£aatste fBeiichteuj H. P. C.-ZWEMFEEST KORT NIEUWS. Een voorbeeld ter nav olging. >er rar fBucgeciijkeSicuidj HXANDX'G 25 AUGUSTUS 19~4T R A A R E E M'S DAGBCÏO IX Radiorede van Churchill. Ontmoeting met Roosevelt toegelicht. BERLIJN, 25 Augustus. (D.N.B.) De Britsche minister-president Winston Churchill heeft Zondag avond voor de radio een rede gehouden. President Roosevelt en ik, zoo begop Churchill, hebben elkaar in een door bergen omzoomde baai „ergens op den Atlantische» Oceaan" ontmoet aan boord van het nieuwste Britsche slagschip om daar gedurende drie dagen, omringd door de leidende mannen van de Britsche en Amerikaansche weer macht met elkaar *.e confereercn. Deze ontmoeting, zoo zeide Churchill, is het symbool geweest van de eenheid onder alle Engelschen sprekende volken der wereld heeft ten doel gehad „alle goede krachten dere wereld tegen de slechte krachten, welke in Europa en over een deel van Azië heerschen" te mobiliseeren. Het is de bedoeling, zoo ging Churchill voort, de vele volken van de ellende, waarin zij door de „slechte krachten der wereld" gestort zijn. te ver lossen. Op het opgenblik zijn er afschuwelijke din gen aan dpn gang. Geheel Europa wordt door de oorlogsmachine der Nazi's vertrapt De wereld is thans getuige van een onderdrukking, zooals de geschiedenis nog nooit heeft gekend. Vele volken zijn verslagen Andere naties, zooals de Italianen, de Hongaren. Bulgaren en Roemenen vormen, naar Churchill zeide, de ..jakhalzen van den Nazitijger". Zweden, Spanje en Turkije, zoo beweerde Churchill, zijn bang wie van hen het eerste aan de beurt zal komen. Vervolgens sprak de minister-president over het Duitsch-bolsjewistische conflict, waarin, naar hij meende te weten, „de Nazi's voor het eerst veel bloed moeten verliezen". Wijzende op de door de Sovjets in hun land aange richte vernielingen zeide Churchill: Sedert een in val der Mongolen in de zestiende eeuw is er nooit zufk een meedoogenlooze strijd gestreden. Doch dit, zoo ging Churchill voort, vormt niet de eenige verwoesting, want sedert vijf jaar zwerven nii reeds de Japanners in het Chineesche rijk rond en hebben kort geleden ook hun hand uitgestoken naar Indo-China. Thans bedreigen zij Singapore dat onder Britsche bescherming staat en de Philip- piinen die door de Vereenigde Staten worden be schermd. Het is zeker dat na dit alles een einde moet komen. Op den Atlantischen Oceaan hebben Roosevelt en hij Churchill derhalve het besluit genomen ailen volken der wereld een verklaring te geven, volgens welke de Vereenigde Staten en Groot- Brittannié bereid zijn hun den weg te toonen om de wereld ..van de onderwerping te bevrijden". Hitler en zijn medewerkers hebben jarenlang van een nieuwe wereldorde gesproken. Deze wereld orde, zoo beweerde Churchill, is echter niet anders dan „de heerschappij van het Pruisendom, van den paradepas, van het concentratiekamp en van het pelotonvuur". Het lot van de „onderdrukte" volken is zwaar. Zij dienen echter te bedenken dat, wan neer de tunnel misschien ook lang mag zijn, het einde van de tunnel eenmaal bereikt zal worden. Vervolgens beweerde Winston Churchill dat mach tige strijdkrachten op het punt staan zich te be wapenen om de bezette landen te hulp te komen. Dit :s rie boodschap van Roosevelt en Winston Churchill die zich steeds gehaast hebben de „zaak der geheele wereld te dienen". Op den Atlantischen Oceaan is 'tot de definitieve vernietiging van de „Nazi-tyrannië" besloten. „De Vereenigde Staten en Groot-Brittannië, zoo zeide Churchill verder o.a., „gelooven thans niet meer dat er nooit meer een oorlog zal komen. In tegendeel wij hebben het voornemen verstrekkende voorzorgsmaatregelen te nemen, teneinde een nieuwen oorlog -in. de periode, die wij kunnen, o.ver-. zien, door doei treffen dé ontwapening van de schul dige" volken te voorkomen, terwijl wij zelf in een passende mate onze bewapening zullen behouden".' Over den toestand in het Verre Oosten verklaarde Churchill dat aan de Japansche „bedreigingen" thans een einde, zal worden gemaakt. De Vereenigde Staten hebben blijk gegeven van een oneindig ge duld teneinde de moeilijkheden met Japan langs vriendschappelijken weg op te lossen. Engeland hoopt ernstig dat dit zal gelukken. Zou dit echter niet het geval zijn, dan zal Engeland zich natuurlijk zonder aarzelen aan de zijde der Vereen. Staten