Haarlem's Dagblad Duitschlcmd wint voor Europa op olie fronten Achtervolging in de Zuidelijke Oekraïne. 59c JAARGANG No. 17839 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 106Ó0, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regel» 2.—, elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17V£. Groentjes zie rubriek. De Haarlemscïie Centrale Keuken Aantal porties is sterk gestegen De verwachting was dat in de zomermaanden het aantal personen dat eten uit de Centrale Keuken betrekt sterk zou dalen. In het algemeen leenen de groenten in den winter zich immers beter voor het bereiden in een centrale keuken dan in den zomer. Er werd zelfs in den Haag over gedacht de keukens eenigen tijd te sluiten. Daartoe is het evenwel niet gekomen, omdat, "al was er een sterke daling te merken, er toch nog vele gegadigden bleven. De directies der keukens streefden er dan ook naar zooveel dit mogelijk was ook zomergroenten in het menu op te nemen. Te Haarlem was het aantal porties dat de Cen trale Keuken klaarmaakte eenigen tijd geleden ge daald tot 1900. Na die inzinking is er evenwel al weer een sterke stijging gékomen. Thans worden er weer 3000 a 3500 porties per dag gekookt. Die stijging is naar de directie ons mededeel de vermoedelijk een gevolg van de omstandig heid dat het voor sommige huismoeders moeilijk was om aan voldoende aardappelen te komen. De Centrale Keuken had geen moeilijkheden bij den i aanvoer. Wel is het zoo werd ons verder ver klaard wel eens noodig het van te voren opge stelde lijstje van week-menu's te wijzigen omdat niet altijd de begeerde groenten aan de markt komen. Daardoor kan het gebeuren dat het menu andijvie voorschrijft terwijl er roode kool op tafel komt. Maar dat gebeurt in menig huisgezin dat zelf kookt ook! ,,or Van de 3000 a 3500 porties die er nu per dag ver strekt worden, worden er ongeveer 400 a 500 aan huis bezorgd. De meeste menschen halen het eten dUThans kookt de Haarlemsche keuken niet alleen voor Haarlem en Heemstede, maar opk voor Bloe- mendaal. De capaciteit van dc keuken is zoo groot dat daartegen geen bezwaar is, want or kunnen zonder extra voorzieningen 10.000 porties klaar gemaakt worden. Een nieuwe truc Bonnen en geen brood Distributiebonnen hebben handelswaarde. Zij mogen Biet verkocht worden, maar toch worden clandestien wel bonnen verhandeld. Geen wonder dus dat er men- ichen zijn die trachten op oneerlijke wijze aan bonnen tCDeze dagen vervoegde zich aan een villa te Heemste de een jongen die vertelde het knechtje te zijn van den broodbezorger. Hij had één broodje in zijn mand dat hij al vast af gaf. Het gezin moest evenwel meer brooden hebben, waarop de jongen verzekerde dat die onmiddellijk gebracht zouden worden als hem al vast de bonnen daarvoor gegeven werden. Zonder argwaan werd aan dit verzopk voldaan. De jongen verdween met de bonnen, maar de villa bewoners zitten nog altijd op hun brood te wachten. Stedenschoon dag te Haarlem Op 27 September, eventueel een herhaling op 28 September, Naar wij vernemen zal de Stedenschoondag te Haarlem doorgaan. De organisatie gaat uit van den A.N.W.B., in samenwerking met Haarlems Bloei. Als datum is bepaald Zaterdag 27 September, eventueel zal een herhaling plaats hebben op Zondag 28 September. Het programma is nog met vastgesteld, het is evenwel de bedoeling de bezoekers die naar Haar lem komen te laten genieten van het vele oude, mooie en interessante dat onze stad biedt. Schurftig schaap in consumptie gebracht Hoe gevaarlijk het is vleesch buiten de distributie te koopen, is wederom gebleken. Twee broers uit Heems kerk hadden uit een schuur in Beverwijk een schaap gestolen, dat aan schurft lijdende was. Zij brachten het dier naar een slager in Beverwijk, die het voor f 39 kocht. Hij liet het niet keuren maar slachtte het, met de bedoeling