BOLS abaksoogsf aan den Rijn. :gen. KORT NIEUWS Hervatting. TOBIAS AGENDA 1XDERDAG 21 AUGUSTUS 1941. H A A R L E M'S DA'GBESD 3 je zal de toekomst zijn van ze „toekomsfsigaar"? 1ERONGEN, 20 Aug. De tabakspluk is hier vollen gang en in de karakteristieke, laag- gehurkte' schuren hangen reeds groote partijen blad te drogen. Hoewel de oogst in deze streek zoo goed is als andere jaren, daar de weersom- lighedqn den Nederlandschen „nicotineboer" en hebben gespeeld, valt er toch. wat de kwali- aangaat, een duidelijke stijging waar te nemen, irende het laatste jaar zijn er in hel district rongenEist—Rhenen ongeveer 6 tabaksvelden komen; in het geheel beschikt men hier thans #21 tabaksplantages, die gezamenlijk naar schat- een kleine 10.000 K G. tabak leveren. Ook in het van Maas en Waal, waar de teelt onder deskun- leiding bevorderd is en men getracht heeft, de rlandsche tabak te vef-edelen, staan de zaken er voor. De interesse voor de Nedcrlandsche tabak it steeds toe en in tuinbouwkringen doet men ver- lende experimenten om de kwaliteit op een hoo- plan te brengen. Het is toch immers geen ge- dat een goede „Nederlandsche" sigaar feitelijk een wenschdroom is, daar onze hier geteelde tabak rmengd, niet dat fijne aroma geeft, dat wij van de sche en andere kwaliteiten gewend zijn. Maar daar :elt, die sedert het midden van de 17 eeuw in onze landen beoefend wordt, thans weer een nieuwe oeiperiode tegemoet gaat, waarbij het aan des- lig advies niet ontbreekt, zal dc Nederlandsche k in de toekomst stellig van beteekenis worden; zijn de vaderlandsche sigaren niet op de markt, dc fabrieken nog op de oude voorraden draaien, dit is toch te verwachten. Maar wij zullen ook en kauwtabak van eigen bodem krijgen, die men ons verzekerde in ieder opzicht aan de /achtingen zullen voldoen. mneer men thlins langs de uitgestrekte velden de groote groene bladeren wandelt, waarvan de ihillende perceelen afgeschut zijn door boonen- n de tabaksplant is immers zeer gevoelig voor is het een aardig gezicht, de plukkers aan werk te zien. Zij bepalen zich voorloopig alleen de uiterste bladeren, het zandgoed, waarna de van het aardgoed en tenslotte van het bestgoed t. Dc laatste naam duidt er geenszins op, dat met (schrijden van de oogst de kwaliteit beter wordt; bestgoed wordt nl. alleen gebruikt voor pruim- k. dat deze pruim voldoet blijkt uit het feit, de arbeiders heel dikwijls tijdens het werk een een doosje te voorschijn halen, waaruilt zij een je gedroogd onvervalscht Amerongsch bestgoed hen de tanden nemen. Met kruiwagens worden laderen naar de schpur getransporteerd, alwaar iet een scherp mesje gekerfd worden om vervol- aangespijld te worden, d.w.z.: zij worden aan lan- •okken gestoken, die daarna zorgvuldig naast ar in de ruimte van de schuur komen te han- '.Vanneer ge zoo'n tabaksschuur binnentreedt en nannen bij stapels bladeren en staken op den d ziet zitten, terwijl op den achtergrond reeds ie partijen bladeren met de spits naar beneden rogen hangen, dan zijt ge toch even geboeid door aparte schouwspel. Er moet heel wat gebeuren dat de oogst van 1 H.A., die ongeveer 16 a 1700 opbrengt, in kannen en kruiken is; na het droog- »s van p.m. 3 a 4 weken volgt het fermenteeren, het broeien. Dit eischt veel vakkennis en en- jige handen kunnen hierbij de oogst leelijk beder- io omstreeks half September- kan men zeggen, alles binnen is en staan de tabaksplanten als ge- iderde staken op het veld. In het voorjaar moeten ian opnieuw