Duitsche troepen bezetten Luga WOENSD.AG 27 AUGUSTUS 1941' H A A R L E M'S DAGBtAS Rede van den Iraanschen minister-president. Alle pogingen gedaan om den vrede te bewaren Het D.N.B. meldt: TUNIS, 26 Augustus. Volgens den omroep te Teheran heeft de Iraansche- mjnïster-president, Ah Mqjtsoer, in een buitengewone zitting van het par lement de volgende toespraak tot de vertegenwoor digers van het Iraansche volk gehouden: „Gij weet allen dat de Iraansche regeering bij het uitbreken van den oorlog de meest strikte neu traliteit had afgekondigd in overeenstemming met den wensch van den Sjah. Deze politiek werd in vol ledigen omvang en naar ons beste vermogen ge handhaafd. Wij streefden naar vriendschappelijke en hartelijke betrekkingen met alle landen die met Iran in contact komen, in het bijzonder met onze buren. Niettemin heeft de Britsche regeering in overleg met de Sovjetregeering een ultimatum ge steld, waarin zij eischte dat den meesten der hier wonende Duitschers het verblijf in Iran ontzegd zou worden. De Iransche regeering gaf beide re geeringen de verzekering dat Iran waakt over iedere beweging der vreemdelingen en dat.uit het geringe aantal Duitschers geen gevaar kon ont staan. De Iraansche regeering deed zelfs stappen om het aantal Duitschers in het land te beperken en deed wat zij kon om de regeeringen van Engeland en de Sovjet-Unie tevreden te stellen. Het is zeer te betreuren dat. in weerwil van alle pogingen der Iraansche regeering om den vrede te bewaren, de vertegenwoordigers van Engeland en de Sovjet- Unie, in plaats van de aangelegenheid op vreed zame wijze te bespreken. Maandag te vier uur mijn huis beiraden met het dreigende ultimatum. Volgens berichten die ik ontvangen heb hadden de Britsche en Sovjetstrijdkrachten de grenzen reeds overschreden vóór de diplomatieke vertegen woordigers mijn huis betraden. De Britsche strijd krachten hebben schepen in Iraansche havens aan gevallen en de Britsche vliegtuigen hebben reeds oenige steden met bommen en granaten bestookt. De Iraansche autoriteiten hebben alle maatregelen getroffen om aan den toestand het hoqld te bieden". Sleutel weg? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L.Veerstr. 10 (Adv. Ingfz. Med.) Overwinning der lialiaanschë troepen in djn sector Condar (Oo^t Afrika). Luchtaanvallen op Malta en Tobroett* Engelsche kruiser in de Middellandschai Zee getroffen. ROME, 26 Augustus (Stefani) Het 448ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Afdeelingen Italiaansche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht het vliegveld Micabba" op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika bedrijvigheid der artillerie aan de fronten van Solloem en Tobroek, waar herhaalde vijandelijke pogingen om onze stellingen te naderen snel verijdeld werden. Afdeelingen Duitsche Stuka'g beschermd door onze jagers, hebben militaire doelen te Tobroek getroffen: een schip van tweeduizend ton en afweerbatterijen werden door zware voltreffers geraakt, pij een nieuwen Britschen luchtaanval op Tripolis zijn eenige slachtoffers onder de burger bevolking gevallen en eenige gebouwen beschadigd. In Oost-Afrika hebben onze moedige troepen inr' den sector Gondar zich opnieuw buitengewoon on derscheiden door op 24 Augustus de overwinning te behalen in een gevecht tegen vijandelijke afdeelin gen, welker sterkte op eenige duizenden manschap pen \yerd geschat.. Bij deze gevechten hebben een bataljon zwarthemdén en koloniale afdeelingen der drie wapei s, die een voor het garnizoen van Koel- kwabert bestemde ravitailleeringscolonne bege leidden, in geestdrift gewedijverd bij de tegenaan vallen op den vijand die, na in een hevig gevecht aanzienlijke verliezen te hebben geleden, in wan orde terugtrok, heftig achetrvolgd door de cavalerie en bestookt-door de artillerie. Een groote hoevelheidt. wapenen, waaronder verscheidene