C&iatste Stichten yV.lt de Omsttekenj Nieuwe Uitgaven Menschen in nood... jKacktbeiicfiten- A. HAIJE DONDERDAG 21 AU^GUSTU S 1941' H A A" E E M'S D A GBEAC 2 ZANDVOORT KINDERMATINEE. Woensdagmiddag werd in Grooi-Badhuis door de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer een tweede kinder matinee gcorjjïimseerd, die zeker even goed geslaagd mag heeten. als de eerste. De zaal was tot de laatste plaats uitverkocht en August en Bimbo, de twee snelteekcnende clowns wisten onmid- delijk den juisten toon aan te slaan om de volle aandacht van het rumoerige volkje te winnen.' Wat zij met hun houtskoolstift presteerden was niet alleen voor de kleintjes, maar ook voor de ouderen bui tengewoon Interessant. Veel bijval genoot ook Nico de Vreedc, als Oom Nico, die een paar kinderschetsjes voordroeg.Het eerste was getiteld: De professor heeft zijn bril vergeten; het tweede: Micky Muis heeft het met veldwachter Flipse aan den stok. Als toegift werd nog een demonstratie gegeven van hel vormen van schaduwbeelden met de handen. Met de grootste aandacht volgden de kinderen deze telkens wis selende handschaduwbeeiden en we zijn er van overtuigd, dat velen de lamp ondanks de voorgeschreven bezuini ging extra vroeg hebben aangestoken, om dit kunstje, dat zoo' gemakkelijk leek, thuis ook eens te probeeren. HEEMSTEDE AFGESLOTEN WEGEN. Op Zaterdag 23 Augustus 1941 zullen in de gemeente Heemstede wielerwedstrijden worden gehouden en wel op het traject Johan Wagenaarlaan—Wagnerkade—César Fracklaan—Heemsteedsche Dreef (Oostzijde). Deze wed strijden vinden plaats tusschen 3 en 6 uur n.m. In verband hiermede zullen op dien datum de boven genoemde wegen, benevens alle wegen, welke binnen dit traject zijn gelegen, (te weten: Richard Holplein, Mahler- laan, Daehlaan. Berliozlaan. Franz Schubertlaan, Beet- hoventaan, Sweclinckplein en Palestrlnalaan) vanaf. 2 uur afgesloten zijn voor alle verkeer. In den ti.id tusschen verschillende wedstrijden kan. ech ter uitsluitend aan voetgangers en alleen op aanwijzing van de aanwezige politie-beambten, gelegenheid worden gegeven, de wegen van het traject over te steken. De aandacht van leveranciers e. d. wordt op het voor gaande gevestigd, daar deze na 2 uur hunne klanten, wier woningen in één der bovengenoemde straten zijn gelegen, niet meer zullen kunnen bereiken. Ten slotte worden de bewoners verzocht ln hun bezit zijnde honden gedurende den tijd der wedstrijden binnen te houden, daar het loopen dezer dieren op het traject tot ernstige ongelukken aanleiding kan geven. Teneinde een vlot verloop te waarborgen, Is het nood zakelijk. dat ieder aan het vorenstaande de hand houdt en op den dag der wedstrijden stipt aan de door de politie, en hulppolitie te geve"n aanwijzingen gevolg geeft. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: M. A. van do PoV-LIbourel, d.; C. J. Be llen—van den,Berg, z. ONDERTROUW: J. A. Moorman en E. C. Kant; J. Ver- nout' en M. C. van der Wijden; J. N. van der Heijden en K. Hemmes. GETROUWD: N. M. J. Rees en W. Boogaard. OVERLEDEN: P. Bierens de Haan, oud 72 j.; P. W. J. Jorissen. oud 75 j., overl. te Haarlem; S. N. du Croix, oud 75 j.; H. C. M. Scholte, oud 71 j., wed. G. A. J. Pondman. IJMUIDEN Noodlottig verdriiikingsgeval in de Visschershaven. 