De uitbreiding van de Koolzaadteelt Morgenmiddag wordt uitgezonden: Fietsbevalligheid. TOBIAS DINSDAG 3 AUGUSTUS T94T "3 In het belang der vetvoorziening van ons volk Voor het oögenblik is het van het, allergrootste belang voor de toekomst van ons land en volk, dat zooveel mogelijk in de voeding door producten van eigen bodem wordt voorzien'. De productieslag 1941, onder de leuze „Neder land voedt zichzelf" is in vollen gang. Wil deze productieslag het beoogde resultaat hebben, dan dienen onze boeren op groote schaal hun mede- werking te verleenen. Ir. Louwes heeft gisteren in zijn appyl tot de boeren een krachtig beroep gedaan om alle krachten in te spannen voor het welslagen van een der belangrijkste onderdeelen van den slag: de uitzaai van koolzaad in den aan staanden nazomer met het doel het dreigend vet- tekort aan te vullen Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening heeft echter begrepen, dat men de voorwaarden voor den boer aantrekkelijk moet maken. Het is in dit opzicht niet bij woorden ge bleven, doch uit den oproep van ir. Louwes spreken ook de daden, waartoe de overheid bereid is. Het zal velen wellicht niet duidelijk jijn hoe nauw het verband is tusschen koolzaad en de vet voorziening. Laten wij daarom enkele toelichtende opmerkingen mogen geven: RAAPOLIE, GRONDSTOF VOOR MARGARINEFABRICAGE. Om met het belangrijkste te beginnen: de raap olie, die uit koolzaad wordt bereid, is onder de tegenwoordige omstandigheden een voortreffelijke grondstof voor de margarinefabricage. De over heid streeft er naar, de oppervlakte land, met koolzaad beteeld, tot veertigduizend hectaren uit te breiden. Daarvan zal tachtig duizend ton zaad kunnen worden 'gewonnen. Van deze hoeveelheid zal dertig percent, dus vier-en-twintig duizend ton raapolie kunnen worden gemaakt. En dit kan dertig duizend ton margarine per jaar opleveren. Wanneer men nu weet. dat voor het verbruik van boter en margarine in Nederland in totaal vijf-en- negentig duizend ton hoodig is, begrijpt men de beteekenis van de koolzaadwinning voor de vet voorziening van ons volk. De laatste jaren intussohen was de gemiddelde koolzaadopbrengst in ons land slechts ongeveer vijf duizend ton per jaar. Hiervan kon maar vijf tienhonderd ton raapolie worden gewonnen. Men stelle deze geringe hoeveelheid tegenover de vier- en-twintig duizend ton olie. die men hoopt te krij gen! Dan wordt het duidelijk, hoe sterk de ver bouw van koolzaad, wil men het beoogde doel be reiken, zich zal moeten uitbreiden! DE WONDEREN DER TECHNIEK. Bij het benutten van raapolie voor de margarine fabricage kunnen wij profiteeren van de zegeningen der moderne techniek. Dank zij haar, kan men de raapolie thans reukeloos en smaakloos maken en kan men nu omtooveren in een smeerbaar vet. Voor de vervaardiging van margarine heeft men onder meer olie en vet noodig. Kokosvet en palm olie. waarvan men zich in normalen tijd bedient, kunnen nu niet van overzee worden betrokken. Maar raapolie kan worden gehard, d.w.z.: van een vloeibaar product kan er een vast product uit wor den gemaakt. En bij dit, aldus gevormde, vet, kan men ongeharde raapolie voegen. Zoo \yordt het mogelijk, een smeerbaar vet voort te brengen, dat een zeer behoorlijk product is, niet of nauwelijks te onderscheiden van de margarine, welke wij tot dusverre hebben gekend. Men heeft tot nu toe dit procédé niet toegepast, omdat het duurder uit komt dan de fabricage van margarine uit kokosvet en palmolie. Maar onder* de tegenwoordige omstan digheden zal de, uit raapolie vervaardigde, mar garine egn heel waardevolle aanvulling van onze voedselvoorziening beteekenen. 