Haarlem's Dagblad Haarlem's haven- en industrieterrein. Aanvallen op havenwerken aan de Britsche Oostkust. 59e JAARGANG No. 17841 Uitgave Lourens Costèr, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 931, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. P^EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post f 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17%. Groentjes zie rubriek. Gewonde bolsjewisten, krijgsgevangen gemaakt in den vernietigingsslag bij Repola, worden naar den medischen dienst gebracht, teneinde daar behandeld te worden. (Suomen-Holland) Van belang voor de toekomst Wij hebben eenigen tijd geleden een beschrijving gegeven van het belangrijke werk dat thans in den Waarderpolder nabij het Noorder Buiten Spaarne wordt uitgevoerd: de aanleg van een haven en het maken van een industrieterrein. Ondanks de moei lijke tijdsomstandigheden wordt dit voortgezet, zoodat het in den loop van het volgend jaar voltooid zal zijn. Dat wil zeggen het gedeelte van het pro ject dat, met steun van 't Werkfonds, in uitvoering werd genomen. De opzet is zóó, dat later als de ontwikkeling van het havenverkeer en de toe neming van Haarlem's industrie daartoe aan leiding geven andere gedeelten kunnen volgen. Jammer is dat om financieele redenen voorloo- pig is afgezien van de overbrenging van het Goe derenstation van de Westergracht naar den Waar derpolder, omdat door de aanwezigheid van het Goederenstation het nieuwe haven- en industrie terrein aan beteekenis zou toenemen. Dit project staat natuurlijk in nauw verband met het groote plan om de spoorbaan HaarlemLeiden verder te verhoogen, zoodat er nieuwe viaducten zouden komen bij de Westergracht, de Pijlslaan, de Mun terslaan en de Zandvoortsche laan. Uitvoering van dit werk zou millioenen kosten, welke uitgaven de autoriteiten in Den Haag thans niet verantwoord achten. Het Haarlemsche gemeentebestuur hoopt evenwel, dat, al wordt deze verhooging van de spoorbaan naar betere tijden verschoven, de auto riteiten alsnog medewerking zullen verleenen om het detail betreffende de verplaatsing van het Goe derenstation reeds in dezen tijd uit te voeren. Ook de directie der Nederlandsche Spoorwegen staat op het standpunt dat het gewenscht is dit project met spoed tot uitvoering te brengen. In den loop van 1942 zal Haarlem dus de be schikking krijgen over het nieuwe haven- en in dustriegebied nabij het Noorder Buiten Spaarne. Als de tijdsomstandigheden dan nog niet ver anderd zijn, zal elk zal dit begrijpen voor- loopig daarvan weinig profijt getrokken kunnen worden. De industrie heeft immers met groote moeilijkheden te kampen, zoodat de kansen dat zich hier tijdens den oorlog nieuwe ondernemingen van beteekenis zullen vastigen, klein is. Temeer ook omdat de schaarschte van bouwmaterialen rem mend werkt. Maar het is van het grootste belang voor Haarlem, dat alles in gereedheid is om na den oorlog industrieën de gelegenheid te bieden zich hier op een geschikt terrein te vestigen. Tot op heden heeft zich weliswaar geen gega digde aangemeld, maar dit is voor de gemeente geen teleurstelling, omdat het op dit oogenblik wei nig zin heeft besprekingen aan te knoopen over uitvoering van plannen die pas aan de orde kunnen komen als de bestaande belemmeringen zijn opge heven. Alles wacht op den vrede en als die ge komen is, zullen er ongetwijfeld industrieën komen om zich op het nieuwe terrein te vestigen. Wij roerden met onzen zegsman nog de quaestie aan van de eventueele verplaatsing van de fa briek der N.V. „J. J. Beynes". Zooals men weet heeft deze onderneming verleden jaar een groot terrein onder,Beverwijk aangekocht om daarop in de toekomst haar onderneming te vestigen. Het ge meentebestuur heeft indertijd zoo