De strijd in het Oosten: Sieeh het q.a& ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941' H A A R L E M'S DAGBCSD Ineenstorting van den tegenstand in de Oekraïne teekent zich af. Belangrijkste havensteden, industrie- en grondstof- gebieden der Westelijke Oekraïne in Duitsche handen. Hef aandeel van Duitschland's bondgenoofen in den veldtocht. In aanvulling op het weermachtsbericht van Vrijdag verneemt het D.N.B. van militaire zijde: In de Westelijke Oekraïne teekenl zich steeds sterker de volledige ineenstorting af van de Sovjet- legers aldaar. In het gebied ten Westen van het Zuidelijk deel der Boeg werden de daar nog aan wezige vijandelijke strijdkrachten vernietigd. De beide havensteden Odessa en Nikolajew zijn thans door de verbonden troepen ingesloten. Ten Oosten der Boeg heeft de opmarsch, die zonder ophouden door de snelle Duitsche afdeeüngen werd voort gezet. geleid tot de verovering van het belangrijke ertsgebied en industriecentrum van Kriwoi Rog. elegen in de bocht van de Djnepr, op ongeveer 50 kilometer ten Noorden der Zwarte Zeekust, foor zoover de geslagen vijand nog in staat was terugtrekkende bewegingen uit te voeren, heeft iet Duitsche luchtwapen deze dicht opeen ge- irongen colonnes met succes aangevallen en daarbij alrijke pantserwagens en voertuigen vernield. Ook tan worden aangenomen dat de vijand groote roepenverÜezen heeft geleden, zoodat er nog slechts ch^méle overblijfselen dier troepen uit den ver- netigingsslag in de Westelijke Oekraïne gered tullen kunnen worden. Ook de overgangspunten ran de Dnjepr zijn blootgesteld aan de doorloopende slagen van het Duitsche luchtwapen, dat veer- jooten tot zinken heeft gebracht en pontonbrug- en vernield. De legers van den Sovjetmaarschalk Boedjenni hebben dus in de Westelijke Oekraïne lief alleen zelf zware vernietigende slagen ont vangen'doch tevens de belangrijkste havens aan de Zwarte Zee en een der belangrijkste industrie ën grondstof-gebieden der Sovjet Unie moeten prijs geven. Uit de tot nu toe ontvangen berichten is ge bleken dat aan deze zuivering der Westelijke Oekarïne van de bolsjewisten behalve de Duitsche ndanks alle moeilijkheden voorwaarts. Rivieren loerassen en zandwoestijnen kunnen den opmarsch r- T>iM*scb" troepen in het Oosten niet stuiten. Ook hier bewijzen de paarden onschatbare diensten. (Orbis-Holland) Radio 3 'sioqxamma zondag 17 augustus 1941. hilversum i, 415.5 m. t.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsbe- Chten. 8.45 Gramofoonmuziek. 1.00 Concertgebouworkest pn.). 12.00 Omroeporkest. 12.45 B. N. O. Niéuws- en eco- imtsche berichten. 1.00 Nederlandsclr Verbond voor Slb- ikunde: Vragenbeantwoording. 1.15 Eerste Nederlandsche Sdio-Muztekfeest voor Harmonie- en fanfare-orkesten. cle pauzes: Declamatie en Gramofoonmuziek. 3.15 adiotooneel. 3.40 Vervolg van 1.15. 4.05 Gramofoonmu- ek. 4.30 Orgelmuziek (gr.pl.). 4.45 Het Amsterdamsche ichensemble. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Gramofoonmuziek. 10 Sport van den dag. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.0() Ac- ceel halfuurtje. 7.30 Revueprogramma. 8.10 Radiotooneel. 50 Rotterdamsch Philharmonisch orkest, m. m, v. decla- ïatrlce 'cn gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberlch- n. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsche uitzending: An American tos Holland. hilversum ii, 301.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8-.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 15 Gramofoonmuziek. 9.00 Vroegdienst. 10.00 Zondagmor in zonder zorgen. 12.00 Cyclus ..Kent Gij UW Bijbel?" Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 12.15 Solisten- t. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 00 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 1.40 Gramofoon- uziek. 