De afspraak in de Parkiaan (j£aatste ^Beiicfitenj Burgers in nood. tBucyedifkeStand D O X D K R i) AG 28. AJU C, U S T U S 1941' HAARLEM'S DAGBLAD De Finsche stad Porvoo gebombardeerd. 22 doodcn, vele gewonden. HELSINKI, 28 Augustus (DNB) Officieel wordt medegedeeld dat een Sovjetbommenwerper Woensdagochtend op verrassende wijze en op groote hoogte bommen heeft geworpen op de stad Porvoo, waarbij,, volgens de totdusver ontvangen berichten 22 burgers gedood, 29 zwaar en 30 licht gewond werden. Enkele woonhuizen werden beschadigd of vernield. Een ander vliegtuig, dat gisteochter.d" vroeg Porvoo heeft gebombardeerd, heeft geen schade aangericht. HÈT ZILVEREN JUBILEUM VA.V DS. TERLAAK POOT. Onder groote belangstelling heeft Woensdagavond in de Duinzichtkerk in den Haag de herdenking plaats gehad van het zilveren ambtsjubileum van Dr. L. D. Terlaak Poot. Terwijl de gemeente Gez. 147 zong werd de ju bilaris en zijn gezin door'een commissie van ont vangst binnengeleid, waarop, nadat het Duinzicht koor zich had doen hooren, een reeks van sprekers de verdiensten van Dr. Terlaak Poot in het licht stelde. De heer J. van Andel schetste de loop baan van den jubilaris en de goede verstandhou ding die steeds tusschen hem en zijn onderscheiden parochies aan den dag kwam, de heer A. Willering' wees op enkele data van beteekenis in het leven van Dr. Poot, voor. het „Diaconessenhuis „Bronovo" hield Ds. J. Dijckmeester een rede, waarin hij den jubilaris dank bracht voor zijn arbeid ten behoeve van de geestelijke verzorging der zieken en Jhr. De Ranitz roemde als lid van het Dagelijksch Bestuur van den Raad van Beheer van de Duinzichtkerk zijn bezielenden invloed bij de tot stand koming van deze kerk. Eenige fraaie cadeaux werden bij deze redevoe ringen overhandigd. Dr. Terlaak Poot heeft een woord van dank ge sproken, waarna de gemeente zong: „Halleluja, eeuwig dank en eere", en de bijeenkomst met gebed gesloten werd. Velen hebben daarna den predikant persoonlijk geluk gewenscht. Aanslag op Laval en Déat. Dader gearresteerd. PARIJS. 28 Augustus. (D.N.B.) Tijdens een anti- bolsjewistische demonstratie te Versailles heeft een man verscheidene schoten gelost, waardoor Laval en Déat werden gewond. De dader, die uit communisti sche kringen afkomstig is, werd gearresteerd. Hij gaf voor Paul Collette te heeten. Laval en Déat werden naar het'ziekenhuis overge bracht. Hun toestand is minder ernstig d^n aanvanke lijk werd aangenomen. PARIJS, 28 Aug. (D.N.B.) Nader wordt nog ge meld. dat Laval een vleeschwonde opliep aan den rechterarm en een kleine wond aan de rechterhand. Zijn toestand geelt geen reden tot ongerustheid. Mar- cei Déat is door een kogel getroffen, welke in de borstkas bleef steken. ZEVENTIENJARIG MEISJE VERMIST, 's-GRAVENHAGE, 28 Augustus. De commis saris van politie van den justitieelen dienst C. te 's-Gravenhage, tel. 22,-Javastraat 18, veuzoekt na mens de ouders opsporing en terugbrenging van de minderjarige Johanna Elisabeth Damen, geboren té 's-Gravenhage, 13 Augustus 1924, wonende Sinjeur Semeijnsweg 251 alhier ■die sinds 15 Augustus 1941 wordt vermist. Signalement: 1.70 M. lang, donkerblond krullend haar, blauwe bogen, spitse neus, gave tanden, spit se kin, flink postuur, gebloemde jurk, grijs geruite mantel, zwarte1 lage schoenen. Zij draagt geen kousen. Optreden der Duitsclie luchtmacht. Vliegvelden aangevallen. BERLIJN, 28 Augustus (DNB) De Duitsclie luchtmacht heeft gisteren bij de Farör een koop vaardijschip van 4000 ton tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben»vliegtuigen verschei dene treffers geplaatst op de schuilplaatsen en start banen van vliegvelden. Boven een vliegveld in Mid- den-Engeland is een Engelsch toestel neergeschoten. JUBJLEA BIJ DE SPOORWEGEN. Heden vierden de heeren W. H. Bouter (bankwer ker) en H. Huigens (grof-bankwerker) het feit. dat zij 25 jaar geleden bij de Centrale Werkplaats te Haarlem van de Ned. Spoorwegen in dienst traden. De jubilarissen ontvingen de gebruikelijke gratifi catie', van de Spoorwegen, terwijl zij door hun af- deelingschef werden toesproken. Van het personeel mochten de jubilarissen ieder een fauteuil in ontvangst namen. Den verderen dag werd in huiselijken kring doorgebracht. Hoofdredacteur: R. W. P. Peereboom,'Heemstede. Plaatsvervangend hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede. Bij de meisjes van den IS'ederlandschen Arbeidsdienst, Een bezoek aan Kamp I te Barchem. Aan een A.N.P.