De afspraak in de Parklaan De houding van Ned. Indië. /- Het legioen marcheert! !Bucg,erfif&e Stand P 0 N n E R D" A"'0 7 AU G USTUS T9W H"A A"REEM'S 13 A GB E A B De Verecnigdc Bersbureaux (V.P.B.) zenden ons de volgende beschouwing: Bij de spanning die in het Verre Oosten heerscht. gaan ongetwijfeld de gedachten van schier alle Ne derlanders met diepe zorg uit naar het rijke over- zeesche gebied, dat eenmaal door den ondernemings geest onzer vaderen gewonnen werd en dat'zich onder Nederlandseh bewind zoo gelukkig en voorspoedig ontfwikkeldc. Welk een kostelijk gebied ligt daar! Legt men de kaart van Nederlandsch-Indië op gelijke schaal over Europa, dan bedekt het in zijn wijde uitgestrektheid geheel Europa. Het telt 70 millioen zielen die een 50- tal verschillende talen spreken. En in zijn ontwikke ling, cultuur, saamhoorigheid en rijkdom getuigen eeuwen van verstandig koloniaal beleid en noesten arbeid van vele geslachten der beste vaderlanders, die ons land voortbracht, van Nederlandseh kunnen en Nederlandseh willen Wij gevoelcij diepe ^org inzake Nederlandsch-Indië Want Buitenzorg volgde sinds Mei 1940 geen verstan dige politiek. Niemand zal kunnen tegenspreken, dat het gouver nement te Buitenzorg één richtsnoer vast in het oog moet houden, n.l dit: Hoe blijven wij het best met bezet Nederland één. zonder in botsing te komen met Londgn en Washington? immers, zullen Nederland en Ncderlandsch-Inoie na den oorlog elkander kunnen hervinden, dan moeten zoowel om buitenlandsche als binnenlandsche poli tieke redenen, alle krachten worden ingespannen, om de klqof niet dieper te doen worden, dan door de ver schillende omstandigheden absoluut onvermijdelijk is Indien niet. dan dreigt in dezelfde mate het gevaar, dat de loop der dingen Nederland en Nederlandsch- Indië voorgoed uiteen zal drijven. Dat wil zeggen, "net gouvernement te Buitenzorg moet een besliste zelfstandigheidspolitiek voeren. Het moet dat doen om der wille van het eigen Nederland- sche belang, dat uitsluitend en alleen op deze wijze gediend kan worden En juist dit inzicht blijkt te Buitenzorg tc ont breken. Men voert er geen zelfstandigheidspolitiek en loopt willens aan den leiband der Angelsaksische mo gendheden. Dat bleek o.a. uit de internecrinespolitiek Dat Indië tegelijk met Nederland in de Meidagen van 1940 aan het „interneeren" sloeg. fiat. Men deed het hier ook en Nederlandseh-Indië bleef daarmee dus in Neder landsche lijn» Doch na de capitulatie veranderde de toestand en had ook Tndic zijn houding moeten wij zigen. Dat Indië niet mede capituleerde met »het moederland en aan de gevluchte regeering te Londen trouw bleef, wij weten het Maar dat wil nog niet zeg gen. dat Indië nu den band met het moederland ver- waarloozen moet en willoos in het kielzog van dc An gelsaksen moet gaan varen. De bezettingsautoriteiten hebben hier in revanche een aantal aanzienlijke Ne derlanders geïnterneerd. Wat voor belang heeft Tndië er bij, ginds met alle geweld de menschen in de in- terneerinesknmDen te houden met als eenie gevolg, dat er dan hier ook tallooze van hun vrienden geïn terneerd worden? Laten zij ze los, zij hebben er geen enkel nadeel van en kunnen'eventueel gevreesde na- 'deelen zeer gemakkelijk op andere, minder onaange name manieren voorkomen. En anderzijds winnen zij het voordeel, dat zij aan hun vrienden in Nederland de vrijheid bezorgen. Waarom doet -Indië het niet? Omdat het te weinig Nederlandsche politiek voert en .aan de slinnen van de Angelsaksen hangt, die zich om vrijheid en onvrijheid van een aantal Nederlan ders in het bezette gebied weinig bekommeren. En geüik met de interneerlngsquestie is het over (!e gansche linie. Van Nederland uit is bijvoorbeeld menige poging gedaan om per radio contact met Indië te hóuden, al ware het slechts over een volkomen onschuldige ma terie als bijv. familie-nieuws. De Duitsche autoritei ten hier te lande hadden daar geen bezwaar tegen. Waarom moet Indië wél bezwaar maken en elk con tact afsnijden. Groot-Nederlandsche politiek is dat niet: het is uitsluitend Angelsaksisch gedacht. Met Japan heeft men te Buitenzorg ter nauwernood willen praten. Zuiver Nederlandseh belang Is, dat waar het moederland door den bondgenoot van Japan bezet is, Nederlandsch-Indië er zorg voor draagt, zoo veel mogelijk alle botsingen met Japan te vermijden. Buitenzorg doet echter het omgekeerde. Het vergeet het moederland en denkt alleen aan Roosevelt en Churchill. Wel z.ijn er ook In Indië stemmen, die een meer zelfstandige politiek vorderen we lazen iets dergelijks in het Bataviasche Nieuwsblad doch het gouvernement luistert daar niet naar. Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachhouwer is zelfs door zijn huwelijk bijzonder Amerikaansch geörieateerd en verbergt dat In zijn beleid niet. En dat werkt allengs fataal. Natuurlijk ligt Nederlandsch-Indië in de gevaren- zóne in het Verre Oosten. Doch het behoeft niet z.ijn uiterste best te doen de gevaren zooveel mogelijk tot zich te trekken en acuut te maken. Het schakelt zich thans volkomen in in het Engelsch-Amerikaan- sche verdedigingssysteem en doet al zijn best om Japan niet onder den indruk te brengen, als zou Indië aan' het moederland denken en deswege een zekere kleine reserve noodwendig zijn, integendeel, het pro- voceeert Japan en ^vraagt zijn wachtwoord aan Washington en Londen. Wij vreezen hiervan het ergste Hoe de zaken in het Verre Oosten ook loopen mo gen, de politiek van Buitenzorg Is uit Nederlandseh oogpunt gezien fataal, omdat ze te weinig Neder landseh ts. te weinig zelfstandig is. Daarmee brengt Nederlandsch-Indië zijn positie in gevaar en schept voor de naaste toekomst een situatie, die zich nooit ten voordeele van den band met het moederland ont wikkelen kan. Wij houden rekenine met het feit. dat Nederland bezet gebied is en Nederlandsch-Indië hierbuiten valt. Wij weten natuurlijk, dat Neder- landsch-Indlé daardoor in een gansch andere positie ls, dan wij Maar juist daarom moeten beide deelen van het rijk, hier en overzee. Vliet ophouden aan .el kander te denken en alles doen wat mogelijk is, om ln de gegeven omstandigheden den band met elkander aan te houden. En daarbij komt het er juist voor Indië zeer op aan, dat zijn gouvernement Neder landseh denken zal en Nederlandseh handelen zal. 'dat het een wijze en voorzichtige zelfstandigheidspoli tiek zal voeren, die er op bedacht is het conflict in het Verre Oosten zoo lang mogelijk buiten zijn gebied te houden en die nimmer vergeet, dat het moederland binnen de machtssfeer van den tegenstander der An gelsaksen valt, Verwaarloozen van dit standpunt kan op het definitieve verlies van Indië uitloopen. En dat moet ook in de Oost een schrikbeeld zijn. dat tegen een al te slaafs volgen van den Angelsaksischen koers waarschuwen moet. (Nadruk verbodfcn). Tragedie in de woestijn. Zeven toeristen omgekomen. YUMA (Arizona) 7 Augustus. In de woestijn ten noorden van de stad Mexico heeft zich een tragedie afgespeeld, waarbij verscheidene personen het le ven hebben verloren. Negen toeristen uit Californië. die via den z.g. Duivelsrug de woestijn wilden doorreizen, geraak ten in nood, omdat hun vrachtauto motordefect kreeg. Slechts twee leden van het gezelschap, waaronder een 17-jarig Mexicaansch meisje, ble ven in leven. Zij zijn in een hospitaal opgenomen cn bevinden zich in levensgevaar. Vijf dagen had den zij in een verschroeiende hitte op hulp gewacht" en in dien tijd hun dorst gelescht met watfr uit de motor. De een na den ander hadden zij voor hun oogen van honger en dorst zien omkomen. Tenslotte werden zij door een automobilist ontdekt. De Duivelsweg is reeds vierhonderd jaar oud. Overal langs den weg ziet men kruisen van graven van menschen die op dezelfde tragische wijze cm het leven gekomen zijn. (United Press.) HET BRITSCHE KONINGSPAAR IN HULL. BERLIJN, 7 Aug. (D.N.B.) De Britsche koning en de koningin zijn. naar de Britsche Nieuwsdienst meldt, Woensdag naar Huil gegaan, waar zij drie uur lang een inspectietocht maakten door de gebombar deerde deelen der stad. Het koninklijk paar bezocht de het meest geteisterde streken der stad, o.m. een bijna geheel verwoeste fabriek. In een gesprek met de bevolking vroeg de koning aan een vrouw: „Woont u hier?" waarop de vrouw antwoordde: „Ja. in het gedeelte dat van ons huis nog over is. De ruiten zijn echter stuk". De koning zcide toen: „Ik heb in het Buckingham Palace ook geen vensterruiten meer". DE VERLENGING VAN DEN MILITAIREN DIENSTPLICHT IN DE V. S. WASHINGTON, 7 Augustus. (D.N.B.) De se naat heeft met 50 tegen 21 stemmen een voorstel verworpen, waardoor de militaire diensttijd beperkt zou worden tót twaalf maanden, zoo meldt de As sociated Press. Dysenterie in Den Haag. Geen aanleiding tot bezorgdheid. 