werd ons verklaard veel gedaan om te bereiken dat deze onderneming voor Haarlem behouden zou blijven. De voorwaarden die door deze industrie daarvoor gesteld waren werden evenwel te bezwarend voor dc Haarlemsche gemeentekas geacht. De directie meent daf het voor de onderneming in de toekomst noodzakelijk moet worden geacht een nieuwe fabriek te bouwen, omdat het gescheiden bedrijf (aan het Stationsplein en aan den Verspronckweg) bezwaren medebrengt. Er is toen getracht de direc tie tot het besluit te bewegen deze fabriek op het nieuwe industrieterrein in den Waarderpolder te laten bouwen, maar zij stelde als voorwaarde dat de gemeente het geheele terrein dat de N.V. zou koopen dus niet alleen waarop het fabrieksge bouw zou komen, maar ook het terrein rondom, voor wegen en opslagruimte bestemd zou laten onderhei en. Dit zou van de gemeentekas een offer van eenige tonnen gevraagd hebben en het werd niet verantwoord geacht. Haarlem was wel bereid tot 't tbrengen van een offer om deze industrie voor Haarlem te behouden, maar de eischen die gesteld werden waren te bezwaarlijk. Toch kregen wij den indruk dat Haarlem de hoop blijft koesteren dat de omstandigheden er in de toekomst alsnog toe zullen leiden, dat de N.V. ,.J. J. Beynes" in Haarlem blijft. Het is bekend dat de gemeenteraad van Haarlem eenige jaren geleden een crediet ter beschikking aan B. en W. stelde om een deskundig onderzoek te laten instellen naar de vraag of de vestiging en het behoud van industrieën, die met een in aantal sterk wisselend personeel werken, een voor- of een nadeel voor de gemeentekas opleveren. Er is destijds met dit onderzoek begonnen maar door het uitbreken van den oorlog is het op den achtergrond geraakt, zoodat er voorloopig geen rapport over te verwachten is. LIJST VAN INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID. De Regeeringscommissaris voor Haarlem maakt bekend, dat hij bij zijn besluit van 15 Augustus 1941 den R.K. Diocesanen Vrouwenbond, afdeeling Haarlem, heeft geschrapt van de lijst van instel lingen van weldadigheid als bedoeld in artikel 3 der Armenwet. Dysenterie Een zeer geruststellende verklaring van den directeur van den G. G. D. te Haarlem Eenigen tijd geleden deelden wij mede dat de direc teur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Amster dam in de pers bekend had laten maken dat er den laatsten tijd te Amsterdam vele gevallen van bacillaire dysenterie voorkomen, in den regel gekenmerkt door het optreden van diarrhee met bloed en (of) slijm. Het verloop der ziekte is meestal goedaardig maar kan een ernstig karakter krijgen en zelfs doodelijk verloopen. Ter waarschuwing voegde de directeur, dr. J. H. Tun- tler. er aan toe: ,.Het is noodzakelijk bij de eerste verschijnselen on middellijk geneeskundige hulp in te roepen. De ziekte kiemen bevinden zich in de ontlasting en de besmet ting kan dus ontstaan door verontreiniging daarmee. Grondig handen wasschen met gebruikmaking van een ontsmettingsmiddel (b v. 2 pet. lysoloplossing) nadat de patiënt geholpen is, wordt dringend aangeraden. Dit is ook nog noodig, wanneer de diarrhee reeds tot stand is gekomen, doch bij het bacteriologisch onderzoek nog ziektekiemen worden gevonden." Bij informatie werd ons op 7 Augustus medegedeeld, dat zich te Haarlem 3 gevallen van deze ziekte hadden voorgedaan. Thans kon de directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te Haarlem, dr. W. B. Smit, er aan toevoegen, dat hij aan alle doctoren te Haar lem een rondschrijven gezonden heeft met het verzoek hem onmiddellijk van verdachte ziektegevallen in ken nis te stellen opdat door hei-bacteriologiseh laborato rium van den dienst een onderzoek kan worden inge steld. Tot hpden is er. slechts één ziektegeval