Uit de Pers. DINSDAG 12 AUGUSTUS 194T H A" A E E E M'S D A G B E A D Italiaansch weermachtsbericht. Militaire doelen in Tobroek aangevallen. Ook de haverr-oan Mersa Matroeh was doelwit der Italiaansche luchtmacht. ROME, 11 Aug. (D.N.B) Het Italiaansche weer machtsbericht van vandaag luidt als volgt: „In Noord-Afrika" aan het front van Tobroek weder- zydsche activiteit van verkenningstroepen en artil lerie. Formaties van het Duitsche en het Italiaansche vluchtwapen hebben militaire doelen in Tobroek aan gevallen: luchtafweerbatterijen en in de haven lig gende schepen, waarbij schade en ontploffingen wer den veroorzaakt. £ndere Italiaansche vliegtuigen heb ben de haven van Mersa-Matroeh benevens vijande lijke installaties ten Oosten van Sidi el Barranl aan gevallen. Duitsche vliegtuigen hebben Engelsche ïuchtsteunpunten in Egypte aangevallen. De vijand heeft aanvallen gedaan op Bardia en op de kust van de Syrthe. In Oost-Afrika hebben afdeelingen van het garni zoen van Culquabert onder bevel van luit.-kolonel Ugolini een stoutmoedigen aanval gedaan op gewa pende vijandelijke troepen die op de vlucht zijn ge-, Elagen en aanzienlijke verliezen leden. Engelsche vliegtuigen hebben opnieuw Gondar en de stelling van "Woltsjefit .gebombardeerd. In den nacht van 11 Augustus heeft een Engelsch vliegtuig het hospitaalschip „California" aangevallen, dat op de rede van Syracuse lag. Het werd met een torpedo getroffen. Het schip is niet gezonken." De koopvaardijvloot der Sovjets Geen beteeken'is voor Engeland. De „Militarische Korrespondenz aus Deutschland" wijdt een artikel aan de vraag „Wat beteekent de Sovjet-koopvaardijvloot voor Engeland". „Maapd na maand", aldus de „Korrespondenz" „verdwijnt in den slag op den Atlantischen Oceaan yi millioen ton vijandelijke scheepsruimte naar den bodem der zee. De vitale verbindingslijnen van Engeland worden door een voortdurende aderlating verzwakt, tot op zekeren dag men zal beseffen dat het land nog slechts beschikt over een hoeveelheid grondstoffen en levensmiddelen, die niet voldoende zijn om ervan te leven. In den strijd om het bestaan grijpt Engeland thans naar elk middel om het gevaar althans voorloopig te doen ver dwijnen. Daarom wekt het bericht geen verwonde ring, volgens hetwelk Londen ook rekening houdt met de koopvaardijvloot der Sovjet Unie als welkome aan vulling voor de Engelsche vloot, die reeds 12.500.000 ton heeft verloren. Het Engelsche blad „Financial News" brengt dit duidelijk tot uiting Het schrijft „De Britsche missie in de Sovjet-Unie zal zich ook bezig houden met de vraag welke plaats de Sovjet scheeps ruimte zal innemen in het kader der gemeenschappe lijke krachtsinspanning. De Sovjet Unie beschikt over een groot aantal schepen in alle deelen der wereld, vooral in de Amerikaansche wateren." De Engelschen moeten zich echter op een groote teleurstelling voorbereiden, want bij het uitbreken van den oorlog mat de geheele koopvaardijvloot dei- Sovjet Unie slechts 1.300.000 ton en na de bezetting der Baltische landen 1.670.000 ton. Deze tonnage is juist voldoende voor de eigen behoeften der Sovjet Unie. Van de ongeveer 700 koopvaardijschepen hebben er 230 een tonnage tusschen 2000 en 5000 ton, 163 een tonnage tusschen 100 en 500 ton. 160 een tonnage tus schen 500 en 1000 ton. 89 een tonnage tusschen 1000 en 2000 ton, 36 een tonnage tusschen a000 en ïu.uuu ton en slechts 2 een tonnage tusschen 10.000 en 25.000 ton. Slechts 6 schepen met een gezamenlijken inhoud van 22.000 ton beschikken over turbines en sche pen met een gezamenlijken inhoud van 330.000 ton over motoren. Verder werden in 1938 23 schepen als zeilschepen ceregistrcerd. Dan varen 2A ^om,scilcp!," met een gezamenlijken inhoud van 133.000 