's-GRAVE'NHAGE, 7 Aug. Behalve te Am sterdam komt ook in Den Haag een aantal ge vallen van dysenterie voor. Sedert Vrijdag j.l. heeft men hier ter stede een explosief optreden van de ziekte kunnen waarnemen. Aanvankelijk werden in Spoor- en Laakkwartier gevallen ge meld, doch zeer spoedig kwamen deze ook in andere stadsgedeelten voor. Ernstige gevallen zijn tot heden niet gemeld. De Geneeskundige Dienst is er nog niet in geslaagd een bepaalde haard der ziekte te ontdekken. Bij een aantal Datiënten. dat verschijnselen vertoonde, welke in de richting van dysenterie konden wijzen, ,kon slechts een darmcatarr geconstateerd wor den. Voor eenige bezorgdheid is geen enkele aan leiding. Dysenterie is een echte zomerziekte, die ieder jaar normaal voorkomt, plotseling ver schijnt' en plotseling weer verdwijnt. Het voor naamste verschijnsel is hevige diarrhee met slijm, soms bloed. De ziekte verloopt in den regel goedaardig, vooral bij de betrekkelijk lichte ge vallen. Velke zich thans hebben voorgedaan Men betrachte de grootste zindelijkheid met hetrekkine tot de ontlasting en wassche zijn handen zeer grondig. Wanneer zich verschijn selen voordoen, wachte men niet met het raad plegen van een arts. Haarlemsche Politierechter BURENTWIST. In Kennemerland woont een familie, vader, moeder en zoon, waarvan de vader vrachtrijder is en een mestput heeft. Een buurman had last van die mest put, die hij schadelijk voor zijn gezondheid achtte, omdat die put zoowel muggen en vliegen „aan haalde". Deswege beklaagde hij zich by de politie met het gevolg, dat de vrachtrijder order kreeg, de mestput af te dekken. Dat gebeurde in Juli 1940 en sindsdien was het „hommeles" tusschen beide fami lies. Er kwamen, zpoals de vader heden voor den po litierechter te Haarlem verklaarde, ernstige onaan genaamheden van. Hy gewaagde zelfs van een „moordaanslag", hetgeen de Politierechter erg over dreven vond. Maar de vader verklaarde, dat de buurman om mishandeling verzocht had. waarmede hy dan, zoo als bij nader uitleg bleek, bedoelde, dat de buur man aanleiding gegeven had, tot de .mishandeling, waarvoor de familie zich te verantwoorden had. „Edelachtbare", zoo zeide de vader, „ik kwam thuis met den platten wagen en toen vertelde mijn vrouw mij, dat buurman haar met. een mes had ge dreigd. Nou, dat neem ik niet, want als ze aan mijn vrouw zitten te trekken, dan word ik woest, of schoon il{ anders nooit iets met iemand heb. Buur man stond altijd voor het raam van zijn slaapka mer maar naar die mestput te kijken, die ik noodig heb voor mijn bedrijf, want mijn werk is beer putten leegen en vrachtrijden voor de tuinders. Toen zei ik: „Dat moet je niet doen. Je moet op den hoogén toren gaan staan, dan heb je een goed over zicht over alle puttén van Beverwijk!" Enfin, toen mijn vrouw m;.i dat vertelde had van dat mes. zag ik hem 's middags op het erf en toen zei ik: „Dat moet je mij doen. Je moet mij dreigen met een mes!" Er was uit het verhaal van den vader, die bo vendien telkens door de zeer opgewonden vrouw in de rede gevallen werd. eenigszins moeilijk wijs te worden, maar zooveel bleek wel. dat er tusschen de beide huurlieden, van wie de buurman een com^ mensaal bij zich had en die later door den zoon „van elkaar gescheiden" waren, harde klappen vielen. De buuripan deed ook een verhaal: Man en vrouw stonden op een goeien dag te kijken naar een vlieg machine. Toen kwam de buurman er aan cn toen zei de vrouw: ik zal hem aan het mes steken. Nu speelde het mes dus plotseling aan den anderen kant een rol. Hoe dit zij, dat de beide huurlieden „elkaar aan gepakt" hadden, stond wel vast, ook dat de zoon bij het „scheiden" erg hardhandig tc werk was ge gaan. De officier van Justitie vroeg voor de vrouw vrijspraak, omdat haar schuld niet bewezen werd geacht en voor vader en zoon elk f 10 boete of 6 dagen hechtenis. De Politierechter, die beide partijen een ernstige vermaning toediende, sprak de vrouw vrij en von niste den vader, dien hij „de aanvoerder van de knokploeg" noemde, en den zoon elk met f 5 boete of 3 dagen hechtenis. BELEEDIGINC. Op 9 September 1940 laf een bewoner van Vel- sen-Noovd al in Morpheus' armen, toen hij uit zijn slaap werd gewekt door gemorrel, eerst aan een deur, toen aan de andere en tenslotte aan de deur van zijn pakhuis. Hij deed een raam open en vroeg wat er was. Uit de duisternis klonk een antwoord. Hot bleken controleurs van de luchtbescherming te zijn, die iets te zeggen hadden. De uit zijn eerste slaap zoo wreedelijk gewekte, die ook al onaange naamheden met een diefachtigen knecht had gehad, ontstak zóódanig in woede, dat hij de luchtbescher mers uitschold voor „vuile schooiers" en nog erger. Hij vertelde den Politierechter dat de mannen hem toegevoegd hadden. „Je bent hartstikke dron ken", maar volgens het proces-verba al hadden zij alleen gezegd: „Je hebt zeker een glaasje te veel gedronken." De