DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1941' H A A R E E M'S DA'GBC A D 6 f Spatt en Spel Cricket Oostelijke toer van de Flamingo's Een draw en een overwinning De Flamingo's zijn deze week op hun jaarlijksche oostelijke toer. Begonnen werd met een wedstrijd tegen U D. te Deventer. De gastheeren waren geducht versterkt en hadden o.a. Dr. M. Jansen, A. M. J. de Beus en A. Stroink in hun gelederen. U.D. scoorde 164 runs, waarvan v. d. Bogaardt 19, Klopman Baerselman 16, dr. Max Jansen 17, A. Stroink 34. Meyer 26, Brascamp 13, W. Kramer had met 5—38 de beste bowlingcijfers. De Flamingo's ma?,kten daarop 137 voor het verlies van 9 wickets en ontkwamen ternauwernood aan een nederlaag. Arendsen de Wolf scoorde 20. W. Kramer 22, A. v. d. Togt 29 en Hooft Graafland 12. Bowling cijfers U.D.: Meyer 427. A. M. J. de Beus 348 en dr. M. Jansen 226. Het resultaat was dus een draw. De twede wedstrijd van de Flamingo's was te Ven- lo tegen een combinatie van V.H.C. en V.C.V. De Flamingo's gingen eerst batten en scoorden 195—9. Van Oven 30, W. Kramer 29, mr. P. B. M. ten Bosch 45, A. v. d. Togt 33 en A. Maas 13. Rijven bowlde 5—57. De Venlosche combinatie kon tegen dit hoogc totaal niet op en op 124 was de innings afgeloopen. In de dubbele cijfers kwamen Rijvèn 11, Reyntjes 12, Len- ser 13, H. B Nefkens 12, P. Nefkens 27. Mr. P. B. M. ten Bosch bowlde 518. De Flamigo's wonnen dus met 71 runs. Kaatsen NATIONALE WEDSTRIJD. De kaatsclub „Amsterdam" organiseert op Zondag 24 Augustus a.s. een nationalen wedstrijd waaraan kunnen deelnemen clubs die aangesloten zijn bij den Nederlandschen Kaatsbond en buiten Friesland zijn gevestigd. Reeds hebben ingeschreven de Haarlem- sche kaatsclub „Frisia". Den Haag, Hilversum, Bus- sum, Amsterdam, Zaandam en Zeist, Hengelen ,,'T KARPERTJE". Zondag hield bovengenoemde vereeniging haar kaswedstrijd op baars in de Ringvaart bij Hillegom. De uitslag was: 1 M. Hartman, 19 stuks, 2 M. Eland, grootste en 13 stuks. 3 A, v. d. Aar 19 st., 4 J. Deen 13 st., 5 W. Terstal 10 st., 6 W. Groffer 8 st 7 H. Nieuwenhuis 7 st., 8 P. Steenken 6 st., 9 F. de Droog 5 st., 10 J. Doelaard 4 stuks. De Haarlemsche He/igelaars Vereeniging Morgeenrood hield Zondag j.l. een onderlingen wedstrijd op wltvisch^in de Ringvaart Ci uqulus—Bennebroek. Na den wedstrijd werd de uitslag In het clubhuis bekend gemaakt door den voorzitter den heer C. Burggraeve. De taitslag was als volgt: 1 P. Duin 29 stuks, grootste 28 c.M. winnaar Lourenburg- hengel2 G. Vooges 31: 3. J. v. Dijk 27; 4 W. Kruijt 22; 5 H. v. d. Schoot 20; 6. L. Rondema 18. 7. G. v. d. Vlugt 16 P. Vergers 14; 9. B. v. Doom 14; 10. C. Ket 12. Zondag j.l. hield de V. C. „Ruïschvoorn" haar kaswed strijd op baars in de Ringvaart te Lisse. De vangst was goed. De uitslag was; le prijs W. de Boer 26 stuks: 2e pr. C. v. d. Aar 22 stuks; Se pr. P.. v. d. Aar 19 stuks; 4e pr. C. Lareman 17 stuks; 5e pr. T. de Floepert 16 stuks; 6e pr. J. de Boer 12 stuks; 7e pr. P pwetsloot 11 stuks; 8e pr. Th, Halderman 9 stuks; 8e pr. G. tit Vries 8 stuks; 10e pr. P. Brands S stuks. Waterpolo Om liet kampioenschap van Haarlem H. P. C. en Haarlem beginnen goed. De eerste ronde van het door H.P.C. georga niseerde waterpolotoumooi om het kampioen schap van kring Haarlem van den N.Z.B. heeft geen verrassingen opgeleverd: de D.W.R.-dames zegevierden met 31 over haar Hccmsteedsche zwemzusters; H.V.G.B. kreeg met 51 klop van Haarlem en de kampioen van de tweede klasse. V.Z.V., ging met dezelfde cijfers ten onder tegen het eerste team van H.P.C.. waar in Braam op do middenvoorplaats buitenge woon goed op schot was. Erg overtuigend was de 31 zege van de D.W.R.