9-jarige knaap het slachtoffer. Dinsdagavond ongeveer 8 uur waren eenig£ jongens in de Visschershaven nabij den Watertoren op een vlot aan het spelen. Plotseling geraakte het 9-jarig zoon tje van den heer F. D., wonende in de Bloemstraat al hier, te water. Bij pogingen, om den knaap te redden, schoot hij onder het vlot en het duurde dan ook ge- ruimen tijd voordat toegeschoten hulp hem op het droge had gebracht. Bewusteloos werd hij opgehaald maar nadat dokter Brouwer kunstmatige ademhaling had toegepast keerde het bewustzijn terug. Zijn toestand bleef echter nog ernst. zoodat men het raadzaam achtte den jongen naar het Antoniusziekenhuis over te brengen. Het bleek, dat hij nog veel water in het lichaam had ge kregen. De hem in het Ziekenhuis verleende hulp mocht helaas niet meer baten. In den loop van den nacht is hij aan de gevolgen overleden Het gezin van den heer D. wordt wel zwaar beproefd; twee jaar geleden is een dochtertje van 5 jbar bij een auto-ongeval om het leven gekomen. Marktprijzen en besommingen. IJmuiden, 20 Augustus 1941. Versche visch. Tarbot t 5.30—4.70 per K.G. Tong f 5—310 per K.G. Zetschpl f 126. Kleine schol le soort f 9080. Idem 2e soort f 7556. Pu (schol le soort f 5236. Idem' 2e soort f 3617. Groote bot f 8268. Kleine bot f 40—26. Groote schar f 4238. Pufschar f 2215. Kleine roode poon f 6050. Groote gul f 124100. Kleine gul f 66. Alles per 50 K.G. BESOMMINGEN. Kotters: IJM. 223 f 514, IJM. 203 f 1755, IJM. 222 f 8386, IJM. 221 f 4376. Helder 108 f 1002, Helder 125 f 930, Helder 7 f 341, Helder 18 f 918. KW. 148 f 360. Texel 29 f 1562. Loggers: SCH. 116 f 900, SCH. 159 f 1382. KW. 26 f 1192. Aan den afslag waren verder nog 44 kustvisschers, iiie een totale besomming maakten van f 21.547. In het Openbaar Slachthuis werkt een staf van deskundigen om er voor te zorgen, dat alleen vleesch dat gekeurd is voor consumptie wordt vrijgegeven. Bovendien worden bü het verwerken alle eischen der hygiëne in acht genomen. Bij het clandestien slach ten is het heel anders. Geen deskundig toezicht en om de hygiëne bekommert men zich ook niet veel. Het is dus te begrijpen dat vleesch, in den sluikhandel gekocht, groote gevaren voor de volksgezondheid kan opleveren. (foto Profilti) gres zijn goedkeuring te hechten aan de plannen van het hoofdbestuur tot het bouwen van een tweede crematorium der Vereeniging, dat te Zwolle zal ver rijzen. Onder architectuur van ir. H. Dudok. Ter vervanging van dr. Abrahams, die als aftre dend lid van het hoofdbestuur vei-zocht had niet voor een herverkiezing in aanmerking te komen, werd ge kozen de afdeelingssecretaris van Amsterdam, de heer M. J. de Moor. HET PUBLIEK WORDT GEWAARSCHUWD. De Commissaris van Politie meldt ons het Vol gende: Het publiek wordt gewaarschuwd, geen toegang te verleenen aan personen, die hun bevoegdheid niet kunnen bewijzen. Een dezer dagen is het voor gekomen, dat een onbekend persoon zich aan de woning vervoegde van een inwoner van IJmuiden voorgevende, dat hij een onderzoek moest instel len naar aanwezige metalen. De bewoonster, die alleen thuis was heeft den onbekende evenwel niet binnengelaten, zoodat hij onverrichter zake is vertrokken. Het ligt voor de hand, dat de onbekende diefstal in den zin had. Wellicht zal hij bij anderen zijn poging nog eens herhalen. Onmiddellijke waar schuwing van de politie, zooveel mogelijk met opgave vannauwkeurig signalement wordt ver zocht. BEVERWIJK De aanvoer van boonen Hoewel de aanvoer van de verschillende soorten boonen en voornamelijk de snijlboonen aan de Beverwijksche veilingen