Haarlem's Dagblad Duitschicmd wint voor Europa ©p -olie fronten De strijd in het Oosten: De prijzen van groenten en fruit. Nostra res agitur. Achtervolging in de Zuidelijke Oekraïne maakt snelle vorderingen. Verkeersopvoeding te Hparlem. 59e JAARGANG No. 17837 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DlNSDSe 12 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17^2 Groentjes zie rubriek. Verbonden legers naderen de Zwarte Zee. Nachtelijke aanvallen op Mos kou voortgezet. Gemotoriseerde colonnes in de Oekraïne vernietigd. Het D.N.B. meldt: Aan het Oostelijke front is de groote achtervolgingsslag in de Zuidelijke Oekraïne zoozezr op gang gekomen dat de ver- I bonden legers aanzienlijk genaderd zijn tot de Zwarte Zee. De Diytsche luchtmacht heeft hierbij op doeltreffende wijze medegewerkt en den vijand zware verliezen toegebracht. De nachtelijke aan vallen op Moskou zijn voortgezet. Hier zijn dit- I maal vooral wapenfabrieken in het Noordwesten en het Oosten met succes gebombardeerd. Duitsche vlootstrïjdkraehten hebben in de Noorde lijke IJszee een Sovjet-torpedojager en een bewa kingsvaartuig tot zinken gebracht. De Duitsche luchtmacht heeft thans meer dan 10.000 Sovjetvliegtuigen vernietigd. Dit cijfer wordt welspre kender, wanneer men het vergelijkt met de resultaten van den veldtocht in het Westen. Toen werden h totaal 2633 vijandelijke vliegtuigen als vernietigd ge rapporteerd, waarmede de kern van de Fransche luchtmacht en dg Britsche luchtmacht op het vaste land vernield was. Als nu aan alle fronten reeds vier maal zooveel Sovjettoestellen vernietigd zijn en de Sovjet-Uniedesondanks nog beschikt over materiaal voor het front, dan bewijst dit opnieuw welk een ge weldige hoeveelheid vliegtuigen gereed werd gehou den voor den aanval op Midden-Europa. Men kan aan nemen dat het bijzonder groote aantal toestellen ver klaard wordt- door het feit dat de Sovjetluchtmacht juist bezig was met den overgang van verouderde naar moderne types. In ieder ^geval heeft de Duitsche luchtmacht de bedreiging der wereld uit de lucht Ihans verijdeld. DE STRIJD IN DE OEKRAÏNE. BERLIJN, 11 Aug. (D.N.B.) De aanvallen van de Duitsche luchtmacht op de geblokkeerde wegen en opeen geperste troepen in het Zuiden der Oekraïne, lebben Zondag weer zeer groote successen geoogst. Gemotoriseerde colonnes werden verpletterd. 54 tanks vernietigd en meer den 300 vrachtauto's vernield. De nzittenden der voertuigen sneuvelden grootendeels In iet vuur der Düitsche toestellen. In den strijd tegen ie Sovjetartillerie werden twee batterijen luchtaf weergeschut, een stuk belegenringsgeschut en drie latterijen artillerie buiten gevecht gesteld. De wei- lige spoorwegtrajecten, in dit gebied werden op vele jlaatsen onderbroken, zoodat zij nog slechts over corte afstanden berijdbaar waren. Zeven treinen ble ven met zware beschadigingen op de baan staan of intspoorden en geraakten ten deele In brand. Ver scheidene veerbooten, die' op den benedenloop van je Boeg werden gebruikt voor het vervoer van bols- ewistische troepen, werden gebombardeerd en zwaar jeschadigd. Jagers schoten boven dit gebied in lucht rechten 23 vliegtuigen der Sovjets neer, terwijl de Juitsche verliezen slechjs één toestel bedragen. Bij de succesvolle aanvallen der Duitsche troepen n de Oekraïne bevonden zich onder de talrijke ge- 'angenen ook de commandanten van twee bolsjewis- isqhe corpsen infantèrie met hun staven en twee divi- ïecommandanten. Steeds meer wordt bevestigd dat Ie vernietiging van de bolsjewistische formaties die n de Oekraïne