomen, terwijl een proces-ver baal werd opgemaakt. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht. VAN 4 OP 5 AUGUSTUS 1941 van 21.27 tot 6.06 Maan op 5 Augustus onder 4.09 Maan op 5 Augustus op 20.00 HAARLEM 4 Augustus. Bevallen: 31 Juli: E. Smit-Köhler, d. A. A. Barthel- Tanis, z. 2 Augustus: A. Bruinenberg-Spinder d. R. Maaskant-de Jong, d. M. Groenendijk- Wolf f, z. 3 Augustus: A. Eeliftan-Hulsegge, G. Boot-van Dam, d. S. M. Lacourt-Heems- kerk, 2 z. J. A. Willemse-van der Weele, d. - M. T. Barends-Taling, z. 4 Augustus: A. C Moolenaar-Rietbergen, d. M. E. Krielen-Jans- sen, d. -T C. J. Berkamp-van der Aar, z. C. C J. Mars-Duijnstee, z. Overleden: 1 Augustus: H. T. J. A. Coebergh, 76 j„ Kam perlaan. 2 Augustus: F. Heijboer-van Dansig 69 j„ Vaartstraat. 3 Augustus: A. Verkaaik-dei Braver, 55 j„ Heerensingel. A. van der Ploeg- Hubbeling, 76 j„ Marnixstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Bevallen: Joh. Smit—Lingen, d„ Rotterdam; I. Ra mondtMontgomery, z., Manila; v. LingeMiddel koop, z., Veendam. Ondertrouwd: A. Bensdorp en B. Bolsius, Bussurn- Schijndel; L. Tffajer en H. Rottinghuis, Amsterdam: A. Schimmel en M. A. Sluis, Wageningen. Getrouwd: J. J. E. Hondius en" I Swart, den Haag; S. W. Kroese en D. Wijlirands, Enkhuizen. Overleden: A. C. Geluk—Snoep. v„ 72 j., Den Dol- der, J. Roelofs, m., 57 j.; J. de Wind, m., 70 j., Am sterdam; K. K. Brünnter, m.. 37 j„ H. v. Oorschot, 79 j., Amsterdam; A. C. de Reuver. v„ 48 Wezep.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2