Haarlem's Dagblad De strijd in het Oosten: sten- Vernietiging van Sovjetstrijdkrachten ten Oosten van Smolensk VICTORIE 59e JAARGANG NO. I783Ï Uitgave Lourens Coster; Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713., Administratie 10724, 14825. Soqndapleiri 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PF.EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede nïNSn'VG 5 SÜGUSTÜS 194Ï Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. Steeds meer gevangenen in de Oekraïne en bij Smolensk Twee Sovjetregimenfen in den Noordelijken sector vernietigd. Finnen verijdelen tegenaanvallen der Sovjets In aanvulling op het Duitsche weermachtsbericht van Maandag verneemt het DNB van welingelichte miltaire zijde de volgende bijzonderheden: Aan het Oostelijke front stijgen bij de gevechten in de Oekraïne en ten Oosten van Smolensk het aantal gevangenen en de buit voortdurend. Ten Zuiden van Kiev, ten Westen van het Peipusmeer en Oostelijk van Smolensk zijn nog steeds sterke vijandelijke strijdkrachten omsingeld. Zij worden niet den dag meer opeengedrongen. Het is voor het Duitsche commando zaak zooveel mogelijk vijande lijke strijdkrachten in te sluiten en te vernietigen. Het Sovjetcommando was van plan de opgedrongen Duitsche pantsertroepen op haar beurt te omsin gelen door sterke strijdkrachten tusschen deze wig gen en de daarachter opereerende Duitsche divisies te brengen. Deze poging tot splitsing der Duitsche. legers en vernietiging der afzonderlijke deelen heeft tengevolge van de superieure Duitsche leiding ge leid tot de omsingeling der Sovjets. De Duitsche ring om de Sovjetafdeelingen is steeds onverbreke lijk gebleken. Zoo eindigen ook nu de gevechten ten Oosten van Smolensk tegen den vijand, die ingeslo ten is, met zijn vernietiging. Sedert den grooten vernietigingsslag bij Bialystoken Minsk is" er nog geen enkele Sovjetafdeeling in geslaagd aan de eenmaal voltooide omsingeling te ontkomen. Het DNB deelt verder mede: Door de stoutmoe dige daad van een troep pioniers zijn in de bosch- gebieden ten N.W. van het Peipusmeer twee Sovjet regimenten ingesloten en in de gevechten daarna vernietigd. Deze troep pioniers had opdracht langs den rand van een bosch een telefoonlijn te leggen naar de aangrenzende divisie. Daarbij verrasten Duitsche telegrafisten vijf Sovjetsoldaten in een stelling aan den boschrand en overweldigden ze. Uit het ter stond ingestelde verhoor dei- gevangenen bleek dat twee complete regimenten zich in het bosch hadden verborgen. De telegrafisten deelden het bericht via het voltooide deer van de telefoonleiding onmid- delijk aan hun divisie mee. Binnen twee uur was het bosch omsingeld. Gedeelten van de beide regi menten gaven zich over aan de' Duitsche troepen, de rest werd in zware gevechten totaal vernietigd. De Duitsche afdeeling artilerie heeft op 3 Augus- I tus ten Oosten van Smolensk een reeks veldstellin- gen en batterijen der Sovjets hevig bestookt. Toen verscheidene Sovjetbatterijen aan den strijd gingen deelnemen, werd de plaats dezer batterijen door meetinstrumenten vastgesteld en het vuur ook daar op gericht. In een moorddadig artillèriegevecht werd de eene bolsjewistische vuurmond na de anderen tot zwijgen gebracht. Tenslotte bleek uit een geweldige ontploffing, dat groote voorraden munitie der Sovjetbatterijen ge troffen waren. In het Zuiden van het Oostelijk front heelt een afdeeling Duitsche gevechtsvliegtnigen met succes een aanval gedaan op een lange marcheerende co lonne der Sovjets. Zonder door vliegers beschermd te worden, trokken'langs een der wegen colonnes gemotoriseerde afdeelingen, groepen infanterie en een lange tros van met paarden bespannen boeren wagens. In bliksemsnellen duikvlucht lieten de Duitsche vliegtuigen hun bommen vallen. Vier steekvlammen rezen'op uit de munitie- en tank wagens. Door een panischen schrik aangegrepen, trachtten de paarden weg te komen, waardoor een ontontwaroaar kluwen ontstond. Op deze verwar ring van menschen en voertuigen wierpen de vol gende vliegtuigen hun bommen, waarna zij met schietwapens de naar alle zijden vluchtende bols jewisten achtervolgden en hun zeer bloedige ver liezen toebrachten. Toen de Duitsche soldaten de rest van het transport onderzochten, vonden .zij duizenden gloeiende en smeltende glassplinters en flesschcn. De lading der vernietigde colonne had bestaan uit z.g. Molotofscoctails, waarmede de Sov jet Duitsche pantserwagens hadden willen aan vallen. Het bezoek van de Westfaalsche en Nederrijnsclie kunstenaars. Gasten van den Rijkscommissaris. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. De Westfaalsche en Nederrijnsche kunstenaars, die in verband met de tentoonstelling van hun werken in het Rijksmuseum te Amsterdam hier te la"nde vertoeven, waren met Nederlandsche kunstenaars, die aan de laatste beide tentoonstellingen in Duitschland hebben deelgenomen, hedenmiddag de gasten van den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart, en van mevrouw Seyss- Inquart op het landgoed Clingendaal, waar hun een theepartij werd aangeboden. Mede waren als genoo- digden aanwezig prof. dr. ,J. Schrieke, secretaris generaal van het departement van justitie, prof. dr. Goedewagen, secc.-gen. van het departement van volksvoorlichting en kunsten, gep. luitenant-generaal H. A. Seyffardt, mr. Rost van Tonningen, president van de Nederlandsche Bank, de heer Voüte, burge meester van Amsterdam, prof. Wehofsich en de heer van Maasdijk, resp. Duitsch en Nederlandsch voor zitter van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeen schap, ritmeester Schwebel, gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor Zuid-Holland, dr. Schuon, Kreisleiter der N.S.D.A.P. en eenige hoofdambtenaren van het departement van 'volksvoorlichting en kun- Tijdens deze door de weersomstandigheden begun stigde tuinpartij voerde het uit twintig dames en heeren bestaande gezelschap der Nederlandsche ver- eeniging voor volksdansen, onder leiding van den heer H. R. Klijn uit Hilversum, een serie oud-Holland- sche dansen in 'Volendamsch cosctuum uit. Deze zeer karakteristieke dansen verhoogden in niet geringe mate de aantrekkelijkheid van het ge- bodene, vooral toen mevrouw Seyss-Inquart en ver scheidene hooge gasten aan eenise van deze aan Terpsichore gewijde kunst als partners van de „Volen- dammets" deelnamen. Namens de. Duitsche kunstenaars en de overige gasten vertolkte de heer Schulze-Sölde, uit het West faalsche Söst, hun hartelijken dank. In het bijzonder schetste spreker hierbij de rol. die de vrouwen en meisjes vervullen in het maatschappelijke leven, dat zonder haar aanwezigheid doelloos zou zijn. Naast de genen, die thans aan de fronten strijden voor een ge lukkige toekomst in Europa weten de kunstenaars hun plicht, te zorgen voor de noodige geestdrift. Spreker eindigde zijn dankwoord met de bede, dat de strijd niet zou worden neergelegd, voordat het ge schetste doel volledig zou zijn bereikt. Een rondwan deling door den sprookjesachtigen J.apanschen tuin en het fraaie park van het landgoed vormde het slot van dezen schoonen namiddag. Des avonds vereenigden de Nederlandsche en Duit- .sche kunstenaars zich weder in het Kurhaus aan een maaltijd, die geen officieel karakter droeg. Dinsdagochtend vertrekken de Duitsche kunste naars naar hun haardsteden in het besef, dat hun be zoek in hooge mate heeft bijgedragen tot nieuwe ver sterking van de banden, die het Duitsche en het Ne derlandsche volk samenbinden in het groote Ger- ttaansche rijk. (A.N.P.) Een Duitsche afdeeling, die ten Zuiden van Kiev Sovjetstellingen verkende, heeft een bijzon der goede vangst gedaan. Op een moerasweg ver rasten de Duïtschers een Sovjetauto die was blijven steken. Spoedig was de bemanning van de auto overweldigd. Onder de gevangenen bevond zich de adjudant der Sovjetbrigade, die in dit gebied opereerde. Bij dezen adjudant vond men waarde volle kaarten, waarop alle Sovjetstellingen aange- teelcend stonden, aanteekeningen over sterkte en uitrusting der brigade en. afschriften van talrijke regiments- en brigadebevelen. Aan de hand van dit materiaal werd de brigade eenige uren later geheel ingesloten en in de daaropvolgende gevechten ver nietigd. RESULTATEN VAN HET DUITSCHE AFWEERGESCHUT. Naar het D.N.B. voorts verneemt, hebben de af deeling en luchtafweergeschut, die bij de legeraf