- dames echter niet. De Heemsteedschen. waarbij zich vooral de dames A. Sevensma en H. Bakker onder scheidden, gaven zoo goed partij, dat „De Water ratten" voor rust slechts met 10 de leiding kon den nemen met een doelpunt van mei. G. Zieren. Wel maakte mej. H. Zieren kort na de hervatting 20, doch een tegenpunt van H.P.C. bracht weel de noodige spanning. Mevr. De Vries maakte aan alle onzekerheid een einde en zorgde er voor, dat D.W.R. met een 31 overwinning uit het water kon gaan. Doordat Ketelaar verstek liet gaan, kwam H. V. G. B. voor den strijd tegen Haarlem met slechts zes man uit. Haarlem liet een speler uitvallen en nam kort na het aanvangssignaal de leiding, toen doelman Van Waard een schot van A. Spaander man verkeerd beoordeelde. Voor rust voegden J. van Hemsbergen en A. Spaanderman nog twee doelpunten aan de score toe. Haarlem bleef in de meerderheid. Eerst nadat Verdel en Van Hems bergen de score hadden opgevoerd tot 50, slaagde J. Hogeland er in, om na aardig samenspel met Anthonie. een tegenpunt te scoren, zoodat met 51 het einde kwam. Met belangstelling werd uitgezien naar hetgeen V-Z.V. met ziin tweede-klasse kampioensploeg zou presteeren tegen H.P.C. De tegenstand van de Vel- senaren is echter tegengevallen. Swier c.s. kregen tegen de geduchte Heemsteedsche achterhoede wei nig kans hun spel te ontplooien en in de V.Z.V.- achterhoede, was noch Duinker. noch Visman bij machte om Braam het schieten te beletten. Braam had doelman Wevers reeds tweemaal het nakijken gegeven, toen hij kort voor rust nog een stra/worp kreeg te nemen, welke in een doelpunt werd om gezet (30). De Heemstedenaren bleven ook na de hervatting over alle linies de sterksten en brachten den stand op 50. Toen moest Leyenaar het water verlaten en kreeg Swier een strafworp toegewezen, waaruit hij scoorde en voor V.Z.V. de eer redde (51). Dammen COMPETITIES 1941/1912 NEDERLANDS CHE DAMBOND. Zaterdagmiddag a.s. zal in Restaurant Munniks te Haarlem een bespreking worden gehouden tusschen de competitie-commissie van den Nederlandschen Dambond. de dagelijksche bestuurders van den Districtsbond „Noord- Holland" en het dagelijksch bestuur van den Amsterdam- schen Dambond teneinde te komen tot een organisatie van de competities 19411942 van den Nederlandschen Dam bond waarbij gespeeld zal worden tusschen de hoofd- en eerste klasse clubs uit Amsterdam én Noord-Holland. Tot deze bespreking werd eveneens uitgenoodigd de heer J. W. van Dartelen uit Heemstede. Wanneer deze conferentie tot overeenstemming tus schen de Noord-Hollandsche en Amsterdamsche clubs zal leiden, zal de lang gewenschte vermenging van de Am sterdamsche en Noord-Hollandsche hoofdklasse- en eerste klasse clubs eindelijk tot stand komen, waardoor deze competities zeker belangrijk aan spanning zullen winnen. PERSOONLIJK EERSTE KLASSE KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM. De finale om het eerste klasse kampioenschap van Haar lem en omstreken is thans op de partij C. Berkhout—J. Neele na geheel beëindigd. De titel werd behaald door A. F. van Leuffen van de Damclub „Het Noorden". De eindstand van dit tournooi luidt: NO, Spelers: 1 2 3 4 5 pt. 1. A. F van Leuffen („Het Noorden") x 1 2 2 2 7 2. J. Boerkoel (,,D. O. S.") 1x12 15 3. J. Neele („Oosterkwartier") 0 1x2-3 4. A. Smit (Haarlemsche Damclub) 0 0 o x. 2 2 5. C. Berkhout („Oostcrkwartler") 0 1-0x1 H. Berghuis (Haarlemsche Damclub) moest zich wegens drukke werkzaamheden uit de finale terugtiekken. Schaken De bondsschaakwedstrijden te Leeuwarden De uitslagen van Woensdag in de eeregroep waren als volgt: Ir. H. J. van Steenis, AmsterdamA. J. Wijnanas, Den Haag, afgebr. N. Cortlever, Amster damdr. J. H. O. Graaf van den Bosch, Hilversum, YzYz- H. Kramer, Leeuwarden—C. VJagsma, Rot terdam YzYz- Honkbal Een verrassing; in het Schoten- tournooi. R. C. H. wint van H. H. C. Ook de twede wedstrijd van het Schoten-tournooi was het aanzien ten volle waard. De partijen wogen uitstekend tegen elkaar op. zoodat feitelijk pas in de zesde innings de beslissing viel. Voor R.C H stond Van Eek den geheelcn wedstrijd rp de werpplaat. voor H.H.C. wierp Siepel vijf en een halve innings en Pijnakker één halve. Hun prestaties liepen zeer weinig uiteen. Van Eek wierp drie keer drie slag en drie keer vier wijd, de H.H.C.-werpers tezamen drie keer drie slag en vier keer vier wijd. Bovendien maakten beide partijen drie fouten. Een verschil zat er echter in/het slaan. Hoewel de H.H.C.