officier oischte f 10 boete of 6 dagen hechte nis. De Politierechter wees er den verdachte nog eens op, dat de mannen van de luchtbescherming nu eenmaal hun plicht moesten doen en maakte van de straf f 5 boete of 3 dagen hechtenis. „MENEER. HEEFT U VERGUNNING?" Een los werkman te IJmuïden, die vroeger ven ter was geweest, maar nu niets meer verdienen kon bad een agent uitgescholden, omdat hij hem bekeurd had wegens het niet voldoende rechts op den weg fietsen. Hy vertelde, dat hij vroeger in Amersfoort venter was geweest en dat de politie daar heel an ders tegen hem optrad, dan nu in IJmuiden. De Amersfoortsche agenten begonnen het gesprek al tijd zóó: „Meneer, heeft u vergunning?" „Zeker met de pet in de hand?" vroeg de Of ficier. Hoe dit zij, het optreden van de IJmuidensche agenten was in 't geheel niet naar den zin van verdachte cn daarom had hij ook eenigszins ruw gereageerd. De officier vroeg, omdat hij den laatsten tijd geen klachten meer over verdachte had ontvangen en de zaak al meer dan een jaar geleden was, een lage boete: f 5 of 3 dagen en de Politierechter von niste conform dien eisch. CONCERT IN DEN HOUT. Vrijdagmiddag 5 uur zal in de muziektent voor Hotel Den Hout te Haarlem een uitvoering worden gegeven door een Duitsch muziekgezelschap. GIFTEN VOOR WINTERHULP. Van 14 tm 26 Juli 'j 1 ontving Winterhulp Neder land aan bijdragen f 7.938.27. De vischvoorziening in Nederland. 's-GRAVENHAGE, 6 Augustus. De Nederland sche vissehevij voorzag voor 1940 geheel in de binnenlandsche behoefte aan visch en exporteerde groote hoeveelheden pekel- en steurharing. Tengevolge van het intreden van den oorlogstoe stand werd de aanvoer van zeevisch. aanvankelijk geheel onmogelijk, doch doordat de kustvisscherij ovprdag op beperke schaal werd toegestaan en sinds het begin van dit jaar opk enkele dagen en nachten achtereen op zee gevischt mag worden, is de aanvoer van versche zeevisch langzamerhand weer van eenige beteekenis geworden. Voorts konden de zoetwatervisscherij, de mossel en oestercultuur vrijwel op de oude schaal worden uitgeoefend, waardoor, tezamen met de van de kustvisscherij ter beschikking komende visch en vischproducten, de. productie van de Nederland sche visscherij voor de voedselvoorziening weer van belang is geworden. Allengs deed zich echter in dezen tijd van distri butiemaatregelen de behoefte gevoelen een duide lijk overzicht tc verkrijgên van alle betrokkenen bij de uitoefening ran de visscherij, den vischhan- dél (groot- en kleinhandelaren, commissionairs, enz.), be- en verwerking van visch, schaal- en schelpdieren. In het bijzonder kan hierbij gedacht worden aan maatregelen in het belang van den afzet van visch speciaal naar die streken, waar de grootste behoef te aan visch is. Om de noodzakelijke maatregelen zoo snel en soepel mogelijk te kunnen doorvoeren is het ge- wenscht, dat alle betrokkenen bij de visscherij, vischhandel en vischbe- en verwerking zijn geor ganiseerd bij een centrale instantie. Krachtens het heden in werking getreden „vis- scherijbesluit 1941" is als zoodanig aangewezen de Nederlandsche visscherijcentrale te 's-Graven- hage,- welke daarbij tevens de bevoegdheid heeft verkregen aan de verschillende groepen van ge- organiseerden daaronder begrepen de afslagen de noodige aanwijzingen te geven en verplichtingen op te leggen. Voor verdere bijzonderheden worde verwezen. naac de desbetreffende publicatie. Vertrek van Jeugdstormleiders naar het Sovjetfront. 's-GRAVENHAGE, 7 Augustus. Woensdag avond was het hoogere kader van den Naüonalen Jeugdstorm bijeen om afscheid te nemen van den stafchef.' schout C Quispel. en den gewestelijken leider van gewest Twente Salland en de Graaf schap, schout F. Groneman, clic den jeugdstorm zullen vertegenwoordigen aan het Oostfront en wier definitieve vertrek is vastgesteld op 15 Augustus aanstaande. Gesproken werd door het hoofd van het Jongeren Kwartter, schepen, ir. J. R. de Jong, cn den or ganisatieleider, schout Mart. Jansen, die den na druk legden op het vele goede dat in het afgeloo- pen jaar in den Jeugdstorjjj tot stand is gekomen, mede door den onvermoeibaren inzet van de ver- trekkenden. In zijn afscheidsrede zeide schout Quispel dat alles in het leven bepaald moet worden door het woordje „plicht'. Het werd ingegeven door den plicht dat niemand van de vele Jeugdstormleden, die zich hadden aangemeld, al$. vrijwilliger' mocht vertrekken. Het was evenzoo plicht dat een der hoogste kaderleden als vertegenwoordigers van den Jeugdstorm hun plaats aan het Oostfront zouden