wordt achtervolgd, volledig is. Op een enkele plaats, een belangrijk kruifpunt van wegen, werden alleen al 4J)00 gesneuvelde bolsjewiki begra ven. De materiaalverliezen der Sovjets zijn zeer groot. Bij de gevechten in den zuidelijken sector van het Dostelijke front ten Noordoosten van Odessa hebben duchtende bolsjewisten, naar aan het D.N.B. wórdt [emcld, getracht zich door het opblazen .van een be- angrijke rivierovergang een oponthoud te verschaf ten. teneinde in staat te zijn de door groote verliezen ïterk verzwakte afdeelingen opnieuw op te stellen, tonder oponthoud doorwaardde echter een compagnie Duitsche infanterie in den avond van den 9en Augus- us de rivier en drongy direct de bosschen binnen, waarin de bolsjewisten in stelling waren gegaan. Bij een verrassenden aanval drongen de Duitsche infan- eristen met de bajonet op het geweer de Sovjetstel ingen binnen. Tijdens het nachtelijke gevechf in het josch werden de bolsjewistische afdeelingen volko- nen uit elkander geslagen en volkomen vernietigd. Zonder zelf verliezen te hebben geleden maakte deze Duitsche compagnie infanterie 44 gevangenen en ver- sverde zij twee stukken pantserafweergeschut en 31 laarden. Alleen in dit gevecht vielen ongeveer 140 Sovjetsoldaten. Naar voorts van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de Duitsche artillerie van den oever van den tonjepr af op 9 Augustus Sovjetschepen beschoten. Twee vrachtbooten van 700 ton elk werden tot zin ken gebracht. De Sovjets hebben den benedenloop van den Dnjepr voor hun scheepvaart dringend noodig wegens de vernietiging der andere verkeerswegen. Ook hebben in de afgeloopen dagen Duitsche vloot- (frijdkrachten met succes in de Noordelijke IJszee ge opereerd. Duitsche torpedojagers hebben door ge schutvuur een Sovjetpatrouillevaartuig tot zinken ge bracht, terwijl een1 Duitsche duikboot een Sovjet- torpedojagen in den grond boorde. GEVECHT TUSSCHEN SOVJETSOLDATEN. j BERLIJN. 11 Aug. (D.N.B.) Bij de gevechten ten Posten van Smolensk geraakte Vrijdag, een gewonde Duitsche luitenant der infanterie, naar het D.N.B. ïan bevoegde zijcle verneemt, tijdelijk in Sovjet- gevangenschap. omdat hij zijn munitie had verscho ten. Terwijl de Sovjetsoldaten, die hem gevangen ge nomen hadden, hem nog fouilleerden, op zoek naar voorwerpen van waarde, verschenen enkele bolsje wistische tanksqhutters. Tusschen hen en de bolsje wistische infanteristen ontstond felle strijd over den legelring en het horloge van den Duitschen luitenant. De strijd eindigde met de verjaging van de infante- listen door de pantserschutters. Deze namen den Duitschen luitenant mee naar hun tank. Zonder acht te slaan op zijn verwonding, boeiden zij hem en bon óen hem op een der geschuttorens vast, kennelijk met de bedoeling den luitenant bij een lateren aanval als kogelvanger te gebruiken. Door het verrassende op duiken van een troep Duitsche tirailleurs, die den ge wonden luitenant zochten, werd het plan verijdeld. De Duitsche infanteristen sloegen de bolsjewistische tank soldaten in een kort gevecht van man tegen man neer, bevrijdden hun luitenant en vernielden de drie Sov jettanks. De Duitsche operaties in de Oekraïne. Vorderingen te Londen toegegeven LONDEN, 11 Augustus. Bevoegde kringen ver klaarden vandaag dat de Duitschers zeer belangrijke voortgang schijpen te maken in de Oekraïne. De be dreiging van Odessa is in de laatste dagen sterk toe genomen. De Duitschers bevinden zich in de Oekraïne reeds midden in hun derde offensief. (United Press.) INBRAAK IN GOEDERENLOODS. WINSCHOTEN, 11 Augustus. Hedenmorgen