Haarlem's Dagblad Prijsvormingsbesluit 1941 Nieuwe bonnen Waar de zon opgaat VRIJW1LI EGIOEN m Achtervolging van verslagen Sovjettroepen tot over den Dnjepr voortgezet. Finsche troepen 15 k.m. Viborg. van Militaire actie tegen Iran Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groot» Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdrad. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directeur: P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM, Heemstede r MXSNDSÜ 25 XÜGUSTUS 1941 Abonnementen per week 0.26, per maand 1.15, per 3 maanden 3.42, franco per post 3.73, losse nummers 6 cent per ex. Advertentïën: 1-5 regel» 2—, elke regel meer 0.40 Reclames 0.65 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag'en aanbod 1-4 regels 0.70, elke regel meei 0.17%. Groentjes zie rubriek. AAN HET OOSTELIJK FRONT. Een buitgemaakt bolsjewistisch pantserkanon wordt hersteld. (Foto Suomen-Holland) Prijszetting overeenkomstig het eerste kwartaal 1940 Verbod van niet-gerechtvaardigde inschakeling tusschen voortbrenger en verbruiker 's-GRAVENHAGE, 23 Augustus. In het Ver ordeningenblad van heden is verschenen een be sluit van de Secretarissen-Generaal van de depar- tementèn van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij, van Waterstaat, van Binnenlandsche Zaken en van Financiën betref fende prijsvorming. Hieraan is het volgende ontleend: Een ieder is verplicht'de prijzen en vergoedingen Voor goederen en diensten van eiken aard zoodanig te vormen, dat deze beantwoorden aan de eischen, welke het algemeen belang, in het bijzonder met betrekking tot de oorlogsomstandigheden, stelt. Prijzen, welke hooger zijn dan de volgens het eerste lid geoorloofde, moeten worden verlaagd, ook dan, wanneer zij volgens andere prijsvoor- schriften geoorloofd zijn. Voor het overige blijven deze prijsvoorschriften van kracht. Nieuwe goederen mogen door den fabrikant, den ver- of "bewerker worden verkocht ten hoogste tegen prijzen, welke worden verkregen door op telling van ije toelaatbare inkoopsprijzen voor gt ond- en hulpstoffen, de toelaatbare directe loo- cen en de voor vergelijkbare transacties op 9 Mei 1940 door hem gemiddeld berekende absolute be dragen voor algemeene kosten en winst. Nieuwe goederen mogen door den handelaar worden verkocht tegen ten hoogste de prijzen, wel ke worden verkregen door optelling van de werke lijk betaalde inkoopsprijzen, voor zoover deze niet hooger zijn dan de toelaatbare, en de absolute be dragen voor algemeene kosten en winst, welke de handelaar bij vergelijkbare transacties in het eef- ste kwSrtaal van 1940 in het algemeen berekende of wélke in die periode bij dergelijke transacties Bis gebruikelijk kunnen worden beschouwd. Bovenbedoelde prijzen mogen worden verhoogd met het bedrag aan omzetbelasting, dat ter zake van dc levering dezer goederen verschuldigd is. Als nieuwe goederen worden beschouwd alle goederen, welke van de op 9 Mei 1940 in het ver keer zijnde goederen in zoo belangrijke mate af wijken, dat zij daarmede niet of niet meer kunnen Werden vergeleken. Achterhouden van goederen, koppelverkoop en kettinghandel. Goederen, welke voor den verkoop bestemd zijn, mogen niet worden achtergehouden ten einde voor andere of voor-latere leveringen hoogere prijzen te verkrijgen dan die, welke ten tijde van het achter houden wettelijk geoorloofd zijn. Het bepaalde in den vorigen zin is van overeenkomstige toepassing op het weigeren van diensten. Het is verboden, voor zoover dit op 9 Mei 1940 In den handel niet gebruikelijk was, de afgifte van