stellen. Churchill veronderstelde van Adolf Hitler dat deze voornemens is na een „eventueele" onderwer ping van de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië te onder werpen, waarna hij een ..aanval op de Vereenigde Staten en het geheele overige Westelijke Halfrond" zal beginnen, omdat, naar Churchill verder be weerde, hij streeft naar de verovering van de ge heele wreld". Het is echter goed dat er oogen zijn die dit gevaar hebben gezien. „Hoe lang ook de strijd zal duren, wij zullen", 200 besloot Churchill, „nooit ophouden onzen plicht te doen om de wereld weer de vrijheid en recht vaardigheid terug te geven". De Duitsche pers over de rede van Cliurcliill. BERLIJN. 25 Augustus (D.N.B.) Op hetzelfde moment, waarop Churchill Zondag zijn radiorede voering hield, kondigden de fanfares in de Duitsche radio in een extra-bericht het tot zinken brengen van 25 schepen uit een Engelsch convooi op den Atlantischen Oceaan aan. De ochtendbladen van vandaag leveren thans commentaar op de redevoe ring van Churchill. De „Völkische Beobachter" noemt deze rede een „overvloed van gemeenplaatsen naar het oude recept dat men den vijand niets mag' verraden". Het blad verklaart dat de Duitsche oorlogsschepen op de „bezweringsformules" van Churchill het juiste antwoord hebben gegeven, nu zij ondanks een krachtige .bescherming van het convooi binnen enkele dagen een tonnage hebben vernietigd, waar var. de oir.vang overeenkomt met de maximum bouwcapaciteiten van de Britsche scheepswerven in een periode van zes weken. Churchill, zoo verklaart het blad, dient ter kennis te nemen dat het gewicht der feiten weer eens sterker is geweest dan de goed- koope bluf, welke hij in den stijl van Fallstaff heeft voorgedragen en die aan de wreede realiteit dat de scheepsruimte waarover Engeland beschikt, voortdurend ineenschrompelt, niets verandert „Feiten tegenover gegoochel met woorden", aldus schrijft het „Zwölf Uhrblatt" boven zijn hoofdar tikel. Wanneer Churchill in zijn bluffende rede sprekende over de Engelsch-Amerikaansche. belofte „de nazi-tyrannie te vernielen", verklaart „vele uit voerbare regelingen zijn getroffen", dan zal, naar het blad verklaart, Churchill wel heel goed weten dat ook Duitschland van zijn kant bij dit spel van „regelingen" niet werkeloos toeziet, doch dat op alle mogelijkheden militair is voorbereid. Ook dit maal heeft de Engelsche minister-president niets anders kunnen zeggen dan phrasen. Deze methode heeft spoedig geen enkel resultaat. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 'I licht. VAN 25 OP 16 AUGUSTUS 1941 van 20.45 lol 4.40 Maan op 16 Augustus op11.11 Maan op 16 Augustus onder 22.25 Hoofdredacteur: R. (V. I'. Peereboom. Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Italiaansch weermachtsbericht. Geen nieuws van de fronten te land. Slachtoffers bij Engelschen luchtaanval op Tempio Pausania ROME. 25 Augustus (Stefani). Het 447ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: „Van de fronten te land valt niets bijzonders te melden. In den nacht- van 24 Augustus hebben vijandelijke vliegtuigen brandbommen neergewor pen op Tempio Pausania (Sassari), waardoor een persoon gedood en vier gewond werden De aange richte schade is ontbeteekenend. Tijdens een operatie boven de Middelandsche Zee werd een onzer vliegtuigen aangevallen door een vijandelijke foram tiejagers. Hoewel ernstig getroffen en met gewonden aan boord slaagde het toestel er in te ontsnappen, na een vijandelijk vliegtuig te hebben neergeschoten". De beteekenis van de Oekraïne. Centrum der bewapeningsindustrie. Het D.N.B. meldt: De opmarsch van de Duitsche troepen in de Dnjeprbocht is na de bezetting van de belangrijke ijzer- en mangaanertsgebieden van Krivoi Rog en Nikopol gericht naar de bekende Oekrainsche industriestreek in het gebied van den Dnjepr met de stdenen Dnjepropetrowsk. Dnjeprodsershinsk en Sa- ooroshje, bekend onder den naam Dnjepr-groep. die a het Donetzbekken de belangrijkste der Oekraïne Daar bevindt zich een industrie, welke haar be teekenis te danken heeft aan de aanwezigheid van ijzererts (Krivoi Rog), mangaanerts (Nikopol) en aan de Donetzsteenkool. Ook wat het verkeer betreft is deze industrie gunstig gelegen, daar zij via den Dnjepr een uitgang heeft naar de Zwarte Zee. Daar voorna melijk afgewerkte producten, zooals bijv. gietstaal, gereedschapstaai, gewalst