-ers natuurlijk den bal wel eens raakten, heeft geen hunner het tot een. geldigen honkslag gebracht. Slechts vier keer is de bal buiten het binnenveld ge weest en drie keeren was een nul het gevolg. Ook de vierde keer had dit het geval kunnen zijn maar toen liet Willemse den reeds gevangen bal weer uit zijn handen springen. R.C.H. daarentegen bracht het tot vijf honkslagen. waaronder één van Weber, die twee honken waard was. Toch brachten slecht;? twee van die honkslagen R.C.H. een run op. Twee andere runs hadden de Sportparkbewoners te danken aan fouten van Bronk- horst. die den bal ver naast het derde honk wierp en een dito van Baas, die bij een poging om P. Kaestner op het thuishonk uit te tikken den bal liet vallen. Bij R.C.H. werden de fouten veel minder zwaar ge straft. Was het veldwerk dus over het geheel goed. de vele keurige aangooien van Kolk (R.C H.) naar het eerste honk benevens die van Waalewijn mogen wel af zonderlijk vermeld worden. t De cijfers der innings zijn: Ten slotte moet nog vermeld, dat H.H.C. zonder Hartog en Panman, R.C.H zonder Hoogendoorn speelde. Het gevolg van deze overwinning is dat volgende week R.C.H. tegen Haarlem in het veld komt. Op verzoek van Haarlem is deze wedstrijd echter van Woensdag naar Donderdagavond verschoven. Eerst volgt echter nog E.D.O.H.C.K. op Maandag avond. tBUmeaÜavid VIJF EN ZEVENTIG JAAR ZONDAGSSCHOOL WERK. UTRECHT, 20 Augustus. (A.N.P.) Alhier kwam de algemeene vergadering bijeen van de Ne- derlandsehe Zondagsschoolvereeniging. Uit alle declen van het land waren ongeveer 700 congres sisten in de zaal vereenïgd, mede ter herdenking van het 75-jarig'bestaan van de vereeniging. De vergadering werd geopend met orgelspel en zang, waarna dr. G. P. Marang, pred. van Utrecht, eere-voorzitter van de regclingscommissie de aan wezigen met een hartelijk welkom begroette. De voorzitter, ds. J. P. van Bruggen, predikant te Amsterdam, opende met gebed en kort openings woord. Het jaarverslag, dat uitgebracht werd door den secretaris, den heer C Roodhart te Amsterdam, herinnerde in de eerste plaats aan het vijf en ze ventigjarig bestaan der vereeniging. Het afgeloopen vereenigingsjaar heeft bewezen, aldus spr. dat de N.Z.V. vastgeworteld staat in het Nederlandsche volksleven, want ondanks den zwa- ren druk van dezen tijd mag zij gewagen van ver blijdenden bloei en vooruitgang. Het aantal aangesloten scholen steeg van 1939- 1941 van 178 op 252. Het ledental klom in ge noemde jaren van 3650 tot 3740. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan werd een boek uitgegeven „Ons Zondagsschoolwerk" verzorgd door den algemeencn secretaris, den heer G J. van Schouwenburg. Verder zagen nog twee jeugdboekjes het licht, een voor de grooteren en een voor de kleineren, resp. van mevr. Norel- Straatsma en van mej. De Liefde. In de middagvergadering leidde Dr. G. Marang, oud-voorzitter der vereeniging, het onderwerp „Zondagsschool en kind" in. Daarna werd onder leiding van den voorzitter het viif-en-zeventigjarig bestaan der vereeniging herdacht. Ds. S. J. M. Hulsbergen, varf Hoedekenskerkc. sloot de jaarvergadering met een opwekkend woord en dankgebed. EEN 14-JARIGE HELD. Men meldt aan de Prov. N. B. en 's-Hert. Ct. uit Mierlo, dd. 18 Augustus: Dezer dagen waren eenige jongens in het Eind- hovensche kanaal aan het roeien. Een zevenjarige jongen viel in het water en zou zeker verdronken zijn, als de aan den kant spelende 14-jarige Chris van Reek niet gekleed te water was gesprongen en hem op het droge had gebracht. PROMOTIES. LEIDEN, 20 Aug. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn bevorderd tot: Doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift getiteld „Patronaat en gezinsvoogdij", de heer J. Koekebakker, geboren te Zwartsluis en v/onende te Amsterdam. Doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „De Röntgenologische en klinischfe diagnostiek der herniae hiatus oesophagei'', de heer J. W. Kamer ling, geboren te Amersfoort en wonende te Haar lem. RESEARCH-ARBEID TEN BATE VAN DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. 