2.00 Causerie „Peter Benoit. een kampioen voor volksche muziek". 2.15 Haarlemsche Ortasstvereeniging. Illst en gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord (voorbe- üd door de Christelijke Radio Stichting). 5.10 Gramofoon- luziek (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.30 N. P. Sportberichten. 5.35 Curt Hohenberger en zijn •fcest. 6.00 Declamatie. 6.10 Omroeporkest. 6.45 Gramofoon- ek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. Reportage. 8.00 Omroeporkest en solisten. 9.00 Gramo- lonmuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 ramofoonmuziek. maandag 18 augustus 1941. Hilversum' i, 413.5 m. Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 ramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. kuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gewijde muziek f-pl.) 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. Gramofoonmuziek. 11.00 Ensemble Jonny Kroon. 11.25 Eclamatie. 11.45 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Zang met anobegelcidlng, en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 15 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ne- srlandsch Pianoduo. 1-30 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroep- ikcsT cn soliste. 3.00 Voor de vrouw. 3.45. Gramofoonmu- tk. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economi- cn beursberichten. 5.30 Salonorkest. 6.15 Gramofoon- üiziek. 6.30 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 7.00 tlueel halfuurtje. 7.30 Zang met pianobegeleiding. 7.55 '.'gelconcert. 8.25 Amsterdamsche Trio. 8.55 Een praatje volksweerkunde. 9.10 Beiaardconcert. 9.30 Gramo- KMimuziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten, 10.0010.15 B. O. Engelsche uitzending: „Things worth knowing about iilland". hilversum i, 415.5 m. 845 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 iramofoonmuziek. 7,45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen mist (voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Gramo- lonmuziek. 12.15 Klaas van Beeek en zijn orkest. 12.45 N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 De Me nisten en solist. 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest en so- ste. 4 00 Musiquette. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de 'ugd (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 1 N. O. Nieuws-, economische- beursberichten. 5.30 Viool 1 piano. S.00 Godsdienstige uitzending. 6.15 Orgelconcert 1 zang. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. M Gramofoonmuziek. 7.45 Politiek weekpraatje. 8.00 iramofoonmuziek. 8.25 Voor den boer. 9.00 Curt. Hohen- trger en zijn orkest en het ensemble Bandi Balogh. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramofoonmuz. ook Roemeensche Hongaarsche en Slowaaksche af deelingen hebben deelgenomen. Een van de extra berichten, die Donderdag werden gepubliceerd, heeft thans ook voor de eerste maal melding ge maakt van de daar in den strijd gebrachte Italiaan sche troepen, die zooals bekend eenigen tijd geleden door den Duce ter bestrijding van het bolsjewisme naar het Oostelijk front zijn gezonden Van de in de Oekraïne strijdende verbonden troepen zijn de Roemeensche het sterkst in aantal. Zij staan zooals men weet onder persoonlijke leiding van den Roe- meenschen generaal en staatsleider Antonescu. die de groo e voldoening heeft gesmaakt de in 1940 door de Sovjet Unie afgeparste gebieden, de Noor delijke Boekaowina en Bessarabië. weer voor Roe menië terug te veroveren. Het zijn ook Roemeen sche troepen die de belangrijke havenplaats Odessa hebben ingesloten. Telkens weer hebben de Duitsche weermachts- berichten