machinegeweren en veel munitie werden buitgemaakt. In het bijzon- der hebben zich nationale afdeelingen onderschei- den alsmede de volgende koloniale afdeelingen: da|^ 14de §roep ruiters, hét 81ste en het 77ste bataljon, de 44;te batterij en een groep grenstroepen. Op 25 Augustus vielen Engelsche vliegtuigen onze col- lonne op den terugweg aan: drie vliegtuigen werden neergeschoten door de troepen der garnizoenen van Koelkwabert en Fercaber. Dienzelfden dag deden andere Britsche vliegtuigen een aanval op'de ves ting Gondar: door het afweergeschut werd een vlieg tuig neergehaald. In de Middellandsche Zee. vobr de kust van Cyrenaïca ten Noorden van Solloem hebben onze vliegtuigen een kruiser van de klasse „Dido" met torpedo's getroffen". Tradia wQUwuaa DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1941. HILVERSUM I, 415.5 M. fi.45 Gramoloonmuziek. 6 50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Giamofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gramofoonmu- dek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek- 11.00 Voor den boer U.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Revida-sextet. 12.40 Almanak 12 45 B N O. Nieuws- en economische be richten 1.00 Ensemble Bandi Balogh. 1.30 Klaas van Beeck cn zijn orkest. 2.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest, en soliste (opn 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Gramofoonmu ziek. 4.30 ..Groote rollen en hun vertolkers. III. Aida", causerie met gramofoonmuziek. 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Gramofoonmuziek. B.15 Fllmpraatje. 6.30 Kurt Hohenbgr- ger én zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje, 7.30 Amuse mentsorkest. soliste en het kleine Omroep-mannenkoor. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Voor den boer. 9.00 ,,L.anf| streken van .SpSnje", gramofoonplatenprogramma. 941 Gramofoonmuziek. 9.45 B. N. O Nieuwsberichten. 10.08 10.15 B N. O. Engelsche uitzending: National features of 'he Netherlands. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6 50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B. N. Nieuwsberichten. R15 Gramofoonmuziek 10.00 Morgen dienst (voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 10.20 Zang met "pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Ensem- ble Rentmeester en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoon- muziek. 12.15 Orkest Malando en solist. 12.45 B, N. O. Nieuws- en economische berichten, l.oo Bonte parade. 3.00 Orgelconcert. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5 00 Lezen van Christ, lectuur (voor bereid door de Christ. Radio Stichting) 5.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 5 30 Viool en plano. 5.50 Gramofonnrrr.i/lek. 6.00 Sporl en lichamelijke opvoeding. 6.15 Veryolg van 5.30. 6.35 Zang met piano begeleiding. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmu ziek. 7.45 Brandende kwesties, causerie. 8.00 Omroept symphonle-orkest, soliste en gramofoonmuziek. 9.45 B. N< O. Nieuwsberichten. 10.00—10.15 Gramoloonmuzlalt, met vier Stuka's van het type JU 87. die van een succesvollen aanval op vijandelijke marschcolonnes terugkeerden, den strijd aangebonden. Hierpij ge raakte, naar het D.N.B. verneemt, een Duitsch vlieg tuig in brand. De.piloot, wiens parachute eveneens begon te branden, trachtte een noodlanding te maken, waarbij hij vermoedelijk doodelijk verongelukte, terwijl de boordmarconist die met zijn parachute uit het toestel was gesprongen behouden In een kla verveld terecht kwam. De afdeelingscommandant van de Duitsche formatie, die gezien had wat er gebeurd was vernietigde in een luchtgevecht een Rata en landde vervolgens op het klaverveld. Hier werd hij uit een boerenhoeve met een hevig geweervuur ont vangen. Sovjetauto's en vrachtauto's met soldaten kwamen aanrijden in de hoop de .Duitsche vlieger ge vangen