goederen afhankelijk te stellen van den gelijktijdi- gen verkoop van goederen van een ander soort of van andere qualiteit of van de belofte, dat goederen van een andere soort of van een andore qualiteit Eekocht zullen worden. Hetzelfde geldt voor het oppelen van dienstverrichtingen aan den verkoop van goederen of aan het verrichten van andere diensten. Het is een ieder verboden zich zelf of een ander op een maatschappelijk niet gerechtvaardigde wijze tn het goederenverkeer tusschen voortbrenger en verbruiker in te schakelen, indien daaruit een Verhooging van den prijs voortvloeit. Dit besluit treedt 14 dagen na den dag zijner af kondiging in werking. (Voor de toelichting op deze verordening zie inen elders in dit nummer). De orgelbespelingen in de St, Bavo. Jacob Bijster voert een Hollandsch programma uit. Gedurende de vacantie van den stadsorganist den heer George Robert treden er altijd eenige andere bekende organisten in de Groote Kerk te Haarlem op. Morgen, Dinsdagavond, van 7.45 tot 8.45 speelt de heer Jacob Bijster. Hij heeft voor dat concert een ge heel Nederlandsch programma samengesteld, dat er als volgt uitziet: 1. Variaties en fugato over lek wil'mij gaan vertroos ten Adr. Antonisse. (Ie uitvoering). 2. Sonate opus 10 - d kl. terts. Cor Kint. Larghetto allegro vivace intermezzo largo allegro vivace fuga. (Ie uitvoering). 3. Sonata da Chiesa. H. Andriessen. 4. Passacaglia. Jac. Bijster. 5. Prelude en Fuga. Alb. de Klerk. De Bronsteeschool te Heemstede. Benoeming van ccn nieuw hoofd. De heer J. de Jong, hoofd van de openbare school voor u.l.o. (Bronsteeschool) heeft op 14 Augustus den 60-javigcn leeftijd bereikt. Ingevolge de regeling over het toekennen van voorloopig pensioen stellen B, en W. van Heemstede, aan den raad voor den heer de Jong met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag te verleenen. Ter voorziening in de daardoor ontstane vaca ture bevelen B. en W. aan den raad aan: le. H. Venema, hoofd eener u.l.o. school te Borger. 2e. J. Leistra, hoofd eener u.l.o.. school te Appin- gedam. 3e. J. Venema, hoofd eener school voor u.l.o. en l.o. te Medemblik. Een goede vangst te Heemstede. Frauduleus geslacht vleesch in beslag genomen. Door den opsporingsdienst werd Zaterdagmiddag een inval gedaan in een perceel aan de Schomvoroe- kerstraat te Heemstede omdat vermoed werd dat daar een frauduleuze handel in versch vleesch zou be staan. In de keuken werd een groote hoeveelheid vleesch van een fraudujeus geslacht varken aangetroffen. In verband hiermede werd aangehouden de bewoner van hel perceel, de 30-jarige J. v d. B., benevens de 44- jarige slagersknecht W. V. d. B. bekende het varken gekocht te hebben van iemand uit Hillegom: de slagersknecht h3d zich enkel belast met het gereedmaken van het vleesch voor den verkoop aan particulieren. Toen de politie een inval deed. was reeds een ge deelte van het vleesch In kleine hoeveelheden tegen te hoogen prijs en zonder bonnen aan verschillende ingezetenen verkocht. Het nog aanwezige, alsmede een groot gedeelte van het verkochte vleesch is door de politie in beslag ge ien, alsmede eenige gereedschappen, gebruikt bij het slachten en gereedmaken voor den verkoop. Tegen v. d. B., W. en de diverse koopers is proces verbaal opgemaakt. BONAANWIJZING AARDAPPELEN. 