weer uitgezaaid worden; iedere goe- De teelt nam toe. de teler zorgt er dan ook voor, dat hij een paar „vroe ge" planten heeft, die thans in bloei staan een bloeiende tabaksplant met de groote bloemtrossen is tusschen haakjes uniek waarvan hij het benoo- digde zaad kan winnen. De planten worden dan onder glas uitgeteeld of met oliehoudend papier overdekt, omdat zij nog te teer zijn om dadelijk met ons vader- landsch klimaat in aanraking 'te komen. De Amerongsche boeren, waarvan er velen van de oudere generatie nog alle knepen van het vak ken nen de vele schuren, die zoo typisch aan de zijkan ten opengeklapt kunnen worden, opdat de lucht er goed doorheen kan spelen, getuigen er nog van hoe eens de teelt hier bloeide gaan zich weer voor den „vergeten" tabaksbouw interesseeren. Maar ieder een mag maar niet zoo beginnen; daar is vergunning voor noodig, omdat men terdege orde wil houden in de teelt dit is de eenïge weg om met den steuri van tuinbouwdeskundigen en de experimenten der Ned. Heidemaatschappij tenslotte een Hollandsehe sigaar te verkrijgen, waarvan de rooker zal zeggen, dat hij haast geen verschil proeft. et is Augustus en dus regent het. Een dag zon- regen is uitzondering. Gij begeeft u per fiets uw dagelijkschen arbeid. Ge zijt hoopvol ver ken zonder jas, misleid door een _bedriegelij- laatsten zonnestraal en schuilt nu onder een n. Die is verre van waterdicht en het is er me schuilen naar. Het stroomt nu uit den hemel en s geen portiek of luifel in den Hout te vinden, aanvaardt den toestand dus met gelatenheid, vijl uw kleeding hier en daar neiging tot door- ten gaat vertooneh en denkt aan de vacantie- gers dien gij, met nobel altruïsme, beter weer •enscht hebt dan ge zelf in den aanvang van e maand hebt genoten. De schoone wensch dt niet vervuld. Straks zullen zij terugkeeren dan moet ge zoo verstandig zijn alleen te vragen ie was het?", hun aldus gelegenheid gevend "uit leggen, dat het op de Veluwe of in den Achter- k veel minder geregend heeft dan hier. Met de ïerking „Jij hebt ook geen mooi weer getrof- doet ge hun immers alleen maar displezier. commentaar werkt ontmoedigend. De aldus gesprokene denkt: „Ik heb blijkbaar niet genoeg i mijn vacantie gehad en ik had er zoo'n be- ifte aan" of wordt onaangenaam herinnerd aan i hooge uitgavenwant vacanties met veel en zijn ook altijd nog veel duurder dan mooi er-vacanlies. Dat komt er nog bij. Treinreizen ten geld. fietstochten niet. Overigens is het in provincie buitenshuis goedkoop en binnenshuis ir. In de steden is het precies andersom, lit alles bedenkt ge onder dien natten boom. Te gen „Jij hebt ook slecht weer gehad" is even tioos als de opmerking ,,Jij wordt ook al aardig waardoor iemand zich oud voelt of „Wat je bleek, scheelt er iets aan?" waardoor velen ziek zijn gaan voelen. Bovendien blijft het i maar een feit, dat vacantiegangers zich veel nakkeliiker iia 'slecht weer schikken dan thuis- vevs. Zij hebben den tijd tot hun beschikking Vachten met uitgaan tot de hemel opklaart. Dat it gij, die arbeiden moet. u niet veroorloven, vacantieganger wordt derhalve lang zoo nat niet de thuisblijver.... Deze paradoxale ontdek- i? doet u, ondanks den lekkenden boom. glim men. ntusschen: wat doen wij in de toekomst met die and Augustus? ir zijn menschen die allang een algemeene ver- leeing van de vacanties voorstaan. In de eerste ats van de school vacanties, waardoor meteen bekende euvel van examens-in-de-hitte zou vallen. Maar Maar zou de