te kunnen nemen. De mét een parachute neer gekomen boordmarconist sprong echter bliksemsnel in het vliegtuig van zijn afdeelingscommandant. En kele oogenblikken later verhief dit toestel zich weer In de lucht en bereikte behouden de basis, vergezeld van de overige vliegtuigen van de afdeeling. die zoolang boven de landingsplaats van hun kapitein hadden gecirkeld totdat de marconist was gered. Kari Megerle over den aanval op Iran. De aspiraties der Engelschen en Sovjets. Oorlogsplan door Roosevelt en Churchill besproken. Het D. N. B. deelt mede: De diplomatieke medewerker van de „Berliner Börsenzeitung" heeft naar aanleiding van den Engelseh-bolsjewistischen overval op Iran onder het opschrift „de medeplichtigen" een artikel geschreven, waarin hij bewijst hoe Engeland door deze militaire actie in het kader van zijn oeroude aspiraties voortspruitende uit zijn imperiale politiek, streeft naar 't verkrijgen van een „landbrug" van Egypte naar Britsch-Indië en dat ook de bolsjewisten hiermede stappen in de historische sporen van het czaristische imperialisme, dat in Iran slechts een welkomen buit zag en steeds dan onmiddellijk zijn oude acties weer begon, wanneer de structuur van de wereld politiek in verval raakte. Vervolgens schrijft Megerle dat thans eigenlijk een telegram van rouwbeklag en verontwaardiging, alsmede een belofte van hulp uit Washington moet komen. Doch president Roosevelt speelt de rol van Pilatus en wil ook het onderwerp Iran niet verder opblazen. In weerwil hieivan acht Megerle het natuurlijk dat dit oorlogsplan tegen Iran voorwerp van grondige besprekingen is ge weest tijdens de ontmoeting met Churchill, want ook voor het imperialisme van Roosevelt vormt het Nabije Oosten, d.w.z. de petroleum van Irak, op de Bahrein- éilanden, in Iran en in den Kaukasus een centraal punt van de economische en strategische overwegingen. Bo vendien is Roosevelt alles eraan gelegen langs dezen weg de Amerikaansche bewapeningshulp In handen der Sovjets te spelen. Vervolgens bespreekt Megerle den ernstigen indruk dien de Engelsch-bolsjewistische actie in Ankara heeft gewekt. De boljewistisch-Engelsche combinatie a^n de Zuidelijke en Oostelijke grenzen van Turkije is het gevaarlijkste voor de Turksche belangen. Turkije beleeft thans de eerste verwezenlijking van die Engelsche belofte aan Moskou dat de Sovjet-Unie ertoe geroepen is in het Nabije Oosten een beslissende rol te spelen. Thans staat het bolsjewisme reeds in den rug van Turkije en met behulp van Engeland wordt opnieuw een -land, ditmaal een Mohammedaanse!) land. aan het bolsjewisme'prijs gegeven. Dit is een feit dat in de geheele Moliamrnedaansche wereld begrepen zal worden, want het bolsjewisme zal vrijwillig nooit afstand doen van wat het thans neemt. Tenslotte spreekt Megerle voor die volken die de Angelsaksische,legende van de „vijfde colonne" hebben overgenomen de ernstige waarschuwing uit dat hun ieder oogenblik hetzelfde kan overkomen wat thans in Iran gebeurt, zoodra het den Engelschen impeiialisten nuttig voorkomt. Iran heeft de geheele fatsoenlijk denkende we reld achter zich. De haat tegen de traditioneele bolsje wistische en Britsche indringers zal in het gehaèle Nabije en Midden Oosten hierdoor alleen nog toenemen, want ook in dezen sectof der wereld heeft men 'de hui chelarij en het verraad doorzien, dat Engeland on zijn handlangers in Washington en Moskou aan de toekomst van de volken hebben gepleegd. Invasie van steenarenden in SjJaansche provincie. Op de vlucht voor het oorlogsrumoer? MADRID 26 Augustus (D. N. B.) - Talrijke zwermen reusachtige steenarenden, die een vlucht van meer dan drie meter hebben, zijn neergestreken in het hooger ge legen deel van Navarra. Zij richtten onder de kudden schapen aanzienlijke schade aan en moestan door politie patrouilles verdreven worden. Men vermoedt dat de vogels door het