kwam de magazijnchef van den stoomtramw maatschappij Oostelijk Groningen alhier, tot ontdekking, dat ongewenschte bezoekers in de goederenloods van genoemde maatschappij waren geweest en verscheidene goederen, boter, margarine, kaas, sigaretten en tabak, hadden ontvreemd. By nadere controle bleek voer honderden guldens ver dwenen te zijn. De gemeentepolitie onderzoekt de zaak. Steeds verder voorwaarts dringen de Duitsche troepen in het Sovjetgebied. Door het vellen van boomen zijn in de oerwouden begaanbare wegen gemaakt voor de gemotoriseerde afdeelingen. Bijl en spade hebben hun werk gedaan: de opmarsch kan worden voortgezet. (Orbis-Holland) Krachtig optreden tegën p rijs op d rij ve rs De gisteravond aangekondigde prijslijst, 'van groenten en fruit, geldende voor de periode van 13 tot en met 19 Augustus, welke werd opgesteld door den gemachtigde voor de prijzen, is versche nen en elders in dit blad opgenomen. Deze lijst wil het voornaamste instrument zijn in den strijd tegen de te hooge groenten-'en fruitprijzen, het instru ment namelijk, waarvan elke huisvrouw zich da gelijks bij haar inkoopen zal kunnen bedienen. Slechts door een onafgebroken controle van het koopend publiek, dat immers de eerste belangheb bende is, kan aan deze ongewenschte toestanden een einde worden gemaakt. Met nadruk wordt nogmaals gewezen op het ka rakter van deze prijzen. Het zijn geen vastgestelde maximumprijzen, die zonder meer door eiken groen- tenhandelaar berekend mogen worden. Het zijn echter wel de hoogstdenkbare prijzen. Zij zijn be rekend voor groenten van de allerbeste kwaliteit, gekocht tegen den maximum veilingprijs, waarop de hoogst-denkbare kosten voor verpakking en vracht zijn gelegd. Daarbij zijn dan nog de hoogst- toelaatbare winstmarges voor grossier en kleinhan delaar in aanmerking genomen. In zeer vele gevallen zullen dus de prijzen, welke door een bepaalden groentenhandelaar ge vraagd mogen worden, belangrijk lager zijn. De kwaliteit kan minder zijn. de kosten van verpak king en van de vracht zullen zeer vaak lager blij ven. Ook de groent,enhandelaren, die zelf op de veilingen koopen, waarbij dus een grossier optreedt, wat vooral in de kleinere steden dikwijls voor komt, moeten lagere prijzen noteeren. Wanneer de huisvrouwen van de haar geboden hulp nu een goed gebruik maken, zal aan vele overtredingen een eind gemaakt worden en daar door de voedselvoorziening vooral van de minst- draagkrachtigen beter verzekerd zijn. Een scherpe en doeltreffende controle van de zijde der daartoe aangewezen instanties zal de juiste naleving dezer prijsvoorschriften nog bevorderen. GROENTEN EN FRUIT MOETEN GEPRIJSD ZIJN. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nog maals met nadruk de aandacht op, dat handelaren, die groenten en fruit aan het publiek verkoopen, verplicht zijn deze te prijzen. Zooals bekend, blijft deze verplichting niet be perkt tot winkels, maar strekt zij zich uit tot groenten- en fruitstalletjes, groentenwinkels, hand karren of andere voertuigen, waarop groenten en fruit ten verkoop worden aangeboden. De prijsaanduiding moet op een voor een ieder duidelijk zichtbare en leesbare wijze geschieden: hierbij moeten voor zoover het de prijslijsten be treft, de gebruikelijke benamingen gebezigd wor den, terwijl bovendien op de prijslijsten en prijs kaartjes de sorteeringen, maten of nummers ver meld moeten staan, zooalsy dit in de officieele pu blicatie van den gemachtigde voor de prijzen, welke elders in dit blad is opgenomen, -zijn gebezigd. Op 'stipte naleving van deze