's GRAVENHAGE, 23 Augustus. De Secreta ris-generaal van het Departement van Landbouw en visscherij maakt onder verwijzing naar hetgeen terzake reeds is medegedeeld, bekend, dat gedu rende het tijdvak van Maandag 25 Augustus t.m. Zaterdag 30 Augustus a.s. de met „33 Reserve" ge merkte bon van de bonkaart „Diversen" recht geeft op het koopen van 3 kg. aardappelen. Het dameszangkoor ,,Arcis". Een succes bij het 10-jarig bestaan. Het dameskoor „Arcis", directeur Jan Hensen, behaalde Zondag in de afdeeling uitmuntendheid op het concours te Amsterdam een eersten prijs met 362 punten .Het dameskoor dat volgend jaar tien jaar bestaat heeft nu de superieure afdeeling be- leikt. Een succes voor directeur en leden! Het seizoen 1941 te Zdiidvoort. Over de resultaten. Nog enkele dagen, dan is het seizoen al weer voorbij! Voor hen, die hun verwachtingen heel hoog hadden gespannen, bracht dit seizoen eenige teleurstelling; voor anderen, die van dit seizoen heel weinig verwachtten, viel het nog mee. Dit voorjaar toch vroegen velen zich «enigszins angstig af: wat zal dit seizoen ons brengen? De om standigheden waren zoodanig gewijzigd, dat het haast niet mogelijk was eenige kansberekening te maken. Door den oorlog konden de omstandigheden voor de badplaats lederen dag gewijzigd worden en 't ergste was, dat iedere verandering in den oorlogs toestand bijna zeker al was 't maar tijdelijk een verslechtering zou brengen voor de badplaats. Door de vele nieuwe factoren, die 't bezoek aan de badplaats konden beïnvloeden, dacht er slechts een enkeling aan de voornaamste factor in rekening te brengen. De factor: het weer, heeft alle voorspellin gen gelogenstraft. Mei en Juni waren koud en guur en de zaken in Zandvoort gingen allesbehalve florissant. Toen kwam vrij plotseling het schitterende zomerweer. De men- schen werden door de hitte de stad uitgejaagd en Zandvoort stond plotseling in het middelpunt der belangstelling. De Zondagen waren overstelpend druk. De hotels en pensions liepen vol en alles ging naar wensch. Daarna volgde de regenperiode doch intusschen waren de huizen gehuurd, de plaatsen in de hotels en pensions besproken. Ondanks het slechte weer kwamen de gasten en zij bleven, in de hoop dat hét' weer beter zou worden. Zonder er veel plezier van te beleven verteerden zij hun geld en de bakkers, kruideniers, groente-, fruit- en andere handelaren voeren er wel bij. Deze zijn dan ook wel tevreden over de financieele uitkomsten van dit seizoen, al was het niet steeds prettig zakenman te zijn. Wel had de Z.H.V. in samen werking met de V.V.V. voor een extra bevoorrading van de winkels gezorgd, doch soms was de toeloop zoo groot, dat verschillende artikelen zij het dan ook tijdelijk uitverkocht waren Voor den winke liers is dit al even onprettig als voor den klant doch dergelijke kleine onaangenaamheden moet mea zich nu eenmaal getroosten in oorlogstijd. Hoofdzaak is, dat de menschen in 't algemeen op hun bonnen kon den krijgen wat zij verlangden.. De extra-bevoor rading van de winkels is voor de badplaatsen, waar vaak op 1 dag duizenden menscheiv,uit alle oorden des lands samenstroomen, werkelijk een zegen ge weest. Zonder deze extra-bevoorrading zou de boel hopeloos in de war zijn geloopen. De café- eh restauranthouders zijn dit seizoen wel ernstig gedupeerd door de distributie speciaal wat gedistilleerd betreft, doch over het aantal be zoekers hadden zij niet te klagen. De hotels en pensions zijn, vooral in Juli en Augustus, goed be zet geweest. Voor de hotel en pensionhouders, die gebonden waren aan de distributievoorschriften en dus hun gasten niet altijd konden- voorzetten, wat zij wilden, was het niet altijd even gemakkelijk doch zij hebben er zich, tot tevredenheid van hun gasten, door geslagen. De verhuur van gemeubileerde woningen en kamers, ging