oorlogsrumoer en het geronk der vliegtuig motoren uit Oo^t-Europa verdreven zijn. Maarschalk Pétain dankt den Fülirer. Boodschap aan de vrijgelaten Fransche krijgsgevangenen. VICHY, 26 Augustus. In een boodschap aan de ontslagen krijgsgevangenen en aan de gezinnen der krijgsgevangenen, welke in het eerste nummer van het blad „Toute la France" is opgenomen, be tuigt maarschalk Pétain aan den Fiihrer zijn dank voor de vrijlating van talrijke Fransche krijsgevan genen. ..Ofschoon dc vrede nog niet gesloten is", zoo verklaart maarschalk Pétain, „heeft rijkskanselier Hitier niet gewild dat de zwaarst getroffen mannen de voormalige frontstrijders uit den wereldoorlog en de categcerieën die voor het op gang brengen van het economische leven van Frankrijk het hardste noodig zijn, in gevangenschap bleven. Daarvoor dank ik hem". zZich wendend tot de ontslagen krijgsgevangenen schrijft maarschalk Pétain vervolgens: „Ik stel al mijn hoop op u. Gij moet de stuwende ki^cht van de' groote beweging der nationale wedergeboorte zijn en het cement, van de Fransche eenheid, die ik «noet bewaren". (D.N.B.) Turksche pers bespreekt de gebeurtenissen in het Nabije Oosten. Tegenspraken in de Britseh- bolsjewistische motiveering. In het Turksche blad „Republik" wijst Dogrul op de tegenspraken In de Britsch-bolsjewJstlsche mötiveerlng van den aanval op Iran. aldus meldt het D. N. B. uit Istanboel. De Sovjets zouden iets weten over het zenden van Duitsche terroristen naar Bakoe, doch tot dusver heb ben zij nooit de arrestatie van een terrorist gemeld. Wanneer de in Iran wonende Duitschers werkelijk een staatsgreep tegen den sjah in het voornemen hadden, dan zou wel nauwelijks aangenomen kunnen worden dat de Iraansche regeering tegenover dergelijke machinaties onverschillig had toegekeken. Ook de motiveering dat men toekomstige mogelijkheden voor wil zijn, houdt niet vol doende steek om een aanval op de vrijheid en onafhanke lijkheid van een land te rechtvaardigen. De Engelschen, zoo vervolgt Dogrul, verwijten den Duitschers alle moge lijke kleine naties te hebben overweldigd en zij beweren zelfs dat zij tegen dergelijke aanvallen den strijd hebben aangebonden..Waarom dus beschouwen de Engelschen en de Sovjets ook hun eigen aangelegenheid niet uit dien gezichtshoek en respecteeren zij niet de vrijheid <ter kleine volken? Dogrul besluit dat elke handeling tegen de vrij heid en onafhankelijkheid van Iran een slechten indruk maakt. In het blad „Tasvlri Efkiar" herinnert Velit aan de pas sage uit de rede van Churchill dat Engeland en Amerika den bezdhen landen hun vrijheid willen teruggeven en :n dit verband constateert hij dat de aanval op het gebied van Iran een slechte illustratie is bij de door Churchill gepredikte eerlijke bedoeling van de beide verbonden mogendheden. Onophoudelijk worden dc verbindingslijnen der Sovjets gebombardeerd. Een interessante foto tijdens een Duitschcn luchtaanval op een slation ten Oosten van Balta. Bij 1 onderscheidt hien een brandenden trein, bij 2 een rij spoor wagens, waarvoor de weg door voltreffers is versperd, terwijl 3 de bomtreffers op de rails aangeeft. (Foto Órbis-Holland) De buit aan bolsjewistisch oorlogsmateriaal, welke den Duitschen troepen in dc Oekraïne in handen viel, is niet te overzien. Hierboven een der verzamel plaatsen van veroverd luchtafweergeschut. (Foto Atlantic-Holland) KORT NIEUWS. Reuter meldt uit Can berra dat daar na een bij eenkomst van het Austra lische kabinet, welke vijf uren geduurd heeft, offi cieel is bekend gemaakt dat het kabinet Menzies niet zal aftreden om de macht aan de Labour- party af te staan. De Mexicaansche zaakgelastigde të Berlijn is er van in kennis ge steld. zoo meldt het D.N. B.," dat de Duitsche regee ring zich genoodzaakt heeft gezien het exequa tur der Mexicaansche con suls in Duitschland in te trekken Naar te Lissabon van betrouwbare