's-GRAVENHAGE, 21 Augustus. De Neder landsche industrie ziet zich in dezen tijd voor gvoote moeilijkheden geplaatst, welke voortvloeien uit de bijzondere omstandigheden, waaronder wij leven. Dat zijn de moeilijkheden van het oogenblik, welke uiteraard het zwaarste wegen. Doch daar naast is e nog een ander terrein van groote be- teekv-nis. Onze industrie moet niet stil blijven staan op het niveau van thans. De technische ont wikkeling gaat over de geheele wereld verder en ook Nederland zal straks gereed moeten zijn om zijn plaats in het wereldverkeer te hernemen. Dit inzicht breekt meer en meer baan. In wijden kring wordt het wetenschappelijk research-werk op steeds hooger waarde geschat, omdat men hier de bouwstoffen hoopt te vinden voor den reeëlen arbeid van later De overheid verleent hieraan niet alleen medewerking doch wenscht ook leiding te geven op, het gebied van bet wetenschappelijk speurwerk naar nieuwe mogelijkheden en nieuwe toepassingen. Reeds is op verschillende terreinen veel verdien stelijk werk verricht. Voor de bevordering van het onderzoek ten be hoeve van de verschillende takken van volkswel vaart in het algemeen en van de onderlinge» sa menwerking op dit gebied heeft de overheid reeds voor vele jaren de Nederlandsche centrale orga nisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk on derzoek bii verkorting genoemd Centrale Or ganisatie T.N.O. in het leven geroepen, waar van de enkele jaren later ingestelde Nederland sche organisatie voor toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek ten behoeve van nijverheid, han del en verkeer bii verkorting genoemd Nijver heidsorganisatie T NO. deel uitmaakt. De Secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft thans besloten de reeds eerder genomen beslissing in zake de overdracht van de reeds bestaande Riiks- proefstations aan de Nijverheidsorganïsatie T.N.O. zonder verder verwijl uit te voeren. De proefstations voor klei en vezel zijn reeds overge dragen en de overdracht van de beide andere in stellingen zal binnenkort volgen. (A.N.P.) FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V.. Amsterdam). UITGESPROKEN: 13 Aug. de Nalatenschap van F. van der Plas. laatstelijk wonende in het Gesticht voor Oude Mannen en Vrouwen te Enschede. Recht. Comm. X. Dufour, Cur. Mr. R. C. Schlingemann. Enschede. 13 Aug. J. Schouwlnk, Enschede, Hofstedeweg 127. Recht. Comm. Mr. I. Dufour, Cur. Mr. L. M. N. Schweitzer, Enschede. VERNIETIGD OP GROND VAN VERZET: 13 Aug. G. A. Hilderink, fabrieksarbeider, Haaksbergen. 'OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 15 Aug. M. Chr. R. Harms, gescheiden echtgenoote van J. C. Leunes, Den Haag. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 19 Aug. G. van Heusden, taxi-ondernemer, Hillegom. Geëindigd door het verbindend wórden der uitdeelings- lijst. Uitk 100 aan pref. crediteuren; nihil aan conc. crc 19 Aug. G. Otto. pianohandelaar, Haarlem. Geëindigd door het verbindend worden der eenige ultdeelingslijst. Uitk. 4,6754 MR. H. J. FERWERDA ALS RECHTER TE HAARLEM BEëEDIGD. AMSTERDAM, 20 Augustus. Vanmorgen heeft het gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door jhr. mr. J. F. Lewe van Nijenstein, als rechter in de rechtbank te Haarlem beëedigd, mr. H. J. Fer- werda, voorheen rechter plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te Haarlem en Den Haag. DEN BOSCH NADERT DE 50.000 INWONERS. Naar Het Volk verneemt wordt binnen enkele weken de 50.000ste Bosschenaar verwacht. Als het een klein beetje meeloopt, komt de vijf tigduizendste nog juist bijtijds om afscheid te nemen van burgemeester Van Lanschot, die, zooals bekend, met pensioen gaat. Het gemeentebestuur is voornemens de vijftig duizendste een spaarbankboekje te schenken en onder de burgerij gaan al plannen om den nieuwen wereldburger van al het noodige te voorzien. Waarom laclien jullie? Een avontuurtje van Opa en Lottie. 