innemen. (A.N.P.) DE GERUCHTEN INZAKE EEN ONTMOETING ROOSEVELT-CHURCHILL. WASHINGTON, 7 Augustus (D.N.B.) Het de partement van marine heeft Woensdagmiddag be kend gemaakt dat het jacht van Roosevelt, „Po tomac" met den president aan boord, langs de kust van Nieuw Engeland kruist, waar Roosevelt zien aan de vischvangst wijdt. Dit communique van net departement van ma rine maakt met geen woord melding van een ont moeting tusschen Roosevelt cn Churchill, zooals dat bij geruchte in de Vereenigdc Staten verluidt. De Associated Press meent üit' het communiqué en uit het feit. dat de „Potomac" langs de kust van Nieuw Engeland kruist, te kunnen afleiden dat een ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill ergens op den Atlantischen Oceaan niet in het voorne men ligt. TAGORE OVERLEDEN. BERLIJN, 7 Aug. (D.N.B.) Naar de Londensche berichtendienst meldt is Rabindianath Tagore heden nacht overleden. Van (le Ainsterdamsche Beurs. AMSTERDAM, 7 Augustus. Na de onlangs plaats gevonden hebbende kapitaalsuitgiften van Rouppe van der Voort en Du Croo en Brauns, welke béide uitgif ten met groot succes zijn bekroond, komen thans de N.V. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v.h. Bro cadesStheeman en Pharmacia te Meppel met een uitgifte van 500.000' gld gewone aandeden aan de markt, waarop de inschrijving kan geschieden tot den koers van 135 procent. Gezien het zeer gunstige re sultaat, dat den laatsten tijd kon worden gebiekt wan neer door Nederlandsche industrieeele ondernemin gen op de geldmarkt een beroep gedaan werd, lijdt het vrijWel geen twijfel, of ook de uitgifte van Broca des en Stheeman zaj een gunstig onthaal vinden, niet het minst, omdat deze noderneming bewezen heeft gunstige resultaten te kunnen behalen en daarbij in een goede financieele positie verkeert. Dit wordt trouwens hierdoor wel bewezen, dat de laatste koers der aandeelen 265 was, tot welken prijs koopers in de markt waren. En gezien deze verhoudingen behoeft ook een uitgiftekoers van 135 geenszins hoog te wor den geacht. Voor de aandeelen in Nederlandsche nij verheidsondernemingen vooral dezulke, welke ook in het huidige tijdsbestek nog in de gelegenheid zijn be hoorlijke resultaten te verkrijgen, bestaat ter beurze van Amsterdam geregeld kooplust en dit behoeft geen verwondering te wekken, omdat men omtrent deze ondernemingen de beschikking heeft over gegevens, welke men omtrent verscheidene andere soorten ven nootschappen. ein speciaal 'die, welke hun werkkring buiten het Europeesche gedeelte van het Nederland sche rijk uitoefenen, moet ontberen. Op de beurs doet zich trouwens het verschijnsel voor, dat. er maar weinig materiaal aan de markt komt. Nog steeds zijn aanmerkelijke kapitalen op zoek- naar behoorlijk em plooi en zoodra men meent, beslag te hebben kun nen leggen op een -goede belegging, dan wordt daar van niet zoo'gemakkelijk afstand gedaan. Natuurlijk is de fandsenmarkt wel aan stemmingen onderhevig, maar uit alles blijkt, dat er door elkander genomen, meer koopers dan verkoopers zijn, en het groote weerstandsvermogen van de markt ondanks alle span ningen, welke tegenwoordig te verwerken zijn, kan hierdoor gemakkelijk worden verklaard. ZANDVOORT Zilveren jubileum van badman Koning. Zondag 10 Augustus, hoopt de heer H. Koning, den dag te herdenken, waarop hij voor vijf en twin tig jaar als badmeester in dienst trad bij de bad inrichting van Groot-Badhuis. In deze kwart eeuw is er natuurlijk wel het een en ander veranderd. De dh'ectie van Groot-Bad huis, die in 1916 bestond uit de heeren Gunters en Stom. kwam na het vertrek van den héér Stom in handen van den heer Gunters alleen. Vervolgens voerde de heer Kuchlin het beheer in Groot-Bad huis en gedurende de laatste twee jaren is het de heer Van Stekelenburg. Intusschen werden de badinrichtingen Groot- Badhuis en Termes samengevoegd. De koetsjes, die vroeger in zee werden gereden, kwamen en carrée om het zonnebad te staan. Niettegenstaande al deze veranderingen bleef Koning dezeltde De vaste klanten, die jaarlijks te- rugkeeren en hem weer op de oude plaats in het badkantoortje terug vinden, zien nauwelijks, dat hij ouder wordt. Zelf wordt hij er wel terdege aan herinnerd, dat. hij ouder wordt, telkens als hij be merkt, dat oude klanten, die als kinderen reeds 'bij Koning kwamen baden, thans met hun kindeken nog bij hem komen baden of zonnebaden. 