staal voor den bouw van wagons, automobielen en vliegtuigen, worden ver vaardigd, beteekent het verlies van dit industriegebied een groote verlamming van de Sovjetindustrie. Door het uitvallen van de productie worden tegelijk alle erwerkende takken van industrie zwaar getroffen. In Dnjeprodsershinsk en Dnjepropetrowsk bevinden zich buitengewoon belangrijke bedrijven van de be- apeningsindustrie. Saporoshje bezit een vliegtuig motoren-industrie alsmede een aluminiumfabriek, welkg ongeveer de helft van de aluminiumproductie der Sovjet-Unie leverde. Het Dnjeprgebzed is boven dien een zeer belangrijk centrum van de electrici- teitsproductie in de Oekraïne Met de groote centrales van Saporoshje en Dnjeprodsershinsk beschikt het ge bied oyer twee stroomleveranciers, die behalve de stroomvoorziening van de Dnjeprgroep ook de erts- gebieden van Krivoi Rog en Nikopol alsmede een ge deelte van het Donetzbekken van stroom voorzien. De centrale van Kaporoshje met een capaciteit van 550.000 kilowatt is door de Sovjets de grootste centrale van Europa genoemd en vormde bij alle rondleidin gen in de Oekraïne door „Intourist" een bezienswaar digheid. De bouw van den 760 meter langen stuwdam •oor deze .ceotrale had behalve het opstuwen van het water tevens een verhooging van den waterspiegel tot doel. zoodat de tot dusver onbevaarbare stroom- prsnellingen van den Dnjepr thans zelfs door vfrij groote schepen kunnen worden bevaren. De reportage 'yan het ZWEMFEEST wordt om technische redenen eerst pas vanaf VRIJDAG 29 AUGUSTUS A-§. vertoond in het FRANS HALS THEATER. (Actu. litgcz. ivied.) Dc moord te Delft. DELFT, 25 Augustus. Omtrent den moord op H. de Man te Delft, verneemt het: A.N.P. nog, dat de verdachte C. J. C. Hugenholtz, toen hij Zaterdag avond j.l. per fiets Voorburg verliet, in hét bezit was van een klein bruin koffertje. Voorts maakt de commissaris van politie bekend aaö hen, die meenen inlichtingen te kunnen verstrekken, dat alle mede- deelingen wélke .met den moord verband houden, door hem vertrouwelijk zullen worden behandeld. Engelsche luchtaanvallen op ons land. 's-GRAVENHAGE. 25 Augustus Gedurende het weekeinde vlogen slechts enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. De neei-geworpen brisant- en brand bommen brachten eenige lichte beschadigingen aan Woonhuizen teweeg. Eén woonhuis werd zwaar be schadigd. Helaas zijn twee dooden te betreuren, een man en een vrouw. G.I.Z.A.M.U.C. 1941. AMSTERDAM. 25 Augustus. Gisteren was de laatste dag van het groot nationaal zang- en mu ziekconcours, uitgeschreven door.; het comité tot be vordering der muziekbeoefening bij dilettanten zang en muziekvereenigingen in de concertzaal van het gebouw van den werkenden stand1, alhier, Zooals be kend, werd de jury voor dit concours gevormd door de heeren Fred. J. Roeske, voorzitter, B. D. Peters en Gerard Leenders, welke laatste gisteren bij de bekendmaking der einduitslag wees op de groote op komst van het publiek en het groote aantal inschrij vingen der deelnemende koren en corpsen. Spreker spoorde de deelnemers aan ondanks de moeilijke tij den vol te houden en deze volksche kunst, die zoo cul tureel werkt, niet los te laten. Aan de uitslagen is het volgende ontleend: Dameskoor: Afd. Uitmuntendheid „Arcis", Haarlem le prijs 362 punten. Dameskwartet: Afdeeling Uitmuntendheid „Woi Otto", Haarlem, 2e prijk, 318 punten. Gem. dubb. kwartet: Sup. afd. „J. S. Bach", Haar lem, le prijs 366 punten. Gemengde koren: Afd. uitm. „Vox Humana", Sant poort le prijs 366 p. Mannenkoren: 2e afdeeling: „Orpheus", Sant poort, le pr. 352 p., 2e afd. „Johez-mannenkoor" Haarlem, 2e pr. 294 p. DE ENGELSCHE' DUIKBOOT „UNION" VERLOREN GEGAAN. BERLIJN. "25 Augustus. (DNB) De Engelsche Admiraliteit heeft volgens den Britschen berichten dienst medegedeeld dat de duikboot „Union" over tijd is en.fUs yerloreji moet. word.cn bescho.ijwd. Sovjetschepen op mijnen geloopen. BERLIJN. 