Moedige mannen en vrouwen... Een vereveningsbelasting. PETRIE Co. ALLE BANKZAKEN Spatt en Spet Kring Haarlem zwemt 1 K.M. 1 A T F. R f> A G 16 AUGU'STU S 1941' HXASCE TVT'S DAGBEÏC 2 Onder het gebulder van de kanonnen, in rook en smook verrichten de ambulances aan het Oost front hun werk. Moedige mannen en vrouwen, doktoren en ver pleegsters hebben zich vrijwillig voor deze taak gemeld. Hun werk is niet zonder gevaar.... Ons land telt vele moedige mannen en vrouwen, die be reid zijn ginds in het Oosten aan het mensch- lievende ambulance werk deel te nemen. Zij wachten op u! Want zij moeten met de Nedcrlandsche ambu lance uitrijden. Uw gave wordt nog verwacht. Helpt u ook mede, opdat straks de Nederlandsche larsdsche Ambulance Koninginnegracht 22 's Gra- Stort uw bijdrage op girorekening 87600 Neder- Jandsche Ambulance, Konninginnegracht 22 's Gra- yenhage. ONTSLAGVERGUNNING VOOR PERSONEEL IN AKKERBOUW- EN VEEHOUDERIJ BEDRIJVEN. 's GRAVENHAGE, 15 Augustus. Gebruik makende van zijn bevoegdheid heeft de Directeur- generaal van den Arbeid, met ingang van heden, aan de leiders van akkerbouwbedrijven en vee houderijbedrijven, die niet gecombineerd zijn met bedrijven van anderen aard, vergunning verleend om mannelijke arbeiders, die korter dan gedurende acht maanden per kalenderjaar bij hen in dienst betrekking zijn, te ontslaan, onder voorwaarde, dat in het bedrijf een genoegzaam aantaal mannelijke arbeiders van 14 jaar of ouder werkzaam is en blijft aangehouden De personeelsbezetting zal als genoegzaam worden aangemerkt indien zij aan de volgende vereischten beantwoordt In uitsluitend akkerbouwbedrijven zal de leider van het bedrijf niet medegerekend als vaste kern gedurende het geheele jaar een aantal werkkrachten met volledige dagtaak van ten minste één per 12 H.A. bedrijfsoppervlakte in het bedrijf aanwezig moeten zijn en daarenboven ge durende de maanden Maart, April, Mei, Juni, Juli, Augustus. -September en October een zoodanig aan tal. dat het aantal werkkrachten, de vaste kern inbegrepen, ten minste één per 8 HA. bedrijfs oppervlakte bedraagt. Voor akkerbouwbedrijven, gelegen in den Wieringermeerpolder en in de Veen koloniën is echter als vaste kern een aantal van een werkkracht per 15 H.A. en tijdens de vermelde acht maanden een werkkracht per 10 H.A. als een voldoende bezetting aan te merken. In veehouderijbedrijven, alsmede in gecombi neerde akkerbouw en veehouderijbedrijven zal de leider van het bedrijf niet medegerekend als vaste kern gedurende het geheel ejaar een aan tal werkkrachten met volledige dagtaak van ten minste een per 10 H.A. oppervlakte in het bedrijf aanwezig moeten zijn. Als bedrijfsoppervlakte komt hiervoor in aan merking de oppervlakte van den grond, verminderd met 10 H.A voor die gevallen, waarin de leider van het bedrijf regelmatig daarin persoonlijk mede arbeidt. Voorts heeft de Directeur-generaal bepaald, dat, bij de berekening van de personeelsbezetting een arbeider van 21 jaar of ouder voor een werkkracht van 20 jaar of ouder voor 0.9. van 19 jaar of ouder voor 0.8, van 18 jaar of ouder voor 0.7, van 17 jaar voor 0.6, van 16 jaar voor 0.5, van 14 jaar voor 0.4, van 14 jaar voor 0.3 werkkracht zal wor den geteld Tenslotte zij er de aandacht op gevestigd, dat voor ontslag van personeel dat langer dan acht maanden in dienst is, of voor ontslag van personeel in gevallen, waarin de hiervoren omschreven per- soneelbezetting niet aanwezig is, een bijzondere vergunning dient te worden ge.vraagd De taak van den burgemeester De nieuwe verordening in de practijk Naar de Limb. Koerier meldt heeft de Commissaris der Provincie Limburg, graaf M. V. E. de Merchant et d'Ansembourg dezer dagen een rede gehouden voor de burgemeesters uit zijn gewest, waarin hij de taak van den burgemeester onder de nieuwe verhou