mm Roosevelt's politiek. „Veiligheid karakteristiek van den Finschen oorlog. Mussolini spreekt tot vertrekkende légionnairs DE TOESTAND IN: HET VERRE OOSTEN. Finland's cultureele leven D r N S D A G S AUGUSTUS Ï94Ï H A "A R GEM'S DAGE GAD Beschouwing van dr. Karl Megerle. BERLIJN, 4 Augustus. Onder het opschrift „De Doodgraver" behandelt Karl Megerle in de „Berliner Börsenzeilung" de steeds geprononceerder dictatoriale volmachten die de politiek vjm den Amerikaanschen president kenmerken. Megerle schrijft: „President Roosevelt, de man, die zoogenaamd de levenswijze der Amerikanen wil handhaven, wordt steeds meer de doodgraver van de Amerikaansche de mocratic. Het eenc onderdeel van het Amerikaansche leven na het andere wordt door hem meegesleept in dc draaikolk van zijn oorlogspolitiek en oorlogsecono mie. Op zekeren dag. zullen de Amerikanen bij het ontwaken niet meer in democratie, maar in efen dic tatuur leven, die geen leemte meer kent. Na tallooze andere bemoeiingen met het Ameri kaansche particuliere bedrijfsleven ziet president Roosevelt zich gedwongen van het Congres machtiging te verlangen tot afschaffing van de fundamenteele liberalistische "wet. van het vrije spel der krachten op het gebied der prijsvorming en vervanging daarvan door prijsbepaling van staatswege. Als men niet ter stond vastberaden handelt, komt er aldus Roosevelt een inflatie die de 'burgerlijke moraal zou vernie tigen. Dit is voor het democratische Amerika een der be langrijkste maatregelen. De Amerikanen, die hun pre sident tot dusver door dik en dun zijn gevolgd, daar zij de draagwijdte van het vernietigingsproces nog niet hadden doorzien, dat Rooseyelt heeft losgelaten op het Amerikaansche bedrijfsleven en de maat schappelijke structuur, de breede massa, voor wie. de belastingdruk, de beperking van hun persoonlijke be hoeften en hun economische vrijheden pas over eeni- gen tijd voelbaar zal worden, slaan evenwel reeds thans met ongerustheid gade hoe hier het een het ander meesleept. Als dit alles nu nog geschiedde als gevolg van een echten nationalen noodtoestand, dan zou iedere Amerikaan 'deze 'maatregelen begrijpen en aanvaarden. Maar daar het grootste deel der offers, bemoeiingen en reglemenlceringen voortvloeien uit de deelneming aan den Engelschen oorlog en Roose velt alle zoogenaamde gevaren voor de Vereenigde Staten eerst in het zweet zijn aanschijns heeft, moeten verzinnen, wordt het Amerikaansche volk het slacht offer van een grandioos bedrog. Hoe nauw de samenhang tusschen de avonturen- politiek van den president en de beperking van de behoeften der bevolking en van het bedrijfsleven is, bewijst de uitnoodiging van den minister van binnen- landsche zaken, Ickes, aan de petroleumindustrie om van 3 Augustus af de benziniepompen in de Oostelijke staten na des avonds zeven uur te sluiten en zich voor te bereiden op de invoerihg van benzinebons. En dat nog wel in het land van de auto en de olie. Om de Amerikanen te doen weten in wiens belang zij afstand moeten doen van hun benzine, verklaarde Ickes tevens dat de Sovjet-Unie om twee Amerikaan sche tankschepen heeft verzocht. Terwijl reeds thans het olietransport naar de intens geïndustrialiseerde Oostelijke staten door de verstrekking van Ameri kaansche tankbooten aan Engeland heeft geleden, moet het voortaan een ^yare troost zijn voor het Ame rikaansche publiek, ook ten bate van de bolsjewieken zijn autotochten te moeten .beperken. Alle regeeringen voor Roosevelt hebben geweigerd met dë bolsjewiki betrekkingen te onderhouden, om dat deze' zich buiten de fatsoenlijke volken hadden ge plaatst en een bedreiging voor de algemeene bescha ving waren. Thans moet de Am.erikaan, omdat de blinde, ziekelijke haat van zijn president tegen Duitschland dat wil, in de fabrieken voor de bolsje wieken werkerf, belasting voor hen betalen en afstand doen van zijn