is toegenomen, blijft het aanbod, in vergelijking met vorige jaren, zeer klein. Partijen van beteekenis ziet men bijna niet De conservenfabrieken verwerken ook nu weer vrijveel boonen, niet alleen uit Kennemerland maar ook uit andere streken. Velen vinden bij dezen seizoenhuisarbeid een bijverdienste, DE BESCHADIGDE PRUISDORPWONINGEN, De algemeen gemachtigde voor den Wederop bouw heeft besloten tot onteigening over te gaan van de pcrceelen Sectie A 5833, 5834, 5835 en 5837 in de Dierluststraat, Sectie B 4014, zoomede een gedeelte van het perceel B 4015, Alkmaarsche weg. Teneinde bezwaren tegen deze voorgenomen ont eigening te vernemen zou de algemeen gemachtigde hedenmiddag ten raadhuize zitting houden. Te Haarlem slaagde voor de hoofdacte A, de eerw. zuster Miriam, in de wereld mej. M. Staa- lenhoef. EXCURSIE VAN DE MIJ. VAN LANDBOUW. Het bestuur van de afdeeling Velsen en Omstre ken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw is voornemens een excursie te organiseeren naar de Najaarsbeurs te Utrecht op Donderdag 11 September a.s. VELSEN Ongeval in de papierfabriek In de Papierfabriek der firma Van Gelder £onen heeft gistermiddag een ongeval plaats gehad, Avaar- door de ongeveer 37-jarige heer J. F. v. d. Laar, werkzaam aan de papiermachine No. 14, getroffen is. Bij het doorvoeren van het papier van het vilt naar de glansrollen^ is v. d. Laar in den ongeveer 2 me- terdicpen mactïinekelder gevallen. Niemand heeft het ongeval gezien, doch spoedig werd de getroffene ont dekt en in bewusteloozen toestand op den beganen grond gebracht. Nadat eerste hulp was verleend arri veerden de inmiddels gewaarschuwde doktoren R. W. Fierstra en P. C. de Weerdt, die overbrenging naar hel Antonius-Ziekenhuis noodig achtten. Van der Laar kwam bij dezen val op zijn linkerzijde, zoodat hij vermoedelijk inwendige kneuzingen heeft beko men. Een crematorium te Zwolle Op de 66ste algemeelne vergadering der Vereeni ging voor facultatieve lijkverbranding, die te Den Haag gehouden is, waren nagenoeg alle afdeelingen door afgevaardigden vertegenwoordigd. Namens de afdeeling Velsen woonde de secretaris, de heer A J. van den Weijden, het congres bij. Mc', op 1 na algemeene stemmen besloot het con- De vischstand in het IJselineer. De pos verdelgt jaarlijks 20 millioen muggenlarven. In „De biologie van de Zuiderzee tijdens haar drooglegging, mededeelingen van de Zuiderzee- commissie van de Ned. Dierkunde Vereeniging schrijft Dr. B. Havlnga over den wijzigenden visch- stand in het IJselmeer. Wij ontleenen hieraan het volgende. De aal heeft weinig verandering ondergaan, ln 1933 is 2.1 millioen K.G. aal gevangen, in de jaren 19361940 jaarlijks gemiddeld daarvan 2.8 mil lioen buit gemaakt Men onderscheidt als in elk zoet water spitskoppen en breedkoppen. De laatsten eten vrijwel uitsluitend visch, spiering en pos. De spiering is nog talrijk. In 1940 bedroeg de vangst tusschen 2 en 3 millioen K.G. en wel daar zij veel minder groeit dan vroeger, uitsluitend kleine vor men, die alleen voor pluimveevoedsel en visch- meelfabricage te gebruiken zijn. De hoeveelheid zoetwatervisch neemt nog elk jaar toe. In 1935 was de hoeveelheid gevangen snoekbaars, brasem en voorn 40.000 K.G.. in 1940 1.700.000 K.G. en daar enboven nog 10 millioen K.G. pos. Pos en snoek baars zijn in hun voortplanting onafhankelijk van waterplanten, de andere soorten kunnen alleen daar paaien waar zich