Haarlem's Dagblad De strijd in het Oosten: VICTORIE Verkeersopvoeding te Haarlem Krijgsverrichtingen in het Oosten verloopen volgens de plannen. Doodstraffen in België. 59e JAARGANG No. 17836 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. Heemstede MAANDAG 11 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.v elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17^. Groentjes zie rubriek. Hevige aanvallen -van de Duitsche lucht macht op collonnes in de Oekraïne. Weer tal van pantserwagens en vrachtauto's vernield. De stad Tueri in Estland genomen Het D.N.B. meldt' In het gev.echtsgebied van de Oekraïne heeft het Duitsche luchtwapen op 9 Augustus in de districten j van de Dnjepr hevige aanvallen ondernomen op gemotoriseerd colönnes, pantserwagens, stellingen luchtdoelgeschut en troepenconcentraties van de Sovjets. In totaal werden in dit aanvalsgebied 63 pantserwagens vernietigd, 230 vrachtauto's vernield i en batterijen buiten gevecht gesteld. In den strijd tegen de bolsjewistische luchtstrijdkrachten werden Zaterdag in he' zelfde gebied 32 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en zeven .op den beganen grond vernield. Van al deze vluchten is" een Duit^ch jachtvliegtuig tot dusver niet teruggekeerd, j Vijf Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn Vrijdag bij een gewapende verkenning ten Noorden van Odessa gestuit op Vrij omvangrijke bolsjewistische colonnen vrachtauto's, die niet vooruitkwamen op de geblokkeerde wegen. De vliegtuigen gingen tot den aanval over en vernielden in korten met bom- j men en boordwapens meer dan 150 geladen vracht auto's en beschadigden nog een aantal voertuigen I zwaar. Voorts stuitten Vrijdag drie Duitsche jagers in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front op acht bolsjewistische vliegtuigen. De Duitsche toestellen gingen ondanks de numerieke superioriteit der I bolsjewiki terstond tot den aanval over en schoten in korten tijd 5 Sovjet-toestellen neer. De overige 3 vliegtuigen, die op de vlucht wilden gaan, werden door de Duitsche jagers ingehaald en na een kort stondig luchtgevecht eveneens ten val gebracht'. STAD IN ESTLAND VEROVERD. Tueri is, naar aan het DNB gemeld wordt, in Duitsche handen gevallen. De stad zelf, die nauwe lijks 3000 inwoners telt, bezit een radiozender, dien de Sovjets nog de laatste dagen gebruikten om de Estlandsche bevolking op te hitsen en leugenbe- richten te verspreiden. De stad is een belangrijk knooppunt van wegen en spoorlijnen. Hier komen de spoorlijnen van Moisakuela naar Reval en van Taps naar Tueri bi> elkaar. Een bijzonder belang rijke stad is daarmede door de Duitschers genomen. Over de gevechten om Tueri meldt een oorlogs correspondent o.m.: „Op den kerktoren der stad had de tegenstander een waarnemingspost geplaatst. Van daar had hij een uitstekend overzicht over het geheele terrein, dat door heuvels en beken buiten gewone mogelijkheden voor de verdediging biedt. Overal, waar op den weg een stofwolk, zich ver toonde, sloeg korten tijd later het «vuur der vijande lijke artillerie in. Desondanks gaat het vooruit, want" voor de Duitsche troepen bestaat geen hin dernis, die niet zou kunnen worden genomen. En toen eerst eenmaal Sarevere, op enkele kilometers van Tueri door ons was genomen hadden de Duit sche troepen een waardevolle stelling in handen. Toch merkte de regimentsleiding spoedig dat van hier, dus van het Zuiden, de stad slechts met zware verliezen kon wórden veroverd. Derhalve werd be sloten Oostelijk om Tueri heen te trekken en van het Noorden de stad binnen te dringen. Ook hier bood het terrein weliswaar groote moeilijkheden en het vuren van de artillerie was hier niet minder fel, maar het moest geprobeerd worden. En het werd in orde gebracht. Nadat de* hoogte no. 66 ten Noordwesten van de stad was genomen, volgde de aanval op Tueri zelf. Want nu behoefde van een nieuwen vijandelijken aanval, van daar niet meer gevreesd te worden. Veel strijd was er echter niet meer, het gros van de Sovjettroepen was gevlucht. En alleen hier en daar uiteengedreven resten wei> den nog aangetroffen, die na een kort