bijgeko men. In dit vierde geval Staat vast, dat de patiënt de ziekte uit Amsterdam, heeft meegebracht. Wat de drie vroegere gevallen betreft is niet met zekerheid te constateeren of de besmetting uit Amsterdam afkom stig is. Alle ziektegevallen te Haarlem hebben een gunstig verloop. Nu er geen nieuwe Haarlemsche gevallen zijn ge komen achtte dr. Smit gevaar voor uitbreiding der ziekte hier ter stede vrijwel uitgesloten, temeer om dat nu maatregelen genomen zijn om uitbreiding te gen te gaan. Dr. Smit voegde daaraan nog de opmer king toe dat personen die aan zulke storingen lijden niet meteen behoeven te denken dat zij inderdaad bacillaire dysenterie hebben, want zomer-diarrhee is in dezen tijd een vaker voorkomend verschijnsel. De ontboden geneesheer is natuurlijk in staat om te be- oordeelen of hier aan bacillaire dysenterie gedacht moet worden en dan maatregelen nemen. Neemt maatregelen tegen het verdrinkingsgevaar Een waarschuwing van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen Het feit dat de dagen korter worden, de duisternis dus gaat heerschen over een langeren nacht, geeft „De Ne derlandsche Bond tot het Hedden van Drenkelingen" aan leiding om te wijzen op het toenemend gevaar van onvrij willig te water geraken met de kans te verdrinken. Reeds zijn, in de allerlaatste dagen gevallen voorgeko men dat menschen, bij duisternis, in het water terecht kwamen en verdronken, terwijl anderen nog bijtijds gered werden. Gebiedend is de elsch in ons waterrijke land dat alle gezonde menschen en kinderen, boven den leeftijd van acht (men kan zelfs vroeger beginnen), leeren zwemrften, voor zooverre zij de eenvoudige zwemkunst nog niet mach tig zijn. Wel neemt de belangstelling in ons land voor de zwemkunst toe. maar het zal nog vele jaren duren eer onze generatie zich aanpast aan ons land, dat doorsneden is met rivieren, vaarten, kanalen, grachten en slooten. Gaan we eens de cijfers na over den verdrinkingsdood in ons land gedurende de laatste drie jaren, dan spreken deze cijfers duidelijke taal. In 1938 in totaal verdronken 461: in 1939 544. terwijl dit droeve getal in 1940. toen we. net als nu nog, leefden in den tijd van VERDUISTERINGSPLICHT steeg tot 843. Is het niet bedroevend te moeten constateeren dat een groot deel dlèr ongevallen met doodelijken afloop voor komen had kunnen worden, als men tijdig zorg had ge dragen de zwemkunst machtig te zijnT Daarom, leert zwemmen! Aan hen die maatregelen tegen het verdrinkingsgevaar kunnen voorschrijven het dringende verzoek, zoo noodig, spoedig voorzieningen te treffen. Deze kunnen o.m. zjjn: Wit-omringde boomen langs waterwegen, ook bij tele foon-, telegraaf- en lantaarnpalen, meerpalen, duidelijke witte strepen bij waterkanten, witte trottoirbanden, witte brugleuningen, reddingshaken en reddingsplankjes wit schilderen, strak gespannen touwen, staaldraden ook witte kettingen kunnen goede diensten bewijzen op gevaarvolle plaatsen, terwijl ook witte betonnen paaltjes, wit-zwarte of wit-roode geblokte hekwerken aanbeveling verdienen. Neemt maatregelen tegen het toenemend verdrinkings gevaar! HET IN- EN UITREIZEN VAN NEDERLAND. 's GRAVENHAGE, 16 Augustus. Bij verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is bepaald dat in de veror dening no. 6 1940 betreffende het in- en uit reizen na paragraaf 4 een nieuwe paragraaf wordt ingevoegd, luidende: Hij, die onbevoegd het bezette Nederlandsche gebied binnenreist, of dit gebied uitreist, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of met geldboete van ten hoogste twintig duizend gulden Poging is strafbaar SOVJETS VALLEN ROODE KRUIS-TREIN AAN. BERLIJN. 