dingen heeft geschetst. Hij wees er op, dat, ofschoon een streven tot sa menwerking onder de burgemeesters niet te misken nen valt, er niettemin nog vele zijn, die er zich toe bepalen, hun plicht te doen, niets meer en niets min der en meenen, dat dit onder de tegenwoordige om standigheden het best is. „Ik ben", aldus de Commissaris, „van mecning, dat dit standpunt niet juist is. De toekomstige staat, waarheen wij gaan cn waartoe wij ons in dezen over gangstijd moeten voorbereiden, zal geen neutrale staat zijn! In dezen nieuwen staat zal men kleur mbe- ten bekennen, zal men moeten toonen, of men begrip heeft voor den nieuwen tijd, ja of neen! Niets ligt minder in mijn bedoeling dan om gewetensdwang cn dus een druk op U te willen oefenen, om lid te wor den van de N.S.B. Mij dunkt, dat ik dit in de practijk der laatste maanden duidelijk heb getoond, en, voor degenen, die daarover nog in twijfel mochten zijn, is het zoo gelukkig besluit van ir. Mussert van 19 Juli j.l. om de Beweging te sluiten en geen leden meer op te nemen, toch wel het beste bewijs daarvoor, dat. wij er heelemaal niet op' gesteld zijn een zoo groot mo gelijk ledental te verkrijgen. Van gewetensdwang kan dus eenvoudig geen sprake zijn, doch wel zal ik van de burgemeesters in den toekomstigen staat en dus ook cenigszins reeds in het overgangstijdperk moeten verwachten, dat zij zich aan de gewijzigde omstandigheden, zonder reserves, aan passen." Wat-nu de nieuwe verordening In de practijk be treft zeide de heer D'Ansembourg: „Wij zullen ons er op moeten voorbereiden, dat de partij, dus de Na tionaal Socialistische Beweging een publiekrechtelijke functie zal gaan vervullen, welke van verstrekkenden aard is, zonder dat zij in zuivere bestuursaangelegen heden zal ingrijpen. De plaatselijke groepsleider zal het orgaan zijn. dat met den burgemeester samen- erkt en de belangen der gemeente behartigt en de hoogere partij-instanties zullen op soortgelijke wijze met het hoofd van het provinciaal bestuur contact houden". BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is de heer Ger- ben Feitsma met ingang van 1 September a.s. benoemd tot burgemeester van Kollumerland. De heer Feitsma werd 9 Februari 1887 in Kollu merland geboren. Hij was voorzitter van het burgerlijk armbestuur, voorzitter van het waterschap Kollum- merland-Oostdeel, secretaris van de afdeeling Kollum van de Friesche Maatschappij van Landbouw, 15 jaren lid van den gemeenteraad aldaar en van 1921 tot 1925 lid van de Provinciale Staten van Friesland. De heer G. Groeneveld de Kater is met ingang van 10 September 1941 opnieuw tot burgemeester van Maasdam benoemd. De heer M. G de Kruijff is met ingang van 2 November 1941 opnieuw tot burgemeester van Frane- ker benoemd. De wederopbouw van Middelburg Herbouw in blokken en groepen van huizen MIDDELBURG, 16 Augustus. Het opruimen van het puin kan als afgcloopen worden beschouwd. Thans moeten de open terreinen bouwrijp worden en daar aan werkt men met kracht. Het door stedebouwkun digen ontworpen stratenplan is reeds voor het over- groote deel onder leiding van den Diwemi (Dienst we deropbouw Middelburg) uitgezet en men is ook met den aanleg van de straten.ver gevorderd. Thans wordt alom de rioleering gelegd. Het voornaamste is evenwel de wederopbouw der ver woeste panden, vooral die, waarin zaken zullen komen en deze wederopbouw zal in de komende maanden met groote voortvarendheid en in een snel tempo worden aangevat. Aanvankelijk was men van oordeel, dat iede re gedupeerde zelf voor den herbouw van zijn pand zou moeien zorgen. Men moet echter bedenken, dat de huizen, die in Mei 1940 met een slag verwoest werden, in den loop van drie eeuwen zijn gebouwd en daardoor op het stadsbeeld het stempel' dier tijden hebben gedrukt. Nu zal dit alles feitelijk ook in een