'Wij twijfelen er niet aan of Zondag 10 Augustus 'zal voor den heer Koning een bewogen dag wor den, want zeker Allien vele oude bekenden hem op dien dag persoonlijk de hand komen drukken. Met vliegende vaandels en slaande trom marcheer»! de vandaag het tweede contingent vrijwilligers dootDi Den Haag naar het station, waar de trein gereedtU stond, die de mannen naar Krakau zal brengen. Het legioen marcheert! Sinds enkele weken wordt het eerste contingent in Krakau geoefend. Het tweede contingent is op weg en intusschen komen steeds meer aanmeldingen binnen van Nederlanders, die begrijpen, waar het om gaat en hun plicht wenschen te doen. Het legioen marcheert! Nu neg in de oefenkampen. '3 Straks als een keurkorps in de rijen van hers, die op- fa trekken naar het Oosten om de gelederen tc verster- >e ken van de Duitsche legers en de legioenen, die daar ir reeds wekenlang de Sovjettroepen strijd leveren, h terugwerpen, omsingelen en vernietigen. in Het legioen marcheert! Dreunend klonk vandaag het ie marcheeren van vastberaden Nederlandsche mannen door de straten. Fier wapperde het .vaandel. Vrijwil- ia Jigers vertrokken in de heilige overtuiging, dat zij :c zich inzetten voor de toekomst van hun volk en hun vaderland. Ifl Het legioen marcheert! Duizenden Nederlandsche I mannen vormen dit legioen en zij verwachten, dat ook gij spoedig zult volgen, omdat ook gij weet, wat uw plicht is en dus uw plaats zult innemen in de gele deren van het VRIJWILI EGIOEN Koninginnegracht 22, 's-Gfavenhage. WESTDUINWEG VOOR AUTOVERKEER GESLOTEN. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland is, naar aanleiding van een verzoek van het College van B. en W. van Zandvoort de West duinweg gesloten verklaard voor het verkeer in beide richtingen met motorrijtuigen op meer dan twee wielen. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: P. G. ter Wolbeek—van der Horst, d. ONDERTROUWD: J. H. vara Kordelaar en H. van der Velde; A. S. Schaper cn C. W. Pel. GETROUWD; H. W. Ph. E. Schönhuth cn G, H. M. Roet- man: E. van Wonderen en H. E. Brouwer. OVERLEDEN: M. Llnlner, 70 i.: A. Grooteman,, 22 j.; J. Roozec, weduwe van J. H. Verkerk. 76 j„ overl. le Haar lem: P. D. J. Gajentaan, 66 j„ overleden te Haarlem; H. Th. J. A. Coebergh. 76 j„ ovexleden te Haarlem. IJMUIDEN Marktprijzen en besommingen. Tarbot f5,20—f5; Tongen f 5,80—f 3,50, alles per K.G. KI, schol Ie s. f 168—f 132; KI. schol 2e s. f 126—f 92; KI. schol piif le s. f79—f68; KI. schol puf 2e s. £38—f32; Pieterman f82; KI. schar f56—f45; Pufschar f28—f 14; KI. r. poon" f 126—f 98, alles per 50 K G. Trawlers: IJM 64, Penelope, 100 rand. f3912. Loggers: KW 104 f 632; KW 38 f 2032. Loggers: KW 104 f632; KW 38 f2032; SCH 242 £2003. HAARLEM. 7 Augustus. Bevallen: 4 Aug.: C. W. JongKrom, d. 5 Aug.: W. G. de Weerd—Wansink, z., W. JansenPouw, d., 6 Aug.: A. van lieerden—Zwartjens, z., H. M. Weers— Roefstra, z., D. C. ToornendRosenhart, d. G. H. Jonckbloedt—Dubois, z. R. J. VoetelinkStein, z. 7 Aug.: A. H. van Galen—van Leeuwen, d„ A. M. G. Klaver,—Boelens, d. Overleden: 6 Aug.: C. Niemöller, 85 j„ Westerhout- park. M. E. van Leeuwen—Kraak, 80 j„ Kampervest. Gehuwd: 7 Augustus: J. G. van Uden en T. J. C. van Bottenburg. FAMILIEBERICHTEN UIT ANDERE BLADEN. Ondertrouwd: J. Donker en M. v. d. Broek, Waalwijk; G. v. d. Most en N. Euwens, Schagen, Amsterdam; L. Siegers en L. Luyt, Amsterdam; 6 H. Jansen en K. R. Hoekstra, DeventerArnhem. Getrouwd: S. v. d. Heide en F. E. Servaas, Leiden; I. P. Rosingh en W. H. Kolthof, Enschedé; H. van 't Sant en A. Meulenbrugge, Zutphen; W. J. Bezemer en H. Haaj, Den Haag. Bevallen: SpitsSchuringa d„ Amsterdam; W, v. d. KleyNeleman, z., Rotterdam; Th. Bonants— Bakx d„ Tilbui-g; B. NaaykensMoes z„ Tilburg; H. VeldwachterJeurlink d„ Snippeling; K. Rijn- dersEzerman z„ Arnhem; GernerKerremans, z„ Haren; G. HavengaPier d., Thesinge; A. Teit- lerde Ruiter z., Soerabaya; T. BrombergBijle- veld z„ Soerabaya. Overleden: J. H. Geerling, m. 79 j, Amsterdam; J. v. d. Berg Wzn., m„ 69 j.. Den Haag; J. Sijbrant, m„ 57 j„ Amsterdam; P. Rink m„ 89 j„ den Haag: C. J. v. Heusden m„ 75 j., Bilthoven; A. P. M. v. Thiel m„ 69 j., Helmond: L. H. Smeding m. 75 j.. Apeldoorn; D. de Graaf m„ 56 j„ Rotterdam J. BrulnsmaYpelaar, v„ 78 j„ Rotterdam: E. A. C. M. E. Tiddensvan Breda v., 42 j., Tilburg; E. v. d. Born m„ 59 j„ Oosterbeek: J. J. Schuthof m„ 58 j., Groningen; H. A. Borgesius Hemmes- Brons, v., 79 j„ Groningen; B. GrtiisKruizenga v., 78 j„ F. Dijk m„ 39 j., Delfzijl: G. Kolle—v. Leer v., 56 j„ Delfzijl; S. B. v. d. VeenDiepen- heim v., 57 j„ Den Haag; H. J. Gesterkamp m., 89 j„ Apeldoorn. Hoofdredacteur: R. \Y'. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J; van Tilburg, Heemstede. 