's Zomers als 't. erg mooi weer is en de kleuterschool Vacantie heeft gaat Lottie bij Oma en Opa logeren. Of Lottie dat fijn vindt? En öf! Ze vindt het de heerlijkste tijd van 't hele jaar. In April begint ze er al over te praten en ln al dte weken en maanden van tevoren moet Moeder iedere dag ant woord geven op wel honderd vragen: „Of Nero er nog ls en Mies de poes?" Of Oma nog denzelfden melkboer heeft met dat vriendelijke gezicht cn of Lottie wéér een eindje mee mag rijden op de melkwagen tussen de bus sen? Of Lottie weer met Oma mag zwemmen en of Opa nog iedere morgen zelf naar de markt gaat om groente te kopen en of Lottie dan dat grappige boodschappennet mag dragen? Zo staat haar mondje geen ogenblik stil. Moeder is blij, als eindelijk de grote dag gekomen is, dat Lottie vertrekt. In haar rieten koffertje zitten vier schone jurken en twee schortjes en wel zes paar sokjes En verder natuurlijk een tandenborstel, kam en schuier en ook.... een écht handwerkje. Dat vindt Lottie vrese lijk gewichtig, want 't is dit jaar voor 't eerst, weet je. Lottie kan nog niet zo erg best handwerken. De juf frouw van de kleuterklas moet de kruisjes telkens weer uithalen als Lottie ze scheef borduurt of de verkeerde kant uit. En daarom is het kleedje niet helemaal brand schoon meer. Maar daar zal minder op gelet worden: Lottie brandt al van verlangen om alles aan Oma te laten zien. En misschien helpt Oma haar ermee, zodat alles op eens keurig wordt cn als 't dan helemaal klaar ls, gaat Oma het kleedje natuurlijk uitwassen, zoodat het beel dig schoon is. En dan kiijgt Moeder het cadeau, dat keu rige. schone, netjes geborduurde kleedje! •t Is eigenlijk een geheim, weet je. Moeder mag er na tuurlijk niets van weten, maar Lottie heeft zich zeker al tien keer half en half verpraat. En daarom ls zij ook blij, hls ze eindelijk op de tram •tapt om haar grote reis naar Oma en Opa te ondernemen. Lottie reist helemaal alleen^net de tram naar Opa en Oma toe. 't Is niet zo héél ver hoor, maar een goed uurtje. En Vader heeft tegen den conducteur gezegd, dat hij vooral erg goed op Lottie moet létten en tegen Lottie, dat ze rustig op haar plaat6je moet blijven zitten cn het kof fertje dichtlaton en ha a r mantel aanhouden cn haar tasje niet in de tram laten liggen. En Lottie heeft 't allemaal best begrepen, héél best hoor! Ze begrijpt niet, waarom de tram nóg niet vertrekj, nu zb precies weet, wat ze doen moet en de conducteur ook! Maar eindelijk ting, ting, tingehng! daar gaat ie dan toch! Lottie wuift en wuift naar Vader en Moeder of ze minstens naar Amerika gaat. De conducteur houdt haar bij de hand vast als ze op 't balconnetje staat te wuiven. Hij wil nog eens tonen, hoe goed hij op Lottie zal passen. En danbegint Lottie's heerlijke vacantiel Lottie Is nu al een avond en een nacht bij Oma cn Opa geweest. Oma heeft haar 't hele huls laten zien met de hoge ouderwetse kamers en de grote bedden met geblokte kussenslopen: roze met wit. Lottie mag ook op zo'n prach tig kussen slapen en het ruikto heerlijk, naar „Lievevrouwenbedstro" zegt Oma. Dat is een moeilijk woord om te onthouden. Lottie oefent er wel een uur op, maar 's avonds, als ze haar neusje ln 't kussen steekt en de geur ruikt, is ze 't toch nog vergeten!. Als Lottie ie volgende morgen wakker wordt, ls haar terste gedachte: er is iets ontzaglijks heerlijks! De Juffrouw houdt Opa een spiegeltje voor. (Teekening G. HUYSSER). (Teekening Doeve) Dan opent ze nog half slapend de ogen, ruikt de geur an het kussen en denkt: O! ik ben bij Opa en Oma! En nauwelijks heeft ze 't gedacht of daar staat Opa al 'oor haar bed en roept: „Jongedame, zoudt u ook eens opstaan?" Op Opa's schouder rijdt Lottie naar Oma, die haar heel vlug aankleedt. O, wat is alles toch heerlijk! De zon schijnt en beneden begint de ketel te guiten voor de thee. Er is geroosterd brood met jam en dikke gele pruimen Maat Lottie kan haast niet op haar stoel blijven zitten, zoveel is er buiten te zien! Het huis van Opa en Oma staat aan, het marktplein en daar is 't juist vandaag een drukte van belaflg. 