Haarlem's Dagblad Tegenstand der Sovjets in de Westelijke Oekraïne stort ineen. Nieuwe bonnen Bekendmaking Kust van de Zwarte Zee tusschen Odessa en de monding van de Boeg bereikt. Bij Ir. W. J. Burgersdijk's Afscheid. 59e JAARGANG Nö. 17840 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groot* Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleln 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij:f Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redaclfe 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PF,EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1941' Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» 2.elke regel meer 0.40. Reclames C.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meer 0.17Groentjes zie rubriek. VVictorie Duitschland wint voor Europa aan alle fronten. Odessa omsingeld. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 14 Augustus. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: „Onder den druk der Duïtsche, Roemeensche, Hongaarsche en Italiaansche afdeelingen, die, den vijand zonder ophouden achtervolgend, lus- schen Dnjestr en Dnjepr naar het Zuiden op rukken, staat de verdediging der Westelijke Oekraïne door de Sovjct-wccrmacht op het punt geheel ineen te storten. Odessa is door Roemeensche troepen omsin geld. Nikolajev is door Duitscli-Ilongaarsche af deelingen aan West- en- Oostzijde ingesloten. Ertsgebied van Krywoi Rog veroverd. Ten Westen van de Boeg gaan sterke vijande lijke afdeelingen haar vernietiging tegemoet". In een tweede extra bericht deelt het opper bevel der weermacht mede: „Bij den opmarsch naar den benedenloop van de Dnjepr hebben Duitsche gemotoriseerde een heden het ertsgebied van Krywoi Rog veroverd. Dit gebied bracht jaarlijks meer dan 19 mil- lioen ton üzererts van zeer goede kwaliteit op. De Sovjet-Unie heeft daardoor meer dan 61 pro cent van haar gcheele ertsproductie verloren en een verlies van zeer grootc beteekenis op het gebied der oorlogsproductie geleden". JL 's GRAVENHAGE, 15 Augustus. De Secretaris generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat onderstaande bonnen in de week van 17 Augustus tot en met 23 Augus tus a.s. recht geven op de daarachter vermelde rantsoenen: 314 brood 4 rantsoenen brood of gebak. 31 brood 1 rantsoen brood of gebak. 31 bloem '2 rantsoen bloem, brood of gebak. 31 vleesch y2 rantsoen vleesch of vleeschwaren. 31 vleeschwaren 1 rantsoen vleesch of vleesch waren. 31 kaas 100 gram kaas. 31 melk I 154 üter melk. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bon nen 30 en 31 voor kaas geldig blijven tot en met 6 September a.s. en, dat voorts' de bonnen 30 voor aardappelen geldig blijven tot en met 23 Augus tus a.s. De bonnen, welke van 17 Augustus 1941 af .zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 16 Augustus 1941 worden gebruikt. Zooals bekend is het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 16 Augus tus niet meer geldig: 30 brood, brood of gebak. 30 vleesch, vleesch of vleeschwaren. 30 vleeschwaren, vleesch of vleeschwaren. 30 eieren, eieren. 30 melk I, melk. 29 reserve, aardappelen. De bonnen voor aardappelen en voor eieren wor den bij afzonderlijk persbericht bekend gemaakt. Oude materialen en afvalstoffen Een wijk-ophaaldienst te Haarlem Zooals bekend, is er op 10 October 1940 door den Se cretaris-generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een verbod uitgevaardigd om oude materialen en afvalstoffen (lompen, oud pa pier, glasscherven, oude rubber, oude metalen, oude conservenblikken, oud ijzer enz.) te vernietigen, weg te werpen, of zoodanig te bewaren, dat die stoffen niet meer gebruikt kunnen worden als grondstof voor de Industrie. Tegelijkertijd is toen bepaald, dat de af levering van deze oude materialen en afvalstoffen slechts mocht geschieden aan den erkenden vak- handel. Hfct vernietigen enz. en het niet afleveren aan den erkenden vakhandel kan bestraft worden met een hechtenis van ten hoogste 6 maanden of een geldboete van ten hoogste f 1000. Tot nu toe werd het opkoopen en inzamelen van die stoffen overgelaten aan de han delaren. die een vergunning daartoe hadden verkre gen van het Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen te 's-Gravenhage. De meeste huisvrouwen, winkeliers en kleine be drijven moesten echter constateeren, dat de door hen bewaarde afvalstoffen niet of zeer onregelmatig wer den ingezameld. Het Rijksbureau voornoemd heeft thans de organisatie van die inzameling zelf ter 'hand genomen. In overleg met den Directeur van den Gemeente lijken Reinigingsdienst is er in Haarlem een wijkop- haaldienst voor oude materialen en afvalstoffen in gesteld, waarbij deze gemeente is verdeeld in 28 wijken, waarin in de toekomst door een daartoe aan gewezen kleinhandelaar in oude materialen en afval stoffen de door de ingezetenen van die wijk bewaarde oude materialen en afvalstoffen geregeld zullen wor den opgehaald. Voor iedere wijk is namelijk door het genoemde Rijksbureau een kleinhandelaar aangewezen, die ver plicht is ieder huis, iedere winkel en ieder bedrijf in zijn wijk te bezoeken en wel eens per w^ek op een bepaalden dag, teneinde daar lompen, oud papier enz. in te zamelen of op te koopen. In de gemeente Haar lem zal deze wijkophaaldienst met ingang van 18 Augustus '41 in werking treden Op iederen winkelier, iedere huisvrouw enz. wordt hierbij met nadruk een beroep gedaan om mede te werken tot het welslagen van deze inzameling. De Ne- derlandsche industrie is dringend om grondstoffen verlegen en een belangrijk gedeelte van deze grond stoffen kan het publiek aan de industrie verschaffen door tijdige aflevering van de door hen bewaarde lompen, oud papier e.d. aan den wijkophaaldienst. Jubilea van verpleegsters Heden is zuster M. Doets. waarnemend hoofdver pleegster in het St.-Elisabeths Gasthuis te Haarlem. 25 jaar aan dat ziekenhuis werkzaam. Zij is thans met eenige dagen verlof uitstedig. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt, dit jubileum op een nader te bepa len dag in September te herdenken tegelijkertijd met het zilveren jubileum van zuster A. van der Bent op 18 September en met dat van zuster A. Rasmussens, die een paar maanden geleden reeds blijken van be langstelling in ontvangst mocht nemen. TREINSTORING DOOR LOSGERAAKTEN KABELBALLON. DELFT, 14 Augustus (A.N.P.) Gisteravond Omstreeks half tien werd de electrische leiding boven de spoorbaan DelftSchiedam nabij het station Delft door den kabel van een losgeraakten kabelballon vernield. Daardoor werd het treinver keer in beide richtingen stilgelegd. Oogenblikkelijk is men echter met het herstellingswerk begonnen, zoodat vanochtend vroeg de dienst kon worden hervat Besprekingen te Utrecht Commissaris-Generaal Schmidt confereert met den staf der N. S. B. Op 14 Augustus heeft de staf van de N.S.B. in Utrecht een conferentie gehouden, waar com missaris—generaal Schmidt in diepgaande beschou wingen den binnen- en buitenlandschen politieken toestand heeft behandeld. De leider der N.S.B. ir. Mussert, ging vervolgens uitvoerig in op de rede van den Commissaris-Generaal. De leiding der conferentie was in handen van den plaatsvervangenden leider der N.S.B. van Geel kerken. Geen stadion en geen sintelbaan te Haarlem. Plannen stuiten op onover komelijke financieele bezwaren. Zooals wij reeds medegedeeld hebben bestonden er bij het Haarlemsche gemeentebestuur plannen een sta dion te bouwen waarin dan ook een sintelbaan zou worden aangelegd. Dat dit voor sportlievend Haarlem van zeer groote beteekenis was geweest laat zich ge makkelijk begrijpen. Niet alleen de athletiek doch ook tal van andere takken van sport. we denken bijv. aan de voetbalclub Haarlem, die een» nieuw terrein zoekt, zouden daarbij zijn gebaat. Naar wij thans vernemen zijn de plannen op finan cieele moeilijkheden gestuit die tenslotte niet uit den weg konden worden geruimd. De benoodigde gronden waren namelijk niet in het bezit van de gemeente en zoo zou men eerst tot aankoop van grond moeten over gaan. De Haarlemsche financiën lieten dat echter niet toe en zoo is het plan tot het stichten van een sportstadium van de baan. Wellicht dat het in gun stiger tijden nog eens uitgevoerd zal kunnen worden. Herhaaldelijk heb ik de Nederlandschc bevol king ervoor gewaarschuwd op cenigerlei wijze de vijanden van