het in de consumptie te brengen. Gelukkig kwam de politie er achter; zij nam het vleesch in be slag en maakte proces-verbaal op. De overtreders van de Vleeschkeuringswet moesten zich voor den Kantonrechter te Haarlem verant woorden. Zij werden elk veroordeeld tot f 100 boete of 25 dagen hechtenis. Overneming van bedrijven De vestigingswet Kleinbedrijf 1937 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haartem en Omstreken heeft geconstateerd dat het veelvuldig voorkomt dat bij overdracht van zaken, die oider de bepalingen der Vestigingswet Klein bedrijf 1937 vallen, de koop definitief is afgeslo ten, ja zelfs de koopprijs is betaald, vóórdat men zich met het verzoek tot het verkrijgen van een vergunning tot voortzetting van het bewuste be drijf tot de Kamer van Koophandel heeft gewend. Deze wijze van doen is voor betrokkenen zeer gevaarlijk. Veelvuldig komt het toch voor dat er tegen den nieutven ondernemer bezwaren bestaan, omdat hij niet voldoet aan de eischen van handels kennis, vakbekwaamheid en credietwaardigheid. De vergunning moet dan worden geweigerd, waardoor de nieuwe eigenaar het bedrijf niet kan uitoefe nen. Het is daarom van belang, dat personen die een bedrijf wenschen over te nemen waarvoor een ver gunning is vereischt zich vóórdat definitief ge kocht wordt, tot de Kamer wenden met het verzoek om een vergunning. Men kan alle moei lijkheden ontgaan door in koop- en huurcontrac ten een clausule op te nemen, waarin het niet verkrijgen van de vergunning als ontbindende voorwaarde is opgenomen. Men late zich niet tot overhaaste stappen verleiden door belanghebbenden zoowel koopers als tusschenpersonen die zeggen dat het met dc weigering van de vergunning niet zoo'n vaart zal loopen of dat zij dat later wel in orde zullen maken. Men onderzoeke zelf bij de Kamer de mogelijk heden. Dit voorkomt kosten en onaangenaam heden. GUNNINGEN. Door den Rijkswaterstaat te Haarlem is het uit voeren van bestratings werken, het aanbrengen van kantplanken langs rijwielpaden, het maaien van bermen, het schoonmaken van greppels, slooten en duikers, een en ander met bijkomende werken op de rijkswegen StolpenAlkmaar en Alkmaar Velsen gegund aan G W. Polderman te Spaarn- dam voor f9889. Het uitvoeren van baggerwerken voor en in de haven van Muiden en voor de haven van Spaken burg is gegund aan den heer J. P. de Koning te Haarlem voor f 15889. Het verven van een electriseh gedreven op haalbrug genaamd Hakkelaarsbrug, gelegen in den zjjtak van den Rijksweg no 1 naar Muiderberg, on geveer bij K.M. 14.989 te Muiden en van de Amersfoortsche brug gelegen in het afgesneden gedeelte beoosten Naaiden van den Rijksweg no. 1, gedeelte AbsterdamLaren, is bij overeenkomst ge gund aan A. van der Velden, Bussum voor f 1055. Nieuwe boter, en vetkaarten Uitreiking tusschen 18 en 30 Augustus 's-GRAVENHAGE, 13 Augustus. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen nieuwe boter- en vet kaarten (de 3e serie) in de verschillende gemeenten worden uitgereikt in het tijdvak van 18 tot en met 30 Augustus. Ook bij deze uitreiking is het verkrijgen van een bo- terkaart of een vetkaart afhankelijk van het gezinsin komen. Bepaald is dat diegenen in aanmerking komen voor een vetkaart, wier gezamenlijk inkomen ligt beneden de volgende normen: 1 gezinslid minder dan 1000 gulden, 2 gezinsleden minder lan f 1100, 3 gezinsleden minder dan f 1200, 4 gezinsleden minder dan f 1300, 5 gezins leden minder dan f 1400. 