ook met lof melding gemaakt van 'de in de Oekraïne strijdende Slowaaksche en Hongaar sche afdeelingen, die in trouwe wapenbroederschap schouder aan schouder stonden met de Duitsche weermacht. De aldaar in den strijd gebrachte Slo waaksche afdeeling heeft bewezen een kranige en succesvolle .medestrijder te zijn en de jonge Slo waaksche weermacht alle eer aangedaan. Van de Hongaarsche troepen zijn het vooral de gemotoriseerde snelle afdeelingen cn de vliegers ge weest, die in ononderbroken strijd meegeholpen heb ben den taaien weerstand der Sovjettroepen be trekkelijk vlug te breken. Eind Juni rukten zij op van de voormalige grens tusschen Hongarije en de Sovjet Unie aan de Karpathenpassen en zij staan thans, na de bevrijding van Galicië, om streeks zeven honderd kilometer van hun aanvangs- stellmgen, met de Duitsche troepen aan het Zui delijk deel der Boeg. De tot nu toe genoemde verbonden strijdkrach ten bestonden uit formaties geregelde troepen van Roemenië. Hongarije, Slowakije en Italië. Zij zullen binnen afzienbaren tijd worden aangevuld met de afdeelingen vrijwilligers uit Spanje' en Portugal, uit Vlaanderen en Kroatië, alsmede uit geheel Scan dinavië, die zich voor den strijd tegen het bolsje wisme onder het Duitsche opperbevel hebben ge plaatst. Na de overwinningen der Duitsche weer macht en haar bondgenooten is de definitieve be vrijding van Europa van het bolsjewisme niet meer twijfelachtig. MISLUKTE ONTZETTINGS POGINGEN DER SOVJETS. Op 13 en 14 Augustus hebben de bolsjewisten getracht, door nieuwe afdeelingen in hef vuur te brengen, de Sovjet-troepen, die ten Oosten van de Boeg en ten Noorden van Nikolajev zijn ingesloten, te ontlasten. Al deze ontzetpogingen leverden, al dus het D.N.B.geen resultaat op. evenmin als de verschillende pogingen der ingesloten troepen om door te breken. Bij deze gevechten is een bolsje wistisch infanterieregiment, dat pas onlangs in den strijd was gebracht en gebrekkig uitgerust was, geheel vernietigd. Een artillerie-afdeeling die aan dit regiment was toegevoegd werd door Duitsche soldaten veroverd. Zij bestond uit oude infanterie- kanonnen, houwitsers, granaatwerpers en mor tieren. DE DUITSCHE LUCHTACTIE. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt heeft de Duitsche luchtmacht ook Vrijdag in het gebied tusschen St. Petersburg,Loega, Nowgorod en Bologoje spoorlijnen op verscheidene plaatsen vernield en troepentransporttreinen tot ontsporing gebracht. Verscheidene pantserwagens en 70 vrachtauto's werden vernield, een batterij en ne gen stukken geschut buiten gevecht gesteld. In de Finsche Golf is een Sovjetkoopvaarder van 3000 ton door twee bomtr.effers tot zinken ge bracht. In den Zuidelijken Rector namen ook gisteren talrijke afdeelingen Stuka's en gevechtsvliegtuigen aan den strijd deel om de centra van het vijande lijke verzet te vernietigen door aanvallen in scheervlucht op versterkingen, artilleriestellingen en troepenconcentraties. Tusschen Tsjerkassy en Goroditsje werden talrijke treffers geplaatst op verschillende stations en spoorlijnen. Ten Zuiden van Nikolajev ontstond aan boord van een Sovjet koopvaarder brand tengevolge van een Duitschen luchtaanval. OVERWINNINGEN DER FINNEN. HELSINKI. 