to" tankschepen en 144 schepen met een totalen inhoud van 60.000 ton als trawlers. i Al deze schepen zijn verdeeld over de Oosftee, de Zwarte Zee. den Donau. de Noordelijke IJszee en de Oost-Aziatische wateren, vanwaar zij met het oog op de lange kustlijn en h<?t geringe aantal vaartuigen be zwaarlijk teruggetrokken kunnen worden, wanneer men den toch' reeds bescheiden overzeeschen handel niet ernstig wil benadeelen. Indien de „Financial News" uiting geeft aan de ver wachting dat de Sovjet Unie beschikt over een groot aantal schepen, vooral in de Amerikaansche wat£"vn' dan leest men tusschen de regels door de verzuchting Sa? deze schepen zooveel mogelijk gebruikt worden op de plaats, waar zij het meest noodig n-J- °g den Atlantischen Oceaan, opdat zy aan^eJ Canada en de VS. naar Engeland kunnen br®"§fn; voor zoover de Duitsche marine en luchtmacht dat toelaten. De Engelschen zijn den laatsten tijd reeds zoo voorzichtig geworden dat zij .thanstrachten zie aan beide zijden te dekken. Terwijl zij voor hun vloot een aanvulling verkregen door de neutrale sch.pen. welke zij door koop of dwang verkregen, willen zij de rest van hun vloot aanvullen door het gebruik van verouderde en langzame schepen die echter de «e vaarlijke routes over den Oceaan en door de Mid dellandschc Zee moeten vermijden. Op j".eOude, langzame schepen wil men de overzecsche ladingnaar de Zuid-Afrikaansche havens brengen om %*ndaar met snelle schepen in convooien naar Engeland te vervoeren, hoewel de overlading tijdroovend en duur Is. De Zuid-Afrikaansche havens echter beschikken helaas niet over de noodige overlaadinstaüaües. Het mooie plan zal dus in duigen vallen. In detweede plaats willen de Engelsche autoriteiten trachten het lossen der goederen aan de Westkust van het Britsche eiland zooveel mogelijk te bespoedigen. Aan de" hand van de ervaringen, die men tot dus verre heeft opgedaan, is het echter twijfelachtig of te nemen maatregelen een einde kunnen maken aan de aderlating der Britsche vloot in den slag op den Oceaan. Deze aderlating is te sterk en zal d°°r net Duitsche commando ter zee steeds versterkt ^wonton. Japan economisch op voet van oorlog. Decreten van den raad voor de algemeene nationale mobilisatie. Domei meldt: Het ontwerp van een viertal kei zerlijke decreten die ten doel hebben Japan eco nomisch volledig te brengen op den voet van oor logstijd zijn goedgekeurd door den raad voor de algemeene mobilisatie, die Maandagmiddag in de ambtswoning van den minister-president te Tokio is bijeengekomen. De vier decreten, die waarschijnlijk spoedig van kracht zullen worden, omvatten: 1) Herziening van de wet op de prijscontrole. 2) Herziening der controle op het vervoer ter zee. 3) Beperkingen inzake de koersen van aandee- len en obligaties. 4) Maatregelen inzake de waardeering van aan- deelen en obligaties van corporatieve ondernemin gen. Naar vernomen wordt zal de wet op de prijscon trole in dier voege gewijzigd worden, dat zij voor onbepaalden tijd van kracht zal blijven en wel zoo lang als de regeering zulks noodzakelijk acht. Het decreet inzake het vervoer ter zee zal neerkomen op een strengere controle door den staat over alle scheepvaart faciliteiten, met inbegrip van havenf gelden en stuwadoorstaricven. Bijzonderheden om trent het decreet inzake de beperkingen voor aan- deelen en obligatiekoersén ook van corporatieve ondernemingen zijn nog niet bekend, doch men is van meening dat gelimiteerde prijzen door de re geering zullen worden vastgesteld voor alle toe komstige transacties der genoemde papieren Finsche opmarscli aan het Ladoga- meer gaat voort. Tegenaanvallen der Sovjets afgeslagen. HELSINKI, 11 Augustus. Officieel wordt me degedeeld: Onze opmarsch aan het Ladogameer schrijdt succesvol voort. De zuivering van de achtergeble ven omsingelingen en van het terrein wordt voort gezet. Alle tegenaanvallen van den vijand zijn af geslagen. De vijand heeft in de omsingelde gebie den vele duizenden gesneuvelden gehad en groote hoeveelheden oorlogstuig verloren (D.N.B.) Berlijn en Vicliv De Wilhêlmstrasse waarschuwt tegen proef ballons Uit Berlijn verneemt het A.NP.