voorschriften zal nauwlettend worden toegezien. Overtreders stellen zich aan strenge straffen bloot. (Fota Stapf) Burgerlijk bestuur in de Baltische landen. BERLIJN, 12 Augustus. (D N.B.) Naar uit Riga gemeld wordt, is in het Noordelijke deel van het bezet te gebied in het Oosteh een Duitsch burgerlijk be stuur ingesteld onder leiding van den Rijkscommissa ris Heinrich Lohse, gouwleider van Sleeswijk-Hol- stein. Onder hem ressorteeren als commissaris-generaal voor het gebied van den vroegeren vrijstaat Letland de eerste burgemeester van Lübeck. dr. Diechsler, en als commissaris-generaal voor het gebied van den vroege ren vrijstaat Littauen dr. Von Renteln. Dat beteekent: Onze zaak wordt verdedigd. Zoo is het ook. Onze zaak, dat wil zeggen, de zaak van het Nederiandsche volk, van geheel Europa, wordt verdedigd aan het Oostfront. Daar strijdt de Duitsthe weermacht, samenjnet de legers der verbonden mogendheden, samen met de legioe nen uit alle beschaafde landen, tegen de Sovjet horden. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd enafdoende, dat bewijzen de berichten die ge regeld binnenkomen en waarin in sobere bewoor dingen de geweldige successen worden vermeld. Daar aan het Oostfront wordt onze zaak ver dedigd en daarom, Nederlanders, is het onze plicht, dat zooveel mogelijk landgenooten aan den strijd deelnemen. Inderdaad, er strijden reeds duizenden Nederlan ders in de Waffen S.S. Er zijn pas weer eenige contingenten vrijwilligers naar Krakau vertrokken, maar ër zijn nog tienduizenden flinke kerels, die wakker geschud moeten worden, om tot besef te komen, dat een Nederlarïdsche zaak door Neder landers verdedigd moet worden. Aan het Oostfront wordt onze zaak verdedigd, het is dus ook uw dure plicht om u te melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. VRIJW! IOEN Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. 'ZWENDELAFFAIRE MET RIJWIELBANDEN. ALMELO, 21 Augustus. De Almelosche politie heeft zes personen gearresteerd, die betrokken zijn bij een belangrijke oplichtingsaffaire. Een der gearresteerden heeft verleden week n.l. aan een rijwielhandelaar uit Nijverdal een partij z.g. nieuwe rijwielbanden verkocht voor f 3200.. De partij be stond eckter uit oude, waardelooze banden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Moskousche wapenindustrie gebombardeerd. Haveninstallaties aan de Schotsche en Engelsche kust aangevallen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 11 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „In het "Zuiden van de Oekraïne maakt de achtervolging van den wijkenden vijand overal snelle vorderingen, ook in de overige deelen v.an het Oostelijke front verloopen de operaties vol gens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht fabrieken der Moskousche be wapeningsindustrie, vooral in het Noord-Westen en Oosten der stad bestookt met vele tqnnen brisant- en brandbommen. In den strijd tegen Groot-Brittannië zijn nach telijke aanvallen van het luchtwapen gericht op haveninstallaties aan de Schotsche en Engelsche Oostkust. In het gebied van het Kanaal hebben gisteren jagers en luchtafweergeschut tien Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Een versper ringsbreker van de marine heeft vier, een pa trouilleboot twee en een mijnenveger een Britsch vliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaan- sche duikbommenwerpers voltreffers geplaatst op haveninstallaties van Tobroek en Britsche bat terijen afweergeschut tot zwijgen gebracht. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen heeft in den nacht van 10 op 11 Augustus militaire installaties aan het Suezkanaal gebom bardeerd. Enkele vijandelijke vliegtuigen zijn in den af geloopen nacht uit Het Noordoosten Duitsch ge bied binnengevlogen en hebben getracht tot Berlijn door te dringen. Zij werden door het vuur van het afweergeschut afgeslagen, twee der aanvallende bommenwerpers werden neergescho ten." De persoonsbewijzen te Haarlem 50.000 van de 100.000 uitgereikt. Honderd duizend Haarlemmers moeten, zooals wij al eerder medegedeeld hebben, opnieuw be schreven worden. De afdeeling Burgerlijke Stand en Bevolking is nu reeds drie maanden in het ge bouw van den Protestantenbond in de Jacobsstraat bezig de Persoonsbewijzen af te geven. Thans zijn er ruim 50.000 verwerkt, zoodat de helft klaar is. De verwachting is dat men eind October de 100.000 zal hebben vol gemaakt. Er waren onder de personen die in deze eerste 3 maanden waren opgeroepen ongeveer 15.000 achterblijvers menschen die verzuimd hadden op den aangegeven dag te komen, of die niet in het bezit waren van een goedgekeurde foto. Aan een af zonderlijke tafel worden nu geregeld de achterblij vers geholpen. Omstreeks de helft van die achter blijvers hebben inmiddels nog hun bewijs in orde laten maken. Het percentage der personen dat niet op den aan gewezen dag komt is in dezen vacantietijd vry groot. Het leger der achterblijvers groeit dus op nieuw, maar ook door dien achterstand zal men wel heenkomen. Het werk in den Protestantenbond blijkt goed georganiseerd te zijn. Alles loopt vlot. Wederom luchtaanvallen op Malta ZÓNE DER OPERATIES, 12 Augustus (Stefani). In den afgeloopen nacht zijn de luchtbases en vloot- steunpunten van Malta wederom heftig aangevallen door het Italiaansche luchtwapen. De Itaiiaansche for maties bommenwerpers én duikbommenwerpers volg den elkaar in golven op boven de belangrijkste mili taire doelen van het eiland. Een hagel van bommen en granaten is op het vliegveld Mikabba neergekomen. Installaties, opslagplaatsen, werkplaatsen en toestel len. die rondom het vliegveld verspreid stonden, wer den aangevallen met bommen van gemiddeld en zwaar kaliber, evenals met brisantgranaten en brandbom- die vrij zware schade aanrichtten en branden de den ontstaan. De aanval -op de haven van La Valetta was bijzonder doeltreffend. Er ontstonden talrijke ont ploffingen en uitgebreide branden, die op een afstand van ruim 40 K.M. zichtbaar waren. Deze branden ver gemakkelijkten het den laatsten golven bommenwer pers hun doelen op te zoeken. De haveninstallaties en havenwerken zijn ook ernstig beschadigd. Het afweer- uur en het optreden der vijandlijke jagers, gesteund door talrijke schijnwerpers, was vrij hevig maar ver hinderde de Italiaansche piloten niet een der hevigste aanvallen uit te voeren, die Malta de laatste maanden heeft ondergaan. DE 50.000STE AMERSFOORTER. Naar de Utrechtsche Courant meldt, heeft Amers foort een inwonertal van 50.000 bereikt. Men rekent nog uit, wie de gelukkige Is geweest. BONNENLIJST. Daar er» geen wijziging in de bonnenlijst ls, jvordt zij heden niet door ons gepubliceerd- De heer E. Derks Hzn., die benoemd is tot burge meester der gemeente Haarlemmermeer. (foto Vonk, Meppel) Geeft bij verandering van richting vooral tijdig een duidelijk teeken met Uw arm. Als u dit tee- ken te laat of onduidelijk geeft kunnen de ove rige weggebruikers met uw verandering van richting geen rekening meer houden. Door nala tigheid zijn in zulke gevallen reeds vele ernstige ongelukken ontstaan. (foto's Peperkamp) Vaeantie en Distributie De directeur