15 Augustus (D.N.B.) Op 13 Augustus hebben vliegtuigen der Sovjets bij Minsk een Roode Kruistrein met bommen aangevallen. De trein was duidelijk voorzien van roode kruisen op witten on dergrond. Door dezen aanval werden eenige in den lazarettrein liggende gewonden gedood; verscheidene anderen kregen nieuwe wonden. VREDERECHTERS EN EEN VREDEGERECHTSHOF In Den BoschArnhemDen Haag Amsterdam en Leeuwarden Ter berechting van delicten van politieken aard 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. In het Ver ordeningenblad is opgenomen een besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Justitie betreffende de instelling van vrederech ters en van een vredegerechtshof. Wij ontleenen hieraan het volgende: VREDERECHTERS. Bij de Arrondissements rechtbanken te 's-Her- togenbosch, Arnhem, 's-Gravenhagc. Amsterdam en Leeuwarden, worden uit één lid bestaande (en kelvoudige) kamers ingesteld. De leden dezer ka mers dragen den titel „Vrederechter". Het rechtsgebied van eiken vrederechter valt samen met het rechtsgebied van het Gerechtshof, waarmede hij den zetel gemeen heeft. De vrederechters zijn, voor zoover dit besluit niet and'-rs bepaalt, bij uitsluiting bevoegd in eer sten aanleg kennis te nemen van alle misdrijven en overtredingen, welke den politieken vrede bin nen de volksgemeenschap in gevaar brengen of de hoogste politieke belangen van de volksgemeen schap raken- of uit politieke beweegredenen zijn begaan en voorts van de strafbare feiten, welke met zoodanige misdrijven of overtredingen door deelneming of samenloop verband houden. Noch tegen de kennisgeving van verdere ver volging, noch tegen een dagvaarding, wordt een be7.waarschrift toegelaten. Een bevel tot in verzekeringstelling is geduren de ten hoogste vier dagen van kracht en kan een maal voor ten hoogste een gelijken termijn worden verlengd. De verd. kan hooger beroep instellen in de ge vallen, waarin vrijheidsstraf of geldboete van meer dan tweehonderd gulden is opgelegd. Het Open baar Ministerie kan hooger beroep instellen in de gevallen, waarin een dezer straffen is gevorderd. Tegen vonnissen van den vrederechter bestaan geen andere rechtsmiddelen. VREDEGERECHTSHOF. Bij het gerechtshof te 's-Gravenhage wordt een met drie leden rechtsprekende bijzondere kamer ingesteld, welke den naam „Vredegerechtshof" zal dragen. De Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage is tevens Procureur-Generaal bij het Vredegerechtshof. Het Vredegerechtshof is bij uitsluiting bevoegd in hooger beroep kennis te nemen van de zaken, welke in eersten aanleg door den Vrederechter zijn berecht; Het Vredegerechtshof is in eerste en in hoogste ressort bij uitsluiting bevoegd kennis te nemen van alle tot de bevoegdheid van de Vrederechters be- hoorende misdrijven ten aanzien waarvan de Pro cureur-Generaal bij het Vred^gerechtshof van oor deel is, dat zij onmiddellijk bij het Vredegerechts hof aanhangig gemaakt dienen te worden. Het Vredegerechtshof kan zitting houden op elke plaats binnen het bezette Nederlandsche gebied. De beslissing, of het buiten de plaats, waar zijn zetel is gevestigd, zitting zal houden, ligt bij dit Hof zelf. Het Vredegerechtshof beslist steeds in hoogste ressort, tegen zijn beslissingen bestaan geen rechts middelen. De op het tijdstip van inwerkingtreding van dit besluit bij eenig gerecht aanhangige strafzaken, welke voortaan tot de kennisneming van den Vre derechter behooren, gaan in den stand, waarin zij zich op dat tijdstip bevinden, op den Vrederech ter over, voor zóóver niet het Vredegerechtshof bevoegd is. Het voorgaande geldt niet. wanneer in zulk een strafzaak bij de inwerkingtreding van dit besluit de behandeling ter terechtzitting voor het tot dusver bevoegde gerecht reeds een aanvang had genomen. Is een strafzaak, welke tot de kennisneming van den Vrederechter zou