delingen zijn ingevdee)d, bij den veldtocht in het Oosten met succes ingegrepen in den strijd te land. Een enkel regiment afweergeschut heeft in de eerste maand van den oorlog in het Oosten 128 Sovjet vliegtuigen neergeschoten. Bovendien werden langs het 600 kilometer lange opmarschtraject van de divisie, waarbij dit regiment was ingedeeld, 67 pantserwagens vim het zwaarste kaliber en 5 pant serwagens van middelbaar kaliber vernield. Voorts werden 14 gepantserde versterkingen der Stalin- linie buiten gevecht gesteld. Ook vernietigde dit regiment verscheidene transporttreinen der Sovjets en 32 colonnes vrachtwagens. Het Was herhaalde lijk in actie bij het verijdelen van aanvallen der So v j etinf an ter ie. FINSCH COMMUNIQUé. HELSINKI. 4 Augustus (D.N.B.Officieel wordt medegedeeld: ..Aan het Oostelijk front duurt de activiteit d£r wederzijdsche artillerie voort. De vijand heeft op enkele plaatsen geprobeerd gewa pende verkenningen te houden, maar is terugge slagen. Voorts heeft hij door tegenaanvallen ge poogd op enkele plaatsen den opmarsch van onze troepen tegen te houden, maar zonder succes. Tij dens den opmarsch zijn achtergebleven omsingelde afdeelingen opgeruimd. De oorlogsbuit is de laat ste 24 uur zeer omvangrijk geweest en omvat tanks, stukken geschut, granaatwerpers, vrachtauto's enz. Tenminste twaalf vijandelijke pantserwagens zijn vernietigd. Een groot aantal gevangenen is ge maakt. Ten Noorden van het Ladogameer is even eens een omsingelde troep opgeruimd, waarbij de vijand 200 gesneuvelden moest achterlaten. Ten Noordoosten van het Ladogameer poogde de vijand een tegenaanval te doen, maar werd afgeslagen en verloor meer dan 100 man aan gesneuvelden en tal van wapenen". Mislukte aanval van Britschc vlieg- tuigen op liet bezette gebied. Het D.N.B. meldt: In den voormiddag van den 4en Augustuj hebben JjJritsché gevechtsvliegtuigen onder bescherming van dichten mist en laag han gende wolken getracht het bezette gebied aan het Kanaal binnen te dringen. Het Duitsche luchtaf weergeschut heeft de Britsche toestellen genood zaakt om te keeren, zonder in de gelegenheid te zijn geweest bommen te laten vallen. Eenige Britsche vliegtuigen, die zich gisteren op groote hoogte voor de Noorsche kust vertoonden, werden onverwijld door een Duitsche patrouille vaartuig onder vuur genomen. De Engelschen trachtten zich aan hei vuur te onttrekken, doch twee Hurricanes werden neergehaald. Een Britsche vlieger, die uit zijn in brand geraakt vliegtuig sprong, werd door de bemanning van het vaartuig gevangen genomen. Doodvonnissen iu Kroatië. Bomaanval op miliciens van de Oestadsja. Uit Agram meldt hét D.N.B.: Officieel werd Maan dagavond bekend gemaakt: Maandagmiddag heeft een bende, die zich achter hagen in de Runjaningasse had verborgen, vier bommen geworpen naar een afdeeling der Oestads- ja-militie bestaande uit studenten. Daardoor zijn 28 miliciens 'gewond. Ter plaatse zijn vier daders gearresteerd, die terstond standrechtelijk ter dood werden veroordeeld. Bovendien zijn 98 Joden en communisten als medewerkers en geestelijke va ders van deze daad eveneens ter dood veroordeeld. De doodvonnissen zijn reeds ten uitvoer gelegd. SPAANSCH BALLONVAARDER VERONGELUKT. MADRID, 4 Augustus. De onder den naam kapitein Puig bekende Spaansche ballonvaarder Jose Puig Rocaford is bij een demonstratie ter ge legenheid van een volksfeest in de stad Puig (Bar celona) van een hoogte van 700 meter gevallen. Hangend aan een hand liet kapitein Puig zich door de ballon meetrekken, terwijl hij met de andere hand de reusachtige menigte toeschouwers toe wuifde. Toen hij, op vrij groote hoogte gekomen £ich op zijn trapeze wijde zwaaien, begaven hem zijn krachten en stortte hij omlaag. (D.N.B.) Frankrijk overweegt diplomatieke stappen te Washington. VICHY, 4 Augustus. Naar in welingelichte kringen alhier verluidt, is de Fransche regeering voornemens langs diplomatieken weg te antwoorden op de persverklaring van den Amerikaanschen onderstaatssecretaris Summer Welles,waarin hij twijfelde aan het vaste besluit van Frankrijk tot verdediging van zijn koloniën onder alle omstan digheden. (D.N.B.) Dit is Elly van Lem, die