Duitschland te begunstigen. Des ondanks is weer een ernstig geval van begun stiging van den vijand voorgekomen. Op 7 Augus tus j.l. moest op Nederlandsch gebied een Britsch gevechtsvliegtuig een noodlanding ma ken. De ongedeerd gebleven bemanning, be staande uit 6 personen, kreeg bij haar poging om te vluchten steun van Nederlanders, die geld gaven, levensmiddelen en burgerkleeding. Nog dicnzelfdcn dag werden de Engelschen gevangen genomen. De personen, die hulp verleend hadden bij de poging om te vluchten, zijn terstond voor een Duitschcn krijgsraad gebracht. Deze veroor deelde vijf hunner ter dood en drie anderen tot langdurige, deels levenslange gevangenisstraf. g. FR. CHRISTIANSEN Generaal der Vliegers. Den Haag. 14 Aug. 1941. Langs de verkeerswegen in het Sovjet-ge trekken van de colonnes, die aan den bied is het een voortdurend heen en weer opmarsch der Duitsche troepen deelnemen. (Atlantic-Holland) Opbouwen 's-GRAVENHAGE, 15 Augustus. Dat wil het nieuwe Duitschland van Adolf Hitler. Een nieuw Europa opbouwen. Een nieuwe orde ning vestigen. Ons werelddeel weer bewoon baar maken voor een ieder die werken wil en kan. En Stalin? Wat wil deze? Het Bolsjewisme vestigen, dat is: Christendom, beschaving en cultuur vernietigen. Dat beteekent: moord en doodslag, armoede en ellende. Nederlanders, de keuze kan toch niet moei lijk zijn. Als waar Christen en goed vader lander is uw plaats immers aan de zijde van hen, die den opbouw willen? U kunt toch nimmer wenschen. dat Europa het slachtoffer wordt van een horde barbaren, die reeds 25 jaar een millioenenvolk onder drukt en het tenslotte in het ongeluk stortte? En als gij uw keuze gedaan hebt, u dus schaart achter de bouwers van het nieuwe Europa, voegt dan de daad bij het woord. Vele duizenden stelden reeds die daad. Zij strijden aan het Oostfront of maken zich ge reed daarheen te vertrekken. Zij begrijpen, dat zonder strijd geen overwinning mogelijk is. Zij beseffen, dat ook Nederland zijn aan deel moet leveren, wil het straks een eervolle plaats in het nieuwe Europa kunnen innemen. Zij'zijn de sloopers van het bolsjewisme, maar tevens de bouwers aan de nieuwe toekomst van ons vaderland, Een nieuwe toekomst bouwen voor ons land en volk. Er is geen schooner doel. Het is uw plicht daaraan mede te werken. Verzaak die plicht niet, maar méldt u aan bij het VRIJWILI EGIOEM ÜHD Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. UIT DE STAATSCOURANT. ,Bij besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Cul tuurbescherming is aan Mr. J. J. Schrieke, te reke nen van 1 Juli 1941, op z.ijn verzoek eervol ont slag verleend als buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Gevolmachtigde voor 's-Gravenhage benoemd Oberverwaltungsgerichtsrat Schwebel 's-GRAVENHAGE, 14 Augustus. Het rijkscom missariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris heeft op grond van art 4, tweede alinea van verordening no. 3/40 betreffende de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Neder land den gevolmachtigde voor de provincie Zuid- Holland Oberverwaltungsrichtsrat Schwebel, teven( benoemd tot gevolmachtigde voor de stad 's-Graven- hage, zulks met ingang van 1 September 1941. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Doelen in Engeland gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 14 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In de Oekraïne is bij de verdere, rustelooze ach tervolging door Duitsche en Roemeensch% troepen de kust van de Zwarte Zee tusschen Odessa en de monding van de Boeg bereikt. Ook aan de rest van het front verloopen de operaties volgens de plan nen. Het luchtwapen heeft gisteren zware slagen toe gebracht aan de voor de vlucht der Sovjettroepen in gereedheid gehouden transportschepen in het kustgebied van Odessa en Nikolajew. Het heeft twee transportschepen met tezamen 14.000 b.r.t.' in- gebied zijn overdag noch des nachts voorgekomen." houd vernield en nog vijf groote schepen zwaar beschadigd. Aan de Britsche Oostkust hebben gisteren vlieg tuigen, die gestart waren voor gewapende verken ningen. in scheervluchten bomtreffers geplaatst op een staalfabriek ten zuiden van Whitby