een bodembegroeiing be vindt. Brasem, baars en voorn hebben het <faar- om in 1940 tot in totaal slechts 0.6 millioen K.G. gebracht. De 10 millioen K.G. groote hoeveelheid pos en de 3 millioen K.G. aal, die in 1940 in het IJselmeer is gevangen en daarin per jaar moet op groeien, daar de hoeveelheid niet1 achteruit gaat, gebruikt per iaar het vijfvoudige aan voedsel van het bedrag, dat door groei toeneemt. Alleen de pos. voor wie het voedsel wat gewicht betreft voor de helft uit muggenlarven bestaat, vernietigt per jaar ten minste 20 millioen K.G. muggenlarven of 70 K.G. per H.A. Zij kunnen dus van invloed zijn op den muggenstand, maar dezen niet volledig on derdrukken gezien het feit, dat in 1940 opnieuw een epidemie van deze dieren is opgetreden. Biolo gisch vormt het IJselmeer dus een uitermate inte- sant terrein. (De Vischstand). Hoofdredacteur: R. P. Peereboom, Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. OPSPORING GEVRAAGD. AMSTERDAM, 21 Augustus. De Commissaris van Politie, chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de moeder opsporing van Maria Wilhelmina Bisschoff, oud 16 jaar, die sedert 29 Juli 1.1. wordt vermist. Zij is pl.ni. 1.60 M. lang, heeft een vrij gezet postuur, lang smal gezicht, gezonde gelaatskleur, donkerbruin krullend haar en blauwe oogen. Zij draagt een gebloemde jurk met een kort grijs jasje en bruine schoenen met houten zolen. Bij den uitgever J. Philip Kruseman te Den Haag verscheen „Haar strijd voor geluk" van Katherine HavilandTaylor in de vertaling van J. F. Croes en verder: „De moord op den bandleider" van George Harmon Coxe, vertaling Frans van Overvoordc; ,Cary knapt het op" van William Byron Mowery, vertaling G. Venema en „Het licht aan de kim" van Anny von Panhuys, vertaald door Jeanne KloosReyncke van Stuwe. Jtadio Qxagxamna VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing cn meditatie (voorbe reid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonpiuziek. 11.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 11.20 Declamatie. 1.40 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.00 Musiquette. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Revida-sextct cn gramofoon muziek. 2.00 Haarlemsche Orkestvereeniging, soliste en gramofoonmuziek. 4.00 Godsdienstige uitzending. 4.20 S.yl- vestre-trio. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- cn beur berichten. 5.3,0 Voor de jeugd. 5.45 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 6.15 Sportwetenswaardig- heden. 6.30 Viool en piano. 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Gramofoonmuizek. 8.00 Rotterdamseh Philharmonlsch orkest. 8.45 Causerie „Wat is nationaal-socialisme". 9.00 Zang, clavecimbel en gramofoonmuziek. 9.30 Gramofoon muziek. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 B. N. O. Engelsch uitzending: Economie News from Holland. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 10.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 1.00 Voor de jeugd. 11.20 Orgelcon cert. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 1.00 Orgelspel (gr.pl 1.15 Orkest Malando en solist. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Roemeensche orkest Gregor Sorban. 2.30 Orgelconcert en zang. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoon muziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 „Onder de lees- lamp" (voorbereid door de Christ. Radio StichMng). 