Haarlem's Dagblad Duitsch Hongaarsche troepen nemen Nikolajew in. VRIJWIL! N „EGIOEN AND 59e JAARGANG No. 17842 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PE.EREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT P^EREBOOM, Heemstede MAANDAG 18 AUGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.13, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 2.elke regel meer 0.40. Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meet 0.17%. Groentjes zie rubriek. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondagt Industriestad en vlootsteunpunt in de Zuidelijke Oekraïne. Bij luchtgevechten boven het Kanaal15 Engelsche vliegtuigen verloren gegaan. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 17 Aug. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „In het Zuiden van de Oekraïne hebben Duitsche troepen in samenwerking met Hon gaarsche formaties de ook als vlootsteunpunt belangrijke groote industriestad Nikolajew ingenomen. Onder den druk der, rustelooze achtervol ging ten Oosten van de Boeg gaat de ver slagen vijand steeds meer tot ontbinding over. De buit aan oorlogsmateriaal en het aantal gevangenen stijgen voortdurei^d. Ook in de^everige deelen van het Oostelijke front1 verloopen de operaties met succes. In den strijd tegen Groot-Brittannië is een doeltreffende dagaanval van het luchtwapen gericht op bewapeningsfabrieken in Noord- Schotland. In den afgeloopen^ nacht hebben gevechts vliegtuigen voor de Oostkust van Engeland twee koopvaarders tot zinken gebracht met een inhoud van tezamen 5000 brt. en treffers geplaatst op 3 groote vrachtschepen. Voorts zijn verscheidene vliegvelden en haveninstal laties in het Oosten van het eiland gebom bardeerd. Bij gisteren ondernomen pogingen om de kust van het Kanaal aan te vallen heeft het Britsche luchtwapen in luchtgevechten 15 vliegtuigen verloren. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West- Duitschland een gering aantal brisant- en brandbommen neergeworpen. Er ontstond geen militair-economische of militaire schade. Nachtjagers en luchtafweergeschut schoten elf der aanvallende vliegtuigen neer." Distributie van aardappelen. 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. De Secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van aardappelen. Gedurende de week van Zondag 17 tot en met Za terdag 23 Augustus a.s. geeft de met „31 reserve" ge merkte bon van de bonkaart „diversen" recht op het koopen van 1 K.G. aardappelen. Met ingang van Vrijdag 22 Augustus a.s. zal weder- n een nader aan te wijzén bon voor het koopen van' l'/ï K.G. aardappelen worden geldig verklaard. Deze bon zal derhalve in de Donderdag-avondbladen worden gepubliceerd. Aangezien door tijdelijke moeilijkheden bij de aardappelvoorziening het rantsoen van 3 K.G. per week momenteel niet geheel beschikbaar gesteld kan wor den, zal binnen den kortst mogelijken tijd dit tekort door een toeslag boven het rantsoen van 3 K.G. worden aangevuld. Teneinde er voor te zorgen dat zonder eenige uit zondering op de met „29 reserve" gemerkte bonnen het raiitsoen daadwerkelijk verkrijgbaar is geweest, is voorts bepaald, dat op deze bonnen ook in de week van 17 tot en met 23 Augustus-a.s. het rantscoen van 3 K.G. nog kan worden afgeleverd. In verband, met bovenstaand bericht moge herinnerd 'worden aan de mededeelingen betreffende de aardappel voorziening, welke in het einde van de vorige week zijn gepubliceerd. Toen is gewezen op de moeilijkheden, waarmede men bij de aardappelvoorziening te kam pen had tengevolge van de slechte weersomstandig heden. De aanvoer van aardappelen was zoo, dat het rantsoen van 3 K.G. niet volledig beschikbaar kon worden gesteld. Daarom moest voor de afgeloopen week worden volstaan met lA/é K.G. aardappelen, on der de mededdeelïng, dat nog in den