behooren. voor de inwerking treding van dit besluit beëindigd, door een uit spraak, in kracht van gewijsde gegaan, dan kan het Vredegerechtshof op vordering van den Procu reur-Generaal de zaak opnieuw behandelen. BIJZONDERE VOORSCHRIFTEN VOOR MILITAIRE STRAFZAKEN. Het Vredegerechtshof is ook bevoegd om in eer ste en hoogste ressort kennis te nemen van mis drijven, welke strafbare feiten van militairen aard zijn, al$ bedoeld in afd. 2 van het besluit no. 56/1941 betreffende de opheffing van de militaire gerech ten en de overbrenging van aanhangige strafzaken naar "den gewonen strafrechter. Het Vredesgerecht zal als dan bestaan uit twee raadsheeren en een militair lid. De verordening treedt heden in werking. FRANSHALSMUSEUM CONCERTEN. Op Maandag 18, Woensdag 20 en Vrijdag 22 Augustus, des namiddags van 2V24% uur zullen in het Frans Hals Museum te Haarlem optreden de pianisten Riek HeybroekGouda en Roel Rip- hagen. Het programma vermeldt composities voor piano vierhandig en piano solo, laatstgenoemde uit te voeren door Roel Riphagen. In de pauze bestaat gelegenheid de fraaie expo sitie te bewonderen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht Drie Engelsche schepen tot zinken gebracht. Boven Duitsch gebied tien Britsche bommenwerpers neergeschoten. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 15 Augustus (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Zooals reeds in een extraberlcht ls bekend ge maakt, werd Odessa door Roemeensche, Nikolajef door Duitsche en Hongaarsche troepen ingesloten. Ten oosten van den Boeg hebben snelle Duitsche formaties in onophoudelijke achtervolging van den verslagen vijand het belangrijke ertsgebied van Kriwoi Rog veroverd. Ook aan de overige deelen van het Oostelijke front verloopen de gevechten met succes. In den strijd tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart heeft het luchtwapen voor de Oost kust van Schotland een vrachtschip van 5000 b.r.t. vernietigd en een ander groot koopvaardijschip ernstig getroffen. Andere gevechtsvliegtuigen brachten ten Oosten van Can Cromer en Great Yarmouth twee koopvaardijschepen met tezamen 15.000 b.r.t. tot zinken, die deel uitmaakten van convooien. Twee vrachtschepen werden ernstig beschadigd. Andere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Oostkust van Engeland. In Noord-Afrika plaatsten gevechtsvliegtuigen een voltreffer op een Britschen torpedojager. Ten noorden van Sidi el Barrani bij den aanval van een vrij sterke Duitsche gevechtsformatie op het vliegveld Ismaïlia in den nacht van 13 op 14 Augustus ontstonden groote branden in hangars en barakken. Aan de kust van het Kanaal schoten jagers en luchtdoelartillerie Donderdag negen Britsche jachtvliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht op verschillende plaat sen in Noordwest- en Noord-Duitschland brlsant- en brandbommen vallen. Nachtjageis en luchtdoel artillerie schoten tien der aanvallende Britsche bommenwerpers neer." Vergeefsche aanvalspoging op Berlijn van Sovjetvliegtuigen BERLIJN. 16 Augustus (D.N.B.) Een gering aantal Sovjetbommenwerpers heeft in den nacht van 15 op 16 Augustus een aanvalspoging gedaan op het Noord-Oostelijk deel van het Duitsche rijk, welke zonder resultaat bleef. Slechts een vliegtuig slaagde er in den rand van Berlijn te bereiken, waar het door het luchtdoel geschut werd verdreven. HET VREEMDELINGENVERKEER IN ZWITSERLAND De Zwitsersche Bond van Hotelhouders hield te Lausanne de jaarlijksche algemeene vergadering, waarin de president mededeelde dat het vreemdelingen verkeer in Zwitserland als gevolg van de oorlogsom standigheden zeer zware tijden doormaakt. Hoe sterk het vreemdelingenverkeer is teruggeloopen blijkt vooral uit de cijfers. Tegenover een