6.15 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 6.45 Gramofoonmu ziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Toeristische raadgevingen. 8.00 Curt Hohenberger en zijn kest en de Romancers m. m. v. solist. 9.00 Gramofoon muziek. 9.15 Rococo-octet. 9.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. 10.0510.15 Gramofoonmuziek. IIMGEZCMMEM /TUKKIN y007 den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. Menschen in nood. Ginds in het Oosten woedt de strijd, welke tot inzet heeft de bescherming, en redding van Europa's beschaving. Er vallen aan beide zijden slachtoffers. Strijders, maar ook burgers. Daar moet geholpen worden, daar moeten gewonden verzorgd worden, de burgerbevolking moet geholpen worden: er is zoo onnoemelijk veel te doen. Nederlapd mag niet achterblijven bij deze hulp verleening. Nederland zendt een Ambulance. Helpt mede tot de tot standkoming en uit rusting van deze Ambulance. Stort uw bijdrage op Girorekening 87600, ten name van de Nederlandsche Ambulance, Konin ginnegracht 22, 's Gravenhage. COLLECTE VOOR DE TUBERCULOSE BESTRIJDING. Op Zaterdag 30 AugustuAa.s. zal in Haarlem en Bloemendaal, gelijk overcff in ons land, een col lecte worden gehouden voor tuberculosebestrijding. De opbrengst dezer collecte komt ten goede aan onderstaande organisaties, die alle ophet gebied der tuberculosebestrijding in ons land voor de ge- heele bevolking werkzaam zijn, Plet geheele inge zamelde bedrag wordt verdeeld naar een door den directeur-generaal van de Volksgezondheid be paalden maatstaf. Voor deze inzameling vragen wij uw zeer ge waardeerde medewerking als collactant(e). Aan gezien geen enkele goede kracht hierbij mag ont breken, om de alom levende offervaardigheid voor dit uiterst belangrijke werk voor. de tuberculose bestrijding onzer gehèele bevolking tot haar recht te doen komen, vertrouwen wij dan ook, dat ieder die kan hieraan zal willen medehelpen. Geeft u daarom zoo spoedig mogelijk op als collectant(e) aan deze collecte. Voor Haarlem: Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41. Voor Bloemendaal: mevr. E. VeltmanNienhuijs, Midden Duin en Daalscheweg 12. Voor Overveen: mevr. A. M. Buhrmannle Gras, Ter Hoffsteedeweg 9. Voor Aerdenhout: mevr. A. E. H. baronesse van DedemZubli, Boekenroodeweg 6. „Nederl. Centr. Ver. t. bestr. der tubercu lose" met de bij haar aangesloten plaat selijke vereenigingen; „Draagt Elkanders Lasten". „Herwonnen Levenskracht" „S.A.N.T.O.S." „Sonnevanck". „Vereen, t; bevord. d. gezondh. in de Gra fische Vakken". „Zonnegloren". „Zonnestraal". f Namens het plaatselijk comité: Mgjr. C. B. GEL1NCK—v. NOOTEN, voorzitster. G. VAN WAARD, secretaris. Oproep van Worosjilof. Aan de bevolking van St. Petersburg. HELSINKI, 21 Augustus. (D.N.B.) Maarschalk Wörosjilof heeft vanochtend vroeg in een dóór de Moskousche radio verspreiden oproep de bevolking van St. Petersburg aangespoord ,als een man voor de verdediging van de stad op te staan". Naar in den oproep verder wordt gezegd, moet de bevol king „de verdediging van de stad versterken". Vooral is het noodig. de productie van oorlogsmate riaal te verhoogen. De oproep eischt waakzaamheid en onbarmhartigheid jegens lafaards en saboteurs. DE STRIJD IN HET OOSTEN. STOCKHOLM, 21 Augustus. (A.NP.) De.spe ciale oorlogsverslaggever van Reuter, Alexander Werth, schrijft in een bericht uit Moskou, dat de zware Duitsche druk in de Oekraïne