- In politieke krin gen hier volgt men zonder eenige opwinding de vele gissingen, die in het buitenland gemaakt worden over de gebeurtenissen te Vichy. Mgn noemt alle vermoe dens en geruchten, die worden verspreid over plan nen of bedoelingen der Fransche regeering, typische proefballons die slechts ten doel hebben den sluier van het vertrouwelijke karakter der gebeurtenisse te Vichy weg te rukken. In de Wilhelms4rasse ried ricn de pers dan ook groote voorzichtigheid aan ten aan zien van deze berichten, die naar Duitsche opvatting slechts het doel hebben iets te weten te komen. Verder herinnerde men er aan dat Duitschland en Vichy voortdurend en tea aanzien van de meest schillende vraagstukken contact houden.- (Cudahy pleit voor werelrlpacificatie. Roosevelt kan voor de Ver. Staten den vrede behouden. MILWAUKEE. 11 Augustus. fD.N.B.) De vroegere Amerikaansche ambassadeur in Brussel. Cudahy. heeft in een radiorede gepleit voor een we- reldoaeificatie. Hij herinnerde het Amerikaansche volk er aan, dat de deelneming aan den wereldoor log een groote fout is geweest. HijCudahy. heeft de herkiezing van Roosevelt bevorderd, aangezien hij de overtuiging had. dat Roosevelt de Vereenigde Staten verre wilde houden van een oorlog. Roose velt kan, zoo zeide Cudahy, voor de Vereenigde Staten den vrede behouden, wanneer het Ameri kaansche volk niet. het hoofd verliest en optreedt tégen de oorlogsparty. Als lichtende fakkels staan de door de stoken gebouwen langs den weg, dien de volgen. vluchtende bolsjewisten in brand ge- Duitsche troepen in het Sovjetgebied (Atlantic-Holland) Nederlandsch Indië en Japan. TOKIO, 11 Augustus (D.N.B.) Sedert de be vriezing van de Japansche saldi in de Vereenigde Staten en van de Amerikaansche saldi in Japan, hebben de Amerikaansche autoriteiten geen enkele machtiging voor den uitvoer van olie naar Japan verleend, verklaarde de woordvoerder der Japan sche xregeering. Ook de kwestievan den alge- meenerT uitvoer van Amerika naar Japan is nog onopgelost, zoo vervolgde hij. Wat de verleening van vergunningen voor den uitvoer van Ned.-Indië aar Japan betreft, worden de onderhandelingen te Batavia nog voortgezet. Vastberaden dringen de Duitsche soldaten voorwaarts om den laatsten tegen stand in een der Sovjet-stellingen te breken en den weg vrij te maken voor den verderen opmarsch (Orbis-Holland) De toestand in het Verre Oosten Japanners verlaten Malakka. Uit Tokio verneemt het D.N.B.: Dagelijks komen in Bangkok uit Malakka ge- eyacueerde Japanners aan. die eensluidend mel ding maken van de toenemende onrust onder de bevolking ten aanzien van de Engelsche maar regelen, zoo meldt Domei uit de Thailandsche hoofdstad. Sedert het binnenrukken van de Ja pansche troepen in Fransch Indo-China is de hou ding van de Britsche autoriteiten jegens de daar wonende Japanners buitengewoon verscherpt. Alle Japanners worden voortdurend gecontroleerd en na de blokkeering der saldi zijn verdere zaken on mogelijk. Daarom hebben de daar wonende Ja panners het voornemep uit Malakka te vertrekken. Ook de reismogelijkheden voor Japanners in dit gebied zijn uiterst beperkt. Zij mogen zich slechts 24 uur in een plaats ophouden. Op een afstand van 30 K.M. van de Thailandsche grens is hei autoverkeer verboden en in de treinen moeten de vensters gesloten resp. verduisterd