vreemdelingenbe- zoek van ruim 1 millioen in 1939 bedroeg het aantal buitenlandsche gasten in 1940 slechts 130.000. Ook het aantal overnachtingen van binnenlandsche gasten is teruggeloopen, nl. van 1.900.000 tot 1.830.000. Door deze omstandigheden maken de hotelbedrijven een zeer moeilijke periode door, zoodat ingrijpende maatrege len noodig zijn om het Zwitsersche hotelwezen in stand te houden. Besloten werd er bij den Bondsraad op aan te dringen dat het verbod voor den bouw van nieuwe hotels voorloopig voor een termijn van vijf ja ren verlengd wordt. (Europapress.) De strijd in de Oekraïne BERLIJN. 15 Augustus (D.N.B.) Duitsche troepen hebben in de Oekraïne op 14 Augustus de onvermoei de achtervolging van de verslagen Sovjet-troepen voortgezet. Op verschillende plaatsen konden de bols jewisten tot den strijd worden uitgedaagd; zij hadden haastig reservetroepen in den strijd geworpen. De Duitsche troepen braken overal het verzet van de Sovjets en zetten hun opmarsch voort. In deze ge vechten leden de Sovjets bloedige verliezen. BERLIJN, 15 Augustus (D.N.B.) Tijdens een suc cesvollen opmarsch hebben Duitsche troepen op 14 Augustus in een sector van het Oostelijke front sterke strijdkrachten der Sovjets ingesloten Zij werden omsingeld en vernietigd. Tat dusverre werden 20.000 gevangenen gemaakt en werden 32 Sovjet-pantser wagens. 85 stukken geschut en een pantsertrein buit gemaakt of vernield. De bolsjewisten leden bij deze gevechten zeer zware, bloedige verliezen. BERLIJN, 15 Augustus (D.N.B.) Een Duitsche kapitein meldt het volgende: „In den nacht van 14 op 15 Augustus hebben wij een langen transporttrein, die met zeer groote snelheid in de richting van een plaats aan de Zwarte Zee reed. tot staan gebracht en vernietigd. Sinds dagen is het gebied om Nikola- jew het doel van de aanvallen onzer formatie. On afgebroken opereeren hier onze machines en versper ren zij den Sovjets den uitweg uit de omsingeling, die de formaties van het Duitsche leger rondom Odes- sa en Nicolajew gevormd hebben. Steeds nauwer wordt de ring om de omsingelde bolsjewisten geslo ten, die in wilde vlucht de laatste reddende poort, Nikolajew, probeeren te bereiken, doch onze ge vechtseskaders bestoken hen steeds weer opnieuw". In den nacht van 14 op 15 Aaugustus. zoo meldt het D.N.B., hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen spoorwegcomplexen en troepencolonnes in het gebied ten noorden van Nikolajew met succes aangevallen. Doeltreffende bommen verwoestten een station, waar zes transporttreinen stonden. Over een lengte van verscheidene kilometers werd de geheele spoorlijn döor diepe bomkraters vernietigd. Een oud gebruik In eere. Te Weebosch bij Bergeyk herdacht het echtpaar Ch. de Bakker—Bruimngs zjjn gouden huwelijksfeest. In origineele kleederdracht liepen de dorpsmeisjes voor de bruidskoets uit, om den weg te reinigen en vrijen doorgang te verleenen. (Het Zuiden-Sprlerings) Berichten over bespreking te Moskou Tusschen Sovjetmilitairen en Engelsche en Amerikaansche vertegenwoordigers Uit New-York verneemt het D.N.B.: De bladen be vatten een groot opgemaakt bericht uit Londen, vol gens hetwelk Roosevelt en Churchill voornemens zijn Stalin een voorstel te doen tot een bespreking te Mos kou tusschen Sovjet militairen en hooge Britsche en Amerikaansche vertegenwoordigers Niet alleen de kwestie der leveranties aan de Sovjet-Unie zou wor den besproken,.doch ook de strategische posities van het Sovjetleger. met inbegrip van Siberië. Verder nog de positie der Sovjet-Unie in de wereld van na den oorlog, alsmede de invloedssferen en de toekomstige ideologische vorm van West-Europa. De voorzitter der militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden, de democraat Reynolds, heeft