slag moeten worden herbouwd. Het denkbeeld van het bouwen door ieder der gedu peerden zelf bleek niet verwezenlijkt te kunnen worden. Daarom heeft ir. Ringers, de algemeen ge- anchtigde voor den wederopbouw en de bouwnijver heid besloten de methode te volgen die ook aan de Grebbe groot succes heeft opgeleverd en deze op •enige onderdeelen te Middelburg aan de plaatselijke omstandigheden aan te passen. Met plaatste zich op het juiste standpunt, dat bij verspreid bouwen de prijs per pand duurder wordt en dat het vooral in winkel straten niet gewenscht is, een enkel pand te bouwen, •onder dat er voorloopig om heen gebouwd wordt. De plannen, die er reeds waren en die welke in voorberei ding waren, werden in aaneengesloten complexen sa mengevoegd. Men heeft dat ook o.a. gedaan in Scher- penzeel en evenals daar zullen ook te Middelburg die complexen ieder door een aannemer worden opge bouwd. Wat de groote huizen betreft, die een kenmerkend deel van Middelburgs karakter vormden, deze zullen zoo niet meer terug komen, doch wellicht zijn er aan de Kade en Dam huizen te bouwen, die van buiten een cachet hebben, dat aan het oude doet terugdenken, doch inwendig aan twee of drie gezinnen woning bie den. De oude huizen met hun decoratief aanzien zijn ten slotte niet onmisbaar en men kan gerust als norm stellen hetgeen iemand zou dóen bouwen, als hij daartoe genoodzaakt was door andere oorzaken dan die van 1940. Naast de stichting herbouw Middelburg, die met de gedupeerden langdurige onderhandelingen over den herbouw voert, werkt het Bouwbureau onder leiding van ir. H. Alberts, terwijl de heer H van Saane uit Amsterdam gedelegeerde voor Middelburg van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw is. Een bouwmaterialenbureau wordt ingericht, dat de centrale voorziening van materialen zal regelen. Het bouwbureau maakte reeds een accoord met een aanne mer voor den bouw van 147 woningen op 't zand, waar voor het grondwerk reeds ver gevorderd is en de mate rialen worden aangevoerd. Het zijn arbeiderswoningen, die door Middelburg gecxploiteerd zullen worden en dienen tot vervanging van veel, dat in de binnenstad Is vernietigd. Daarnaast komen ook blokken panden in de binnen stad in uitvoering. Met een viertal panden, behoorende tot een complex van zes winkels op de Lange Burg is men reeds aangevangen, nadat de financiering was ge regeld, terwijl vervolgens een blok aan de hoofdstraat, de Langedelft. aan de beurt komt en dan een complex kleine woningen voor ouden van dagen ter zijde van de Nieuwe Ker>: aan de straat, die vermoedelijk „Onder den toren" zal worden gedoopt. Dan staat weder een blok op de Lange Burg cn vervolgens een op de Markt op het lijstje en dan hoopt men om de twee weken een blok te kunnen aanbesteden. Een algemeene samenwerking is dringend noodig en mede daarvan zal het afhangen, wanneer Middelburg herbouwd kan zijn en dan zijn daarbij de grootere ge bouwen als stadhuis, kerken, abdijgebouwen. Lange Jan e.d. nog niet in aanmerking genomen. Als de verwachtingen van thans bewaarheid worden, dan mag worden verwacht, dat einde 1942 Middelburg voor een belangrijk deel zal zijn herbouwd. (A.N.P.) Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. Van Tilburg; Heemstede. Belangrijke diefstal opgehelderd Vijf arrestaties AMSTERDAM, 15 Augustus. Binnen korten tijd is de recherche erin geslaagd, een belangrijken dief stal, einde Juli bij een groothandel in de Uilenbur- erstraat gepleegd, op te helderen. Een groote partij huishoudelijke artikelen, zooals zeep, schuurmiddelen, scheerkwasten, gummi ringen voor inmaakflesschen (39.000 stuks), portemonnaies, theelichten, enz., ter waarde van' ongeveer f 3.000 werd daarbij buitgemaakt. Het blijkt thans, dat de inbrekeres per roeiboot aan de achterzijde van het. perceel welke aan