BOLS Haaedetfad iandvaati Steek Piet gas TEDDY TRIX Ons klimaat. TOBIAS AGENDA DONDERDAG 7 AUGUSTUS WT ft A"5?REE SI'S DSGBCSr 3 Dysenteriegevallen te Amsterrlain. Ook in Haarlem enkele patiënten. De directeur van den gemeentelijken geneeskundi gen en gezondheidsdienst, dr. J. H. Tuntler, schrijft aan het ANP: In den laatsfen tijd komen te Amsterdam vele gevallen van bacillaire dysenterie voor. Deze ziekte wordt in den regel gekenmerkt door het optreden van diarrhee met bloed en (of) slijm. Zii is meestal goedaardig, doch kan soms een ernstig karakter krijgen en zelfs doodelijk verloopen. Het is nood zakelijk bij de eerste verschijnselen onmiddellijk geneeskundige hulp in te roepen. De ziektekiemen bevinden zich in de ontlasting en besmetting kan dus ontstaan door verontreiniging daarmee. Gron dig handen wasschen met gebruikmaking van een ontsmettingsmiddel (b.v. 2 pCt. lysoloplossing) na dat de patient geholpen is, wordt" dringend aan geraden. Dit is ook nog noodig, wanneer de diarrhee reeds tot stand is gekomen, doch bij het bacterio logisch onderzoek nog ziektekiemen worden ge vonden. Bij informatie bij de den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst te Haarlem, deelde de direc teur dr. W. B. Smit ons mede, dat in Haarlem juist enkele gevallen van bacillaire dysenterie bij kin deren zijn voorgekomen. Deze patiënten hebben de ziekte waarschijnlijk uit Amsterdam overge bracht. De gevallen hebben echter een goedaardig verloop. De raadgevingen,.die dr. Tuntler gaf. beval dr. Smit ook voor Haarlem. Er worden trouwens maatregelen genomen om de ziekte zoo veel moge lijk te beperken en de patiënten hetzij thuis of in een ziekenhuis aan e&n strenge controle te onder werpen. De toelage voor het lagere Rijkspersoneel. AMSTERDAM, 6 Augustus. De persdienst van het N.V.V. schrijft: Bij beschikking van''27 Decem ber 1940 van den toenmaligen secretaris-generaal van financiën en van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken werd een toelage van zes procent ingevoerd op de loonen van lager ge salarieerd rijkspersoneel. Aan Ged. Staten werd d.d. 14 Januari 1941 verzocht te bevorderen, dat ge meenten en waterschappen op dezelfde wijze zou den handelen als het rijk. Het toekennen van de toelage was dus geen verplichting, maar verreweg de meeste gemeenten hebben aan den aandrang gevolg gegeven. Het feit, dat een aantal gemeenten niet tot het nemen van bedoelde maatregel overging, gaf de in het centraal overleg der samenwerkende gemeenten vertegenwoordigde centrales aanleiding zich ter zake tot den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken te wendfen. Dit heeft er toe geleid, dat deze zich onlangs met een circulaire tot Ged. Staten dei- provincies heeft gewend óm nog eens in het licht te stellen, dat het onder de gegeven omstandig heden gewenscht is aan de circulaire van 14 Januari 1941 een zoo ruim mogelijke uitvoering te geven en dit slechts na té laten, „wanneer na 31 Decem- -ber 1937 een algemeene loonsverhooging-heeft plaats gevonden, dan wel wanneer om eenige andere reden loonsverhooging als anderzins overbodig moet worden geacht". Oud-minister P. Rink overleden. Te 's-Gravenhage is na een korte ongesteldheid in den ouderdom van bijna 90 jaar overleden mr. P. Rink, die van 1905 tot 1908 minister van Binnenland sche Zaken is geweest in het kabinet-De Meester Hij was geboren 13 Augustus 1851 te Tiel, studeerde te Utrecht in de rechten en promoveerde in 1874 in de beidé rechten op een dissertatie: Over Noodweer. Van 1883 tot 1905 was hij lid van den Tielschen ge meenteraad en van de Provinciale Staten van Gel derland. In 1891 werd mr. Rink lid van de Twede Kamer voor het kiesdistrict Arnhem, in 1905 volgde zijn be noeming tot minister van Binnenlandsche Zakén Na zijn -ministerschap. 