24 Augustus. (D.N.B.) Van de land zijde af heeft men kunnen zien dat in de Finsche Golf 5 Sovjetschepen op mijnen zijn geloopen. He vige ontploffingen weerklonken kort na elkander en groote waterzuilen stegen op. Van de vijf sche pen was daarpa niets meer te zien. Kinderen slachtoffer van vergiftiging. Tienjarig meisje ovcrHeden. HORST, 25 Augustus. Een tienjarig dochter tje van de familie H. te Horst is vermoedelijk ten gevolge van vergiftiging overleden. Twee andere kinderen van deze familie zijn eveneens overge bracht naar het ziekenhuis te Venlo. Een van deze kinderen, een meisje van een jaar oud, verkeert in levensgevaar. De oorzaak is vermoedelijk het eten van prui men. die van de boomen waren gewaaid en te recht gekomen waren tusschen aardappelloof dat bespoten was met lood arsenaat. Een deskundig onderzoek wordt nader ingesteld. Lezingen van, dr. Kurt Rabl.« 's-GRAVENHAGE. 25 Augustus. In op dracht van den Rijkscommissaris zal dr. Kurt O. Rabl. hoofd van d© afdeeling wetgeving van het commissariaat-generaal voor bestuur en jus titie, voor 'de vooraanstaande ambtenaren van staat en overheidsorganen, burgemeesters, hoog leeraren in het publieke recht en andere per sonen uit kringen van het openbare en het economische leven lezingen houden over „grond beginselen van de nieuwe bestuursorde" in be langrijke steden der provincie en te Amsterdam en Rotterdam. Dr. Rabl spreekt op 26 Augustus des middaes te Sittard; op 27 Augustus des ochtends te Utrecht, des middags te Arnhem: op 28 Augustus des ochtends te Zwolle„ des middags te Assen op 29 Augustus des oentends te Groningen, des middags te Leeuwardeh; op 1 September des ochtends te Amsterdam, des middags te Haar lem: op 2 September des ochtends te Rotterdam, des middags te Den Haag: op 5 September des namiddags te Middelburg: op 8 September des ochtends te Breda, des middags te 's-Hertogen- bosch. JAARVERGADERING R. C. H. Op de vergadering van de Racinb Club Haarlem werden de jaarverslagen van secretaris en penning meester goedgekeurd. Gezien verder de moeilijke tijdsomstandigheden kwam men tot de slotsom dat het afgeloopeh jaar nog vrij behoorlijk geweest is. Zelfs heeft de penningmeester kans gezien het kleine tekort van het voorafgaande jaar om te zet ten in een, zij het gering, batig saldo. Voor het a.s. jaar zal de contributie ongewijzigd bliiven. het bestuur daarentegen onderging een kleine wijziging door het uittreden van den heer Weber, zoodat het thans als volgt is samengesteld: S. Hazevoet. voorzitter: W. van Brussel, secretaris, D. Smit, penningmeester benevens de heeren W. van Leeuwen, P. Nachtegeller, J. Jongkind en A. Scheen, commissarissen. De eltfalcommissie bestaande uit de heeren Nachtegeller. A. Scheen, F. Nieuwenhuis, G. Krom en J. Kuit bleef in haar geheel in functie, zoodat deze heeren de moeilijke taak opgelegd blijft voor R.C.H. het eerst elftal samen te stellen. Met waardeering werd verder gewag gemaakt van de zomertraining onder leidin van den Bonds- trainer Kaufmann zoodat met een zeker optimisme het a.s. voetbalseizoen tegemoet gezien wordt. Medegedeeld werd bovendien nog dat R.C.H. op 7 September a.s. het seizoen zal openen met de ge bruikelijke wedstrijden om den Zilveren Molen van Groenendaal. waraaan behalve R.C.H. zullen deel nemen Haarlem, H.F.C. en H.B.C. IN DE DUISTERNIS TE WATER GERAAKT. KATWIJK AAN ZEE, 25 Augustus. Heden morgen is uit het Prins Hendrikkanaal alhier het lijk opgehaald van den 29-jarigen L. van Beelen, die Zaterdagavond door de duisternis te water was geraakt. Van B. was ongehuwd. ZWENDEL MET DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De justitieele dienst B 2 te 's Gravenhage heeft drie mannen gearresteerd, twee ambtenaren en een koopman, die zich op groote schaal aan zwendel met distributiebescheiden hebben schuldig gemaakt. Ver wacht wordt dat nog meeri arrestaties zullen volgen NED. NATUURHIST. VEREENIGING Bezoek aan de kweekerij der N.V. C. G. van Tubergeh. Zaterdagmiddag wefd door de Ned. Natuurhist Ver. afd. Haarlem en Omstreken een bezoek ge bracht aan de kweekerij der N.V. C. G. van Tuber- gen te Haarlem. Het gezelschap werd gesplitst, een groepje werd rondgeleid door een der directeuren, het andere door den heer W. van Dijk. Op deze manier kreeg ieder de gelegenheid de planten goed te zien en de gegeven toelichting duidelijk te hoo- ren. Zoowel buiten, als in warenhuis en kassen. Buiten zagen we een mooie Malvasoort: Lavatera Olbia, Verbena, verschillende varens, steenzaad (Lithospernum prostratum), in de kas de heerlijk geurende Stephanotes en Eucharis Amazonica met sneeuwwitte bloemen; in het warenhuis verschil lende Crinums, Hippeastrums, Amaryllis: Bella donna, en ook kruisingen van Amaryllis met Cri- rium. Buitengewoon mooi was het klokvormige, roode bloempje van Bessera elegans. Buiten bloei den de Canna's, we zagen de roode Delphinium Pink Sensation, en de al bijna uitgebloeide Primula Littonïa, De heer Hoog was zoo vriendelijk, ons ook bin nen een kijkje te laten nemen. Het was interessant eens een indruk te krijgen van dit bedrijf, dat over de geheele wereld han delsrelaties heeft en waar zooveel bijzondere ge wassen, juist ook van de z.g. bijgoed-artikelen, wor den gekweekt, en waar door geslaagde kruisingen tal van verbeteringen uit botanische soorten zijn gewonnen. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. A G. Gecrts wint wederom den Dr. W. E. Merens- beker. Vrijdagavond en Zondagmorgen werd aan leden van de Haarl. Reddingsbrigade gelegenheid gege ven tot het afleggen van de proeven om den Dr. W. E. Merens-beker. De medische proef werd af genomen door Dr. P. Floor en Dr. W. H. Brouwer; de proef bestond uit het op de juiste wijze behan delen van een drenkeling; de uitslag is: de heer V. H. Snel 9 pnt. met lof van de jury: de heer F. Lodder 8 1/4 pnt., mej. W. Dijkstra 8 pnt., mej. A. C. Houben 8 pnt., de heer A. G. Geerts 8 pnt., de heer J. H. Kleine 8 pnt., de heer B. van Brug gen 7 pnt., de heer B. P. -J. van Berk 6y2 pnt., mej. H*. Haase 6 pnt., mevr. H. Smit-Wielenga 6 pnt.. en de heer J. A. Kenselaar 5 3/4 pnt. De technische proeven werden afgenomen in de zweminrichting aan de Houtvaart cn beoordeeld door de heeren J. W. van Gemen, R. Krab en G. J. Crabbendam allen leden van de technische com missie van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Prof 1, 75 M. gekleed schoolslagzwemmen en daarna over een afstand van 25 M. een pop ver voeren in kopgreep: de heer A. G. Geerts 27 pnt.. mej. H. Haase 26 5/6 pnt. de heer G. van Bruggen 25 pnt., mej. W. Dijkstra 23 5/6 pnt., de heer B. P. J. van Berk 23 1/6 pnt.. mej. A. C. Houben 22 5/6 pntde heer J. A. Kenselaar 22 5/6 pnt.. de heer J. H. Kleine 22 2/3 pnt.. de heer V. H. Snel 22y2 pnt., mevr. H. Smit-Wielenga 21 pnt. en de heer F. Lodder 21 1/3 pnt. Proef 2, met hurkval gekleed te water gaan, 10 M. zwemmen en de pop van den bodem opduiken: mej. H. Haase 27 5/6 pnt., de heer A. G. Geerts 27 5/6 pnt., de heer B. P. J. van Berk 26 pnt., de heer G. van Bruggen 26 pnt., mej. W. Dijkstra 25 2/3 pnt., de heer V. H. Snel 25 2/3 pnt., de heer J. H. Kleine 25 pnt., de heer F. Lodder 24'/£ pnt. de heer J. A. Kenselaar 24J/Z pnt., mej. A. C. Hou ben 24 1/6 pnt., en mevr. H. Smit-Wielenga 22 5/6 punt. De totaal uitslag is: de heer A. G. Geerts 62 5/6 pnt., mej. H. Haase 60 2/3 pnt., de heer G. van Bruggen 58 pnt.. mej. W. Dijkstra 57'/2 pnt., de heer V. H. Snel 57 1/6 pnt., de heer B. P. J. van Berk 55 2/3 pnt., de heer J. H. Kleine 55 2/3 pnt., mej. A. C. Houben 55 pnt., de heer F. Lodder 54 1/12 pnt., de heer J. A. Kenselaar 53 1/12 pnt., mevr- H. Smit-Wielenga 50 1/3 pnt. Nadat de heer Joh. M. Schmidt voorzitter van den H R B., den uitslag bekend had gemaakt, reik te mevr. Merens-Joekes, met eenige hartelijke woorden den beker aan den heer A. G. Geerts uit. Mej. H. Haase die zich ais nummer ééu bij de deel nemende dames wist te plaatsen ontving de mevr. N. J. Meijerink-Rijk-medaille. CONCERT. Dinsdag 26 dezer geeft het Muziekkorps der Deutsche Ordnungspolizei een ocncert op de Groo te Markt van 4 tot 5.30 uur. De Zaaiidamsëhe recherclie heeft vier jonge lui van 17 tol 20 jaar aangehouden, die zich aan een reeks rijwieldiefstallen hebben schuldig ge maakt. Drie van hen zijn naar Haarlem overge bracht. Landingspoging der Sovjets verijdeld. Schepen van de Estlandsche kust verdreven. BERLIJN, 24 Augustus. Op 23 Augustus is. naar het DNB verneemt, aan de Estlandsche kust een landingspoging der Sovjets door de waak zaamheid der Duitsche troepen verijdeld. De bols jewisten waren met drie booten de kust genaderd en trachtten aan land te komefl. Duitsche pantserjagers namen schepen en sloepen onmiddellijk onder vuur en vernietigden de bolsjewisten. Versterking der Dalmatisclie kustzone. Italiaansch-Kroatische militaire samenwerking. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: De Poglavnik (Staatshoofd van Kroatië) heeft in een communiqué aan de pers medegedeeld, dat de regeering van het verbonden koninkrijk Italië met het oog op de belangen der oorlogvoering en in verband met de militaire toebereidselen, aan de regeering van don staat Kroatië heeft medegedeeld, d#t zij het als absoluut noodzakelijk beschouwt dat de kustzone van Fiume tot aan Montenegro aan zienlijk wordt versterkt. De regeering van Kroatië, welke gaarne een nut tige bijdrage wil leveren voor de gemeenschappe lijke verdediging van de belangen der beide landen heeft het volgende bepaald: 1. In het gebied van den staat Kroatië, dat in de bovenvermelde zone ligt, wordt een commissaris- generaal met administratieve bevoegdheid benoemd, aan wien alle administratieve organen van het ge bied ondergeschikt zijn. 2. Deze commissaris heeft zijn residentie in de zelfde plaats, waar het opperbevel van het tweede Italiaansche leger vertoeft, en staat ter beschik king van den chef van genoemd leger voor alle kwesties, welke de administratie betreffen, de orde en veiligheid in dit gebied. 3. De spoorlijn van .Fiume naar Spalato wordt evenals de diensten der telegrafie en telefonie ter beschikking van het militaire bevel gesteld. 4. Militaire eenheden van de nationale defensie van Kroatië, welke zich in dit gebied bevinden, worden ter beschikking gesteld van het militaire commando van het tweede leger. Minister dr. Andre Karsjitsj is tot administratief commissaris-generaal benoemd. Alle bovengenoemde maatregelen zijn van tijde- lijken aard zoolang de noodzakelijkheid voor de militaire veiligheid en het gemeenschappelijk be lang der beide verbonden landen dit vereischen. De beginselen van de N. I. V. O. Veelzijdige opleiding in volkschen geest. 's-GRAVENHAGE. Van het Departe ment van- Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescher ming wordt het volgende medegedeeld: Zooals de secretaris-generaal in zijn radiorede van Dinsdag 12 Augustus heeft gezegd zal met het begin van het nieuwe schooljaar, dus mot September a.s. de Nedcrlandsche Instelling voor Volksche Op voeding, de N.I.V.O., geopend worden. Veranderingen op maatschappelijk, cultureel en staatkundig gebied brengen met zich mee veranderingen op het gebied van het onderwijs. De nieuwe tijd verlangt een school, welke niet meer beïnvloed wordt door de doelstellin- jen uit de voorbijgegane eeuw. De richting der nieuwe school wordt bepaald door de taak, welke door ons volk tp het heden en in de toekomst moet verricht worden. De veranderingen, welke deze toekomst voor het schoolwezen meebrengt, kunnen nog niet in bij zonderheden worden omschreven. Toch zal reeds een school in dezen nieuwen geest worden gesticht name lijk de N.I.V.O. De belangrijkste beginselen der N.I.V.O. zijn nu de volgende: Bovenaan staat dat de opvoeding zich. niet alleen tot de intellectueele vermogens van den leer ling moet richten, maar dat zij zich met gelijke zorg zal wijden aan de ontwikkeling der karaktereigen schappen en aan die van de lichamelijke en kunst zinnige aanleg der leerlingen. Dit beteekent. dat de N.I.V.O. zich 'afwendt van het rationalisme uit de vorige eeuw cn weer probeert terug te keeren tot het ideaal dat de oude Griekpn zich stelden, namelijk dat van den harmonlsehen mensch. Wat hieruit voort vloeit voor het leerplan en voor het geheele school leven der N I.V.O. kan hier onbesproken blijven. De opmerking zou kunnen worden gemaakt, dat de meerdere tijd. besteed aan lichamelijke en kunst zinnige opvoeding, ten koste gaat van de uren. welke tot nu toe aan het Intellectueele onderwijs besteed werden. Hiertegenover kan vastgesteld worden, dat de ont- wikkeling van den leerling in lichamelijke en kunst zinnige richting hem zoo veel vreugde verschaft en zijn totaal-ontwikkeling zoodanig bevordert, dat hij zich met grootere werklust aan de hem opgelegde taak zal wijden. Daardoor blijft, in weerwil van den minder heschikbaren tijd, het geestelijke Nniveau gewijzigd. Het tweede punt is de opvoeding van den leerling tot het dienen van de gemeenschap. Daarom is de N.I.V.O. de internaatsvorm gekozen, daar in het internaatsleven gemeenschapszin en kameraadschap, twee eigenschappen onmisbaar voor het bereiken van het gestelde doel, zich het best ontwikkelen. Door het internaatslevën wordt de familie- en gezinsband niet verbroken, want het schooljaar wordt door drie groote vacanties, met Kerstmis, Paschen en in den zomer onderbroken, in welke vacanties de leerlingen in het gezin terugkeeren. Men kan vermoeden, dat de gemecnschansoDvoeding de persoonlijkheid van den leerling niet tot zijn recht