't Staat er vol kraampjes, waar van alles verkocht wordt: kousen en lint en knopen en lapjes, vruchten en groente te veel om op te noemen! Lottie wipt heen en weer op haar stoel en roept maar: „Opa, gaan we u haast?" Ja, ze gaan. Maar eerst moet Opa z'n krantje uitlezen. Tot zolang moet Lottie geduld hebben. „Je mag me wel helpen" zegt Oma. En dan gaan ze samen de kamers schoonmaken. Lottie zwaait met een stofdoek, haast zo groot als zijzelf. Ijverig boent ze de stoelpoten en de tafelpoten af. „Dan hoeft u met te bukken. Oma" zegt Lottie. „Goed. liefje" zegt Oma „doe jij je best maar." Op de grond vindt Lottie een mooi rood lintje. „Wat moet daarmee. Oma?" „O, jij mag 't wel hebben." „Fijn" zegt Lottie en ze steekt het lintje in 't zakje van haar schort. Als alles klaar is, mag Lottie Opa gaan roepen. Die zit in 't zijkamertje de krant te lezen. Lottie danst naar binnen en roept: „OMaar dar. zwijgt ze opeens. Gunst, hoe is 't mogelijk? Daar zit Opa aar voorover over de krant gebogen te slapen. Lottie moet erom lachen. Kijk. de krant trilt van Opa's ademhaling, hij knikkebolt n een grote krul van zijn grijs haar valt over z'n voor hoofd. Even staat Lottie besluiteloos. Dan bedenkt ze iets prachtigs! Heel voorzichtig haalt ze het rode lintje uit haar zakje en bindt het netjes om Opa's krul. 't Zit keu rig 't staat Opa echt lief, vindt Lottie. En als ze een poosje haar werk bekeken heeft, roept ze heel hard: „Opa. gaat u mee?" Toe Opa. gaan we naar de trkt?" ,Hèo ja, Ja kindje" schrikt Opa. Hij is opeens klaar waker, legt de krant weg en pakt Lottie bij de hand. „Kom we gaan!" „Dag Oma. tot straks!" roept Lottie naar boven. „Daag!" roept Oma. En dan -staan ze samen op straat. Vandaag is iedereen blij. Komt dat, omdat 't zulk prachtig weer is. of De bakker, die juist met z'n fiets voor t' hekje rijdt, lacht en kijkt nogeens om als Opa en Lottie hem' voorbij gaan. twee jongens met zwemgoed onder de arm, stoten elkaar aan en beginnen te proesten, zelfs een tuinman, die ergens in een tuin staat te harken, trekt een brede grijns Nu gaan Opa. en Lottie de markt op. Lottie mag een kaart kopen voor Vader en Moeder, een mooi ringetje en een klein grappig mutsje voor de zon. Waf vindt ze alles prachtig! En de mensen bij de kraampjes lachen maar. Opa merkt het wel. „Waarom lachen jullie zo?" vraagt hij. „Och. 't is zulk lekker weertje, meneer" zegt een oud vrouwtje. Nu, dat vindt Opa ook. Lottie heeft schik en tóch is ze een beetje bang, dat Opa straks boos zal zijn als hij 't merkt van het lintje. Eindelijk beginnen ze wat moe te worden, Opa en Lottie. „Kom" zegt Opa" we gaan maar naar huls." Maar op de hoek van een straat blijft Opa nog even staan. Daar is een juffrouw met rozen. Opa wil een mooi bosje meenemen voor Oma. Hij staat een poos te kijken uit te zoeken, terwijl Lottie van 't eene been op 't andere wipt uit puur ongeduld. De juffrouw van de bloemen lacht ook al. „Koopt u maar meneer" zegt ze „dan zal ik u een ge heim vertellen". ,,'n Geheim?' „Ja, ja" zegt de juffrouw en opeens haalt ze een spie geltje uit haar zak en houdt het Opa voor. Opa kijkt en„O, jou rakker!" roept hij en grijpt' naar Lottie. „O, jou stoute rakker!" En Opa trekt vlug het lintje uit zijn haar. Gelukkig! Aan Opa's ogen ziet Lottie wel, dat hij niet écht boos is. Ze lacht opgelucht en houdt netjes de rozen vast, terwijl Opa betaalt. „Heerlijk" denkt Lottie „heerlijk is het hier!" En dit is nog maar dé allereerste dag van haar vacantie bij Oma en Opa R. DE RUYTER—v. d. FEER. HET GESTOLEN PAARD, Ali Effendi bezat een psachtig volbloed paard, 't Was slank als de halve maan. zwart als de nacht en vlug als Turkse wijn. Een op een dag kwam Effendi. gezeten op zijn paard, zijn buurman Dsjoebi tegen en deze sprak: „Effendi. wat een prachtig paard heb je daar! Zou je 't me niet willen verkopen?" „Neen. Dsj_oebi, mijn paard is niet te koop." „Ik zou er anders graag tienduizend piaster voor geven, Effendi." ,,'t Is niet te koop. Dsjoebi." „Nu. dan voor vijltlenduizend." .,'t Paard is niet te koop. Dsjoebi." „Nu. niets aan te doen De volgende dag draafde Effendi op zijn prachtig paard naar huis. toen hij langs de weg een man zag liggen. Hij steeg af en boog zich over de doodstille gestalte heen. „Och, Dsjoebi, ben Jij het? Om Godswil, wat is er met je gebeurd?" „Och beste Effendi. ik ben gevallen. Mijn paard is wild geworden cn heeft me afgeworpen." „Kom Dsjoebi, laat ik je helpen. Probeer voor me in 't zadel te komen en rijd met me naar huis. Daar zal ik Je dan een ander paard geven, waarop je je reis kunt voort zetten." „Allah zegenc je voor je goedheid, Effendi, maar ik heb m'n knieschijf gebroken. Ik kan onmogelijk ln 't zadel komen. Och, Effendi. wees toch zo