de hulpverleening aan de Sovjets van de hand gewezen en heeft verklaard zijn stem niet te zullen geven voor gelden voor dat doel. BRIEF VOOR STALIN VAN CHURCHILL EN ROOSEVELT. NEW-YORK, 16 Augustus (D.N.B.) Associated Press meldt, dat Washington den inhoud heeft bekend gemaakt van een brief, welke Churchill en Roosevelt aan Stalin gestuurd hebben. Daarin wordt het voor stel gedaan dat hooge Britsche en Noord-Amerikaan- sche regeeringsvertegenwoordigers in Moskou met Sta lin besprekingen zullen voeren, welke soorten oorlogs materiaal de Sovjets noodig hebben. De brief is aan Stalin overhandigd door de ambassadeurs van dc Vcr- eenigde Staten en Engeland in Moskou. Churchill en Roosevelt prijzen hierin den tegenstand van de Sovjets tegen Duitschland en beloven' Staiin dat Engeland en de Vereenigde Staten zullen samenwerken om Stalin te voorzien van 't oorlogsmateriaal dat hij het drin gendst noodig heeft. Talrijke schepen, zoo wordt verder in den brief ge zegd. zijn reeds met oorlogsmateriaal onderweg. Bin- renkort zouden andere schepen volgen. Turksch blad over de nota's aan Ankara ANKARA Het dagblad „Ulus" toont zich over de Sovjet-Engelsche nota aan Turkije zeer terughoudend. Het blad schrijft: „Indien iemand deze nota als een garantie zou willen betitelen, dan is het one plicht er dadelijk de aandacht op te vestigen dat in dit opzicht geen vragen bestaan. Het is de geheele wereld bekend dat Turkije altijd bereid is overeenkomsten met wederkeerige wer king te sluiten met vriendschappelijke gezinde machten, maar dat It nog nooit garanties van eenige macht ook heeft aangenomen of denkt aan to nemen. Voorts moeten wij vaststellen dat deze nota niet op ons verzoek is overhandigd, dat wij het opstellen ervan niet hebben aangemoedigd en dat wij op geen enkele wijze het initiatief daartoe hebben genomen. Turkije ziet geen gevaren die het van eenige zijde zouden bedreigen. (United Press) SPAANSCHE VLOOT OEFENT. MADRID. 15 Augustus (D.N B.) In tegenwoordig heid van generaal Franco en van den minister van Marine admiraal Moreno zijn Donderdag ter hoogte van La Coruna groote manoeuvres van de Spaansche vloot gehouden. Bij zijn terugkeer in La Coruna aan boord van het vlaggenschip „Canaria" werd generaal Franco door een groote menschenmenigte juichend ontvangen. NEGENTIEN ENGELSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. BERLIJN, 15 Augustus (D.N.B.) Donderdag en In den daarop volgenden nacht zijn in totaal 19 Engel sche vliegtuigen neergeschoten. De Engelschen ver loren 10 bommenwerpers bij hun aanval van 's nachts op het Duitsche rijksgebied De andere 9 jagers wer den in luchtgevechten boven het Kanaal vernietigd. Veertigjarig priesterfeest Kanunnik J. C. Aalberse Vrijdag heeft kanunnik J. C. Aalberse, rector van het St. Jacobs Godshuis te Haarlem zijn 40-jarig priesterfeest herdacht. De jubilaris werkte na zijn jubileum als kapelaan te Leimuiden, Krommenie, Am sterdam en Hoogmade. Vervolgens werd hij benoemd tot rector van het St. Jacobs Godshuis. Vele verant woordelijke ambten zijn door kanunnik Aalberse op voortreffelijke wijze vervuld. Zoo werd hij 17 Sep tember 1932 officiaal van het bisdom Haarlem terwijl hij op II October van datzelfde jaar tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel werd benoemd. Thans is hij secretaris van dit Kapittel. Verder is kanunnik Aal berse bisschoppelijk inspecteur voor het Lager Onder wijs in de dekenaten Haarlem en Beverwijk en cen sor van alle uitgaven van de drukkerij van het bisdom Haarlem het St. Jacobs Godshuis. Ook vele andere functies worden nog door den jubilaris waargenomen. Zoo is hij om. Provisor van de Seminaries in Gee«- telijke aangelegenheden.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1