worden. Australisch kabinet plotseling bijeengeroepen Minister-president onderbrak zijn reis United Press meldt uit Melbourne: De opzienbarende onderbreking van de reis van den Australisc^en minister-president naar Zuid en West-Australië en de daarop gevolgdejplotselinge bijeenroeping van een bijzondere zitting van het Australische kabinet, heeft tot de wildste geruch ten aanleiding gegeven. Zelfs de hoogstgeplaatsten weten blijkbaar niet wat Menzies ertoe gebracht heeft zijn plannen zoo onverwacht te wijzigen en naar Melbourne terug te keeren om de bijzondere zitting van het kabinet te leiden. Algemeen is men van meening, dat deze kabi netszitting in verband staat met den toestand in Oost-Azië. Bijstandspact Tsjoenking-Moskou? Voorstel der Sovjet Unie. Uit Nanking. 11 Augustus. Op initiatief van Engeland en de Ver. Staten zou het bewind te Tsjdfenking, naar Domei volgens berichten uit be trouwbare bron meldt, aan de Sovjet-Unie een ver drag van gemeenschappelijken bijstand, blijkbaar tegen Japan gericht, hebben vorgesteld. Dit pact zou de volgende punten omvatten: 1. Officieren van het Sovjetleger zullen zich aansluiten bij den staf van Engelsche en Amerikaan sche adviseurs te Tsjoengking. 2. Tusschen het Sovjet-opperbevel en dat der strijdkrachten van Tsjoengking zal een verbindings bureau tot uitwisseling van militaire gegevens worden gevormd. 3. Het Sovjet-léger zal steun verleenen aan de Tsjoengking-troepen die in Noord-West China opereeren. 4. Erkenning van den Sovjet-invloed in de pro vincie Sinkiang. 5. Invoeging van Sovjet-vliegers ter versterking van Tsjonegking's luchtmacht. Naar veriomen wordt, aldus eindigt het Domei- bericht, zou Tsjang Kai Sjek thans door bemid deling van den Sovjet-ambassadeur te Tsjoenking met de Sovjet-Unie onderhandelen over dit bij standspact D.N.B.) Bezoek aan Smolensk NEW-YORK. 12 Aug. (D.N.B.) De Berlijnsche ver tegenwoordiger van de Associated Press, Steinkopf, die tezamen met andere buitenlandsche persvertegenwoor digers op uitnoodiging van de persafdeeling der rijks- regeering dezer dagen een reis naar Smolensk heeft gemaakt, heeft van zijn indrukken een verslag gezon den aan zijn agentschap* Ik heb, aldus Steinkopf, als eerste Amerikaansche journalist geloopen over de puinhoopen vanSmotoosk bij een bezoek aan dit deel van het front, de eerste, sedert de stad door de Duitschers op 16 Juli werd veroverd. Een eindelooze stroom Duitsche vrachtauto's rolde langs de zwartgeblakerde schoorsteenen van uitgebran de fabrieken en huizen voorbij. £>e Amerikaansche journalist deelde vervolgens mede dat naar schatting 90 pet. van Smolensk vernield is. De zich terugtrekkende Sovjettroepen hadden het bevel van Stalin uitgevoerd om alles voor den vijand te verhoesten. Slechts omstreeks 20.000 van de 16CT.000 burgers, die een maand geleden nog in Smolensk woon den. waren in de ruines achtergebleven. Duitsche sol daten waren overal bezig met opruimingswerkzaam heden. Zij brachten orde, opdat de Duitsche oorlogs machine bij haar verderen opmarsch naar het Oosten, zonder wrijving zou kunnen functioneeren. Maandag was een groote dag voor de orthodoxe Katholieken van Smolensk, die nog steeds spreken c de Mis, die gisteren in de witte en gouden kathedraal op den berg is gecelebreerd. Het oude gebouw is bijna onbeschadigd. De Mis van gisteren was de eerste openbare Mis in Smolensk sedert 21 jaar. Ik heb honderden kerkgangers gezien, eenigen hadden tranen in de oogen, toen zij een metselaar de mis hoorden lezen. Hij was metselaar onder de Sovjetheerschappij, Onder het Tsarisme was hij priester geweest. Giste ren heeft deze man. Serge Iwanoff Lurkyn. zijn troffel terzijde gelegd en den priesterlijken rok weer aange