gevecht wer den vernietigd. De zender van Tueri ligt in puin. De Sovjets hebben hem ten slotte vernield. Bij de gevechten in het Noord-Estlandsche ge bied is een aan het voorste front in den strijd ge worpen Duitsch bataljon pioniers tijdelijk ingesloten geweest door sterke Sovjet-Russische strijdkrach ten. In een hardnekkigen strijd van drie dagen handhaafde het bataljon echter zijn positie tn sloeg alle aanvallen der bolsjewisten met zware ver liezen voor de Sovjets af. De Sovjets zonden steeds nieuwe eenheden het geconcentreerde vuur der Duitsche bataljons in. In den ochtend van den tweeden gevechtsdag deden de bolsjewisten een concentrischen aanval op het Duitsche bataljon. De aanvallen die den geheelen dag voortduurden werden échter alle afgeslagen en eindigden opnieuw met bloedige verliezen voor de bolsjewisten. Den derden dag brachten de bolsjewisten 5 tanks in den strijd tegen een van de compagnies pioniers. Drie tanks werden door de pioniers volkomen vernietigd, de Vierde bleef zwaar beschadigd op het terrein lig gen. In.een tegenaanval op de Sovjet-infanterie maakte het bataljon pioniers zich op den derden dag weer los urt de omsingeling. Naar blijkt uit verklaringen van gevangenen hadden tegenover het Duitsche bataljon pioniers twee regimenten Sovjet- infanterie gelegen, waarvan het eene bijna geheel in de pan is gehakt. Een der Duitsche compagnieën pioniers had in de gevechten van deze drie dagen 22.500 patronen geweer-munitie, allerlei granaten en alle pantsermunitie verschoten. SOVJET TRANSPORTSCHEPEN fOT ZINKEN GEBRACHT. BERLIJN, 10 Augustus (DNB) Artillerie en pantserafweergeschut van een Duitsche pantser divisie hebben door hun welgericht vuur, op den Dnjepr twee Sovjet-transportschepen van 1000 en 800 t. tot zinken gebracht. Reeds de eerste treffers waren voldoende om de beide schepen te doen stoppen. De volgende granaten maakten daarop |spoedig een eind aan de vaartuigen. De scheepvaart op derjj Dnjepr wordt door Duitschland beheerscht. POLITIEKE COMMISSARISSEN ONDER DE GEVANGENEN. Onder de honderdduizenden Sovjetgevangenen, die in den loop van de vernïetigingsveldslagen ten Oosten van Smolensk en in het Zuiden van het Oostelijk front zijn binnengebracht bevindt zich l'/2 k.g. aardappelen op bon „30 reserve" 's GRAVENHAGE, 9 Augustus. De Secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visschel'ij deelt, in aansluiting op hetgeen reeds is bekend gemaakt met betrekking tot de moeilijk heden van tijdelijken aard, welke zich bij de aard appelvoorziening voordoen, mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 11 Augustus, tot en met Zondag 17 Augustus a.s. de met „30 reserve" g'e- merkte bon van de bonkaart „diversen" recht geeft op het koopen van IV2 K.G. aardappelen. Zoodra zulks mogelijk is, zal nog een aanvul lende bon, eveneens voor iy2 K.G. worden aange wezen. Indien de weersomstandigheden medewerken, zal dit reeds in den loop van deze week mogelijk tljn. ook een aantal politieke commissarissen, zoo meldt het DNB. Aangezien de overige bolsjewistische ge vangenen verschillende malen aanstalten maakten zich te vergrijpen aan him vroegere supérieuren, moesten de politieke commissarissen afzonderlijk worden ondergebracht. DOM TE POR VOO (FINLAND) DOOR BOM GETROFFEN. HELSINKI, 10 Augustus (DNB). Gisteren heeft zich boven Finsch gebied geen vijandelijke bedrijvigheid in de lucht voorgedaan, naar officieel wordt bekend gemaakt. Vanmorgen tegen vijf uur slaagde een vijandelijke duikbommenwerper er in boven de stad Porvoo aan de Finsche Golf te komen. Als „militair doel" koos het toestel de domkerk, die door een voltreffer zwaar werd be schadigd. Voorts werden nog twee houten huizen getroffen. De dom te Porvoo (1414'16), gebouwd door een Duitschen architect gaat door voor een der mooiste steenen kerken uit de middeleeuwen in Noord- Europa. Ontbinding der centrale werkgevers-organisaties 's-GRAVENHAGE, 11 Augustus. De commis saris voor de niet-economische vereenigingen en stichtingen in Nederland heeft op grond van par. 2 der verordening no. 41/41 van den Rijkscommissa ris voor de bezette Nederlandsche