aanvankelijk, d.w.z. in Mei en Juni vrij slecht. Zoodra echter net mooie weer aankwam, werd de vraag plotseling" grooter en begin Augustus was er vrijwel geen huis of gedeelte daarvan meer te huur. De prijzen, die gemaakt werden, waren normaal. De speciale amusementsbedrijven, zoo als de bioscoop en Sche.nk's amusementsbedrijf in de Loefhoek, hadden tijdens de groote warmte niet veel te doen, doch dë daaropvolgende regentijd, maakte hier vee) goed. Bij het strandbedrijf was het juist omgekeerd. Ge durende de warmtè-përlodè maakte men op het strand goede zaken, vooral de Zondagen waren zeer druk. Na 19 Juli op 20 Juli was 't St. Margriet gingen er meermalen dagen voorbij, dat er geen cent werd verdiend. Toch wallen de einduitkomsten in 't algemeen wel mee. De badinrichtingen'maken hier wel een uitzonde ring. De maand Juni was abnormaal koud. Wel waren er enkele mooie zonnige dagen, doch de tempera tuur van het water bleef te laag. Pas tegen het einde van Juni werd deze eenigszins behaaglijk. Gedurende de hitte-periode liep de temperatuur snel op, doch bereikte allerminst een record-hoogte, zooals het aantal baders in dien tijd. Nog sneller dan de temperatuur van het water, daalde het aan tal baders, toen het weer omsloeg. Hoewel de juiste cijfers nog niet bekend zijn, kunnen we veilig aan nemen. dat de financieele uitkomsten voor deze^ inrichtingen slecht zijn. Dit zijn dan de uitzonde-^ ringen, die den regel bevestigen, dat Zandvoort on danks de distributie-weeën en de vervoermoeilijk- heden een vrij behoorlijk seizoen heeft gemaakt.' Daar strijd een millioenenleger voor de toekomst van Europa. Daar waar de zon opgaat, in het oosten, zal zij ook opgaan voor het nieuwe Europa. Reeds kleurt het morgenrood de nog dreigende wolleen van het bolsjewisme, maar alles wijst er op dat de Europeesche zon straks in volle glorie, aan een fctrak blauwen hemel zal schijnen Millïoenen zullen zich koesteren in haar stralen, die vrede en levens geluk zullen brengen, die ervoor zullen zorgen dat spoedig alle ellende vergeten zal zijn. Hoe moeilijk de strijd ook is, als altijd zal het goede overwinnen en het kwaad ondergaan Een gelukkige toekomst voor het nieuwe Europa, zich daarvoor inzetten is een plicht, die reeds dui zenden Nederlandsehe mannen vervullen. Ook zij laten vrouw en kinderen, oudei's en verloofden achter Maar zij brachten dit ol'fcr en zijn verder nog tot grootere offers bereid, omdat zonder offers en zonder strijd nu eenmaal niets mogelijk is. In het Oosten strijdt een millioenenleger voor de toekomst van Europa. Duizenden Nederlandsehe strijders gaven u een voorbeeld dat u zult navolgen, tenzij u het met uw eer en geweten overeen kimt brengen te parasiteeren op dat gene waarvoor Ne derlandsehe mannen nu hun goed en bloed veil hebben. Indien u dat echter niet wenscht, indien door uwe aderen echt Hollandsche bloed stroomt meldt u dan aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage, ARRESTATIES IN PARIJS. Naar uit Parijs bericht wordt hebben de Parijsche politie en de Duitsche troepen 7000 Joden en com munisten gearresteerd, die voornamelijk in het Sportpaleis en in de voorstad Dranzy gevangen ge houden worden. (United Press) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Duitsch weermachtsbericht van Zondag. Sterke strijdkrachten der Sovjets over e?ev Loivat teruggeworpen. Opmarsch naar Reval. HOOFpKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Augustus.