8) Crimincele Roman JAN DOMANS. Dat doe ik, omdat de politie je veel last zoif aandoen, wat volmaakt overbodig is en omdat ik haar alles zal berichten, dat jij zou kunnen ver tellen. De politie heeft er niets aan of ze je vindt en jou bjijft veel leed bespaard. Maar vertel me nou eens, wat dacht je eigenlijk gisteravond wel ln het park. toen ik je zoo plotseling overviel, ter wijl iij dacht, dat niemand iets van dat plan wist behalve Kare! en jij? Wat ik dacht? Dat weet ik zelf niet. Ik was te verrast om te denken, geloof ik. Eerst dacht ik, dat het een flauwiteit was en daar was ik boos om. want daar hou ik niet van. Maar toen bemerkte ik aan je gezicht en aan je toon, dat het je wer kelijk ernst was en ik voelde intuïtief, dat je het goed met me meende en toenja toen ben ik met je meegegaan near die bank en later naar je kamer. Ik had er ook zoo'n behoefte aan, om eens met iemand over al m'n angsten te kunnen spreken. Ik heb me nog nooit uitgesproken, altijd maar heb ik m'n verdriet opgekropt, maar dat hou je op het laatst niet vol. Arm kind, wat moet je veel doorstaan heb ben! Ik hoop. dat het nu voorgoed uit is! Als Ka- rel gevat wordt en hij wordt veroordeeld, zal het ook uit ziin. dan zal zijn macht over jou gebroken zijn! En als hij niet gepakt wordt of als hij niet de dader is. wat toch ook altijd nog kan. zal hij toch zijn macht over jou verloren hebben, omdat je dan een beschermer zult hebben, 't zij ik.... of met ter tiid een and sc.... Een lief blosje overdekte by deze laatste woor den Annette's wangen. Ik zal nooit vergeten, wat jij voor mij ge daan hebt in deze verschrikkelijke dagenzei ze zacht. Paul had nu ook een eenigszins verhoogde kleur bij dit teere onderwerp, maar hij wilde op dit punt iets meer weten van zijn beschermelinge en daar om ging hij er op door. Heb je al eens ooit aan iets dergelijks ge dacht? Gespannen wachtte hij op het antwoord. Hij was tenslotte toch ook jong en al liet zijn toestand dan ook -niet toe, dat hij er een meisje op na hield, hij interesseerde zich toch niet minder dan de meeste jongelui van zijn leeftijd voor het andere geslacht. Gedacht wel, bekende Annette. Wolk meisje denkt niet aan zooiets? 't Is je levensdoel nietwaar en in ieder vrouw sluimert het verlangen naar liefde, zoo goed als in iederen man, behalve dan de verstokte vrijgezellen. Zulke menschen begrijp ik trouwens niet. Ik kan me niet voorstellen dat er menschen zijn, die er niets voor voelen gelukkig getrouwd te zijn. Ik hoop van harte, dat ik een maal iemand mag vinden, die van mij houdt en dien ik kan liefhebben om gelukkig samen door het leven te gaan. 'k Begrijp dat heel best, zei Paul,, want het gaat mij precies eender. Ik zou ook zoo graag ge lukkig zijn met een vrouw, die je vertroetelen kunt en die voor je zorgt, een vrouw, die je opheft uit het platte leven, vooral dat van mij van den laat sten tijd, maar.... ik kan er voorloopig niet aan denken! Ze waren intusschen Bussum genaderd en An nette vroeg wat Paul nu dacht te doen. Ik vertel, hun alles, antwoordde Paul. en ik geloof dat ik me al heel sterk in mijn vader en moeder zou vergissen, als ze je niet met open ar men ontvangen. Het ging zooals Paul zich had voorgestld. Na de eerste verrassing van het wederzien en een bui tengewoon hartelijke begroeting Paul was altijd erg aan zijn ouders gehecht geweest en na de kennismaking met Annette, waarbij Paul tot zijn groote vreugde bemerkte, dat zij aanstonds de harten van zijn ouders zoowel als van Marie veroverde, zette Paul zijn ouders den toestand uit een, onderwijl Annette zich in de logeerkamer ging verfrisschen. Ze hadden in de krant al van den overval ge lezen, wat Paul's taak een stuk lichter maakte. Klaar en duidelijk vertelde hij hun de heele ge schiedenis'en vooral bij de schildering van Annet te's lijden werd zijn toon warm en overredend. De heer en mevrouw Meylers keken elkaar over de tafel glimlachend aan. Paul verried gevoelens, die hij zich zelf nog onbewust was Voor den vorm maakte Paul's vader nog wel eeni ge tegenwerpingen, maar in zijn hart was hij al lang besloten. Een aardig jong meisje in huis was voor hen bei den een welkome afleiding in hun toch wel wat eentonige bestaan van tegenwoordig. En het meis je van haar kant had ook wel wat verstrooiing noodig na de droevige gebeurtenis, welke haar ge voelig hart diep getroffen moest hebben. Er waren bezwaren en geen kleine ook, maar de heer Meylers kon niet anders dan de handelwijze van ziin zoon goedkeuren. Hij was trosch op Paul, die zich zoo flink door het