6 gezinsleden minder dan f 1500 en 7 gezinsleden minder dan 1600 gulden, enz Uitsluitend zij die op grond van deze normen voor een vetkaart in aanmerking komen, moeten een daartoe strekkend formulier indienen bij de uitreiking der kaarten. Leveren zij geen formulier in, dan ontvangpn zij bo- terkaarten. Voorts is de leeftijdsgrens, ten einde in aanmerking te komen voor een heele dan wel een halve boter- of •etkaart, thans bepaald op 4 jaren en derhalve gelijk gesteld aan de leeftijdsgrens voor de distributiekaarten voor brood en vleesch. De personen, die voor 2 September 1937 geboren zijn, ontvangen derhalve een heele boter-, resp. vetkaart en zij, die geboren zijn na 1 September 1937, een halve. Jubilea aan de Centrale Werkplaats te Haarlem Heden herdenkt de heer H. C. Korebrits, bankwerker aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoor wegen te Haarlem, den dag dat hij 25 jaar geleden bij deze maatschappen in dienst trad. Hij is een zeer actief persoon in verscheidene vereenigingen; indertijd gaf hij ook den stoot tot de oprichting van het E. M. (Electr. Materieel). Mannenkoor. Ook de heer L. J. Bosschers. voorslager aan de Cen trale Werkplaats, viert vandaag zijn zilveren jubileum. Beide jubilarissen werden hedenmorgen op hartelijke wijze gecomplimenteerd door hun onmiddellijken chef. die hun de oorkonde van de maatschappij en het gebruikelijke geschenk onder enveloppe aanbood. Ook de collega's lieten zich niet onbetuigd. De heer Korebrits ontving van hen een fauteuil en de heer Bos schers een Ieeslamp. VISSCHEN IN DEN HOFVIJVER. Naar de H. Crt. van bevoegde zijde vernam, is ook de Hofvijver te 's-Gravenhage geplaatst op de lijst van gemeentelijke wateren, waar gevischt mag' worden. Aan het visschen in den Hofvijver zijn echter enkele beperkingen verbonden. Hoogstens 25 hengelaars mogen hun geluk beproeven bij dezen historischen vijver. Om niet den een boven den ander te bevoordeelen wordt een maandelijksch rouleersysteem ingevoerd, d.w.z. van de_ vergun ninghouders worden er iedere maand 25 aange wezen, die in den historischen vijver hun simmetje mogen uitgooien. Dinsdagavond werden de oud-officicrcn van het Nederlandsche leger, die naar Rusland gaan met het Nederlandscli Vrijwilligers Legioen, door den Rijkscom missaris, dr. Seyss Inqukrt, in afscheidsbezoek ontvangen. De Rijkscommissaris begroet de officieren. (Schimmelpenningh-Klein) Radiopraatje Distributiedienst Over de uitreiking van boter- en vetkaarten Het hoofd van den Distributiedienst te Haarlem ver zoekt ons er de aandacht op te vestigen, dat in het we- kelïjksch radiopraatje dat des Vrijdagsavonds vijf mi nuten voor zeven over de vijfde lijn van de Haarlem sche Radio-Centrale wordt uitgezonden, a s. Vrijdag avond zal worden gesproken over de uitreiking van bo ter- en vetkaarten. CLANDESTIEN EN FRAUDULEUS. ZWOLLE, 13 Augustus. De Zwolsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal personen die frauduleus geslacht hebben en tegen de koopers van het vleesch. Het betreft hier onge veer 150 personen, waarvan ongeveer 130 „klan ten" waren. Er bleken in totaal 15 koeien, 7 kalveren en 60 varkens in den frauduleuzen handel verdwenen te zijn, die in kisten, zakken en zelfs per taxi Zwolle binnen gesmokkeld waren. De voornaamste daders zijn de Zwollenaren G. J. M., H. S. B. S., E. B,, van R., J. S. en D. T. Verder werd een levende koe, die reeds aan den slager P. verkocht was, op het nippertje van den frauduleuzen slachtdood gered en ter beschikking van den Provincialen voedselcommissaris gesteld. Voorts heeft de ZWolsche politie ter zake van prijsopdrijving den winkelvoorraad van den schoe nenwinkelier P. in beslag genomen. Het betreft hier 1900 schoenen, ook de voorraad van den winkelier K. M. werd in verband met prijsopdrijving in be slag genomen. (A.N.P.) VEEHOUDER GEDOOD. Gistermiddag om 12 uur heeft zich op een wei land te Buitenpost een tragisch ongeval afgespeeld, waarbij de veehouder D. gedood is. Hij zag eenige jongens op zijn akkerland en wilde hen wegsturen. Onder hen was een zekere P.. 17 jaar, en bekend als een driftig jongmensch. Deze was in het bezit van een hegschaar. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen, wordt nog door de politie uitgezocht, feit is, dat D. op een gegeven oogenblik de schaar in zijn hals kreeg, waardoor zijn slagader is door gesneden. Hij kon nog een honderd meter verdei een dichtbijzijnde woning bereiken, waar hij echtei voor de deur in elkaar zakte en spoedig overleed. De politie heeft de zaak in onderzoek. (Standaard) De Amsterdamsclie Beurs. AMSTERDAM, 14 Augustus. Een van de meest typische verschijnselen van de Amsterdamsche ef fectenbeurs is tegenwoordig de vrijwel algeheele onafhankelijkheid van New-York. Nadat de Ame- rikaansche fondsen in Mei j.l. uit de officieele no teering te Amsterdam verdwenen kon aanvankelijk in deze fondsen toch nog gehandeld worden. En dit was klaarblijkelijk de oorzaak, dat de koersbewe- ging te Amsterdam in een meerdere of mindere mate nog onderhevig bleef aan de invloeden, uit gaande van de Amerikaansche koerslijst. Nu echter dc handel in de Amerikaansche waarden sedert 1 Juli heeft opgehouden, kan worden gemerkt, dat Amsterdam zich 'geheel van Amerika heeft losge maakt. tertminste oefent de koersontwikkeling in het groote Amerikaansche financieele centrum geen invloed meer uit op de marktbeweging aan het Damrak. Zeer duidelijk is dit in den laatsten tijd tot uitdrukking gekomen. Terwijl dagen achtereen gewag moest worden gemaakt van een gedrukte tendenz te New-York en de koersen al daar een benedenwaartsche richting volgden, kon daartegenover te Amsterdam een uitgesproken vaste stemming worden opgemerkt. Een beter be wijs, dat men zich hier te lande ten lange leste heeft bevrijd van de stroomingen, welke op de Amerikaansche beurzen werden ontketend en via den Oceaan hun uitwerking nog deden gevoelen, kan toch moeilijk worden gevonden. Dat Neder land, wat de ontplooiing van de effectenbeurs be treft, geheel op eigen wieken drijft cn niet meer onderhevig is aan buitenlandsche, speciaal de Ame rikaansche invloeden, moet een gunstig verschijnsel worden geacht. In het verleden is het toch maar al te vaak voorgekomen, dat tal van belangheb benden bij Amerikaansche fondsen de dupe werden van manipulaties, welke door Amerikaansche fi nanciers. uitsluitend ten eigen bate werden op touw gezet. Dat de Amerikaansche fondsen uit de officieele noteering te Amsterdam zijn verdwenen en de affaire in deze papieren vrijwel geheel is geëlimineerd, komt aan den effectenhandel als ge heel natuurlijk niet ten goede, want voorheen vormden de Amerikaansche fondsen voor de Am sterdamsche effectenmarkt meer dan eens den hoofdschotel. Desniettemin moet het worden ge waardeerd. dat men te Amsterdam niet meer slaafs aan den leiband van Wallstreet loopt, zooals in vroegere tijden maar al te veel het geval is geWeeSt' (A.N.P.) .VRIJHEID VAN MEENING IN OORLOGSTIJD *s GRAVENHAGE. 14 Augustus. Hedenavond van 7 uur 45 tot 8 uur spreekt voor de microfoon van den Nederlandschèn Omroep (Hilversum 2) Max Blokzijl over „Vrijheid van meening in oorlogs tijd". (A.N.P.) (FotO Stapfj TORPEDOJAGER DER SOVJETS VERNIETIGD. BERLIJN, 14 Augustus (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 11 Augustus aan den ingang van de Finsche Golf een torpedojager der Sovjets vernietigd. Duitsche verkenners zagen op 13 Augustus hoe het gekenterde oorlogsschip op de plek van den aanval met den kiel naar boven ronddreef. Voor Odessa hebben gevechtsvliegtuigen op 13 Augustus een koopvaardijschip der Sovjets van 5000 b.r.t. beschadigd, zoodat het de reis niet kon ervolgen. De bemanning heeft het schip op strand gezet. Een ander koopvaardijschip van 6000 b.r.t. maakte na een bom voltreffer slagzij en voer lang zaam in de richting Odessa terug. Bij een vergeef- schen aanval van Sovjetbommenwerpers op de Roemeensche haven Constantza in den nacht van 12 op 13 Augustus werd een bolsjewistisch vlieg- door Duitsche jagers neergeschoten. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Sovjettroepen wijken naar de Zwarte Zeehavens. Wapenfabrieken en havens in Engeland gebombardeerd. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 13 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de Zuidelijke Oekraïne achtervolgen divi sies infanterie en snelle troepen van het Duitsche leger en van de bondgenooten den naar de havens van de Zwarte Zee wijkenden vijand. De Sovjets werden tot den strijd genoopt en leden zware ver liezen. Aan de overige deelen van het Oostelijke front brachten aanvallen van Duitsche troepen nieu we successen. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtui gen bestookten in den afgoloopen nacht belangrijke spoorwegknooppunten in het gebied ten westen van Moskou op doeltreffende wijze met brisant- en brandbommen. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerïngs- scheepvaart vernietigden gevechtsvliegtuigen over dag bij de Farör-eilanden twee vrachtschepen, met tezamen 14.000 b.r.t. en brachten in den afgeloopen nacht voor de Oostkust van Schotland een koop vaardijschip van 5000 b.r.t. tot zinken. Succesvolle nachtelijke aanvallen van het luchtwapen waren voorts gericht op wapenfabrieken in Birmingham, alsmede op havenwerken van Great-Yarmouth en Ramsgate. Andere gevechtsvliegtuigen bombar deerden verscheidene vliegvelden op het eiland. Bij den in het weermachtbericht van 12 Aug. ge- melden aanval van torpedomotorbooten in het ka naal werd nog een schip van 4000 b.r.t. getorpe deerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche torpedovlieglui- gen concentraties voertuigen en auto's van den vijand ten Zuid-Oosten van Solloem vernietigd. Bij een luchtaanval op het Britsche vliegveld Abu Sueir in dgn nacht van 11 op 12 Augustus werden door bomtreffers groote branden en hevige ontplof fingen in hangars en munitie-opslagplaatsen ver oorzaakt. Pogingen van het Britsche luchtwapen om gisteren overdag West-Duitschland en de kust van het be zette gebied aan te vallen mislukten op de Duit sche afweer. Jagers, luchtdoelartillerie en marine artillerie schoten hierbij 42 Britsche vliegtuigen om laag. Er ontstonden geen eigen verliezen. Britsche bommenwerpers lieten vannacht op verschillende plaatsen van West- en Noord-Duitschland bommen vallen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Nergens ontstond schade aan bedrijven van militai ren aard of bedrijven die van belang zijn voor de oorlogvoering. Nachtjagers, luchtdoelartillerie en marine-artillerie schoten 16 der aanvallende Britsche vliegtuigen omlaag." De positie van Thailand Verdrag met Engeland niet in overweging Het D.N.B. verneemt uit Tokio: Wegens een vraag in het parlement van Thailand of de regeering het af sluiten van een verdrag met Engeland overweegt en het daarop gegeven ontkennende antwoord van den minister-president, publiceert „Tokio Nitsji Nitsji" een bericht uit Bangkok, volgens hetwelk een om bijzonde re redenen niet genoemde politieke persoonlijkheid in Thailand o.a. het volgende heeft verklaard: Door gewapende bescherming aan Thailand aan te bieden, heeft Engeland een poging gedaan de econo mische betrekkingen tusschen Japan en Thailand te verstoren. Indien Thailand zich zou aansluiten bij de economische blokkade van Japan, zou dit land niet kunnen toezien. Dat is de reden waarom Thailand zijn neutraliteit bewaart. Ondanks het aanbod Thailand te beschermen, moet gezegd worden dat Thailand zich niet zal laten behandelen als de Philippijnen, Malakka of Burma, want wij zijn geen slaven van Engeland of dé Vereenigde Staten. Thailand zal met geen volk een verdrag sluiten da' land bijzondere voordeelen te verschaffen. Wij dienen echter te weten wie onze werkelijke vriend is. Om meer dan een reden ben ik tot het besluit geko men dat Thailand niet in oppositie tegen Japan moet gaan, door het aanvaarden van Engelsche bescher ming. Alle landen die zich aan de zijde van Enge land geplaatst hebben zijn geruïneerd en met moet zich herinneren dat Engeland niet slechts geen hulp kan verleenen, doch slechts een hindernis zou vor men. „De Japansche militairen volgen zeer nauwlettend de ontwikkeling in Thailand", zoo verklaarde de woord voerder der Japansche weermacht, blijkens een D.N.B.