zomervrijheid van de ders zich meteen naar moeten regelen, anders iden zij niet met hun kinderen uit kunnen gaan. e vacanties van ocenbare en particuliere be- jven zouden derhalve ook vervroegd moeten irden. Waarbij, aangezien die een langen tijd in slag plegen te nemen omdat bij te groote sa- mvoeging teveel menschen gelijktijdig weg zou- i gaan en dus de goede functioneering van de be- jjven belemmerd zou worden, het gevaar zich voor st dat men in onze in den regel niet bepaald üde lentedagen belandt. Het is niet eenvoudig, kenkunstenaars kunnen het wellicht oplossen g zonder'dat alle kinderlooze echtparen en vrij tellen vacantie zonder zomerwarmte krijgen. £n ding is zeker zoo denktgij onder dien boom in 15)42 ga ik niet in Augustus met vacantie. En rl denken duizenden met u. Zij zullen de volgende aal er op staan, van plaats te wisselen met de Sepadigde Juli-gangers van dit jaar. Waarbij het llige weerkantoor wellicht, al grinnikende, plot ing den gang van zaken weer eens zal om- iakelen en Juli als een kletsnatte, Augustus als li Stralcnd-zonnige maand inrichten. Want zulke nseri zitten er ook nog altijd in. Misschien zijn- nslotte de geduldig'en. die er de vroege zons- idergangen voor over hebben om tot September te achten, nog het best af. Maar die moeten geen nderen hebben of hen alleen vacantie laten hou- D. Dit, alles, zooveel, overdenkt ge onder dien boom. Eu dan wordt het te laat, de regen weigert een- ilidig op te houden, wordt zelfs alweer wat er- r. de bladerkroon schijnt het water nu heel^maal et meer te kunnen tegenhoudenenfin, dan aar doorfietsen. Ge komt in elk geval friseh op ntoor aan. En bedenkt dat het toch geen ver ten tijd is geweest, want dit stukje groeit er uit. Jubilea bij de Spoorwegen. Vandaag zijn er vier jubilarissen op de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen te Haarlem. Het zijn de heeren H. Kaaiman, schilder eerste klas; G. Wien, voorslaander; H. Hogendoorn, hulpwagen maker; W„ J. Kouwenberg, magazijnknecht die allen 25 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst kwamen. Zij werden vanmorgen door hun onmid- dellijken chef op hartelijke wijze gecomplimenteerd, waarbij hun de gebruikelijke oorkonde en een ge schenk onder enveloppe werden overhandigd. Óolc van hun collegas hadden de jubilarissen geschen ken in ontvangst te nemen, namelijk de heeren Kaaiman en Hogendoorn een huiskamerlamp, de heer Wien een kapstok en de neer Kouwenberg bloemen. Het verdere gedeelte van den dag moch ten zij in den huiselijken kring doorbrengen.' GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van ^Politie, Smedestraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Koster, Korte Poellaan 25 B, arm band; Schrander, Dr. Leljdsstraat 85, geld; Bureau van Politie, Smedestraat. gewicht; Loerakker, Bromostraat 29, geld; Sm.it, Roosveldtstraat 60, hond; Geusebroek, Wil- helmlnastraat 18, horlogeketting; de Boer, G. v. Amstel- straat 117, konijn; Kwij, Spaarnrijkstraat 9, regenkapje; v. Velsen, Soendastraat 19, legitimatiebewijs; Bureau van Politie, Sme,destraal, zakmes; Verberne, Wilhelminastraat 47, portemonnaie m. i.: Zoon, Scheeperstraat 42, pakje zak doeken; Paule, Kleverparkweg 112, rozenkrans; Bureau van Politie, Smedestraat. kinderschoen; de Jong, Jan Gijzenkade 89, kinderschoen; de Lee. Rijksstraatweg 269. shawl; Verdel, Voorzorgstraat 25. vulpen. Van de Amsterdamsche Beurs. AMSTERDAM, 21 Augustus. Behoudens nu en dan een kleine weifeling kan den laatsten