trokken. Aan den gevel van de kerk hing nog een op schrift, dat de kerk als anti-religieus museum aan- duidde. Vreemde vliegtuigen boven Duitseb gebied Geringe schade door bommen in West- Duitschland BERLIJN, 12 Augustus. (D.N.B.) In den nacht van 11 op 12 Augustus is, naar het D. N. B. verneemt, de vijand met zwakke strijdkrachten over de Rijksgrens gevlogen en heeft op verscheidene plaatsen in West- Duitschland eenige bommen neergeworpen, die onbe langrijke schade hebben veroorzaakt. Een gering aantal vijandelijke vliegtuigen vermoedelijk Sovjetbommen werpers, heeft zonder systeem aanvalspogingen onder nomen, zonder eenig effect, in het Noord-oosten van het rijk. Slechts aan twee vliegtuigen gelukte het doijjf te dringen tot in den verren omtrek van Berlijn. Zij werden echter door goed gericht afweervuur ge dwongen van. koërs te veranderen. tBüiaenêaad EXAMENS HOOFDACTE. Haarlem, 11 Augustus. Geslaagd voor het ge heele examen: mej. B. B. M. Lippers te Amsterdam, mej. F. T. Ryff te Amsterdam, en de heeren H. Kaaij te Amsterdam, H. Roos te Amsterdam en Van Schenk-Brill te Amsterdam. Geslaagd voor A: de heer G. Nijman, Sloten en P. v. de Weert te Amsterdam. EEN GAATJESBOORDER. De Amsterdamsche politie heeft een man gearres teerd, die in deuren van hotelkamers gaatjes boorde. Toen hij werd gesnapt in een hotel aan het Rem- brandtplein was hij juist begonnen met een fretboor de zooveelste deur onder handen te nemen. Hij zal wegens vernieling vervolgd worden. Ir. MUSSERT BIJ DE W.A. IN BELGIë. Naar het A.N.P. meldt heeft. Ir. Mussert op uit noodiging van den commandeerenden generaal en bevelhebber in de Luftgau België en Noord-Frank rijk, generaal der vliegers Wimmer, een drie- daagsch bezoek gebracht aan België om zich van de opleiding der W.A.-mannen in België, die bij het N.S.K.K. en Luftnachrichtentruppen dienen, op de hoogte te stellen. Vrijdagmorgen is Ir. Mwssert in gezelschap van den commissaris der provincie Utrecht, Ir. Mül- ler, den commandant der WA. Mr. Zondervan en den heerbanleider Wijnkamp per auto naar België vertrokken. Allereerst werd een bezoek gebracht aan een kamp van de Duitsche weermacht, waarin de W.A.- mannen als „Mussert-compagnie" bij de Luftnach richtentruppen zijn ondergebracht. Vervolgens werd Ir. Mussert elders een vliegkamp van een „Stuka-verband" getoond, waarna de ontvangst bij generaal Wimmer plaats had en een bespreking werd gevoerd, die door een diner werd gevolgd. Hier werden woorden van waardeering voor het werk der Nederlanders gesproken en op voorstel van generaal Wimmer een dronk uitgebracht op den leider der N.S.B. In zijn antwoord dankte Ir. Mussert allereerst voor de buitengewone ontvangst die hem en de leden van zijn gevolg ten deel was gevallen. „Wan neer wij vandaag onze W.A. hebben zien mai'chee- ren en werken, weten wij, dat ook in deri Neder lander een goed soldaat steekt, die niet meer fouten maakt dan andere soldaten. Gij zoudt hebben kunnen zeggen: „Wat hebben wij aan een procent meer of minder. De Duitsche legers spelen het ook wel buiten enkele duizenden Nederlanders klaar!" Juist omdat wij hiervan stel lig overtuigd zijn, zijn wij dankbaar, dat ons niet temin de gelegenheid geboden wordt te toonen, wat wij waard zijn. Het is ons in tien jaar strijd niet gelukt, het Nederlandsche volk samen te bun delen. Met onze honderdduizend leden weten wij ons echter verantwoordelijk voor de toekomst van ons nationale leven, nu Europa's lot ook aan onze deur heeft geklopt. Een nieuw Europa, waarin Ger- maansche volken elkaar niet meer beoorlogen maar samenwerken en als het moet samen strijden, is thans groeiende. Dit wil de Führer ook. Hij vraagt van ons niets wat wij naar eer en geweten niet van ganscher harte en met volledige instemming als Germaansch volk zouden kunnen geven. Moge spoedig de tijd daar gijn. dat Europa 'een eenheid wordt. God heeft Duitschland Adolf Hitler ge schonken om het te verlossen uit zijn nood en ver nedering. Op zijn schouders drukt thans ook de verantwoordelijkheid voor de toekomst van ons werelddeel. De leider besloot zijn tafelrede met een dronk uit te brengen op den Führer aller Germanen. Zaterdagmorgen bracth de leider in gezelschap van generaal Wimmer een bezoek aan een compag nie W.A.