- bericht uit Nanking. Hij betoogde dat Thailand niet kan toegeven aan den Engelschen eisch omtrent mili taire steunpunten. Voorts verklaarde de woordvoerder dat een parallel mei de gebeurtenissen in Thailand bezig is in Kamsjat- ka te ontstaan, waar de Sovjet-Unie aan de Ver. Sta ten steunpunten moet inruimen. De Japansche vloot, zoo vervolgde hij, is op alles voorbereid. Vrijstelling van blokkeering voor generaal Pabst TOKIO, 14 Augustus. (Domei) Naar het ministerie van financiën meedeelt, is aan den Neder- landschen gezant generaal J. C. Pabst en zijn staf vrijstelling verleent van de bepalingen inzake de blokkeering van buitenlandsche saldi. Naar ver der wordt gemeld, is thans aan vier diplomatieke vertegenwoordigingen, n.l. die van Nederland, Groot-Brittannië, Australië en Canada deze uit zondering toegestaan. Tevens werd kennis gegeven dat ook de Britsche koloniën in Oost-Afrika Kenya en Oeganda, zijn toegevoegd aan de lijst van landen, waarop de blokkeering van toepassing is. Kinderen in de vacantie Nuttig werk van het Verbond van Speeltuin- verecnigingen Dat de organisatie „Vacantiespelen" van het Ver bond van Haarlemsche Speeltuinvereenigingen een buitengewoon nuttig werk doet, hebben wij van morgen weer eens kunnen constateeren bij een bezoek aan den speeltuin „Oosterkwartier". Niet minder dan 100 kinderen zijn hier onder de goede en bekwame leiding van mevr. Heintz van 28 Juli af prettig bezig gehouden en wat dit voor de kin deren zelf en natuurlijk ook voor de ouders be- teekent laat zich raden. En dat de kinderen het ook plezierig vinden blijkt wel uit het feit, dat ze eiken dag weer terugkomen. De prettige wijze waarop mevr. Heintz, die jaren lang aan het onderwijs in Ned.-Indië was verbon den, met" het jonge volkje omging en het vele dat ze hen geleerd had, bleek, duidelijk uit een aardige tentoonstelling van hand- en vlechtwerk door de kinderen vervaardigd, die in een der lokalen was ingericht. Het is merkwaardig, dat de kinderen in dit werk zoo'n plezier hebben. Men zou eerder geneigd zijn te denken, dat ze het leuker vonden buiten op de schommels, de wip of in den zand bak te gaan spelen, doch zoo ziet ge alwee,r dat het van te voren moeilijk te zeggen is waarmee dat kinderen rich nu het best zullen amuseeren. Door de oudste meisjes was voor den laatsten dag Vrijdag 15 Augustus is het met de pret afge loopen een aardig zangspelletje ,.De Toovenaar" ingestudeerd waarvan wij de generale repetitie, die in tegenstelling tot andere generale repetities vlek keloos verliep, mochten bijwonen. Ook de kleine meisjes hadden verschillende liedjes geleerd en ze hadden er klaarblijkelijk veel schik in dat ze nu ook eens voor publiek al was het dan maar klein en bescheiden mochten zingen Onder leiding van den heer de Liefde hadden de jongens allerlei gymnastische oefeningen inge studeerd, die bewezen, dat ook zij den vacantietijd niet onbenut voorbij hebben laten gaan. Nu de vacantie voor de kinderen weer bijna voorbij is kan dus gerust gezegd worden, dat de vacantiespelen in elk opzicht geslaagd zijn en dat de kinderen in de vacantie prettig en nuttig zijn bezig gehouden Zaterdagmorgen is er een sluïtingsfeest in het Rembrant Theater op dë Groote Markt: j Transoceaniscli vliegtuig verongelukt Minstens 22 dooden. LONDEN, 13 Augustus. Naar eerst thans be kend wordt is Zondagavond een vermoedelijk van een Britsch vliegveld in de richting Amerika ge start Transoceanisch vliegtuig boven Engeland neergestort, waarbij minstens 22 menschen om het leven zijn gekomen. 