loop van deze ,week een aanvullende bon van 1"; K.G. bekend ge maakt zou worden, indien de weersomstandighedeh gunstiger werden. Dit is helaas niet het geval geweest. Het weer is uitermate ongunstig gebleven en daarom Is de mogelijkheird om de aanvullende hoeveelheid van l'/ï K.G. reeds thans beschikbaar te stellen, niet aanwezig. Hier komt nog bij, dat een gunstige wending in het weer nu wellicht niet meer onmiddellijk tot het gewenschte resultaat zal leiden. Indien het mooi oogst- weer wordt, zullen de telers vermoedelijk in de eerste plaats trachten het graan geborgen te krijgen, waardoor zij uiteraard minder aardappelen zullen kunnen rooien en afleveren. De aardappelpositie zal zich echter gaandeweg verbeteren. In verband met het bovenstaande moest evenwel thans worden volstaan met een bon van IV: K.t^. aan te wijzen. De eierendistributie. 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. De Secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. de met „31 eieren" ge merkte distributiebon recSï geeft op het koopen van Heen ei. Deze bon behoudt ook gedurende de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. zijn geldigheid. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. geen nieuwe bon het koopen van eieren zal worden aangewezen. De Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening heeft onlangs reeds gewezen op de slechte veevoeder positie, waardoor het onvermijdelijk is geworden om op korten termijn over te gaan tot mkrimping van den pluimvecstapel. Deze zal tot ongeveer een derde van den huidigen omvang terug moeten worden gebracht. Dit beteekent, dat wij over zeer weinig eieren zullen kunnen beschikken, te weinig om de distributie van een ei per week te kunnen volhouden. Het moment, waarop de distributie gestaakt zal meeten worden, komt dari ook in zicht. De eieren, waarover wij nog zullen kunnen beschik ken, zijn bestemd „voor bijzondere instellingen en bij- [zondere omstandigheden. In de eerste plaats zullen inatuurlijk de ziekenhuizen en de zieken eieren ont vangen. 3 Nu komt er nog zooals uit bovenstaand bericht blijkt een ei in de veertien dagen. Wellicht komt er daarna nog een keer een ei in de maand. VEELBELOVENDE JEUGD. EDE. 16 Augustus. De Edesche politie zag twee knapen overvloedig gebruik maken van een aut- iaat met snoeogoed, waarna zij kaartjes kochten voor de reis Ede—Arnhem. Toen de po litie de jongens aanhield en ondervroeg, be kenden zij geld te hebben gestolen, n.l. een be drag van 20.ten nadeele van P.. te Ede. Zij hadden reeds vier palingen gekocht en hadden vriendjes geldgeschenken gegeven. Nog in hun bezit was een bedrag van 11.07. De twee jongens, die elf jaar oud bleken te zijn, kregen een proc'es-verbaad. Een hunner had ook vroeger reed$ ingebroken. Als de zon maar even schijnt. Dan trekken de badgasten er op uit. De gasten die begin Augustus naar Zandvoqrt kwamen, hebben het wel bijzonder slecht getrof fen. Het loopen in een flinke regenbui bij een ste- vïgen bries is voor een enkelen keer niet onaardig, als men er op gekleed is! Maar als het dag aan dag regent en waait is de aardigheid er gauw af, zelfs als men er op gekleed is. De gasten, die niet naar Zandvoort komen, om stormen en regenvlagen te trotseeren, vertoonden zich liefst zoo weinig moge lijk op straat, daar de meegebrachte kleeding en vooral het schoeisel, niet bepaald geschikt waren om veel in den regen te loopen. De straten maak ten dan ook meestal een triesten indruk en heele- maal niet van een drukke badplaats in het hoog seizoen. Nauwelijks vertoonde zich evehwel het zonnetje of ieder trok er op uit. De eerste gang was na tuurlijk naar het strand. Wel was de zee prachtig; doch de wind maakte een langdurig verblijf aan het strand weinig aangenaam, vooral niet voor de kleine kinderen. Vele