vriendelijk om af te stijgen en me te helpen." Effendi- sprong op de grond, omvatte Dsjoebi cn tilde hem in den zadel. Maarop 't zelfde ogenblik gaf Dsjoebi het prachtige paard de sporen en vloog er vandoor als de wind. Effendi echter holde hem in een stofwolk na, zwaaide met de armen en schreeuwde: „Houd op. Dsjoebi! Slechts cén woord, beste Dsjoebi! En hij holde en schreeuwde net zo lang, tot Dsjoebi nieuwsgierig werd en stilhield Hij draaide zich half ln het zadel om en vroeg honend „Nu. Effendi. wat wil je van mij?" „Slechts éér. vriendelijk vei zoek, Dsjoebi. Vertel aan niemand wat er tussen ons is voorgevallen. Want het kan elk ogenblik voorkomen, dat een echte hulpbehoevende stakker aan de kant van de weg ligt. En als die streek van jou algemeen bekend zou zijn, wie zou het dan nog 'wagen, zo'n stumperd te helpen?" Toen steeg Dsjoebi van het paard, omhelsde Effendi onder tranen van berouw en gaf hem zijn prachtig paard terug. Tan een parmantig ijsbeerlje. Op een dag toen 't zoo vreeselijk heet was De thermometer wees honderd graden in de schaduw. De kantoren sloten vroeg, de winkeljuffrouwen in de win kels zaten allemaal op een kluitje vlak onder de woest draaiende ventilatoren. De scholen hadden vrijaf en de kinderen lagen de hele dag in 't water en kwamen er alleen zo nu en dan even uit om een ijsje te snoepen. Ook in het grote dierenpark was 't smoorheet, een voudig om te stikkenI De leeuwen en tijgers waren nu juist in hun element, ze strekten zich eens extra behagelijk in 't zonnetje uit en knipperden met de groene ogen van weelderig welbehagen. En de apen verbeelden zich, dat ze in hun eigen oerwoud waren en ze krijsten en brulden tweemaal zo hard als anders. Hc, Moeder, vertel nog eens van de Noordpool! (Teekening G. HUYSSER). Maar in de berenlioek was 't droef gesteld. Bruin lag amechtig voorover op de grond met zijn kop op z'n voor poten en hijgde en Blank, de prachtige grote ijsbeervader, voelde het klamme zweet langs zijn baard lopen, zodat hij een ogenblik meende dat het z'n hersens waren, die begonnen te smelten. Van deze gedachte schrok hij zelf zó ontzettend, dat nij meteen opsprong en naar het koele binnenhok rende. Hij begreep wel, dat een Vader zonder hersens onmogelijk z'n kinderen een behoorlijke opvoedtng kan geven en dus jpeep een hevige angst hem aan als hij dacht aan zijn zoon Sneeuwwitje, het mollige, zachte ijsbeertje, de trots en glorie van het hele dierenpark. Toen vader Blank in het binnenhok kwam. kon hij zich gelukkig nog her inneren. dat zijn zoontje Snccwwitje heette en dus zo dacht hij liep 't met dat smelten van z'n hersens nog zo'n vaart niet. Opgelucht veegde hij met z'n voorpoot over z'n snuit, sprenkelde een sproeier van zweetdroppels om zich heen en zuchtte: „hé hè!" „Hè, hè!" zei ook moeder Blanka en ze snibde tegen Sneeuwwitje: „Kind, druk ie niet zo stijf tegen me aan want ik bezwijk nog" Gehoorzaam stond het ijsbeertje op en zeurde toen: „He Moeder vertel nogeens van de Noordpool, waar 't zo heer lijk koel is!" Vader Blank scharrelde overeind en schommelde haastje repje weer naar bulten, uit vrees, dat hij zou moeten vertellen! Want misschien weten jullie 't niet, lieve kinderen, maar als 't zó vreselijk heet ls, dan is verhaal tjes vertellen voor een Vader wel 't ergste wat hem overkomen kan! Moeders zijn meestal gewilliger en moeder BJanka had dan ook al heel gauw een prachtig verhaal opgedist over oneindige, onafzienbare ijsvelden, over sneeuw, die om je heen stoof en die je zomaar met happen vol in je mond stak, over ren- en draafpartyen van dagen en nachten lang, zonder dat je ooit moe werd. „Héél wat anders dan hier in het dierenpark, dèt kun je wel begrijpen, kind" zei moeder Blanka en ze zuchtte diep. „Moeder, waar is de Noordpool?" vroeg Sneeuwwitje. „Héél, héél ver weg." „Ja, maar waar?" „Een heel eind met een schip en dan een vreselijk lang eind in een donker hok" zei Moeder. „Déér is de Noord pool. En schei nu eens uit met vragen." s En Sneeuwwitje nam zich voor, vanmiddag, als vader en moeder hun dutje deden, stilletjes weg te lopen en r zolang te zoeken, tot hij de heerlijke koele Noordpool gevonden had! 