en op ravi- tailleenngsbedrijven in de stad Sunderland. Marine- artillerie heeft twee, een patrouilleboot één Britsch gevechtsvliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika hebben gevechtsvliegtuigen groo te deelen van een Britsch munitiedepót bij Tobroek vernield. Aan het Suezkanaal hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht Britsche luchtsteunpunten aangevallen. Gevechtshandelingen van den vijand boven rijks- Als directeur van de N. Z. H. Aan het einde van deze maand zal Ir. W. J. Burgersdijk zijn functie van directeur der Noord- ZuidhoUandsche Tramweg Maatschappij, die hij twee-en-dertig jaar lang bekleed heeft en waarin door hém leiding is gegeven aan een zich gestadig en met succes ontwikkelend vervoersbedrijf, dat tot een der grootste in den lande is gegroeid, neer leggen. Dat was voor ons, die in den loop der jaren zoo veelvuldig contact met hem gehad hebben en hem veel kundige voorlichting op het gebied van het publiek vei-voerwezen danken, natuurlijk aan leiding om hem te vtagen ons uit zijn loopbaan het een en ander te vertellen. Hetgeen hij deed met de hem eigen levendigheid v en de opgewektheid van een'man. wiens levenswerk geslaagd is en die er met dankbaarheid op terugziet. Hier komt hij nu zelf aan het woord: „Ik ben in 1874 te Deventer geboren en ik heb daar een heel gelukkige jeugd en prettige school jaren gehad. Deventer. een heerlijke plaats om jong te zijn. Er heerschle daar een biïzonder pret tige geest en ik merk telkens weer dat het zoo is gebleven. Ik heb het ook zoo vaak gehoord van anderen die daar hun^jeugd hebben genoten. Enfin, toen de schooltijd om was ging ik in Delft stu- deeren toen heette het nog de Polvtechnische School daar en behaalde er in 1896 mijn di» ploma als civiel-ingenieur. In mijn laatste studie jaar was ik er assistent geworden en dat ben ik et na mijn afstudeeren nog twee jaar gebleven. Zelfs heb ik er in dien tijd, toen ik theoretische vakken als grafo-statica en beschrijvende meetkunde be oefende, wel eens aan gedacht om de theoretische richting te blijven volgen, maar gelukkig bijtijds ingezien dat de practijk mii beter lag. En dat be sluit heb ik nooit betreurd. Zoo begon ik mijn practische loopbaan in "98 als ingenieur bij Gemeen tewerken in den Bosch, waar ze toen een uitbrei dingsplan bij het station onderhanden namen. Daar deed ik twee laar nuttige ervaring op,vkwam toen bij de Rotterdamsche tram voor den aanleg van lijneq op de ZuidhoUandsche eilanden, maar ben daar maar kort geweest. Want in dien tijd werd de lijn van de ZuidhoUandsche Electrische van Rotterdam naar Scheveningen aangelegd en daar bij werd ik aangesteld en bleef er in functie tot 1907. toen zij gereed was. De aandeelen der maat schappij, die eerst zelfstandig was, werden over genomen door de H.IJ.S.M., die de lijn in exploi- toe nam en toen bleek het voor mii bezwaarlijk om in den dienst der spoorwegmaatschappij te treden, zoodat ik na deze zeer belangwekkende taak op nieuw van functie veranderde en ingenieur bij ge meentewerken in Utrecht werd. Daar trof ik het weer uitstekend en beleefde er een buitengewoon prettigen en interessanten tijd. Juist begon men er met de electrificatie van de tramlijnen en daarmee hing nieuwe bruggenbouw samen. Ik bouwde er de Catharijnebrug en de Willemsbrug, een werk dat zich aansloot bij mijn voorkeur en ook bij mijn vroeger assistentschap en kwam in Augustus 1909 toch weer terecht bij de spoorwegen. Nu bij de Noord-Zuidhollandsche. De ontwikkeling van de N.Z.H. was ook in 1907 begonnen. Er waren toen nog vrijwel geen inter local electrische lijnen; de weinige in ons land en daarbuiten bestaande betroffen alleen enkele ver bindingen met badplaatsen. De directie van de H. Waar anders de bloemen bij tienduzenden van hand tot hand gaan, in de hallen te Aalsmeer, worden nu eenige malen per week de groentenveilingen gehouden, w aar bij de producten uit de gToentenkweekerij en omgewerkte bloemenkassen worden verhandeld* (Pax HoUand-de Haan-m.) IJ. S. M. gaf opdraoht aan Ir. van Eelde als raad gevend ingenieur om plannen voor haar uit te wer ken. Die bestudeerde de zaak en Ir. van Nugteren, nu