families gingen daarom met hun kinderen naar het Wandelpark Kostverloren, waar de kinderen zich in den speeltuin uitstekend vermaakten, terwijl de ouderen op eeh of ander windbeschut zonnig plekje, volop genoten van.de heerlijke natuur. Op dagen, zooals Zondag, is 'dit Wandelpark werkelijk een uitkomst. ZOMERTENTOONSTELLING VAN „ARTI ET AMICITIAE". AMSTERDAM, 16 Augustus. In aanwezigheid van den Wethouder voor Onderwijs en Kunstzaken, dr. J. Smit, is vanmiddag in de zalen van de maatschappij „Arti et Amicitiae" aan het Rokin te Amsterdam de Zomertentoonstelling 1941 geopend. Deze expositie, welke uit ongeveer tweehonderd in zendingen bestaat, omvat studies èn schetsen in elk materiaal. Er is een groote verscheidenheid van inzendingen en uiteraard loopt het werk der inzenders zeer uiteen. Dat maakt deze tentoonstelling echter interessant, want er wordt een ruim overzicht gegeven van de kunstzinnige prestaties der leden. Zeer goede inzendingen treft men o.m. aan van mevr. R. de Balbian VersterBolderhey, Jan Sluy- ters, A. Colnot, Kuno Brink, Otto Hanrath, A. G. Hulshoff Pol, Jaap Kaas, W. A. Knip, Prof. Huib Luns, Herbert v. d. Poll. Har.s Royaards, Gcorg Rueter, A. P. Schotel, mevr. J. A. SmecnkKnap, mevr. C. E. Wassink, G. Westerman. Wilm Wouters, H. IJkelen- stam, Jack Hamel, Prof. J. Jurres, C. J. Maks, freule E. de Ranitz, D. Schulman en Gerard van Vliet. Van Barend Jordens, Jan Trapman, Marinus Vreug de, G. J. van der Veen. mej. G. Rueb en H. Etienne is er uitstekend beeldhouwwerk. KEULSCHE NAJAARSBEURS 1941. 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. De bekende Jaarbeurs te Keulen zal wederom plaats vinden van 14 tot 16 September a.s. Deze geeft aan de Nederlandsché zakenwereld de gelegenheid met Duitsche fabrikanten rechtstreeks in verbinding te treden, teneinde relaties te maken of oude betrekkingen wederom te vernieuwen. Zooals bekend, is de Keulsche Jaarbeurs van belang voor het geheele Westduitsche gebied, Nederland en België, zoodat ongetwijfeld vele bezoekers uit ons land worden verwacht. Door bemiddeling van het verkeersbureau, dat gevestigd is tegenover den uitgang van het sta tion te Keulen worden den aangekomen reizigers levensmiddelenbonnen voor den duur van hun verblijf op vertoon van paspoort overhandigd. Aan de bezoekers van de Najaarsbeurs wordt een gratis visum verstrekt. Alle aanvragen hier voor moeten worden ingediend vóór 29 Augustus 1941 bij de vertegenwoordigers der Keulsche Jaarbeurs Reisbureau LissoneLindeman, hoofdkantoor Groenmarkt 22. Den Haag. De laatste gevaren zijn overwonnen 's-GRAVENHAGE. 18 Augustus. Max Blokzijl spreekt hedenavond van 7.45 tot 8 uur voor den Nederlandsche Omroep via Hilversum 2 over: De laatste gevaren zijn overwonnen. Vechtpartij. ZWOLLE. 18 Aug. Te Staphorst ontstond een vechtpartij tusschen de kooplieden J. R. en R. T. aldaar, welke vechtpartij zoo hoog liep, dat van het mes gebruik werd gemaakt. R. werd daarbij ernstig gewond. Hij kreeg een steek in den rug en een in de hartstreek. t. is door de marechaussee gearresteerd. CENTRALE KEUKEN TE HAARLEM. Het menu van de Centrale Keuken voor deze week is: 19 Augustus, Dinsdag: stamppot roode kool; 20 Aug., Woensdag: groentesoep: 21 Aug.: Donderdag: purée met wortelen; 22 Aug., Vrijdag: erwtensoep: 23 Aug., Zaterdag: stamppot andijvie; 25 Aug., Maandag: bruine boonensoep; 26 Aug., Dinsdag: purée met postelein. HET KWARTET ZANGKUNST. Op het Zondag gehouden concours te Amsterdam behaalde het gemengd kwartet ..Zangkunst" uit Haarlem, dirigent Jan Hensen, met 310 punten een tweeden prijs in de afdeeling uitmuntendheid. Het kwartet dat den laatsten dag wegens ziekte nog een invaller moest nemen, mag met deze prestatie tevre den zijn. Japan en de Engelsch-Amerikaansche medewerking met Moskou. TOKIO, 18 Augustus (DNB) Wegens de be richten over overeenkomsten tusschen Amerika, Engeland en de Sovjet Unie en vooral wegens het Londensche bericht, volgens hetwelk Amerika en Engeland den Sovjets hulp zullen verleenen, onder voorwaarde dat de Sovjet Unie medehelpt een verder opdringen van Japarv- te verhinderen, ver klaarde een woordvoerder van het inlichtingen bureau der regeering. dat de Japansche regeering op het oogenblik inlichtingen inwint over de vraag of het hier om propaganda dan wel om feiten gaat. Natuurlijk worden deze pogingen van Enge land en Amerika om met behulp van de Sovjet Unie de omsingeling van Japan te versterken, zoo ver klaarde de woordvoerder vertier, van Japansche zijde met de grootste belangstelling gevolgd. „Miyako Sjimboen" zegt dat Engeland en Ame rika op het oogenblik alles in het werk stellen om de Sovjets tot een langeren tegenstand te bewegen, waarbij zij - probeeren de sterkte van Duiischland te verkleinen en tevens groote beloften tot hulp doen. Tevens probeert men Japan in toorr^ te hou den en zijn Zuidzeepolitiek te benadeelen'. Terwijl gisteren nog de Vereenigde Staten en Engeland, zoo schrijft het blad verder, de Sovjets „aggressoren er- verstoorders van d*n vrede" hebben genoemd, overtroeven zij elkaar thans wat betreft het maken van complimenten aan den bolsjewistischen bond genoot. Roosevelt en Churchill hebben thans ver kondigd dat reeds schepen niet oorlogsmateriaal op weg zijn naar de Sovjet Unie. Zou door een derge lijk optreden van de Vereenigde Staten en Enge land de vrede in Japansche territoriale wateren verstoord worden, zoo verklaart het blad tenslotte, dan kan een dergelijke ontwikkeling door Japan natuurlijk niet geduld worden en de regeering dient de ontwikkeling der besprekingen en overeenkom sten tusschen de Vereenigde Staten, Engeland en de Sovjet Unie met de grootste aandacht te volgen. Nieuwe Egyptische regeering. TUNIS, 18 Augustus (D.N.B.) De nieuwe Egyp tische regeering heeft zich op 14 Augustus aan het perlement voorgesteld. Minister-president Sirry Pasha verklaarde dat het nieuwe kabinet den politie- ken koers van de vorige regeering zal blijven volgen. Een afgevaardigfde der Wafdpartij verklaarde dat het kabinet niet grondwettig is. daar de minister-presi dent tot geen enkele partij behoort. Een afgevaardig de van de Watani-partij zeide dat zijn partij evenals tpt dusverre oppositie zal blijven voeren tegen het bondgenootschapsverdrag met Engeland. Een an dere afgevaardigde der Wafd-partij zeide dat het ka- bineLniet „nationaal" was en dat de meerderheid van het land niet in deze regeering was vertegenwoordigd nl. de Wafd zelf. Hij spoorde het kabinet aan Egypte buiten den oorlog te houden en zich bezig te hou den met het belangrijkste vraagstuk op het gebied der Egyptische binnenlandsche politiek nl. den afzet van katoen. Door de Wafdpartij werd voorts opgemerkt dat de regeeringscrisis een gevolg is geweest van de onbe vredigende oplossing van het katoenvraagstuk door de Britsche katoencommissie in Egypte en van het mis lukken van de onderhandelingen over de verklaring van Kaïro tot open stad. De partij voorspelde een misschien nog ernstiger regeeringscrisis, want deze beide kardinale vraagstukken dienen zoo snel moge lijk succesvol opgelost te worden. BUITENLANDERS MOETEN MANDSJOEKWO VERLATEN. SJANGHAI, 17 Augustus. Naar hier bekend werd hebben de Japansche autoriteiten alle buitenlanders in Mandsjoekwo gelast het land te verlaten. De auto riteiten zijn niet in staat eenige treinverbinding te garandeeren. (United Press). DE HANDELSBESPREKINGEN TUSSCHEN NEDERLANDSCH-INDIë EN JAPAN. BATAVIA, 16 Augustus (A.N.P.) Dr. van Mook, hoofd van het departement van Economische Zaken, is eervol ontheven van zijn opdracht tot het leiden an de economische onderhandelingen met