het water grenst zijn gekomen, waarna zij zich door verbre king van" een deur toegang verschaften. Twee nachten Zaterdag op Zondag en Zondag op Maandag zijn de heeren „aan het werk" geweest Het gestolene werd in de boot geladen en naar een oud, leegstaand pakhuis, aan den overkant van het water gelegen, gebracht, vanwaar het successievelijk per bakfiets naar de overzijde van het IJ werd ver voerd en o.a. in Landsmeer opgeslagen. Nadat de centrale recherche een spoor in handen had gekregen van een der helers, zocht een inspecteur als pseudo-kooper, met dezen contact. Hij kreeg ver schillende monsters, welke alle tot het gestolen goed bleken te behooren en toen duurde het niet lang meer, of de partij kon goeddeels worden achterhaald en in beslag genomen. Vijf mannen inbrekers en helers werden daar na door de politie gearresteerd. TERAARDEBESTELLING DR. HENDRIK MULLER. 's-GRAVENHAGE, 15 Augustups. Op Oud Eik en Duinen is heden onder groote belangstelling tej- aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. Hendrik Mul- Ibr, oud-Nederlandsch gezant en oud consul-generaal an den Oranje-Vrijstaat. In de aula heeft de heer H. D. Pierson als vriend een beeld gegeven van het interessante en welbesteede le ven van den thans ontslapene en jegens dezen laatste dank gebracht voor meer dan 75-jarige vriend schap. Spr. schetste hem als een edelen Nederlander. De heer P. J. de Kanter schilderde dr. Muller als een markante en sympathieke figuur. Hij gevoelde zich tot Zuid-Afrika aangetrokken, waar hij kennis maakte met land en volk. Uit hetgeen hij daarover publiceerde bleek wel zijn groot waarnemingsvermogen. Na zijn Afrikaanschen tijd trad hij in Nederlandschen Staats dienst en als zoodanig deed hij veel voor ons volk. Uit alles sprak zijn vaderlandsliefde en hij was een voor beeld voor velen. De kist werd hierna grafwaarts gedragen. DE INBRAAK IN EEN LARENSCHE VILLA. 's-GRAVENHAGE, 15 Augustus. In verband met de inbraak de vorige week in een villa te Laren, waarbij o.m. voor een bedrag van 10.000 gulden aan juweclen en gouden sieraden werd ont vreemd, welke goederen evenwel reeds eenige da- .gen later door de Larensche politie weder konden worden opgespoord en in beslag worden genomen, terwijl tevens drie van deze inbraak verdachte personen werden gearresteerd, vernemen wij, dat hedenmiddag ongeveer half zes in een logement hier ter stede nog een vierde persoon is gear resteerd wiens opsporing door den burgemeester van Laren was verzocht. INBREKERS AAN HET WERK. AMSTERDAM, 15 Augustus. In den afge- loopen nacht hebben ongewenschte bezoekers een visite gebracht aan een woonhuis op den Willems parkweg, waar zij met behulp van een valschen sleutel binnen kwamen. Uit een kast, waarvan de deur werd geforceerd, stalen zij een bedrag van f 250 en twee cheques. Ook in de Zeilstraat kwamen ongenoode gasten op bezoek, waar een schoenenwinkelier de dupe van werd. Via de bovenwoning, waarvan de be woners met vacantie waren, wisten zij achter het huis te komen en daar langs een trap den tuin te bereiken, waarna het hun vrij gemakkelijk viel. zich toegang tot den winkel te verschaffen. Met medeneming van 98 paar dameskousen, 9 paar da messchoenen, f 375 aan contanten, welke zij uit de kast stalen, verdwenen de inbrekers. (A.N.P.) SCHOUW MET MELKBUSSEN OMGESLAGEN. Uit Lemmer: De ongeveer 60-jarige melkvervoerder J Stroband uit Sloten ls met zijn schouw met melk bussen, tengevolge van een windvlaag op het Brande- meer omgeslagen, Hij wist zich nog aan een mast vast te grijpen, doch aangezien hij niet kon zwemmen, bleef hij den geheelen nacht dronddrijven. Zoo vond men den bejaarden man Vrijdagochtend. Bij het aan wal brengen gaf hij nog teekenen van leven, doch korten tijd daarna is de man tengevolge van uitputting overleden. BONTMANTELS Damesconfectie - Pelterijen rj BIBERET SEAL - ELECTRIC Q BEVER - KONIJN KAT - KONIJN M MOL (Schuin en recht) HAMSTER •L IND. LAM "o PERSIANER - PATTES PERSIANER P IJ E GH. HOUTSTRAAT 19 Telei. 