200 man werden voor het zoe ken naar de lijken aan het werk gezet. Eenige der slachtoffers konden reeds worden geborgen. Een later bericht meldt dat een herdershond de ontdekking van het neergestort vliegtuig heeft be werkstelligd. Een boer deed deze ontdekking Maan dag, 24 uur na het ongeluk. Hij inspecteerde in een eenzame bergstreek zijn kudde schapen en runde ren, toen hij door het geblaf van den hond op merkzaam werd gemaakt. Hij vond een groote hoop vernielde vliegtuigresten en in de nabijheid daarvan tien lijken. Dc boer snelde huiswaarts en waar schuwde dc autoriteiten. De „Popoio di Roma" weet te 'melden dat het vliegtuig kort na het vertrek in Engeland is neer gestort. Naar verluidt vloog het toestel in den geregelden dienst tusschen Engeland en Canada. Onder de 22 slachtoffers bevonden zich 7 Ameri kanen en 8 Canadeezen. (United Press) Aanslag op baron Hiranoema Slachtoffer ernstig gewond TOKIO. 14 Augustus. (D.N.B.) Op den mi nister zonder portefeuille en minister van Binnen- landsche Zaken in het tweede kabinet-Konoye, baron Hiranoema. is een aanslag gepleegd. Naar verluidt, is Hiranoema ernstig gewond. Nader wordt nog het volgende gemeld: Heden ochtend tegen 8 uur drong de dader de particuliere woning van den baron binnen en verwondde hem door een revolverschot in den hals. De dader, die onder gebruik van geweld de woning was binnen gedrongen. kon korten tijd later door de politie gearresteerd worden Hij komt uit de streek van Sjimoneseki en heet Nisjiyar-a. Over zijn per soon en over de beweegredenen van zijn daad is tot dusver niets naders bekend. TOESTAND VERONTRUSTEND. TOKIO, 14 Augustus. (D.N.B.) Naar Domei nog over den aanslag op baron Hiranoema meldt, heeft de dader een onderhoud met Hiranoema ge had, in welks verloop hij plotseling een revolver trok en den baron daarmede in den hals schoot. Hij kon terstond door bewakers aan de deur van het huis gearresteerd worden. Ondanks zijn ver wonding nam baron Hiranoema zelf aan de ach tervolging deed De toestand van het slachtoffer is verontrustend. BONNENLUST. Daar er geen wijziging ln de bonnenlijst is, wordt zij heden niet door ons gepubliceerd- Ritmeester Freiidemann vertelt en waar Ritmeester Freudeman vertelt wat hij gezien heeft in de Sovjet-Unie, in het ..paradijs" der bolsje wisten, daar heerscht een voelbare spanning, daar worden kreten van afschuw met moeite onderdrukt. In de couranten heeft men de verslagen der journalisten, die onder het gehoor van Ritmeester Freudemann wa ren, gelezen. Het waren artikelen waarin de naakte werkelijkheid beschreven werden. De waarheid die vastgesteld werd, niet alleen door Ritmeester Freude mann, maar ook door de hem vergezellende verslagge vers uit Amerika, Finland, Zweden, Spanje, Honga rije. Turkije en Japan, is zoo afschuwelijk, dat hier aan een einde gemaakt moet worden. Dit kan alleen, indien het bolsjewisme met wortel en tak wordt uitgeroeid. Reeds werd de directe bedreiging van Europa, door de legers van het nieuwe Duitschland van Adolf Hit ler, afgewend. Thans komt het er op aan. de benden van Stalin te achtervolgen en te vernietigen. Dit dient afdoende te gebeuren, daarom moeten alle krachten worden ingespannen, daaraan moeten ook zooveel mo gelijk Nederlanders deelnemen. Reeds strijden er duizenden Nederlanders aan het Oostfront, reeds zijn twee contingenten vrijwilligers naar Krakau vertrokken, maar Nederland telt nog vele tienduizenden vastberaden mannen die weten wat hun plicht is. Laten deze niet langer wachten, maar zich aanmelden bij het: VRIJWILl EGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, 'i-Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1