9 RAAPOLIE ALS BAKMIDDEL. Vermoedelijk wisten vele stadsmenschen njet eens, dat uit koolzaad raapolie wordt verkregen. Maar bij het hooren van dien naam zal menigeen" een licht opgaan. Raapolie of boterolie! De oudere generatie krijgt bij die klanken her inneringen aan den tijd omstreeks het begin dezer eeuw. Onze moeders en grootmoeders plachten met boterolie of raapolie te werken, zooals de moderne huisvrouw in nol-malen tijd de sla-olie gebruikt, j Laatstgenoemde olie wordt gemaakt uit grond- noten of om het huiselijker te zeggen uit pin da's of apennootjes. Het is goedkooper. om sla olie uit grondnóten. dan om raapolie uit koolzaad te produceeren. Daardoor heeft de sla-olie de raap olie in de keuken verdrongen. Maar nu de pro ductie van spijsolie uit overzeesche grondstoffen bezwaarlijk is geworden en nu men de raapolie reukeloos en smaakloos kan maken; heeft men alle reden, tot de inheemsché boterolie terug te keeren. RAAPKOEKEN. EEN WELKOM VEEVOER. Tenslotte moeten wij nog een zeer nuttig pro duct noemen, dat uit koolzaad wordt gemaakt, na melijk de raapkoeken, een in dezen tijd zeer wel kom veevoeder, geproduceerd uit de bes-tanddeelen van hef raapzaad, welke de olieslagerijen, na de olie uit het zaad te hebben geperst, overhouden. HET VRAAGSTUK, VAN D^V AGRARISCHEN KANT BEZIEN. Laat, ons thans de zaak eens van den agrarischen kant bezien. Het koolzaad, dat in Juli 1942 zal worden ge oogst, moet in Augustus a.s. worden gezaaid. Hoe belangrijk de koolzaadverbouw zich zal moeten uit breiden, zal het inderdaad tot een beteelde opper vlakte van veertig duizend hectaren komen, fclijkt ook, als men weet. dat op het OQgenblik slechts ruim drie duizend hectaren met koolzaad zijn be teeld. En de voorafgaande jaren was deze opper vlakte nog aanmerkelijk kleiner! In den ouden tijd echter werd veel meer kool zaad verbouwd dan tegenwoordig. Voordat de olie- fabrieken, die grondstoffen van overzee gingen gebruiken, waren opgekomen, fungeerden de boe ren zeiven als olieslager. Ook lieten zij het zaad wel slaan op den oliemolen in het dorp. Wie dien tijd hebben beleefd en dit lezen, zien in gedach ten de stoopen weer voor zich, de dikbuikige, aar den kruiken met nauwen hals, waarin de boeren de olie van den molen kregen. De groote vermindering van de koolzaadteelt na dien vond mede haar oorzaak in het feit, dat de uitkomsten ervan eenigszïns wisselvallig zijn. In een strengen winter gaat er wel eens een deel van het gewas verloren. Maar wanneer men de opbrengst aan koolzaad per hectare op twee duizend kilogram schat, is men aan' den veiligen kant. Bij gunstige weersgesteld heid kan de oogst heel wat grooter zijn. GESCHIKTE GRONDEN. Gescheurd grasland leent zich bijzonder goed voor de teelt van dit gewas. Eertijds ging men voorts in ingedijkte polders bij voorkeurd als eer ste gewas koolzaad verbouwen. Men begrijpt nu al, wat wij willen zeggenr-dit gewas is het aangewe zen product, het volgende jaar, voor de nieuwe, noordoostelijke inpoldering van het IJselmeer. De laatste jaren werd koolzaad vrijwel alleen op kleigrond verbouwd. Maar de verbouw er van be hoeft heusch niet tot kleigrond te worden beperkt, gezien de goede uitkomsten van de koolzaadteelt, welke, dertig of veertig jaren geleden, de goede zandgronden opleverden. Voor koolzaadteelt is veel stikstof noodig. Maar de toewijzingen van stikstof zijn dan ook zoodanig, dat men daarmee zeer wel op de goede zandgronden koolzaad kan gaan ver- bouWen. Voor de zaaizaadvoorziening zijn de noo- dige maatregelen genomen. Mocht in bepaalde streken geen zaaizaad beschikbaar zijn, dan kan de Nederlandsche Alckerbouw-Centrale de boeren in het bezit er van stellen Vertrquwd mag worden, dat de boerenstand het zijne zal bijdragen tol het welslagen van het initia tief. door het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning genomen, opdat de heilzame gevolgen daar van aan ons volk het volgende jaar zullen ten goe de komen! over HILVERSUM I van 1.002.15 uur: DE HAARLEMSCHE ORKESTVEREENICINC o.l.v. MARINUS ADAM. Het programma omvat o.a. 1) Ouverture „Die Zauberharfe" Fr. Schubert 2) Symphonie no. 6 in C. gr. tFr. Schubert 3) Tragische Ouverture Joh. Brahms 4) Karelia Suite Jean Sibelius Stemt af op deze uitzending van Uw plaatselijke Orkestvereeniging NEDERLANDSCHE OMROEP (Adv. Inqez. Med.) De boerenlanddag te 's-Hertogenbosch, georganiseerd door het Ned. Agrarisch Front, in de veemarkthallen van Brabants hoofdstad, was druk bezocht. Een foto tijdens de bijeenkomst. (Fotodienst der N.S.B.-Steenmeyer) (Te Parijs is dezer dagen een wedstrijd in sierlijkheid en beval ligheid op de fiets gehouden, met medewerking van vele manne quins.) Bevallig op een fiets verkeeren? Wie rekent hier daar nou ooit mee, Dat zoudeft wij nog moeten leeren Als een volkomen nieuw idee. Wie durft zoo d'eigen actie roemen En wie fietst elegant getooid' Potsierlijk mag men het soms noemen, Maar sierlijk is het practisch nooit. Als onder zwaren last gebogen Zitten haast allen min of meer, Daardoor verdwijnt voor andrer oogen Reeds ieder elegant verkeer. Zeer velen trappen met de hielen, Want dikwijls is de fiets te laag, Zit men te hoog boven de wielen, Dan volgt onelegant gezaag. En wie trekt als hij wat gaat rijdenjr Zijn, of haar, beste plunje aan? Het goed heeft veel te veel te lijden, Dat komt je veel te duur te staan. Neen, fietsen gaan met elegance, Men vraagt niet slecht waarom, maar hoe? Dat laten w'over aan de Franschen, Daar komen wij hier niet aan toe. Geen fietser haast zal pretendeeren, Dat dit ooit zelfs maar voor hem gold, 't Raakt niet zijn kouwev fietserskleeren, De leus is hier: als het maar rolt. P. GASUS. Examens. DUÏTSCH M. O. A de schoolakte de heer J. Jongkind te Geslaagd mej. G. J. Bongers, STAATSEXAMEN ■sGRAVENHAGE 4 Augustus. Geslaagd voor het staats- xamen toe toelating tot de universiteiten diploma A; mej. H. J. van Eijsinga. en de heeren: R. Bergmann. A. L. Tobing Rakea Sipagagan, A. A. P. Janssen, J. H. E. Verkade, J. J. H. Bindels. Voor diploma B: H. M Jongerius. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaogd voor het propaed. ex. voor civiel Ingenieur W. Kaars Sijpesteyn, te Bloemendaal; voor het propaed. voor scheepsbouwkundig ingenieur H. Vreedenburgh. Haarlem. HOOFDACTE. Haarlem, 4 Augustus. Opgekemen 8 candidaten voor A en B. Geslaagd voor de geheele acte: W. J. Pennekamp, Amsterdam; mej. A. M. Eikens, Am sterdam; mej. G. J* Visser te Bergen; de heer C. Heins te Amsterdam en de heer J. B. Warmerdam te Heemstede. Geslaagd voor A, de heer G. Admiraal, Amster dam. Reportagewagen voor het Oostelijk front gereed gekomen. HILVERSUM, 4 Augustus. Het A.N.P. meldt: Na een week van noesten arbeid was Zaterdag morgen de reportage wagen, welke door den Neder - landschen Omroep ter beschikking was gesteld van het Nederlandsche legioen voor den dienst aan het Oostelijk front gereed gekomen. De wagen reed het terrein op van studio C. aan den Schuttersweg, waar dr. ir. Herweijer, dir.-gen. van den Nederl. Omroep, aanwezig was om een laatste inspectie te houden en om afscheid té nemen van de beman ning. Het werd een gemoedelijk afscheid. Dr. Her- weyer liet uitkomen, dat ten aanzien van'het dap pere vijftal het niet het oogenblik was voor het houden van officieele toespraken. In den tijd die achter ons ligt werden zoovelen met weloverwogen en fraaie woorden gehuldigd die nooit iets van be lang hadden gedaan, dat het thans een blaam zou zijn tegenover deze mannen, die weldeden en zich persoonlijk inzetten. De wagen bleek tot in de puntjes in orde te zijn. Voor elke berekenbare