-mannen van het N.S.K.K. en vervolgens aan een vliegveld, 'om daarna te vertrekken naar de Ardennen, waar generaal Wimmer hem een jacht partij aanbood. Zondag is Ir. Mussert naar Nederland terugge keerd. HET FRONT TEN ZUIDEN VAN ST. PETERSBURG. De kaart geeft het Oos telijk gedeelte van Estland en het gebied ten zuiden van St. Petersburg aan. Uit de laatste Duitsche weermachtsberichten loopt het front als volgt: In Estland zijn de Duitsche troepen ten Westen van het Pcipsi Meer opgerukt tot aan de Finsche golf. De plaatsen Fellin, Doprat, Wcsenbcrg en Kunda werden ingeno men. Reval is omsingeld en een tweede Duitsche leger opereert naar Narwa. Ten Zuiden van het Peipsi Meer loopt het front via Pskof, langs Porkof, tot Staraja- Russa (een belangrijke plaats gelegen aan het Ilmcn Meer). Vervolgens buigt het front voorhij Parfino Zuidelijk af en sluit aan bij de linie Ostrof. (Ostrof ïigt 50 K.M. ten Zuiden van Pskof). PARLEMENTARISME EN PARTIJ-ONTBINDING. In de Deutsche Zeitung in den Nie- derlanden constateert dr. Kurt O. Rabl, na een uitvoerige beschouwing over de ontwikkeling ►van het parlementarisme in Nederland dat het vaststaat dat zij. die hier te lande het mandaat van afgevaardigde bezaten, bij de uitoefening van hun functie in het algemeen afhankelijk waren van het feit dat zij tot een partij behoorden en in elk af zonderlijk geval van de eventueele aanwijzingen I hunner partijleiding. Zij zijn dus niet in hun kwa liteit van dragers van het vertrouwen der kiezers, j maar als leden van zekere politieke partijorganisa ties in de publiekrechtelijke vertegenwoordigende lichamen des lands gekozen. Zij vertegenwoordig den daarom niet he.t Nederlandsche volk in zijn geheel, maar de binnen dit volk bestaande partij-I groepeeringen in haar afzondering en onderlinge vijandschap. t Uit de beschouwing van de feiten volgt volgens dr. Rabl dat in Nederland de politieke partijen tot „bestaansbasis" van de publiekrechtelijke vertegen woordigende lichamen geworden zijn. Terwijl men dit constateert dringt vanzelf de vraag naar voren welke gevolgen de bij de onlangs van kracht ge worden verordening nr. 120/41 bevolen ontbinding der acht grootste politieke partijen heeft voor de levenskracht der nog bestaande' publiekrechtelijke vertegenwoordigende lichamen. Wanneer men deze vraag aan de feiten toetst, dan schijnen deze licha men inderdaad hun bestaansrecht verloren te heb ben. Dat dit ook erkend wordt door diegenen die tot de ontbonden politieke partyen behoord hebben, bewijst een voorval, dat zich op den 8sten Juli 1941 in de zitting der provinciale staten van Zeeland af gespeeld heeft. Daar werd de vraag gesteld welke consequenties die leden der provinciale staten uit de afgekondigde verordening trekken moesten, die tot een der ontbonden politieke partijen behoor den. Een antwoord werd op deze vraag niet ge geven en een bekend Nederlandsch publicist heeft dit betreurd en opgemerkt dat men toch gemak kelijk in positieven zin op deze vraag had kunnen antwoorden, daar de afgevaardigden toch voortaan bevrijd zouden zijn van de inmenging en controle, welke zoo langen tijd in strijd met het recht en de. Grondwet op hen uitgeoefend waren. De bevrijding van