15 Augustus. (D.N.B.) Het blad „Kauppalehti" heeft vanmiddag een extra editie verspreid, waarin wordt medegedeeld dat, de- Fin sche troepen de laatste dagen twee belangrijke overwinningen hebben behaald. Nadat de sterke verdedigingslinie van den vijand na hevigen strijd was doorbroken, werd Virvu genomen. Meer naar het Noorden hebben de Finnen het belangrijke spoorwegknooppunt EisenVaara bezet. Italiaansch weermachtsbericht. Opslagplaatsen en benzine depots op Cyprus gebombardeerd. Ook vliegvelden op Malta aangevallen. ROME. 15-Augustus (Stefani). In zijn weermacht- bericht no. 437 maakt het Italiaansche opperbevel het •olgende bekend: „Eenheden van hct_ Italiaansche luchtwapen heb ben Donderdag doeltreffende opslagplaatsen en ben- zine-depóts op het eiland Cyprus gebombardeerd. Des nachts hebben andere Italiaansche vliegtuigen bom men van groot kaliber laten vallen op de vliegvelden ■an Malta, waarbij treffers werden geplaatst op de gestelde doelen. Noord-Afrika: In den sector van Tobroek activiteit van vooruitgeschoven posten en artillerie. De lucht macht van de as ging voort met haar doeltreffende actie. De verdedigingswerken en haveninrichtingen van de vestingen Tobroek en Mersa-Matroeh werden getroffen, alsook een koopvaardijschip van .3000 ton in de wateren van Mersah-Luch en een torpedojager ten'Noorden van Sidi el Barrani. Britsche vliegtuigen deden een aanval op Tripolis. Oost-Afrika: In den sector van Gondar hebben de tachementen van een onzer stellingen een stoutmoe dige verkenning ondernomen, waarbij zij vijandelijke groepen ontmoetten en op de vlucht dreven. Engelsche vliegtuigen bombardeerden weer woonwijken van Gondar. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben Britsche vliegtuigen Catania en Augusta aan gevallen. Te Catania vielen drie dooden en twintig gewonden. De onmiddellijke en hevige reactie van ons luchtdoelgeschut noopte den vijand zijn meeste bommen in zee te laten vallen. Een der toestellen werd brandend neergeschoten en stortte in zee." De verklaring van Churchill en Roosevelt Japansch commentaar TOKIO. 15 Augustus (D.N.B.) De gemeen schappelijke Engelsch-Amerikaansche verklaring heeft veel belangstelling van de Japansche poli tieke kringen. Domei meldt, dat men 111 deze krin gen dc verklaring van Churchill en Roosevelt als volkomen vaag en hoogdravend kenmerkt. Blijk baar moet zij er toe dienen, Japan en de kleine Europeesche staten van Duilschland te scheiden. Men acht het opmerkelijk, dat de verklaring ner gens de woorden „Verre Oosten" behelst, terwijl anderzijds de eisc-h gesteld wordt naar uit den weg ruiming van het Hitlerdom. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de 'chefs van Engeland en Amerika in gezelschap van de wederzijdsche mili taire deskundigen uitsluitend zijn bijeengekomen om een dergelijke verklaring uit te geven. Veeleer valt aan te nemen, dat bij deze gelegenheid de ge meenschappelijke strategie, de vraagstukken var Duitschland's oorlog tegen de Sovjets en de kwesties eener gemeenschappelijke militaire actie tegen Japan besprokën zijn. Met het oog op deze ontwikkeling moet Japan, goed op zijn hoede zijn, niet in het net van deze Engelsch-Amerikaansche machinaties tc geraken. De richting, welke in de Japansche poli tiek reeds is vastgesteld, moet onwrikbaar er vastberaden worden voortgezet TELEURSTELLING LX ENGELAND. MADRID. 15 Augustus (D.-N.B.) De corres pondent van het dagblad ..Ya" meldt uit Londen, dat de Britsche openbare meening zéér teleurge steld is over het resultaat van de besprekingen tusschen Churchill en Roosevelt, De Engelschcn hadden gehoopt, zoo schi-ijft hij, dat er iets' con creets uit de ontmoeting op de Potomac te voor schijn zou komen. Zij dachten, dat Churchill een belangrijk resultaat zou bereiken, dat betrekking zou hebben op de Engelsch-Amerikaansche samen werking tijdens den oorlog. Op dit oogenblik gaat het iederen Engelsehman veel meer aan het hart, hoe de oorlog gewonnen wordt, dan hoe er na een gewonnen oorlog een nieuwe wereldordening zal komen. NEW YORK, 15 Augustus. (D.N.B.) pok de „New York Times" spreekt in een bericht uit Lon den over dc teleurstelling, die de verklaring van- Roosevelt en Churchill bij het Engelsche volk ge wekt heeft. De Engelsche „Times" bijvoorbeeld be toogt, dat de verklaring niets bevat, dat niet reeds eerder aan beide zijden van den Oceaan gezegd is. Menigeen is van meening dat de verklaring de wereld niets verder brengt en in vele kringen kreeg men „kippevel" bij vergelijking van de ver klaring met de 14 punten van Wilson. Het meest zijn zij teleurgesteld, die hadden willen vernemen wat de Vereenigde Staten metterdaad dachten te doen. Volgens de „New York Herald Tribune" is men In Engelsche regeeringskringen tevreden, doch de „man in the street" ïs bijzonder ontnuchterd door het ontbreken van concrete feiten. STOCKHOLM. 15 Augustus (D.N.B.) Volgens den Londenschen correspondent van de „Nya Dag- ligt Allehanda" schrijft de „Daily Mail": „Wij zijn in oorlog met de Duitschers en niet met de nationaal-socialisten. De oorlog moet worden voortgezet met of zonder Hitier. Duitschland's mili taire kracht moet worden gebroken, onverschillig of Duitschland natïonaal-socialistisch, conserfatief. demo'cratisch of socialistisch is". Het blad .verklaart voorts, dat het. anders dan de verklaring van Roosevelt en Churchill zegt. noodig zal zijn, dat 'zekere nationale grenzen ten bate van de collectieve veiligheid gecorrigeerd worden, zonder dat men daarbij de wenschen der volken in kwestie zal kunnen bevredigen. OOK ONTEVREDENHEID IN CANADA. Ook de bevolking van Canada is onbevredigd over deze ontmoeting; zij legt geen belangstelling aan den dag voor de vredesplannen, zoo meldt de New York Times" uit Ottawa. Men wil vooral weten wat er gedaan wordt om _den oorlog tc win nen en waar Canada in eventueele oorlogsplannen wordt ingeschakeld. Daarom wordt ook de afwezig heid van den Canadeeschen minister-president Mackenzie King bij de bespreking betreurd. Het is mogelijk, dat déze omstandigheid tot binnenland- sche politieke complicaties in Canada zal leideni ITALIAANSCHE PERSSTEMMEN. ROME, 15 Augustus (D.I^B.) De Italiaansche bladen noemen de verklaring van Roosevelt en Churchill een nieuwe oplage van de 14 punten van Wilson. De ..Popoio di Roma" schrijft, dat de ver klaring zich van de 14 punten van Wilson onder scheidt, doordat zij maar acht punten heeft. Overi gens bewijst zij, dat Engeland en Amerika sedert den wereldoorlog én hgt laatste dictaat iets hebben geleerd. De ontwapening van Duitschland, Italië en wellicht ook Japan, opstanding van den Vol kenbond, waarin Sovjet-Rusland inplaats van Frankrijk de rol op zich zou nemen van gerechts dienaar! dat is de kern van het Engelsch-Ameri kaansche voorstel. De geheele wereldhervormin'g bestaat er in, de Sovjet Unie te maken tot waakhond van Europa; 400 millioen menschen door een bolsjewistische politiemacht op de knieën te houden. -Al het overige is kletspraat. Wat de verklaring over het grond- stoffenvraagstuk betreft, weet ieder wat hij moet denken van een dergelijk sirenengezang. Duitsch land en Italië strijden immers juist om hun levens ruimte en den toegang tot' de grondstoffen dei- wereld. De hoop, om door de beheerschïng van de grondstofmarkten den oorlog op economisch ge bied te kunnen winnen, is illusoir, want evenals in alle oorlogen zal ook in dezen oorlog de be slissing op militair gebied vallen. Uit den oorlog echter groeit het nieuwe Europa, waarin beslist nooit weer een Versailles zal zijn, De „Popoio d' Italia" schrijft over de aankondiging van een super-VersailleS, met eenzijdige ontwape ning van de staten van het Sriemogendpact. Het Engelsch-Amerikaansche plan behelst niets anders dan de volgende 3 eischen: 1. Angelsaksiche beheer- sching der wereld; 2. Ontwapening van de ge knechte menschheid; 3.' Onveranderlijkheid van deze knechtschap van het menschelijk geslacht onder de hegemonie der Engelsch-sprekende vol keren. Drie