even tualiteit was gezorgd. De heer J. Broekhoff tot nu toe chef bij den technischen dienst van den Nederlandschen Om roep, benoemd tot wagencommandant in den rang van luitenant, vertelde enkele bijzonderheden over de inrffchting. Achter de stuurplaats bevindt zich de snijapparatuur voor de gramofoonplaten, die door een kleinen benzinemotor wordt gedreven. In een tegen de achterdeur bevestigde kast bevindt zich op haspels ongeveer een IC.M. kabel voor de ver binding met ae gevechtslinïes. Verder is er na tuurlijk de gereedschapskist waarin zich tevens de noodige reservelampen bevinden en tenslotte een kastje met een krachtversterker. De bemanning be staat, naast den heer Broekhoff uit de heeren W. H. Herrmann, onderofficier-platensnijder, J. A. Jans sen, chauffeur. B. van Norden voor den technische installatie en J. C. Snijder van Wissekerke, oud reporter. Deze laatste, van huis uit journalist, heeft de afgeloopen week volop gelegenheid gehad het reportagebedrijf van den omroep te bekijken en werd door dén heer Wijbrans Marcussen, den leider der afdeeling reportage van den omroep, in de ge heimen van het vak ingewijd. Bij informatie bleek dat de wagen met haar beman ning voorloopig vier weken naar de Duitesche Pro paganda Kompaniq Schule te Potsdam gaat ter opleiding voor den dienst aan het front. Vervolgens gaat de wagen naar het hoofdkwar tier van het Nederlandsche legioen te Krakau, van daar tenslotte naar de onbekende bestemming aan het front. Het A.N.P. vernam tenslotte dat, zoodra alles functionneert, elke week een samenvatting van de in het oorlogsgewoel opgenomen reportages door den Nederlandschen Omroep zal worden uitgezon den. Germaansche nederzetting van twintig eeuwen geleden. Bij Lunteren boerderijen blootgelegd. Over opgravingen ten Oosten van Lunteren. ver richt onder leiding van dr. F. C. Bursch, conser vator van het rijksmuseum van oudheden en di recteur van het rijksbureau voor oudheidkundig bodemonderzoek, melden de Ver. Persbureaux o.m.: ..Teneinde de grondsporen der huizen bloot te leggen, heeft men op een vijftal plaatsen, waar de aanwezigheid van een huis vermoed werd, den grond enkele decimeters uitgegraven en zoodoende zijn telkens in den vorm van een rechthoek gelegen donkere plekken zichtbaar geworden, die vrij scherp tegen het lichte zanch afsteken en voor het geoefende oog van den archaeoloog een duidelijke taal spreken. Deze verkleuring van den grond is ontstaan door het vergaan der palen die doorvlochten met rijshout, de wanden van de hui zen vormden. Deze palen zijn dus wel verdwenen, maar zij hebben sporen nagelaten die hun aan wezigheid verraden. Zoo kan men verder uit don kere plekken in de lengteas van elk huis de ge volgtrekking maken, dat in het huis oorspronkelijk enkele palen stonden ter pndersteuning van het dak. De ingang was in het midden der zijwanden gelegen. Behalve deze groote huizen zijn ook kleinere ge bouwen, waarschijnlijk schuren, gevonden, terwijl in één geval twee huizen met den korten zijwand aan elkander gebouwd waren". „Uit de bij het onderzoek te voorschijn gekomen grondsporen kan 'men de conclusie trekken, dat eenige eeuwen voor het begin der jaartelling hier op de grens'der zandgronden en het veengebied een klein Germaansch^dorp moet hebben gelegen", aldus dr. Bursch. „De'bewoners hielden zich bezig met landbouw, veeteelt, jacht en visscherij. De hui zen of liever boerderijen hadden in den oorspron- kelijken toestand ongeveer het uiterlijk der schaaps kooien, zooals men die nog op de Veluwe aantreft. Uit de grondsporen blijk', wel. dat deze boerderijen een aanzienlijken omvang hadden n.l. ruim 15 meter lang en 5 M. breed; men moet zich deze Germanen vooral niet als onbeschaafd voorstellen, zooals