van het Centraal Distributie* kantoor aan het woord De directeur van het Centraal Distributiekantoor in den Haag, de heer S. de Hoo, verklaatde aan een redacteur van de V.PJ3. o.a.: Vaeantie, langs de wegen trekt een bonte stroom vacantiegangers. Tienduizenden Nederlanders trekken er te voet, per fiets of per spoor op uit en bezoeken ;ea en kasteelen, stille dorpen en stadjes, duinen, bosschen en heidevelden. Overal zijn pensions, hotels en kampeercentra overvol met vroolijke menschen, ver van de steden met hun kantoren en fabrieken, nieuwe krachten voor het dagelijksch werk verzame len. De distributiedienst kwam voor bijzondere moeilijk heden te staan, zoodat een aantal maatregelen getrof fen werd om alle vacantiegangers van het noodige te kunnen voorzien. Het verheugt mij bijzonder te kunnen verzekeren, dat alles goed verloopt en dat door de getroffen maat regelen de hotel- en pensiongasten overal voldoende voedsel kunnen krijgen. De reislust is dezen zómer bijzonder groot, zoodat verschillende streken, o.a. de Veluwe, vol gasten zijn. Toch ontvingen wij bijna geen klachten, hoewel ik het volgende gaarne/groote be kendheid zou willen geven: Vele menschen zijn naar buiten gegaan in de ver wachting daar eens lekker en overvloedig te eten. De meening dat men op het land alles te kust en te keur kan krijgen, is ten eenenmale onjuist en ik hoop, dat degenen, die om dien reden naar buiten gingen, hun vergissing hebben ingezien. Nu komt het helaas voor, dat deze menschen, als zij in hun verwachtingen omtrent een luilekkerland teleurgesteld worden, dit aan de hotel- of pensionhouders wijten en hen on aangenaam bejegenen. Een dergelijke houding ls na tuurlijk verkeerd, want menschen doen, zooals ik uit ervaring weet. hun uiterste best om het hun gasten naar den zin te maken. Verder valt het me op. dat het publiek nog altijd te roekeloos met de fietsbanden omgaat, terwijl het toch algemeen bekend is. dat er slechts een zeer gering aantal verstrekt wordt. Men denkt „het komt wel in orde", maar dat komt het. als men zoo doorgaat, be slist niet. Het maandelijksche contingent banden wordt na de vaeantie niet verhoogd". Het publiek houdt zich uitstekend aan de getroffen maatregelen, maar er zijn wel enkele punten van on dergeschikt belang, waarop de aandacht gevestigd kan worden. De ervaring leert, dat bij een langer verblijf in hotel of pension vaak de suikerbon vergeten wordt. Een andere fout is, dat men over het algemeen alle distributiebescheiden medeneemt i.p.v. de benoodig- de bonnen af te scheuren en slechts deze mede te ne men. Dit werkt verlies der kaarten in de hand. Men behoeft niet alle bonboekjes uit angst, dat deze thuis door bombardementen, brandt enz. verloren zullen gaap, in den koffer te pakken, daar in gevallen, dat van verlies door overmacht sprake ts, nieuwe bon boekjes verstrekt worden Dit alles is echter van ondergeschikt belang; de hoofdzaak ls. dat de getroffen regelingen goed vol doen en men dus zonder zorgen voor distributie- moeilijkheden op reis kan gaan. BURGEMEESTER VAN LANSCHOT VRAAGT ONTSLAG. Het Hbld. deelt mede, dat de burgemeester van 's-Hertogenbosch Mr. F J. van Lanschot den ge meenteraad heeft medegedeeld, dat hiï aan den secre taris-generaal van het Departement van Binnenland- sche Zaken heeft verzocht hem met ingang van 10 Sept. a.s. eervol ontslag uit zijn ambt te verleenen. zulks in verband met het overschrijden van den leef tijd van 65 jaren en het verstrijken van den termijn zijner laatste benoeming.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1