en in den Noord-westelijken frontsector onverminderd voort duurt. De verslaggever geeft te kennen, dat de Duitschfers vermoedelijk zullen trachten, de ge heel e industrie der Sovjets in bezit te nemén. De volgende dagen zullen ons laten zien, zoo gaat het verder, of de Sovjets dit gebied willen verdedigen of dat zij zich achter de twee K.M. breede rivier den Dnjepr ter verdediging zullen inrichten. In verband niet hetgeen de Duitsche troepen op het gebied van het overtrekken van rivieren reeds hebben gepresteerd spreekt Alexander Werth er echter zijn ernstigen twijfel over uit. of de Sovjets den Oostelijken oever van de rivier zullen kunnen behouden. Cricket. QUICK ,(H.)—HAARLEM COMB. Deze wedstrijd is onbeslist gebleven vanwege den regen. Quick scoorde het totaal van 136, hoewel het begin alles behalve gunstig was, want van 31 voor 4 werd het 57 voor 8. Daarna (risten J. Holtappel en F. Mahelis door uitstekend spel de score op te voeren tot 102. waarna de laatste bats- men het tot 136 brachten. F. Immink met 14, J. v. Noord met 15, J. Holtappel met een uitstekende 39 en F. Mabelis eveneens met een uitstekend gespeelde 26, kwamen in de dubbele cijfers. B. Dik was bij Haarlem de beste bowler en veroverde in 23 overs 4 wickets voor 51 runs; verder nam Hub. Boeree 2—38, P. v Tiggelen 2—24, K. Onkenhout 0—5 en P. Goos- sens 2—7. Haarlem scoorde 49 runs voor het verlies van 4 wickets toen de regen als spelbreker optrad. Hub. Boeree met 16, Goossens met )0 en B. Kleefstra met 17 not out presteerden lets met het bat. De wickets werden genomen door B. Mabelts (1—18) J. v. Noord (3—18) terwijl W. Menheer 0—5 en J. Heyligers 04 boekten. Zwemmen MACKENZIE KING IN LONDEN AANGEKOMEN. STOCKHOLM, 21 Aug. (D.N.B.) De Canadeesche minister-president Mackenzie King, is Donderdag ochtend, naar Reuter meldt, in Londen aangekomen. Hij werd begroet door den staatssecretaris van de Dominions Lord Cranborne, alsmede door den mi nister van Luchtvaart, Sir Archibald Sinclair. DE OORLOG TER ZEE. BERLIJN. 21 Aug. (D.N.B.) Bij een aanval op een Britsch convooi. ongeveer 80 kilometer ten Zuiden an Ierland is gisteren in den loop van den dag een koopvaarder van 3.000 b.r.t. door bommen zoo zwaar getroffen, dat het schip langzaam zonk. De beman ning ging in de reddingsbooten. Duitsche aanvallen op liet Suezkanaal. BERLIJN, 21 Aug. (D.N.B.) In den nacht van 20 op 21 Augustus heeft de Duitsche luchtmacht mili taire doelen aan het Suezkanaal aangevallen. VERKLARING VAN MINISTER STIMSON. NEW YORK, 21 Aug. (D.N.B.) Naar Associated Press uit Denver (Colorado) meldt, heeft de Ameri- kaansche minister van Oorlog, Stimson. die vergezeld van den chef van den Amerikaanschen generalen staf. Marshall, op weg naar de manoeuvres aan de kust van den Stillen Oceaan, hier is aangekomen, in een interview verklaard, dat de Amerikaansche be- wapeningsarbeid niet zoo goed is als men wel zou wenschen, omdat, evenals 23 jaar geleden, een nauw keurig omlijnd doel ontbreekt. BESCHERMING DER OLIEBRONNEN IN IRAN. VICHY, 21 Augustus (A.N.P.) Naar men, uit Te heran verneemt, treft de regeering van Iran alle mo gelijke maatregelen ter. bescherming van de waarde volle oliebronnen. Er bevindt zich thans een uitge strekt cordon van politie en militairen om de olie;- velden. Voor het verkeer zijn slechts bepaalde wegen rij gehouden. TE WEINIG SOVJETSALDI IN DE VER. STATEN. WASHINGTON, 21 Augustus( A.N.P.) De