tijd op de effectenbeurs een vaste stemming worden waargeno men. Tegelijkertijd heeft de handel een aanmerkelij ke uitbreiding ondergaan en indien geen stagnatie optreedt, ziet het er naar uit, dat de maand Augus tus voor den beurshandel ten opzichte van de on middellijk voorafgaande maanden een flinke verbe tering te zien zal geven. Voor bijna alle soorten aan- deelen openbaart zich vaak goede vraag en de oor zaken, welke hiertoe in groote lijnen aanleiding ge ven, zijn reeds meer dan eens uiteengezet, zoodat hierop thans ook niet in onderdeelen behoeft te wor den ingegaan. Overigens schijnt het, dat het Neder landsche publiek zich bij den aankoop van aandeden ook meer dan eens laat leiden door veronderstellin gen. Omtrent "de Indische cultuurondernemingen bijvoorbeeld is maar weinig bekend, en in verschei dene vergaderingen is toestemming gevraagd om het publiceeren van de jaarverslagen uit te stellen, daai men niet over de noodige gegevens beschikt. Direct contact met Nederlqndsch-lndiö bestaat niet. Toch meent men te weten, \dat diverse Indische Cultuur- Maatschappijen goede zaken maken. Dat is natuurlijk mogelijk, maar zekerheid dienaangaande heeft men niet. Voor scheepvaartaandeelen bestaat eveneens koop lust, daar men veronderstelt, dat de reederijen, welke nog schepen in de vaart hebben, daarmede, in ver band met de situatie op de vrachtenmarkt mooie re sultaten kunnen behalen. Maar ook in dit geval weet men met beslistheid niet veel. De Nederlandsche reeders hier te lande vernemen weinig of niets om trent hun schepen. Men weet dus niet of ze varen of dat ze niet varen, of er iets mee gebeurd is en men weet dus ook niet, of er al of niet verdiend wordt. Alles bijeengenomen heeft het er den schijn van. dat bij een beoordeeling van de koersbeweging op de effectenbeurs voor aandeelcn in maatschappijen waaromtrent men niet de beschikking heeft over concrete gegevens, vaak factoren werden gebruikt, waarvan de juiste waarde niet kan worden gemeten. (A.N.P.) LANDGOED „DE WILDBAAN" BEHOUDEN. 's-GRAVENHAGE, 21 Aug. De president van den Rijksdienst voor -het Nationale Plan heeft besloten bezwaar te maken tegen het uitvoeren van werken, véreischt voor het. in exploitatie brengen van de ter reinen van het landgoed „De Wildbaan" te Drie bergen. BURGGRAAF STONEHAVEN OVERLEDEN, NEW-YORK, 21 Augustus. (D.N.B.) De „New- York Times" meldt uit Londen dat de vroegere gouverneur-generaal van Australië burggraaf Sto nehaven op 68-jarigen leeftijd is overleden. I VEERE, 20 Aug, Door de politie te Veere is, in samenwerking met de politie te Middelburg, verdacht van overtreding van art. 242 W. v. S„ zekeren P. J. te Middelburg aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Wie vindt een nieuwen rijwielband uit? Een prijsvraag voor beroepstechnici en amateurs 's GRAVENHAGE, 21 Augustus. Met den dag groeit het aantal personen, die zich genood zaakt zien hun rijwiel op stal te zetten, omdat de oude banden versleten zijn en zij niet behooren tot clie gelukkige enkelingen, aan wie nog een baud kan worden verstrekt. Het feit, dat er slechts zeer weinig rubberban den beschikbaar zijn, zal men moeten accepteeren. Maar is het onvermijdelijk, dat daardoor wielrijdend Nederland moet gaan loopen? Reeds thans wagen enkele ondernemende personen zich op een fiets, waarvan de rubberband zoo goed mogelijk is ver vangen door ander materiaal met veerende eigen schappen. Welk is het beste middel om zonder normale banden toch