-verslag over een bezoek aan een kamp te Barchem van den Vroufielijken Arbeidsdienst is het volgende ontleend. Verscholen achter heerlijk dennengroen ligt te Bar chem, terzijde van den hoofdweg naar Lochem in den schoonen Geldersehen Achterhoek, hel eerste kamp van den NederJandschen Arbeidsdienst voor Meisjes. Het iS cr een van de zes. waar Nccrlands vrouwelijke jeugd de gelegenheid vindt om de ethische waarde van den arbpid te leeren kennen en zich in staatsdienst vrijwillig een-igen(tijd daaraan te wijden. De overige vijf me,isjes'-k»mpen zijn ondergebracht te Markelo, Luntcren, Maarssen, Hilversum en Goirle, terwijl de inrichting van nieuwe kampen van denzelfden aard te Oldenzanl en te Baexem wordt voorbereid. De staf zetelt te 's-Gravenhage, de leidstersschool bevindt zich te Wassenaar. Elk van deze kampen telt veertig tot vijftig deelneemsters en daarmede is tot het voorjaar van 1942 de plaatsingsmogelijkheid vrijwel uitgeput. Ongeveer tweederde van dc uit 45 meisjes bestaande bezetting van het kamp was tijdens het bezoek, dat de A.N.P.-rcdacteur daaraan bracht, in den buitendienst. De arbeidsmeisjes moeten om kwart voor zes 's mor gens opstaan en een kwartier daarna cp het appèl zijn voor ochtendgymnastiek. Daarna gaan zij terug naar haar slaapvertrekken, om zich voor den dagelijkschen dienst gereed te maken. Te 6.50 wordt plechtig de na tionale vlag geheschen, waarbij alle meisjes op twee na, die c"»3 hijsching verrichten in een kring daarom heen staan, een lied zingen en den groet brengen. Dan treden de beide meisjes, die de vlag geheschen hebben, in het gelid,-groeten dr- vlag afzonderlijk en vervolgens fruèpen alle meisjes, hand aan hand tezamen: „Vangt aan". Om zeven uur ontbijten zij gemeenschappelijk, met den uitgesprdken wensch „eet smakelijk". Voor dit ont bijt is een half uurtje beschikbaar en als dit verstre ken is wordt in de ontbijtzaal een kring gevormd voor het gezamenlijk zingen van eenige liederen, tot tien minuten voor acht. Dan treedt de buitendienst aan en gaan alle meisjes aan het werk. In de hal hangt een dienstrooster waarop ieder haar taak voor de geheele weck kan lezen. Vooral in den buitendienst, die voor een beperkt aantal weken geldt, waarna van dienst wordt gewis seld', verrichten de meisjes nuttig werk, want daar wordt hulp verleend in huishoudingen, waar moeilijk heden van diversen (meest financieelen),aard dusdanig waren opgestapeld, dat zij het gezin dreigden ten onder te doen gaan. In zeer vele gevallen is dan het arbeids- meisje de reddende engel. Voor de gemeenschap belangrijk buitenwerk wordt ook op de boerderijen door arbeidsmeisjes gedaan, bijv. als hulp bij het binnenhalen van den oogst, indien er handen te kort zouden komen. Om drie uur in den namiddag (des Zaterdags om twee uur) zijn de meisjes van den buitendienst weer thuis. Inmiddels zijn in den binnendienst de voornaam ste werkjes voor het geheele kamp gedaan en dan wordt weer appèl gehouden, hetgeen gevolgd wordt door een uurtje verplichte rust. De rest van den na middag pleegt aan sport, zwemmen onder gelelde, vrije werkjes, muziek of zang te worden besteed. Zingen doen de meisjes veelvuldig, met zooveel lust, dat zij bijv. rninder prettige taken en die komen uiteraard ook wel voor bij voorkeur zingende ten uitvoer bren gen. Te half zeven wordt de warme maaltijd gezamenlijk gebruikt en daarna resten nog een paar uurtjes voor ontspanning of vorming. Af en toe worden kameraad schapsavonden, toöneèl-, film- of muziekuitvoeringen voor de meisjes georganiseerd, in of buiten het kamp. Eens in de zes weken krijgen zij verlof om van Za terdag tot Maandagavond bij familie of verwanten te vertoeven, waarvoor reiskosten door den staat worden betaald. De arbeidsmeisjes genieten naast huisvestig voeding, kleeding en geneeskundige verzorging f 0.20 per dag zakgeld. Op de overige Zondagen mogen de meisjes vrij wan delen in de schilderachtige omgeving, waarbij zij in uniform gekleed moeten blijven. De eindindruk van den A.N.P.