gerief, opdat liet bolsjewisme oorlog kan voeren tegen de Europeesche moederlanden van alle Amerikanen en de president dc Amerikaansche idemo- cratie kan veranderen in een dictatuur van Roose velt." (A.N.P.) President Ryti aan het woord. Uit Helsinki verneemt het ANP: „Finland i strijdt voor zijn recht, heeft geen imperialis tische doelstellingen, hoopt met de Vereenigde Staten bevriend te blijven en wenscht, dat na dezen oorlog alle naties van Europa in vrede kunnen leven", aldus heeft de Finsehe president Ryti verklaard tijdens een persreceptie in Hel-' sinki. Hij sprak langzaam en "weloverwogen, soms in het Engelsch, soms in het Duitsch be antwoordde hij de vragen. „De oorlog van Finland", zoo zeide Ryti, „kan met één woord worden gekarakteriseerd: Veiligheid. Wij verheugen ons er over dat wij dit maal niet alleen staan, maar Duitschland als mach tigen bondgenoot hebben. Duitschland is de eenige groote natie die het bolsjewisme' met succes kan béstrijden". Op de vraag of -de verbreking der diplomatieke betrekkingen met Groot Brittannië reacties zou kunnen hebben op de Amefikaansch-Finsche be trekkingen, antwoordde Ryti: „Alleen wanneer de Vereenigde Staten actief bondgenoot van Sovjet Rusland zouden worden, anders kunnen de betrek kingen tusschen beide landen evenals tot dusver normaal voortgaan. Aangezien Groot-Brittannië actief bondgenoot is geworden van Sovjet Rusland, deed zich de mogelijkheid' voor dat zijn diploma tieke vertegenwoordiging in Finland een luisterpost voor de Sovjet Unie zou kunnen worden. Ryti legde cr herhaaldelijk den nadruk op dat Finland niet om egoïstische redenen handelt. „Wij hebben" zoo zeide hij „geen imperialistische belangen. Wij strijden voor onze vrijheid. Er mag geen tweede Versailles komen. In deze aangelegenheid denken alle vier de Scan dinavische landen hetzelfde. Zij willen niets anders dan him recht op bestaan. De nieuwe orde in Europa tr.oet zoo worden dat alle naties zich veilig kunnen VcHen tegen een voortdurend oorlogsgevaar". „Schok tusschen twee werelden heeft zijn epiloog bereikt Stefani meldt: De Duce heeft te Mantua de naar het Oostelijk front vertrekkende Zwarthemden toegesproken. Hij zeide: Een groote eer en een groot voorrecht wacht u en ik ben er van overtuigd dat gij dit gevoelt als vrijwillige strijders. Het zijn de eer en het voorrecht van het deelnemen aan een v/aren reuzenslag. De schok tusschen twee werel den heeft zijn epiloog bereikt: het vijfde bedrijf van het drama is aangebroken., De scheidingslijn is thans volledig. Aan de eene zijde Rome, Berlijn en Tokio, aan de andere Londen, Washington en Moskou. Wij koesteren niet don minsten twijfel aangaande den afloop van dezen grooten slag: wij zullen overwinnen, want de geschiedenis leert dat de volken, die de denkbeelden van het verleden vertegenwoordigen, de nederlaag moeten lijden tegen de volken, die de denkbeelden der toekomst belichamen. Légionnairs. Aan het Sovjetfront zult gij niet alleen met de Duitsche kameraden zijde aan zijde strijden, maar ook mpt de Finsehe, Hongaarsche, Slowaaksche en Roemeensche kameraden en met di* vrijwilligers der andere volken. Ik ben er zéker van dat uw gedrag gedurende de rustpoo/.en onberispelijk zal zijn en dat gij ge durende het gevecht zult strijden met de uiterste vastberadenheid cn de grootste wilskracht. Dat mijn woorden voor n een gids mogen zijn, een bewijs van Vertrouwen» een voorteeken van de overwinning. Italiaansch weermachtsbericht Bombardementen op Malta, Tobroek en Mersa-Mafroeh. ROME, 4 Augustus (Stefani) Het hoofdkwar tier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: „De vlootbasis Malta is opnieuw door formaties van ons luchtwapen gebombardeerd. Eenige vij andelijke vliegtuigen hebben de vliegvelden van Catania en Reggio di Calabria, met machinegeweer vuur bestookt. Eenige personen werden gewond en er werd