eischen, die de menschelijke waardig heid echter met verontwaardiging van de hand wijst. „Zaak van Engeland een slechten dienst bewezen." Berlijn over de DuitschAmerikaansche verklaring. Het D.N.B. meldt: „Indien ge ons wilt ontwape nen. komt dan hier cn haalt onze wapenen" aldus een der talrijke uitlatingen, die men gisteren in Berlijnsche kringen kon hooren naar aanleiding van de verklaring van Roosevelt cn Churchill. Men vestigt er hier de aandacht op dat de ont moeting der beide staatslieden dooi- de Engelsche en Amerikaansche pers met een bijzonderen nim bus is omgeven en dat de propaganda-machinerie der Westelijke democratieën de belangstelling der wereld trachtte te richten op deze gebeurtenis, met de leuze: de wereld zal van een sensationeele ver klaring kennis nemen. In vergelijking met het lawaai, waarmede de ontmoeting is aangekondigd, noemt men in offi cieuze kringen den inhoud van het gemeenschap pelijke communiqué een uiting van verlegenheid, vol van slechte fantasie en ideologische leuzen waar mede Churchill en Roosevelt de zaak van Enge land een slechten dienst hebben bewezen. De poli tieke situatie, waarin de beide staatslieden Duitsch land hebben gemanoeuvreerd, acht men in de-Wil- helmstrasse zoo voordeelig dat men gaarne lang in die situatie wil blijven. Men verwijst vooral naar den commentaar van den diplomaiieken redacteur van Reuter, welke volgens politieke kringen hier als de ..lijkrede" op de ontmoeting moet wor^n beschouwd en welks welgekozen woorden niet vol doende zijn om het feit uit de wereld te helpen dat Roosevelt en Churchill met hun communiqué „ge zakt" zijn, niet alleen in het oog van hun tegen standers, maar ook volgens hun eigen volken. Men acht het bijzonder opmerkelijk dat de diplo matieke redacteur van Reuter zich blijkbaar zoo beperken moet dat hij de verklaring der staatslie den nog slechts een openhartige politieke gedach- tenwisseling noemt. Teekenend acht men het ook dat Reuter's commentaar tracht het te doen voor komen. alsof de ontmoeting slechts op Roosevelts initiatief berust. Het doel daarvan is klaarblijke lijk dat men het. magere •resultaat op rekening van den Amerikaanschen president wil schrijven. Het is zeer begrijpelijk, aldus wordt hiér gezegd, dat zoowel te Londen als te Washington een kater stemming" valt waar te nemen. Men neemt er hier kennis van dat de verklaring niet van een Volkenbond spreekt. De punten der verklaring gelijken op de beroemde cn beruchte punten, die reeds eenmaal in ander gewaad en in betere taal zijn opgediend door Wilson. Niet alleen Duitschland. aldus zeide then in de Wilhelmstrasse, maar geheel Europa heeft met die 14 punten van Wilson slechte ervaringen opgedaan daarom ver baast Europa er zich over dat -njen thans opnieuw met een dergelijke verklaring komt. In de Wil helmstrasse zeide men het beneden zijn waardig heid te achten, zich met de détails van dit pamflet bezig te houden Men sluit zich aan bij de woorden van een Spaansch blad. dat in zijn commentaar spreekt van beginselen, die „in naam van een Jood- schen advocaat voor kwade zaken thuis behooren". Officieuze ^ringen beschouwen de zoogenaamde politieke gebeurtenis dan ook reeds thans als af gehandeld, al wijdt de Duitsche pers er ook nog groote artikelen aan. In deze artikelen, in de ge sprekken van den gewonen man, in de politieke kringen hoort men steeds weer argumenten die men Roosevelt en Churchill min of meer als tegen vragen op hun acht punten zou kunnen voorleg gen: bestaat er een vrijheid ter zee voor iedereen en dus ook voor de autoritaire landen? Is Roosevelt bereid zich te onderwerpen aan een internationale controle en de steunpunten der Vereenigde Staten te sloopen, daar die dan. overbodig zijn