-redacteur is. dat de meisjes in den Arbeidsdienst een voorbeeldigen tijd doormaken, die haar in het verdere leven in elk op zicht ten goede moet konpen en de waardeering van den arbeid op het hooge peil doet brengen, waarop deze in het belang der Nederlandsche volksgemeenschap be hoort te staan. Er is weinig fantasie noodig om te kunnen beseffen, hoe het de burgerbevolking in het strijdgebied van de Sovjet-Unie vergaat. Evacuatieplannen, zooals die in de VPestersche landen waren gemaakt en ook tijdens den strijd werden uitgevoerd, bestaan in de Sovjet-Unie niet. De burgers, vrouwen, kinderen en grijsaards zijn geheel op zich zelve aangewezen en wanneer het front zich meer en meer naar hun woonsteden verplaatst, nemen zij als opgejaagd wild de wijk. Niemand bekom mert zich or hen totdat het gebied, waarin zij zich bevinden, in Duitsche handen is gevallen. Dan ontfer men zich de Duitsche ambulances en hulpexpedities over deze opgejaagde stakkers, die eenmaal terug ge komen in hun woonplaatsen, tot de verschrikkelijke ontdekking komen, dat de terugtrekkende Sovjet troepen geen huis hebben gespaard. Zoo maken deze menschen. die 'jarenlang onder het juk van de Sovjets geleefd hebben voor het eerst ken nis met de "VVestersche opvatting van naastenliefde. Liefderijk worden zij opgenomen en verzorgd door de ambulances Medische hulp wordt hun verleend en voedsel uitgereikt. Daar is een geweldige organisatie voor noodig om dit idles te verrichten. een>n<ganisatie. die arbeidt onder de witte vlag met het rfoode Kruis. Nederland zal ook aan dit werk meedoen! Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Nederland weet. dat dit zijn plicht is! Ook veel geld is'noodig om dit werk uit te voeren, doch de organisatoren kennen het Nederlandsche volk. Zij weten, dat er nimmer vergeefs een beroep op dit volk is gedaan als* het er om ging anderen te helpen. Nederlanders, weet wat u te doen staat. Steunt naar uw vermogen de tot stand koming van de Nederland sche Ambulance. Stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen, op girorekening 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Ernstige vergiftigingszaak aan het licht gekomen. 's-GRAVENHAGE, 27 Augustus. De Haagsche politie is, dank zij een waarschuwing van medische zijde, een ernstige vergiftigingszaak op het spoor ge komen, welke een 58-jarige vrouw te Scheveningen bijna het leven had gekost. De politie heeft de man der vrouw en een huis houdster aangehouden.' De laatste heeft meegedeeld, dat de man sinds eenige maanden in de thee van de vrouw een zeer geringe dosis arsenicum deed. Beiden hebben bekend. De moord te Delft. Waarschuwing: aan uitvarende schepen. DELFT, 27 Aug. De commissaris van politie te Delft maakt het volgende bekend: Aangezien het niet onmogelijk is dat de beide ver dachten tfan den moord op Hugo de Man, te Delft gepleegd, genaamd Van Blerkom efr'Hugenholtz, zul len trachten met behulp van valsche papieren', hetzij als blinde passagiers, hetzij vermomd of anderszins, ons land te verlaten, worden de betreffende scheep vaartmaatschappijen, kapiteins en alle leden der be- rhanning van uitvarende schepen, hetzij vracht-, hetzij passagiers- hetzij visschersschepen er met klem op gewezen dat zij vóór de afvaajrt hun schepen behoor lijk hebben te doorzoeken en strenge controle hebben te houden en geen onbekenden op hun vaartuig heb ben toe te laten. Zij stellen zich aan strenge straffen bloot indien zij dezen plicht verwaarlozen of door onvoldoende maatregelen de ontsnappmg der beide verdachten mogelijk maken. (A.N.P.) „LATEN WE ELKAAR DE WAARHEID BLIJVEN ZEGGEN". 