gebieden de vol gende organisaties ontbonden: Raad van bestuur in arbeidszaken, Verbond van Nederlandsche werkgevers, Pentraal overleg in arbeidszaken voor werkge- versbonden, Algemeene Katholieke werkgeversvereniging, Roomsch-Katholiek verbond van werkgeversvak- vereenigingen, Verbond van Protestant-Christelijke werkgevers in Nederland. Engelsche torpedobootjager tot zinken gebracht BERLIJN, 11 Augustus. (DNB) Volgens een communiqué van de Britsche Admiraliteit is, naar de Engelsche Berichtendienst meldt, de Britsche torpedobootjager „Destroyer" tot zinken gebracht. Duitschland wint voor Europa op alle fronten Met man en macht helpen de Duitsche soldaten bij het blusschen van de branden die de vluchtende bolsjewisten in steden en dorpen hebben veroorzaakt. (Orbis-Holland) Doodstraf voor hulp aan den vijand Nieuwe waarschuwing van den bevelhebber der weermacht in Nederland 's GRAVENHAGE, 9 Augustus. De bevelheb ber van de Weermacht in Nederland, generaal dei- vliegers Fr. Christiansen maakt bekend: Gebeurtenissen van den laatstén tijd geven mij aanleiding nadrukkelijk te wijzen op mijn reeds op 17 Augustus 1940 door de pers aan de Neder landsche bevolking gegeven waarschuwingen. Volgens het oorlogsrecht wordt met den dood ge straft, wie in het bezette gebied op eenigerlei wijze den vijand begunstigt in het. bijzonder ook aan vijandelijke vliegtuigbemanningen of in opdracht van den vijand handelende personen eenigerlei soort hulp verleent, hem verborgen, 'houdt of bij de vlucht behulpzaam is, evenals dengene, die deelneemt, aan de vernieling van vliegtuigen of vliegtuigonderdeelen of aan het wegnemen van vijandelijk legergoed. Reeds in samenscholingen bij een neergestort vliegtuig is een geval van begunstiging aanwezig. Een ieder die deelneemt aan een dergelijke samen scholing zal door de veldgerechten van de Duitsche weermacht ter verantwoording worden geroepen. De Duitsche weermacht en politie, hebben bevel der gelijke samenscholingen met geweld van wapens uiteen te drijven. De hoofdredacteur van dit blad is -van zijn vacantie teruggekeerd en heeft zijn werkzaam heden hervat. Commissarissen in provincies Burgemeestersbenoemingen Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 3/49 over de uitoefening der re- geeringsbevoegdheden in Nederland den Commis saris van de provincie Groningen, mr J. Linthorst Homan, eervol uit zijn functie ont slagen en op pensioen gesteld. De rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft verder op grond van dezelfde bepaling den Commissaris van de provincie Over ijssel, mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, eer vol uit zijn functie ontslagen'en op pensioen ge steld. In zijn plaats heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond, van art. 1. van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verorde ning betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregeelen) den burgemeester va nde gemeente Tubbergên in Overijssel, Jhr. Egon von Bönning- hausen, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn functie van burgemeester, benoemd tot Commis saris van de provincie Overijssel, Nu de ambtstijd van den burgemeester van Schiedam, Mr Dr. L. F. van Haaren, is af- geloopen, heeft de rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied hem, in overeenstem ming met art. 3 van zijn verordening nr. 124/41 betreffende het' onderhoud van ontslagen ambte naren op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verorde ning betreffende bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) den generaal-majoor b. d. Dr. D. C. Draaijer- benoemd tot burgemeester van Schie dam. Nu de huidige burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, Mr. A. Slob, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens met pensioen is gegaan, h^eft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied op grond van art. 3 van zijn verorde ning nr. 108/40 (vierde verordening betreffende bestuursrechtelijke maatregelen) den burgemeester der gemeente Westenberg (provincie Drenthe), E. Derks, met gelijktijdig eervol ontslag uit zjjn huidige functie, benoemd tot. burgemeester van Haarlemmermeer. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachlsbericht van Zondag. Doelen te Moskou opnieuw bestookt. Britten verliezen 19 vliegtuigen aan de Kanaalkust. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 10 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De krijgsverrichtingen in het Oosten blijven volgens de plannen verloopen. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht met bijzonder goed resultaat bewapeningsbedrijven, verkeerswerken en ravitail- leeringsinrichtingen in Moskou gebombardeerd. In het centrum van de stad en ten Noorden van de bocht van de Moskwa ontstonden talrijke groote branden. Nadat de strijd van het Duitsche luchtwapen tegen de luchtmacht der Sovjets ook in de laatste dagen met groot succes verloopen was, heeft de vijand aan het geheele Oostelijke front, met inbegrip van het Finsche gevechtsgebied, sinds 22 Juni meer dan 10.000 vliegtuigen verloren. De strijd van het luchtwapen tegen de Britsche ravitailleerihgsscheepvaart heeft opnieuw groote successen opgeleverd. Gevechtsvliegtuigen brachten over dag ten Oosten van de FarÖreilanden een vrachtschip van 6000 bir.t tot zinken en vernietigden in den afgeloopen nacht voor de Engelsche Zuid-Oóstkust vier koopvaardijschepen met tezamen 23.0QÓ b.r.t. die deel uitmaakten van een con- vooi. Ten Oosten van Great Yarmouth werd een groot vrachtschip met bommen bestookt. Het vaartuig geraakte in brand. Bij de luchtaanvallen op de reede van Suez in den nacht van 8 op 9 Augustus brachten gevechtsvliegtuigen een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken en beschadigden een lichten Britschen kruiser door bomtreffers. In den afgeloopen nacht waren wederom luchtaanvallen gericht op havens aan de Schotsche Oostkust en op militaire werken in het graafschap Leicester. Aan de kust van het Kanaal verloor het Britsche luchtwapen gisteren in lucht gevechten 16 en.door luchtdoelartillerie drie vliegtuigen. Een eigen vliegtuig ging verloren. De' vijand vloog noch overdag, noch des nachts naar het gebied van het Duitsche rijk". Maakt de bocht naar links zoo groot mogelijk. Afsnijden van de bocht is gevaarlijk voor uzelf en voor anderen. U raakt daarbij bovendien foutief op de linkerhelft van den weg. (foto's Peperkamp) Onderdak verleend aan Engelschen vlieger. Uit Brussel verneemt het A.N.P.: Vrijdagmor- ,gen is voor den Krijgsraad van den bevelhebber in de luchtgouw BelgiëNoord-Frankrijk een proces gevoerd tegen verscheiden Belgen, die be ticht werden van verleening van onderdak aan een Engelschen vlieger, wiens toestel in de omgeving van Maaseyk omlaaggeschoten was. Eind Mei j.l. klopte op een avond een Belg, Mel- tior geheeten, aan de tuinpoort der woning van de familie Fraipont in een voorstad van Luik aan. De dochter des huizes, Lucie Vis, deed open. Meltior verklaarde haar, dat hij als oude bekende van haar modder, Constance Fraipont, rekende op de vriend schappelijke gevoelens der familie jegens Enge land en haar daarom verzocht onderdak te ver- leenen aan een Engelschen vlieger die in de om geving een noodlanding had gemaakt en hem had vergezeld. De piloot was niet gekwetst en hoopte op de hulp van Meltior om de gevangenschap te ontgaan. Meltior wist dat Constance Fraipont van Engelsche afkomst en het geheele gezin pro- Engelsch georiënteerd was, hetgeen Constance had bewezen door vrijwillige ballingschap in Engeland tijdens den wereldoorlog. Lucie Vis verklaarde zich derhalve bereid den vlieger in huis te nemen en haar ouders maakten ook geen bezwaar om hem aan de naspeuringen der Duitsche autoriteiten te pnttrekken. Ondanks de discretie, waarmee het verblijf van den Engelsch*ian was omgeven, kwam dit feit ter kennis van de Duitsche politie, die bij een huis zoeking den Engelschen soldaat ontdekte en over ging tot arrestatie van alle schuldige leden van het gezin, namelijk van Lucie Vis, haar moeder, Constance Fraipont en haar vader, Emile Auguste Fraipont, een Luiksche industrieel. Het drietal werd met mevrouw Meltior, wier man op de vlucht was gegaan, voor den Krijgsraad gebracht. In de woning van