Japan. (Deze ontheffing houdt tevens in. dat die onder handelingen thans definitief zijn beëindigd. De be sprekingen. kort geleden van verschillende zijden ge meld. betreffen dan ook niet het terrein dér handels besprekingen over een beduidende verzachting van de economische maatregelen, als blokkeering van saldi, door Japan en Nederlandsch-Indië genomen. Die on derhandelingen worden gevoerd tusschen den presi dent-directeur van de Javasche Bank, den heer Van ButtinghaWich'ers, in zijn functie als hoofd van de deviezencommissie en den hoofdagent van de Yoko hama Specie Bank te Batavia, welke bank reeds ge ruimen tijd geleden door de Japansche regeering was aangewezen voor het regelen der betalingen voor, door Indië aan Japan geleverde, goederen). 'ORGELBESPELING. Er Wordt een orgelbespeling gegeven in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dinsdag 19 Augustus a.s. des avonds van 89 uur door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga G. kl. t. (J. S. Bach) 2. a. Aus der Tiefe rufe ich; b. In dulci jubilo, nun singet (J. S. Bach) 3. Pastorale uit de 2e symphonie (Ch. M. Widor) 4. Derde Sonate (Alex. Guilmant) Preludio, Ada gio molto; Fuga. 5. Improvisation (S. Karg-Elert) 6. Derde Choral (H. Andriessen) Engelsche luchtaanvallen. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. In het afgeloopen weekeinde vloog een tamelijk groot aantal Britsche vliegtuigen boven ons land. Tal van brisant- en brandbommén werden neergeworpen. In totaal zijn 18 woonhuizen vernield, daarbij werden 4 personen gedood, 13 zwaar en 9 licht gewond. Ook kreeg een groot aantal huizen glasschade. Voorts werden nog eenige koeien en paarden in de weide door bommen gedood. UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN. In de Zaterdag in dit blad geplaatste advertentie omtrent de uitreiking van boter- en vetkaarten te Haarlem staat o.m., dat deze kaarten voor de bewo ners yan het Ramplaankwartier verkrijgbaar zullen worden gesteld in de houten hulpschool aan de Croe- senstraat. Het Distributiekantoor verzoekt ons mede te dee- leh. dat dit niet juist is en dat nader bij advertentie zal worden medegedeeld, waar de uitreiking zal plaats hebben. Britsche vliegtuigen boven West- en Noordwest Duitschland. BERLIJN, 18 Augustus (D.N.B.) De Britsche aluchtmacht heeft in den nacht van 17 op 18 Augustus boven West- en Noord-^Vest-Duitsch- land gevlogen. Militaire of orlogseconomische schade werd niet aangericht. Een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten. Minder faillissementen. Ook in Haarlem. In de laatste jaren vermindert het aantal fail lissementen in ons land zeer sterk.. Daarvan geeft de lijst die het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert weer een bewijs. In het le halfjaar van 1941 werden in Nederland uitgesproken 389 faillissementen tegen 731 in hetzelfde tijdvak van 1940. De cijfers over de eerste 6 maanden van 1939 waren 1146, over 1938 1362 en over 1937 zelfs 1688. Te Haarlem werden in deze 6 maanden van 1941 slechts 8 faillissementen uitgesproken, tegen 53 in Amsterdam, 48 in Den Haag, 22 in Rotter dam, 6 in Utrecht, 4 in Groningen en 3 in Eind hoven, Per 109.000 inwoners was dit voor Haarlem 5.6, tegen 9.4 in den Haag, 6.6 in Amsterdam, 3.6 in Utrecht, 3.5r in Rotterdam, 3.3 in Groningen en 2.6 in Eindhoven. In 1937 was het aantal fail lissementen te Haarlem per 100.000 inwoners 26.9 Het aantal is in die 4 jaar dus gedald tot onge veer 21 pet. Onder de 389 faillissementen die in de eerste 6 maanden van 1941 n ons land werden uitgespro ken waren er 48 van bouwbedrijven, 18 van me taalbedrijven, 23 van zaken de voedingsmiddelen bereiden, 18 landbouwbedrijven, 87 zaken van warenhandel en 30 van het verkeerswezen. Indertijd hebben wij reeds medegedeedl dat door de crisis het aantal