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Max Blokzijl zal heden avond over den zender Hilversum 2 van 19.4520 uur spreken over „Laten we elkaar de waarheid blijven zeggen." (A.N.P.) Voor de Kinderen (Teekenlngen H. Kannegtetet).' DIK EN JAN OP DE DIEVENJACHT. Dik en Jan zien beide mannen in het hok verdwijnen en zij blijven vol verwachting aan den zijkant daarvan staan. Even vechten beide mannen. Wie het eerst naar binnen mag, want zij kunnen niet vermoeden, dat een kwade hond daar lag. „Kom, vooruit," zegt Dikkie moedig en hij geeft er een een schop. En die een botst met een plof dan, Juist tegen den ander op. Zoo. nu zitten ze gevangen, en daarbinnen is de hond, die ze wel geducht zal raken, want hij geeft ze 't volle pond. Inschrijvingsplicht voor het kamerverhuurbedrijf. Voor die bedrijven die tenminste vijf verhuurbare slaapkamers hebben. 's-GRAVENHAGE, 27 Augustus. In de Staats courant van Woensdag is opgenomen de „eerste uitvoeringsbeschikking" van 'den secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, die d'e reeds eerder in het „Verordenin genblad" no. 30 van 5 October 1940 bevoi-n in schrijving voor hotel-, calé-, restaurant- en pension bedrijven regelde. De wijze, waarop de indeeling dezer bedrijven moest geschieden, is nader uitge werkt in „indeelingsvoorschrift no. 1", Staatscou rant no. 63 d.d. 31 Maart 1941. Thans is dc hierboven genoemde beschikking, alsmede het indeelingsvoorschrift no. 1 in dien zin uitgebreid, dat het kamerverhuurbedrijf eveneens zal worden gerekend te behooren tot die onderne mingen, welke voor inschrijving in aanmerking komen. De inschrijving van de bedrijven in Nederland is noodig voor de toepassing van de distributiewet en andere maatregelen in het belang der bedrijven Zóo b.v. voor de toewijzing van textielgoederen, daar zonder inschrijving bij het rijksbureau het ka merverhuurbedrijf van de mogelijkheid van toewij zingen verstoken blijft, omdat aan aanvragen ter verkrijging van speciale punten en/of teveringsver- gunning alleen voldaan kan worden ten' aanzien van hen,' die bij het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf zijn ingeschre ven. Onder het kamerverhuurbedrijf wordt verstaan „Een inrichting, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van logies voor langeren tijd, voldoend aan nader door den directeur te stellen eischen". Bij het bepalen van de minimum eiscnen, waar aan het kamerverhuurbedrijf moet voldoen om voor inschrijving in aanmerking te komen, zal voorloo- pig worden uitgegaan van de aanwezigheid van ten minste vijf verhuurbare slaapkamers, die, welke bij den ondernemer in eigen gebruik zijn, niet me- degeteld. Hieruit volgt, dat wanneer minder ver huurbare kamers in hetzelfde perceel aanwezig zijn, de inschrijving voorloopig zal worden geweigerd. De kamerverhuring door particulieren en voor zoover deze zich over minder dan 5 slaapkamers uitstrekt, valt dus buiten tfe verplichting tot in schrijving. Voor pensionhouders, tevens ..kamerver huurders, bestaat de inschrijvingsplicht reeds se dert 27 Januari 1941. Bijzonderheden betreffende de wijze' van aan melding zijn in een officieele puolicatie opgeno men. SOEPELER TOEPASSING VOOR DE STEUNREGELING. De persdienst van het N.V.V. meldt, dat in de steunbepalingen een kleine wijziging is gebracht, waardoor soepeler wordt opgetreden bij den aftrek van de verdiensten van inwonende kinderen. Inruiling van melkkaarten. 's GR AVENHACjJE, 27 Augustus.h De secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend in ver band met de inruiling van groene melkkaarten: Hoewel de officieele termijn, waarin gelegenheid werd'geboden om de groene melkkaarten van kinderen tot een leeftijd van 14 jaar, te ruilen tegen blauwe kaarten reeds eenigen tijd verstreken is, worden nog herhaaldelijk verzoeken daartoe bij den plaatselijken distributiedienst gedaan. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de gelegenheid tot inruilen in bijzondere gevallen nog open wordt gesteld tot 1 September a.s. Na genoemden datum kunnen onder geen voorwaarde meer oude melk kaarten tegen nieuwe worden geruild. De Amsterdamsche recherche heeft een postambte naar aangehouden die een aantal aangeteekende stuk ken heeft gestolen. BLOEMEN DAAL Ontspanningsmogelijkheden in den komenden winter. Filmvoorstellingen te Bloemendaal. De Ned Filmcentrale heeft het plan opgevat in de gemeente Bloemendeal regelmatig filmvoorstellin gen te gaan geven. Wij mochten over deze aangelegenheid .een kort De directeur de heer E. Bouwmeester, deelde ons mede dat hoewel de plannen nog maar in een begin stadium verkeeren, men aangemoedigd door het groote succes, dat in Mei van dit jaar bereikt werd met eenige vertooningen van de film,.Kleur cn Glorie onzer Tropen", een belangrijke uitbreiding overweegt. „Wij willen in het a.s. winterseizoen regelmatig dergelijke filmvertooningen organiseeren en wel op Vrijdagavond om de 14 dagen (in de maanden De cember en Januari eventueel te vèrzetten op Za terdagmiddag met het oog op de duisternis), in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Wij stellen ons voor hoofdzakelijk cultureele films te vertoonen, zoöals bijv. „Spitsbergen" van den heer Strijbos; „Canada", één der reisfilms van dr. Van der Sleen: „Holland's Glorie"* een kleurenfilm over de Bloembollencultuur, enz., afgewisseld door een enkele goede speelfilm", aldus de heer Bouw meester. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: M. G. de Winter—de Langen, z. ONDERTROUWD: B. Rijdes en M. Kruyt; P. A. M. Hoogeveen en G. D. M. Nelissen; D. van Duin en J. van de Linde; J. H. Schutte en C. M. ,A. van Oeveren; J. Ploeg en A. Levle. GETROUWD: J. H. van Kordelaar en H. van der Velde; G. S. Verdonkschot en W. A. M. van Saase; A S. Scha per en 'c. W. Pel; J. van Drunen en W. M. Vreenegoor. OVERLEDEN: K. Rambonnet, oud 50 j.; M. J. Groos- bill, oud 62 J., wed. van J. S. Franssen; O. C. A. van der Vliet, oud 83 J.. wed. van A. Burdét: A. M. van der Schoot, oud 77 j.. wed. van C. J. Roozen. Verduister goed. Zooals het moet. VAN 28 OP 29 AUGUSTUS 1941 van 20.37 tot 6.44 Maan op 29 Augustus op 14.59 Maan op 29 Augustus onder 0.14 (E.K.) HEEMSTEDE BEGRAFENIS S. P. SWITZAR. Hedenmorgen had op de R.-K. begraafplaats den Glipperweg te Heemstede de begrafenis pla van wijlen den heer S. P. Switzar, lid van de kende Amsterdamsche aannemersfirma Gi Switzar, voorzitter van de Vereeniging van de Benedictus Jozef Labre te Amsterdam en pennii meester van het Armbestuur van de parochie O. Vr. Hemelvaart te Heemstede. Om 9 uur werd in de parochiekerk van O. L. Hemelvaart een plechtige Mis van Requiem celebreerd door Pastoor A. F. C. v. Noort en assisteerd door kapelaan A. Rtkkers en Pa' Marcelinus. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij da; bij op den voorzitter van het hoofdbestuur van Vereeniging Jozef Labre, den heer E. H. A. Mé en het vrijwel volledige bestuur van de afdeeli dezer vereeniging uit de vroegere parochie v den overledene, leden van het kerk- en arm! stuur en college van colletcanten uit de St. An' niusparochic te Amsterdam, het kerk- en arm! stuur van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart Heemstede, vele architecten en aannemers, zoov uit Amsterdam als uit Heemstede en Haarlem. Mede was aanwezig het geheele personeel het bedrijf van den overledene. Ook van de zijde der Heemsteedsche paroch nen wa? veel belangstelling, zeker een bewijs dat overledene zich vooral onder de noodlijdenden deze parochie als penningmeester vele vriend heeft gemaakt. Na de plechtige requiemmis werd het stoffel overschot overgebracht naar het kerkhof „Valke burg" waar Pater Marcelinus de Lithurgische