mevrouw Meltior vond de politie documenten, waaruit medeplichtigheid aan anti- Duitsch gekuip ondubbelzinnig bleek. De verdachten werden verdedigd door een advo caat van de luchtmacht, die wees op de omstandig heid dat de daad der eerste drie beklaagden voort sproot uit menschlievend gevoel, waaraan zelfs geen afbreuk was gedaan door hun kennis van het verbod. In de motiveering van het vonnis betoogde de Krijgsraad dat niet met den gevoelsachtergrond, doch uitsluitend en alleen met de feiten rekéning gehouden kon worden. De bevolking is er door de kranten en door plakkaten herhaaldelijk op ge wezen dat verleening van onderdak aan een vijan delijk onderdaan ten strengste is verboden Even eens is aan de bevolking meegedeeld dat overtreding van dit verbod de doodstraf ten gevolge kan heb ben. In dezen geweldigen strijd, dien Duitschland thans voert, is het onmogelijk een dergelijke zware straf te laten passeeren. Met het oqg hierop werden 'Lucie Vis en haar ouders tot dé doodstraf veroordeeld. V Victorie Duitschland wint voor Europa aan alle Yronten. Wederom Sovjetformaties vernietigd. Groote buit valt den Duitschers in handen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „De volgens het weermachtsbericbt van 5 Augustus op 100 k.m. ten*Zuidoosten van Smolensk ingesloten nieuwe Sovjetforma ties zijn vernietigd. Ruim 38000 gevange nen werden binnengebracht, 250 gepant serde gevechtswagens, 359 stukken geschut en ander oorlogsmateriaal werden buit gemaakt". Mail poogde zijn gescheiden vrouw te wurgen Zondagavond te ongeveer half elf ontmoette een 34-jarige badknecht in de Pansierstraat te Schevenin- gen zijn 19-jarige vrouw, die sinds eenigen tijd ge scheiden van hem leefde. De man vroeg bij deze ont moeting aan zijn .vrouw weer bij hem terug te komen, hetgeen zij weigerde. De man is daardoor zoo in woede ontstoken, dat hij zijn echtgenoote bij de kbel greep. De vrouw geraakte buiten bewustzijn. Eenige voorbijgangers hebben haar bevrijd en naar haar woning gebracht, waar zij na eenigen tijd weer op haar verhaal is gekomen. Zij heeft, geen letsel bekomen. De man verkeerde na deze daad in zoodanige ver twijfeling, dat hij eenige malen met het hoofd tegen een lantaarnpaal- liep, waarbij hij eenige lichte ver wondingen opdeed. In dezen staat werd hij door eenige politieagenten aangetroffen, die hem naar het politie bureau brachten, waar hij na verhoord te zijn in be waring is gesteld. De commissaris van den justitieelen dienst C heeft het verdere onderzoek van deze zaak in handen en verzoekt eventueelen getuigen van het voorgevallene zich voor het geven van inlichtingen te wenden tot het bureau van dezen dienst. Javastraat 18, te Den Haag. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN Britsche stellingen op Malakka versterkt Uit Tokio verneemt het D.N.B.De correspon dent van de ..Jomioeri Sjimboen" te Bangkok meldt dat de openbare meening van Thailand .ten aanzien van Japan gunstig blijft, ondanks het feit dat de Engelsch-Amerikaansche propaganda van den „A. B. C. D.-ring" nog nauwer om Thailand gesloten wordt. De Japansche correspondent meldt verder, dat thans 20.000 man der Joennantroepen in Birma aan de grens van Thailand zijn geconcentreerd. Zij zijn slecht uitgerust doch zouden waarschijnlijk binnenkjort door beter bewapende troepen worden afgelost. De Britsche troepen breidden van de grens van Malakka hun stellingen uit. De spoorlijn tus.- schen Singapor en Bangkok wordt-blijkbaar voort durend door vooraanstaande personen van de A. B. C. D. mogendheden gebruikt.. De „Hotsji Sjimboen" meldt, dat de Engelschen de militaire verdediging van Britsch-Indië steeds meer versterken. Ondanks alle onderdrukkings maatregelen, zoo wo'dt in het Japansche blad ver der gezegd, neemt de houding van deBritsch-In- disohe bevoJ-ing tegen der oorlog en tegen Enge land Voor+durcnd toe. In de maand Juli zijn 79 gevallen van opstanden tegen het Engelsche be stuur in verschillende deelen des lands bekend ge worden. Alles duidt er op dat deze beweging eer der toe- dan af zal nemen. HEDEN: 8 PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1