1908. heeft hij zich als ad vocaat te 's-Gravenhage gevestigd. Ook toen was mr Rink lid van de Tweede Kamer, tot hij tot lid van de Eerste Kamer werd benoemd Van dit college heeft hij tot 1932 deel uitgemaakt Mr "Rink was ook lid van de Staatscommissie voor de gemeentefinanciën en van de commissie uit het Landbouwcomité voor de afschaffing van tienden. Mr. Rink was lid van het Piovinciaal Utrechtsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen, lid van het Historisch Genootschap te Utrecht en com mandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De begrafenis zal Zaterdagmiddag om 2.15 geschie den op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage. HET STAMBOEK DER STIEREN. Door den Regeeringscommissaris voor Haarlem wordt ter openbaie kennis medegedeeld, dat de uit slag der stierenkeuring in 1941 in de Haarlemmer meer als volgt is: Blijvend goedgekeurd werden: Ada's Wiebrin van Wed. Munsterman, Nieuw-Vennep; Marten van W Groenveld, Hoofddorp: Izak van P. van Dijk, Hoofd dorp; Bert K4 van R. J. Bronkhorst, Hoofddorp en Wodan van N. Smit, Vijfhuizen. Voorloopig goed gekeurd werden: Kees van M. de Rijk en Bob van G. Krom, Haarlemmermeer. Afgekeurd werden: Leo van T. A. van Zij verden en Lize's Trans van N. van Lieshout. Directeur-generaal van den Landbouw. Benoeming dezer dagen te verwachten. 's-GRAVENHAGE, 7 Augustus. Naar wij vernemen is een dezer dagen de benoeming te verwachten van den heer G. Ruiter, voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw, tot Directeur-Generaal van den Landbouw. (A.N.P.) Niet altijd variatie? STRAND- en ZWEMFEEST definitief vast gesteld op DINSDAG 12 AUGUSTUS. (Advrlngez. Méd.) Rede van H. J. Woudenberg. Aankondiging van sociale maatregelen. AMSTERDAM, 7 Augustus. De N.V.V.-persdienst meldt: De heer H. J. Woudenberg, commissaris van het N.V.V. zal op Vrijdag 8 Augustus, in een bijeen komst van functionarissen van het N.V.V. in Kras- napolsky te Amsterdam een rede houden, waarin hij eenige urgente problemen van den dag zal behande len en tevens eenige zeer belangrijke maatregelen van socialen aard zal aankondigen. Deze rede wordt 's avonds om 20.15 yur over de zender Hilversum I uitgezonden. Voor de Nederlandsche ambulance. N. S. V. O. schenkt ruim ƒ7000. 's GRAVENHAGE, 7 Aug. Van de landelijke leidstér der nationaal socialistische vrouwen orga nisatie ontving de ambulance van het vrijwilligers legioen Nederland een giro-overschrijving van f 7583.17. De heerbanleider der Haagsche W. A. Feenstra heeft aan generaal Seyffardt, commandant van het vrijwilligerslegioen Nederland een bedrag van f 400 doen toekomen voor de ambulance. Het geld is spontaan bijeengebracht door de Haagsche heer ban der W.A. (A. N. P.) en knip het electrisch licht alleen bij uiterste noodzaak aan Vqpr de Kinderen (Teekenlngen H Kannegieter). BIJ TEDDY'S AFWEZIGHEID HEEFT PQES RUST NOODIG. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 7 OP 8 AUGUSTUS 1941 van 21.20 tot é.10 Maan op Augustus onder 7.57 Maan op 8 Augustus op 21.45 De recepten van BOLS, uit een traditierijk ver leden, worden ook nu onaantastbaar gehand haafd. De superieure kwaliteit van Bols is niet veranderd, ook al is de aflevering thans beperkt. Blijft dus BOLS vragen, juist nu. Wie BOLS drinkt, kan gerust zijn. Uw leverancier ontvangt ook thans nog ruim een derde van zijn normale afname. U kunt dus Uw goede BOLS- gewoonte nog altijd in eere houden. (Adv. Ingez. filed.) Uitvoering van belangrijke werken in Amsterdam. De werkzaamheden in het Westelijk havengebied. AMSTERDAM, 7 Aug. Allerwege in den lande heeft men te kampen met schaarschte aan materia len voor het uitvoeren van bouwwerken en het is wel van belang eens na te gaan wat in de laatste maanden in de hoofdstad is gebeurd en wal er al zoo voor de toekomst op het programma staat. In een dezer dagen gehouden persconferentie ten stadhuize zijn ons, namens den regeeringscommissaris voor Am sterdam, uitvoerige inlichtingen over dit onderwerp verstrekt, inlichtingen, waaruit bleek dat Amsterdam nog beschikt over een welvoorzien programma, waar- aap zéér vele arbeiders werk zullen vinden bij de uitvoering. Een der grootste werken tot welks uitvoering op 14 Maart 1941 door den regeeringscommissaris voor Am sterdam is besloten, is de aanleg van een industrie- haven enz. in het Westelijk havengebied, waardoor het mogelijk zal zijn in de toekomst grooten indusfrieèn terreinen aan te bieden, welke aan grootscheeps vaar water liggen: deze terreinen kunnen, behalve aan de industrie, ook dienstbaar gemaakt .worden aan den op- en overslag van goederen. Voor het totstandkomen van deze haven, die van groote beteekenis is, omdat de industrieterreinen in den grooten IJpolder ten zui den van de spoorlijn AmsterdamZaandam met welker aanleg in 1934 is begonnen niet aan groot- scheepsvaarwater liggen en dus voor verschillende industrieën niet geschikt zijn, zullen zeer veel ont- gravings- en ophoogingswerken moeten worden ver richt, waarbij het graafwerk hoofdzakelijk met hand kracht zal moeten geschieden. Gerekend wordt dat aan deze haven, waarvoor een credïet is beschikbaar gesteld van f 4.440.000 naar schatting 120 arbeiders gedurende twee jaar werk zullen kunnen' vinden. Een ander belangrijk werk is de ophooging van i meentegronden in Arasterdam-West (tweede gedeelte complex Bosch en Lommer), waartoe op 23 Mei 1941 is besloten en waarvoor een crediet van f 1.400.000 is gevoteerd. Niet minder belangrijk is het aanleggen van indus trieterreinen tusschen den Schinkel en den Sloterweg. Deze industrieterreinen zullen een oppervlakte beslaan van 10 H.A. Eèn terrein, later bestèmd voor woningbouw en gelegen tusschen deze industrieter reinen en de ringspoorbaan, zal gelijktijdig worden opgehoogd, daar een latere afzonderlijke ophooging belangrijk meer zou kosten, dan wanneer deze tegelij kertijd door middel van opspuiting geschiedt. Op dit laatste terrein kunnen na de ophooging zoolang het niet dienstbaar wordt gemaakt aan zijn uiteindelijke bestemming, drie voetbalvelden worden aangelegd. In totaal is voor deze ophoogingswerken enz. bij besluit van den regeeringscommissaris van 28 Maart j.l. uitge trokken een bedrag van f 1.713 000. Tevens wordt in hetzelfde besluit beschikbaar gesteld een bedrag van f 86.500 voor het voor exploitatie gereedmaken van een voor gebouwen of inrichtingen van bijzonderen aard bestemd terrein in de Watergraafsmeer, gelegen aan den verbindingsweg CopernicusstraatMoluk- kenstraat. Met het baggerwerk voor den aanleg van de nieuwe schutsluis in het Nieuwe Meer is begonnen. Dit werk zal vermoedelijk nog tot December van dit