faillissementen steeds ver minderd is. De schuldeischers trachten thans meer dan vjoeger tot een regeling te komen omdat daarmee ook hun belangen gediend zijn. Vele vorderingen worden afbetaald. Een deurwaarder zei ons dat zijn zaak in dezen, tijd veel gaat lijken op een afbetalingsmagazijn, want vele vorderin gen worden in kleine bedragen afbetaald. De gas- en electriciteitsdistribuHe 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. Reeds vele malen is er op gewezen, dat de rant soeneering van gas en electriciteit nog onvoldoende besparing ten gevolge heeft gehad. Het verbruik moet tot 75 pCt. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar teruggebracht worden en een ieder is verplicht er zorgvuldig voor te waken, dat zijn rantsoen niet overschre den wordt. Hoewel het prijzenswaard is, dat vele verbruikers zich aan de opgelegde be perking houdén. zijn er daarnaast nog tal- loozen, die aanmerkelijk meer gebruiken, dan waarop zij krachtens^de distributie- regeline^recht hebben. De gevolgen hiervan zijn nl uitgebleven en in de afgeloopen twee weken hebben ruim 2000 boeteheffin gen plaats gehad en meer dan 100 afsnij dingen. Het laat zfch aanzien, datN nog vele afsnijdingen in tal van plaatsen zullen moeten volgen." DE I uKjKEK AAN HET OUST! KONT. Adolf Hitler temidden van zün offi cieren bij zijn aankomst op het vliegveld yan een der Zuidelijke legeraf deelingen. (Foto Atlantic-Holland), Na het binnenhalen van dfen oogst Dat was het tijdstip, waarop de Sovjet- oorlogsmachine door Stalin in beweging ge zet zou worden. De oogst in de Sovjet-Unie speciaal in de Oekraine wordt binnenge haald, maar zal niet door de handlangers van Stalin aan het volk onthouden worden, daar voor zorgen de Duitsche bezettingstroepen. Adolf Hitler wachtte niet af, maar wierp de bolsjewistische horden terug. Terwijl de legers van Stalin door de Duitsche weer macht vervolgd en vernietigd worden, wer ken reeds duizenden achter het front aan den opbouw, worden de door de bolsjewis tische terreur geslagen wonden zooveel mo gelijk geheeld. Vernietiging van den aartsvijand der be schaving, direct daarop vestiging van de nieuwe ordening. Ziehier, Nederlanders een werk, waaraan u met eere kunt deelnemen, waaraan u verplicht bent deel te nemen, om dat dit werk voor het nieuwe Europa en dus ook voor ons land ijzeren noodzaak is. Daarom zijn er duizenden landgenooten reeds vertrokken naar het .Oostfront, daar om dient ook u zich te bezinnen op de ware beteekenis van den strijd tegen het bolsje wisme. De ware beteekenis van dien strijd en het doel: Het vernietigen van het bolsjewisme en het instellen van de nieuwe orde, vragen alle beschikbare krachten: ook uw krachten. Meldt u dus aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE HANDEL TUSSCHEN NEDERLANDSCH INDIë EN JAPAN. BATAVIA, 17 Aug. (Domei) Verwacht wordt, dat volgende week de normale handelsbetrekkingen tusschen Nederlandsch-Indië en Japan worden hert-at, daar de onderhandelingen, die thans na de bevriezingsmaatregelen tusschende beide landen worden gevoerd, zeer vlot verloopen. Vernomen wordt, dat de vertegenwoordigers der beide landen vorige week driemaal bijeen zijn ge weest en hun conferentie deze week zullen voort zetten. Eigenlijk zijn alle handelsvraagstukken ge regeld. Alleen enkele technische kwesties omtrent den uitvoer van Nederlandsch-Indische goederen naar Japan moeten nog behandeld worden. Aangezien het Nederlandsch-Indische bestuur in middels het verbod van geldzendingen naar Japan heeft opgeheven, hebben de meeste Japansche vrouwen en kinderen, die hier nog vertoeven, be sloten naar Japan terug te keeren. GEEN DOORBEREKENING VOOR VEREVENINGSHEFFING. 