laat komen. De ervaring van andere internaten opge daan, bijv. van de National-Politische Erzïehungs- anstalte in Duitschland en aan de Engelsche colleges heeft geleerd, dat de persoonlijkheid niet onderdrukt wordt, maar daarentegen meer tot ontplooiing komt Deze gemeenschapsopvoeding voert ons naar het derde punt: de Volksche Opvoeding. Hieronder wordt verstaan, dat bij het onderwijs vooral op den voorgrond zal staan datgene, wat voor het welzijn van ons volk van belang is Bovendien zal de leerling.door reizen zijn vaderland leeren kennen. Door reizen in het buitenland zal hij vergelijkingen leeren trekken tusschen zijn eigen land en den vreem de. waardoor hij zich zijn volksaard meer bewust wordt. Door het Inzetten van de oudste leerlingen In boe ren bedrijf, in mijnen en fabrieken leeren zij datgene kennen, wat dc grondslag vormt voor ons volksbe staan, terwijl bovendien eerbied voor den arbeid wordt bijgebracht. Door het hier voorgaande zijn de drie belangrijkste beginselen van de opvoeding van de N.I V.O. in het kort omschreven. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat de leerlin gen moeten voldoen aan de volgende cischen: zij moeten- van meer dan middelmatige intellectueele be gaafdheid ziin, goede karaktereigenschappen bezitten en de mogelijkheden tot goede lichamelijke ontwik keling in zich bergen. Bovendien mogen zij niet van Joodschen of buiten-Europeeschen bloede zijn. De N.I.V.O. is een middelbare staatsschool, waarvan het einddiploma evenals dat der H.B.S. onder meer recht geeft op universitaire studie. De toelating be hoeft voor geen der ouders een geldelijk bezwaar te zijn, terwijl voor minder gegoeden de toelating en het verblijf van de N.I.V.O. geheel kosteloos zijn, wordt van de beter gesitueerden matige tegemoetkoming ii de jaarlijksche kosten gevraagd, welke met het in komen der ouders stijgt. In September a s wordt de le klasse der N.I.V.O. gevormd dus van 12-13-jarigen. welke de 6e of 7e klasse der lagere school doorloopen hebben. Met Kerstmis worden 2e, 3e en 4e klassen gevormd. 's-GRAVENHAGE. 25 Aug. De Nederland- sche Ambulance heeft een gift ontvangen van f 700, het is een vrijwillige bijdrage van het per soneel van de N.V. „Velenzo" rijwlelfabriek te Amsterdam. Ongetwijfeld verdient dit goede voorbeeld na volging. Er zijn in ons land honderden groote bedrijven waar het personeel gezamenlijk het prachtige werk van de Nederlandsche Ambulance kan steu nen. Het wachten is slechts op de initiatiefne mers, die zich willen belasten met de inzameling. En die initiatiefnemers zullen zeker gevonden worden. Wij twijfelen er niet aan of het voorbeeld van het personeel van de N.V „Velenzo" zal nage volgd worden. Het gironummer van de Nederlandsche Ambu lance is: 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage Na jk v ompe ion i oor Na atten êld t 511 g< leef; ïi ir listig kw lp 64 "s a Be Toelating tot de N.I.V.O. volgt na onderzoek. Het le jaar door de leerlingen op de N.I.V.O. doorgebracht is nog een proefjaar. De leider der N.I.V.O. heeft het recht, een leerling wegens gebleken ongeschiktheid te ontslaan. Verzoeken om toelating als leerling dus voorloopig alleen voor dF le klasse kunnen gericht worden tot het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cul tuurbescherming, Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. oyri; en ki Nu «mm- Boe ho llleei ij e( and icke HEEMSTEDE EEN GOUDEN BRUIDSPAAR. Op 9 Sept. a.s. zal het echtpaar P. Mudde en S. v. Rijn, wonende Glipperweg 58, den dag herdenken dat zij voor 50 jaar in den echt zijn verbonden. De bruidegom die 82 jaar is, en de bruid die reeds de 74 jaar heeft overschreden zijn geboren Glippers. Mudde is er altijd geweest de kleermaker en in de vroegere jaren de eenige barbier van het vooral in die jaren afgescheiden deel van Heèmstede dat zoo op een apart dorpje geleek. Gisteren zijn de bruidsdagen ingegaan en de oudjes Lab owle ru il e oWle lant- Na ijl I moesten in den middag hun woning een poosje ver laten en toen waren rappe handen spoedig in de weer met den bouw van een fraaie eerepoort, en toen in den avond het Gouden paar weer thuis kwam, stonden bruidjes gereed om hen te ontvangen en te geleidén door de eerepoort en langs de laan van slingers en bloemen, waarin kleurige lampions die nu wel niet konden branden, maar het effect verhoogden. Behalve de fraaie cerepoort hebben de Glipbewoners ook nog voor enkele andere verrassingen zorg gedra gen, eerstens door het zenden van een «fraai bloem- ,„L~ stuk. doch hedenavond zal er nog een cadeau volgen In den vorm van een enveloppe met inhoud. Zoo blijft dus het oude gebruik van medeleven met het wel en wee van de Glippers in eere. RAAD. De agenda voor de op Vrijdag 29 Augustus 1941 s namiddags om 3 uur, geconvoceerde vei gade- ving van den Raad der gemeente Heemstede luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering,JS van 26 Juni 1941. por 2. Ingekomen stukken ën mededeelingen. 