-(DNB) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In de Oekraine hebben Duitsche troepen het bruggehoofd Tsjerkassy aan den Dnjepr, dat de vijand tot dusverre taai had verdedigd, genomen. Ten noordwesten van Kiev is de achtervolging van den verslagen vijand tot. over den Dnjepr voortgezet. Ten zuiden van het Ilmenmeer zijn sterke Sovjetstrijdkrafchten verslagen en over de rivier de Lowat teruggeworpen. Meer dan 10.000 gevangenen en een omvangrijke buit vielen in onze handen. De in Estland strijdende troepen rukken in concentrjschen aanval naar Reval op.. De aanval aan weerszijden van het Ladogameer, die door onze Finsche bondgenooten met buiten gewone dapperheid wordt ondernomen, blijft goede vorderingen maken. In Noord-Afrika leverde op 22 Augustus een aanval van Duitsche stuka's op de haven van To- broek bijzonder veel resultaat op. Bomtreffers stelden afweerbatterijen buiten gevecht, verniel den opslagplaatsen voor munitie en beschadigden verscheidene schepen. Gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen nacht met goed gevalg vijandelijke stapelplaatsen bij Mersamatroeh ge bombardeerd. Overdag noch des nachts verschenen vijande lijke vliegtuigen boven Duitsch gebied. Tusschen 22 Juni en 23 Augustus heeft de Brit- sche luchtmacht in gevechten boven Groot-Brit-^ tannië, boven de Engelsche wateren, in Noord- Afrika en bij aanvallen op Duitsch gebied en het bezette gebied 1044 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 916 neergeschoten door af deelingen der Duitsche lucntmacht, 128 door de marine.-In die zelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 127 Duitsche vliegtuigen verloren". Nieuwe successen bij de Finsche Golf en Vuoksi. Naar het Finsche persbureau meldt, staan de Finsche troepen, die tegen Viipuri(Viborg) optrek ken, op 15 K.M. van deze stad. Volgens een officieel rapport zijn op de Karelische Landengte drie Sovjetvliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Ten Noorden van het Ladoga-meer zijn nog twee bolsjewistische toestellen ten val ge bracht. Op andere plaatsen aan het front verloor de tegenstander drie machines. Ag.: i Finsche zijde val len geen verliezen te me'; Finsche troepen zijn. verder opgei ukt tusschen de Finsche Golf en Vle rivier de Vuoksi, waar zij de plaatsen Sakkijavi Nuijamaa en Rattijervi heb ben bereikt. In den sector tusschen Kuurmanpohla en Rattijarvi vielen twaalf dorpen den Finnen vrijwel onbeschadigd in handen. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Drie der toestellen door nachtjagers neergeschoten BERLIJN. 25 Augustus. (D.N.B.) In den nacht van Zondag op Maandag is een aantal Britsche vliegtuigen naar West-Duitschland gevlogen. De neergeworpen brand- en brisantbommen richtten nergens belangrijke schade aan. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn drie vijandelijke vliegtuigen door nachtjagers neer geschoten. Eieren en boter te duur en zonder bon verkocht. Drie Haarlemsche winkeliers kregen een verbaal. Drie Haarlemsche winkeliers zijn door de politie wegens het verkoopen van eieren zonder bon en tegen te hoogen prijs verbaliseerd. De eieren, die normaal acht cent kosten werden voor 20 cent van de hand gedaan. (Ook 11 koopers zijn bekeurd en 1000 eieren werden in beslag genomen). Tevens is in beslag genomen een partij van 20 K.G. boter die eveneens te duur van f 2.60 voor f 6.65 per K.G. en zonder bon was verkocht. De hulp van den boer in vacantie-tijd. (Foto Pax-Holv'Vd—De Haan m). V Victorie Duitschland wint voor Europa op alle (ronten. Ondergang van 25 vracht- booten. Optreden van Duitsche onderzeeërs en oorlogsschepen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Augustus (D.N.B.). „Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Onderzeeërs en oorlogsschepen, die in over- zeesche wateren opcreeren, melden de vernieti ging van in totaal 25 vijandelijke vrachtbooten van tezamen 148.200 ton. Hiervan hebbert de duik- booten alleen in ccn achtervolging van verschei den dagen en na zwaren strijd uit een convoni, dat van Engeland naar Gibraltar voer, 21 vracht booten van 122.000 ton in totaal weggeschoten. Bovendien hebben zjj van de escortcerende strijd krachten een torpedojager der Afridi-kiasse, een korvet en een bewakingsvaartuig tot zinken ge bracht. Slechts acht schepen van dit krachtig be veiligd convooi slaagden cr in te ontkomen in de Portugeesche territoriale wateren". Britsche en Sovjettroepen over de Iraansche grens STOCKHOLM. 25 Augustus (D.N.B.) Te Lon den is bekend geworden, naar Reuter in een extrabericht mededeelt, dat de Britsche troepen Maandagochtend de Iraansche grens hebben over schreden. STOCKHOLM. 25 Augustus (D.N.B.) Officieel is in Simla medegedeeld, naar Reuter In een exrta-bcricht mededeelt, dat de regeeringen van Engeland cn dc Sovjet-Unie vandaag oen ge meenschappelijke militaire actie begonnen zijn tegen Iran. Uit Moskou meldt Reuter dat de Sovjet-commis saris van buitcnlandsche zaken Molotof aan den Iraanschcn ambassadeur heeft medegedeeld dat Sovjettroepen Iran zyn binnengerukt. Onderhoud tusschen den gezant van Iran en Cordell Huil Het DNB verneemt uit Washington. 23 Augustus: vwjifi van, Iran- Mohammed Sjayesteh. heeft Vrijdag een onderhoud gehad met den Amerikaan- Hun" mini van buitenlandsche zaken Cordell Na afloop van de bespreking zeide de gezant aan de journalisten dat Iran verzet zal bieden tegen eiken aanval, van welke zijde die ook moge komen. Iran zal strijden tegen elke mogendheid, zelfs wan neer zijn kansen slechts zouden staan van 1 10. Vervolgens sprak de gezant de bewering tegen over het bestaan van een z.g. Duitsche „vijfde colonne m Iran. Hij zeide dat de Duitsche be volking m Iran slechts 700 personen sterk is. In de laatste twee jaar zijn er geen visa aan Duitsche loensten verstrekt. Alle Duitschers worden, even als de andere vreemdelingen in Iran. nauwkeurig gecontroleerd. Iran heeft zijn neutraliteit verkon digd. Het gelooft dat deze neutraliteit in net belang is van alle nabuurstaten en vooral in het belang van Engeland. Nader meldt het D.N.B.: Het bezoek van den gezant van Iran aan Cordell Huil en de mededeelingen van den gezant aan de Amerikaansche journalisten hebben te New-York diepen indruk gemaakt. Huil zeide dan ook later m de persconferentie dat zijn inlichtingen niet in strijd zijn met de mededeelingen van den gezant van Iran. De regeering der Vereenigde Staten, zoo zeide Huil, heeft zich nooit vereenigd met de En gelsche beweringen over de aanwezigheid van 3.000 tot 5.000 Duitschers in Iran. Overigens verwijst hij naar de Vrijdag door president Roosevelt afgelegde verklaring, volgens welke het niet overeenkomstig de werkelijkheid is dat de Amerikaansche regeering het Engelsche optreden in Iran steunt. De verklaring van president Roosevelt over Iran, waarop Cordell Hull in de persconferentie te Washington doelde, werd afgelegd in de perscon ferentie welke de president te Hydepark gehouden had. Naar Associated Press meldt, noemde Roose velt de berichten uit Londen, volgens welke hij volledig zou instemmen met de Britsche politiek tegenover Iran. onjuist. Roosevelt zeide van de ge- heele aangelegenheid niets af te weten.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 1