lichte schade aangericht. In Noord-Afrika aanzienlijke activiteit van voor uitgeschoven posten aan het front van Tobroek. Een vijandelijke gemotoriseerde afdeeling, die pro beerde onze stellingen te naderen, ".verd door ar tillerievuur uiteengedreven. Er werden eenige ge vangenen gemaakt. Engelsche vliegtuigen wierpen brsnd- en brisantbommen op plaatsen van Cyre- naïca en Tripolitanië, waardoor drie personen ge dood cn ongeveer tien gewond werden. Vliegtuigformaties van de ast hebben versterkte stellingen, afweerstelling op den grond, pakhuizen en kaden van Tobroek gebombardeerd en branden veroorzaakt. Zij plaatsten voltreffers op de spoor- wegwerken van Mersa-Matroeh en op vijandelijke schepen ten Noordwesten daarvan, waar twee tor pedojagers getroffen werden. Dezelfde formaties hebben vier Engelsche jachtvliegtuigen brandend omlaag gehaald. Een van onze op den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten is niet op, haar basis teruggekeerd. De Engelsche onderzeeër „Ca chalot" van 1500 ton werd doqr een torpedoboot onder bevel van den luitenant der zee der reserve Gino Rasica geramd en in twee deelen gespleten. 91 leden der bemanning werden gerecren gevangen genomen. In Oost-Afrika zijn eenige afdeelingen van onze troepen in den sector von Gordor dapper de voor uitgeschoven vijandelijke stellingen binnengedron gen. waar zij wapens buitmaakten en den tegen stander verliezen toebrachten''. Duitsche belangstelling voor Nederlandsche groenten. DORTMUND, 4 Aug. (A.N P.) Volgens een bericht in de Westfalische Landeszeitung houden de Neder landsche tuinders de helft van hun- dagelijksche pro ductie voor den export gereed. Voor sommige-nroduc- ten het aandeel van den aanvoer voor den export nog grooter. Dit percentage bedraagt voor tomaten en augurken 80°/o, boonen 75°/o en 55 voor bloem kool en erwten. Gedurende den laatsten tijd is men er in gesla^d, het vervoer van groenten naar Duitschland te bespoe digen. Hierdoor is de duur van de groententransporten dan ook aanzienlijk bekort. De treinen kunnen dien tengevolge van de Nederlandsche markten later ver trekken zoodat de Nederlandsche tuinders beter kun nen leveren. Van het Finsehe front: Hoe de bunkerlinie der Sovjets doorbroken werd. (Van een V.P.B.-correspondent). SALLA, Augustus 1941. De hooge heuvel op de grens van Finland en de Sovjet-Unie. waar een auto van de Finsehe leger leiding ons heeft gebracht, geeft ons gelegenheid het terrein, dat in de afgeloopen weken het tooneel van hevige gevechten geweest is, te overzien. Het is bijna een raadsel, hoe de Finnen met hun betrekkelijk zwakke strijdkrachten er in geslaagd zijn hier door de zwaar versterkte Sovjetstellingen te breken. Tien tallen versterkingen van hout waren op de aan Fin sehe zijde vrij steile heuvels door de Sovjets gebouwd en deze bestreken met frontaal en flankeerend vuur iederen dooden hoek van het Finsehe front. Breede prikkeldraadversperringen doorkruisten het terrein, terwijl overal mijnen waren in gegraven of in ver sperringen verborgenook nu nog kan men slechts met de uiterste voorzichtigheid het gevechtsterrein betreden. Indjén de Finnen eenige maanden later tot den aan val waren overgegaan, zouden zij deze heuvels slechts met inzet van zeer zware artillerie hebben kunnen bezetten. De Sovjets waren juist begonnen kolossale bunkers van beton met twee verdiepingen te bouwen. Eenige waren reeds gereed en van alle wapens voor zien. In de bovenste verdieping, die voor een gedeelte boven de aarde uitsteekt, zijn snelvuurkanonnen en zware mitrailleurs ingebouwd Diepe schachten met ijzeren ladder voeren naar de benedenverdieping, die slaapruimten, munitiekamers, enz. bevat. Stuka's en zware artillerie zouden deze bovenver dieping wel kunnen verbrijzelen, maar in de dieper gelegen ruimten weinig schade aanrichten, Alle_ wapens zijn fonkelnieuw; vele kanonnen