't Duurde lang die dag. mair eindelijk hoorde 't par mantige ijsbeertje een regelmatig gesnork in het binnen hok en eventjes later hetzelfde natuurverschijnsel buiten. Met slimme oogjes keek hij om zich heen en sloop toen' bliksemsnel langs vader en moeder heen naar het uiterste randje van het berenverblijf, waar hij wist, dat een paar konijnen aan 't wroeten waren geweest. Hij zoch en zochtja hoor, daar was 't diepe gat in de grond, dat onder 't prikkeldraad doorliep, 't Was rei achtig groot voor een konijn, maar wel klein voor een ijsbeer en tochna heel wat gewurm was Sneeuwwitje erdoor en wandelde de wijde wereld in! Hoe zal een mens de Noordpool vinden in een ntad, waar het asfalt smelt en waar je beslist op de straat stenen eieren zou kunnen bakken als 't niet zo zonde van de eieren was? Een mens zou dit'onmogelijk kunnen, maar een ijsbeertje kreeg het toch gedaan. Luister maar. - Toen Sneeuwwitje een klein eindje gelopen had door de gloeiend hete straten, hoorde hij 1n de verte e belletje: ting! ting! En nauwelijks had dat belletje ge klonken of van alle kanten uit alle straten en steegjes kwamen kinderen aangedraafd, die riepen en juichten: „Zeg, daar heb je de Noordpool. Ga mee een ijsje kopen!" En ze zeurden eventjes bij moeder en al die moeders gaven natuurlijk direct om van 't gezeur af te zijn drie of vijf cent en de kinderen renden weg. Sneeuwwitje achter hen aan, Want hij had maar één woord gehoord en dat was: Noordpool! Nu, daar moest hij op af! Als je die dag in die gloeiend hete stad geweest was, had je daar tussen troepen dravende kinderen in een heuse ijsbeer kunnen zien, die holde en holde! Achter de kinderen aan draafde hij, tot hij kwam a het yswageivtje. waar met grote witte letters op geschre ven stond: ..Roomijsfabriek de Noordpool". Sneeuwwitje besnuffelde 't hele karretje, terwijl de kinderen riepen: „O, kijk eens, een echt levend ijsbeertje! Reuze-reclame zeg!" En toen sloeg 't beertje de ogen op enzag daar vlak bij in de hoogte z'n eigen portret. In een wit met blauw cirkeltje stond daar tussen blinkend-witte schotsen en fonkelende sneeuw een grote Ijsbeer, die hele happen v het heerlijke witte goedje in zijn bek stak. „De Noordpool!" dacht Sneeuwwitje „Nu ben ik op de goede weg!" vMaflrtoen bedacht hij zich, dat moeder gezegd had, dat je eerst in een schip moest en dèn in een heel donker hok om aan de Noordpool te komen. En nu ging hem een licht op! Dit rijdende ding was na tuurlijk het schip! Doodstil ging Sneeuwwitje op de plank onder de ijskar, liggen en wachtteen wachtte gedul dig. tot de teis naar de Noordpool zou beginnen. 't Duurde lang, maar eindelijk was de ijscoman uitver kocht en zette hij 't karretje in beweging om naar de ijsfabriek terug te keren. Met eon popelend hartje lag het ijsbeertje op de kar. Hij had honger en dorst, maar 1 wilde t allemaal graag verdragen, als hij maar nagr de Noordpool kon! 't Was al donker, toen de ijscoman zijn karretje, dat hem dit keer extra zwaar leek. neerzette op het plein voor de grote ijsfabriek. Iets wit vloog langs hem heen en was in een oogwenk in de openstaande deur verdwenen. „Ha! dacht Sneeuwwitje „nu kom ik in het grote donkere hok!" En snel als de wind liep hij de ijsfabriek binnen! In de fabriek was het werk allang stopgezet, er wat niemand meer. 't Werd donkerder en donkerder en ein delijk weid het nacht. Toen ging het kleine, parmantigs iisbeertje op verkenning uit. Hij zocht en zochten ein delijk vond het een grote bak met roomijs, dat van die dag was overgebleven. „Sneeuw!" dacht Sneewwltje. Hij sprong op 't randje van de bak en sloberde, slobberde tot alles schoon leeg was. Wel duizend Ijsjes had hij opgegeten en toen had hij zo'n vreselijke buikpijn, dat hij 't uitgilde, net zolang tot de politie kwam en hem naar 't dierenpark terugbracht. „Jouw stout, ondeugend, brutaal kind om ons zó in angst te laten zitten!" bromden vader Blank en moeder Blanka. Maar Sneeuwwitje zei: „En tóch ben ik lekker bij de Noordpool geweest. En de Noordpool was zó koud en smaakte zó heerlijk, mmmmmmm!" x R. DE RUYTER—V. d. FEER,

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 8