deze controle zou beteeken en het herstel van diet vrije mandaat in den zin der wet en tevens de mogelijkheid de wettelijk voorgeschreven taak onder eigen verantwoordelijkheid en niet onder dwang van vreemde, onzakelijke bevelen te ver vullen. N Doordat de aangesprokenen het antwoord -wei gerden hebben zij duidelijk te verstaan gegeven dat zij ook nu nog aan de gedachte van het aan de partij gebonden mandaat vasthouden. Zijn de partijen echter ontbonden, dan is er voor de aan de partij gebonden uitoefening van het' mandaat noch bestaansmogelijkheid, noch ruimte. Deze con sequentie was te vermijden geweest wanneer men zich ten aanzien van de ontbinding der partijen in de kringen der mandatarissen had willen bezin nen op het uit de geldende rechtsorde voortvloeien de principe der vrije uitoefening van het mandaat. Dat is in de Zeeuwsche provinciale staten niet ge schied en evenmin is in andere publiekrechtelijke vertegenwoordigende lichamen hier te lande tegen deze houding verzet aangeteekend. Daarom lijkt het standpunt gerechtvaardigd dat de mandataris sen der genoemde lichamen zelf van opvatting zijn dat de door hen gevormde instellingen, zuiver be schouwd, geen bestaansrecht meer bezitten. Aan den anderen kant moet men er zich rèkenschap van geven dat op deze wijze een ordelijke vervul ling van de taak. waarvan de'uitoefening krach tens de wet aan de publiekrechtelijke vertegen woordigende lichamen opgedragen is, in gevaar komt. Dit gevaar af te wenden is een plicht, waar aan de rechtmatige bezitter van de staatsmacht hier te lande zich niet langer onttrekken zal. De Finsche opmarsch aan het Oostfront. Man schappen op weg door de bosschen bij de achter volging van den vijand. (Suomen-Holland) 3^adia laywmma WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmu ziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 /Umanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Gra mofoonmuziek. 1.50 Kinderkoor „Zanglust" (opn.). 2.15 Curt Hohenbergen en zijn orkest. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 4.20 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5 30 Voor de jeugd. 5.45 De Mandoli- nisten. fi.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Ensemble Amen- de. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volkszangkoor met piano begeleiding. 8.00 Gramofoonumuziek. 8.15 Declamatie. 8.30 Cabaretprogramma. 9.30 Berichten, Engelsch. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10,15 B. N. O. Engelsche uitzen ding „The Dutch Achievements in the Netherlands Indies". HILVERSUM H, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7,00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Zang rfiet pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.15 De Ramblers. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Gooiianders. 1.45 Ernst van 't Ho'f met zijn 15 solisten. 2.15 Voor de jeugd. 2.30 Causerie „Wagner en de gedachte van Bay- reuth". 3.00 Tweede acte van de opera „Der fliegende Hollönder. 4.20 Arnhemsch strijkkwartet en gramofoon muziek. 5.00 Cursus „Het geestelijk karakter van ons volk" (voorbereid door het Vrijzinnig Protestantsch Kerk- comité). 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Orgelconcert. 6 00 Gramofoonmuziek. 6.15 Om- roep-Harmonie-orkest. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 B. N. O. Brabantschpraatje. 7.10 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.20 Voor de kleuters. 7.30 Luchtvaartcursus. 7.45 Reportage. 8.00 ROtterdamsche Phil harmonisch orkest en soliste. 9.00 Boekbespreking. 9.15 Programma gewijd aan Roemenië. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 10.05—10.11 Gramofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6