12273 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Werkgevers aangeslagen voor 4J van het loon, zooals dat per 31 Augustus 1941 was vastgesteld. Zij kunnen 1 -J- op den werknemer verhalen. 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. Het Veror deningenblad bevat een besluit Van de Secretaris sen-generaal van dc departementen van Sociale Zaken en van Financiën betreffende de vereve ningsheffing. Hierbij wordt het volgende bepaald: Artikel 1. (1) Van werkgevers wordt een vereveningshef fing geheven. (2) Als werkgever wordt beschouwd hij, die aan een werknemer loon verschuldigd is. Als werkne mer wordt beschouwd hij, die volgens de artikelen 2 en 3 van het besluit op de Loonbelasting 1940 (no. 224/1940) en de met betrekking tot die arti kelen uitgevaardigde uitvoeringsvoorschriften aan de loonbelasting is onderworpen. Artikel 2. (1) De heffing wordt naar den maatstaf van het loon geheven. (2) Het loon wordt opgevat en berekend volgens de artikelen 4. 5 'en 6 van het besluit op de Loon belasting 1940 en de met betrekking tot die arti kelen uitgevaardigde uitvoerïngsvoorschriften met dien verstande, dat niet als loon worden aange merkt: 1) Belooningen, welke uit een vroegere dienst betrekking van den genieter of van een ander worden genoten. 2) Belooningen, welke als commissaris van een vennootschap, vereeniging of andere rechtspersoon worden genoten. 3) Belooningen, welke worden genoten uitslui tend of nagenoeg uitsluitend wegens het verrich ten van huiselijke diensten in de huishouding van private personen. 4) Belooningen, welke anders dan ingevolge een arbeidsovereenkomst iiit een publiek rechtelijke dienstbetrekking worden genoten. 5) Belooningen, welke als leerkracht in dienst hij een inrichting of instelling van onderwijs wor den genoten, indien de leerkracht door het rijk pensioen is verzekerd. 6) Belooningen, voor verrichten arbeid indien den werknemer te dier zake door'het rijk pensioen is verzekerd. 7) Belooningen, welke in dienst van een publiek rechtelijk lichaam worden genoten, indien den werknemer bij een verordening welke voldoet aan de in artikel 36 der Invaliditeitswet gestelde voor waarde, pensioen is verzekerd bij invaliditeit en ouderdom. 8) Belooningen, welke in dienst van een onder nemer van een spoorwegdienst, als bedoeld bij de spoorwegwet, worden genoten, indien voor den werknemer een regeling betreffende pensioen bij invaliditeit en ouderdom is getroffen, welke vol doet aan de in art. 38 der Invaliditeitswet gestelde voorwaarden. 9) Belooningen, welke ingevolge een dienstbe trekking worden genoten, waarbij ten aanzien van pensioen bij invaliditeit en ouderdom een regeling is getroffen, welkevoldoet, hetzij aan de in arti kel 39 der Invaliditeitswet, hetzij aan de in'artikel 40 der Invaliditeitswet gestelde voorwaarden. (3) Onder commissarissen worden voor de toe passing van lid 2 onder 2, verstaan de personen, die, onder welken naam ook, belast zijn, met het toezicht op het bestuur, ongeacht of zij bijkomstig ook aan de bestuurstaak deelnemen. Artikel 3. (1) De heffing bedraagt 4j^ ten honderd van het loon. (2) De heffing is vei'schuldigd ten dage, waarop het loon is uitbetaald, verrekend of op eenigerlei andere wijze ter beschikking van den werknemer of van een derde is gesteld. Voorschotten worden als uitbetaald loon aangemerkt. Artikel 4. (1) De heffing is verschuldigd door den werk gever. (2) Met toestemming van de door den Secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken ingevolge artikel 5 der verordening no. 217/1940 aangewezen instantie (College van Rijksbemidde laars) mag de werkgever op