zijde ver luidt. bevopden zich onder de Engelsche schepen, die Zondag door Duitsche duikbooten tot zinken zijn gebracht, o.a. de „Aguila". „Stork", „Ciscar", „Al- vla", „Clonlara", „Spind" en de zeesleepboot. „Em pire Oak". Zondag zijn •erschciden Britsche sche pen. waarvan enkele deel uitmaakten van het uit eengeslagen convooi. dc haver van Lissabon bin nengevallen. Roosevelt heeft, naar United Press verneemt ziin veto uitsesoroken over een voorstel, op grond waarvan de in het bezit der regeering ver- keerende voorraden graan en katoen van de binnen- landsche markt gehouden zouden worden. Roosevelt i-erklaarde dat een derge lijke maatregel in strijd zou zijn met een gezonde regeeringspolitiek qn met de belangen van boeren en consumenten. Belangrijk verkeersknooppunt (Adv. Ingez. Med.) Italiaansch weermachtsbericht. Industrieplaats en vliegtuigbasis in den noordelijken sector van het Oostelijk front Het D.N.B. meldt: Aan het front tusschen II- menmeer en Peipusrpeer werd op 24 Augustus de slad Luga door Duitsche troepen ingenomen. In gevechten die verscheidene dagen duurden braken de Duitsche formaties door het verdedigingsstel sel voor Luga, dat versterkt was met talrijke veld- stellingen. Tijdens deze gevechten werden 9 200 mijnen opge ruimd en werden 112 kazematten der Sovjets, die door betonnen muren en gepantserde koepels bijzonder versterkt wafen, buiten gevecht gesteld. Volgens tot dusver ontvpngen berichten werden in den strijd om Luga 2300 gevangenen gemaakt. 54 pantserwagens en 46 stukken geschut werden vernietigd of buitgemaakt. Groote hoeveelheden oorlogsmateriaal der Sovjets alsmede lichte en zware wapens der infanterie vielen in Duitsche handen. Met de verovering van de taai verdedigde stad Luga is opnieuw een belangrijk ver keersknooppunt in Duitsche handen gevallen. De hardnekkigheid waarmede de bolsjewisten deze stad van bijna 20.000 zielen verdedigd hebben moet ver klaard worden uit haar economische beteekenis. De stad bezit namelijk verscheidene groote houtzagerijen, alsmede fabrieken van de metaalverwerkende en che mische industrie. Met de stad Luga hebben de bolsje wisten ook een belangrijke vliegtuigbasis verloren. Voordat Maandag een Duitsche pantsercompagnie in het Noorden van het Oostelijke front drie spoor wegtransporten tot. staan bracht en vijftig met munitie geladen wagons buitmaakte, is een wedloop tusschen Duitsche pantserwagens en een Sovjet-trein ontstaan. De Duitsche pantserwagens namen een trein waar, die hun met groote snelheid probeerde te ontgaan. Binnen enkele minuten haalden de Duitsche pantserwagens den trein zoover in dat zij hem van een afstand van 500 meter doeltreffend onder vuur konden nemen, zoodat de locomotief tot staan gebracht werd. Even daarna verraste de pantsercompagnie twee andere transporttreinen der Sovjets Voordat de locomotie ven op volle snelheid konden geraken, werden zij zwaar getroffen. Ut talrijke wagens sloegen de steek vlammen omhoog. Tankwagens vlogen onder groot geraas in de lucht. In een ommezien stonden beide treinen in een zee van vuur. die groote voorraden der Sovjets vernietigde. VORDERINGEN BIJ REVAL. Naar het. D N..B. voorts verneemt bieden de Sovjets voor Reval (Tallinn) heftigen tegenstand in kazemat ten en veldstellingen. Niettemin zijn afdeelingen Duit sche infanterie en pioniers diep in de Sovjetlinies doorgedrongen. Ooorlogsschepen der Sovjets tracht ten in den strijd in te grijpen. Door de artillerie van het Duitsche leger werden een Sovjetkruiser en twee kleinere oorlogsschepen in brand geschoten. Ook de opmarsch der Finsche troepen op de Kareli- gche landengte wordt volgens de plannen en met succes voortgezet. Ondanks het feit dat de bolsjewis ten menschen en materiaal in overvloed gebruiken, is het hun niet gelukt den Finschen opmarsch te stuiten. De Finsche formaties hebben de laatste dagen 3.500 gevangenen gemaakt en 107 Sovjetpantserwagens. 