van de fiets gebruik te kunnen maken? Op deze vraag zal het Nederlandsche intellect zoowel van beroepstechnici als van amateurs zich werpen als gevolg van de prijsvraag, die het Centraal Instituut voor industrialisatie heeft uitgeschreven. Deze stichting, ressorteerend onder het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, roept alle personen met goede ideeën op, een vervangingsconstructie te vinden voor een rubber rijwielband. Voor de beste oplossingen zullen prijzen worden beschikbaar gesteld, na beoor deeling door de jury, welke bestaat uit de heeren: Ir. J. Al, vertegenwoordiger van de Nijverheids- 'organisatie T.N.O.; Ir. E. C. v. Erven Dorens, ver tegenwoordiger van de Rijwielindustrie: R. N. Meyer vertegenwoordiger van de Rijwielbandenindustrie; Ir. H. Zoetelief Norman, vertegenwoordiger van den A. N. W. B.: ir. F. J. N. Stades, vertegen woordiger van het C. I. V. I. Uiteraard zullen de voor een prijs in aanmer king komende oplossingen speciaal onder de huidige omstandigheden uitvoerbaar moeten zijn. Ver nuftige ideeën, waaraan door grondstoffen- schaarschte geen gevolg kan worden gegeven, zal de jury naast zich neer moeten legggcn. Voor bruikbare gedachten zijn de volgende prijzen be schikbaar: een eerste prijs van f 250, een tweede prijs van f 100, vijf prijzen van f 50. De Jury behoudt zich het recht voor, indien'zij daartoe aanleiding aanwezig acht, de prijzen of een gedeelte daarvan niet toe te kennen. De uit spraak der jury is bindend. Corrrespondentie kan daarover niet worden gevoerd. Het C.I.V.T. heeft het recht, iedere inzending ter beschikking van de Nederlandsche industrie te stellen, waarbij echter de rechten, voortvloeiende uit aangevraagde of verleende octrooien, zullen worden geëerbiedigd. Voor zulk een beschikbaar stelling zal aan de inzenders een door het C.I.V.I. vast te stellen vergoeding worden toegekend. In zendingen, welke het C.I.V.I. niet aan de industrie doorgeeft, kunnen desgewenscht weer ter beschik king van de inzenders worden gesteld. Beroep tegen de beslissingen van het C.I.V.I. in deze aangelegenheid is niet mogelijk en ook hier over kan niet worden gecorrespondeerd. Ook eenvoudige, niet gedetailleerd uitgewerkte ideeën, mits zij een bruikbaar element bevatten, komen voor een prijs in aanmerking. Een ieder, die meent over het probleem van de rijwielban den iets te kunnen zeggen, dat tot de oplossing daarvan kan bijdragen, wordt uitgenoodigd zijn gedachten op papier te zetten en ter kennis van de jury te zenden. Inzendingen, bij voorkeur vergezeld van teekenin— gen of schetsjes, dienen, onder motto, te geschie den voor 1 October 1941 bij het Centraal Instituut voor Industrialisatie, Bezuidenhoutscheweg 81, 's Graven ha ge De uitspraak van de jury zal worden gepubli ceerd onder meer in het weekblad „Economische voorlichting" waarna inzenders worden verzocht zich bij het C.I.V.I. bekend te maken. (A.N.P.) Heemskerksche familie ging op roof uit. Diefstallen aan den loopenden band. Een complete roof bende, noemde de Haarlemsche politierechter hedenmorgen een Heemskerksche fa milie, die versterkt met eenige kennissen een zeer groot aantal diefstallen had gepleegd. Fietsen, scha pen. ganzen, cokes, buiten- en binnenbanden, let terlijk wat los en vast maar vooral wat los was, behoorde tot de welkome buit. Allereerst kwam een zoon voor, die een fiets had gestolen. Op de vraag van den politierechter hoe hij daartoe gekomen was, luidde het zeer laconieke antwoord: „Ik zag dat ding staan en toen dacht ik, die kon ik wel 'ns gebruiken De Officier van Justitie vond dit een zeer vreem de opvatting en eischte een half jaar gevangenis straf. Het vonnis was conform. Hierna verschenen niet minder dan vijf verdachten in de rechtzaak en als er niet een de vader der familie verhinderd was geweest, dan was het aantal nog tot zes ge stegen. Een gestolen schaap, een weggenomen zak tarwe, een ontvreemde buitenband. Een geheele serie diefstallen aan den loopenden band passeerde de revue. De verdachten bekenden volmondig. Zij hadden deze diefstallen gepleegd omdat er geen eten in huis was. De officier merkte in zijn requisitoir op, dat hij al deze diefstallen tezamen had vervolgd omdat de verdachten nog een blanco strafregister hadden. Tegen twee zoons en een Beverwijker eischte hij een half jaar gevangenisstraf. Zij werden con form veroordeeld. Wegens heling vorderde de Of ficier tegen den vader en moeder respectievelijk 4 en 2 maanden gevangenisstraf. De politierechter maakte er 2 maanden en 1 maand van» Een in woner van Assendelft werd wegens heling even eens tot 1 mpand veroordeeld. VERTALINGEN VAN NEDERLANDSCHE ROMANS. AMSTERDAM. 20 Augustus (ANP) Van de roman „Vreemdeling in Babylon" door Gerhard Toonder zal binnenkort een Deensche editie ver schijnen. Hetzelfde is ook het geval met „Hollands glorie" door Jan de Hartog, waarvan dezen winter vertalingen in Denemarken, Zweden en Duitschland zullen uitkomen. BOLS wijzigt zijn eeuwenoude recepten niet. Al is de aflevering beperkt, de kwaliteit is niet veranderd. Blijf dus BOLS vragen. Wie BOLS drinkt, kan gerust zijn! Uw leverancier ontvangt ook thans nog ruim een derde van zijn normale afname. U kunt dus Uw goede BOLS- gewoonte nog altijd in eere houden. (Adv. Ingez. Med.) 't Einde van de vrije dagen Van de schooljeugd is' in zicht, Strakjes komt de school weer plagen Met haar dagelijksche plicht. Hier en daar is al begonnen, Waar de allerprilste jeugd Zich kan laven aan de bronnen Van de kennis tot haar vreugd. Oudere scholieren worden Thuis Weer aan het werk gezet, Dit en dat moet nog in orde. Hier en daar moet op gelet. Zijn nu voor de nieuwe klasse Alle boeken aangeschaft, Waar zijn potlooden en tasschen, Zijn de boeken al gekaft? Ben je klaar voor 't herexamen, Is je taak nu eindlijk af? Niet? Je moest je toch wel schamen, Straks begint het weer met straf. Enkle weken opgeborgen Komen, tegen 't nieuw begin, De bekende schoolsche zorgen Weer terug in het gezin. 't Einde van de vrije dagen Van de schooljeugd is in zicht, Strakjes komt de school weer plagen Met haar dagelijksche plicht. h. o. v. GEMEENTE CONCERTZAAL HEDENAVOND 8 UUR VOLKS-CONCERT Solisten: MANNY LIGTHART, sopraan. GIJS BETIIS, viool. EDUARD BIELE, cello. JAC. MOOLENÏJZER, hobo. JAC. BOS, fagot. Programma-bewijs van toegang 25 cent. (Aciu. Ingez. Med.) Zware straffen in België op overtreding van distributie, maatregelen. Nieuwe verordeningen, misbruik maken van den nood. Het A.N.P. verneemt uit Brussel: In het Staats blad van 20 Augustus zijn verscheidene belangrijke verordeningen van het ministerie van Landbouw verschenen, welke een aanzienlijke verscherping bevatten van de straffen voor overtredingen tegen de wettelijke distributiemaatregelen. In een alge meene inleiding* wordt gezegd dat de autoriteiten die verantwoordelijk zijn voor de openbare voed selvoorziening aan den vooravond van een drei genden winter maatregelen moesten nemen die ern stig