weliswaar geen recht heeft den titel „architect" te voeren, doch die toch over een buitengewoon boiAvtalent beschikt. Al is het kasteel maar van zand, het ziet er niet minder indrukwekkend en solide uit en Elly won er dan ook den eersten prijs mee op de wedstrijden die de V. V. Y. to Zandvoort had georganiseerd. (Foto De Haas) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Moskou opnieuw gebombardeerd De luchtaanvallen op Engelsch gebied UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FlïHRER, 4 Augustus. (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „Op den omsingelingsvleugel in de Oekraïne hebben snelle Duitsche en Hon- gaarsche afdeelingen belangrijke spoorwegverbindingen van den vijand af gesneden. De massa van de Oostelijk van Smolensk ingesloten strijdkrachten der Sovjet-weermacht is thans vernietigd. De rest gaat de ontbinding tegemoet. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht ravitailleerings- en bewapeningsbedrijven in Moskou en een belangrijk verkeersknooppunt in het brongebied van de Duna. In den strijd tegen Groot-Brittannië waren doeltreffende aanvallen van het luchtwapen overdag gericht op spoorwegemplacementen aan de Zuidoostkust van Engeland. Bij de Faröreilanden werd een vrachtschip van 1200 brt. tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht bestookten gevechtsvliegtuigen militaire werken in verschillende havenstedeji aan de Schotsche en Engelsche Oostkust, o.a. in Hull, met bommen van zwaar kaliber. Er ontstonden groote branden. In de Middellandsche Zee plaatsten Duitsche en Italiaansche duikbommen werpers op 2 Augustus ten Noordwesten van Mersa-Matroeh voltreffers van bommen op twee Britsche torpedojagers. Andere luchtaanvallen waren gericht op pakhuizen en lnchtdoelstellingen van den vijand bij Tobroek. In lucht gevechten werden vier Britsche jagers neergeschoten. Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen vannacht militaire inrichtingen aan het Suezkanaal aan. De vijand liet in den nacht van 3 op 4 Augustus een gering aantal brisant- en brandbommen vallen op Noordwest- en West-Duitschland. Er ontstond noch schade aan militaire werken noch aan bedrijven die voor de oorlogvoering van belang zijn. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten drie van de aanvallende Britsche toestellen omlaag." Het verkeer teHaarlem. Van 7 tot en met 13 Augustus wordt door de politie streng op verkeersfouten gelet. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons het volgende te plaatsen: Het is tegenwoordig een algemeen voorkomend verschijnsel, dat de verkeersregels niet meer be hoorlijk worden nageleefd. Dit geldt in het bij zonder voor de wielrijders waarvan gezegd kan worden, dat zij over den weg zweiwen, althans zich niet strikt aan de rechterzijde van den weg houden. Het is wel eenigszins te begrijpen, dat men door het ontbreken van snelverkeer gemakkelijker naar het midden van den weg dwaalt dan vroeger. In- tusschen is het gevaar daardoor veel grooter ge worden en er vinden nog veel ongevallen plaats. De meest voorkomende fouten zijn wel niet vol doende rechts rijden, met meer dan twee naast elkaar rijden, zoodanig passeeren dat men daarbij midden op den weg of zelfs links van den weg komt, niet tijdig en niet voldoende richting aangeven, verkeerde bochten maken, bij'stopstreepen niet be hoorlijk rechts opstellen en met. veel te veel naast elkaar enz. Ook de witte spatborden behooren weer van een kwastje nieuwe verf te worden voorzien. Teneinde deze' verkeersfouten tè bestrijden is van overheidswege een extra-toezicht gelast en wel gedurende de week van 7 tot en met 13 Augustus a.s. In die week zal.de politie verscherpte con trole houden en de verkeerjzondaars zullen streng worden gestraft. In verband met het vorenstaande doe ik een beroep op de bevolking om in haar eigen belang mede te werken aan een .behoorlijk in acht ne men der verkeersregels niet alleen gedurende deze week maar ook in den vervolge. De misdaad te Oirschot opgehelderd Jongeman meldt zich bij de politie. MIDDELBURG, 4 Augustus. Te Middelburg vervoegde zich Maandagmiddag aan het politie bureau de 23-jarige kantoorbediende