de geschiedenisboekjes voor de lagere school ons nog altijd, willen doen gelooven. Rond elk huis vertoont de bodem een geringe verheffing; waarschijnlijk zijn dit de "akkers, die door plaggenbemesting op den duur hooger kwamen te liggen dan het omringende land. IJzeren land bouwwerktuigen waren nog niet in gebruik, zooals o.m. blijkt uit het feit, dan onlangs te Uitgeest, waar wij ook een Germaansche nederzetting heb ben opgegraven, in een waterput een goed be waarde eg met houten punten werd gevonden. Hier in Lunteren zijn behalve scherven geen gebruiks- vd#rwerpen gevonden, maar dit is wel het geval ge weest bij opgravingen van dergelijke wooncentra in andere deelen van ons land". „Op eenigen afstand van deze nederzetting was door dr. Bursch enkele jaren geleden een andere woonplaats ontgraven. Men vond daar ook lijkver brandingsplaatsen en een merkwaardige waterput. De wanden van dezen put. die goed bewaard is gebleven, bestaan uit twee uitgeholde eikenstam men, die boven elkander in den grond zijn inge graven. Waarschijnlijk een vernuftige constructie om het instorten van den put te voorkomen. Na twintig eeuwen weer aan het licht gebracht, ligt die Dut nu temidden der dennenbosschen en koren velden en dient als drinkplaats voor de dieren des velds". Huil acht opvoering der Amerikaan- sche wanenproductie noodzakelijk. WASHINGTON, 5 Augustus. (DN.B) Op de eerste persconferentie na zijn ziekteverlof heeft de minister van Buitenlandsche Zaken Huil verklaard dat de toestand meer dan ooit uitbreiding eischt van de nationale defensie en opvoering van de productie van oorlogstuig, zoowel voor de Ver. Staten als voor alle naties die weerstand bieden aan de aanvallers". In Juli eisclite het water niet minder dan 128 dooden. Het verdrinkingscijfer is in Juli buitengewoon hoog geweest; Juli 1940 bedroeg het aantal verdronkenen 81, in Juni 1941: 107. Het „Leert goed zwemmen" is een gebiedende eiseh in ons waterrijk vaderland; de droeve cijfers van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen spreken duidelijke taal, voor hen die zich de moeite geven van na te denken. Er verdronken in Juli: 58 jongens, beneden 16 jaar, 8 meisjes idem. 60 mannen en 2 vrouwen, in totaal: 18. Onder het getal van 128. zijn begrepen 16 jongens i 4 meisjes, beneden zes jaar Bij baden in rivieren, vaarten en kanalen (zonder de zwemkunst of zonder deze voldoende machtig te zijn) kwamen om: 31 jongens. 2 meisjes. 49 mannen en geen vrouwen, in totaal: 82 De zee eischte het leven op van 2 jongens. Het aantal dat gered werd of zich wist te redden bedraagt" 22 jongens. 6 meisjes, mannen en 6 vrouwen, te zamen: 50; in Juli 1940 terwijl in Juni 1941 óók 82 geredden werden inge schreven Onder den leeftijd van zes jaar werden ge red: 8 jongens. Bij baden in rivieren, vaarten en kanalen werden in veiligheid gebracht: 2 jongens, 1 meisje, 4 mannen en 1 vrouw, is: 8 Bij baden in zee (zich te ver wagen van de kust of in den stroom geraken) werden gered: 6 jongens. 1 meisje. 2 mannen en 3 vrouwen, in totaal: 12. Een af zonderlijke vermelding verdienen twee gevallen; me- jurffouw Kortenhorst uit den Haag is een kordate vrouw. Hoewel nog een dag te voren een 20-jarige man in den IJsel verdronk, ging op 10 Juli. een zeischap daar weer tusschen de gevaarlijke kribben te water, waaronder ook Dr v. H afkomstig uit Tilburg De heer v. H. is de zwemkunst niet voldoende mach tig. Dr v. H. komt in een draaikolk terecht en du: was de kans op verdrinken zeer groot Mejuffrouw K dook enkele malen en' wist het bewustelooze slacht offer uit den kolk te sleepen en stroomafwaarts be houden aan den wal te brengen Hulde! Het tweede geval had plaats in het diepe deel van het mooie bad te Epe. Op 13 Juli waagde een 18-jarige fabrieks arbeider zich in het diepe bad zonder de zwemkunst machtig te zijn. Door zi.in overmoed eq onverstand raakte de jongeman spoedig in een hachelijke positie: de jeugdige G. Prinsen, lid van de Eper-Heerdér Reddingsbrigade trad deskundig'op en bracht de on voorzichtige op het droge. Zwemmend werden gered niet minder dan 17 jongen9, 3 meisjes, 9 mannen en 3 vrouwen, tezamen: 32. Zwemmend wisten zich in veiligheid te stellen: 2 jongens. 