genoemd kunnen worden. Teneinde iedereen tegen matige prijzen een levensminimum te ver schaffen, dienden alle in het land ter beschikking staande bronnen ten voordeele van de geheele natie te wórden aangeboord, waarbij eigenbelang noodzakelijkerwijze achter het algemeen belang diende te komen De verordeningen hebben der halve ten doel het ontdekken van de betrokken overtredingen te vergemakkelijken en die perso nen te treffen die misbruik maken van den alge- meenen nood om zich te verrijken, De verordenin gen bepalen dat na afloop van den vastgestelden termijn iedereen die op onwettige wijze een belang rijk voedingsproduct achter houdt en daarover be schikt, zich aan zware straffen bloot stelt, waarvan het minimum zes maanden of een jaar gevangenis straf is, al naar gelang het voorwerp der overtre ding de waarde van duizend francs niet bereikt of overtreft. Opmerkelijk in de verordeningen is dqt vooral de bepalingen over de persoonlijke vrijheid en over de onschendbaarheid van dc woning aan zienlijk beknot worden. NED. INDISCHE HANDELSBANK. Op de 28 dezer te Houden vergadering van aandeelhou ders van de Ned. Indische Handelsbank te Amsterdam zal worden voorgesteld, hetbestuur uitstel te verleenen van de indiening der jaarstukken Ongestoord.... TOONEELSTUKKEN. Drie Tooneclstukken Sumbo N.V., Driehoek met den Huisgenoot en De Stier van Opland van F. Bordewijk (Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Rotterdam). B o r d e w ij k, de schrijver van „Bint" en „Ka rakter" heeft zich althans voor zoo ver mij be kend is thans voor het eerst aan het tooneel ge waagd en drie tooneelstukken uitgegaven bij Nijgh en Van Ditmar. Maar kunnen wij hier eigenlijk wel van tooneel spreken? Twee er van Sumbo N.V. en Driehoek met den Huisgenoot eigenen zich on danks den tooneelvorm al heel weinig voor opvoe ring. Sumbo N.V, verreweg het belangrijkste van do drie dat de auteur een Spel van olie, dood en leven in drie bedrijven noemt is meer een roman in dia loogvorm dan een tooneelstuk. Voor het tooneel en dat is wel verwonderlijk van dezen overigens zoo za- kelijken schrijver met zijn typischen staccato-stijl is Bordcwijk veel te breedsprakig. Vlijmscherp van observatie is het stuk zeker, maar het tooneel eischt meer concentratie. De karakters zijn allen raak. .voor treffelijk zelfs geteekend maar op het tooneel zouden zij de aandacht niet vasthouden, omdat de auteur al te uitvoerig is. Het is natuurlijk het recht van een schrijver zijn fi guren sympathiek of# antipathiek te maken, maar Bordewijk overdrijft net wel zeer, waar hij bijna al zijn personen antipathiek enkelen tot het weerzin wekkende toe maakt. „Wat 'n stel!" denk je on willekeurig bij het lezen, doch als auteur zou Borde wijk op illustere voorbeelden men denke aan Strindberg "kunnen wijzen. Maar die toonden zich in hun stukken meer tooneel- dan romanschrijvers- Zijn personen zijn van een ijzige kilheid en de sfeer vooral van het eerste bedrijf, voor de begrafenis van oom Herman is soms die van een grafkelder. De twee lugubere vrouwenfiguren, tante Oma en do half idiote Kris werkten bij lezing reeds op mijit zenuwen en ik vermoed, dat slechts een klein gedeelte van het tegenwoordige schouwburgpubliek dit stuk tot het einde toe zou|fc>lijven volgen. Ik wil hiermee niet zeggen, dat Sumbo N.V. geen kwaliteiten bezit. Het tegendeel is waar. Men voel! ook in dit stuk een schrijver van talent en van scherp intellect. Het laatste vooral. Een auteur, die