geworden? Is hij bereid het plan van een twee-Qceanenvloot en dus de omsingeling van Japan, op te-geven? Is hij bereid de Monroeleer te herstellen en afstand te doen van den economischen oorlog? Wat denkt Roosevelt van zijn kant voor de bestrijding van het bolsjewisme te doen? Deze en vele dergelijke vragen, die volgens de opvatting van officieuze kringen Europa en de we reld veel meer belaag inboezemen dan de punten der laakbare verklaring, worden hier levendig be sproken. Met vroolijkheid heeft men kennis ge nomen van de opnyking van bepaalde Engelsche bladen, dat de Véreenigde Staten en Engeland grooten dank verschuldigd zijn aan de beide staats mannen. die het risico van een gevaarlijke reis op den Oceaan hebben genomen Als bepaalde bladen de punten der verklaring „Roosevelt's oorlogsdoel" noemen, is dat onjuist, want Roosevelt kan in het geheel geen oorlogsdoel opstellen, aangezien Duitsch land niet in oorlog is met de Vereenigde Staten. MEENINC. VAN DUITSCHE BLADEN. De Berliner Börsenzeitung noemt de verklaring van Churchill en Roosevelt een „uiteengespatte zeepbel" en verklaart dat gepleit wordt voor den terugkeer van het „paradijs", dat den plutocratieën een ongebreidelde machtsuitoefening moet waar borgen. Het ligt voor de hand dat het van dit ont werp tot Roosevelt's plan van verdeeling van Duitschland en steriliseering van het geheele Duit sche volk slechts een stap is. In weerwil van het geluidsvolume der Engelsche en Amerikaansche pers is het duidelijk dat men in breede Engelsche en vooral Amerikaansche kringen zeer ontevreden is -over de verklaring. De „Deutsche Allgemeine Zeïtung" schrijft: „Het papieren projectiel van den Atlantischcn Oceaan is in den loop ontploft. De uitwerking was berekend allereerst op-het vasteland van Europa en daarna op Japan. In beide gevallen is het resultaat nihil. Men behoeft slechts het oog te slaan op de stem mingmakers van Roosevelt in het Congres»om. te begrijpen dat het Roosevelt's bedoeling was Chur chill een pil te geven, maar vooral in eigen land schrik të' verspreiden en daarvan gebruik te ma ken. De eenige uilwerking is teleurstelling in En geland, onthutstheid en wantrouwende onzeker heid aan de andere zijde van den Oceaan". De „Nachtausgabe" zegt: „De dramatisch ge- ensceneerde ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill heeft de wereld getoond dat de oorlogs drijvers zich in de grootste verlegenheid bevinden cn dat zij sedert 1918 geen nieuwe ideeën hebben gekregen en de volken voor even dom houden als zij zelf zijn. Indien het voor iemand nog niet dui- y en knip het electrisch licht alleen bij uiterste noodzaak aan delijk mocht zijn, heeft de ontmoeting onthuld voor welk doel Churchill den oorlog heeft ontke tend en Roosevelt hemt tegen den wil van zijn volk steunt: twee menschen wenschen uit machtsbe geerte beheer,schers der wereld te worden". De „Lokal Anzeiger" noemt het programma een der armzaligste gewrochten, waarvoor ooit voor aanstaande politici bijeen zijn gekomen 1-Iet pro- gramni» is zoowel in Engeland als in de V. S. ge vallen, want in den grond is het geen programma, maar slechts verlegenheid. Met het oog op dit fiasco is het begrijpelijk dat de beide landen er reeds ovej" twisten wie het initiatief tot dit jam merlijke werk heeft genomen. Bü het Duitsche legercorps in Noord-Afrika. Een afdeeling lichte artillerie nestelt zich in eén stelling, vanwaar de haveningang van Tobroek onder vuur genomen kan worden. (Orbis-Holland) Musolini inspecteerde dezer dagen een legioen zwarthemden, dat gereed stond, om naar het Oost front te vertrekken. Dc Duce bezichtigt het geschut. (Luce-IIollana) Optreden van het Duitsche luchtwapen Groot aantal schepen tot zinken gebracht BERLIJN, 15 Augustus (D.N.B.) In den nacht van 14 op 15 Augustus hebben Duitsche gevechts vliegtuigen hevige aanvallen ondernomen op vijande lijke schepen in de wateren rondom Engeland. 