stonden in kisten gereed voor montage. De waarneming van het voorterrein heeft door middel van periscopen plaats. Gevechten van man tegen man. Het voorbereidend vuur der Finsehe artillerie was niet intensief, maar lag uitstekend. Overal in de ver sperringen, loopgraven en bunkers ziet men de ver woestingen, die door de Finsehe granaten zijn aange richt. Na het voorbereidend artillerievuur zijn de Fin sehe stoottroepen, gebruikmakend van elke dekking in het terrein, naar de bunkers geslopen en hebben deze, één voor één, met handgranaten, machinepisto len en dynamietladingen buiten gevecht gesteld. De tegenstander weerde zich dapper en gaf zich niet over, zoodat hij bijna tot den laatsten man vernietigd werd. Sovjets trokken zich in de bosschen terug. Merkwaardigerwijze hadden de Finnen hier denzelf den tegenstander tegenover zich als in den Finsch- Russischen oorlog van 19391940" de 168ste Sovjet divisie, die in dien oorlog twee maanden aan den Noordelijken oever van het Ladogameer was ingeslo ten door dezelfde troepen, die deze divisie nu uit de grens versterkingen verdreven hebben. De overblijf selen hebben 7,ich in de bosschen teruggetrokken en zijn grootendeels omsingeld. Traag zien wij in de verte witte rookzuilen van boschbranden omhoog kringelen. Mitrailleurs ratelen, af en toe overstemd door het gefluit der Finsehe gra naten, die hoog boven onze hoofden vliegen. Van den hoogen heuvel, waar wij staan, is het inslaan der gra naten in de Sovjetstellingen goed te zien. Even een vuurflikkering, dan een doffe slag boven de plaats van inslag blijft een donkere stofwolk hangen. Groote artillerieafdeelingen van het Sovjetleger zijn ingesloten, maar toch laten zij zich nauwelijks hooren. Welk een verschil met den vorigen oorlog, toen de Finsehe kanonnen tenslotte soms tot een dagelijksch rantsoen van acht granaten waren beperkt en de Sov jets munitiestapel na munitiestapél door de loopen joegen! Wij staan hier in den helderen zonneschijn slechts drie kilometer van de vijandelijke batterijen en zijn in auto's. c(ie groote stofwolken opwierpen en dus goed zichtbaar waren, gekomen. Toch openen de Sovjets het vuur ntet. De Fjnnen hebben de 168ste Sovjetdivisie als een stier bij de horens gepakt en hem het doodelijke staal diep in de flank gedreven! Besprekingen van De Brinon met Pétain, Parian e(n Hnntziger. PARIJS, 5 Augustus. (D.N.B.) De algemeene gevolmachtigde van de Fransche regeering in het bezette gebied van Frankrijk, ambassadeur De Brinon, heeft na zijn terugkeer uit Vichy aan de pers verklaard dat. hij met maarschalk Pétain en admiraal Darlan algemeene Fransche en in het bijzonder de bezette zóne betreffende problemen heeft besproken. Ook met generaal Huntziger heeft hij onderhandeld. De Brinon keerde zich ver volgens tegen de geruchten die verspreid zijn van De Gauillistische en Sovjetzijde. Vooral ontkende 'hij de waarheid van het Sovjetradiobericht, dat massale arrestaties zijn verricht bij de Fransche weermacht. In werkelijkheid was het aantal arres taties zooals reeds gemeld beperkt tot drie officieren. vÈÊèttÊ msa. DE ACHTERVOLGING VAN DEN VERSLAGEN VIJAND. Gemotoriseerde eenheden der Duitsche weermacht dringen onweerstaanbaar voorwaarts na den doorbraak van de Stalin-linic. (Foto Orbis, Holland) Doodstraf geëisclit in spionnage- proces. Engelsch agent en 35 helpers staan terecht. Uit Sofia meldt het D.N.B.Tegen den Engel schen en Joego-Slavischen hoofdagent in Bulgarije dr. E. M. Dimitrof en zijn'35 helpers heeft het openbaar ministerie in de zoo juist gepubliceerde acte van beschuldiging de doodstraf geëischt. Dimi trof heeft in opdracht van de Engelsche en Joego slavische spionnage een omwenteling voorbereid tegen de bestaande orde in Bulgarije en voorts sabo tage en terreur en een reeks sabotagedaden ge pleegd. Nieuwe luchtaanval op de reede van Suez. Twee vrachtschepen tot zinken gebracht. BERLIJN, 4 Augustus. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met groot succes een aanval gedaan op de reede van Suez Een koopyaarder van 10.CMO ton en een vracht boot van 8000 ton werden dor bomtreffers tot zin ken gebracht. Bovendien werd een passagierschip van tenminste 2000 ton doeltreffend midscheeps be schadigd. (D.N.B.) Roosevelt bp de Potomac". Tocht voor de kust van Nieuw-Engeland. NEW LONDON (Connecticut). President Roosevelt ging hier aan boord van het presiden- tieele jacht „Pötomac" voor een tocht door de wateren voor de kust v£h Nieuw-Engeland. Tijdens dezen tocht zal. hij gelegenheid hebben besprekin gen te voeren met den commmandant van de At lantische vloot, vice-admiraal Ernest J. King, De route •'van de „Potomac" wordt geheim gehouden en in tegenstelling tot het gebruik bij vroegere gelegenheden zullen ditmaal geen journalisten aan boord van een der de „Potomac" begeleidende vaartuigen kunnen medevaren. (United Press). Japan staakt cle scheepvaart op Amerika. TOKIO, Alle Japansche schepen hebben hun reis naar de Ver. Staten voor onbepaalden tijd ge staakt. (United Press). Tomafen zijn gezond. 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. Het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad schrijft: De tomaten zijn er weer. Overal liggen de warmroode vruchten uitgestald. Het is een lust voor de oogen en een streeling voor de tong! Op allerlei manieren kan men tomaten bereiden: als kpud of warm voorgerecht als soep, als saus, als sla of als compote. Men moet ze vooral rauw gebruiken, daar zij een waardevolle bron van zouten en vitaminen zijn en in rauwen toestand het meest tot haar recht komen. Daarom mogen de tomaten bij de boterham niet ontbreken. Vooral nu niet, want door haar sappigheid maken zij de boterham zacht, zoodat men met weinig boter kan volstaan. Tomaten lessehen den dorst; geef ze de kinderen mee op hun fietstochten en wandelingen. Doordat zij licht verteer baar zijn, kan men ze zelfs aan babies en kleine kinderen geven. Ijlenig gerecht krijgt door toevoeging van tomaten een pittigen smaak. Mep moet de tomaten echter nooit' langer verwarmen dan noodig is. Geur, smaak en r dingswaarde gaan bij langdurige verhitting verloren. De tomaten zijn niet lang t:e bewaren. Wel kunnen niét te rijpe tomaten eenige weken goed. blijven op een koele plaats in zaagsel gelegd, zóó dat zij elkaar niet raken. Door ze in te maken in den vorm van sap, purée, jam of compote kan men ook des winters tomatengerechten op tafel brengen. Rauwe tomaten bii de boterham. De tomaten wasschen en kort voor het gebruik in plak jes snijden en met wat zout (peper en fijn gehakte peter selie) of met wat suiker bestrooien. Sla van witte boonen, tomaten en aardappelen. (Volledige maaltijd voor vier personen). 800 gr. boonen, i/2 k.g. tomaten, 1 R.g. aardappelen, 1 ui, 1 komkommer, 1 krop sla, zout, azijn, mosterd. De boonen één nacht weeken, met het weekwater gaar koken en laten afkoelen. Kooktijd plus minus HA uur, De aardappelen schoon boenen, gaar koken en in plakken snijden. De sla schoonmaken,, de komkommer én tomaten wasschen en in plakjes snijden. Een slasausje maken van enkele fijn gemaakte aardappelen, mosterd, peper, zout, azijn en boonenvocht en alle bestanddeelen dooreen mengen. !Bespwiwq) stroomverbruik is verplicht Doe ook het gas wat eerder dicht De kaart geeft een duidelijk overzicht van den toestand in het Verre Oosten nadat het Fransch-Japansche verdrag verwezenlijkt is. De overeenkomst tusschen Vichy en Tokio doet blijken dat Frankrijk met het oog op het gevaar van een bezetting van Indo-China door Britsche troepen er de voorkeur aan heeft gegeven met Japan tot een overeenkomst over de gemeen schappelijke bescherming van Indo-China te geraken. Japansche troepen zijn derhalve in Indo-China aan land gegaan. Dc gebieden der