2 meisjes, 4 mannen en 2 vrouwen- is 10 Met handreiking werd één ge red, met boothulp 3. met reddingshaken 3 en nog één door het gebruik maken van een ketting. In de ver- slagmaand reed geen "auto te water, wat in geen jaren is gebeurd. de buren hoesten. g beschermen jg meermalen per dag vKk™»n»>i»'^«e"0ro5is,OT (Adv.-lngez. Med.) Verbod van prijsverhooging voor honing. 's-GRAVENHAGE. 4 Aug. Naar de gemachtigde oor de prijzen medederieelt is er een prijsregeling voor honig in bewerking. Zoolang deze echter niet tot stand is gekomen, is het niet geoorloofd vpor honig een hoogeren prijs te berekenen dan dién. welke op 9 Mei 1940 gold, tenzij men in het bezit is van een ver gunning van den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij. Het komt nog al eens "voor, dat van deze bepalingen wordt afgeweken. De aandacht wordt er daarom op gevestigd, dat dit op grond van de prijsvoorschriften verboden is en dat op overtredingen door dtf inspecties voor cc prijsbe- heersching scherp zal worden toegezien. (A.N.P.) Maximumprijs vastgesteld voor kunstlioning. 's-GRAVENHAGE, 4 Aug. Onder de nieuwe ar tikelen, die in de kruidenierswinkels zijn uitgestald, indt men tegenwoordig ook kunsthoning. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, is voor dit ar tikel met ingang van heden een maximumprijs vast gesteld. De daartoe dienende beschikking is gepubli ceerd in de Staatscourant van heden. Per kilogram zal kunsthoning waarin 80Vosuiker is •erwerkt, in den winkel f 1.22 mogen kosten. In potjes met inhoud van 450 gram, de meest, ge bruikelijke verpakking, bedraagt de prijs f 0.55 per potje. (A.N.P.) BEëDIGD ALS 'ADVOCAAT-GENERAAL. De Hooge Raad heeft heden beëedigd als advo caat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem mr. F Couvée. Zonnebril.... Redevoering van Lord Halifax en commentaar van Duitsche zijde. BERLIJN, 5 Augustus (A.N.P.) Naar de Lon» ■Vnsehe Berichtendienst meldt, heeft Lord Halifax in een rede voor het personeel van de Packard- fabriek o.a. gezegd: .Hitier heeft de wereld op haar kop gezet, net als Napoleon. Maar tenslotte werd Napoleon ver pletterd door den hertog van Wellington, wiens talent bestond in zijn vermogen tot eindclooze krachtsinspanning. („Napoleon was smashed by the duke of Wellington, whose genius was an infinite capacity for taking pains'). Van Duitsche zijde wordt hieromtrent het vol gende opgemerkt: „De overwinning van den hertog van Wellington is een vervalsching van de geschiedenis. Op alle scholen ter wereld, met uitzondering van de En- gelsche, wordt sinds meer dan 125 ^ar het histo rische feit onderwezen dat de val van Napoleon de verdienste van den vrijheidsstrijd van het Duitsche volk onder de geniale leiding van groote veldheeren als bijv. BKicher was. Maar de rol van Engeland in dezen oorlog wordt door niets hel derder belicht dan door de bekende uitspraak van Wellington tijdens den slag van Waterloo: „Ik wilde maar dat het nacht werd of dat de Pruisen kwamen". En de Pruisen kwamen. Bliicher redde aan. het hoofd van zijn leger Wellington van een zekere nederlaag en bezegelde daarmee het lot van den Corsieaan. Even zeker als Düitschland thans in zijn veldheeren waardige navolgers van een Bliicher heeft, terwijl aan de zijde van Engeland tot dusver nog