mi nister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil. heeft in de persconferentie verklaard, dat er tegenover de Sovjetbehoefte aan wapens ter waarde van meer dan een milliard dollar slechts veertig millioen dol lar aan baar. geld der Sovjet Unie in de Ver. Staten aanwezig is. De moeilijkheid, aldus minister Hull is, voor de ontbrekende 960 millioen dollar Sovjet ga ranties te verkrijgen. AANVAL VAN CLARK OP ROOSEVELT. WASHINGTON, 21 Augustus. (A.N.P.) In den Senaat merkte Clark op, dat de Britsche pers er klaarblijkelijk van uitgaat, dat de V.S. de verplichting op zich heeft genomen om te zijner tijd aan den oor log deel te nemen. Clark zeide, dat, indien er tijdens de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill in derdaad dergelijke -erp'ichtingen zijn aangegaan, Roosevelt hiermede »ij:i olmachten ver overschreden heeft. Maar dan moeten wij de gehee'e wereld diii delijk maken, zoo riep Clark met stemverheffing uit, dat een geste van oen president of van) wien ook. d e de V.S. tot deelneming au.i den oorlog verplicht, geen handeling van de regeering is. PEST IN HAIFA EN PORT SAID. Strenge conncle op Turkschcn invoer. ISTANBOEL, .21 Aug. (A.N.P.) De Turksche ha venautoriteiten moeten alle waren, die \ia Haifa ol I^prt Said binnenkomen. ?an een strenge hygiënische keuring onderwerpen. In Haifa en Port Said"zijn den laatsten tijd nl. gevallen van pest voorgekomen. JAN ELOY BROM 50 JAAR. UTRECHT. 21 Augustus (A.N.P.) A.s. Zater dag 23 Augustus viert de bekende edelsmid Jan Eloy Brom te Utrecht zijn 50sten verjaardag. De heer Brom, die deel uitmaakt van talrijke com- missiën en bestuursorganen op het terrein der kunst, had herhaaldelijk een werkzaam aandeel in de tot standkoming van belangrijke kunsttentoonstellingen. Ragnhild Hveger verbetert haar eigen wereldrecords. Op de 1500 en 1000 M. en 880 yards. KOPENHAGEN, 21 Augustus, (A.N.P.) De Dcensche wereldrecordzwemster Ragnhild Hyeger blijkt dit seizoen in uitstekenden vorm te zijn. Nauwelijks slaagde zij er eenige dagen geleden in het wereldrecord op de 800 Meter borstcrawl te verbeteren, of nieuwe succesvolle pogingen worden door haar ondernomen ter verbetering van reeds op haar naam Staande wereldrecords. Zoo gelukte het haar gisteren te Kopenhagen het sinds 3 Juli 1938 op haar naam staande en eveneens te Kopenhagen gevestigde wereldrecord op de 1500 meter borst- crawl met 48.7 sec. te verbeteren en van 21 min 45.7 sec. te brengen op 20 min. 57 sec. Bij deze geslaagde poging verbeterde zij boven, dien het eveneens op haar naam staande wereld record op de 880 yards (Stockholm 28 Febr. 1937 11 min. 16.1 sec.). Zij noteerde thans op dezen af stand 11 min. 8.7 sec. Tenslotte noleerde zij ook op de 1000 meter een beteren tijd. Het wereldrecord op dezen afstand staat reeds sinds 1936 op haar naam (23 Aug. 1936 Helsingoei 14 min. 35.6) en werd vervolgens in Februari 1937 (Stockholm 14 min. 23.3 sec.) en 11 Augustus 1940 in Helsingoer door haar vei'beterd en gebracht op 14 min. 9.2 sec. Gisteren noteerde zij op dezen af stand 13 min. 54.4 sec. JONGEN VERDRONKEN. AMSTERDAM, 21 Augustus. De 12-jarige Comelis Banen, die sedert 16 dezer werd vermist an'wiens opsporing daarom door de politie was verzocht, blijkt, zooals gevreesd werd, veronge lukt te zijn. De jongen, die aan toevallen leed, is nabij de auderlijke woning in de Schinkel geraakt, waar uit zijn lijk gisteren door