bezetting zijn op de kaart aangegeven. (Kaart van Pelt*; Volkskunst neemt een belangrijke plaats in Uitgebreid museumwezen In den „Europaischen Wissenschafts-Dienst" schrijft dr. Kuusta Vilkuna uit Helsinki over de volkscultuur van Finland en de instellingen die het behoud van die cultuur waarborgen. Dr. Vilkuna constateert dat in Finland, zooals algemeen in het Noorden, de boeren steeds een be langrijk, ja beslissend aandeel in de volksgemeen schap gehad hebben en tegelijkertijd verreweg het grootste deel van de bevolking uitmaakten. Zij zijn nooit lijfeigenen geweest. De zelfstandige positie der vrije boeren heeft op de volkscultuur haar eigen stempel gedrukt. In de dorpsgemeenschap viel van oudsher een drang naar een vaste, doelbewuste vorming van de samenleving op te merken. Opmerkelijk zijn de vele gemeen schappelijke eigendomsrechten op weiden, visch- water en bosschen. Ook de aan het volk ontsproten volksgemeenschappen, waarvan de opbrengst, ge lijkmatig onder de leden verdeeld werd, waren in vroeger tijd algemeen wrspreid. Ook heden nog weerspiegelt zich de oude samenwerking der bpe- ren in de groote, overal verspreide genootschappen, die alle gebieden van den landbouw bestrijken. Dank zij hun „volksch" bewustzijn bezinnen de Finnen zich graag op hun rijke volksoverlevering. Reeds in den heidenschen tijd heeft het Finsehe volk heldenliederen gezongen, .sprookjes en sagen verteld, raadsels opgegeven en levenswijsheden tot spreekwoorden gevormd. In de zestiende en zeven tiende eeuw werd de aandacht van,eenige geleer den daarop voor de eerste maal gevestigd, maar pas aan het einde van de achttiende eeuw koos H. G. Porthan deze stof tot een voorwerp van weten schappelijk onderzoek. In het begin van de negen tiende eeuw begonnen eenige Romantici deze gees telijke schatten uit den volksmond zelf op te teeke nen en te verzamelen. Het door Elias Lonnrot in 1833 gepubliceerde volksepos „Kalevala", dat voor de ontwikkeling van de Finsehe taal en de stimu leering van een sterk volksbewustzijn een buiten-i gewoon groote beteekenis had, spoorde ook tot een-v, verder verzamelen van decultureele overlevering aan Eenige bekende persoonlijkheden, waartoe oolc Lönnrot behoorde, stichtten in 1831 de Finsehe Litteraire Maatschappij, die zich spoedig met alleen tot een taalgenootschap ontwikkelde, doch ook de instandhouding en rangschikking van het uit den volksmond verzameld materiaal als haar taak be schouwde. Thans herbergt het geweldige archief van het genootschap ongeveer 1.200.000 archief stukken van oude runen, gedichten, liederen, sprookjes, spreekwoorden', raadsels, sagen en volks melodieën. Omstreeks 1880 leidde de Finsehe Litteratuur Maatschappij ook de verzameling van den woor denrijkdom van het Finsehe volk in. In 1925 droeg zij dézen arbeid over aan de Stichting voor het Woordenboek, die daarmede snel voortgang .maak te Het beoogde resultaat zal- spoedig werkelijkheid zijn geworden, uit elk der 23 verschillende dialec ten zullen 20000 tot 50.00p woord- en zaaknamen bijeen gebracht zijn. Het voornaamste deel van het vele millioenen woorden omvattende materiaal der Stichting werd door breede kringen van de be volking verzameld. Dr Vilkuna schrijft voorts over het verzamelen van voorwerpen der boerencultuur, waarmede men omstreeks 1870 begonnen is. Te dien tijde verza melden nationaal voelende studenten voorwerpen, en zelfs geheele inrichtingen, uit de boerenwonin gen der vérsebillende provincies en exposeerden die in 1874 op de Algemeene Finsehe Kunstnijver- heidtentoonstelling te Helsinki. Deze tentoonstel ling der studenten vond levendigen bijval. Het ver- zfAielen werd voortgezet en leidde tot de stichting „Ethnografisch Studentenmuseum", waaruit zich later hei onder staatsbeheer staande „Finsehe Na tionale Museum" ontwikkelde. Behalve het Nationale Museum telt Finland nog ongeveer