het loon van den werknemer een bedrag van lj^ ten honderd in houden. Artikel 5. (1) De werkgever is verplicht de heffing af te dragen indien ook Loonbelasting afgedragen moet worden tegelijk met deze met overeen komstige toepassing van de bepalingen welke gel den voor de Loonbelasting. (2) Het loon waarover de heffing is berekend, en het bedrag van de heffing worden op dc aan gifte van de Loonbelasting bedoeld bij artikel 19, lid 1, van het besluit op de Loonbelasting 1940, afzonderlijk vermeld. Artikel 6. De Loonbelasting en de Inkomstenbelasting wor den slechts geheven over het bedrag, dat na de inhouding ingevolge art. 4 lid 2 overblijft. Artikel 7. De artikelen 22 tot en met 24 en 26 tot en niet 40 van het besluit op de Loonbelasting 1940 zijn van overeenkomstige toepassing. Artikel 8. (1) De heffing wordt voor de eerste maal ge heven naar den maatstaf van de loonen over loon- tijdvakken, welke na 31 Augustus 1941 eindigen en wordt niet meer geheven naar den maatstaf van de loonen over loontijdvakken, welke na 31 De cember 1942 eindigen (2) De heffing wordt voor de eerste maal ge heven naar den maatstaf van de in art 10 lid 1 van het besluit op de Loonbelasting 1940 bedoelde belooningen, welke na 31 Augustus 1941 worden betaald, en wordt niet meer geheven naar den maatstaf van zoodanige belooningen, welke na 31 December 1942 worden betaald. Artikel 9. (1) Dit besluit treedt heden in werking. HET JOODSCHE GRONDBEZIT. 's GRAVENHAGE 16 Augustus. Het Verordeningen blad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het Jood- sclie grondbezit. Wij ontleenen hieraan het volgende: Als „Joodsch grondbezit" in den zin dezer verordening worden aangemerkt elk recht van opsfal, van erfpacht, van beklemming of van vaste huur alsmede hypotheken waarop een Jood of een Joodsche onderneming in den zin der bestaande bepalingen geheel of gedeeltelijk ge rechtigd is. ^Joodsch grondbezit moet met gebruikmaking van een formulier, dat bij de Kamers van Koophandel en Fabrie ken verkrijgbaar is, worden aangegeven bij dé Neder landsche Administratie van Onroerende Goederen (Nie- derlandisehe Grundstückverwaltung. Juliana van Slol- berglaan 45, Den Haag). De aangifte moet uiterlijk op 15 September 1941 geschieden. Bij de aangifte moeten afschriften van de akten worden overlegd, waaruit eigendomsrechten e. d. blijken. Eveneens dient te worden aangegeven ieder recht op vast goed. dat op of na 9 Mei 1941 aan een Jood of Jood sche instelling toebehoorde en voor de inwerkingtreding dezer verordening aan een ander is overgegaan. De verplichting tot aangifte geldt niet ten aanzien van Joodsch grondbezit, dat ingevolge de verordehingen No. 26.1940, 145/1940 en 189 1940 reeds werd aangegeven. De Nederlandsche Administratie van Onroerende Goede ren kan het beheer van Joodsch grondbezit overnemen en andere personen met de daadwerkelijke uitoefening van dat beheer belasten. Zij is bevoegd tot het verrichten, zoo in als buiten rechte van alle rechtshandelingen en anders zins, welke een behoorlijk beheer van het Joodsche grond bezit met zich brengt. Zij kan dit grondbezit ook geheel of ten deele vervreemden of bezwaren. Beschikkingen over Joodsch grondbezit zijn nietig, zoolang het onder beheer van de Ned. Administratie van Onroerende Goederen staat. Gedurende dien tijd werkt geen betaling Van een hypo- thecalren schuldenaar aan den hypothecair^! schuld- eischer bevrijdend. Joden en Joodsche Instellingen kunnen slechts met goed keuring van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied grond of rechten op vaste goederen onder bijzonderen titel verkrijgen. Overtreding dezer verordening wordt gestraft met ge vangenisstraf en geldboete, waarnaast ook verbeurdver klaring der waarden, waarop het strafbare feit betrek king heeft, mogelijk is. De .verordening treedt heden in werking. TELEF. 