verwant is aan Vestdijk bijvoorbeeld. Met vlijmscherpen blik doorpeilt hij de gevoelens en de gedachten van zijn menschen en hij zet ze in al hun naaktheid voor ons. En de hartstocht voor het geld hier speciaal voor een waardevol aandeel van de petroleum mij. „Sumbo N.V." is op bijna ijzingwekkende wijze tot het laatste toe geteekend. Maar de schrijver is te uitvoe rig en te wijdloopig. Hij gaat te veel op zijpaden en vergeet al te zeer, dat het tooneel allereerst hande ling eischt. Maar misschien, ja zelfs waarschijnlijk is het tooneel bij dit stuk niet zijn doel geweest en moe ten wij het meer beschouwen als een roman in nieuwen vorm van dezen auteur. Aan opvoering heeft hij blijkbaar wel gedacht bij het blijspel in één bedrijf „Driehoek met den huis genoot". Dit is er althans veel meer voor geschreven. Maar het lijkt mij wel zeker, dat ook deze éénacter nooit op de planken zal verschijnen. Allereerst niet om het min of meer onsmakelijke onderwerp, dat zich allerminst voor een opvoering eigent. Doch ook niet om het zelfde gemis aan geconcentreerdheid als van Sumbo N.V. De drie personen uit het blijspelletje zeuren zoo. praten zoo voortdurend al is het dan opzettelijk zoo geschréven door den auteur langs elkaar heen, dat je bij het lezen er reeds kregelig bij wordt Laat staan bij een opvoering. Het werd mij bij de lectuur va.) dezen eenacter weer duidelijk, dat het tooneel zijn eigen eischen stelt en vele zelfs zeer knappe romanschrijvers daarvoor het ware talent missen. „De Stier van Opland", qfn kluchtje in één bedrijf, is qua tooneel het beste geslahgd, al is het als geheel wat goedkoop. Het is een niet onvermakelijke persiflage op de officieele „decoraties" en de wijze, waarop die dikwijls worden verleend Toch lijkt het mij, dat Bordewijk die decoraties belangrijker vindt dan hii het wil doen voorkomen, anders toch zou hij niet vijf kunstenaars die hij, niet erg origineel Noot, Beitel, Witdoek, Penner en Linnen noemt op audiëntie bij den minister laten komen met ver zoek om erkenning van de kunstenaars inzake deco raties. y In zijn spot met den dommen minister, die kunst geen regeeringszaak vindt en kunstenaars „minder gewenschte individuen" noemt, is de schrijver wel amusant, al blijft hij wat laag bij den grond. J. B. SCHUIL. DONDERDAG 21 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Gein. Concertgebouw: H O.V., 8 uur. Zuiderkapel: Ds. A. M. Berkhoff, 3 uur en 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Theo op het huwelijkspad". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Ich kenn' dich nicht und liebe dich", 1. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „De lichte cavalerie", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Pygmalion", 2.30. 6-30 en 8.45 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst, 124 uur. VRIJDAG 22 AUGUSTUS. Groote Kerk: Kerkconcert met Annie Woud, Jaap Stotijn en George Robert, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Nieuw programma. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Oude Kunst. 124 uur. Nachtdienst Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van dea avonds acht tot dus morgens acht uur (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, TéL 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon,. Zülweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, TeL <2711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, teL 28320,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 5