zestig musea en eenige daarvan, die m de provinciale hoofdsteden gevestigd zijn, bezitten belangrijke cultuur-hisorische verzamelingen. Ove rigens dragen de musea voor het grootste deel een ethnografisch karakter en de voorwerpen, die men er vindt, zijn uit de onmiddellijke omgeving uit boeren- en 'heerenhuizen bijeengegaard. Al deze musea behooren 'tot het Finsehe Musieumverbond (gesticht in 1923), dat tot taak heeft' zoowel de practische als de wetenschappelijke activiteit dezer instellingen te bevorderen, Het Museumverbond organiseert in Helsinki technische cursussen op het gebied van het museumwezen en heeft voorts het initiatief genomen tot verscheidene „Museumda- gen" in d provinciale centra. Bijzondere aandacht heeft men in Finland voor het 'Openluchtmuseum. Dit ressorteert onder het Nationale Museum en bevindt zich op het eiland Seuraaaari nabij Helsinki. Het plan bestaat ook in de provincie dergelijke muspa te stichten. Ook aan de vervolmaking van de ethnografische film wordt in Finland groote zorg besteed. In ver schillende deelen van het land zijn onder leiding van vaklieden films betreffende het volksleven opgenomen. Vff&t het volkslied betreft: er zijn ongeveer 20.000 melodieën verzameld. Bijzonderen ::"er legt den laatsten tijd op dit terrein het K 'Ja Genoot schap aan .den dag (gesticht in 1919), dat talrijke liederen, klaagzangen e.d., welke uit overlevering afkomstig zijn, op de gramofoon heeft doen vast leggen. ffiadio ■mgiamma WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1941 HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15- Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmu zlek. 10.00 Fragm. „Das Nachtlager von Granada", opera (opn.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kin deren en solist. 12,00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak 12.45 BNONieuws- en economische be richten. 1.00 Haarlemsche Orkestverfeenlging en gramo foonmuziek. 2,15 De Romancers, soliste en gramofoonmu- zlek.- 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Fluit en piano. 4.00 Bijbel lezing (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek (met toelichting). 6.15 Voor dê binnenschippers. 6.30 De Ramblers. 7.00 BNO: Economi sche vrógen van den dag. 7.15 Voor de kleuters. 7.25 Gra mofoonmuziek. 7.30 Vojkszangkoor met pianobegeleiding. 8.00 BNO: Nieuwsberichlen. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Cabaretprogramma (opn.) 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten, 10.00 BNO: Uitzending in de Eng. taal: „The Dutch achievements in the Netherlands Indies" Hierna: Sluiting. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7:00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantseh Kerk- comtté). 10.20 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Curt Kollenbergen en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Roemeensch orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Ernst van "t Hoff met zijn 15 solisten. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Frag menten uit de operette „Die Fledermaus" (opn.). 4.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 5,00 Cursus „Het geestelijk karakter van ons volk" (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantseh Kerkcomité). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5,30 Ensemble Bandl Balogh. 6.00 Dansmuziek (gr.pl.). 6.15 Orgelconcert en zang. 6.45 Reportage. 7.00 B. N. O. Brabantsch praatje. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Lezing „Volksgezondheid". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Re sidentie-orkest en solist. 9.00—9.15 Causerie „In Holland staat een huis". 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Dag sluiting (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting)» 10.05—10.15 Gramofoonmuziek,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6