ha delingen verrichtte, waarna gezamenlijk voor z zielerust gebeden werd. IJMUIDEN IVTarkfr»rijzen en besommingen. Tarbot f 7.50f 6.50, tong f 6.20f 4.40 per K Kleine schol le soort f 112f 102, kleine schol soort f 86f 76, pufschol le soort f 72f 56, pi schol 2e soort f 55f 22, groote bot f 84f 74, bot f 56f 45. kleine schar 36f 31, pufsci f 28—f 20 per 50 K.G. Besommingen:- Kotters: TX. 110 f 81 TX 29 f 1920, HD 184 f 11 HD 95 f 269, HD 245 f 328, HD 18 f 784, HD f 1059, HD 125 f 1248, HD 7 f 110, KW 92 f 3 KW 148 131, KW 109 f 336, IJM 203 f 1549, IJ 223 f 583. Logger: KW 104 f 476. Aan den afslag waren 41 kustvisschers met e totale besomming van f 17172. j ZANDVOORT JAARVERGADERING. De voetbalvereeniging „De Zeemeeuwen" houd.t Maandag 1 September in Ons ^uis een algemeene gadering. Van de zeer belangrijke agenda noemen we de bestui: verkiezing. Aftredend zijn de heeren: H. de Jong, T. terman, H. Koning en K. G. Hendrikse, die allen herk! baar zijn. y HAARLEM, 28 Aug. 1941, Bevallen: 24 Aug.: R. HoedemanFerwerda, 25 Aug.: E. J. de HaasDiepenhorst, z., J. ■tKraaijerKoper, d., M.- J. KlinkerReyenholt, 26 Aug.: M. J. UHenbogaartvan der Kuij, z„ W. de Cockvan den Brink, d., 27 Aug.: A. T. We tgrburgerNuijten, d., H. J. Spruijt—Goeswehr, 20 Augustus: C. C. A. van der WerffSchoen. Overleden: 26 Aug.: H. Dik, 75 j., Hazepatersla E., 13 j., z. van A. A. Gelaudie, Herculesstraat. Ondertrouwd: 28 Aug.: J. Keur en M. van d Berg. Gehuwd: 28 Aug.: A. G. Veldhuizen en M. H. v den Berg; H. van der Pligt en D. V. Pruis; J. Har mann en M. Polak; K. Rol en B. Kopje? Nieman, Veenstra en M. Klijn; H. J. Suerhoff en E. van Velde; J. Hartog en M. J. H. Nies; J. de Vries M. de Vries. FAMILIEBERICHTEN UIT \NDERE BLADEN. GEHUWD: A. J. Olthof en :T. T. Elezen, Deventer; de Mooy en A. A. Schim van der Loeff, Wassenaar; C. Brevoort en J. Varkevisser, Weesp. OVERLEDEN: B. Kattenbeld. m„ 75 J.. Deventer; C. M. Bieleveld—Koekkoek, v., 81 j., Apeldoorn; H. m., 94-j., Hilversum; J. M. Witsen EHas—Rietbergen, 79 j.. S. v. d. Meer—Boonstra, v.. 75 j.. Arnhem; A. C. V< kerk—v. Nïmwegen, v., 74 j.. Vreeland; P. B. Benjert, 61 j., Amsterdam; N. Cramer, m'., 55 J., Amsterdam; Spoel, m., 66 j., Rotterdam; C. K. v. Trotsenburg, 83 j., Soest; J. L. Steenljick, m.. 67 j., Velp (G.). BEVA" LEN: A. G. Cleveringa—Oosterhof, z., Woldt A. J. Nieboei—Groenier, d., Amsterdam; B. G. Wille sen—Hengeveld, d., Twello; C. Baart—Raadsheer, Weesp; L. v. Kampen—Meiessen. z„ Hilversum; Horst—Arriéns, z., Arnhem; W. Pierhagen—Diepenhor z., Opperdoes; W. H. L. P. Dresselhuys—Schoutendorp, Culemborg; B. Halberstadt—Vos, z.. Ams*crdapi; v. Ni wenhuyzen—Hage, d., Steenbergen Sas; D W. v. Nood Driessen, d.. Enkhulzen; Kleyn—Key, z., Asperen. ONDERTROUWD: J. K. v. d. Werf en J. Nanninj TermunterzijlTermunten; J. P. Boomsma en H. Pleit* Rotterdam—Uithulzermeeden; R. v. d. VSi en M. Rome? Barneveld. 26) Crimineeïe Roman door JAN DOMANS. Alles hei'irmerde Paul aan dien eersten avond dat ze samen hadden gewandeld, niet naast elkaar, maar achter elkaar Het was de avond geweest van hun kennis making. Hoe kort was dit nog maar geleden en hoeveel was er in die weinige dagen veranderd- Voor hemzelf en voor Annette. Het werd Hem dezen avond eerst recht duidelijk, dat hij het meisje naas: hem liefhad, onstuimig, zooals alles bij hem onstuimig en hartstochtelijk was. Hij geloofde, dat hij zonder haar niet meer zou kunnen leven. Hoe liep ze daar naast hem, de jeugd en hpt leven zelve! v O Jeugd en leven, wat was dat anders dan liefde. En nu op dezen lente-avond, aan de zijde van dit meisje sprak het leven sterker tot Paul dan ooit. Levenja, hij wilde leven en liefhebben! En gelukkig zijn! Gelukkig als de vogeltjes, die onbezorgd hun nestje bouwen tusschen het tot nieuw leven ontwa kende groen. Zij leven hun liefdes-idylle van enkele weken tot de jongen groot zy*n en dan yliegen ze uit in den zomer naar bosch en wei,, luid uit jubelend