jaar duren. Voortgegaan wordt ook met de werkzaamheden voor den aanleg van den z.g. binnenring, waarvoor reeds vroeger een crédiet van f 2.700.000 werd verleend Thans zal onder handen worden genomen het gedeelte tusschen Blauwbrug en Prins Hendrikkade. Voor het •oltooien van dien binnenring is het noodig de in deeling van een gedeelte van het Waterlooplein te wijzigen en deLazarussteeg. de Markensteeg en de Foeliestraat te verbreeden. Over den Houtkoopers- burgwal en den Rapenburgwal zullen nieuwe vaste bruggen worden gemaakt in de plaats van de twee smalle bruggen die er nu zijn. Voorts zullen verschil lende werkzaamheden moeten worden verricht, zooals bestratingswerken, rioleering. beplanting, afscheiding lompenmarkt enz., verplaatsing speeltuin Waterloo plein en het sloopen van enkele gebouwtjes en per- ceelen in de Lazarus- en Markensteeg enz. Bovendien moet een verkeersomleiding worden eemaakt Muider- straat-Markenplein-Valkenburgerstraat. In totaal is- voor -deze werken uitgetrokken - een bedrag van f 565.000 (besluit regeeringscommissaris van 18 April 1941). Hierbij komt nog een bedrag'van rond f 156.000 zijnde de kosten voor de door de desbetreffende dien sten en bedrijven te verrichten werkzaamheden. (A.N.P.) Verdragend geschut vuurt op Dover. BERLIJN. 7 Aug. (DNBL Batterijen ver dragend geschut der Duitsche marine hebben Woensdag voor den oorlog belangrijke doelen in de stad Dover en de haveninstallateis met succes onder vuur genomen. Ventilator.... Van Swol, de Nederlandsche kampioen, in actio op het jaarlijkscheN tennistournooi te 's-Hcr- togenbosch. (Foto Het Zuiden) EXAMENS DUITSCH R.O. A Geslaagd: J. Kaldeway, Beverwijk en A. Mak, Velsen. STAATSEXAMEN. Geslaagd voor het staatsexamen ter toelating tot de universiteiten diplfima a de dames: B. J. Peet, S. M. L. Kunst en J. M. van Brink en de hoeren: J L. H van Cruchten, P. A. Messelaar, J. W. G. Floor. W. Lösegeld A. S. Rodrigues Pereïra, J. A. Verolme en A. Spever. Geslaagd voor diploma b de dames: G. W. Kor- maat en J. N. Heringa en de heeren A. J. Kiihle- meier, J. E. Donker en L. H. Gordeau. STAATSEXAMEN II.B.S. A Geslaagd: J. van Asselt, J. A. Boender, J. L. H. van de Griek, W. Gunneman, J. de Leeuw, H. C. Verkerk en J. Wattel. Afgewezen 6 candidaten. DUITSCH L.O. Geslaagd: H. J. van Egmond, te Haarlem. HANDTEEKENEN L.O. Geslaagd de heer H. R. Mulder, te Haai'lem. 1 NIJVERHEIDSONDERWIJS AKTE N 4. Gslaagd: J. Kaldeway, Beverwijk en A. Mak, Haarlem, zonder de verklaring van voldoend pae- rlagogisch inzicht. HOOFDACTE. Haarlem, 6 Augustus. Opgekomen 7 A en B can- daten. Geslaagd voor geheele acte: mej. M G. van den IJssel te Amsterdam, de heer A. C. S. E. Keet te Bennebroek, de heer T. R. Nelissen te Haarlem. Geslaagd voer B: mej. J. E. v. d. Lubbe, te Rot terdam. Afgewezen 3 DIVERSE. Bij de te s-Gravenhage gehouden examens slaagden de dames: N. Frederiks en E^ v. Doorn voor onderwijzeres costuum- en mantelvak. Te Haarlem slaagden jonkvr. A. C. v. d. Poll voor costumière. C. NIEMnLLER OVERLEDEN. In den ouderdom van 86 jaar is te Haarlem over leden de heer C. Niemöller, die in Haarlem een ge ziene en bekende persoonlijkheid was In vele Chris telijke vereenigingen had hij een leidende functie. Zoo was hij voorzitter van de afdeeling Haarlem van het Ned. Luthersch Genootschap voor in- en Uitwendige Zending, lid van de Commissie van Advies van de Evang. Luth. Kerk; voorzitter van den Haarlemschen Christelijken Besturenbond en voorzitter van de Christelijke Werklicdenvereeniging Maarten Luther, waarvan hij tevens Hoofdbestuurder was. Menigeen zal dan ook met leedwezen van dit over lijden kennis nemen. Zaterdag 9 Augustus te half elf zal Ds. W. Spliethoff een korten dienst houden in het Rusthuis, waarna te 12 uur de begrafenis zal plaats hebben op de Alge meene Begraafplaats aan. de Kleverlaan. Heden: DONDERDAG 7 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertgebouw: Volksconcert. 