13870 (2 L.) - HAARLEM EFFECTEN-COUPONS SAFE-INRICHTING (Adv. Ingez. Med.) Athletiek „TURNLUST" Op 21 September zal een eerste athletiekmlddag geor ganiseerd worden voor alle leden en adspirantleden op het sportterrein aan de Kleverlaan. De oefeningen zijn met ingang van heden weer hervat. Een speciaal voor het FRANS HALS-THEATER vervaardigde FILMREPORTAGE wordt vanaf MAANDAGAVOND vertoond alleen in het FRANS HALS-THEATER. (Adv. Ingez. Med.) Er wordt sinds eenigen tijd in ons land een krachtige actie gevoerd tegen het clan destien slachten omdat "dit het goed func.toneeren van de vleeschdistrlbutie in gevaar brengt en bovendien de volksgezondheid bedreigt. Daarom moet ook de sluikhandel tegengegaan worden. (Foto „Profilty") Cricket De toer van de Haarlem Ruine De Haarlem Ruïne heeft ook Venlo bezocht en daar tegen de beide plaatselijke clubs gespeeld. V. C. V, moest met 3 runs het onderspit delven, doch V. H. C. zag kans een overwinning te behalen. Tegen V. C. V. scoorde de Ruïne 114 runs. M. Bulssink maakte 16 runs; verder P. Goossens 24, A. Hartog 32 en H. Scheepstra van A. C. C. 10. P. Offerman Sr. had met bowlen geen succes: 0—31: H. Donné nam de meeste wickets 7—34 terwijl Th. Offerman dc rest opruimde voor 40 runs. V. C. V. bracht het tot 111, waarvan H. Donné het leeu wenaandeel voor zijn rekening nam. Zijn 79 bevatte 8x4 e 4 x 6. Geen andere batsman kwam ln de dubbele cijfers, J. Voo_gd bowlde 3—24, A. Hartog 6—50 cn J. Fortgens 1—33. Tegen V. H. C. scoorde de Haarlem Ruïne slechts 78 runs; het bowlen van Donné en E. Llnssen leverde de Haarlemmers gioote moeilijkheden op. J. Voogd met 10. Fortgens met 12 cn P. Goossens met 16 kwamen ln de dubbele cijfers. Dónné nam 6—32 en Linssen 5—31. Beide partijen speelden met 12 man. V. II. C. passeerde zonder moeite dit totaal; op 79 voor het verlies van 7 wickets werd van verder spelen afgezien. A. Toebosch scoorde 17 runs, H. Donné een harde 36 en P. Nefkens bleef met 11 not out. Voor de Ruïne bowlden: J Voogd 4—29, A. Hartog 2—29, J. de Boer 1—18 en B. Kleefstra 0—2. Voetbal Het Spaerne-beker tournooi gaat door Het besluit van het bestuur van den Nederlandschen Voetbal Bond om de competitie ln het Westen eerst op 21 September a.s. te doen beginnen maakt.het voor de vereenlgingen niet alleen mogelijk enkele oefenwedstrijden te organiseeren maar bovendien kunnen thans de traditio- neele tournooien doorgaan. Het bestuur der H. F. C. „Haarlem" heeft als datum voor het jaarlijksche tournooi om den Spaerne-beker vastgesteld Zondag 14 Septem ber a.s. Deelnemende 'verecnigingen zijn V. S. V. (bekerhoud ster), E. D. O., Haarlem en (vermoedelijk) Hermes-D.V.S. Wielrijden Saes wint de Ronde van Sittard Niet minder dan 17.000 bezoekers waren Vrijdag getuig» van de ronde van Sittard voor amateurs, profs en onaf- handelijken. Het prachtige weer zorgde er mede voor, dat deze wedstrijd volkomen slaagde. Bij de profs be haalde Saes uit Weert de overwinning voor Jansen en Seyen. De uitslagen luidden als volgt: Amateurs, 60 K.M.: 1. Lakeman (Amsterdam) 1 uur 46 min.; 2. Schelhngerhoud (Zaandam): 3. M. Segaar (Leiden). Profs en onafhankelijken 100 K.M.: 1. G. Saes (Weert) 2 uur 30 min.; 2. M. Jansen (Eindhoven); 3. H. Seyen (Maastricht); 4. C. Wijdenes (Ouderkerk); 5. J. van Swelm (Nijmegen). J. van Gent overleden In den ouderdom van 59 jaar Is te Amsterdam over leden de bekende wielrenner Jan van Gent, die in 1915 Nederlandsch stayerkampioen is geweest. De laatste jaren bleef hij de wielersport dienen als wedstrijdcommissaris. In 1904 behaalde Van Gent reeds zijn eerste kampioen schap. doch zijn grootste successen kwamen toch toen hij als stayer aan wedstrijden ging deelnemen. In den tijd, dat Cor Blekemolen's ster reeds begon te schitteren was Van Gent nog