het geluk van te leven,. Het geluk van te leven! In zijn melancholieke uren had Paul zich wel eens afgevraagd of het leven waard is geleefd te worden. Hij wist dat het niet goed was, zóó te den ken. maar dat was als hij, afgewezen van deur tol deur, weer thuiskwam, thuis op zijn zolderkamertje, zonder werk, zonder vooruitzicht, zonder hoop. Maar. nu voelde hij, dat net leven ook groot kan zijii en schoonschoon als dat van de vogel tjes,"noog'in hun nestje, maar grooter, oneindig veel grooter, omdat hij een mensch was, bewust van zijn bestaan, met Idealen om te bereiken, met wil en kracht om ze na te streven. Paul's gedachten kwamen nu dichterbij. Hier naast hem ging één zijner idealen, binnen zijn onmidddellijk bereik. Hij had zijn handen maar- uit te strekken om het geluk aan te raken. Maar een plotselinge angst kwam over Paul, die zijn hart dreigde te doen stilstaan. Alsals het geluk zich eens terugtrok, ter wijl hij er naar greep! Als het zoo nabije hem eens ontvluchtte en onbereikbaar werd voor zijn hunke rend hart! Als Annette hèm ^ru eens niet liefhad! Zeker, zij was hem dankbaar voor alles, wat hij voor haar gedaan had en zij zou hem liefhebben als een broer. Had zij dat niet zelf gezegd? Maar had zij hem ooit hoop gegeven, dat er een nog sterkere band tusschen hen mogelijk was? Het was toch' niet ondenkbaar, dat zij een ander ideaal had van de liefde dan hij. Paul wist niet of Annette al eens ooit had liefgehad, hij wist niet of zij nu liefhad. Maar als zij nu op dit oogenblik liefhad, dan kon geen ander de uitverkorene zijn dan hjj of Ferd. Deze naam riep Paul ploseling de ontmoetingen te binnen die zijn vriend met Annette had gehad. Den eersten keer bij zijn bezoek aan Bussum was Paul er niet bij tegenwoordig geweest en toen hij hem gevraagd had welken indruk Annette op hem gemaakt had, had Ferd er zich róet een nietszpggend zinnetje af gemaakt. Van den tweeden keer, toen Annette in arrest was, wist Paul evenmin iets af Maar van den derden keer, gisteren op het politie bureau. was hij getuige geweest. En nu herinnerde hij zich, hoe Annette met stralende oogen Ferd begroet had, terwijl zij van hem weinig notitie genomen had, zoo verbeeldde hij zich Ferd! Ja, die moest het zijn, als Annette lief had. Een wilde haat maakte zich van zijn impulsieven geest meester, jegens zijn vriend, terwijl hij nog niet eens wist of.... Deze gemoedsaandoening deed hem plotseling den stap veataasten, zoodat Annette, die onder de be koring vTm dezen lente-avond eveneens had loopen denken aan lieve dingen, hem vroeg, waarom hij ineens zoo hard liep. Met een ruk wendde iiij zich tot haar In zijn oogen gloeide een passie, die het meisje verschrikte. Zij voelde met een schok wat er komen giflg. Zij bleef staan, daar Paul zich vlak voor haar plaatste. Annette weet je nog, waarover we spraken toen we samen hierheen reden. Dien morgen na den overval? Zij trachtte met een: Wat bedoel je? We hebben over zooveel dingen gesproken; als niet begrijpend de verklaring, welke zij vreesde, nog te voorkomen, maar Paul negeerde haar antwoord en ging voort: Weet je nog, hoe we toen samen over de liefde hebben gesproken? Toen werd het me duidelijk, dat ik jou alleen zou kunnen liefhebben Van het eerste oogenblik, dat ik je zag, heb ik je liefgehad. Ik wist dat toen nog niet, maar sinds is dat gevoel in mij sterker geworden. Zóó sterk, dat ik. niet meer buiten je kan. Annettewil je op mij wachten?... Tot ik werk heb? Werk voor jou? Toe, Arrnete, zeg wil jeWant ik hou toch zoo krankzinnig veel van je.... ia kan het niet meer verzwijgen! Annette ik hou van jewil je mijn vrouw wor- worden? Annette huiverde. Het waren precies- dezelfde woorden, die zij hem had hooren zegggen toen ze half wakker in bed lag op de logeerkamer in zijn huis. •In zijn huis! En toen was ze tot de conclusie gekomen, dat ze hem niet liefhad op dié manier. Den volgenden dag was die andere gekomen Ze keek in Paul's van passie