's-GRAVENHAGE, 16 Augustus. In het Ver ordeningenblad van H5 Augustus is, zooals ge meld, afgekondigd een besluit van de Secreta- rissen-generaai van de Departementen van So ciale Zaken cn Financiën, betreffende een z.g. vereveningsheffing. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er uit drukkelijk de aandacht van werkgevers op, dat deze heffing van 4V2 resp 3 procent onder geen voorwaarde tot prijsver hooging aanleiding zal mogen geven. Het zilveren priesterfeest van deken A. J. C. Melchers. Jubilaris benoemd tot eere-kanunnik van het Kathedrale Kapittel. Zondag werd het zilveren priesterfeest her dacht van den deken van Haarlem, den hoogeerw. heer A. J. C. Melchers. Van den Bisschop ontving de deken een zeer bijzonder blijk van belangstel ling, namelijk een benoeming tot eere-kanunnik van het Kathedrale Kapittel. Des morgens droeg de jubilaris een plechtige H. Mis op, waarbij hij werd geassisteerd door kapelaan S. Mol #ls diaken, kapelaan W. C. Winterhoven als sub diaken en kapelaan W. v. Lammeren als cere- moniarius. Onder de Mis hield rector A. M. Kok, van Amsterdam, de feestpredicatie. Het kerk koor zong een Gregoriaansche Mis waarbij het orgel werd bespeeld door Albert de Klerk. De Mis werd bijgewoond door den bisschop van Haarlem. Mgr. J. P. Huibers, den vicaris-generaal - van het bisdom Mgr. N. L. A. Ammerlaan en Mgr. P. J. Möllmann. Des middags had er in de pas torie van de St. Josephkerk een receptie plaats. Zeer vele parochianen kwamen deken Melchers gelukwenschen. Op uitdrukkelijken wensch van den jubilaris bestond het eenige geschenk uit een prachtige versiering met fraaie bloemen van het altaar. De zoo geslaagde dag werd besloten met een danklof. Nederlandsche P. K. naar liet Oostfront vertrokken. 's-GRAVENHAGE, 16 Aug. (A.N.P.) „De 16e Augus tus 1941 zal in de geschiedenis van de Nederlandsche Journalistiek een wel zeer gedenkwaardige dag zijn. Voor de eerste maal vertrekt vandaag een volkomen op militaire leest geschoeiden journalisteneenheid, voorzien van de meest moderne technische hulpmid delen. om de gebeurtenissen van den oorlog in beeld, woord en letter vast te leggen. Deze bewapende jour nalisteneenheid, welke ons Duitsche broedervolk Pro paganda Compagnie noemt, of kortweg P.K., heeft een tweeledigen taak. In de eerste plaats is zij een volks- •oorlichtende. in de tweede plaats is zij die van den geschiedschrijver, die zelf .met de wapenen in de hand de geweldige gebeurtenissen, die in dezen tijd plaats vinden, beleeft". Zoo sprak vanmiddag de Secre taris-generaal van het Departement van Volksvoor lichting en Kunsten Prof. Dr. T. Goedewaagen, in het gebouw van dit Departement toen hij met een har telijke toespraak afscheid nam van de Nederlandsche journalisten, film- en radioverslaggevers en alle an dere medewerkers van deze eerste Nederlandsche P.K. Voortgaande zeide de Secretaris-generaal: „De eerste Nederlandsche P.K., die thans staat aan getreden, is samengesteld uit een 50-tal mannen, die ieder op hun terrein reeds hun sporen verdiend heb ben. Daar zijn onder hen een drietal" medewerkers van mijn departement, de heeren Hulstijn, Kelderman en Verheul. Verder telt de P.K. 8 journalisten, die ook ideolo gisch bij het departement behooren. Wat de beeldbe richtgeving betreft, gaan met de P.K. 4 foto-verslag gevers en 2 filmoperateurs mee. De radio-reportage heeft de beschikking over 4 technici, terwijl verder, en zeker niet in de laatste plaats te noemen, een aan tal mannen zich beschikbaar gesteld heeft als chauf feur. mecanicien, fourier, kok, tezamen vormende een militaire eenheid, die te velde geheel zelfstandig kan optreden. De leiding van deze expeditie is opgedragen aan den u welbekenden Wouter Hulstijn". Spr. richtte tot den heer Hulstijn eenige woorden waarin hij hem op zijn verantwoordelijke taak wees en vervolgde: (vervolg zie pag. 3).

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1