3. Voorloopige vaststelling bedag uitgaven openbaar lager onderwijs over 1940. Va' 4. Instructie gemeente-ontvanger. 5. Arbeidsvoorwaarden luchtbeschermingsdienst. 6. Eervol ontslag hoofd Bronsteeschool U.L.O. 7. Benoeming hoofd Bronsteeschool U.L.O. 8. Crediet voof werkzaamheden op de Algemeensiar" Begraafplaats. 9. Plantsoenen; rooien van boomen. WERKZAAMHEDEN OP DE ALG. Ij BEGRAAFPLAATS. Bij besluit van 27 Juni 1940 verleende de Raad een crediet van f 20.400 voor uitbreiding van de algemeene begraafplaats. De gewijzigde tijdsomstandigheden en de lang durige winter veroorzaakten stagnatie, ten gevolge waarvan dit crediet met f 1600.is overschreden. B. en W. verzoeken den Raad, dit bedrag toe te staan en tevens te besluiten tot het voteeren van: Ee f 1600 voor het maken van een bergplaats, toilet- ood; gelegenheid, cn een opslagplaats voor berging van ljlad en vuil; f 2800 voor aanbrengen en afwerken van de be planting; f 500 voor het maken van een watervoorziening en het plaatsen van een paar banken. PLANTSOENEN. B. en W. van Heemstede stellen den Raad voor te besluiten tot het doen rooien van den boom, staande voor het perceel Pieter Aertszlaan no. 5 en tot het dunnen van de boomenrij aan den Binnenweg. Ni erd VOT erd 'erd lat 1 m ii "Ikaa -42 enig a; TRAMBOTSING. Als gevolg van de duisternis botsten Zondagavond omstreeks 10 uur in de Raadhuisstraat 2 motorwa gens van den dienst Haarlem—Heemstede. Beide tramwagens kregen schade aan de voorbal» cons en vrij ernstige glasschade. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Personeel van de tram ruimde de glasscherven op en na 20 minuten was het ongeval verholpen. BLOEMENDAAL GEEN SPREEKUUR. De Wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken d« heer A. Cassee -is verhinderd, op Woénsdag 27 Augus» tus a.s. zijn gewone spreekuur te houden. IJMUIDEN V D( tlott 0< iall< leek Di lunt Tarbot f5,70— f5,30; Tong f 6.20—f 3.70 per K.G.: Zetschol f126; Kleine schol le soort f 114—f 90: Kleine schol U soort f76—f60: Pufschol le soort f59—f42; Pufschol 2» f38—f26; Kleine roode poon f 63—f 42; Groote schar K f44—f35: Kleine schar f34—f29; Pufschar f 25—f 18; Groots M bot f76—f62; Kleine bot f40—30; Wijting f68, alles per fa 50 K.G. Kotters: IJM 203 f451; IJM 22S f 309: Helder 7 f 336; Helder tê: 8 f 508; Helder 108 f 456, Helder 125 f 392; Texel 29 f 778. d Marktprijzen en besommingen. Loggers: KW 97 f 1223. KW 54 f 1830; KW 107 f1990; KW bal 175 f1136; KW 22 f 1659, IJM 283 f 1662; SCH 314 f 3226! SCH 64 f 1488; SCH 310 f 1298; SCH 73 f1219; SCH 250 f 759; SCH 196 f2167; SCH 159 f816; SCH 242 f 4435 SCH 401 f 1842; SCH 443 f 2459; SCH 30 f2280; SCH 223 f 1460; SCH 201 f 1887; SCH 95 f 477; SCH 469 f1414. Aan den afslag waren 39 kustvisschers met een totali besomming van f 10 349. HAARLEM, 25 Augustus 1941. Bevallen: 21 Aug. N. NijenhuisZilverschoon z.J 22 Aug. A. J. van dei* Markvan den Berg, d., J. C. E. van der Smaalte Pas, z„ 23 Aug. A. M. van HamburgBatenbrock, z., C. van MarisVuijst z., J. J. van Zeelandvan Kampen d., A. Ouwerkerk— van Tol d„ 24 Aug. J. de Graafvan Seijst d., G. PrinsKoning d., F. MulderTerpstra z., N. de Wildevan Oosterhout, z., H. KlaassenVos z., E. Bonvan Doesburg z.. A. van Vlietvan der Sleet z., A. J. van Nieuwenhovenvan Mal z„ H. Pan derSmedes z., A. S. P. Samsonvan Dril z., A. J. CasseeDirks; 25 Aug. A. SteenbergenKarei d., J. C. SwaalfGieske z„ C. J. van LeenDiepen* daal d. Overleden: 22 Aug. M. ReedijkVersterre. 36 j* Roosveldstraat: G Mast 69 j.. Kempstraat; 23 Aug. J. Verharenvan der Spek 86 j.. Morinnesteeg: H. J. Rietveld 74 j„ Saenredamstraat Ondertrouwd: 25 Aug. J. J. Goedkoop en F, ft Wolters. 6 p' ad iij e e:in Bjh Hll daai M

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2