8 uur. Frans Hals Theater: „Droom van een winter nacht", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Alles voor de firma", 2.30, 6.3b •n 8.45 uur. Palace: „Op Manoeuvre", 2. 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De Schandvlek", 2.30, 6.30 en 8.45 uxir. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 0ude Kunst, ,124 uur. VRIJDAG 8 AUGUSTUS. Groote Kerk: Kerkconcert Jo Vincent, Theodora Versteegh en George Robert, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. Zandvoort: Groot Badhuis: De Levênde Poppenkast, 7.15 uur. Nachtdienst Apotheken. N De volgende apotheken te Haarlem z(jn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Te H e e m s t e d e |is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 28320. ii fut - -itr^"^-» tf Den eenen dag een heete zon, Waarin we zuchtend puffen En in den tuin of op 't balcon Niet liever doen dan suffen. Dan, als de weerlicht slaat het om De wind raast langs de wegen, De donder dreunt met dof gegrom Er valt een milde regen. Zelfs klettert hagel op ons neer, Die leidt tot nieuwe klachten Wat hebben wij van 't zomerweer Nog verder te verwachten? Een storm breekt los met luid geweld En breekt de zware takken, Zelfs boomen worden neergeveld Voor hij weer af gaat zakken. Dan 'breekt de zon opeens weer door En lokt ons weer naar buiten, Gauw, dan zijn wij den regen voor, Die ons weer weg zal spuiten. En ons klimaat krijgt bij den mensch Een bittre reputatie 't Is vreemd, is onte liefste wensch Het legioen Nederland. Vertrek van het tweede contingent. Donderdag in den namiddag zal van Den Haag uit een tweede groep vrijwilligei-s van het Legioen Nederland vertrekken Een en ander zal op over eenkomstige wijze geschieden als het vertrek van het eerste contigent. O.a. zullen ook nu weer de leden van de groep op het Spui defileeren. De Duitsche en Nederlaxxdsche kunstenaars, die in verband met het door hen vervaardigde tentoongestelde werk in het Amsterdamsche Rijksmuseum, in Nederland vertoeven, zijn door den Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart te zijnen huize ontvangen. Er werden eenige Hollandsche klompendansen uitgevoerd, in origineele Yolendamsche kleederdrachl, hetgeen bij de gasten zeer in den smaak viel. (Foto Stapf-Mol) H.O.V. GEMEENTE CONCERTZAAL Donderdag: 7 Augustus 8 uur VOLKSCONCERT Solisten: KITTY NEDERKOORN, sopraan. SIMON KOOKE, viool. Programma - bewijs van toegang: 25 ct. (Adv. Ingez.' Med.) Alle uit de lucht geyallen, springen ze op badvrouw's rug die dat heelemaal niet fijn vindt, maar zij kan niet meer terug. „Neen, zoo gaat het heusch niet." roept zij, als zij opkijkt vol van schrik. Maar de poe sen vinden 't fijn en hebben maar de groot ste schik. Loodrecht gaan zij naar beneden, want het is een heel gewicht, al die poesen, en de badvrouw valt pardoes op haar geziCht, op den harden steenen bodem. Neen. die geeft gerust niet mee: sterren schieten in de ronde.... en de visschen zwemmen mee.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5