vertrokken gezicht. KIj op zijn beurt scheen in haar oogen het antwoord te lezen, dat zijn vonnis betcekende. Heb je Ferd lief?, vroeg hij abrupt. Annette kwam tot bezinning. Ikik weetrhet niet.ik geloof van wel, fluisterde ze verward. Paul had nu zekerheid. Zijn oogen drukten den, haat uit, die hem nu positief jegens Ferd beziel de. Annette zag dat en ze legde haar hand op zijn arm, terwijl ze zacht zei: Paul, je moet begrijpen.... Maar Paul antwoordde kortaf: Kom, we gaan naar huis! Op den terugweg liep Paul zoo hard, dat Annette hem slechts met moeite kon bijhouden, maar ze waren gelukkig niet ver van huis, al had het eerst geschenen of ze een heel lange wandeling maak ten Paul's vader en moeder keken vreemd op, toen de jongelui zoo spoedig terug waren en Paul meteen naar zijn kamer ging, na een binnensmonds „Wel te rusten" Ze begrepen wel half, wat er moest voorgevallen zijn. Ze kenden hun jongen immers al zoo lang en in den bedroefden blik van Annette lazen zé, dat zij de oorzaak van zijn ontstemming moest zijn. Op welke wijze, dat begreep Paul's moeder het best. Van den gezelligen avond, waarvan ze zich zooveel had voorgesteld, kon nu natuurlijk niets komen. Annette stond er wat hulpeloos bij. Welke ver klaring- moest zij geven van Paul's vreemd ge drag? Ik.ik zou.hakkelde ze. Zijn moeder kwam haar te hulp. Ik geloof, dat ik er al wel iets van begrijp. Ga maar naor je kamer kincl, dan kom ik eens met je praten en kun je rustig' vertellen wat er tusschen jou en Paul is voorgevallen. Annette zag haar dankbaar aan. Ze wenschte Paul's vader een aangename nachtrust en begaf zich met mevrouw Meylers naar haar kamer, waar ze zich in een fauteuil liet neervallen en in een heftig snikken uitbarstte. Paul's moeder trok haar naar zich toe en liet haar eens goed uitschreien, terwijl zij haar toe sprak, zooals haar eigen moeder zou gedaan heb ben. Ze wist Annette spoedig tot bedaren te bren gen en toen vertelde deze, wat Paul haar gezegd had en hoe ze hem had* móéten teleurstellen. Ik kan toch niet helpen, dat ik niet zóó van hem houd, ai; hij van mij blijkbaar.... Mevrouw gelooft u me, ik wilde dat ik Paul gelukkig I. maken met „ja" te zeggen, maar ik kan niet. I zouden beiden onglukkig worden en wat hij zi< voorstelt als het grootste geluk, zou de groots ramp worden. Ik weet te- goed, wat zulk huwelijk beteekent. Hoe heeft mijn arme vai niet geleden! En dat wil ik hem en mijzelf sparen. Ik zou niet kunnen leven naastten man dien I niet v.an ganscher harte bemin en'hij van zijn kaï zou spoedig zijn vergissing inzien.... om has levenslang te betreuren. Neen, dat kan. dat mag ik niet!, riep ze hart1 tochtelijk uit. Och spreekt u eens met hem én zeg hem i alles Zeg hem hoe dankbaar ik hem ben. -en d ik in hem mijn broer wil zien, maar niet mijn toe komstigen echtgenoot Mevrouw Meylers begreep. Zij als vrouw moeder begreep, dat Annette de waarheid spral Ze hield zielsveel van haar jongen en juist daar om voelde ze, dat hij met Annette niet liet gek zou doorleven, dat zij hem toewenschte En i vrouw voelde ze zich één met Annette. Ook zij zou nooit haar hart hebben kunne schenken aan een man waar zij niet van hieli - waar ze niet. haar leven lang van zou kunne houden. En daarom zou ze trachten haar jongen tot ander gedachten te brengen. Kind, sprak ;e, terwijl ze Annette moederlij! over haar lokken streelde, ik begrijp je. Ik zal md Paul praten en ik beloof je, dat ik mijn best zs doen hem zijn idee uit het hoofd te praten. Maa vertel me eens en ze keek Annette onderzoekers aan, hou je werkelijk van Ferd Huberts? Ik weet het heusch niet, fluisterde Annett blozend. Ik ken hem nog maar zoo kort, maar 2 voel wel heel veel voor hem. Zon heel anders, ds met Paul het geval is. Is dat liefde, ale je «i schok krijgt als je hem ziet, als je hart dan gas bonzen in je binnenste, als je heel erg bin bent a hy komt? (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1941 | | pagina 2