de politie is opgehaald. BARNEVELD Donderdag Pluimveemarkt. Oude kippen f 1.25^-f 2,45. Oude hanei 1,25f2,50. Jonge hanen f 0.60—f 1.75. N. H. Blauwen pe K.G. f2.25—f3.20. Jonge hennen f 1.50—f2,75. Tamme een den f 0,75f 1,Ganzen f8—f12. Kalkoenen per K.G 18—f 15. Tamme konijnen f 4—f 7. Wilde konijnen f 1,10- f 1,50. Piepkuikens f 0,25—f 0.35. Aanvoer 19ftpO. Handt matig. Eiermarkt. Witte eieren tot £1,05 per K.G, Eendenelerei f7 per 100 st. Aanvoer 60.000. Handel vlug. Veemarkt: Zeugen f 120—200. Biggen f 10—f 10. Nuch tere kalveren f 8—f 20. Aanvóér 95. Handel redelijk. HAARLEM 21 Augustus. Gehuwd 21 Augustus: J. H. Elzinga en W. Biermanse. F. W. Te we en C. M. Duijff. J. H. Wensinck en J. M. M. J, Tesch. D. J. Vink en J. A. J. Doeksen. W. E Repko en E. M. F. Roqué. Bevallen: 18 Aug.: J. A. E. Akersloot-Borck, d. 19 Aug,1 A. H. Bardok-Baas, d. 20 Aug.: M. Leon- d'Andrea, z. H. M."**Metten-v,an der Goes, 5 J. H. Kuijk-Jansen, d. T. D. Ronde-Woitaschek z. C. J. Hollenberg-de Vries, d. M. Geurts- Sepp, z. 21 Aug.: W. M. Lemmers-de Graaff, c A. J. M. van Dijk-Schaafsma, z. Overleden: 18 Aug.: J. Wijkhuizen, 51 j.. Ged. Oude Grach' 19 Aug.: H. W. M. Bijvoet, 78 j.. Baan. N, Ronde, 63 j., Wald. Pyrmontstraat. H. 24 d., zoo: van H. Drogtrop, Corn, van Noordestraat. V Corsten-Hulsbosch. -77 j., Timorstraat. G. Ver meer, 48 j., Hazepaterslaan. 20 Aug.: L. van de: Oord, 74 j.. Hazepaterslaan. M. H. M. Kuipers 30 j., Schouwtjeslaan, C. A. M. van -Dam, 84 j Leidschevaart. UIT ANDERE BLADEN. ONDERTROUWD: Ir. A. v. d. Ent en A. M. Schippet Den Haag; G. O. K. Horbach en W. J. R. van Schooi Amsterdam: H. P. C. de Pont en H. G. M. ten Veldhuis Weert. GETROUWD: Prof. Dr. J. M. Burgers en Mr. A. M. Ver hoeven. Delft; N. L. Koning en U. Bernau, Amsterdam M. de Bruïne en C. Brands. Amsterdam. BEVALLEN: Deenik—Verhoeven. Amsterdam, z.; Cre mer-Duursma. Amsterdam, d.; A. M. D. de Widt—Lugtei Bandoeng z.; Ter Meulen—Hartman. Laren. z. OVERLEDEN: A. E. den Haan—Ludórus. 40 j., Goric chem; L. van Strik. 75 j„ Mr. Cornelis (N. O. I.); H. C. X Pondman—Scholte. 71 j„ Bentveld; H. Pintus, 20 j., Am sterdam; G. C. Woltersom, 80 j„ Arnhem. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Dochter, Zuster en Be huwdzuster Emilia Holleman- Heijmans, echtgenootc van Dr. E. J. W. Holleman in den leeftijd van 36 jaar. Den Haag: J. HEIJMANS— DE LEEUW Aerdenhout: E. H. HEIJMANS M. HEIJMANS— BESIER Aerdenhout, 20 Aug. 1941. De crematie zal plaats vin den Zaterdag 23 Augustus te Westerveld na aankomst van trein 13.48 uur. PRAKTIJK HERVAT TIJD wordt de beproefde kwaliteitsstandaard van SWAALF hoog gehouden. Onze reputatie verplicht ons daartoe en onze tijdige voorraadvorming maakt het ons mogelijk: A. SWAALF Toonzaal Kléverlaan 58, (IJmui den Kcnnemerlaan 3 c.). Tel. 10298; Elcctr. Steenhouwerij Judith Leys- ferstraat 1921. Fijnwasscherij CAARLS vraagt een AANK. STRIJKSTER Aanm. Donkere Spaarne 30. Gevraagd eenv. x FLINK MEISJE Aanm. Zaterdagavond tusschen 6 en 7 uur Heemst. Dreef 171, Heemstede Mevr. CROLLA, Wagnerkade 101 Heemst., vr. per 1 Sept. of latei^ zelfst. Dienstbode m. prima get. Aanm. na tel. af- spraek. Tel. no. 29223 Dame middelb. leeftijd, P.G. biedt zich aan voor huishouding, gezelschap enz. Br. onder no. 6038 bur. van dit blad Meisje gevr. ca. 16 j. dagelijks van half 92 uur. Aanm. Soendastraat 20 Heemstede

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2