niet eens een Wellington is ver schenen. even zeker is de overwinning van Duitsch- 'and in dezen strijd voor een betere orde in Europa tegen het op winstbejag beluste maohtgierige En geland". FRANS HALS-MUSEUM. Eerste Concertweek. De serie-concerten in het Frans Hals-Museum, waarmee in den vorigen zomer een aanvang ge maakt werd, zijn Maandag hervat. Gedurende deze week treden de dames Kitty Nederkoom (zang) en Bets Nedprkoorn (piano) op. Het door de beide zusters samengestelde program ma is ongewoon, zoowel wat de opvolging der onder deelen als wat deze zelve betreft. Op muziek uit de 17de en 18de eeuw, werken van Froberger, J. S. Bach, Domenico en Alessandro Scarlatti (zoon en vader) volgden werken van onzen tijd, moderne en halfmoderne van* Frangois Poulens, Willem Pijper ei] Alex. Voormolen; na de pauze kwamen met Schubert en Johannes Röntgen de romantiek en haar hedendaagsche voortzetting aan het woord. Een samenloop van tegenwerkende omstandig heden deed mij de uitvoering van het eerste num mer, de Toccata in G Van Froberger, missen: een verzuim, dat ik een der volgende dagen hoop in te halen. Bets Nederkoom was reeds met Bach's Prélude in d. kl. t. uit het '2de deel van „Das Wohltemperierle Klavier" begonnen. Het klonk degelijk en robust, de Fuga duidelijk en gelijk matig. eenigszins in orgelstijl. De pianistische eigenschappen van ha#r spel kwamen veel meer naar voren in de beide Sonates van Scarlatti, vooral in diens „S pastorale" in C gr. t., een stuk met merkwaardige harmonische overgangen en een zeer fijn en fijn gespeeld slot. Met de Sicilienne en Pavane uit de Suite voor piano van Poulenc kwam een overgang naar moderniteit; eigenlijk alleen in de Pavane merkbaar; later met Schubert's laatste Impromptu n f kl t. weer een teruggang. De ver tolking van dit Impromptu was niet zoo gelukkig als die der voorafgegane pianowerkjes. Zonder uitzondering uitnemend echter speelde Bets Nederkoom de klavierpartiien van de liederen die haar zuster Kittv zong. „Begeleidingen" waren het slechts wat de oude kunst van Scarlatti betreft: reeds bij Schubert illustreert het klavier het ka rakter: bij Poulenc. Pijper en Voormolen heeft het in zuiver muzikaal opzicht de belangrijkste partij en in de Fïmf Lieder van Johannes Röntgen zelfs een glanzende. Deze vijf versehaften een bijzonder prettige kennismaking: geest, gevoel, verrassing en welluidendheid strijden er om den voorrang en de vertolking Vormde het hoogtepunt van dezen na middag. Van Schubert hoorden we, behalve het overbe kende „Wohin9" uit do „Müllerïieder" drie weinig gezongene: „An mein Herz", „Die gefangencn Sanger" cn „Glaube, Hoffnung und Liebe"; dit laatste herinnert even aan „Der Wegweiser". Poulenc's „Air romantique" is wel een zeer geestig lied; Pijper heeft in zijn in 1919 eri 1920 geschreven „La maumarieé" de oude teksten zeer dramatisch behandeld; in „Zomerzang" en „Caecilia" van Alex. Voormolen de eenige Nederlandsche teksten van dit programma is het lpriseh karakter meer be waard, de moderniteit gematigd. Kitty Nederkoom vertolkte vooral de liederen van Rötgen schitterend. Ook in de andere, alle vlekkeloos zuiver gezongen, gaf zij veel goeds, al vibreerde haar stem soms ietwat meer dan we van haar gewend zijn. Een bezoek aan deze concerten het eerste had reeds veel belangstelling is in meer dan één op zicht loonend. Men hoort er veel nieuws en onbe kends in goede vertolking: men kan cr van inte ressante oude schilderkunst genieten: men vindt er een gemakkelijke zitplaats in fraaie antieke fauteuils, die het hunne er toe bijdragen om de schoonheid dezer omgeving te verhoogen Welk an der concert biedt zooveel verscheidenheid? K. DE JONG. r

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5