7.ij vernietigden 20.000 b.r.t. en beschadigden 17.000 b.r.t. Een koopvaardijschip van 5000 b.r.t. werd oostelijk van Pinnalrd-Head aan de oostkust van Schotland en een koopvaardijschip vjn 10.000 b.r.t.. deel uitmakend van een convooi, bij Great Yarmouth tot zinken ge bracht. Van hetzelfde convooi werd nog een koop vaardijschip van 5.000 b.r.t. vernietigd. Op een koop vaardijschip van 3000 b.r.t., dat ten noordoosten van Cromer in een convooi voer, werd op het voorschip een treffer geplaatst, waardoor een krachtige rook ontwikkeling ontstond. In hetzelfde convooi werd nog een ander koopvaardijschip van 3000 tot 4000 b.r.t. zwaar getroffen. Een koopvaardijschip van 6000 b.r.t. werd bij Great Yarmouth beschadigd. In de wateren van Sidi el Barani, in het gebied van de Middelland- sche Zee. werden 2 vijandelijke torpedojagers aange vallen, waarvan dc een door voltreffers op het achter schip beschadigd werd. ALLE INZITTENDEN VAN TRANSATLANTISCH VLIEGTUIG OMGEKOMEN. BERLIJN. 15 Augustus (D.N.B 1 Reuter meldt, dat bij het ongeluk met het Transatlantische vliegtuig, dat kort qa zijn vertrek naar de Ver. Staten van een Britsch vliegveld uit in den nacht van DondeFdag.op Vrijdag omlaag is gestort, alle inzittenden (22 perso- waarschijnlijk) den dood gevonden hebben. Vrij dagmorgen waren 19 personen uit het puin van het erbrande toestel te voorschijn gehaald en geïdenti ficeerd. Twee personen worden nog vermist. Dit is het tweede Transatlantische vliegtuig, -dat binnen vijf datfen tijds is verongelukt. ARTISTIEKE D A MES- EN HEERENPORTRETTEN „RICHE FOTO ART" 169 GROOTE HOUTSTRAAT - TELEF. 13472 (Adv. Ingez. Med.) Centrale Verwarming AUTOM. OLIE- KOLENSTOOKINR. N.V. Mij. „HOLSTER" overveen Adr. Stooplaan 35, Telefoon Haarlem 15597 SANITAIRE INSTALLATIES (Adv. Ihgez. Med.) Tjvintig dooden in liet gebied 0111 Boulogne Bij Engelschen luchtaanval BERLIJN. 15 Aug. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers, die door sterke af deelingen jagers beschermd werden, gistermiddag .•allen op het Fransehe kustgebied gedaan, die geen enkel militair succes opleverden. Negen Spit fires werden door Duitsche jagers en afweergeschut neergeschoten. Naar thans bekend wordt, heeft de terreuraanval 20 dooden onder de'burgerbevolking van het gebied om Boulogne gcëischt, terwijl 20 menschen gewond werden. Dc verontwaardiging onder de be- •olking is buitengewoon groot. (D.N.B.) Japan'en Thailand s Het vriendschapsverdrag Domei meldt: De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsehe zaken heeft voorspeld dat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Japan en Thailand nog zullen worden versterkt door dc verheffing der wederzijdsche gezantschappen tot ambassades. Hij zei dat beide landen historisch, poli tiek en economisch de hartelijkste betrekkingen heb ben onderhouden. De woordvoerder noemde het Japanseh-Thailand- sche vriendschapsverdrag van 1937 en zijn. vernieu wing vorig jaar, de Japansche bemiddeling in hel Thailandsch-Indo Chineesche grensgeschil en de er kenning van Mandsjoekwo door Thailand besliste be wijzen van deze nauwe betrekkingen Intusschen heeft dc pas benoemde Japanaihe am bassadeur. Teidzji Tsoebokami. in een persgesprek ge zegd dat hij vast besloten is zijn uiterste best te doen. Hij noemde het oen gelukkige omstandigheid, da* de minister van buitenlandsehe zaken, Tojoda. een goed vriend van hem is en betoogde: wij zijn het volkomen eens over de noodzakelijkheid een welvaartsgebied in Oost-Azlë te stichten.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 9