leven wist te slaan en zich vooral in deze aangelegenheid een man ge toond had. Er werd dan ook besloten, dat Annette zou bliiven. Kwamen er moeilijkheden met de buitenwereld, nu ja,- die zouden \frel niet onverkomelijk zijn. De politieautoriteiten waren tenslotte ook menschen met een hart en zij zouden als hun het geval uiteengezet\ werd wel de hand over het hart willen strijken, meende dg. heer Meylers Dat Meylers een straFoaar feit beging door het meisje aa:i de ,nasporingen te onttrekken, begreep liïj wel. doch daar wilde hij maar liever niet over doordenken. Maar Paul's ouders namen hétTiem kwalijk, dat hij nooit iets geschreven had van zijn armoede en toen hij weer wegreed in de auto na een hartelijk afscheid van Annette, die zeer gelukkig was dat ze mocht blijven, maar toch ook bezorgd was om Paul, gaven ze hem geld mee, wat Paul dankbaar aan nam, omdat het hem nu te pas zou kunnen komen. V. Terug in de stad was Paul's eerste werk een brief te schrijven, aan de politie, waarin hij de inlichtin gen verstrekte welke hij noodig achtte omtrent de verdwijning van mej. van O. Hij-verzocht de po litie dringend geen verdere moeite te doen, om haar op te sporen en aan de pers te verzoeken aan deze verdwijning geen bekendheid te geven. Mej. ,van O. was zeer overspannen en een vacantie in een gezonde rustige omgeving zou beter voor haar zijn, dan in deze droevige zaak be trokken te worden. Om bepaalde gewichtige rede nen achtte „schrijver dezes" het beter haar ver blijfplaats voorloopig ook voor de politie geheim te houden. Een der voornaamste redenen voor dit geheimhouden was haar vrees ta. worden lastig gevallen door een zekeren persoon, dien zij er sterk van verdacht medeplichtig, zoo niet schul dig, te zijn aan den overval op den bankier van Daelen. Paul ontwikkelde in zijn brief daarna de gron den, waarop Annette's en zijn verdenking tegen Karei Leenveldt berustte onder opgaaf van zijn signalement en bijvoeging van een foto welke reeds eenige jaren oud was, de eenige, welke Annette van haar halfbroer bezat. „Ik hoop, dat u zult inzien, besloot hij, dat er nu absoluut geen reden meer voor u bestaat u nog verder bezig te houden met de verdwenen mej. van Ooyen. Alles wat zij u zou kunnen vertellen heb ik u in dezen brief medegedeeld. Zij zou u slechts kunnen bevestigen, dat dit volkomen de waarheid is en hoewel een persoonlijke ontmoeting met haar. méér dan dit schrijven uw geloof in deze mede- deelingen ongetwijfeld zou bevorderen, weegt toch dit voordeel niet op tegen de gevaren, waaraan zij zou blootstaan zoo haar verblijfplaats aan zekere personen bekend werd. Om dezelfde reden blijf ook ik voorloopig liever onbekend. Ik doe dus nogmaals een dringend beroep op uw medewerking in dezen. Mocht u er desniettegen staande op staan toch met een en ander nader de hoogte gebracht te worden, dan zou u dit door middel van de pers bekend kunnen maken, waarop ik mij eventueel opnieuw met u in -verbinding zal stellen, ofschoon ik niet geloof, dat dit veel nut zal hebben, daar ik u alles wat mij omtrent de zaak bekend is naar beste weten en zoo volledig mogelijk in bovenstaande regelen heb medege deeld. Ik eindig met de hoop uit te spreken, dat het u spoedig moge gelukken de hand te leggen op de(n) dader(s).van dezen l*fCen overval, die ieder wel denkend mensch met afschuw moet vervullen". Met de meeste hoogachting, Hoewel Paul er niet veel van geloofde, dat de nolitie aan zijn verzoek zou voldoen, meende hij hiermee zijn plicht vervuld te hebben ten opzichte van de politie en nadat hii den brief gepost had. ging. hij zijn vriend Ferd Huberts, den geleenden wagen terugbrengen. Onderweg bedacht hij nog, hoe het mogelijk zou zijn in Annette's kamers door te dringen, om haar wat kleeren en ondergoed te bezorgen, maar hij begreep dat dit thans wel heel moeilijk zou zijn, nu Annette min of meer onder: verdenking stond. Misschien werden haar kamers bewaakt en in ieder geval, zou het. voor een onbekende als hij onmogelijk zijn, om zich toegang te verschaf fen. Ferd vertelde hem opgetogen, dat hij door d« familie van Dafelen was aangezocht haar zaken in dezen te behartigen en Paul wenschte hem daar mee van harte geluk. Hij begreep opperbest Ferd's vreugde. Voor hem beteekende het immers, geïïjk hij 's morgens reeds gezegd had. de kans van ziin leven. Meteen drong het tot hem door. dat hij zijn vrieiyl een kostbaren tip zou kunnen geven, terwijl deze hem wederzijds groote diensten zou kunnen bewijzen bij zijn on derzoek. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2