F. P. de K. uil Goes, die. gekomen in de gang van het bureau, het bewustzijn verloor. Toen hij bijkwam, zeide hij in de ochtendbladen gelezen te hebben, dat mej. Leors uit Oirschot overleden was en dat hij de dader was van de gepleegde misdaad. De vervangende commissaris van politie, de heer R. A. Avink, heeft De K. toen ondervraagd en deze deelde mede als militair te Oirschot te hebben gelegen en met het slachtoffer 1% jaar verloofd te zijn geweest. Toen De K. na de demobilisatie in Goes terugkeerde, gaf mej. L. haar liefde, volgens den dader aan anderen en zou zij binnenkort met een weduwnaar 'n het huwelijk treden. Bij De K. was de liefde voor het meisje nog niet bekoeld en hij begaf zich Vrijdagmiddag met den trein naar Tilburg en van daal" per rijwiel naai" Oirschot. Daar ontmoette hij mej. L. met haar aanstaanden man en zij spraken af elkaar Zondagmorgen bij den Spoordonkscheweg te ontmoeten. Dit geschiedde en daarbij kwam het tot een twist tusschen de jonge menschen. Volgens De K. heeft hij toen een klap van het slachtoffer in het gelaat gekregen, waarna hij een op den weg liggend voorwerp, waarvan hij zelf niet weet of het van hout of van metaal, was, heeft opgepakt en daarmede het meisje op het hoofd heeft geslagen, waardoor deze hevig bloedend werd verwond. Bei den zijn toen van de plaats van samenkomst ge vlucht en De K. heeft, zooals gezegd, eerst uit de couranten den droevigen afloop van het gebeurde gelezen. - De vervangende commissaris van politie stelde zich rriet hei parket in Den Bosch in verbinding en de aangehoudene zal naar Oirschot worden over gebracht en ter beschikking worden gesteld van de marechaussee die de zaak in onderzoek heeft. (ANP) Ontslag majoor Breunesse. 's-GRAVENHAGE, 5 Augustus. Het Rijks commissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland- 'sche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn ver ordening no. 108'40 (vierde verordening over bij zondere. bestuursrechtelijke maatregelen) den ma- jaar J. N. Breunesse eervol ontslag verleend uit zijn functie van commandant van den Nederland- schen Opbouwdienst en op pensioen gesteld. De ruïne van een bolsjewistische pantserafdeeling, welke door een Stuka-bom vernietigd werd. (Foto Orbis, Holland) ERNSTIG ONGELUK TE RIDDERKERK. Maandagmiddag is te Ridderkerk aan den Oudelandscheweg een ernstig ongeluk gebeurd. Op een onverklaarbare manier is een landbouwtractor, bestuurd door den 19-jarigen P. Visser, wonende te Rijsoord, van den weg in de sloot terecht gekomen. Zoowel de bestuurder als de 10-jarige H. v. d. Heerik, die met hem meereed, geraakten onder den tractor en werden op slag gedood. Duitschland wint voor Europa op alle fronten Letland onder bolsjewistische overheersching. 50.000 tot 60.000 personen werden dood geschoten. BERLIJN, 5 Augustus. (A.N.P.) Dc bekende Letlandsche archeoloog prof. Balodis schildert in een thans in Zweden gepubliceerd werk onder den titel „Geweid en Vrijheid" de verwoesting van Letland tijdens de bolsjewistische overheersching. Hij deelt mede dat tusschen de 50.000 en 60.000 personen doodgeschoten werden. Ter dood veroor deeld werden in de allereerste plaats officieren, politie-agenten en ambtenaren die op het terrein dér politie werkzaam waren gesteld. .Een veel voud van het aantal 'gevonnisten werd naar Sibe rië verbannen. Onder de gedeporteerden bevinden zich behalve intellectueelen ook een groot aantal fabrieksarbeiders. Bij den wederopbouw moet de Letlandsche schooljeugd, wegens gebrek aan werk krachten. thans de behulpzame hand biedep. De meeste fabrieken, voor zoover ze tenminste niet verwoest werden, konden weer in gebruik gesteld worden. (Foto Ncd. Omroep) Op het terrein van Studio C. van den Ncder- landschen Omroep te Hilversum heeft de laatste inspectie plaats gehad van den door den radio- omroep aan het Nederlandsch Vrijwilligerslegioen geschonken reportagewagen voor het vertrek naar het Oostfront. Hierboven de wagen met de bemanning. V. 1. n. r.: W. H. Herrmann, J. Broekhof, wegencommandant, J. C. Snijder van Wissekerke, reporter. B. van Nórden en J. A* Jansen. HEDEN: 6 PAGINA'S,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1