198 stukken geschut. 150 granaatwerpers. 500 machi negeweren. 10.400 geweren. 425 vrachtauto's. 2100 paarden en groote hoeveelheden ander oorlogstuig buitgemaakt of vernietigd. In luchtgevechten en door luchtdoelgeschut werden 43 Sovjet-vliegtuigen neer geschoten. Aan het Finsche front zijn gisteren sterke troepen concentraties en gemotoriseerde colonnes der Sovjets door Duitsche formaties duikbommenwerpers met ver nietigende uitwerking getroffen. In het gebied om Reval werden veldstellingen en stellingen artillerie" van de bolsjewisten verwoest en munitiedepots door voltreffers opgeblazen. De Sovjets leden in dit gebied onoverzienbare schade aan menschen en materiaal. In den nacht van 25 op 26 Augustus werden belang^ rijke militaire doelen ih Tsternigov met bommen be stookt. Talrijke brisantbommen van zwaar kaliber richtten zware verwoestingen aan. Duizenden brand bommen verwekten groote branden. Duitsche eskaders duikbommenwerpers en batte rijen van Hongaarsche legerformaties hebben op 24 en 25 Augustus de laatste bruggehoofden van de Sovjets aan den Beneden-loop van den Dnjepr. welke den aftocht van vluchtende bolsjewistische troepen- resten moesten dekken, bestookt, aldus het D.N B. Alle pogingen der Sovjet? om door het gebruik van massa's infanterie den Duitschen aanval te stuiten, mislukten door -het geconcentreerde vuur van de Duitsche en Hongaarsche wapens. Zoo werden,in den nacht van 24 op 25 Augustus verscheidene compag nieën der Sovjets, die met bootjes naar den Weste lijken oever wilden oversteken, volkomen in de pan gehakt. Een tweede tegenaanval der Sovjets werd verijdeld voordat de bolsjewisten zich konden ver zamelen. Toen de ochtend aanbrak, was de Oostelijke oever van den Dnjepr kilometers ver in een reus achtig veld der verwoesting veranderd. Duizenden doode bolsjewisten lagen langs den oever, planken cn omgeslagen booten dreven in den stroom en uit ver laten fabriekspanden kwamen wolken rook en stoom te voorschijn. De bolsjewisten hadden hun brugge hoofden prijsgegéven. DE ACTIES VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. BERLIJN. 27 Augustus (D.N.B.) De Duitsche luchtmacht richtte haar aanvallen op 26 Augustus in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front voornamelijk op vliegvelden en spoorweginstallaties ten Oosten van den Djncpr. Hangars en kwartier- ruimten van de aldaar aangelegde vliegvelden wer den door Stuka- aanvallen in puin gelegd, waarbij kettingbommen tusschen op den grond staande vlieg tuigen ontploften. Talrijke voltreffers richtten op spoorlijnen en in tentenkampen zwgre verwoestingen aan. Gok Iu den centralen sector van het Oostelijk tront hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen zware aanval len ondernomen op S.ovjet-spoorweginstallaties. Een onderweg zijnde munitietrein werd door voltref fers opgeblazen. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front werden troepenbewegingen op de wegen en spoorlij nen met succes bestreden, waarbij den vijand aan zienlijke schade aan menschen en materiaal werd totgebracht. Bovendien heeft de luchtmacht veldver- sterkingen van de vijandelijke artillerie met succes gebombardeerd. Zes Sovjetjachtvliegtuigen hebben op 26 Augustus Orenburg e T Oroemtsji OOST- TUPKENSTAN 'jarkand (SINK UN G) DE AANVAL OP IRAN. Een algemeen overzicht van de ligging van Iran op het Westelijk gedeelte van het Aziatisch continent. De aanval op Iran, die 25 Augustus begonnen is door een gemeenschappelijke actie der Britsche en Sovjet-Russische troepen, heeft tot doel een verbinding tusschen beide legers tot stand te brengen. De opmarsch der Britten is begonnen bij de Perzische Golf langs de grens in de richting van Isfahen, die van de Sovjet-troepen t in de richting van Tebris, Teheran.

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 6