nog steeds in functie bij de N.ZH., stond hem m dien tijd al terzijde. In 1909 adviseerde hij, tot uitvoering over te gaan en den stoomtramweg HaarlemLeiden en de Leidsche paardentram over te nemen, Hem werd de leiding aangeboden maar hij bedankte daarvoor en bleef zijn eigen weg volgen. Hij heeft ook in het buitenland buitenge woon belangrijke opdrachten uitgevoerd. Enfin, ik kreeg toen de leiding en ik herinner mij levendig onze eerste conferentie: met Ir. van Eelde en Ir. van Nugteren had ik een bespreking in een Leidsch café. Er was nog niets: geen huis zelfs, geen on derdak én Van Eelde werkte niet met veel pape rassen. Hij zette mij de zaak uiteen en zei zoo on geveer: begin maar. Ik huurde een huis aan de Hoogewoerd en kreeg Ir. Mulder, die nu pas afge treden is als electrotechnisch ingenieur toegevoegd. Toen volgde een tijd van harden maar buitenge wóón boeienden arbeid. Wij leefden voor het werk en er waren maar weinig avonden dat het licht op het kantoor aan de Hoogewoerd niet brandde. Wij bezochten ook de bestaande lijnen in Duitschland en Oostenrijk en ons werk schoot goed op. want vrij spoedig kwamen de eerste lijnen tot stand: in 1911 werd LeidenKatwijk geopend, in '12 de lijn naar Noordwijk. Het waren ook in technischen zin geen stadslijnen, die op 500 volt spanning werden gebouwd. Grootere spanning was noodig: zoo bouw den wij de eerste 1200 volts-lijn in Nederland en Ir. W. J. Burgersdijk (cliché Archief) omdat die ook in de nauwe Leidsche straten moest worden uitgevoerd stelden wij bijzondere eisehen aan de isolatie, het bij stadslijnen gebruikelijke «arde gummi vervangend door porselein. Er zat meer aan vast; het was geen copieëren maar nieuw bouwen en buitengewoon belangwekkend. Bij de fabrikanten ondervonden wij eerst tegenkanting, later waardeering cn erkenning. En intusschen moesten er ettelijke onderhandelingen worden ge voerd. Bij een spoorweg is het allemaal veel een voudiger: als die eenmaal zijn onteigeningswet ten algemeenen nutte er door heeft kan hij gaan werken op eigen baan, dus op eigen terrein. Wij, rijdend op den openbaren weg, moesten altijd met tallooze belangen van velen rekening houden. In 1912, toen Noordwijk gereed was, was ook concessie voor de tramlijn in Haarlem verkregen, maar daar bleek men huiverig voor het kweeken van forensen-gemeenten in de omgeving, wilde doortrekken van de lijn naar Heemstede tot eiken prjjs voorkomen en gaf ons tenslotte concessie tot op een meter van de gemeentegrens.een ver maarde oude historie. Er was niets aan te veran deren en tenslotte riskeerden wij het maar en aanvaardden den toestand, in de overtuiging dat zooiets zonderlings op den duur toch niet blijven zou, hetgeen inderdaad bewezen werd. In 1911 hadden wij ons kantoor overgebracht naar Haar lem. eerst aan den Kampersingel. (Later gingen wij naar den Jansweg en nu juist tien jaar geleden werd het kantoorgebouw hier aan de Leidschevaart in gebruik genomen). Ónze lijn Schotenden Hout werd geopend in 1913. Door dien bewusten éenen meter bleef de lijn naar Heemstede wachten en kon pas in 1917 geopend worden, in vollen oorlogstijd. Er was toen gebrek aan materiaal en aanvankelijk hebben wij ons nog voor de bovenleiding moeten behelpen met stukken rails op oude telefoonpaaltjes. In 1913 waren intusschen ook de onderhandelin gen geopend met de M.E.T. (Maatschappij tot Ex ploitatie van Tramwegen) over de lijn Leiden-Den Haag. Met de gemeente Leiden werden werken aangevat en in 1924 brachten wij die lijn in ex ploitatie. Inmiddels had Ik in 1922 met een studie commissie een reis naar Amerika gemaakt die zeer belangri.ik voor ons was. Wij zagen daar heel veel; wij zagen er ook hoe men het niet moest doen. In de jaren 1916 en 1917 was inmiddels contact lezocht met de Amerikaansche eigenaars van de C.S.M., welke onderneming in dien tijd werd aan gekocht maar nog bleef bestaan tot 1924, toen zij als zelfstandige maatschappij werd opgeheven Nog veel meer gebeurde er na cipn oorlog 19141913. Immers, toen kwam de belangenmeenschap der groote spoorwegmaatschappijen tot stand. De lijn (vervolg zie pag. 2).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1