steeds een geduchte renner, die ook ln het internationale stayersmilieu zijn mannetje stond. Korfbal Haarlemsch twaalftal—Zaansch twaalftal De wedstrijd tusschen een vertegenwoordigend Haar lemsch twaalftal en het Zaansche twaalftal, welke ln Juli niet door kon gaan zal nu Zondag 17 Augustus a.s. wor den gespeeld. Na een wedstrijd tusschen twee proeftwaalftallen op Maandag 11 Augustus, werd het Haarlemsch twaalftal als volgt samengesteld: Aanval; Heeren: H. Hommers (Oosterkwartier), W. Vink (Sport Vereent), Dames: D. Segerius en G. Starink (bei den Oosterkwartier). Midden. Heeren: D. Starink (Oosterkwartier), B. Vink (Sport Vereent), Dames: J. Kloos (Oosterkwartier), T. v. d. Bosch (Sport Vereent). Verdediging. Heeren: T. Luikel (Oosterkwartier), B. Tim mermans (Oosterkwartier), Dames: B Plooyer—Zandstr» en N. v. d. Pieterman (beiden Oosterkwartier). Aanvoerder is de heer H. Hommers. Reserves. Heeren: C. de Goederen (Sport Vereent). K. Hcykoop (N. Flora). Dames: T. Handsraaf (Oosterkwar tier), E. Eekhout (Haarlem). De wedstrijd wordt gespeeld in het Noorder Sportpark des middags te 2 uur. De leiding is in handen gesteld van den competitieleider van de afd, Haarlem van den Ned Korfbalbond, den heer H. Arends. Lawntennis Mej. Rollin Couquerque wint in het heerenenkelspel In het tennistournooi te Eindhoven waar mej. Rollin Couquerque weer eens in het heerenenkelspel uitkomt wist zij dp eerste twee ronden van onbekende spelers te winnen. Met 6—3. 64 slflbg zij in de eerste ronde Pastoors en in de tweede ronde met 63, 75 Cramer. Thans komt zij in de derde ronde tegen Jhr. de Roy van Zuidewijn. Verdere verrassende uitslagen deden zich in dit tournooi nog niet voor. Waterpolo Waterpolotournooi om het kam pioenschap van Haarlem Na den 1 K.M. wedstrijd in de Van Merlenvaart welk» heden plaats vindt, zal op Woensdag 20 Augustus en Don derdag 21 Augustus a.s. de zwemweek worden voortgezet met het waterpolotournooi om het kampioenschap van Kring Haarlem. Het tournooi is verdeeld in de 1ste afdeeling heeren, 2de afdeeling heeren en damesafdeeling. Voor de 1ste afdeeling heeren hebben zich opgegeven de eerste zeventallen van D. W. R., V. Z. V. en H. P. C. Voor de 2e afdeeling heeren zijn opgegeven het eerst» zevental van Haarlem en H. V. G. B. het reserve zevental van H. P. C. Bij de dames zullen -mededntgen de eerste ploegen van Haarlem, V. Z. V.. D. W. R. en H. P. C. Aangezien de loting nog niet heeft plaats gevonden ls nog niet bekend waaruit de eerste ronde zal bestaan. In elk geval zullen des Woensdags de heeren het tournooi openen, terwijl zoo noodig des Donderdags d. a v de ver liezersronde van de heeren zal plaats vinden. De winnen de ploegen van de le afdeeling heeren en van de dames afdeeling komen op Zondag 24 Augustus in de finale en deze waterpolowedstrijden zullen het sluitstuk vormen van de groote nationale wedstrijden welke door H. P. C. op dien datum in de Heemsteedsche zwemvijvers zullen worden georganiseerd. Als scheidsrechters werden door H. P. C. uitgenoodigd de heeren Th. Hölsken van zwem- club Haarlem, G. Voogd van D. W. R. en A. J. Braam van H. P. C. t De Kring Haarlem heeft voor de damesafdeeling op nieuw een wisselbeker beschikbaar gesteld daar de vorig» beker thans definitief eigendom Is geworden van D. W. R. Ten aanzien van de nationale zwemwedstrijden van 24 Augustus kan reeds bericht worden dat het H. P. C. ge lukt is van meerdere nationale kampioenen de medewer king te verkrijgen. Het beloven dan ook prachtige wed strijden te worden met als Inzet de revanche van de Na tionale kampioenschappen. Verder zal den toeschouwers een indruk worden gege ven van de waterpolotralnlng van 25 Jaar g^den tijden» de oprichting van H. P. C. en zooals deze thans word* gevolgd.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2